Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Είμαι σε απογνωση

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Oursoula_457890

# 1 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Είμαι σε απογνωση

Θα ήθελα τη βοήθεια σας ζηλεύω όταν οι άλλοι έχουν εργασία ενώ εγώ δεν έχω ψάχνω κ δεν βρίσκω 

forget_it

# 2 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 191
Μπορείς να σπουδάσεις κάτι σε δημόσιο ΙΕΚ για να έχεις κάποια εξειδίκευση και να βρεις ευκολότερα δουλειά.Σκέψου αρχικά τι σου αρέσει να κάνεις,μέχρι τώρα τι έκανες ?

Enikos

# 3 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.172

Περα απο το κλισε "ειναι δυσκολα τα πραγματα"...

Γιατι δεν εχεις δουλεια?...

Τι ψαχνεις, ποια ειναι τα προσοντα σου, ποιο ειναι το ιστορικο εργασιας που εχεις, ποιες ειναι οι προσδοκιες σου, τι ερευνα αγορας εχεις κανει?...

Για αρχη...

Αρέσει στα μέλη archagellos, envylove7

kalvin251

# 4 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 27

Για αρχή, φτιάχνεις ένα βιογραφικό. Τουλάχιστον δισέλιδο. Εννοείται ότι θάχεις υλικό για να το γεμίσεις. Συμβουλέψου κάποιους - ή και το διαδίκτυο - για την φόρμα ενός βιογραφικού μιάς και δεν περιλαμβάνει μονάχα παρελθούσες εργασίες αλλά διαθέτει και ξεχωριστά τμήματα με τα στοιχεία, τα ενδιαφέροντα, τυχόν συστάσεις κλπ.

Σε δεύτερο χρόνο μοιράζεις αυτό το βιογραφικό σε εταιρείες της επιλογής σου. Ανεξαρτήτως εάν αυτές ζητούν προσωπικό  ή όχι την προκειμένη στιγμή. Το καταθέτεις στη γραμματεία και, ει δυνατόν, παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου.
Η μέθοδος των αγγελιών ανήκει σε ένα θολό τοπίο. Εκεί μεσουρανούν  "τα παιδιά της πιάτσας". Πλείστες όσες ιστορίες έρχονται στο μυαλό μου από την προσωπική μου ενασχόληση με αυτό το σπορ αλλά δεν θα πλατιάσω. Εάν διαθέτεις την αμεσότητα που απαιτείται, τον αυθορμητισμό και, γενικά, τον αέρα για να "παίξεις" σε τετ α τετ με τους πιό απίθανους τύπους εκεί έξω, η επιτυχία σου είναι δεδομένη.

Οι στημένες φάσεις, πολλές φορές είναι έτοιμα γκολ. Σαν τα φάουλ έξω από την περιοχή του αντιπάλου. Ενεργοποίησε φίλους και γνωστούς ( τους συγγενείς παράτα τους, είναι μόνο για τραπεζώματα). Δεν είναι απαραίτητο να εργάζονται σε εταιρεία στόχο. Μπορεί να ξέρουν άλλους που εργάζονται οπουδήποτε. Ο φίλος έχει γνωστούς, οι γνωστοί έχουν άλλους κι έτσι " κράτα με να σε κρατώ, να ανεβούμε στο βουνό". Όπως, ενίοτε, αποδεικνύονται χρήσιμοι για τα αισθηματικά, η ίδια πιθανότητα υπάρχει και για τα επαγγελματικά. Όπως και νάχει δεν χάνεις τίποτα να τους χρησιμοποιήσεις.

Συνήθως κάποιο από τα παραπάνω, κάποτε, τελεσφορεί. Με αρωγούς την υπομονή,την τύχη και το κουράγιο. Υπάρχει ζούγκλα out there. Θωρακίσου με την πανοπλία της απάθειας για να μην τραυματιστείς.Αν, ωστόσο, όλα αυτά δεν φέρουν αποτέλεσμα στα χρονικά πλαίσια που εσύ έχεις βάλει, τότε...κάνε κάτι δικό σου και γραψτους όλους - και δη τις εταιρείες - στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

Ύστατη λύση προσφέρεται το χαμήλωμα του πήχυ έστω και προσωρινά. Ρίχνοντας τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες σου, κερδίζεις χρόνο για τη συνέχιση των προσπαθειών σου αντλώντας καύσιμα από κάτι πιό παρακατιανό. Για λίγο. Μόνο για όσο χρειαστεί.
Ελπίζω να βοήθησα. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.
Αρέσει στα μέλη Andras2929, Silektis και σε ακόμα 4 μέλη.

Oursoula_457890

# 5 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 3
Ενικός δεν έχω τελειώσει τη 3 λυκείου πως θ πάω σε δημόσιο ιεκ

5krikoi1talir0

# 6 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 70 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 272
Λίγοι μπορούν να γίνουν διευθυντές. Πολλοί μπορούν να γίνουν εργάτες. Εσύ τι θες; δουλειά ή την θέση. Πάρε μια δουλειά να ζήσεις και αν αξίζεις θα ανέβεις. Υπάρχουν δουλειές. Καλύτερα 3 και 60 παρά απενταρος.
Αρέσει στα μέλη envylove7, kalvin251

alisida

# 7 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.149

Συμφωνώ με το #4 ,εκτός από τις σελίδες του βιογραφικού 

Μια μόνο,άντε μιάμιση αν έχεις αρκετά προσόντα.Περισσότερο κουράζει και πάει απ' ευθείας στα αζητητα

. Απο προϋπηρεσία γράφεις μόνο τα σχετικά με τη θέση που ζητάς (δεν ενδιαφέρει κάποιον που ζητά πωλήτρια πχ αν εσύ εργαστηκες ως γηροκομος για τρεις μήνες πριν εφτά χρόνια ) .

..Ξεκινα με θάρρος και καλή διάθεση ,εύχομαι όλα να πάνε καλά

Αρέσει στο μέλος Andras2929

alisida

# 8 στις 24/9/2020
author
Καζακστάν

Μπορείς να πας σε νυχτερινό να τελειώσεις.

Ή σε ΕΠΑΛ να βγεις με επάγγελμα 

Είσαι ακόμα νέα ,προσπάθησε το 

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Oursoula_457890

Αρέσει στο μέλος Andras2929

hornet19

# 9 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 787

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από alisida

Μια μόνο,άντε μιάμιση αν έχεις αρκετά προσόντα.Περισσότερο κουράζει και πάει απ' ευθείας στα αζητητα

. Απο προϋπηρεσία γράφεις μόνο τα σχετικά με τη θέση που ζητάς (δεν ενδιαφέρει κάποιον που ζητά πωλήτρια πχ αν εσύ εργαστηκες ως γηροκομος για τρεις μήνες πριν εφτά χρόνια ) .

Εξαρτάται ο τρόπος που συντάσσεται το βιογραφικό για να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον ως την ανάγνωση της τελευταίας παραγράφου

Enikos

# 10 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.172

Τοτε αγαπητη, ειναι περιορισμενος ο εργασιακος σου οριζοντας, απο μονος του...

Δεν μιλησα εγω για ΙΕΚ...

Απλα, να εχεις τα ματια σου και τα αυτια σου ανοιχτα και να σου ευχηθω καλη επιτυχια...

Διοτι πραγματι ειναι προβλημα το θεμα της ανεργιας...ποσο μαλλον οταν ειναι εντονοτερο λογω προσοντων...

Προσπαθησε, προσπαθησε, προσπαθησε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Oursoula_457890

Αρέσει στο μέλος 5krikoi1talir0

alisida

# 11 στις 24/9/2020
author
Καζακστάν

Όσο καλά και να τα γράφεις ,αυτό που μετρά εκτός από τα προσόντα είναι η μακροχρόνιες συνεργασίες σου.

Αν το βιογραφικό γεμίζει από τις επαγγελματικές σου αλλαγές ,λειτουργεί αρνητικά .

Ένας άνθρωπος που δεν στεριώνει πολλά χρόνια σε μια εταιρία ,δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και δεν προτιμάται όσα προσόντα και να διαθέτει/παραθετει

Αν τα στοιχεία σου καλύπτουν το μισο της πρώτης σελίδας ,οι σπουδές/σεμινάρια/προϋπηρεσία/διακρίσεις κλπ άνετα χωρούν σε μια ακόμα .

Έχω δει πολλά βιογραφικα σελίδων χωρίς νόημα και άλλα μιας σελίδας που βγάζουν μάτι  

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από hornet19

Εξαρτάται ο τρόπος που συντάσσεται το βιογραφικό για να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον ως την ανάγνωση της τελευταίας παραγράφου

Tyler84

# 12 στις 24/9/2020
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η ανάγνωση βιογραφικού ειδικά μιας γυναίκας στέκεται: α) Ηλικία β)Οικογενειακή κατάσταση σε άμεση συνάρτηση με το α υπο το φόβο εγκυμοσύνης που πλέον το έχουν όλες ανεξαιρέτως οι εταιρείες γ) Εργασιακή εμπειρία Οπότε μια σελίδα Ίσως είναι αρκετή...

DragonFall

# 13 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 426
#δυστυχως συμβαίνει και αυτό αλλά σε απαιτητικές θέσεις εργασίας από πλευράς ακαδημαϊκών και άλλων προσόντων, αυτά δεν έχουν καμία σημασία.

Kristina_

# 14 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.006

Το πιο εντυπωσιακο βιογραφικο που εχω δει ηταν τρεις γραμμες...κυριολεκτω 3!!!  και οπως συνειδητοποιησα αργοτερα ανηκε στον πιο ευφυη ανθρωπο  που εχω συναντησει (Αντικειμενικα ευφυη, με σοβαρα επιτευγματα και καθολικα αναγνωρισμενο στον τομεα του...ενταξει 3 γραμμες ηταν αυτο που εδινε για το γενικο κοινο...το επισημο ηταν αλλιως βεβαια)

Και για να μην παρεξηγηθω εννοω οτι σε εμενα (και σε πολλους αλλους) κανει κακη εντυπωση να βλεπω σε ενα cv να μεγαλοποιουνται τα ασημαντα (πχ σεμιναρια ωρων) για να γεμισουμε σελιδες... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από alisida

Αρέσει στα μέλη alisida, hornet19 και σε ακόμα 1 μέλος.

kalvin251

# 15 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο

Καθόλου δεν καταλαβαίνω όσους-ες βάλλουν εναντίον ενός δισέλιδου βιογραφικού. 

Όταν είσαι κάπου στα 35 κάτι πρέπει να δείξεις. Για να ξεχωρίσεις από το σωρό.
Ήταν τότε που το οδοιπορικό μου έμοιαζε να μην έχει τέλος. Τα χρειάστηκα. Διότι είχα ξεκινήσει μόνο με την αύρα μου.
" πες μου ένα λόγο γιατί να σε προτιμήσω εσένα", θυμάμαι να μου λέει ο μέλλοντας εργοδότης μου. Ζητούσε ένα άτομο για υπεύθυνο αποθήκης. Και κάθε αποθήκη έχει πράγματα αξίας. Έχοντας χάσει κάτι ευκολάκια τύπου stage, ήταν νωπή η κρυάδα μου. Must το δισέλιδο βιογραφικό κατόπιν έντονης προτροπής πρώην συναδέλφων και προϊσταμένων που ήθελαν να βοηθήσουν με έναν καλό τους λόγο..." βλέπω είσαι μπαρουτοκαπνισμένος εσύ έτσι; 4 δουλειές, οι 2 σε Α.Ε...χμμμ...για να δούμε όμως τι θα μας πούνε τα παιδιά απο κει. Γιατί σχόλασες; έφυγες ή σε φύγανε;"
Περισσότερες εταιρείες σημαίνει περισσότερες συστάσεις. Καλές συστάσεις εννοείται. Αυτό είναι και το θετικό της ηλικίας για την επίτευξη μιάς καλύτερης θέσης. Αλλά κι ένας απλός κλητήρας πάλι συστάσεις θέλει. Κι όχι απ τον μπαμπά και τη μαμά. Εκτός κι αν εργαστείτε στο κοτέτσι του γείτονα για τις κοκκορομαχίες που διοργανώνει, Χρειάζεται βιογραφικό στην Ελλάδα συμπατριώτες.

Αρέσει στο μέλος hornet19

hornet19

# 16 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 787

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από alisida

Έχω δει πολλά βιογραφικα σελίδων χωρίς νόημα και άλλα μιας σελίδας που βγάζουν μάτι  

Exactly my point!

alisida

# 17 στις 24/9/2020
author
Καζακστάν

¶λλο πράγμα οι συστάσεις Αυτές συνοδεύουν το βιογραφικό όταν σε καλέσουν για συνέντευξη Στο βιογραφικό μπορείς να αναφέρεις ότι υπάρχουν διαθέσιμες συστάσεις (κανείς δεν τις διαβάζει ή τουλάχιστον δε μου έχει τύχει να τις διαβάσουν,αν δεν τους κάνεις δε θα συγκινηθούν από τις συστάσεις )

)

Kristina_

# 18 στις 24/9/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.006

Τι να σου πω ...δεν ξερω... αλλο το βιογραφικο αλλο οι συστασεις ...που και τις συστασεις δεν τις πολυεμπιστευομαι... αλλα οκ εγω βρεθηκα και σε ενα χωρο που το να λενε καλα λογια για σενα σημαινε οτι δεν εκανες καλα τη δουλεια σου  (υπηρχαν πιο αντικειμενικα κριτηρια...λεμεεε τωρα)

Μου εστειλε καποτε ενας φιλος το βιογραφικο του για να το προωθησω για μια θεση που τον ενδιεφερε...ειχε δυο σελιδες συνεδρια τα οποια ειχε παρακολουθησει απλα (ουτε ομιλητης ηταν ουτε τπτ)...σοκ επαθα...δεν μπορουσα να τον συστησω με αυτο το βιογραφικο...θα γελουσαν και θα απορουσαν και με μενα...ευτυχως γνωριζομαστε καλα και δεν προσβληθηκε οταν του ειπα σβηστα και γραψε απλα οτι φροντιζεις να   παρακολουθεις σεμιναρια και συνεδρια σχετικα με τις εξελιξεις στο ταδε θεμα

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από kalvin251

Καθόλου δεν καταλαβαίνω όσους-ες βάλλουν εναντίον ενός δισέλιδου βιογραφικού. 

Όταν είσαι κάπου στα 35 κάτι πρέπει να δείξεις. Για να ξεχωρίσεις από το σωρό.
Ήταν τότε που το οδοιπορικό μου έμοιαζε να μην έχει τέλος. Τα χρειάστηκα. Διότι είχα ξεκινήσει μόνο με την αύρα μου.
" πες μου ένα λόγο γιατί να σε προτιμήσω εσένα", θυμάμαι να μου λέει ο μέλλοντας εργοδότης μου. Ζητούσε ένα άτομο για υπεύθυνο αποθήκης. Και κάθε αποθήκη έχει πράγματα αξίας. Έχοντας χάσει κάτι ευκολάκια τύπου stage, ήταν νωπή η κρυάδα μου. Must το δισέλιδο βιογραφικό κατόπιν έντονης προτροπής πρώην συναδέλφων και προϊσταμένων που ήθελαν να βοηθήσουν με έναν καλό τους λόγο..." βλέπω είσαι μπαρουτοκαπνισμένος εσύ έτσι; 4 δουλειές, οι 2 σε Α.Ε...χμμμ...για να δούμε όμως τι θα μας πούνε τα παιδιά απο κει. Γιατί σχόλασες; έφυγες ή σε φύγανε;"
Περισσότερες εταιρείες σημαίνει περισσότερες συστάσεις. Καλές συστάσεις εννοείται. Αυτό είναι και το θετικό της ηλικίας για την επίτευξη μιάς καλύτερης θέσης. Αλλά κι ένας απλός κλητήρας πάλι συστάσεις θέλει. Κι όχι απ τον μπαμπά και τη μαμά. Εκτός κι αν εργαστείτε στο κοτέτσι του γείτονα για τις κοκκορομαχίες που διοργανώνει, Χρειάζεται βιογραφικό στην Ελλάδα συμπατριώτες.

5krikoi1talir0

# 19 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 70 / Διαζευγμένος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 272

Η φιλη μας και οχι μονο πολυ θα ηθελε να δει τις εγραφαν οι 3 φοβερες σειρες του βιογραφικου

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Kristina_

Το πιο εντυπωσιακο βιογραφικο που εχω δει ηταν τρεις γραμμες...κυριολεκτω 3!!!  και οπως συνειδητοποιησα αργοτερα ανηκε στον πιο ευφυη ανθρωπο  που εχω συναντησει (Αντικειμενικα ευφυη, με σοβαρα επιτευγματα και καθολικα αναγνωρισμενο στον τομεα του...ενταξει 3 γραμμες ηταν αυτο που εδινε για το γενικο κοινο...το επισημο ηταν αλλιως βεβαια)

Και για να μην παρεξηγηθω εννοω οτι σε εμενα (και σε πολλους αλλους) κανει κακη εντυπωση να βλεπω σε ενα cv να μεγαλοποιουνται τα ασημαντα (πχ σεμιναρια ωρων) για να γεμισουμε σελιδες... 

kalvin251

# 20 στις 24/9/2020
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο

Οι συστάσεις δεν είναι ξένο κομμάτι. Εμπεριέχονται στο βιογραφικό. Αν δεν υπάρχουν θεωρείται ελλειπές.

¶λλωστε ο κάθε εργοδότης συνήθως θα τις ζητήσει. Γιατί να μπει στον κόπο;
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε