Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γεννηση σε Δημοσια η ιδιωτικη κλινικη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

oresivios1

# 1 στις 12/9/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 344
'Aρεσαν+: 0%

Γεια σας !Λοιπον με την κυηση ολα βενουν καλος , μαθαμε και το φυλο , ειναι κοριτσαρος ...Προβληματιζόμαστε ομως στο που θα γεννησουμε ...Φιλες και νηφαδες μας λενε ιδιωτικη κλινική που πηγαν και αυτες αλλα εδωσαν 4-5 χιλιαρικα γιατι εκει ειναι ποιο ασφαλες . Βέβαια παντα τους εκανα την εξεις ερώτηση , αν χτυπά ξυλο κατι τύχαινε θα γινόταν οτι ειναι εκει ?
Οχι μου απαντούν μας ειχε πει ο γιατρος πως θα πήγαιναν αμέσως σε δημόσιο νοσοκομείο -κλινική .Οπότε γιατι να μην παμε κατευθείαν σε δημόσιο ?Τωρα ερχεται η κοπελα μου και σκαμε για τις αδειες ωστε να ειναι εδω και να μην περιμενουμε τον 7 μηνα που θα ειναι ποιο δυσκολα τα πραγματα για να ταξιδεψει και μας λενε ο γιατρος (γυναικολογος) που θα σας δινει της αδειες θα σας τις δινει γιατι θα ειναι αυτος που θα τα παρει χοντρα αλλιως δεν θα δεχτεί κανεις να σας δώσει πρόωρη  αδεια (θα το κανουν για να πιέσουν την κατάσταση και να παρουν τα φράγκα της γεννας) .Η κοπελα μου ασφαλίζετε στο Ικα και στην επιχείρηση που εργαζετε ειναι 4,5 χρονια . Τι με συμβουλετε να κανω . Στο δημόσιο πληρώνουμε κάτι ?

Πρεπει αναγκαστικά αυτος που την παρακολουθεί πριν την γεννα να ειναι και αυτος που θα την ξεγέννηση ?

Υ.Γ Ευτυχως που ειμαι εγω και ανοιγω συνέχεια topics και υπαρχει κίνηση το forum :p

Αρέσει στο μέλος Paralia48

wish_

# 2 στις 13/9/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 2.850

εσύ και ο παναγιώτης90.

Στο σπίτι φίλε μας. Τοκετός στο σπίτι με μαία.

(βεβαια πλέον αυτό έιναι πιο ακριβό και από ιδιωτική κλινική)

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από oresivios1

Υ.Γ Ευτυχως που ειμαι εγω και ανοιγω συνέχεια topics και υπαρχει κίνηση το forum :p

Αρέσει στο μέλος agnwstos_Xi

oresivios1

# 3 στις 13/9/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Έλα μωρέ, αφήστε το δούλεμα

Enikos

# 4 στις 13/9/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 21.823

Φανταζομαι τι θα γινει μεχρι να μεγαλωσουμε, (στο φορουμ), το παιδι...

Αρέσει στο μέλος agnwstos_Xi

agapimou11

# 5 στις 13/9/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Η αλήθεια είναι ότι σε ένα νοσοκομείο μπορεί να αντιμετωπιστεί οτιδήποτε προκύψει σε μία γέννα! 

Που ευχόμαστε να πάνε όλα καλά φυσικά! 

Όταν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα πηγαίνεις νοσοκομείο και βρίσκεις εκεί έναν γιατρό που θα αναλάβει τη γέννα! 

Εγώ γέννησα σε κλινική γιατί υπήρχε η δυνατότητα (μια χαρά τα έσκασε ο πρώην σύζυγος) και ήταν πολύ ωραίο το περιβάλλον, το φαγητό κλπ, άξιζε!

Megalodondas

# 6 στις 13/9/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 745

Είθισται οι πρώτες "συγκρούσεις" στο ζευγάρι να περιλαμβάνουν και αυτή την απόφαση..

Μιας και η καλοπέραση του ιδιωτικού αφορά την γυναίκα, το οικονομικό συνήθως τον άντρα.. Όπως και στο νυφικό... και σε πολλά άλλα!
Ο παραλογισμός του έρωτα, που αρχίζει να εξαπλώνεται ενάντια στην ίδια την σχέση και πως μετά τον γάμο αρχίζει και η αντίστροφη μέτρηση.. 
Προσοχή ορεσιβιε, μεγάλη προσοχή.. Στα "θέλω" που διαμορφώνει το αποτυχημένο καθεστώς τις περισσότερες φορές και όχι εμείς οι ίδιοι! 

wish_

# 7 στις 13/9/2020
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 2.850

agapimou11 σαν να πήγες καπου για διακοπές ακούστηκε! Να το επιλέξουμε για διαμονή!

Βρε παιδί μου,η γυναίκα σου,δεν έχει λόγο? Μας είπες οτι μπορεί να΄χει δυσκολη εγκυμοσύνη και ίσως και γεννά.Τελικά δεν ειναι διδυμα? Τα πραγματα ειναι απλά,αν δεν εχεις χρηματα πας σε δημόσιο,επίσης αν εχεις καλό ιατρό που σ΄εμπνέει και νιωθει καλά και άνετα να  γεννησει η γυναίκα σου στο δημόσιο,τότε επισης πηγαινεις σε δημοσιο.Εχει καλούς και αξιολογους ιατρούς και στα δημοσια νοσοκομεία.

Ψαξτο και λίγο εκτός από δω,δεν τα ξερουμε δα και όλα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από agapimou11

Εγώ γέννησα σε κλινική γιατί υπήρχε η δυνατότητα (μια χαρά τα έσκασε ο πρώην σύζυγος) και ήταν πολύ ωραίο το περιβάλλον, το φαγητό κλπ, άξιζε!

Αρέσει στα μέλη alisida, agnwstos_Xi και σε ακόμα 2 μέλη.

anassa_

# 8 στις 13/9/2020
author
Γυναίκα / 58 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.127

Αυτη την αποφαση να την παρετε απο κοινου με την συντροφο σου συμφωνα με τα οικονομικα σας.

Ομως εμενα μου αρεσε η ιδεα του ιδιωτικου μαιευτηριου. Την δεκαετια του '80 που εκανα τα παιδια μου 

( χρυσες εποχες) τη στιγμη που εργαζομουν και τα επαιρνα πισω κ με το παραπανω, σχεδον ολα τα ζευγαρια καναμε ετσι... 

Σημερα δεν ξερω πώς αποζημιωνεται ο τοκετος απο το ΠΕΔΥ . Αν η κοπελα θα παρει πισω τα χρηματα και δεν υπαρχουν αναγκες αλλες σοβαρες σκεφτητε το...  

Υπαρχει ομως  λυση με 1500 ευρω. 

Πατε σε Δημοσιο νοσοκομειο βρισκετε γιατρο, συνηθως παιρνουν 1000 ευρω , πληρωνετε κ δωματιο με ενα κρεβατι ( λογω covid)  και εχετε κ την ανεση του ιδιωτικου και την ασφαλεια του δημοσιου . 

Καλως να δεχθητε το μωρο σας με υγεια κ καλοτυχο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από oresivios1

Γεια σας !Λοιπον με την κυηση ολα βενουν καλος , μαθαμε και το φυλο , ειναι κοριτσαρος ...Προβληματιζόμαστε ομως στο που θα γεννησουμε ...Φιλες και νηφαδες μας λενε ιδιωτικη κλινική που πηγαν και αυτες αλλα εδωσαν 4-5 χιλιαρικα γιατι εκει ειναι ποιο ασφαλες . Βέβαια παντα τους εκανα την εξεις ερώτηση , αν χτυπά ξυλο κατι τύχαινε θα γινόταν οτι ειναι εκει ?
Οχι μου απαντούν μας ειχε πει ο γιατρος πως θα πήγαιναν αμέσως σε δημόσιο νοσοκομείο -κλινική .Οπότε γιατι να μην παμε κατευθείαν σε δημόσιο ?Τωρα ερχεται η κοπελα μου και σκαμε για τις αδειες ωστε να ειναι εδω και να μην περιμενουμε τον 7 μηνα που θα ειναι ποιο δυσκολα τα πραγματα για να ταξιδεψει και μας λενε ο γιατρος (γυναικολογος) που θα σας δινει της αδειες θα σας τις δινει γιατι θα ειναι αυτος που θα τα παρει χοντρα αλλιως δεν θα δεχτεί κανεις να σας δώσει πρόωρη  αδεια (θα το κανουν για να πιέσουν την κατάσταση και να παρουν τα φράγκα της γεννας) .Η κοπελα μου ασφαλίζετε στο Ικα και στην επιχείρηση που εργαζετε ειναι 4,5 χρονια . Τι με συμβουλετε να κανω . Στο δημόσιο πληρώνουμε κάτι ?

Πρεπει αναγκαστικά αυτος που την παρακολουθεί πριν την γεννα να ειναι και αυτος που θα την ξεγέννηση ?

Αρέσει στα μέλη 5krikoi1talir0, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

DragonFall

# 9 στις 13/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 373
Καλοπέραση του ιδιωτικού λεττε τη διαδικασία του τοκετού κύριε μεγαλοδοντα; Εύχομαι να μην έχετε παιδιά.
Αρέσει στα μέλη anassa_, Siakapa75 και σε ακόμα 2 μέλη.

Megalodondas

# 10 στις 13/9/2020
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 745

Δεν πας στην γωνία να δεις αν έρχομαι..? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από DragonFall
Καλοπέραση του ιδιωτικού λεττε τη διαδικασία του τοκετού κύριε μεγαλοδοντα; Εύχομαι να μην έχετε παιδιά.

alisida

# 11 στις 13/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.857
Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ ενός μετρίου ιδιωτικού και του δημοσίου,χωρίς δεύτερη σκέψη να πάτε στο δημόσιο.Πρόσφατα γέννησε μια συγγενής μου,σε μονοκλινο αρκετά οικονομικα.Βρείτε κάποιον καλό γιατρό που να ξεγεννα σε δημόσιο και όλα θα πάνε καλά
Αρέσει στο μέλος anassa_

agnwstos_Xi

# 12 στις 13/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 201

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Megalodondas

Είθισται οι πρώτες "συγκρούσεις" στο ζευγάρι να περιλαμβάνουν και αυτή την απόφαση..

Μιας και η καλοπέραση του ιδιωτικού αφορά την γυναίκα, το οικονομικό συνήθως τον άντρα.. Όπως και στο νυφικό... και σε πολλά άλλα!
Ο παραλογισμός του έρωτα, που αρχίζει να εξαπλώνεται ενάντια στην ίδια την σχέση και πως μετά τον γάμο αρχίζει και η αντίστροφη μέτρηση.. 
Προσοχή ορεσιβιε, μεγάλη προσοχή.. Στα "θέλω" που διαμορφώνει το αποτυχημένο καθεστώς τις περισσότερες φορές και όχι εμείς οι ίδιοι! 

Kristina_

# 13 στις 13/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 866

Εγω αδυνατω να καταλαβω μερικα πραγματα  Εχουμε τα εξης δεδομενα: 

• το ιδιωτικο ειναι πιο καθαρο και εχει καλυτερο φαγητο...αλλα θα μεινετε 2-3 μερες μονο 
  • αμα τυχει η παραμικρη επιπλοκη θα τρεχετε να πατε σε δημοσιο...αν προλαβετε να φτασετε εγκαιρως
  • το ιδιωτικο κοστιζει πολλα ευρω που ΔΕΝ τα διαθετετε

ΓΙΑΤΙ αναρωτιεσαι τι θα κανεις και βαζεις και θεμα σε φορουμ???

Αρέσει στο μέλος anassa_

Nik_55

# 14 στις 13/9/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Nik_55

Καλησπέρα. Το νοσοκομείο ασυζητητί προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια από μια ιδιωτική κλινική σε περίπτωση περιπλοκής. Η γυναίκα όμως γεννά οπότε εκείνη έχει τον πρώτο λόγο σύμφωνα βέβαια και με τα οικονομικά του ζευγαριού. Η γέννα σε ιδιωτική είναι σαν να διαλέγεις διακοπές μετά την γέννα σε τι αστέρια θα μείνεις μετά τον τοκετό. Η γυναίκα αποφασίζει σύμφωνα μ αυτά τα δεδομένα.

alisida

# 15 στις 13/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.857

Έτυχε να "καλοπερασω" δύο φορές πριν πολλά χρόνια.

Δεν προηγήθηκε καυγάς ,τότε τα ταμεία έδιναν αρκετά χρήματα ,καλύφθηκαν όλα με το παραπάνω.

Αλήθεια ,έχεις γεννήσει ποτέ Μεγαλοδοντα ??

Πονάει ξέρεις ,αρκετά .

Και πίστεψέ με καμία γυναίκα την ώρα που πονάει δεν σκέφτεται πως θα περάσει μερικές μέρες σε ένα ωραίο ξενοδοχείο,ούτε πόσα χρήματα θα πληρώσει 

Πόσο μάλλον να κάνει καυγά για αυτό το λόγο.

Το μόνο που σκέφτεται την ώρα που σπρώχνει απεγνωσμένα είναι 

να βγάλει ένα υγιές μωρό,του οποίου οι πρώτες ώρες να είναι επίσης ευχάριστες 

Λυπάμαι αν καυγαδισατε με την σύζυγό σου για το θέμα του μαιευτηρίου.

Λάθος καυγάς ήταν εντελώς 

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Megalodondas

Αρέσει στα μέλη anassa_, DragonFall

Veronika1980

# 16 στις 14/9/2020
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Φλώρινας / Λέχοβο
Απαντήσεις: 21
Όλα αυτά τα χρόνια τα περισσότερα ζευγάρια που είχαν μια μέση οικονομική κατάσταση, μικρομεσαίοι δηλαδή, επέλεγαν αυτομάτως, χωρίς καν να μπουν σε δεύτερες σκέψεις, το ιδιωτικό μαιευτήριο.Μάζευαν λοιπόν χρήματα, έπαιρναν καταναλωτικά δάνεια, χρέωναν πιστωτικές κάρτες και ξόδευαν σχεδόν το μισό ετήσιο εισόδημά τους σε 4 βράδια.Μέσα σε όλα αυτά λοιπόν, που περιορίζουμε είναι και τα έξοδα της γέννας. Για αυτό και πολλά ζευγάρια σκέφτονται πλέον να γεννήσουν σε δημόσιο μαιευτήριο. Γιατί πολύ απλά δεν «βγαίνουν». Ταυτόχρονα, τα ιδιωτικά μαιευτήρια για να αντέξουν τον μέχρι πρότινος σχεδόν ανύπαρκτο ανταγωνισμό, μείωσαν τις τιμές τους και ακολούθησαν και οι γιατροί.Δεν θα ήθελα να πάρω θέση προς τη μια ή την άλλη κατεύθυνση γιατί πιστεύω ότι η γέννηση ενός μωρού είναι ένα κάτι πολύ σπουδαίο και οι επιλογές που την περιστοιχίζουν είναι καθαρά προσωπική υπόθεση των γονιών. Εγώ πάντως γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο!
Αρέσει στα μέλη Paralia48, wish_ και σε ακόμα 1 μέλος.

oresivios1

# 17 στις 15/9/2020
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Veronika το έκλεψες απο site το εχω διαβάσει και εγω ..Απλα μας τρόμαξαν άτομα που ειχαν παει σε ιδιωτικό απο την αλλη μίλησα με ατομα που πήγαν δημόσιο (πιστέψτε με τελικα ηταν παρα πολοι ,ακομα και αυτοι που ειχαν άνεση )  .
Οπότε ασυζητητί παμε δημοσιο  ..Στο δημόσιο δίνουν εύκολα αναρρωτικές ? Προσπάθησε η κοπελιά να παρει απο κει που ειναι και δεν τις έδιναν και μάλιστα γιατρος μαιευτήρας την πρόσβαλε ,αν δεν νιωθεις καλα ψυχολογικά και θες άδεια να πας σε ψυχολόγο ..

Kristina_

# 18 στις 15/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Απαντήσεις: 866

Βρε ορεσιβιε αμαν πια...παντιους τροπους να βολευτεις ψαχνεις πιεζοντας γιατρους εκβιαζοντας εργοδοτες,προισταμενους και εργοδοτες..τι αρχες θα δωσετε στο παιδι?

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από oresivios1
Veronika το έκλεψες απο site το εχω διαβάσει και εγω ..Απλα μας τρόμαξαν άτομα που ειχαν παει σε ιδιωτικό απο την αλλη μίλησα με ατομα που πήγαν δημόσιο (πιστέψτε με τελικα ηταν παρα πολοι ,ακομα και αυτοι που ειχαν άνεση )  .
Οπότε ασυζητητί παμε δημοσιο  ..Στο δημόσιο δίνουν εύκολα αναρρωτικές ? Προσπάθησε η κοπελιά να παρει απο κει που ειναι και δεν τις έδιναν και μάλιστα γιατρος μαιευτήρας την πρόσβαλε ,αν δεν νιωθεις καλα ψυχολογικά και θες άδεια να πας σε ψυχολόγο ..

Αρέσει στα μέλη anassa_, Paralia48

Veronika1980

# 19 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Φλώρινας / Λέχοβο
Απαντήσεις: 21
Χαχα τη γέννα τη λύσαμε.Τωρα σειρά έχει να βρούμε κ το όνομα του παιδιού σου τι λες ;

Paralia48

# 20 στις 18/9/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.745
με το καλό να έρθει το μωράκι σας!
Λοιπόν, για να μη δίνει άδεια ο γιατρός, μάλλον δεν τη χρειάζεται. Έχει προφανώς καλή  εγκυμοσύνη και να χαίρεστε γιαυτό!Αν είχες ιδιώτη γιατρό, που θα την ξεγένναγε, μπορεί να της έγραφε μια ψεύτικη, αλλά νομίζω αυτό δεν είναι το πιο σημαντικό. Ας τον ρωτήσει ευθέως <<γιατρέ, στη δουλειά μου κάνω το και το. Είναι ακίνδυνο;>> και ό,τι πει αυτός.
Πάμε στα σημαντικότερα, τα γεννητούρια. Είστε πράγματι στη Σκύρο; Ξέρω κοπέλες από ακριτικά νησιά, κανονίζουν να πάνε σε στεριανό νοσοκομείο, για παν ενδεχόμενο, να μην την τρέξουν ω μη γένοιτο με ελικόπτερο. Εκεί έχετε καλή περίθαλψη; Αν έχετε καλό νοσοκομείο, είστε μια χαρά.

Εγώ γέννησα τον πρώτο σε ιδιωτική κλινική και τον δεύτερο σε δημόσιο νοσοκομείο. Με το δεύτερο έμεινα πιο ευχαριστημένη. Στην κλινική ήταν όλα <<εκνευριστικά τέλεια>>. Δεν μπορούσες σα μάνα, να εκφράσεις μια <<παραξενιά>>. Ακόμη και γάλα ξένο για να μην του δώσουν, το είπα σε όλες και το έγραψα. Και την ημέρα που φεύγαμε, μας έδιωξαν 3 ώρες νωρίτερα απ όσο είχαμε κανονίσει, ραντεβού με ταξί κλπ, διότι <<δόθηκε το κρεβάτι>>.
Στο κρατικό ηταν όλα λιγότερο γραφειοκρατικά. Γέννησα με ιδιωτική μαία, που συνεργαζόταν με το νοσοκομείο και τον εφημερεύοντα γιατρό. Δεν ξέρω, τώρα πώς γίνεται. Αλλά και η εφημερεύουσα ήταν μια γλύκα! Μια φίλη μου που είχε δύσκολο τοκετό, άλλαξαν 3 βαρδιες μαίες και δεν της άρεσε, είπε. Μου επέτρεπαν να μπαίνω στο θάλαμο νεογνών, με μάσκα, όπως σε όλες τις μανάδες (δεν υπήρχε κορώνα) και αν θέλαμε, είχαμε τα μωρά δίπλα μας (δεν ήθελε καμια, θέλαμε να κοιμηθούμε). Έχουν περάσει πολλά χρόνια βέβαια.

Λοιπόν, σου  εύχομαι ένα γερό παιδί και με έναν πόνο!
Αρέσει στα μέλη anassa_, Veronika1980
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε