Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

"Αν δε σε έχω εγώ, δε θα σε έχει κανενας"

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

Heptamer

# 41 στις 16/9/2020
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.391
'Aρεσαν+: 0%

Ένα τρομαγμένο κορίτσι με το συγκεκριμένο βίωμα,, το τελευταίο που θα σκεφτόταν είναι να δημοσιοποιήσει σε ένα ανώνυμο φορουμ το πρόβλημα της, αντί να στραφεί άλλου για άμεση βοήθεια.

Καταχωρώντας το πρόβλημα της στο "βιβλίο θεμάτων" ενός φορουμ και όχι εν γένει στο βιβλίο συμβάντων ενός αστ.τμηματος, οφείλει να γνωρίζει πως δε θα έχει μόνο κατανόηση και συμπονοια, αλλά ότι θα έχει απέναντι της όλη τη  χρωματική γκάμα αντιδράσεων. Και αν δε μπορεί να διαχειριστεί αυτή τη γκάμα, απλά το ξανασκέφτεται.

Όπερ και σημαίνει πως η ορθή διαχείριση ή η προστασία της από κακοηθειες ειναι καθαρα υπόθεση δική της και όχι καποιων αυτοκλητων αγνώστων που αποκωδικοποιουν για λογαριασμο της με προσωπικά  - και θεσφατικά - κριτήρια.

Πολλοί εξ ημών εδώ μέσα, από περισσή υποκρισία / "ευαισθησία", ξεχνάμε πως το φόρουμ δεν είναι δικαστήριο να ζητούμε ελαφρά τη καρδία  "θανατικές ποινές" σε άβολες / ενοχλητικές  αναρτήσεις τρίτων

που δε μας απευθυνονται (άρα μας παίρνει να το 

παιζουμε  πιο ανετοι και έξτρα large) - ακόμη κι αν αυτές ίσως  το αξίζουν.

Τελικά, την - όποιας υφής - άλλη άποψη την καταδικάζουμε στη συνείδηση των άλλων η την καταδικάζουμε φιμωνοντας την επειδή δε συνομωτει με το προσωπικό μας Συμπαν;

Είναι πολύ εύκολες / ακοπες οι "μηνύσεις" για λογαριασμο τρίτων εδώ μέσα. Άραγε είμαστε το ίδιο γενναίοι και εκεί έξω;

(Ρητορικό ερώτημα)

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Kristina_

Ε καλα βρε δε σας εβαλα και το μαχαιρι στο λαιμο για να πατησετε το τριγωνακι  μην υπενθυμιση της λειτουργιας εκανα 

Και δε θα ασχολιομουν να σχολιασω αν η κακια δεν ειχε αυτη τη φορα ως κυριο στοχο  ενα τρομαγμενο κοριτσι 26χρονων (αφηνω τοοοσα να πεσουν κατω αλλωστε) ...παντως εισακουστηκα...που πα να πει οτι δεν παραβιαστηκαν μονοι οι δικοι μου ( πασπαρτου) οροι 

Αρέσει στα μέλη Kamikazi_agapi_mou, Enikos και σε ακόμα 3 μέλη.

agnwstos_Xi

# 42 στις 16/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Μπαγκλαντές
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 201

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Heptamer

Ένα τρομαγμένο κορίτσι με το συγκεκριμένο βίωμα,, το τελευταίο που θα σκεφτόταν είναι να δημοσιοποιήσει σε ένα ανώνυμο φορουμ το πρόβλημα της, αντί να στραφεί άλλου για άμεση βοήθεια.

Καταχωρώντας το πρόβλημα της στο "βιβλίο θεμάτων" ενός φορουμ και όχι εν γένει στο βιβλίο συμβάντων ενός αστ.τμηματος, οφείλει να γνωρίζει πως δε θα έχει μόνο κατανόηση και συμπονοια, αλλά ότι θα έχει απέναντι της όλη τη  χρωματική γκάμα αντιδράσεων. Και αν δε μπορεί να διαχειριστεί αυτή τη γκάμα, απλά το ξανασκέφτεται.

Όπερ και σημαίνει πως η ορθή διαχείριση ή η προστασία της από κακοηθειες ειναι καθαρα υπόθεση δική της και όχι καποιων αυτοκλητων αγνώστων.

Πολλοί εξ ημών εδώ μέσα, από περισσή υποκρισία / "ευαισθησία", ξεχνάμε πως το φόρουμ δεν είναι δικαστήριο να ζητούμε ελαφρά τη καρδία  "θανατικές ποινές" σε άβολες / ενοχλητικές  αναρτήσεις τρίτων

παιζουμε  large) - ακόμη κι αν αυτές ίσως  το αξίζουν.

Τελικά, την - όποιας υφής - άλλη άποψη την καταδικάζουμε στη συνείδηση των άλλων η την καταδικάζουμε φιμωνοντας την;

Είναι πολύ εύκολες / ακοπες οι "μηνύσεις" για λογαριασμο τρίτων εδώ μέσα. Άραγε είμαστε το ίδιο γενναίοι και εκεί έξω;

(Ρητορικό ερώτημα)

Πλην εξαιρετικών περιπτώσεων,καλό είναι να αποφεύγουμε τις αναφορές.

Από την παραμονή των κακόβουλων σχολίων στο φόρουμ μόνος κερδισμένος βγαίνει ο αποδέκτης της λεκτικής βίας και ο κατασυκοφαντούμενος,καθώς οι ειρωνείες και τα μπούλινγκ επιστρέφουν στον αποστολέα.

Μιλάω εκ πείρας.Θα μπορούσα να πατήσω το κάτω δεξί τριγωνάκι πάνω από 10 φορές(τουλάχιστον 2 φορές σε πρόσωπο που σήμερα δείχνει άλλους με το δάχτυλο).Χαίρομαι που δεν το έπραξα ως τώρα.

Επίσης,θα συμφωνήσω απολύτως με την πρώτη σου παράγραφο και θα προσθέσω - ζητήσω περισσότερα νέα θέματα από ανθρώπους με δομημένη σκέψη και έκφραση ( μας βγήκαν τα μάτια με τα προηγούμενα τρολς)

Αρέσει στα μέλη 5krikoi1talir0, marvellous

Kristina_

# 43 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 866

Επειδη εγω εχω υπαρξει κοριτσι απειρο (αν και οχι τοσο τρομαγμενο) ναι μπορω να φανταστω ενα τρομαγμενο κοριτσι να σκεφτει να βαλει ανωνυμα θεμα σε ενα φορουμ

Επισης μπορω να φανταστω και ενα τρολ να βαζει οποιο θεμα μπορει να σκεφτει...αλλα οκ εμεις εδω συζητηση κανουμε με αφορμη το θεμα

Για το ρητορικο σου ερωτημα θα απαντησω απλα «δε φανταζεσε ποσο» ...και σταματω εδω ...το θεμα μας αλλωστε ειναι αλλο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Heptamer

Όπερ και σημαίνει πως η ορθή διαχείριση ή η προστασία της από κακοηθειες ειναι καθαρα υπόθεση δική της και όχι καποιων αυτοκλητων αγνώστων που αποκωδικοποιουν για λογαριασμο της με προσωπικά  - και θεσφατικά - κριτήρια.

παιζουμε  πιο ανετοι και έξτρα large) - ακόμη κι αν αυτές ίσως  το αξίζουν.

Τελικά, την - όποιας υφής - άλλη άποψη την καταδικάζουμε στη συνείδηση των άλλων η την καταδικάζουμε φιμωνοντας την επειδή δε συνομωτει με το προσωπικό μας Συμπαν;

(Ρητορικό ερώτημα)

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, DragonFall

DragonFall

# 44 στις 16/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 373
#41 άσε τα τρομαγμένα κορίτσια και γενικά τον καθένα να διαχειρίζεται όπως θέλει το θέμα του χωρίς να μιλάς για λογαριασμό του ή να του λες πώς και τι πρέπει να κάνει. Τα θέματα στα φορουμς είναι απλά η αφορμή για να καταδεικνύονται πραγματικότητες. Όσο για τα το ποστ που κατέβηκε και πολύ σωστά κατέβηκε , όχι δεν είναι ότι δεν συμφωνούσε με το προσωπικό σύμπαν κάποιου αλλά το ότι δεν χωράνε αστεία σε τόσο σοβαρά θέματα .και δεν πρέπει να χωράνε.
Αρέσει στα μέλη Kamikazi_agapi_mou, dimitrisx66 και σε ακόμα 1 μέλος.

DragonFall

# 45 στις 16/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Στο δικηγόρο θα βρεις εχεμυθεια που ίσως φοβάσαι ότι δεν θα βρεις στο οικείο σου περιβάλλον αλισιδα. Γιατί είναι η δουλειά του .
Αρέσει στα μέλη Kamikazi_agapi_mou, alisida

Heptamer

# 46 στις 16/9/2020
author

Και ποιος αποφασίζει τι είναι αστείο και τι επιτρεπεται η τι είναι σοβαρό σε ένα  ξένο θέμα;

Ποιος ορίζει τι οφείλει να φαινεται και τι όχι;

Όποιος θεωρεί πως ενοχλείται ο ίδιος;

Όπως μου (λανθασμένα) καταλογίζεις πως μιλώ για λογαριασμο της θεματοθετριας ή της λέω τι να κάνει, το ίδιο σου προσαπτω κι εγώ με τη σειρά μου: δεν είσαι αρμόδιος να κρίνεις και να αποφασίζεις (και διατασσεις) σε μια συζήτηση ΙΣΩΝ τι ειναι η όχι αστείο με βάση τις προσωπικές σου και μόνο εκτιμησεις και δη σε θέμα  που δεν έχεις αναρτήσει / που δε σε αγγίζει προσωπικά.

Έχεις δικαίωμα στην άποψη, αλλά όχι στην επιβολή αυτής.

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από DragonFall
#41 άσε τα τρομαγμένα κορίτσια και γενικά τον καθένα να διαχειρίζεται όπως θέλει το θέμα του χωρίς να μιλάς για λογαριασμό του ή να του λες πώς και τι πρέπει να κάνει. Τα θέματα στα φορουμς είναι απλά η αφορμή για να καταδεικνύονται πραγματικότητες. Όσο για τα το ποστ που κατέβηκε και πολύ σωστά κατέβηκε , όχι δεν είναι ότι δεν συμφωνούσε με το προσωπικό σύμπαν κάποιου αλλά το ότι δεν χωράνε αστεία σε τόσο σοβαρά θέματα .και δεν πρέπει να χωράνε.

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, Kamikazi_agapi_mou και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 47 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.857

Θεωρώ ότι είμαστε παρόλα αυτά σε θέση να κρίνουμε όλοι μας τη σοβαρότητα ή όχι σε ένα θέμα.

Για να απαντήσω από την πλευρά μου,διαβάζοντας το θέμα της κοπέλας και ως μητέρα κι εγώ το είδα περισσότερο σοβαρό από κάποια άλλα διότι δεν πρόκειται για απλή αισθηματική ιστοριουλα.

Εδώ κινδυνεύει η σωματική της ακεραιότητα,ήδη έχει καταπατηθεί η αξιοπρέπεια της.

Ως μητέρα λοιπόν ,ποτέ δεν θα της έλεγα " 

Τι τραβάς που είσαι όμορφη" 

Υπονοώντας έτσι ότι ίσως φταίει κι εκείνη για τη συμπεριφορά του φίλου της.

Διαμαρτυρήθηκα δε για το σχόλιο,τηρώντας τα όσα υποστηρίζω και συστήνω στην κοπέλα να κάνει.

Οι συμπεριφορές που μας προσβάλουν ή που προσπαθούν να μας προσβάλουν καλό θα είναι να καταγγέλλονται.

Δεν μπορούμε να φανούμε πειστικοί εάν από τη μια την παροτρύνουμε να καταγγείλει και από την άλλη καταπίνουμε εμείς οι "μεγάλοι" σαν χάπι το οτιδήποτε .

Και στο ερώτημα εάν είμαι έτσι και στην έξω ζωή,απαντώ με τη σειρά μου :

Φυσικά έτσι είμαι και έξω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Heptamer

Και ποιος αποφασίζει τι είναι αστείο και τι επιτρεπεται η τι είναι σοβαρό σε ένα  ξένο θέμα;

Ποιος ορίζει τι οφείλει να φαινεται και τι όχι;

Όποιος θεωρεί πως ενοχλείται ο ίδιος;

Όπως μου (λανθασμένα) καταλογίζεις πως μιλώ για λογαριασμο της θεματοθετριας ή της λέω τι να κάνει, το ίδιο σου προσαπτω κι εγώ με τη σειρά μου: δεν είσαι αρμόδιος να κρίνεις και να αποφασίζεις (και διατασσεις) σε μια συζήτηση ΙΣΩΝ τι ειναι η όχι αστείο με βάση τις προσωπικές σου και μόνο εκτιμησεις και δη σε θέμα  που δεν έχεις αναρτήσει / που δε σε αγγίζει προσωπικά.

Έχεις δικαίωμα στην άποψη, αλλά όχι στην επιβολή αυτής.

Αρέσει στα μέλη Kamikazi_agapi_mou, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

Heptamer

# 48 στις 16/9/2020
author

Δεν αποφασιζουμε εμεις για την κοπελα.

Αν καποιο σχολιο την ενοχλησε, μονο εκεινη ειναι αρμοδια να το κρινει - εφοσον σε εκεινη απευθυνεται - και να πραξει αναλογως. Κανεις άλλος.

Εγω απλα σταθηκα στην πρεμουρα ημων να την υποκαταστησουμε, να το παιξουμε προστάτες.

Δεν ειμαστε.

Δεν ειναι δουλεια μας να αποφασιζουμε σε ενα φορουμ για άλλους - αγνωστους - (ενηλικες) υπο την προφαση της προστασίας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από alisida

Θεωρώ ότι είμαστε παρόλα αυτά σε θέση να κρίνουμε όλοι μας τη σοβαρότητα ή όχι σε ένα θέμα.

Για να απαντήσω από την πλευρά μου,διαβάζοντας το θέμα της κοπέλας και ως μητέρα κι εγώ το είδα περισσότερο σοβαρό από κάποια άλλα διότι δεν πρόκειται για απλή αισθηματική ιστοριουλα.

Εδώ κινδυνεύει η σωματική της ακεραιότητα,ήδη έχει καταπατηθεί η αξιοπρέπεια της.

Ως μητέρα λοιπόν ,ποτέ δεν θα της έλεγα " 

Τι τραβάς που είσαι όμορφη" 

Υπονοώντας έτσι ότι ίσως φταίει κι εκείνη για τη συμπεριφορά του φίλου της.

Διαμαρτυρήθηκα δε για το σχόλιο,τηρώντας τα όσα υποστηρίζω και συστήνω στην κοπέλα να κάνει.

Οι συμπεριφορές που μας προσβάλουν ή που προσπαθούν να μας προσβάλουν καλό θα είναι να καταγγέλλονται.

Δεν μπορούμε να φανούμε πειστικοί εάν από τη μια την παροτρύνουμε να καταγγείλει και από την άλλη καταπίνουμε εμείς οι "μεγάλοι" σαν χάπι το οτιδήποτε .

Και στο ερώτημα εάν είμαι έτσι και στην έξω ζωή,απαντώ με τη σειρά μου :

Φυσικά έτσι είμαι και έξω 

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, 5krikoi1talir0 και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 49 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή

ο ανθρωπος που ειμαι εγω θεωρει υποχρεωση του παντου και παντα να δηλωνει την αντιθεση του με οτι τον ενοχλει ειτε τον αφορα αμεσα ειτε οχι (με τον τροπο που του επιτρεπουν οι εκαστοτε συνθηκες...δλδ εδω και με το τριγωνακι/θαυμαστικο) ...Κατ εμε αυτο ειναι αξιοπρεπεια

Και στην προκειμενη περιπτωση δεν την ειδα προστατης κανενος απλα αισθανθηκα προς στιγμην ντροπη για το χωρο στον οποιο συμμετεχω...οκ σιγουρα υπαρχουν  και χειροτερα και εδω και εξω

Και σιγουρα αλλος αποφασισει στο παρον σαιτ...εμεις την αποψη μας λεμε μονο

Σορρυ για το οφτοπικ

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από Heptamer

Αν καποιο σχολιο την ενοχλησε, μονο εκεινη ειναι αρμοδια να το κρινει - εφοσον σε εκεινη απευθυνεται - και να πραξει αναλογως. Κανεις άλλος.

Εγω απλα σταθηκα στην πρεμουρα ημων να την υποκαταστησουμε, να το παιξουμε προστάτες.

Δεν ειμαστε.

Δεν ειναι δουλεια μας να αποφασιζουμε σε ενα φορουμ για άλλους - αγνωστους - (ενηλικες) υπο την προφαση της προστασίας.

Αρέσει στα μέλη DragonFall, dimitrisx66 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 50 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.857

Όπως το θέτεις εδώ,σχετικά με το ποιος "ζητά το δίκιο του" ,δεν διαφωνώ εντελώς.

Ουσιαστικά το σχόλιο ενόχλησε όσους διαμαρτυρήθηκαν ,δεν ξέρω αν ενοχλήθηκε η θεματοθετρια.

Η οποία έχει πολύ σοβαρότερα θέματα να λύσει (από τη μια) 

Και από την άλλη ,ήδη εχει αρχίσει να ενοχοποιεί τον εαυτό της -ξεκιναει το θέμα της λέγοντας ότι ξέρει πως φταίει αρκετά η ίδια -

και σκεπτόμενη έτσι,αμφιβάλλω αν θα είχε την ικανότητα να αντιληφθεί οτιδήποτε λεχθεί πλαγίως εις βάρος της για να αντιδράσει αναλόγως.

Εξάλλου το δικαίωμα αναφοράς δεν το έχουν μόνο οι θεματοθετες αλλά όλοι.

Και όπως πολύ σωστά είπες ,οσοι αποφασίζουμε να "εκτεθουμε" γράφοντας σε ένα φόρουμ,οφείλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι και για τις αντιδράσεις του κοινού.

Πού πολύ σωστά είπες δεν είναι πάντα θετικές  

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από Heptamer

Δεν ειμαστε.

DragonFall

# 51 στις 16/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Το ορίζουν οι καλοί τρόποι και κυρίως αυτός που βλάπτεται από νοοτροπίες που εκφράζονται με την γελοιοποίηση και τον υποβιβασμό εγκληματικων συμπεριφορών. Το οριζει ο τρόπος που στεκόμαστε και οφείλουμε να στεκόμαστε στο πλευρό οποιουδήποτε ανθρώπου βλάπτεται απειλείται αδικείται. Με την ίδια λογική που δεν πρέπει να αστειευεται κάποιος με τα κρεματόρια με τις σωματικές και διανοητικές αναπηρίες και με τόσα άλλα που γελάμε ενώ ο διπλανός μας πονάει. Οχι δεν το επιβάλλω σε κανέναν . Ούτε οι καλοί τρόποι μαθαίνονται ούτε η στοιχειωδης ανθρωπιά. Δεν...
Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, 26-29-31

Tyler84

# 52 στις 16/9/2020
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 127
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και δεν υπάρχει περίπτωση να λυθεί σε κανένα φόρουμ.. Ούτε καν στο δικό μας!!!
Αρέσει στα μέλη Paralia48, Enikos

marvellous

# 53 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 10

Αν μιλάμε για νοήμονα όντα, η έκφραση της ευαισθησίας που μας περιβάλλει, (που ως γνωστόν πάντα περισσεύει/ υπερτερεί έναντι των άλλων,) είναι μονόδρομος, δεν δικαιούται /μπορεί να εκφραστεί με ποικίλους τρόπους, πόσο μάλλον με την ιδιαίτερη έκφραση του καθενός, παρά μόνο με την επιβολή αυτής και το φουλ στη κακεντρέχεια bulling χαχα χα , ήτοι :

Η άποψη μου ευσταθεί/στέκει/έχει υπόσταση όταν δεν υπάρχει η δική σου.

Δηλαδή αν αυτό δεν είναι κακία και μια αλαζονικη επιβολή δύναμης (έχει νόημα να εκφράζω μια άποψη επειδή μπορώ να επιβάλλομαι πάνω στη δική σου) , (αλλιώς :ο θάνατος σου η ζωή μου) τι είναι; (γι αυτές που κατηγορούν άλλους και παραχωρουν και χώρο, ευχαριστούμε πολύ βρε! ). 

Προσωπικά θα εξίσωνα τις επικίνδυνες αυτές τάσεις στον ίδιο βαθμό με την επικινδυνότητα που αντιμετωπίζουν τα ίδια τα θύματα βίας ή υπό καθεστώς απειλής βίας , τα οποία και χρειάζονται τη βοήθειά μας και θα είχα έλλειμα εμπιστοσύνης.

(Το σχόλιο για τις όμορφες ήταν όντως ατυχές, αλλά εδώ δεν είναι το Α.Ε.Α. νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος, παρακαλώ διορθώστε με)

Αρέσει στο μέλος agnwstos_Xi

Heptamer

# 54 στις 16/9/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από marvellous

1.  Προσωπικά θα εξίσωνα τις επικίνδυνες αυτές τάσεις στον ίδιο βαθμό με την επικινδυνότητα που αντιμετωπίζουν τα ίδια τα θύματα βίας ή υπό καθεστώς απειλής βίας , τα οποία και χρειάζονται τη βοήθειά μας και θα είχα έλλειμα εμπιστοσύνης.

2. (Το σχόλιο για τις όμορφες ήταν όντως ατυχές, αλλά εδώ δεν είναι το Α.Ε.Α. νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος, παρακαλώ διορθώστε με)

1. Η βουλητική στάση της φιμωσης / επιτίμησης της αντιθετης αποψης,  με όχημα το πανίσχυρο - άρα και σωστό -, αυθαιρετο και εγωπαθές αιτιολογικο (του ύπατου κανόνα) της επισωρευμένης ατομικης ευαισθησιας - και των εξίσου a priori υποκειμενικά "σωστών" αντανακλαστικών - και του δονκιχωτισμου 

και η αυτοματη αυτοαναγορευση σε δίκαιο τιμητή / τιμωρό των (κατα προσωπικο κριτηριο) "αναίσθητων", δυναται σαφως  να εκληφθει / ερμηνευτεί και ως ενα υπορρητο (ασυναισθητο ή μη) ενέργημα επιβολης.

Το θεμα ειναι αν ενα (όποιο) υποκειμενικο κριτήριο ειναι ικανος / προσήκων / δίκαιος λόγος για να επιβαλλεσαι επι του άλλου.

2. Οχι, δεν ειναι.

Αλλα πολλοι/ες θεωρουν πως ειναι.

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, marvellous

Helenaki4

# 55 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 43 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 999

Αγαπητέ Heptamer 

Επιτρέψτε μου  να καταθέσω κι εγω την έντονη , εντονότατη διαφωνία μου ως προς τη σύνδεση της εμφάνισης της γυναίκας με την επίθεση που δέχθηκε . 

Περιττό νομίζω καθε επιπρόσθετο σχόλιο .

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Heptamer

1. Η βουλητική στάση της φιμωσης / επιτίμησης της αντιθετης αποψης,  με όχημα το πανίσχυρο - άρα και σωστό -, αυθαιρετο και εγωπαθές αιτιολογικο (του ύπατου κανόνα) της επισωρευμένης ατομικης ευαισθησιας - και των εξίσου a priori υποκειμενικά "σωστών" αντανακλαστικών - και του δονκιχωτισμου 

και η αυτοματη αυτοαναγορευση σε δίκαιο τιμητή / τιμωρό των (κατα προσωπικο κριτηριο) "αναίσθητων", δυναται σαφως  να εκληφθει / ερμηνευτεί και ως ενα υπορρητο (ασυναισθητο ή μη) ενέργημα επιβολης.

Το θεμα ειναι αν ενα (όποιο) υποκειμενικο κριτήριο ειναι ικανος / προσήκων / δίκαιος λόγος για να επιβαλλεσαι επι του άλλου.

2. Οχι, δεν ειναι.

Αλλα πολλοι/ες θεωρουν πως ειναι.

Heptamer

# 56 στις 16/9/2020
author

Αγαπητή Helenaki4

δεν έκανα - ούτε καν υπονοησα - καμμιά τετοια συνδεση. Και ουτε (θεωρω πως) υπερασπίστηκα κάτι τετοιο.

Θαρρώ πως ειναι απολύτως σαφες απο τις τοποθετήσεις μου.

Το διαγραφεν σχολιο ήταν ισως ατυχες / άστοχο - στη συνείδηση πλείστων εκλήθφη σαφως ως προσβλητικό, πατρονάροντας τη θεματοθετρια - ωστόσο η "ποινή" που του επιβλήθηκε απο την "ενοχληση" κάποιων (και οχι απο τη διαχειριση) - κατά την ταπεινή μου άποψη - δεν ηταν ανάλογη του "αδικήματος". 

Δε νομιζω άλλωστε πως τετοια ατυχή σχολια σε ενα φορουμ με / απο αγνώστους δυνανται να επηρεάσουν σοβαρά / ενοχικά τον οποιονδηποτε, ωστε να χρειαζεται να προστρεχουμε αφθορεί να επιβεβαιωσουμε / αποδειξουμε στον εαυτο μας για μια ακομη φορά πως δεν εχουμε γινει (ακόμη) τέρατα.

Ως ειθισται, απο τετοιες συζητήσεις βγαινουν παντα ενδιαφέροντα (κοινωνιολογικά) συμπερασματα που προάγουν σκέψη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από Helenaki4

Αγαπητέ Heptamer 

Επιτρέψτε μου  να καταθέσω κι εγω την έντονη , εντονότατη διαφωνία μου ως προς τη σύνδεση της εμφάνισης της γυναίκας με την επίθεση που δέχθηκε . 

Περιττό νομίζω καθε επιπρόσθετο σχόλιο .

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

Kristina_

# 57 στις 16/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή

Για πια ποινη μιλαμε? Για τη διαγραφη ενος ποστ? 

Αν μιλαμε για αλλη ποινη, τοτε προφανως αυτη δεν επιβληθηκε λογω του ενος ποστ...οπως και να χει η διαχειριση ξερει καλυτερα ... και δεν εχει νοημα να το συζηταμε αλλο εδω νομιζω
Αρέσει στο μέλος DragonFall

Heptamer

# 58 στις 16/9/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από Kristina_

.. και δεν εχει νοημα να το συζηταμε αλλο εδω νομιζω

Δεν επιβαλλει κανείς στο plenum τι θα συζητηθεί και τι οχι.

Υπαρχει και η δυνατοτητα αποχής, αν το προσωπικο νοημα εχει εξαντληθεί.

Αρέσει στο μέλος agnwstos_Xi

Kristina_

# 59 στις 17/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή

Καπου μπερδευτηκες νομιζω...την αποψη μου ειπα και εγω...δεν την επιβαλλω (δε δυναμαι ουτε και θα το ηθελα ποτε!) ομως δε θα μου επιβαλλει ο οποιοσδηποτε  κατι 

και τελικα να δεις που δεν ειμαστε οφτοπικ οπως νομιζα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από Heptamer

Δεν επιβαλλει κανείς στο plenum τι θα συζητηθεί και τι οχι.

Υπαρχει και η δυνατοτητα αποχής, αν το προσωπικο νοημα εχει εξαντληθεί.

Heptamer

# 60 στις 17/9/2020
author

Αν δεν προσεχουμε στη διατυπωση, τα γραπτα  μας παραγουν εν γενει υπορρητα / δευτερευοντα νοηματα και μπορουν να παρερμηνευτουν.

Για να μη γινεται αυτο, προσεχουμε τι και πως το γραφουμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από Kristina_

Καπου μπερδευτηκες νομιζω...την αποψη μου ειπα και εγω...δεν την επιβαλλω (δε δυναμαι ουτε και θα το ηθελα ποτε!) ομως δε θα μου επιβαλλει ο οποιοσδηποτε  κατι 

και τελικα να δεις που δεν ειμαστε οφτοπικ οπως νομιζα 

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, 5krikoi1talir0
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2145921