Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι 4 ψυχολογικές λειτουργίες και οι αντιστοιχοι ψυχολογικοι τυποι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Spiros--

# 21 στις 14/10/2020
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 659
'Aρεσαν+: 0%

Θεωρώ πως ...

... η Αστρολογία προσφέρεται για μια ανάλαφρη κουβεντούλα και όχι για κάτι που θα πρέπει να μας προβληματίζει στα σοβαρά.

Και αυτό γιατί θεωρώ πως εμείς επιλέγουμε από τις άπειρες εκδοχές μας, ποιες θέλουμε να εμφανίσουμε, πότε και σε ποιόν.

Τα γενικά χαρακτηριστικά των Ζωδίων, αν κάποιος τα πάρει ως δεδομένα, χτίζει κάποιες ψευδείς πεποιθήσεις, που εν τέλη καταλήγουν να λειτουργούν περιοριστικά ως προς την εξέλιξή του ή και την αλλαγή χαρακτηριστικών ή καταστάσεων, που του προκαλούν αρνητικά συναισθήματα.

Παράδειγμα :

• Κάτι με στεναχώρησε. 
  • Το ζώδιό μου λέει πως είμαι συναισθηματικός και ευαίσθητος. 
  • Η Σελήνη, ο Κρόνος, ο Δίας και η Αφροδίτη δεν με ευνοούν ... 
  • Δεν γίνεται να λειτουργήσω διαφορετικά, γιατί ανώτερες δυνάμεις δεν μου το επιτρέπουν! 
  • Με ταλαιπωρεί η όλη κατάσταση, αλλά έτσι γεννήθηκα και δεν αλλάζει! 
  • Ας κάνω λοιπόν υπομονή μέχρι να περάσει η στενοχώρια ...

Εναλλακτικά :

• Κάτι με στεναχώρησε. 
  • Εγώ καθορίζω την πραγματικότητά μου! 
  • Αναγνωρίζω τι είναι αυτό που με στεναχώρησε. 
  • Παίρνω τις αποφάσεις μου για να μην γίνει το ίδιο στο μάλλον. 
  • Το αφήνω στην άκρη και επιλέγω να είμαι χαρούμενος!

Και καταλήγω στην εξής ερώτηση : 

Είμαστε δέσμιοι κάποιου προαποφασισμένου σχεδίου ή όλα είναι στο χέρι μας ?
Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, 5krikoi1talir0 και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 22 στις 14/10/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.021

Σκουι θα στο απαντησω εγω το πρωτο...δλδ πως το «μεταφρασα» εγω πριν το προσπερασω

Και καλα  λογω της αρχαιοτητας της ενασχολησης του ανθρωπου με κατι τετοια μεταφυσικα...απλοικο αλλα οκ αυτο φανταστηκα οτι ηταν το σκεπτικο ...ισχυει αλλα εχει μηδενικη αξια...με την ιδια λογικη η βαση ολων των επιστημων ειναι...η αργιλος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από squirrel-b1968
Σορρυ που δεν κανω παραθεσεις....
απλα αυτα τα σχολια μου εκαναν εντυπωση...ετσι κ αλλιως δεν εχει σημασια απο ποιον ειπωθηκαν ...αλλα αυτα καθαυτα τα σχολια...

επισημαινω, πως ειναι η μανα ολων των επιστημων που υπαρχουν σημερα

ποιος το λεει /δηλωνει αυτο?το συναφι των αστρολογων /αστρομεντιουμ/αναγνωστων αστρολογικων χαρτων?

δεν ειναι για ολουςαυτο ξαναπες το...ευτυχως!
Η ψυχολογια, οπως κ η αστρολογια, ειναι ανθρωποκεντρικες επιστημες(ας την πουμε τεχνη την αστρολογια)αυτο ναι...ας την πουμε ετσι.
..η καλυτερα ψευδοεπιστήμη ή επιστημονικοφανεια... και συνεργαζονται αψογα απο συμβουλευτικης αποψης ως προς τον ανθρωπο

αυτο δεν το καταλαβα καθολου...
Το αστρολογικο μου χαρτη θα συμβουλευτω...? για το πωςθα πορευτω ?κ ποιο ειναι το καταλληλο διαστημα..που θα επικοινωνησω /αλληλεπιδρασω με το φιλικο -κοινωνικο -εργασιακο περιβαλλον μου?

κ ποιες ειναι οι βαθυτερες γνωσεις...για να καταλαβω...
Απλά υπερτονίζονται οι επιτυχημενες προβλέψεις /επαληθεύσεις κ αποσιωπούνται οι αποτυχίες /διαψεύσεις
Τα δεδομενα κανουν τη θεωρία ...κ όχι το αντίστροφο!
Ενας επιστημονας δεν αλλοιωνει νοθευει/σκοπιμα τα δεδομενα ωστε να ταιριαξει με τη θεωρια του

πειραζει να εχουμε διαφορετικη αποψη?

Αρέσει στα μέλη squirrel-b1968, DragonFall και σε ακόμα 1 μέλος.

Heptamer

# 23 στις 14/10/2020
author
Ανδρας / 41 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.518

Η λέξη που ειπώθηκε δεν είχε να κάνει με κοινά θέματα η λεξιλόγιο. Δεν είχε συζητηθεί, ουτε αναφερθεί ποτε στο παρελθον. 

Κανεις δεν τη σιγομουρμουρισε, άρα κανεις εκ των δυο δεν επηρεάστηκε να την πει. Την είπαν δυνατά , ως μια φωνή, στο εντελώς ασχετο, ταυτόχρονα και οι δυο,. Ουτε χορωδία τέτοιος συγχρονισμός. 

Υπάρχουν περιπτωσεις που δυο άνθρωποι σκέφτονται το ίδιο πραγμα - και συνήθως ο ένας είναι αυτός που το εκφράζει, προλαβαινοντσς τον άλλο. Όμως ποσες  περιπτωσεις υπάρχουν, η κοινή σκέψη να εκστομιστει και από τους δυο με μια φωνή ,ως ντουέτο;

Το συγκεκριμένο συμβάν δε μπορεί να εξηγηθεί τόσο απλοϊκα.. Τείνω να πιστεψω πως

ειτε δυο διαφορετικοί εγκέφαλοι, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή συντονιστηκαν στην ίδια συχνότητα και ανταλλαχθηκε η ίδια νοητικη διεργασια - δεν ξέρω αν έκανε πλακα το κοελικό Συμπαν -, 

ειτε ο ένας εκ των δυο εγκεφαλων, ασυναισθητα ασκησε στιγμιαία υποβολή (γερμανιστί Suggestion) στον άλλο, επιβάλλοντας του τη σκεψη / θέληση / προθεση του. 

Επειδή κάτι τέτοιο δεν επαναλήφθηκε ποτέ, θα παραμεινει -ακομα - στη σφαίρα του ανεξηγητου, όπου καμμια ανθρώπινη γνώση δεν έχει εισχωρήσει

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Kristina_

Ευκολακι...ακομη πιο απιθανο ειναι να πειτε δυο διαφορετικες λεξεις  αρα???

(Πιο απλα: ειστε κολλητοι, εχετε παρομοιο λεξιλογιο και κοινα θεματα )

Αρέσει στο μέλος Francesca_

Francesca_

# 24 στις 14/10/2020
author
Γυναίκα / 56 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 206

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από DragonFall
Φραντσέσκα έγραψα κάπου ότι δεν έχω ασχοληθεί ;

εχεις δικιο, δεν εγραψες..

αν εχεις ασχοληθει, γιατι ανεφερες το πειραμα, για να μας πει πως τιποτα δεν ισχυει στην αστρολογια;

θα μου ειναι ενδιαφερον να μαθω...

ο κυριος που το εκανε, ξερεις αν εχει ασχολειθει...

εγω συμφωνω με το εφε του, γιατι πιστευουμε πραγματα, προτασεις που δεν ισχυουν στην πραγματικοτητα, αλλα γιατι επελεξε την αστρολογια ειναι το θεμα, αφου γενικως για ολα, ισχυει;

Francesca_

# 25 στις 14/10/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από squirrel-b1968
Σορρυ που δεν κανω παραθεσεις....
απλα αυτα τα σχολια μου εκαναν εντυπωση...ετσι κ αλλιως δεν εχει σημασια απο ποιον ειπωθηκαν ...αλλα αυτα καθαυτα τα σχολια...

επισημαινω, πως ειναι η μανα ολων των επιστημων που υπαρχουν σημερα

ποιος το λεει /δηλωνει αυτο?το συναφι των αστρολογων /αστρομεντιουμ/αναγνωστων αστρολογικων χαρτων?

δεν ειναι για ολουςαυτο ξαναπες το...ευτυχως!
Η ψυχολογια, οπως κ η αστρολογια, ειναι ανθρωποκεντρικες επιστημες(ας την πουμε τεχνη την αστρολογια)αυτο ναι...ας την πουμε ετσι.
..η καλυτερα ψευδοεπιστήμη ή επιστημονικοφανεια... και συνεργαζονται αψογα απο συμβουλευτικης αποψης ως προς τον ανθρωπο

αυτο δεν το καταλαβα καθολου...
Το αστρολογικο μου χαρτη θα συμβουλευτω...? για το πωςθα πορευτω ?κ ποιο ειναι το καταλληλο διαστημα..που θα επικοινωνησω /αλληλεπιδρασω με το φιλικο -κοινωνικο -εργασιακο περιβαλλον μου?

κ ποιες ειναι οι βαθυτερες γνωσεις...για να καταλαβω...
Απλά υπερτονίζονται οι επιτυχημενες προβλέψεις /επαληθεύσεις κ αποσιωπούνται οι αποτυχίες /διαψεύσεις
Τα δεδομενα κανουν τη θεωρία ...κ όχι το αντίστροφο!
Ενας επιστημονας δεν αλλοιωνει νοθευει/σκοπιμα τα δεδομενα ωστε να ταιριαξει με τη θεωρια του

πειραζει να εχουμε διαφορετικη αποψη?

οχι, καθολου δεν πειραζει..

αλλα αφησε με και εγω να εχω αποψη, χωρις αυτο το υφος και να βγαζεις απο θα γραπτα μου αυτα που σε συμφερουν 

ειπα πως η αστρολογια δεν ειναι αυτα που κρεμονται σε εφιμεριδες 

και ναι, δεν ειναι για ολους, τελεια και παυλα!

αν θες γνωσεις, κατσε και μελετα τες...

Kristina_

# 26 στις 14/10/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.021

Δε διαφωνω οτι συμβαινει... οσα αναφερεις ναι συμβαινουν σε ολους μας και ισως συμβαινουν και συχνα...Και σιγουρα η ανθρωπινη γνωση εχει πολυ δρομο ακομη (αν την αφησει η κλιματικη αλλαγη)

Διαφωνω μονο με οσους επιλεγουν αυθαιρετα μια βολικη εξηγηση για ολα τα ανεξηγητα και κατα καποιο τροπο θεωρουν οτι ειναι οι εκλεκτοι που βρηκαν αυτο το μαγικο shortcut για τη γνωση 

ΥΓ  Στο παραδειγμα σου τώρα εμενα κατιτετοια μου συμβαινουν συχνα...αλλα εχω αποδεχθει οτι το μυαλο μας λειτουργει με τροπους που δεν κατανοουμε...και αυτες οι συμπτωσεις μου φαινονται το ιδιο εντυπωσιακες με το γεγονος πχ οτι βλεπω ενα φυτο που δεν εχω ξαναδει και μπορω να σου πω αμεσως με εντυπωσιακη ακριβεια ποια ειναι τα συγγενικα του (true story ..χωρις να εχω εκπαιδευτει σε αυτο)

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Heptamer

Η λέξη που ειπώθηκε δεν είχε να κάνει με κοινά θέματα η λεξιλόγιο. Δεν είχε συζητηθεί, ουτε αναφερθεί ποτε στο παρελθον. 

Κανεις δεν τη σιγομουρμουρισε, άρα κανεις εκ των δυο δεν επηρεάστηκε να την πει. Την είπαν δυνατά , ως μια φωνή, στο εντελώς ασχετο, ταυτόχρονα και οι δυο,. Ουτε χορωδία τέτοιος συγχρονισμός. 

Υπάρχουν περιπτωσεις που δυο άνθρωποι σκέφτονται το ίδιο πραγμα - και συνήθως ο ένας είναι αυτός που το εκφράζει, προλαβαινοντσς τον άλλο. Όμως ποσες  περιπτωσεις υπάρχουν, η κοινή σκέψη να εκστομιστει και από τους δυο με μια φωνή ,ως ντουέτο;

Το συγκεκριμένο συμβάν δε μπορεί να εξηγηθεί τόσο απλοϊκα.. Τείνω να πιστεψω πως

ειτε δυο διαφορετικοί εγκέφαλοι, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή συντονιστηκαν στην ίδια συχνότητα και ανταλλαχθηκε η ίδια νοητικη διεργασια - δεν ξέρω αν έκανε πλακα το κοελικό Συμπαν -, 

ειτε ο ένας εκ των δυο εγκεφαλων, ασυναισθητα ασκησε στιγμιαία υποβολή (γερμανιστί Suggestion) στον άλλο, επιβάλλοντας του τη σκεψη / θέληση / προθεση του. 

Επειδή κάτι τέτοιο δεν επαναλήφθηκε ποτέ, θα παραμεινει -ακομα - στη σφαίρα του ανεξηγητου, όπου καμμια ανθρώπινη γνώση δεν έχει εισχωρήσει

Αρέσει στο μέλος DragonFall

hornet19

# 27 στις 14/10/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 787

@Φραντζέσκα

Λυπάμαι αν μια νύξη στην ανία μου να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια για τα αστρολογικά μπορεί να προώθησαν, εν μέρει, περαιτέρω μια συζήτηση που δεν οδηγεί κάπου - IMHO πάντα

DragonFall

# 28 στις 14/10/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 426
Φραντζέσκα δεν έβαλα εγώ το λινκ με το πείραμα . Μάλλον μπερδεύτηκες

alisida

# 29 στις 14/10/2020
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.174

Αν απλοποιήσουμε τις θεωρίες ,το ρεζυμε είναι ότι η αστρολογία δεν προβλέπει γεγονότα,αλλά τάσεις ,ευνοϊκές ή δυσμενείς ..

(Το λέω σωστά Μαράκι ,αν όχι πες)

Εάν κάποιος θα τις εκμεταλλευτεί ή όχι,εξαρτάται από την αντίληψη του και την πίστη του ή μη.

Προσωπικά δεν έχω την υπομονή να το ψάξω και δεν ξέρω αν κάποιος από τους εδώ συνομιλητές έχει ποτέ προσπαθήσει να ακολουθήσει και να βαδίσει στη ζωή σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του γενεθλίου ωροσκοπίου του για να μας πει αν τελικά βγήκε σε καλό ..

.Θα ήθελα να ακούσω αν υπάρχει κάποια μαρτυρία .

..Σχετικά με την λέξη που ανέφερε ο Χεπ,είναι ένα "ανεξήγητο" ,που συμβαίνει μεταξύ δύο ανθρώπων που επικοινωνούν με όλη τη σημασία της λέξης και γνωρίζονται αρκετά χρόνια

.Έχουν αναπτύξει ενός είδους "κεραίες"  

Τυχαίνει στους ίδιους επίσης ,να πατάνε τα πλήκτρα του τηλεφώνου την ίδια στιγμή για να καλέσουν ο ένας τον άλλο,ενώ έχουν να επικοινωνήσουν ίσως και εβδομάδες ή μήνες ολόκληρους.

Ή να σκεφτούν πχ να κάνουν κάτι και να το σκεφτούν την ίδια στιγμή άσχετα αν βρίσκονται μαζί ή όχι..

.Δεν μου φαίνεται απίστευτο ούτε εξωπραγματικό

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, maraki_lar_1980

squirrel-b1968

# 30 στις 14/10/2020
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 176

Σχόλιο 25 από Francesca

Τα πρώτα σχόλια τα προσπερνω απλά.

Αν θα μελετούσα. ...Θα μελετουσα επιστήμες Αστροφυσική,Αστρονομία κλπ ,επιστήμες δηλ..

.(δεν τοχω...το παραδέχομαι,οπότε αρκουμαι στα νοσηλευτικά κ παραιατρικα επιστήμες επισης)

δηλ γνώσεις που απορρέουν με συγκεκριμένο κ οργανωμένο τρόπο,με μελέτη ,τεκμηρίωση κ απόδειξη ..

.κ οχι ψευδοπροφητείες αναμειγμενες με ολίγον σύμπαν ,κ γαρνιτούρα μυστικισμό,ευνοώντας τον σκοταδισμό κ την μοιρολατρεια.

Κάποιοι έχουν ανάγκη από μεταφυσική παρηγοριά...αλλά ας σκεφτούν ότι αυτή η "γνώση " δίδεται με το αζημιωτο...

Αρέσει στο μέλος DragonFall

Francesca_

# 31 στις 14/10/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από DragonFall
Φραντζέσκα δεν έβαλα εγώ το λινκ με το πείραμα . Μάλλον μπερδεύτηκες

κοιτα, το οτι εχω την τρελα μου, το αναγνωριζω..

αλλα να με βγαζουν οι αλλοι πως εχω και παραισθησεις, αυτο μου καθεται στο λαιμο 

δεν ειναι δικα σου αυτα τα λογια ανθρωπε μου - ''Θα μπορούσαμε όμως να κουβεντιάσουμε για το barnum effect αφορμής δοθείσης'';;; 

Francesca_

# 32 στις 15/10/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από squirrel-b1968

Σχόλιο 25 από Francesca

Τα πρώτα σχόλια τα προσπερνω απλά.

Αν θα μελετούσα. ...Θα μελετουσα επιστήμες Αστροφυσική,Αστρονομία κλπ ,επιστήμες δηλ..

.(δεν τοχω...το παραδέχομαι,οπότε αρκουμαι στα νοσηλευτικά κ παραιατρικα επιστήμες επισης)

δηλ γνώσεις που απορρέουν με συγκεκριμένο κ οργανωμένο τρόπο,με μελέτη ,τεκμηρίωση κ απόδειξη ..

.κ οχι ψευδοπροφητείες αναμειγμενες με ολίγον σύμπαν ,κ γαρνιτούρα μυστικισμό,ευνοώντας τον σκοταδισμό κ την μοιρολατρεια.

Κάποιοι έχουν ανάγκη από μεταφυσική παρηγοριά...αλλά ας σκεφτούν ότι αυτή η "γνώση " δίδεται με το αζημιωτο...

πολυ το τραβας.. και που ξερεις πως οι ανθρωποι που ασχολουνται με την αστρολογια, δεν μελετανε και τα αλλα που αναφερεις ως καλα;

και δεν μιλαω για αυτους, που παιρνουν λεφτα απο απελπισμενους κανοντας προβλεψεις..

μιλαω για αλλο -  οχι παντως για ''ψευδοπροφητείες αναμειγμενες με ολίγον σύμπαν ,κ γαρνιτούρα μυστικισμό,ευνοώντας τον σκοταδισμό κ την μοιρολατρεια.''

εσυ την κασετα σου με τις δικες σου προκαταληψεις ακου πως αυτα που λες ειναι η πραγματικη αστρολογια

κομπογιαννιτες παντου υπαρχουν, ακομα και στις επιστημες..

ή οχι;;;

DragonFall

# 33 στις 15/10/2020
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 426
#31 ναι είπα για το barnum effect. Το λινκ με το πείραμα το έβαλε ο άγνωστος. Δεν είπε κανείς ότι έχεις παραισθήσεις. Με ρωτησες μάλιστα τη γνώμη μου για τον άνθρωπο που έκανε το πείραμα. Ε αυτό το πείραμα είναι στο βίντεο που παρέθεσε ο άγνωστος στην προηγούμενη σελίδα.

maraki_lar_1980

# 34 στις 15/10/2020
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.370
Η αστρολογία είναι αναλυτική και ερμηνευτική, δηλαδή με βάση τα αστρολογικά δεδομένα της παρατηρεί τον κόσμο και τα συμβαίνοντα πάνω σ’ αυτόν και προχωρεί σε ανάλυση. Έτσι, ξέρει ότι, όταν τα ίδια δεδομένα επαναληφθούν, δημιουργείται η δυνατότητα για εξελίξεις παρόμοιου τύπου. H αστρολογία δεν είναι μοιρολατρική. Δεν πιστεύει πως «ό,τι γράφει δεν ξεγράφει». Tο αντίθετο, μάλιστα: τα άστρα υποδεικνύουν τάσεις(πολυ σωστα το εθεσες,alisida μου), δείχνουν πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα, αν εμείς αφεθούμε σε αυτά χωρίς προνοητικότητα. Tότε ναι, τα πράγματα θα προχωρήσουν, όπως ακριβώς φαίνεται. Eκεί, όμως, έγκειται και η αξία της αστρολογίας, ατομικής και παγκόσμιας: Η αστρολογία προειδοποιεί, για να αντιδράσουμε, να προνοήσουμε, να προφυλαχτούμε από τα αρνητικά και να επενδύσουμε, να χαρούμε, να αφεθούμε στα θετικά, είτε σε ατομικό είτε σε συλλογικό επίπεδο.
Αρέσει στο μέλος alisida

agnwstos_Xi

# 35 στις 15/10/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 321
Στο βιντεάκι του Ράντι,που πρωτοείδα πριν  20 περίπου χρόνια σε ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ  και στο οποίο παραπέμπω συνομιλητές μου κάθε φορά που ανοίγουμε συζήτηση για αστρολογία,μόλις τώρα μαθαίνω ότι εφαρμόζεται το πείραμα barnum effect (ακόμα δεν έχω δει στο google τι σημαίνει)  που ανέφερε στα πρώτα σχόλια ο DragonFall.
Ορίστε οι συγχρονικότητές σου Heptamer

alisida

# 36 στις 15/10/2020
author
Καζακστάν

Φαινόμενο Φόρερ (Forer Effect) ή Φαινόμενο Μπάρνουμ (Barnum Effect) ονομάζεται η τάση των ανθρώπων να αξιολογούν προτάσεις ως εξαιρετικά ακριβείς, πιστεύοντας πως αφορούν τους ίδιους προσωπικά, ενώ στην πραγματικότητα είναι αρκετά ασαφείς και αόριστες ώστε να ισχύουν σε μία μεγάλη γκάμα ατόμων

Από βικιπαίδεια
Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, agnwstos_Xi και σε ακόμα 1 μέλος.

5krikoi1talir0

# 37 στις 15/10/2020
author
Ανδρας / 70 / Διαζευγμένος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 272

Δεν αντέχουμε πιθανές αλήθειες που προέρχονται από την αστρολογία αλλά ασχολούμαστε μαζί της όταν μας ικανοποιούν όσα διαβάζουμε, όταν μας χαιδεύουν τα αυτάκια μας. Διαφορετικά δεν ξέρει τι λεεί ο εκάστοτε αστρολόγος. Γνωστο το παραμύθι.

Αρέσει στα μέλη hornet19, maraki_lar_1980

squirrel-b1968

# 38 στις 15/10/2020
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 176
Μελετάνε κ τα άλλα που αναφέρεις για να κλέβουν ορολογία,κ να προσπαθούν να μπερδέψουν/εξηγήσουν /παραπληροφορησουν /ψευτοαποδειξουν τα μελλούμενα, να υποδείξουν τάσεις κ συνθήκες,προνοησουν,μαντεψουν,προφητευσουν.Η θα ακολουθείς την αγωγή του ιατρού σου...η θα βράζεις κανέλες να πίνεις..να σου κατέβει το σάκχαρο με τ ανάλογα αποτελέσματα..Η θα χάσεις κιλά με σωστή διατροφή κ άσκηση ... η θα κάνεις τις δίαιτες express κ θα αφυδατωθεις κ θα χάσεις μυϊκό ιστό. .Όλα αυτά είναι θεωρία ,μελέτη,εργαστηριο, αποτελέσματα,συμπέρασματακ για να σε προλάβω ...ότι αφορά την επιστήμη λέω ΝΑΙ...κ είμαι κάθετη.Το πρώτο σχόλιο σου κ πάλι το προσπερνω .

hornet19

# 39 στις 15/10/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 787

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από alisida

Φαινόμενο Φόρερ (Forer Effect) ή Φαινόμενο Μπάρνουμ (Barnum Effect) ονομάζεται η τάση των ανθρώπων να αξιολογούν προτάσεις ως εξαιρετικά ακριβείς, πιστεύοντας πως αφορούν τους ίδιους προσωπικά, ενώ στην πραγματικότητα είναι αρκετά ασαφείς και αόριστες ώστε να ισχύουν σε μία μεγάλη γκάμα ατόμων

Από βικιπαίδεια

Ακριβώς σε αυτό πατάνε πάνω οι "προβλέψεις" των αστροτέτοιων

Αρέσει στο μέλος squirrel-b1968

alisida

# 40 στις 15/10/2020
author
Καζακστάν

Δεν ξέρω πού πατάνε οι αστροτετοιοι.

Οι καφετζουδες πάντως πατάνε στο ότι υπάρχει η τάση να θυμόμαστε μόνο τα "σωστά" από αυτά που μας λένε.

Ο,τι δηλαδή "βγει" 

Ενώ μπορεί να έχουν πει πολλά άκυρα και λανθασμένα τα οποία δε θυμόμαστε για να βγάλουμε το ποσοστό επιτυχίας της "πρόβλεψης" 

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από hornet19

Ακριβώς σε αυτό πατάνε πάνω οι "προβλέψεις" των αστροτέτοιων

Αρέσει στο μέλος hornet19
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε