Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καθένας παίρνει τη θέση που του αξίζει!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

5krikoi1talir0

# 1 στις 23/9/2020
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ανοιξη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 237
'Aρεσαν+: 0%

Καθένας παίρνει τη θέση που του αξίζει!

Δε μπορούν όλοι να έχουν την ίδια θέση στη ζωή σου. Ο καθένας παίρνει τη θέση που του αξίζει.

Εσύ δεν αξίζεις καμία θέση αλλά εγώ θα σου δώσω μια. Θα χεις κι εσύ μια δική σου θέση στη ζωή μου.

Κάτσε λοιπόν αναπαυτικά στην καρέκλα σου και απλά κοίτα. Απλά κοίτα χωρίς να μιλάς. Χωρίς να κρίνεις ή να σχολιάζεις. Δεν είναι η δουλειά σου ούτε κριτής, ούτε δικαστής.

Εσύ μπορεί να βλέπεις έναν ήλιο λαμπερό αλλά δε ξέρεις με πόσα σύννεφα πάλεψε για να μπορέσει να φανεί.

Εσύ μπορεί να βλέπεις ένα πουλί να πετάει αλλά δε ξέρεις ότι το πόδι του είναι πληγωμένο επειδή πάλευε να σώσει τη ζωή του από ένα άλλο πουλί.

Εσύ μπορεί να βλέπεις ένα πλοίο να ταξιδεύει αλλά δε ξέρεις αν μέσα μπορεί να είναι σκουριασμένο.

Εσύ μπορεί να βλέπεις μια πολυτελή βίλα αλλά δε ξέρεις ότι την έχουν εγκαταλήψει γιατί αυτοί που ζούσαν έχουν πεθάνει.

Εσύ μπορεί να βλέπεις έναν άνθρωπο ευτυχισμένο αλλά δε ξέρεις τι μάχες μπορεί να δίνει με τον εαυτό του για να ξεφύγει από τα προβλήματά του.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι πάντα αυτό που ισχύει.

Κοίτα με λοιπόν. Αλλά μη βλέπεις μόνο το περιτύλιγμα.

Κοίτα το χαρακτήρα μου,άκουσε πως μιλάω, άκουσε τα θέλω μου,κοίτα πως φαίρομαι.

Κοίτα καλά τι είμαι και ποια είμαι και όχι ποια και τι φαντάζεσαι ότι μπορεί να είμαι.

Απλά να κοιτάς και να βγάζεις το σκασμό.

Δεν έχεις το δικαίωμα να έχεις άποψη για κάτι που δε γνωρίζεις και επειδή απλά έμαθες κι εσύ να είσαι κριτής των πάντων, χωρίς να είσαι στο πετσί του άλλου για να μπορείς να σχολιάσεις.

Έτσι λοιπόν δικαιωματικά σου ανήκει η θέση αυτή που σου έδωσα. Αυτή του θεατή.

Το κείμενο είναι της Ιωάννας Ντρε

Αρέσει στο μέλος Francesca_

hornet19

# 2 στις 23/9/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 765
Γιατί δεν γράφεις κάτι δικό σου;

Αρέσει στο μέλος envylove7

5krikoi1talir0

# 3 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Με εκφράζει ότι λέει η Ντρέ, είναι σαν να το γράφω εγώ. Ας το διαβάσουμε προσεκτικά. Ας το αναλύσουμε σε βάθος.
Αρέσει στο μέλος Kristiana81

hornet19

# 4 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από 5krikoi1talir0
Με εκφράζει ότι λέει η Ντρέ, είναι σαν να το γράφω εγώ. Ας το διαβάσουμε προσεκτικά. Ας το αναλύσουμε σε βάθος.

Αν θέλω να διαβάζω ανοίγω βιβλία, περιοδικά - είτε εγκυκλοπαίδειες, ό,τι βρω ενδιαφέρον ... Εδώ ανταλλάσω απόψεις και ψυχαγωγούμαι απλώς

hornet19

# 5 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος

Άντε το πολύ να προβληματιστώ με κάποιες αυθεντικές απόψεις χρηστών του φόρουμ, και πάλι βαριά βαριά ...

Kristina_

# 6 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αργεντινή
Απαντήσεις: 924

Γιατι δε «δικαιουμαι» αποψη? 

Τι μανια και αυτη να θελουμε να ελεγξουμε τους παντες...δικαιουμαι και ας μην αρεσει στην ιωαννα και ας μην εχω ολη την πληροφορις η σς νομιζει η ιωαννα οτι δεν την εχω η οτι αυτο που δεν ξερω ειναι τοο σημαντικο...δικαιουμαι αποψη και ας ειναι λαθος...δικαιουμια ... και εν τελει δικαιουμαι η οχι εγωεχω αποψη αποψη ακομη και αν δεν την λεω 

Το προβλημα των ιωαννων αυτου του κοσμου δεν ειναι οτι οι αλλοι εχουν αποψη ειναι οτι η αποψη τους δεν ειναι εκεινη που θα αρεσε σε εκεινες

Αρέσει στα μέλη alisida, forget_it και σε ακόμα 2 μέλη.

5krikoi1talir0

# 7 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Το θέμα είναι στη κατηγορία προσωπική βελτίωση hornet. Μην είσαι αρνητικός σε κάτι διαφορετικό. Προτιμώ να προβληματίζομαι με κάτι όμορφο που γράφει κάποιος με σκοπό την εξέλιξη μου. Εσεις;

Francesca_

# 8 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 56 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 169

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από hornet19

Αν θέλω να διαβάζω ανοίγω βιβλία, περιοδικά - είτε εγκυκλοπαίδειες, ό,τι βρω ενδιαφέρον ... Εδώ ανταλλάσω απόψεις και ψυχαγωγούμαι απλώς

hor μου, 

στον φιλο μας αυτο για τωρα του ειναι ενδιαφερον... 

κατι που επισης διαβασε - δεν εχει σημασια απο πού... 

ειναι ''σκεψεις μεγαλων ανδρων και γυναικων''... 

το προτεινει για ανταλλαγη αποψεων 

Αρέσει στα μέλη Kristiana81, 5krikoi1talir0

Francesca_

# 9 στις 24/9/2020
author

και ο,τι και να κανουμε, δεν μπορουμε ποτε να ειμαστε μια Ιιωαννα, 

δεν ξερουμε τον συναισθηματικο της κοσμο και τι την αναγκασε/ωθησε να το γραψει
μπορουμε να εχουμε αποψη, 
αλλα αυτη, σαφως θα εινα απο αλλη οψη
συμφωνα με αλλο - το δικο μας συναισθηματικο κοσμο 
Αρέσει στο μέλος envylove7

5krikoi1talir0

# 10 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Να προσθέσω κάτι. Είτε λόγια μεγάλων ανδρών και γυναικών ειπωθούν εδώ είτε ένα θέμα πιο προσωπικό πάντα θα υπάρχει μια διαφορετική προσέγγιση όπως και κάποιους θα τους αγγίξουν τα λόγια αυτά ετσι και κάποιοι άλλοι θα τα αμφισβητήσουν. Αυτή είναι η ομορφιά του ανθρώπου, το διαφορετικό.
Αρέσει στα μέλη Kristiana81, Francesca_ και σε ακόμα 1 μέλος.

forget_it

# 11 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 167

Σε κρίνω από όσα βλέπω και από όσα θέλεις να μου δείχνεις. 

Σε κρίνω από το τωρα,από τη συμπεριφορά σου και τις πράξεις σου
Αναγνωρίζοντας ότι αυτό που βλέπω είναι εν μέρει αποτέλεσμα πολλών παραγόντων,μέσα στους οποίους βρίσκονται ίσως και πράγματα που εσύ ηθελημένα ή αθελητα κρύβεις. 
Σε κρίνω από τις πράξεις με τις οποίες αλληλεπιδρας με εμένα ή τους γύρω σου.Κρινω το ταλέντο σου στη μαγειρική από αυτό που θα μου σερβίρεις και όχι από αυτό που κρύβεις μέσα στο ψυγείο σου και δεν μου δίνεις να δοκιμάσω. 
Κρίνω εσένα από αυτό που βλέπω διότι αυτό δείχνει εάν εσύ πάνω από όλα έχεις τη σωστή κρίση να διατηρήσεις ή να διορθώσεις τα οποία "στραβά ' σου βλέπεις. Ο άνθρωπος ο συνειδητοποιημενος,ο που αναγνωρίζει τις πληγές του και παρόλα αυτά δεν κάνει τίποτα να τις διορθώσει,δεν μπορεί να τυγχάνει ιδιαίτερης μεταχείρισης από το περιβάλλον του εφόσον (θέλει να ) έρχεται σε επαφή με αυτό. Σε κρίνω από όσα πράττεις και όχι από όσα θα ήθελες να πράξεις. Και δεν θα μου αφαιρέσεις το δικαιωμα. 

Γραμμένο από τη forget_it ,της οποίας την άποψη εκτιμώ αφάνταστα 
Αρέσει στα μέλη MARA_mara, Francesca_ και σε ακόμα 4 μέλη.

kalvin251

# 12 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 26

Το "Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε" δεν ξέρω αν το είπε ή δεν το είπε ο Χριστός, σηκώνει μεγάλη κουβέντα αυτό, αλλά, όπως και νάχει, τάχει τα χρονάκια του. 

Όσο κι αν είμαι θαυμαστής των ρήσεων και των αποφθεγμάτων, το να είναι κανείς δογματικός σε απόψεις 2000+ χρόνων, μοιάζει σαν να περπατάει στα σκοτάδια.Πέρασαν αιώνες από τότε. Κύλησε πολύ νερό στο μύλο. Γίνανε πολλά updates. Το μοτο άλλαξε. Σήμερα κρίνουμε και κρινόμεθα όλοι.Αλίμονο να μην φιλτράρουμε ότι μας έρχεται. Αλίμονο να καταπίνουμε αμάσητο ότι μας σερβίρουν.Τουλάχιστον άστοχο λοιπόν, το άρθρο της κυρίας ντρε. Βλέπω τη βίλα και σκέφτομαι " τι ωραία! Μακάρι να την είχα". Με ευχαριστεί ότι την εγκατέλειψαν.Βλέπω τον ήλιο. Και χαίρομαι που νίκησε τα σύννεφα. Ακούω τον ήλιο να μου λέει τους στίχους από το βαλς της γειτονιάς, του Λάκη :" εγώ είμαι δω, να το ξέρειςεγώ είμαι δω, πίσω μην κοιτάςέφυγε το σύννεφο, έφυγε το σύννεφο μακριά"... Για σκεφτείτε αυτό που λέει η κάθε κυρία ντρε. Θάπρεπε να αδιαφορούμε για όλα; να μην κρίνουμε άρα να μη μας ενδιαφέρει τίποτα. Ναι, είναι κι αυτό μια άποψη. "Que Sera, Sera,Whatever will be, will beThe future's not ours, to seeQue Sera, SeraWhat will be, will be."Πόση μοιρολατρεία!Εξαιρετικό τραγουδάκι όμως ε;
Αρέσει στο μέλος Kristina_

alisida

# 13 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.984

Θεατές με λοβοτομή

Με το συμπάθεια Ιωάννα μας,(κάθε Ιωάννα μας) αλλά οταν μου δίνεις εσύ τη θέση του θεατή ,εγώ (ο κάθε εγώ) θα σε παρατηρήσω και φυσικά θα σκεφτω κάποια πράγματα για εσένα.

Αν πάλι αυτό σε ενοχλεί,μη με βάζεις στη θέση αυτή.

Είναι σα να με προσκαλεί ο πρωταγωνιστής της θεατρικής παράστασης να τη δω και τελειώνοντας ,αντί να με ρωτήσει πώς μου φάνηκε ,να μου πει "βγάλε το σκασμο"  

Κάνε λοιπόν την παράσταση χωρίς θεατές 

και μην ασχολείσαι πρώτα εσύ μαζί μου 

(κάθε εσύ με κάθε εμένα) να με βάλεις σε καμία θέση .

Απλά αγνόησε με για να κάνω το ίδιο.

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, Kristina_ και σε ακόμα 1 μέλος.

5krikoi1talir0

# 14 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Δεν πιστεύω ότι στη κυριολεξία εννοούσε να μείνει κάποιος θεατής που δεν συμφωνεί μαζί της. Αν και πολύπλοκος ο τρόπος σκέψης όπως κάθε γυναίκας πιστεύω ότι αναφερόταν σε άνδρες. Δεν ξέρω σε τι ψυχολογική κατάσταση ήταν για να γράψει όλα αυτά. Δεν ξέρω το βιογραφικό της. Ίσως σε γενικές γραμμές ήθελε να πει ότι μη κοιτάς επιφανειακά τον αλλο. Ίσως κάποιος να τη πληγωσε κοιτώντας την εξωτερική της εμφάνιση και όχι τον Άνθρωπο που είχε μέσα της. Μου αρέσει η σκέψη να γίνω δικηγόρος της. Έχει πολύ ζουμί το άρθρο για όποιον ή οποια δεν βλέπει επιφανειακά. Αλλά κάποιος θα την καταλάβει απόλυτα αν έχει περάσει την ίδια φάση.
Αρέσει στα μέλη Francesca_, kalvin251 και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 15 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Francesca_

hor μου, 

στον φιλο μας αυτο για τωρα του ειναι ενδιαφερον... 

κατι που επισης διαβασε - δεν εχει σημασια απο πού... 

ειναι ''σκεψεις μεγαλων ανδρων και γυναικων''... 

το προτεινει για ανταλλαγη αποψεων 

Tελευταία ( i hope ) παρέμβαση και σας αφήνω να συνεχίσετε με το θέμα:

Όταν παλιότερα έβαλα στα γενικά θέματα θέμα με τίτλο "Λόγια μεγάλων ανδρών και γυναικών" ποστάριζα με μια - δυο φράσεις σοφίες ιστορικών και μη προσώπων. Το να κάνω κόπυ πάστε (όρα Πολάκης ) ολόκληρα κατεβατά πιστεύω ότι ψιλοκουράζει. Άποψή μου και σταματώ

alisida

# 16 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 7.984

Αγαπητέ Λουνα-Παρκ ( της γενιάς μου είσαι εσύ ή και μεγαλύτερος ,σιγά μην είσαι μόνο 40 )..

.Αν ήθελε να πει αυτό ,καλώς βγήκε να το εκφράσει ,ο τρόπος βέβαια δεν ήταν ο σωστός.

..Και δέχομαι και σέβομαι οτι ο εσωτερικός κόσμος του καθενός μπορεί να διαφέρει αρκετά από τον εξωτερικό του..

.Και πάλι όμως θα επιμείνω στην θέση μου ,ότι δηλαδή θα σε (όχι εσένα) κρίνω σύμφωνα με το τι βγάζεις προς τα έξω...

Διότι από αυτό θα επηρεαστω ,με αυτό θα αλληλεπιδρασω και όχι με τη σκέψη σου ή τις προθέσεις που παραμένουν τέτοιες είτε καλές είτε κακές .

..Φυσικά ,όταν η συναναστροφή μου με εσένα προχωρήσει ,κάποια στιγμή εκ των πραγμάτων θα βγάλεις τον πραγματικό σου εαυτό (θα βγάλω,θα βγάλει ,θα βγάλουμε ο καθένας) .

..Και τότε θα κρίνουμε ξανά ..

.Δυστυχώς καθημερινά κρινομαστε ,αυτό άλλωστε διατυμπανισαμε πριν 2-3 μέρες σε κάποιο άλλο θέμα .

Αρέσει στα μέλη 5krikoi1talir0, kalvin251

Francesca_

# 17 στις 24/9/2020
author

αντε τωρα να μου εξηγησετε πώς μπορω να εχω αποψη απο ενα θεατρικο εργο, μια ταινια που δεν εχω δει ή για ενα βιβλιο, παραδειγμα του θεματος του kalvin, αυτα που ανεφερε, αν δεν τα εχω διαβασει.

ενας ανθρωπος στα καλα του, θα σιωπα, γιατι δεν εχει ιδεα περι τινος προκειται
αλλος, αν ξερετε πως δεν εχει ιδεα, αλλα λεει την αποψαρα του, δεν θα σας φανει τουλαχιστον γελοιος;

σαφως και μπορουμε να εχουμε αποψεις, οταν συμμετεχουμε σε ενα εργο ενεργα, οταν ειμαστε εκει οι πραγματικοι ηρωες - οι πραγματικοι δημιουργοι μιας ιστοριας, παραδειγμα τωρα με τις συζητησειςγυρω απο το θεμα.
η Ιωαννα ομως δεν ειναι εδω, εδω παιζει τελιως αλλο εργο...
εμεις - σαν να συζηταμε ενα βιβλιο που εχει γραφτει, που ολοι το εχουμε διαβασει, δλδ. αφου ηδη εχουμε ιδεα απο αυτο και γι'αυτο, δεν θα ειμαστε γελοιοι...
σαφως και θα εχουμε αποψη, αλλα για το κειμενο
δεν εχουμε ιδεα για την ιδια την Ιωαννα, δεν την ξερουμε, δεν εχουμε δει το εργο οπου ηταν αυτη ηρωιδα για να γεννηθουν αυτες οι σκεψεις. δεν ημασταν μαζι της στο δικο της στορυ, για να μπορουμε να εχουμε αποψη για την ιδια επομενως - καθε σχολιο περι την προσωπικοτητας της, περι ανθρωπους γενικως που δεν γνωριζουμε, μας κανει γελοιους 
οπως την αποψη μας για ενα βιβλιο που δεν διαβασαμε...

απο αυτη την γωνια, ισως αν το δειτε, μπορει και να συμφωνησετε με το κειμενομε την Ιωαννα, οταν βρεθειτε στη θεση της
δεν ειναι μανια για ελεγχο, αλλα ορια στους αλλους, στους γελοιους...γιατι οχι και λογω δικης τους μανια για ελεγχο, αποψαρες και ανακατεμα εκει που δεν τους παιρνει - να τους βαζει εκει που τους αρμοζει
Αρέσει στο μέλος 5krikoi1talir0

forget_it

# 18 στις 25/9/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 167

Θα μπορουσες να διευκρινήσεις λιγάκι το παρακάτω : 

σαφως και μπορουμε να εχουμε αποψεις, οταν συμμετεχουμε σε ενα εργο ενεργα, οταν ειμαστε εκει οι πραγματικοι ηρωες -

Δηλαδή εφόσον δεν συμμετέχω ενεργά σε όλη την Ιστορία ,δεν έχω το δικαίωμα να κρίνω;

Ίσως κάτι άλλο ήθελες να πεις δεν καταλαβαίνω.

Μίλησα στο πρώτο μου σχόλιο (το 11)για την κρίση από τους άλλους των πράξεών μας.

Οι πράξεις μας εφόσον γίνονται προς τους άλλους τους αφορούν άμεσα και θα μας κρίνουν όχι την προσωπικότητά μας αλλά αυτό που κάνουμε 

Βέβαια αυτά συνδέονται ,έτσι δεν είναι ; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Francesca_

αντε τωρα να μου εξηγησετε πώς μπορω να εχω αποψη απο ενα θεατρικο εργο, μια ταινια που δεν εχω δει ή για ενα βιβλιο, παραδειγμα του θεματος του kalvin, αυτα που ανεφερε, αν δεν τα εχω διαβασει.

ενας ανθρωπος στα καλα του, θα σιωπα, γιατι δεν εχει ιδεα περι τινος προκειται
αλλος, αν ξερετε πως δεν εχει ιδεα, αλλα λεει την αποψαρα του, δεν θα σας φανει τουλαχιστον γελοιος;

σαφως και μπορουμε να εχουμε αποψεις, οταν συμμετεχουμε σε ενα εργο ενεργα, οταν ειμαστε εκει οι πραγματικοι ηρωες - οι πραγματικοι δημιουργοι μιας ιστοριας, παραδειγμα τωρα με τις συζητησειςγυρω απο το θεμα.
η Ιωαννα ομως δεν ειναι εδω, εδω παιζει τελιως αλλο εργο...
εμεις - σαν να συζηταμε ενα βιβλιο που εχει γραφτει, που ολοι το εχουμε διαβασει, δλδ. αφου ηδη εχουμε ιδεα απο αυτο και γι'αυτο, δεν θα ειμαστε γελοιοι...
σαφως και θα εχουμε αποψη, αλλα για το κειμενο
δεν εχουμε ιδεα για την ιδια την Ιωαννα, δεν την ξερουμε, δεν εχουμε δει το εργο οπου ηταν αυτη ηρωιδα για να γεννηθουν αυτες οι σκεψεις. δεν ημασταν μαζι της στο δικο της στορυ, για να μπορουμε να εχουμε αποψη για την ιδια επομενως - καθε σχολιο περι την προσωπικοτητας της, περι ανθρωπους γενικως που δεν γνωριζουμε, μας κανει γελοιους 
οπως την αποψη μας για ενα βιβλιο που δεν διαβασαμε...

απο αυτη την γωνια, ισως αν το δειτε, μπορει και να συμφωνησετε με το κειμενομε την Ιωαννα, οταν βρεθειτε στη θεση της
δεν ειναι μανια για ελεγχο, αλλα ορια στους αλλους, στους γελοιους...γιατι οχι και λογω δικης τους μανια για ελεγχο, αποψαρες και ανακατεμα εκει που δεν τους παιρνει - να τους βαζει εκει που τους αρμοζει

Francesca_

# 19 στις 25/9/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από forget_it

Θα μπορουσες να διευκρινήσεις λιγάκι το παρακάτω : 

σαφως και μπορουμε να εχουμε αποψεις, οταν συμμετεχουμε σε ενα εργο ενεργα, οταν ειμαστε εκει οι πραγματικοι ηρωες -

Δηλαδή εφόσον δεν συμμετέχω ενεργά σε όλη την Ιστορία ,δεν έχω το δικαίωμα να κρίνω;

Ίσως κάτι άλλο ήθελες να πεις δεν καταλαβαίνω.

Μίλησα στο πρώτο μου σχόλιο (το 11)για την κρίση από τους άλλους των πράξεών μας.

Οι πράξεις μας εφόσον γίνονται προς τους άλλους τους αφορούν άμεσα και θα μας κρίνουν όχι την προσωπικότητά μας αλλά αυτό που κάνουμε 

Βέβαια αυτά συνδέονται ,έτσι δεν είναι ; 

το βραδυ, με ευχαριστηση μου..

τωρα φευγω..

Francesca_

# 20 στις 26/9/2020
author

μου αρεσε το σχολιο σου 

ισως να ηταν απο τα λιγα, που εκφραζουν μια σωστη αποψη για το πότε εχουμε το δικαιωμα μας να κρινουμε.
ειπες κατι πολυ σημαντικο - ''σε κρινω απο τα *τωρα'' μας
καθε *τωρα ειναι διαφανες, το πιο αληθινο που μας συμβαινει, γιατι εμεις - απο ''πρωτο χερι'' το δημιουργουμε, ''ζεστο-ζεστο'', αυθορμητο, ειναι απο μεσα μας και εμεις ειμαστε μεσα του. 
μονο εμεις μπορουμε να ξερουμε τι νοιωθουμε, πώς πραγματικα εξελισσεται... 
το βλεπουμε, το αισθανομαστε...ειναι υπαρκτο συμβαν μπροστα στα ματια μας μαζι με συναισθηματα, σκεψεις..
με καθε *μετα, οταν περναει ο χρονος και - ολο και ''κρυωνει, του βαζουμε χρωματα οποια θελουμε, ειδικα οταν το λεμε σε αλλον...
σαν το μπαγιατικο ψωμι... το βρεχουμε, το ξαναψηνουμε, το βαζουμε σε κιμα, το τηγανιζουμε φετες αυγου, αλλα ποτέ δεν ειναι η γευση του φρεσκου. 
η λεξεις ειναι ελλυπες, ποτέ δεν φτανουν για να εκφρασουν ενα ''τωρα'' σε αλλους ''απ' εξω''
*μετα, οσο και πλουσιοι λεξικα να ειμαστε, οσο και ειλικρινεστατοι..
ενας αλλος ποτέ δεν θα καταλαβει, ουτε πραγματικα θα μαθει τι εγραψαν τα συναισθηματα μεσα σου σε μια δικη σου στιγμη, σε ενα δικο σου ''τωρα''.. επειδη, δεν ειναι εκει.
δεν ειναι ηρωας αυτου του εργου, αυτης της σκηνης, επομενως δεν μπορει να εχει αποψη και, αν την εχει μεσω  διηγηματων για παραδειγμα, 
θα ειναι μια διαστρευλωμενη αποψη. 
καπως αντικειμενικος μπορει να εισαι, μονο οταν συμμετεχεις, αλλα αυτο παλι εξαρταται απο το ποσο την εχεις καλα με την συνειδηση σου ή αν, εχεις ζησει κατι αναλογο για να κατανοησεις καλυτερα 
οπότε, μονο η συμμετοχη - με την ενεργη (πραγματικη) παρουσια σου μεσω πλαισιου ενος εργου/συμβαντος  και οχι,
η απουσια σου - α λά ''μου ειπανε, το 'μαθα γι' αυτο το ξερω καλυτερα απο σενα που το εζησες...'', 
σου δινει και το δικαιωμα να κρινεις τους αλλους συμμετεχοντες στο ιδιο εργο/σκηνη/παρασταση.

συμμετεχεις σε μια σχεση, θεμα του φορουμ... όπου αλλού...
κρινε... ακουγοντας τις αποψεις των αλλων, καλλυεργειται και η δικη σου κριση που σαφως, 
εχεις δικαιωμα να εκφρασεις, μονο και επειδη εισαι μεσα σε αυτο το συμβαν...(οπως και οι αλλοι, επισης το εχουν, να κρινουν και να σε..)

δεν μου ειναι σαφες σε ποια ιστορια εννοεις πως δεν συμμετεχεις
αν ειναι η ζωη της, καθε αποψη μας θα ειναι ακυρη, ειμαστε απ'εξω
αν ειναι το κειμενο, αυτο ειναι ο ''ηρωας'' μαζι με εμας σ' αυτο - ''εδω και τωρα'' μας 

κοιταμε το κειμενο, αυτο ειναι υπαρκτο με ο,τι εκφραζει
οπως ειμαστε θεατες σε μια θεατρικη παρασταση. 
σε μια αλλη μεγαλυτερη σκηνη ομως, παιζει το εργο με εμας και την παρασταση ως υπαρκτες πλευρες. γι' αυτο και μπορουμε να εχουμε αποψη.  το κειμενο μονο, δεν ειναι η Ιωαννα οπως και οι ηθοποιοι δεν ειναι μονο τους ρολους τους, 
για βγαζουμε ενα γενικο συμπερασμα για προσωπικοτητες...

και παλι - η Ιωαννα, δεν ειναι μονο το κειμενο της...

ειναι μια στιγμη της που ηχει στο χρονο και εχει φτασει σε εμας.  
ταυτοχρονα, διαφορετικα απο το δικο μας *τωρα που ζουμε με το κειμενο,η Ιωαννα ζει τελειως διαφορετικη σκηνη/παρασταση, σιγουρα
οι ηθοποιοι του θεατρου το ιδιο.
ποσο μεσα θα ειμαστε και, τι θα ειμαστε, αν παμε θεατρο και αρχισουμε να σχολιασουμε τη ζωη ανθρωπων αυτων που δεν γνωριζουμε, αντι να κοιταμε/συμμετεχουμε με την παρασταση;;;
να αφησουμε τοτε και την Ιωαννα ''να ζει'' με ενα γενικο συμπερασμα για την ιδια και οχι αποψεις για το εργο της;

καθολου μεσα δεν θα ειμαστε, γιατι θα ασχολουμαστε με κατι που δεν υπηρχαμε ποτε, εμεις ''θα ζουμε'' με αυτο, αν το κανουμε.
το χειροτερο ειναι πως καποιοι ζουν απο αυτο, μην εχοντας την παραμικρη ιδεα για τα ''τωρα'' των αλλων... γι' αυτο, σ' αυτους ακριβως λεει ''σκασμος''

και καλα τους κανει!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε