Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σημεία των καιρών

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Paralia48

# 21 στις 26/9/2020
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 8.894
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Enikos

Ολα αυτα...εντος θεματος...

Συνύπαρξη λαών σε ευρωπαϊκή κοινωνία

Σκέψου παρόμοιες περιπτωσεις στο Ιρακ ή το Πακιστάν!

DragonFall

# 22 στις 26/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 426
Η φαρσί είναι ας πούμε τα περσικά. Στο Ιράν την αποκαλούν φαρσί και ανήκει στις ινδοευρωπαϊκες γλώσσες. Άραβες υπάρχουν σιίτες αλλά και Σουνίτες ανάλογα την αραβική χώρα καταγωγής. Οι Τούρκοι γενικά απεχθάνονται τους Άραβες και την αραβική κουλτούρα παρότι η ιστορία η γλώσσα και η γραφή τους ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με τον αραβικό πολιτισμό. Οι λόγοι είναι...κεμαλικοί. ο Ατατούρκ προσπάθησε να ξεριζώσει κάθε οθωμανικό και ισλαμικό στοιχείο από την καθημερινότητα και την ταυτότητα του τουρκικού λαού και να του καλλιεργήσει την τάση να στρέφεται προς δυσμάς. Κατήργησε την αραβική γραφή και εισήγαγε λατινικό αλφαβητο. Κατηργησε τη μαντήλα επιβάλλοντας μάλιστα πρόστιμα στις γυναίκες που τη φορούσαν δημοσια. Το όραμα του για την Τουρκία ήταν να αποκοπεί πολιτισμικά από το χαρακτήρα του σουλτανατου που είναι συνδεδεμένο με το σκοτάδι και την υποταγή στο σουλτάνο. Αυτό ακριβώς το νόημα είχε και ο μεγάλος απελευθερωτικος αγώνας στα 1919. Την εγκαθίδρυση της δημοκρατίας και το οριστικό τέλος της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Τότε άνοιξε και το ρήγμα με τους Άραβες. Η κεμαλική Τουρκία αρνήθηκε τη σαρία κι αυτό ισοδυναμουσε με προδοσία για τους Άραβες. Ε μετά το ρήγμα βάθυνε και για πολιτικούς λόγους κλπ. Αλλά και σήμερα είναι βρισιά να αποκαλέσεις τον Τούρκο άραβα.
Αρέσει στο μέλος Paralia48

Enikos

# 23 στις 26/9/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.174

Η θεση σου για την πολυπολιτισμικοτητα, ποια ειναι?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Paralia48

Συνύπαρξη λαών σε ευρωπαϊκή κοινωνία

Σκέψου παρόμοιες περιπτωσεις στο Ιρακ ή το Πακιστάν!

Paralia48

# 24 στις 26/9/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Enikos

Η θεση σου για την πολυπολιτισμικοτητα, ποια ειναι?...

Ορισμός: τα μέλη μιας κοινωνιας από πολύ διαφορετικές κουλτούρες μπορούν να συνυπάρχουν ειρηνικά.  Η  κοινωνία επωφελείται από την αυξημένη ποικιλομορφία μέσω της αρμονικής συνύπαρξης των διαφορετικών πολιτισμών.

Αν δεχτούμε αυτόν τον ορισμό, ναι, δέχομαι ότι είναι εφικτό, αλλά προϋποθέτει μακροχρόνια δουλειά, δηλαδή 4 γενιές λογαριάζω εγώ για κάποιους. Έτσι χύμα όπως έρχονται τωρα οι πρόσφυγες και νά σου  σε μια μέρα 50.000 από διάφορα μέρη, αμ έτσι, δε γίνεται! 

Εσύ τι λες;

giorgos170

# 25 στις 27/9/2020
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 8.184
άμα  βγάλεις  άκρια,  στο  Μικρό  Γαλατικό  Χωριό,
πές  μου  κι  εμένα...,
Αρέσει στα μέλη la-mer, Enikos

Enikos

# 26 στις 27/9/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.174

Ο ορισμος μιλαει για το ιδεατο, ενταξει...

Εγω τι να πω...

Ειπα στην τοποθετηση μου, την θεση μου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Paralia48

Ορισμός: τα μέλη μιας κοινωνιας από πολύ διαφορετικές κουλτούρες μπορούν να συνυπάρχουν ειρηνικά.  Η  κοινωνία επωφελείται από την αυξημένη ποικιλομορφία μέσω της αρμονικής συνύπαρξης των διαφορετικών πολιτισμών.

Αν δεχτούμε αυτόν τον ορισμό, ναι, δέχομαι ότι είναι εφικτό, αλλά προϋποθέτει μακροχρόνια δουλειά, δηλαδή 4 γενιές λογαριάζω εγώ για κάποιους. Έτσι χύμα όπως έρχονται τωρα οι πρόσφυγες και νά σου  σε μια μέρα 50.000 από διάφορα μέρη, αμ έτσι, δε γίνεται! 

Εσύ τι λες;

Αρέσει στο μέλος la-mer

Aggelo

# 27 στις 27/9/2020
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.058
Φορούσε φούστα κυκλοφορώντας στους δρόμους του Στρασβούργου γεγονός που...

σκανδάλισε τρεις αλλοδαπούς - Το αποτέλεσμα ήταν να της επιτεθούν με μπουνιές

Τι τους σκανδαλισε ? της επιτεθηκαν για την πλακωσουν στο ξυλο οχι να την βιασουνε

μηπως γνωριζοντουσαν μεταξυ τους η ειχαν τιποτα προηγουμενα ? η μηπως ητανε

μουσουλμανα στο θρησκευμα ? τελος παντων ελαχιστα λεει το δημοσιευμα τ αλλα τ α
αφηνει στην φαντασια μας.. 

Ως προς την κοινωνικη αναλυση που εκανες ειναι μεγαλο το θεμα το μεταναστευτικο,

η παγκοσμιοποιηση,ρατσισμος κτλ. και οι πρωτοι που πρεπει να λυσουν αυτα

τα προβληματα ειναι αυτοι που τα δημιουργησαν, για κονομησουν φυσικα

να ειμαστε ειλικρινης που για την ωρα σφυριζουν αδιαφορα

Paralia48

# 28 στις 27/9/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Aggelo
Φορούσε φούστα κυκλοφορώντας στους δρόμους του Στρασβούργου γεγονός που...

σκανδάλισε τρεις αλλοδαπούς - Το αποτέλεσμα ήταν να της επιτεθούν με μπουνιές

Τι τους σκανδαλισε ? της επιτεθηκαν για την πλακωσουν στο ξυλο οχι να την βιασουνε

μηπως γνωριζοντουσαν μεταξυ τους η ειχαν τιποτα προηγουμενα ? η μηπως ητανε

μουσουλμανα στο θρησκευμα ? τελος παντων ελαχιστα λεει το δημοσιευμα τ αλλα τ α
αφηνει στην φαντασια μας.. 

Ως προς την κοινωνικη αναλυση που εκανες ειναι μεγαλο το θεμα το μεταναστευτικο,

η παγκοσμιοποιηση,ρατσισμος κτλ. και οι πρωτοι που πρεπει να λυσουν αυτα

τα προβληματα ειναι αυτοι που τα δημιουργησαν, για κονομησουν φυσικα

να ειμαστε ειλικρινης που για την ωρα σφυριζουν αδιαφορα

προφανώς δεν την ήξεραν, αλλά αν μια γυναίκα προκαλεί με το ντύσιμό της τους άντρες, πρέπει να τιμωρηθεί! Σαρία παιδάκι μου! Ξεκάθαρα πράματα! Όχι βιασμός. Ξύλο!

Francesca_

# 29 στις 27/9/2020
author
Γυναίκα / 56 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 201

εγω για την κοκκινη φουστα δεν μπορω να εχω μια αποψη...

στην Ευρωπη που ζω, ναι..
αυτο που βλεπω ειναι, πως δεν διαφερει και τοσο πολυ απο μια Ρωμαικη αυτοκρατορια, για παραδειγμα 
κοινο νομισμα, κοινοι νομοι, πολυπολιτισμικοτητα, συγκεντρομενος πλουτος, πολλη φτωχια, μεταναστευση... 
η δυναμη της Ρωμαικης αυτοκρατοριας ηταν στα στανταρτ της που επεβαλε παντου σε καθε κρατιδιο/κρατος που εμπενε στα συνορα της. 
ετσι ειχε το ελεγχο της 
η μονη διαφορα με την Ευρωπη ειναι, πως αντι αυτοκρατορα, εχουμε κρατη, που εναλλαξ προεδρευουν, οπως και οι αυτοκρατορες εξαλλου αλλαζαν, αλλα ειναι ''κοινο μυστικο'', ποιο κρατος στην ουσια εχει τα ινια της Ευρωπαικης ενωσης... 
ενωσης, με την εννοια πως ειμαστε εκει με την θελιση μας και οχι υπο τον ζυγο ενος αυτοκρατορα, που συμβαινει συνηθως με βιαιο τροπο. 
παρολο της δυναμης της, η ρωμαικη αυτοκρατορια δεν υπαρχει σημερα, 
σημερα υπαρχουν συνορα της Ευρωπης με ο,τι πρεσβευει και συμαινει για τον καθε κατοικο της 
δεν υπαρχει σημερα, επειδη δεν υπηρχαν αυτα τα ιδεατα, ιδανικα, γυρω απο τα οποια δημιουργιθηκε η ΕΕ. 
στο 21 αιωνα, 2 χιλιαδες χρονια μετα - και αυτο ειναι το χειροτερο, στην ΕΕ η φτωχια θεριζει και μεγαλωνει. και οι πλουσιοι γινονται πιο πλουσιοι, οι φτωχοι - πιο φτωχοι. 
αν δεν παρθουν μετρα για ελλαχιστο εγγιυμενο εισοδημα, ενα στανταρ-βαση για να μπορουν ολοι οι κατοικοι να ζουν μια αξιοπρεπης ζωη, η Ευρωπη παει.. 
λιγα χρονια μετα και οχι εκατονταδες οπως ηταν η ρωμαικη αυτοκρατορια 
οι καιροι ειναι αλλοι
Αρέσει στα μέλη Paralia48, DragonFall

DragonFall

# 30 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Αυτό που έγραψες Φραντσέσκα είναι η πιο συμπυκνωμένη πολιτική και ιστορική ανάλυση που επαναλαμβάνεται στην ανθρώπινη ιστορία με τους ίδιους όρους κατανομής δυνάμεων και ελάχιστες στην ουσία διαφοροποιήσεις . Δεν θα πρόσθετα και δεν θα αφαιρούσα ούτε κόμμα.
Αρέσει στο μέλος giorgos170

agnwstos_Xi

# 31 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 319
Σε αυτήν την συμπυκνωμένη πολιτική και ιστορική ανάλυση δεν έγινε αναφορά στη Μεγάλη Μετανάστευση των Λαών του 4ου-5ου αιώνα. Για τους Γότθους,τους Οστρογότθους,τους Βησιγότθους με τον Αλάριχο,τους Ούνους με τον Αττίλα ,τους Βανδάλους έχουμε διαβάσει τίποτα ;

Στην Ιστορία της 5ης δημοτικού μάθαμε τα περισσότερα.

Η Δυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία κατέρρευσε μέσα σε 1 περίπου αιώνα από τις μεταναστεύσεις λαών.

Αυτά για την  ... Ιστορία

Αρέσει στο μέλος Enikos

DragonFall

# 32 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Ε δεν θα κάνει και εκτενή ανάλυση η γυναίκα. Κι αυτά που έγραψε ήταν ήδη αρκετά και μεστά παρότι όπως έβλεπα σε άλλο ποστ που έγραφε η Χριστίνα, δεν μιλάει τα ελληνικά ως μητρική της γλώσσα ωστόσο κατάφερε και έκανε μια πολύ καλή σούμα επικεντρώνοντας στην ουσία του θέματος

agnwstos_Xi

# 33 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από DragonFall

δεν μιλάει τα ελληνικά ως μητρική της γλώσσα

E...    εσύ ; 

(  προς Francesca_  )

Αρέσει στο μέλος Enikos

DragonFall

# 34 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Μετανάστευση έκανε και ο μέγας Αλέξανδρος όταν τοποθετούσε αξιωματούχους του σε κάθε νέα του κατάκτηση κάνοντας γάμους με τις κόρες των τοπικών αρχόντων, αλλά και οι βυζαντινοί αργότερα ; Η προσμιξη πολιτισμών ήταν κύριο στοιχείο στην αρχή κάθε αυτοκρατορίας και αυτό την ισχυροποιουσε όπως είναι λογικό κι επόμενο. Επεκτατισμος, προσμίξεις αφομοιώσεις.

agnwstos_Xi

# 35 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από DragonFall

Ε δεν θα κάνει και εκτενή ανάλυση η γυναίκα. Κι αυτά που έγραψε ήταν ήδη αρκετά και μεστά παρότι όπως έβλεπα σε άλλο ποστ που έγραφε η Χριστίνα, δεν μιλάει τα ελληνικά ως μητρική της γλώσσα ωστόσο κατάφερε και έκανε μια πολύ καλή σούμα επικεντρώνοντας στην ουσία του θέματος

Δεν γνώριζα τα περί μητρικής γλώσσας που ανέφερες.

Καλό είναι να καταγράφεται και η ουσία.Ας την συμπληρώνουμε εμείς,δε θα προσβληθεί κανείς.Σίγουρα όχι η Francesca_ αν είναι αυτή που νομίζω.

Η ουσία είναι ότι  η Ιστορία,συγκεκριμένα ο 4ος-5ος αιώνας,επαναλαμβάνεται σήμερα.

Τότε κατέρρευσε η Δυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.Τώρα κινδυνεύει να καταρρεύσει η Ε.Ε.

Αν δεν καταθέσουμε αυτήν τη λεπτομέρεια στη συζήτηση,κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

...

υστερόπληκτρον (για να προλάβω το #34) :

Υπήρξε σύγκριση Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας με Ε.Ε,κατά την οποία δεν ειπώθηκε γιατί διελύθη εις στα εξ ων συνετέθει η πρώτη και γιατί το ίδιο θα συμβεί με την Ε.Ε αν δεν ανοίξουμε βιβλία να μάθουμε από το παρελθόν.Αναφέρθηκα σε πολύ συγκεκριμένη χρονική περίοδο,για να βοηθηθεί στο ψάξιμο όποιος αποφασίσει να μελετήσει.

Αρέσει στο μέλος Enikos

DragonFall

# 36 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Τότε ας προσμετρηθεί και ο τεράστιος αριθμός εργατικών χεριών από μετανάστες που έχτισαν κυριολεκτικά όλες τις αυτοκρατορίες του κόσμου. Άλλοτε ως σκλάβοι άλλοτε ως μετανάστες

agnwstos_Xi

# 37 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από DragonFall
Τότε ας προσμετρηθεί και ο τεράστιος αριθμός εργατικών χεριών από μετανάστες που έχτισαν κυριολεκτικά όλες τις αυτοκρατορίες του κόσμου. Άλλοτε ως σκλάβοι άλλοτε ως μετανάστες

Μιλάμε για τους λόγους που έκλεισε ο κύκλος της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας ή θα κάνουμε ιδεολογικο-πολιτική συζήτηση ;

...

να γλυτώσω πάλι την προέγκριση...

( οποιος μελετά ιστορία καλό είναι να ... μελετά ιστορία και όχι σχολιασμούς παραπομπών που κάθε ιστορικός έχει δικαίωμα να γράφει στο περιθώριο και σε παραπομπές. Εκτός αν ως ιστορική μελέτη εννοείς την άντληση επιχειρημάτων συγκεκριμένης ρητορικής που είναι η μάστιγα των καιρών μας (ξανά ) και πιο ορμητικά. Όπως λένε...το τερας δεν εξοντώθηκε τότε. Κυοφορείται ξανά. Αυτό και τίποτα περαιτέρω από μένα. )

Επιβεβαιώθηκα,δυστυχώς.Το κουστουμάκι που πας να μου ράψεις σε προειδοποιώ εκ των προτέρων ότι δε θα δοκιμάσω να το φορέσω,λυπάμαι.

Η ιστορική πραγματικότητα έχει καταγραφεί (όχι ως σχολιασμός σε περιθώρια και παραπομπές) και δε θα την αλλάξεις εσύ για να ταιριάζει στο ιδεολογικό σου υπόβαθρο.

Είπαμε, 5η δημοτικού.

Αρέσει στο μέλος Enikos

DragonFall

# 38 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος

Αγαπητέ άγνωστε, οποιος μελετά ιστορία καλό είναι να ... μελετά ιστορία και όχι σχολιασμούς παραπομπών που κάθε ιστορικός έχει δικαίωμα να γράφει στο περιθώριο και σε παραπομπές. Εκτός αν ως ιστορική μελέτη εννοείς την άντληση επιχειρημάτων συγκεκριμένης ρητορικής που είναι η μάστιγα των καιρών μας (ξανά ) και πιο ορμητικά. Όπως λένε...το τερας δεν εξοντώθηκε τότε. Κυοφορείται ξανά. Αυτό και τίποτα περαιτέρω από μένα. Και ναι, τα ιστορικά γεγονότα μελετώνται -ερμηνευονται  και πολιτικα.Συζήτηση βεβαια δεν κάνω σε τέτοια θέματα για αυτό και δεν τοποθετηθηκα εξ αρχής παρά μόνο πάνω σε ένα σχόλιο της παραλίας για πολύ συγκεκριμένο θέμα. Ο λογος πουδεν το κάνω είναι προσωπική επιλογη όταν βλέπω και κρίνω τις προθέσεις και το ύφος τέτοιων θεμάτων . 

DragonFall

# 39 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ούτε εγώ θα φορέσω το οτιδήποτε με υποδείξεις σου αγαπητέ . Τοποθετήθηκα και διατηρω το δικαίωμα να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα σε κάθε συζήτηση . Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ειδικά όταν έχω προαποφασίσει να μην πάρω εκτενή θέση σε μια κουβέντα. Και γω επιβεβαιώθηκα ως προς τις αρχικές μου εκτιμήσεις για τα κίνητρα σ αυτό το θέμα. Το ληγουμε λοιπόν εδώ ο καθένας με τις εκτιμήσεις του.
Αρέσει στο μέλος Kristina_

agnwstos_Xi

# 40 στις 28/9/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από DragonFall
Ούτε εγώ θα φορέσω το οτιδήποτε με υποδείξεις σου αγαπητέ . Τοποθετήθηκα και διατηρω το δικαίωμα να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα σε κάθε συζήτηση . Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ειδικά όταν έχω προαποφασίσει να μην πάρω εκτενή θέση σε μια κουβέντα. Και γω επιβεβαιώθηκα ως προς τις αρχικές μου εκτιμήσεις για τα κίνητρα σ αυτό το θέμα. Το ληγουμε λοιπόν εδώ ο καθένας με τις εκτιμήσεις του.

περί εκτιμήσεων κολοκυθόπιτα...

Η διαφορά μας είναι  ότι παρέθεσα γνώση από κορυφαίους παγκοσμίως ιστορικούς-μελετητές της εποχής εκείνης,της Αρβελέρ συμπεριλαμβανομένης.

Αμ δεν μπαίνει εδώ η Αρβελέρ να μάθει ότι η "ρητορική" της προετοιμάζει το έδαφος για τον φασισμό.

'Αλλωστε ποια είναι η κυρία αυτή;Σε κανένα ψηφοδέλτιο της Χρυσής Αυγής θα τη βρούμε θαρρώ.

Αρέσει στα μέλη Enikos, la-mer
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε