Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κοινό πρόβλημα με τον μισό(αν όχι όλο) την Ελληνίδα Πεθερά

Σελίδα : 1

lousaki56

# 1 στις 25/7/2020
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Λειψοί
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Κοινό πρόβλημα με τον μισό(αν όχι όλο) την Ελληνίδα Πεθερά

Καλησπέρα σας.. η συζήτηση που θέλω να ανοίξω είναι ειπωμένη αρκετά.. αλλά τι να κάνω που είμαι και εγώ από αυτές που αντιμετωπίζει πρόβλημα με την μητέρα του συντρόφου.. και αν υπάρχει κάποια Ελληνίδα μαμά με Γιο μέσα στη συζήτηση θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη και άποψη της..

Λοιπόν έχω μια σχέση εδώ και τρία χρόνια, ο συντροφος μου έχει από τον προηγούμενο γάμο του δυο παιδιά και είναι χηρος..Τα παιδιά τα έχω γνωρίσει τον τελευταίο ένα μισή χρόνο της σχέσης μας και τους είναι πλέον γνωστοποιημενο από τον μπαμπά τους πως είμαι η συντροφος του.. Να σημειωθεί πως αυτά τα τρία χρόνια σχέσης με τον συντροφο μου δεν μέναμε εξ ολοκλήρου μαζί..αυτο γιατί όταν γνωριστήκαμε όντας χωρισμένος από το γάμο του.. μετά από ένα χρόνο περίπου η πρωην γυναίκα του έφυγε από τη ζωή.. έτσι βρέθηκε με τα παιδια σε αυτή την κατάσταση που δεν επέτρεπε την εξέλιξη της σχέσης μας όπως θα έπρεπε.. χρειαζόταν χρόνος για περαιτέρω πράγματα...Σημειώνω εδώ πως όταν έγινε το τραγικό συμβάν η μητερα του συντροφου μου έσπευσε να μείνει μαζί με τον ίδιο και τα παιδιά.. ώστε να τον βοηθήσει.. ο συντροφος μου λοιπόν είχε δεχτεί τη βοήθεια ώστε να συνδυάζει δουλειά - παιδιά - σχέση.. Σε αυτό το διάστημα εμείς βρισκόμασταν μόνο το βράδυ που κοιμόταν σε μένα και τα ΣΚ που τα παιδια ήταν με τους άλλους παππούδες.. Εγώ εμένα σε δικό μου σπίτι σαν ανεξάρτητος ανθρώπος που είμαι.. Έτσι λοιπόν αφού περάσαμε ένα διάστημα γνώρισα τα παιδια και μετά ερχόντουσαν όλοι μαζί στο σπίτι μου είτε για επίσκεψη είτε για να κοιμηθούν κάποιες μέρες.. Περίμενα λοιπόν με περίσσια υπομονή μπορώ να πω να έρθει η στιγμή που θα μέναμε όλοι μαζί.. και ήρθε.. αλλά πως ήρθε.. και που θα πάει δεν ξέρω.. Δωθηκε η ευκαιρία στον συντροφο μου να ανοίξει ένα μαγαζί στον τόπο καταγωγής της μαμάς του.. στο οποίο υπάρχει και σπίτι.. Μου είπε λοιπόν ήρθε η ώρα.. τα παιδιά γνωρίζουν πλέον πως είσαι συντροφος μου.. τους είπα πως από και στο εξής θα μενουμε όλοι μαζί και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. και πραγματικά από την πλευρά των παιδιών δεν υπάρχει ίσα που το χάρηκαν.. (αναφέρω πως τα παιδιά βρίσκονται στις ηλικίες των 11 και 7)Αφηνω λοιπόν το βίος μου όλο και μετακομίζουμε στο νησί.. Τον πρώτο μήνα ειμασταν ένα κοινόβιοΕγώ, αυτός, τα παιδιά και οι γονείς του στο ίδιο σπιτι.. Εντάξει ήταν η προσαρμογή να φτιάξουμε το μαγαζί.. είχε πέσει και ο Κορονοιος τα μικρά δεν είχαν σχολείο άρα η γιαγιά τα φρόντιζε και οι υπόλοιποι τρέχαμε στο μαγαζί για τα μαστορέματα και τα καθαρίσματα.. Το πλάνο είχε ως εξης:Φτιάχνουμε το μαγαζι και το ανοίγουμε με το καλό.. Εμείς και τα παιδιά θα εγκατασταθουμε σε αυτό το σπίτι που έχει τρία υπνοδωμάτια κουζίνα μπανιοΟι γονεις του θα μείνουν από πάνω που υπάρχει ένα ρετιρέ άνετο.. Ένα ρετιρέ το οποίο για την ώρα είναι πιασμένο ενοικιασμενο από μια καθηγήτρια η οποία μέχρι να κλείσουν τα σχολεία θα έμενε.. Ανοίγουν τα σχολεία μέτα κορονοιου τα παιδια μετακομίζουν στους άλλους παππούδες που βρίσκετε και το σχολείο να το τελειώσουν να κατσουν λίγο διακοπές και να γυρίσουν..Εμεις έχουμε ανοίξει το μαγαζί και δουλεύουμε.. Σε αυτή τη φάση μενουμε στο σπίτι εγώ αυτός και η μητερα του.. ο μπαμπάς του έχει φύγει για δουλειά αλλού.. Τελειώνουν τα σχολεία και η καθηγήτρια φεύγει ξενοικιαζει το ρετιρέ..Σκεφτομαι και εγώ αντε να μείνουμε λίγο μόνοι μας να φτιαξω και το σπίτι..να βάλω και τα πράγματα μου.. Η μητερα του δεν έφυγε ποτέ.. Έχει ένα μήνα που μαζεύει πράγματα... και τα πάει στο ρετιρέ.. Εννοείται πως τις πρώτες δύο εβδομάδες το συζήτησα με τον συντροφο μου.. του τύπου να πάρουμε τα πράγματα μου από μια αποθήκη που τα είχαμε αφημένα να ξεκινήσω να τακτοποιώ.. ναι μου είπε να φύγει η μαμά μου πρώτα και μετά να το κάνω.. και περίμεναμε.. Το χειρότερο όμως που μου συμβαίνει είναι πως επειδή το κάτω σπίτι δεν έχει πλυντήριο η μητερα του πήρε όλα μου τα ρούχα (και τα εσώρουχα) χωρίς να με ρωτήσει να μου τα πλυνει.. εννοείται πως εξοργηστηκα και το είπα στον συντροφο μου ότι δεν μου αρέσει αυτό.. τα εσώρουχα ειδικά είναι προσωπικά.. Δεν γνωρίζω αν ήταν λάθος μου που δεν το είπα ευθέως στην μητέρα του.. αλλά είμαι ένας άνθρωπος πολύ ήρεμος που αν νευριασω και ανοίξω το στόμα μου μιλάω πολύ άσχημα και έτσι ορισμένες φορές αποφεύγω να μιλήσω.. Εκτός από αυτό την ώρα που κοιμόμουν ερχόταν στο δωμάτιο και τακτοποιουσε τα ρούχα μου στην ντουλάπα.. φαντάζεστε πως ξυπνούσα.. Εν ολίγοις όλα αυτά που ένιωθα εγώ τα εξήγησα στον συντροφο μου καθώς και το γεγονός πως δεν είχε κουνήσει ρούπι ένα μήνα μετά το άδειασμα του πάνω ορόφου.. Ο καημένος έκανε δύο φορές συζήτηση με τη μαμά του και της εξήγησε πως θέλει και πρέπει να γίνουν τα πράγματα περί της μετακόμισης και εκείνη του έβαλε τα κλάματα από ότι μου είπε.. Και εγώ όμως του είπα πως δεν αντέχω πρώτον να μην έχω τον χώρο μου.. τον χρόνο μου.. την προσωπική μας στιγμή.. το νοικοκυριό μου.. Κάλεσε πρωτες βοηθειες τον μπαμπά του και ήρθε ο άνθρωπος να ισσοροποισει την κατάσταση έτσι κοιμούνται τώρα δύο μέρες πάνω..το θέμα είναι πως η μαμά του συνεχίζει να μπαινοβγαινει στο σπίτι να πλένει την κούπα του καφέ μου που την αφήνω μέσα στην κρεβατοκαμαρα... και να καθαρίζει γενικά.. θα μου πείτε γιατί δεν παίρνω το κλειδί.. το πήρα μια μέρα και πήρε τηλ τον γιο της να της το πάει γιατί έχει να πάρει κάποια πραγματάκια ακόμα.. και ξανά έπλυνε την κούπα μου.. και τακτοποιήστε τα πράγματα γύρω γύρω.. Αυτό που δεν ανέφερα.. Είναι πως μου έκανε νυξη για να μιλήσω στο γιο της και να τον πείσω να πάμε εμεις να μείνουμε από πάνω για να είναι αυτή κάτω με τα παιδια να τα ετοιμάζει κλπ επειδή εμείς δουλεύουμε.. το είχε πει ήδη στο γιο της  ο οποίος της εξήγησε πως δεν θα γίνει έτσι θα μείνουμε εμείς με τα παιδια και θα το βρούμε το πρόγραμμα μας με τη δουλειά.. η δική μου απάντηση προς αυτό ήταν ότι πει ο συντροφος μου αν πει να μείνουμε εδώ θα μείνουμε εδώ.. από τότε δεν μου καλομιλαει.. και έγινε και σαν Μεγάλη Παρασκευή όταν ο συντροφος μου έφερε τα πράγματα μου σπίτι.. τα οποία ακόμα δεν τα έχω τακτοποιησει.. λόγω ότι δεν μου άφηνε χώρο μέσα στο σπίτι τόσο καιρό αφού ήταν πάνω κάτω και μέσα έξω όλη την ωρα.. και τα έχω μόνο μέσα στην κρεβατοκαμαρα που κοιμάμαι και στην οποία λόγω στρες έχω αποκλειστει.. είπα να σεβαστώ κάτι και να κάνω υπομονή.. Έχω φτάσει όμως στα όρια της κατάθλιψης.. γυρνάω από την δουλειά και συνεχίζω να βλέπω την κούπα του καφέ μου πλυμμενη.. και τακτοποιημενη.. Σκέφτομαι να ενεργήσω παρορμητικά και μια και έξω.. να πάρω το κλειδί από την πόρτα και αν θέλει πράγματα να πάρει να της τα μαζέψω όλα και να τα αφήσω σε κούτες απ έξω.. και μαζί και αυτά που δεν μου αρέσουν μέσα στο σπίτι..φυσικά λέγοντας το στον συντροφο μου πριν για να είναι και αυτός προετοιμασμενος.. Να του πω να αλλάξουμε σπίτι από τώρα που είναι νωρίς;;Είναι και τα μικρά στη μέση που έχουν την εικόνα του σπιτιού τώρα.. και δεν θα ήθελα να τους προκαλέσω αλλαγή τέτοια.. δεν γνωρίζω και αν θα βρούμε και μεγάλο σπίτι ώστε να έχει το καθένα το δωμάτιο του όπως θα έχουν εδώ..τι να κάνω;; Να πω και πως ως χαρακτήρας η μητερα του είναι άνθρωπος που πάνω σε συζητήσεις δεν έχει παραλείψει να αναφέρει για όλες τις νοικαρισες που παρέλαβαν από τα σπίτια ( που πριν έρθουμε ενοικιαζονταν..) να σχολιάσει την νοικοκυροσυνη τους και το γεγονός ότι της κατέβαζαν τα πράγματα από τους τοίχους.. σε σε στυλ "τι τους εμπλεκαν;;" και έχει αναφερθεί σε αυτό πάνω από μια φορα σαν να μου περνάει το μήνυμα "μην τολμήσεις να πειράξεις κάτι έτσι όπως τα έχω.." δηλαδή σίγουρα θα μπω στο στόμα της (αν δεν έχω μπει ήδη) Είναι αρκετά αδιάκριτη γενικώς.. και βρίσκομαι σε δύσκολη θέση.. Να μιλήσω και να ενεργήσω;; να μη μιλήσω ακομα;; τι έχετε να μου πείτε;; 

Megalodondas

# 2 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 756

Αν μη τι άλλο είχες ανάγκη να γράψεις!

Εγώ λέω φύγε.. Η σκότωσε την, ότι θες, απλά επειδή δεν είσαι σπίτι σου και πότε θα είσαι δηλαδή... και τα παιδάκια καλά... αλλά όχι δικά σου.. καλύτερα φύγε.. Μην μένεις κάπου πού οι άνθρωποι σού δίνουν λάθος αξία.. 

Heptamer

# 3 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.461

Κάποιος μια σουμα;

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Enikos

Megalodondas

# 4 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 756

Η πεθερά της πλένει την κούπα κι αυτή δεν θέλει! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Heptamer

Κάποιος μια σουμα;

Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida

Heptamer

# 5 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.461

Α! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Megalodondas

Η πεθερά της πλένει την κούπα κι αυτή δεν θέλει! 

alisida

# 6 στις 25/7/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.010

Οι γιαγιάδες θέλουν να νοιώθουν πάντα ότι είναι χρήσιμες και αυτό κάποιες φορές τις κάνει να υπερβάλλουν

.Βάλε τώρα και την ηλικία,την ξεροκεφαλια,τον πόνο για το κακό που βρήκε την οικογένεια τους με τον χαμό της νύφης τους

.Καλά κάνεις και δεν διαμαρτύρεσαι στην ίδια (προς το παρόν,οι εξελίξεις θα δείξουν αν θα το κάνεις κι αυτό)..

.Είχα παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσα κάνοντας μια "συμφωνία" 

.Ότι θα με βοηθά μόνο σε μια συγκεκριμένη δουλειά του σπιτιού και δεν θα αγγίζει τίποτε άλλο.Αυτό που βαριέσαι περισσότερο, ο,τι και να είναι : μπαλκόνι,τζάμια,νεροχύτης,σίδερο,ξεσκονισμα κλπ .

..Τόνισε ότι μόνο αυτό θα κάνει και τίποτε άλλο..

.Βρείτε μια ισορροπία.

..Το θέμα δεν είναι να κάνεις το ευκολακι, δεν είναι να πάρεις των οματιων σου... 

,θεωρώ ότι για να κάνεις την κίνηση το σκέφτηκες πολύ καλά και ο άνθρωπος σου αξίζει την προσπάθεια(αν βέβαια μας τα είπες ως έχουν τα πράγματα )

.Ειναιέτσι ? Αν ναι ,θα βρεθεί λύση...Το

δύσκολο είναι να βρεθεί ο σωστός για εμάς άνθρωπος

οι κανόνες πάντα και σε κάθε σχέση θα υπαρχουν ...

Αρέσει στα μέλη Paralia48, Veronika1980 και σε ακόμα 1 μέλος.
I am Not a psychotherapist :)

Enikos

# 7 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.999

Βρε τι να φταιει η πεθερα, οταν η αλλη μιλαει απο την 25 Μαρτιου, μεχρι 15 Αυγουστο?...

Αρέσει στα μέλη assosspathi, lousaki56

konstandinos73

# 8 στις 25/7/2020
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 226
Φιλη μου, το προβλημα δεν ειναι η "μαμα" αλλα ο "μαμακιας" ο γιος της. Ο οποιος, αντι να κανει το σταυρο του που βρηκε ελευθερη γυναικα να ξαναφτιάξει τη ζωη του, αν και εχει ηδη 2 παιδια, εν τουτοις δεν ξεκαθαρίζει τα πραγματα. Κατανοω οτι τον αγαπας αλλα η λυση ειναι μια: τελεσίγραφο. Το οποιο φυσικα δε θα απευθύνεται στη..."μαμα" αλλα στον συντροφο σου. Απλα ειναι τα πραγματα. Μη τα κανουμε δυσκολα.

lolly-123

# 9 στις 25/7/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Θα την τρως στη μαπα μια ζωη ... να το ξερεις !!!

Veronika1980

# 10 στις 25/7/2020
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Φλώρινας / Λέχοβο
Απαντήσεις: 24
Γεια σου κοπέλα μου! Χαλαρά ,από τη στιγμή που αγαπάς το σύντροφό σου κ δεν έχεις θέμα με τα παιδιά η πεθερά είναι εύκολη υπόθεση.Καλο είναι να μιλάς μαζί της ότι σε ενοχλεί να το λες με τρόπο κ με ευγένεια.Σου εύχομαι να κάνεις κ δικό σου παιδάκι κ όλα καλά να πάνε. Καλή συνέχεια!
Αρέσει στο μέλος Paralia48

valia-12

# 11 στις 26/7/2020
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 164

Αγαπητή θεματοθέτρια,

Πράγματι ήθελες να τα πεις κάπου να τα "βγάλεις" από μέσα σου.
Αρχικά θέλω να επισημάνω μερικά πράγματα.Όταν γνώρισες τον σύντροφό σου( θα τον ονομάσω τυχαία Παύλο)  γνώριζες  πως ήταν χωρισμένος και είχε δυο παιδάκια.Τα παιδιά έμεναν με την μητέρα και εσείς βρισκόσασταν με τον τρόπο που έγραψες.Η μητέρα όμως απεβίωσε ,οπότε και τα δεδομένα άλλαξαν.Όχι μόνο ως προς όλη  αυτήν την αλλαγή (να ανοίξετε μαγαζί στο νησί) αλλά κι αλλαγές δικές σου.Παράτησες το βιος σου γράφεις να τον ακολουθήσεις(υποθέτω πως ήταν συνειδητή επιλογή). Από την μεριά της πεθεράς (τυχαίο όνομα Σούλα) έχοντας στο μυαλό της ότι τα εγγόνια της έμειναν ορφανά από μητέρα ,θέλει να γίνει το υποκατάστατο των παιδιών ως προς την μητρική φιγούρα και αναλαμβάνει τον ρόλο να τα φροντίζει και να τα περιποιείτε. Με αυτόν τον τρόπο η Σούλα  εισβάλλει στην ζωή του γιου της και των παιδιών του μ ένα τρόπο δυναμικό.Αν με ρωτήσεις την άποψη μου ,καλά κάνει γιατί είναι το παιδί της και τα εγγόνια της και τους συνδέουν δεσμοί αίματος.Οι σύντροφοι έρχονται και παρέρχονται.  Επιπλέον,στην νέα κατάσταση ,διακρίνω ότι ο Παύλος θέτει τα όριά του και δεν υποκύπτει στις πιέσεις της μητέρας του να μείνει στο κάτω σπίτι με τα παιδιά και εσείς στο ρετιρέ.Αυτό σημαίνει πως όντως θέλει να είστε οικογένεια μαζί με τα παιδιά του και έχει αποδεχτεί οτι εσυ θα είσαι η γυναίκα του.Σου δίνει δηλαδή τον χώρο σου μέσα στην καρδιά του.Ίσως οχι μόνον επειδή σε αγαπάει αλλά και γιατί αναγνωρίζει τις θυσίες που έχεις κάνει για αυτόν. Ακόμη,η  Σούλα έχοντας τον ρόλο της νοικοκυράς (αφού δεν εργάζεται) τακτοποιεί το σπίτι ,πλένει τις κούπες,τα βρακιά και τακτοποιεί τα πράγματα προφανώς επειδή βλέπει ότι κουράζεσαι με την δουλειά και δεν έχεις χρόνο να τα τακτοποιήσεις όπως εκείνη θεωρεί-πιστεύει-νομίζει ,εσύ από την άλλη μεριά, θεωρείς -πιστεύεις -νομίζεις ότι προσπαθεί να σ'ελέγχει σε ο,τιδήποτε κάνεις ,επέρχεται μια σύγκρουση. Εν κατακλείδι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πιάσεις την κυρά Σούλα και να μιλήσετε.Να πεις αυτά που πραγματικά σε ενοχλούν,να ακούσεις τι έχει να σου πει κι αυτή για τους λόγους που γίνονται όλα αυτά ,να δωθούν οι κατάλληλες εξηγήσεις και απο τις δυο και να συνεχίσετε την ζωή σας παρακάτω. Διότι καλή μου κοπέλα η Σούλα θα είναι διαρκώς στην ζωή σας αφού έχει και την φροντίδα των παιδιών και η χαμένη θα είσαι εσύ,που θα έχεις παράπονα μονίμως και θα γκρινιάζεις με τον Παύλο.Καλή τύχη!

achinos

# 12 στις 27/7/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Μα καλά. έχετε ξεχάσει τι γίνεται;

Εγώ ήξερα ότι όταν γυρνάς τα άπλυτα είναι το πρόβλημα, όχι τα πλυμένα!
Κοπελιά ξύπνα! 
Έρχεται κ το δικό σου μωρό, κι αν δεν έρχεται βαλ το να έρχεται...
Ξες τι είναι να γυρνάς σκοτωμένη απ τη δουλειά κ να είναι τα μεγάλα φροντισμένα κ το μικρό ταϊσμένο κ κοιμισμένο...

κ τα άπλυτα πλυμένα στεγνωμένα κ σιδερωμένα στη θέση τους;;;

Δεν ξέρεις κ τα χω περάσει γιαυτό στο λέω, μην την κλοτσάς την τύχη σου...
Αρέσει στα μέλη Maitylou, Katia_80

Enikos

# 13 στις 27/7/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.999

Τι εχεις τραβηξει κι εσυ...

Ακομα τα συζηταμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από achinos

Μα καλά. έχετε ξεχάσει τι γίνεται;

Εγώ ήξερα ότι όταν γυρνάς τα άπλυτα είναι το πρόβλημα, όχι τα πλυμένα!
Κοπελιά ξύπνα! 
Έρχεται κ το δικό σου μωρό, κι αν δεν έρχεται βαλ το να έρχεται...
Ξες τι είναι να γυρνάς σκοτωμένη απ τη δουλειά κ να είναι τα μεγάλα φροντισμένα κ το μικρό ταϊσμένο κ κοιμισμένο...

κ τα άπλυτα πλυμένα στεγνωμένα κ σιδερωμένα στη θέση τους;;;

Δεν ξέρεις κ τα χω περάσει γιαυτό στο λέω, μην την κλοτσάς την τύχη σου...

nikoslambr

# 14 στις 27/7/2020
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 225

Τα εδωσες ολα κατευθειαν γι'αυτο. ΛΑΘΟΣ.

Ευτυχως παντα υπαρχει χρονος στη ζωη να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα.Απορω ομως που πηγες και χωθηκες με την μια σε πεθερο-πεθερα-παιδια μικρα αλλης και ταυτοχρονα αναποφασιστο αντρα...Πολυ μεγαλη αποφαση.Παρτο αλλιως.
Αρέσει στο μέλος DragonFall

lousaki56

# 15 στις 30/7/2020
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Λειψοί
Απαντήσεις: 2
φίλοι μου.. εγώ ξεκαθάρισα και μίλησα με τον συντροφο μου και του είπα πως πριν έρθουν τα παιδια διότι τώρα λείπουν ότι θα ξεκινήσω να τακτοποιουμαι μέσα στο σπίτι.. εφόσον μου είπε ότι θα μείνουμε κάτω.. αφού μετά κόπων και βασάνων έφυγε η μητερα του και μεταφέρθηκε πάνω χωρίς φυσικά να πάρει όλα τα πράγματα... κατέβασα λοιπόν και εγώ τα πράγματα να ξεσκονίσω να τακτοποιησω.. όσο μου επιτρέπει η δουλειά σιγά σιγά.. άφησα τα πράγματα καδρα και κάτι εικόνες πάνω στο τραπέζι της κουζίνας.. αφού λειπαμε από το σπίτι ο συντροφος μου πήγε να ξαπλώσει.. γυρνώντας στο μαγαζί μου είπε ότι τα άφησε τα κλειδιά για να πάρει κάποια πράγματα η μητερα του.. Εντάξει να δούμε πότε θα τελειώσουν αυτά τα πράγματα του λέω ένα μήνα μαζεύει πράγματα.. πάνω κάτω.. γυρνοντας σπίτι βλέπω πως έχει πάρει όλα τα πράγματα από το τραπέζι μαζί και τη σιδερώστρα με το σιδερο.. από εκείνη τη στιγμή και μετά.. δεν μου μιλάει η κυρία.. γυρνάει τα μούτρα της αλλού και όταν με βλέπει στο μαγαζί αυτή φεύγει.. όταν ο φίλος μου είναι σπίτι μπαίνει μέσα και αλλάζει πράγματα η παίρνει πετσέτες να τις πλυνει.. επίσης η στάση του πατέρα του ξαφνικά άλλαξε και σταμάτησε και αυτός να μου μιλάει..Όλο αυτό τώρα γιατί; Αν δεν είναι πόλεμος τι είναι; Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση;

la-mer

# 16 στις 30/7/2020
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Απαντήσεις: 473

την κάνουμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από lousaki56

Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση;

Αρέσει στο μέλος Enikos

Kristina_

# 17 στις 30/7/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 936

Αν καταλαβα καλα οι ανθρωποι φιλοξενουν το γιο τους, τα παιδια του και αναγκαστικα και σενα...εγω ετσι θα το εβλεπα ... δεν ειναι το δικο σου σπιτι και δε φαινεται να σου χει δωσει καποιος (πχ ο γιος) ρολο οικοδεσποινας

Οπως και να χει... κακο δεν ειναι να εισαι ευγενικη, να τηρεις τα προσχηματα και να συζητας μαζι τους, να λες και κανενα ευχαριστω, παρακαλω και συγνωμη αν εκανα κατι και παρεξηγηθηκε κλπκλπ

Παντως πηγες και εμπλεξες σε τοσο δυσκολη κατασταση...θα πρεπε να το χες σκεφτει πολυ πολυ καλα πριννν

Νομιζω ειχες γραψει εδω και πριν χωρισει αυτος και πριν αρρωστησει η μητερα που ουτε καν σε ειχε γνωρισει στα παιδια κλπκλπ αν θυμαμαι καλα ...το συμπερασμα μου ειναι οτι μπλεκεις μονη σου και χωρις λογο...η καλη μερα απ το πρωι φαινεται

achinos

# 18 στην 1/8/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Enikos

Τι εχεις τραβηξει κι εσυ...

Ακομα τα συζηταμε...

, ναι ρε κούλημ, συμπάσχεις ξέρω...

το μόνο που δεν έχουμε κάνει ακόμα είναι κόντρες στις συνταγές για το γαλακτομπούρεκο...

Paralia48

# 19 στις 9/8/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.810
Μπήκες σε μια δύσκολη οικογένεια, όχι τόσο από πεθερά, αλλά όσον αφορά όλο το ιστορικό της. Η οικογένεια που θα ήθελες να φτιάξεις με τον αγαπημένο σου δε θα είναι η <<παραδοσιακή>>. Η πεθερά πήρε δικαιώματα, διότι στην ουσία αντικαθιστά τη μάνα. Στα παιδιά θα λείπει πάντα η μάνα.

Σου προτείνω τα εξής: Πρώτον και κύριο, να βάλετε πλυντήριο σπίτι σας. Ακόμα και αν δεν υπάρχει εγκατασταση,  σύνδεσέ το με το νυπτήρα του μπάνιου. Κάθε μάστορας πλυντηρίων μπορεί να το κάνει.
Επίσης εξήγησε στην πεθερά ξανά και ξανά, ότι δε θέλεις να μπαίνει απροειδοποίητα στο σπίτι.

Νομίζω , όσο θα μεγαλώνουν τα παιδιά, θα μικραίνει το πρόβλημα της πεθεράς. Πες  και στον άντρα σου, να της το πει. Θα μπορούσαν τα παιδιά να πάνε στο ρετιρέ, να κοιμούνται στης γιαγιάς, αν της αρέσει  καλύτερα και δέχεται και ο πατέρας
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost