Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η μοναχική μου ζωή

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Insomnia_96

# 1 στις 31/7/2020
author
Γυναίκα gay / 19 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 40
'Aρεσαν+: 0%

Η μοναχική μου ζωή

Πανε 4 χρόνια τώρα από τότε που εγώ και η κολλητή μου "σπάσαμε".Η γνωριμία μας ήταν αυτό που λέμε "καρμικη".Υπήρχε απίστευτη χημεία από το πρώτο λεπτό, εγκεφαλική επικοινωνία και πολύ μα πολύ γέλιο.Ημασταν συναισθηματικά δεμενες σε σημείο που υπήρχε ανάμεσα μας μεγάλη κτητικοτητα και εντονος συναισθηματισμός.Ωστοσο, η φιλία μας απέκτησε μεγάλη τοξικότητα(πχ αυτή μου απαγόρευε να βγαίνω με άλλες παρέες,προσπαθούσε να με ελεγχει ψυχολογικα, είχε ανασφάλειες και άρχισε παράλληλα να κάνει παρέα και με κάποια άλλη κοπέλα που επίσης αποκαλούσε κολλητή της,και εγώ η ηλίθια που της άφηνα ελευθερία και συμφωνούσα σε κάθε θέλω της κατέληξα να παίζω το twilight).Μετά από σκέψεις, κλάμα και πόνο αποφάσισα να φύγω μακριά της για το καλό μου.Ετσι εγώ εδώ και 4 χρόνια αν και έχω αλλάξει τη ζωή μου , πορεύομαι στη μοναξιά.Εχω γνωρίσει τόσα άτομα και κανένα δεν με γεμιζει πια.Αλλαζω παρέες καθε 4μηνο και νιώθω πως δε μπορώ να δεθω με κανέναν.Αν και συνειδητά έχω αποδεχθεί τον αποχωρισμό από τη κολλητή μου(Αφού εγώ το επέλεξα) ,ασυνείδητα δεν μπορώ πια να κάνω άλλη φιλία.Ο Ναι βγαίνω, συζηταω με πολλα ατομα αλλα πάντα κάτι λείπει.Νιώθω μονη κ κενη.Δε γελαω πραγματικάΔεν ενθουσιαζομαι που θα βγω με τους φιλους μου οπως εκανα οταν θα εβγαινα με τη κολλητη μου, ντρεπομαι που το λεω αλλα δεν τους νοιαζομαι ιδιαιτερα, δεν θα με ενοιαζε ας πουμε αν χανοντουσαν,δεν έχω την ανάγκη να τους ανοιχτώ, δε συζηταω μαζι τους τα προσωπικα μου και ουτε τους εμπιστευομαι, τραβιεμαι οταν με αγκαλιαζουν ,εγω που καθομουν με τις ώρες αγκαλια με τη κολλητη μου στο κρεβατι της και λεγαμε πως θελουμε να γυρισουμε ολο το κοσμο,κ αν μου πουνε πως τους λειπω ή πως με αγαπανε τους κοιταω με ενα στραβο ψευτικο γελακι ή θα απαντησω ενα ξερο κ ανουσιο "κιεγω" ετσι για να δείξω πως αποκρίνομαι.Οι σχεσεις μου ειναι επιφανειακες και ασημαντες.Μαζι τους απλα περναω το χρονο μου κ καθε εξοδος μοιαζει με μια "κοινωνικη υποχρεωση".Δεν έχω κανέναν κοντά μου και πλέον αυτο εχει γινει μια συνήθεια.Και ολο αυτο δεν ειναι μια συνειδητή στάση. Δεν ξέρω πώς να με βοηθήσω...

ZHLIASOY

# 2 στις 31/7/2020
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 3.158
Απλά δεν το χεις αποδεχτεί...Γιατί όταν αποδεχτείς πραγματικά πως δεν έπρεπε να'σαι μαζί της Κ το καλό σου είναι μακριά της ...Τότε θα το δεις αλλιώς...αφήνεσαι στο παρελθόν..
Αρέσει στα μέλη tzoulia59, Persefoni__

Insomnia_96

# 3 στην 1/8/2020
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#2Μα αν δεν το έχω αποδεχθεί γιατί τοτε αναγνώρισα τη τοξικότητα και έφυγα από κοντά της;;Δεν με πίεσε κάνεις να το επιλέξω αυτό και η επιλογή ήταν συνειδητή.Ουτε τώρα τη μετανιώνω αυτή την απόφαση.Μου φέρθηκε σκατα εν τέλει,αλλά μέσα μου την έχω συγχωρήσει, δεν της κρατάω κακια.Δεν θα ήθελα όμως να ξανακάνουμε παρεα, δεν μου λείπει καν.Το μόνο που μου λείπει είναι η αίσθηση ότι έχεις κάποιον άνθρωπο δίπλα σου,η αίσθηση της οικειότητας κ τρυφερότητας που σε κάνει να νιώθεις μια δυνατή, σταθερή φιλία.Μου λείπει η χημεία που είχαμε και κάποιες ωραίες αναμνήσεις που έχω στην άκρη του μυαλού μου.Θυμαμαι απλα πως τότε ζούσα πιο έντονα.Οσο πάει ο καιρός νιώθω πως "σβήνω" συναισθηματικά.Μπορει να νιώθω για μεγάλο διάστημα ένα κενό μέσα μου και να μην ξεσπάσω σε κλάματα εκείνη τη στιγμή.Ειναι σαν να το κουβαλάω μαζί μου καθημερινα και πλέον το θεωρώ συνήθεια.

konstandinos73

# 4 στην 1/8/2020
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 206
Ουτε αν ησουν ερωτευμενη, δε θα μιλουσες ετσι. Τι αλλο να πω!

Insomnia_96

# 5 στην 1/8/2020
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#4 Δεν μου λείπει.Απλα μάλλον η απώλεια μου άφησε πληγές που δεν ξέρω πώς να επουλωσω...

archagellos

# 6 στις 3/8/2020
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.299

Αγαπητη,

θα σου κανει καλο να λαβεις επαγγελματικη βοηθεια για το θεμα σου .

Οπως νιωθεις ...δεν ειναι κακο ...το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζεις πως να το αντιμετωπισεις .

Δειχνεις οτι εχεις "Παρκαρει" την ζωη σου ...

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη Insomnia_96, agrotis53

Insomnia_96

# 7 στις 4/8/2020
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#6 Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες...και εγώ το σκέφτομαι καιρό τώρα να πάρω τη βοήθεια ενός ειδικού. Ο χρόνος φαίνεται να μην "γιατρευει" τιποτα τελικά

agrotis53

# 8 στις 4/8/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.384

Μπερδευης τα πραγματα και μπερδευεσαι...το οτι εφυγες ηταν επιλογη απεναντι σε μια ανυποφορη πλεων κατασταση για σενα...ισως η μοναδικη επιλογη...Δεν σημαινει ομως οτι ξεπερασες...Δεν ξεπερασες...και να σου πω δεν θα ξεπερασης ...τουλαχιστων μεχρι να προκυψει καποιο αλλο συναισθηματικο σοκ...( το σοκ σαν μεταφορικη εννοια)...τωρα τι δεν ξεπερασες...το ολο της φιλιας σας που εφτανε στο απολυτο δικος σου θελω;;; το προσωπο;;;  η την απογοητευση που ηρθε;;;...Αυτο το ξερεις καλυτερα εσυ...γιατι το ξερεις σιγουρα... Οσο και να αναρωτιεσαι...ολα αυτα που περιγραφης Ειναι αμυνα, αμυνα για να κρατησεις αυτο που δεν ξεπερασες,...και αυτη η αμυνα επιλογη ειναι...Αναρωτιεσε πως να βοηθησεις τον εαυτο σου... Δες την αληθεια σου και αλλαξε το ψεμμα σου...θα σου ελεγα για να πας για βοηθεια σε καποιον ειδικο...προφανως δεν θα πας...θα ειχες παει αλωστε τοσα χρονια...παντως ειναι καθαρα θεμα δικης σου θελησεις να ξεπερασεις ενα ετσι και αλλιως τελειωμενο παρελθων...εκτος αν δεν ειναι...εσυ ξερεις καλυτερα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Insomnia_96
#2Μα αν δεν το έχω αποδεχθεί γιατί τοτε αναγνώρισα τη τοξικότητα και έφυγα από κοντά της;;Δεν με πίεσε κάνεις να το επιλέξω αυτό και η επιλογή ήταν συνειδητή.Ουτε τώρα τη μετανιώνω αυτή την απόφαση.Μου φέρθηκε σκατα εν τέλει,αλλά μέσα μου την έχω συγχωρήσει, δεν της κρατάω κακια.Δεν θα ήθελα όμως να ξανακάνουμε παρεα, δεν μου λείπει καν.Το μόνο που μου λείπει είναι η αίσθηση ότι έχεις κάποιον άνθρωπο δίπλα σου,η αίσθηση της οικειότητας κ τρυφερότητας που σε κάνει να νιώθεις μια δυνατή, σταθερή φιλία.Μου λείπει η χημεία που είχαμε και κάποιες ωραίες αναμνήσεις που έχω στην άκρη του μυαλού μου.Θυμαμαι απλα πως τότε ζούσα πιο έντονα.Οσο πάει ο καιρός νιώθω πως "σβήνω" συναισθηματικά.Μπορει να νιώθω για μεγάλο διάστημα ένα κενό μέσα μου και να μην ξεσπάσω σε κλάματα εκείνη τη στιγμή.Ειναι σαν να το κουβαλάω μαζί μου καθημερινα και πλέον το θεωρώ συνήθεια.

Insomnia_96

# 9 στις 4/8/2020
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#8 Καταλαβαίνω πως έχω άμυνες ακόμη, σίγουρα δεν το έχω ξεπεράσει.Ωστοσο,το να έχω άμυνες δεν είναι συνειδητή επιλογή μου,μιας και εγώ η ίδια ήθελα να κάνω μια νέα αρχή.Οι άμυνες λειτουργούν υποσυνείδητα.Ο λόγος που δεν μπορώ να με βοηθήσω είναι γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς με εμποδίζει να δημιουργήσω ουσιαστικές σχέσεις μετά από αυτό.Το πρόσωπο το έχω ξεπεράσει σίγουρα και όταν σκεφτώ το παρελθόν δεν κλαίω πια.Οι αναμνήσεις ξεθωριάζουν όσο περνούν τα χρόνια αλλα οι άμυνες ακόμη υπάρχουν υποσυνείδητα.Είχα επισκεφθεί ψυχολόγο στο παρελθόν αλλα δεν με βοήθησε.Δεν μπορούσα καν να ανοιχτώ ,γι'αυτό διέκοψα τις συνεδρίες.Τωρα ειμαι αποφασισμένη να επισκεφθώ ξανά ειδικό.Ξερω πως μονη μου δεν θα βρω την άκρη...

agapimou11

# 10 στις 6/8/2020
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 649

Οι άμυνες λειτουργούν υποσυνείδητα, είναι ο φόβος αν αφεθεις και δωθεις, μήπως πληγωθεις ξανά! 

Θέλει χρόνο να νιώσεις ξανά δυνατή, θέλει να δουλέψεις εσύ με τον εαυτό σου και τα συναισθήματα σου, που απ ότι καταλαβαίνω το κάνεις, οπότε άσε το χρόνο να κυλισει! 

Ουσιαστική σχέση θα κάνεις όταν έρθει στη ζωή σου ένας άνθρωπος με ουσία!

* οι τοξικες σχέσεις δημιουργούν έναν εθισμό στον ψυχικο κόσμο του ανθρώπου γι αυτό  μαλλον χρειάζεσαι και τη βοηθεια ψυχιατρου! 

Αρέσει στο μέλος Insomnia_96

Straightforward

# 11 το Σάββατο στις 14:49
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 26

Δεν έχεις ιδέα μάλλον τι σημαίνει ''μοναχική'' ζωή. 

Αρέσει στα μέλη giorgos170, tzoulia59

Insomnia_96

# 12 το Σάββατο στις 18:39
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#11 Μοναξιά μπορεί να νιώθεις και ανάμεσα στο πλήθος ξέρεις...
Αρέσει στο μέλος giorgos170

crhistos

# 13 το Σάββατο στις 20:22
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Απαντήσεις: 167
Δεν το εχεις αποδεχθεί... Μπορεί όπως λες να εφυγες και να αλλαξες ζώη αλλά μεσά σου σε τρώει και κάθε νεο άνθρωπο που γνωρίζεις, τον συγκρινεις με την παλιά σου κολλητη.. ΛΑΘΟΣ...Ειπες πως με την φιλη σου θελατε να γυρίσετε τον κοσμο...Fine απλα βρες μια φιλη που της αρεσουν τα ταξίδια και αρχιστε να κάνετε σχεδια... Το οτι κολλησες με εναν ανθρωπο δεν σημαίνει οτι δεν θα βρεθεί αλλλος...Οσο δεν αφήνεις ελεύθερο τον εαυτό σου να συνέλθει, τόσο θα απομακρυνεσαι απο τον εξω κοσμο...Ξεκινά να βρεις νέα ενδιαφέροντα. Χόμπι. Και κάνε φιλους ανάλογα με τα δικά σου ενδιαφέροντα. Δώσε την ευκαιρία στον εαυτό σου να επανέλθει. Η Παλια σου φιλη το έχει κανει ηδη αυτό και είναι Κάλα. Εσυ βασανιζεσαι τσαμπα

Megalodondas

# 14 την Κυριακή στις 9:20
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 743

Γιόγκα για να ανοιχτείς.. 

Σταμάτα να βλέπεις μια οθόνη, ανέπνευσε, κλείσε τα μάτια και δες τον εαυτό σου..αφουγκρασου τους φόβους σου και νιώσε την ύπαρξη σου.. χόρεψε τους, πολέμησε τους σαν αγρίμι και αγκάλιασε τους σαν αδερφό, με αγάπη.. 

Μην περιμένεις τίποτα, αυτό είναι το μυστικό..γιατί εκεί που δεν  το περιμένεις λέει η λαϊκή σοφία 

Να δει και το σύμπαν που έλεγες στο άλλο θέμα πως είσαι άξια να ζήσεις και ανοιχτή για να σου στείλει παρέα.. 

Γιατί θα φανείς μετά, θα λαμπεις.. 

Σας έχουν ρίξει σε ένα βόθρο όλα τα παιδια..

Το θέμα είναι εσύ να μπορείς να βλέπεις έξω από αυτόν, πες το επινόηση, πες το φαντασία, όμως όπου βλέπεις πας, δεν έχει νόημα να κάθεσαι να ανακατεύεις τα σκατα στην τελική.. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Insomnia_96

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Insomnia_96
#8 Καταλαβαίνω πως έχω άμυνες ακόμη, σίγουρα δεν το έχω ξεπεράσει.Ωστοσο,το να έχω άμυνες δεν είναι συνειδητή επιλογή μου,μιας και εγώ η ίδια ήθελα να κάνω μια νέα αρχή.Οι άμυνες λειτουργούν υποσυνείδητα.Ο λόγος που δεν μπορώ να με βοηθήσω είναι γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς με εμποδίζει να δημιουργήσω ουσιαστικές σχέσεις μετά από αυτό.Το πρόσωπο το έχω ξεπεράσει σίγουρα και όταν σκεφτώ το παρελθόν δεν κλαίω πια.Οι αναμνήσεις ξεθωριάζουν όσο περνούν τα χρόνια αλλα οι άμυνες ακόμη υπάρχουν υποσυνείδητα.Είχα επισκεφθεί ψυχολόγο στο παρελθόν αλλα δεν με βοήθησε.Δεν μπορούσα καν να ανοιχτώ ,γι'αυτό διέκοψα τις συνεδρίες.Τωρα ειμαι αποφασισμένη να επισκεφθώ ξανά ειδικό.Ξερω πως μονη μου δεν θα βρω την άκρη...

Straightforward

# 15 την Κυριακή στις 21:52
author

Διώξε τότε το πλήθος που σε κάνει να νιώθεις ''μόνη''. Απλό είναι, αρκεί να έχεις τη θέληση. 

Όταν θα νιώσεις την πραγματική μοναξιά, θα μου τα ξαναπείς. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Insomnia_96

Insomnia_96

# 16 τη Δευτέρα στις 14:40
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#15 Δλδ θα πρέπει να γίνω ερημίτισσα, γιατί οι συναναστροφές με άλλους ανθρώπους είναι αναπόφευκτες πολλές φορές.Μοναξιά δεν νιώθει μόνο αυτός που έχει αποκλειστεί από τον κοινωνικό περίγυρο και δεν έχει όντως κανέναν γύρω του αλλα και αυτός που δεν έχει καμία ουσιαστική επαφή παρόλο που έχει γνωριμίες.Η μοναξιά είναι ένα συναίσθημα και εκδηλώνεται με πολλές μορφές(αντικειμενικη, υποκειμενικη,υπαρξιακη κλπ) όπως και τα άλλα συναισθηματα, παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι μοναξιά, δεν παύει να είναι επώδυνη.Δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να μιλήσω για την ψεύτικη μοναξιά που νομίζω πως νιώθω.Προφανως τα συναισθηματα μου ειναι αληθινα! Έχεις ιδέα πόσοι άνθρωποι νιώθουν αυτό που εσύ αποκαλείς "ψεύτικη" μοναξια;

Straightforward

# 17 τη Δευτέρα στις 20:46
author

Το ότι το νιώθουν, δε σημαίνει ότι είναι και ''μοναξιά''. 

Αν δε γουστάρεις τις συναναστροφές σου, απλά ξέκοψε, είναι πάρα πολύ απλό. Αν τις ανέχεσαι τις συναναστροφές και ''κλαίγεσαι'' γιατί ''δε σε γεμίζουν'', προφανώς και δεν πρόκειται για μοναξιά, πρόκειται για αυτομαστίγωμα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Insomnia_96
#15 Δλδ θα πρέπει να γίνω ερημίτισσα, γιατί οι συναναστροφές με άλλους ανθρώπους είναι αναπόφευκτες πολλές φορές.Μοναξιά δεν νιώθει μόνο αυτός που έχει αποκλειστεί από τον κοινωνικό περίγυρο και δεν έχει όντως κανέναν γύρω του αλλα και αυτός που δεν έχει καμία ουσιαστική επαφή παρόλο που έχει γνωριμίες.Η μοναξιά είναι ένα συναίσθημα και εκδηλώνεται με πολλές μορφές(αντικειμενικη, υποκειμενικη,υπαρξιακη κλπ) όπως και τα άλλα συναισθηματα, παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι μοναξιά, δεν παύει να είναι επώδυνη.Δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να μιλήσω για την ψεύτικη μοναξιά που νομίζω πως νιώθω.Προφανως τα συναισθηματα μου ειναι αληθινα! Έχεις ιδέα πόσοι άνθρωποι νιώθουν αυτό που εσύ αποκαλείς "ψεύτικη" μοναξια;

Αρέσει στα μέλη la-mer, giorgos170

agrotis53

# 18 τη Δευτέρα στις 21:58
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.384

Ενταξει μην αγχωνεσε και τοσο,, σε μια ηλικια των 19, ειναι και το παρελθων ακομη νωπο, ειναι και η δυσκολια να διακρινεις, να ταξινομησης, να δημιουργησεις, ουσιαστικες σχεσεις...

ειναι πολλα τελος παντων, , αλλα ειναι τετοια οπως ειπα η ηλικια που ολα αλλαζουν γρηγορα, και ανα πασα στιγμη... καμια φορα ακομη και η βιασυνη για κατι αμεσο, που δεν προκυπτη δημιουργει και μια αισθησει μοναξιας.

δεν υπαρχη λογος να αγχωνεσαι,, και εφοσων εχεις κοινωνικη ζωη και δεν κλεινεσε μεσα,, συνεχισε το, ...

οσο για ψυχολογο...αν πιστευεις οτι θα σε βοηθηση,, να το κανεις,,,αλλα ναι αν δεν του εμπιστευτης ακριβως τι νιωθεις, δεν ανοιχτεις οπως λες,, ειναι λογικο οτι δεν θα σε βοηθηση επαρκως...

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Insomnia_96

Αρέσει στα μέλη alisida, Insomnia_96

Insomnia_96

# 19 την Τρίτη στις 9:16
author
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
#17 Εδω παραθέτω την ακριβή σημασία της λέξης "μοναξιά" (από λεξικό):1)η κατάσταση αυτού που ζει μόνος, που δεν έχει επαφή με άλλους ανθρώπους2)το συναίσθημα που νιώθει αυτός που ζει μόνος3)η έλλειψη ουσιαστικής επικοινωνίας με τους άλλους ανθρώπους4)ερημικός τόποςΕλπίζω να βοήθησαΕφόσον ειμαι άτομο κοινωνικό και δραστήριο δεν γίνεται να ξεκοψω από τις συναναστροφες μου.Και ουτε μου φταίνε οι άλλοι σε κάτι που εγω δεν μπορώ να συνδεθώ μαζί τους ουσιαστικά. Το πρόβλημα το οποίο εθιξα εξ' αρχής είναι ότι ενώ κάνω γνωριμίες και έχω αρκετές επαφές εγω η ίδια νιώθω αποκομμένη από αυτούς ,ενω οι σχέσεις μου μαζί τους είναι επιφανειακές. Γι'αυτο νιωθω μοναξιά.Δεν είναι ότι ειμαι αντικοινωνική.Απεναντιας, η λύση που προτίνεις δεν θεωρώ πως λύνει το πρόβλημα ,δλδ και να ξεκοβα μαζί τους δεν θα με ένοιαζε κιόλας αφου δεν εχω δεθεί με κανέναν.

Megalodondas

# 20 την Τρίτη στις 11:17
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 743

Για να έχεις ουσιαστική επικοινωνία με τους ανθρώπους, αρκεί να εκφράζεις τον εαυτό σου και όχι κάτι άλλο από αυτό που είσαι.. 

Τότε θα ικανοποιηθεί το  δικό σου συναίσθημα της μοναξιάς που νοιώθεις 

Όταν ο εαυτός σου είναι φίλος και όχι  ο εχθρός.. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Insomnia_96
#17 Εδω παραθέτω την ακριβή σημασία της λέξης "μοναξιά" (από λεξικό):1)η κατάσταση αυτού που ζει μόνος, που δεν έχει επαφή με άλλους ανθρώπους2)το συναίσθημα που νιώθει αυτός που ζει μόνος3)η έλλειψη ουσιαστικής επικοινωνίας με τους άλλους ανθρώπους4)ερημικός τόποςΕλπίζω να βοήθησαΕφόσον ειμαι άτομο κοινωνικό και δραστήριο δεν γίνεται να ξεκοψω από τις συναναστροφες μου.Και ουτε μου φταίνε οι άλλοι σε κάτι που εγω δεν μπορώ να συνδεθώ μαζί τους ουσιαστικά. Το πρόβλημα το οποίο εθιξα εξ' αρχής είναι ότι ενώ κάνω γνωριμίες και έχω αρκετές επαφές εγω η ίδια νιώθω αποκομμένη από αυτούς ,ενω οι σχέσεις μου μαζί τους είναι επιφανειακές. Γι'αυτο νιωθω μοναξιά.Δεν είναι ότι ειμαι αντικοινωνική.Απεναντιας, η λύση που προτίνεις δεν θεωρώ πως λύνει το πρόβλημα ,δλδ και να ξεκοβα μαζί τους δεν θα με ένοιαζε κιόλας αφου δεν εχω δεθεί με κανέναν.

Αρέσει στο μέλος la-mer
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε