Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι 4 ψυχολογικές λειτουργίες και οι αντιστοιχοι ψυχολογικοι τυποι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Enikos

# 41 στις 16/10/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.255
'Aρεσαν+: 0%

Οι θετικες επιστημες, ειναι διασφαλισμενες και πεπερασμενες?...

Δεν ερευνουν?...

Ετσι και η αστρολογια, (οχι η Γενεθλια αστρολογια), ως φιλοσοφικο οραμα ερευνα τις ακτινες ενεργειας και την αλληλοεπιδραση τους με το συμπαν, σε οτι αφορα πνευματικες, νοητικες και ηθικες δυναμεις, οι οποιες αφορουν ΚΑΙ την υλικη ζωη...

Το οτι αυτη η ερευνα, δεν αντιπροσωπευει καποια θετικη επιστημη, απορριπτεται ως φιλοσοφικη?...

Απο ποια επιστημονικη κοινοτητα?...

Ετσι για να μαθω και εγω, αν καποια επιστημονικη αποδειξη απερριψε συλληβδην την φιλοσοφια η οι διανοιες που δεν εχουν ακουσει περι εσωτερικης αστρολογιας και εχουν κατα νου τους ζωδιακους αστερισμους...

Ειναι οι ιδιοι που εχουν μπερδεψει την αστρολογια με την αστρονομια και χρησιμοποιουν για μια σκεψη τους πανω στο θεμα αστρολογια, εννοιες και απο τις δυο αυτες εννοιες-καταστασεις...

Μια καλη αρχη, προκειμενου να πεισουν τους αλλους να δεχθουν τις αποψεις τους ειναι...να ξεμπερδευτουν οι ιδιοι πρωτα...

Ειναι σαν να δηλωνουμε επιστημονες (τι διαβαζω παλι) και να μην ξερουμε την διαφορα της θερμοτητας, απο την θερμοκρασια...

Και κατι αλλο...μεχρι προτινος, δεν ξεραμε για την μουσικη των ουρανιων σωματων μεχρι που αυτη καταγραφηκε και παρουσιαστηκε στον ανθρωπο...αυτο σημαινει οτι επειδη εμεις δεν το δεχομασταν, αυτη δεν υπηρχε?...Τετοιου υφους "θεσεις" διαβαζω...

Οσο για τις ακτινες ενεργειας...το εδω πανελ, τις δεχεται η τις απορριπτει και με βαση ποιας επιστημης συμπερασματα?...

Μεγσι...

Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, Francesca_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Francesca_

# 42 στις 16/10/2020
author
Γυναίκα / 56 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 218

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από squirrel-b1968
Μελετάνε κ τα άλλα που αναφέρεις για να κλέβουν ορολογία,κ να προσπαθούν να μπερδέψουν/εξηγήσουν /παραπληροφορησουν /ψευτοαποδειξουν τα μελλούμενα, να υποδείξουν τάσεις κ συνθήκες,προνοησουν,μαντεψουν,προφητευσουν.Η θα ακολουθείς την αγωγή του ιατρού σου...η θα βράζεις κανέλες να πίνεις..να σου κατέβει το σάκχαρο με τ ανάλογα αποτελέσματα..Η θα χάσεις κιλά με σωστή διατροφή κ άσκηση ... η θα κάνεις τις δίαιτες express κ θα αφυδατωθεις κ θα χάσεις μυϊκό ιστό. .Όλα αυτά είναι θεωρία ,μελέτη,εργαστηριο, αποτελέσματα,συμπέρασματακ για να σε προλάβω ...ότι αφορά την επιστήμη λέω ΝΑΙ...κ είμαι κάθετη.Το πρώτο σχόλιο σου κ πάλι το προσπερνω .

William Delbert Gann, βρες τον στο wikipedia εστω, για να μαθεις πως ηταν ενας ανθρωπος που την  μελετουσε, την εφαρμοζε και κερδισε 50 εκ. δολαριων πριν 100 χρονια, που για εκεινα τα χρονια ξερεις  υποθετω τι σημαινουν..

ηταν ενας ανθρωπος, απο τους ..''ηλιθιους, μη μορφωμενους'' , για τους οποιους ο δζειπιμοργαν εχει πει πως ''οι εκατομμυριουχοι, δεν χρησιμοποιουν αστρολογια, αλλα οι δισεκατομμυριουχοι την εφαρμοζουν''

ηταν ενας ανθρωπος που δεν εδωσε τη γνωση του ουτε στα παιδια του, γιατι ελεγε πως πρεπει να μελετανε μονοι τους, για να χαιρονται τους καρπους των κοπων τους, επομενως, δεν τους αφησε αυτα που κερδισε.

ηταν ενας ανθρωπος που ηταν γνωστης της αστρολογιας, αστρονομιας, γεωμετριας και μαθηματικης και που, συνδιαζε αψογα για να προβλεπει οχι μονο την κυνηση των τιμων του χρηματιστηριου προς οφελος του, αλλα και το σχεδον με ακριβεια το χρονο - με διαφορα ενας μηνας μετα, για το κραχ και την αρχη της οικονομηκης κρισης, οπως και πολλα αλλα..

αν ενδιαφερεσαι πραγματικα να μαθεις, θα δεις πως και σημερα μελετουνται οι μεθοδοι του, που αφησε πισω του και που περιεχουν την αστρολογια ως βασικη. 

γιατι και ο ιδιος εχει καταλαβει πως η ζωη ειναι κυκλικη και πως η ιστοριες της επαναλαμβανονται ανα μικρους, μεσαιους και μεγαλους κυκλους, που σε ενα μεγαλο βαθμο, μεσα σ' αυτους τους κυκλους, επηρεαζεται απο τους πλανητες..

δεν ειναι κακο να μην τα ξερει κανεις αυτα..

κακο ειναι, οταν δεν εχεις ιδεα, να βγαζεις ιδεες για τους αλλους και να τους ''ομορφαινεις με διαφορα  στολιδια''

αυτα απο εμενα.. 

''προσπερασε το, παλι και οσες φορες θες'' 

Το μέλος Francesca_ έχει επισυνάψει το αρχείο: 1024px-Rye_vs._Heliocentric_Mars_&_Pluto.png (80.91KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 79 φορές
Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, 5krikoi1talir0 και σε ακόμα 2 μέλη.

agnwstos_Xi

# 43 στις 16/10/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 329

https://www.youtube.com/watch?v=u486pTI4kV4

(Astronio...Aπό τα αξιόλογα κανάλια του youtube...για μικρούς και μεγάλους...)

Αρέσει στο μέλος squirrel-b1968

agrotis53

# 44 στις 16/10/2020
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.417
Αυτοί. Που κερδίζουν απο ολα αυτά μια χαρα είναι και η χαρτομαντεία επιστήμη ειναι...πως να εξαπατά. ...άλλο τι ψάχνουν τι ερευνούν και τι ανακαλύπτουν οι αστροφυσικοι-αστρολόγοι. ...και άλλο τι εμπορεύονται και τι πλασάρουν ανυπόστατα πολλοί αστρολόγοι με πτυχία. Και αστροφυσικοι με σκοπο το κέρδος. ... Δεν ειναι δύσκολο να σπουδάσει κάποιος. Αστροφυσική, βιολογία, ιατρική, ψυχολογία, μηχανική κτλ...απο εκεί. Και πέρα. Αρχίζει η επιστήμη και η παραεπιστημη... Επιστήμη =απόδειξη. ...αυτο δεν ακυρωνη την φιλοσοφία. ... Γιατι η φιλοσοφια=θεωρια.Οδηγη την ερευνα-επιστήμη. ... Και εδω προφανως ισχύει το άλλο φιλόσοφος και άλλο φιλόσοφος. ... Ολα τελειώσουν σε μια λέξει. ..Απόδειξη. ...

squirrel-b1968

# 45 στις 16/10/2020
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 176

πολυ ομορφο βιντεο...

με καλυψες απολυτα....αγνωστε χ 

Πτολεμαιος κ αγιος ο θεος...

αστεισμοι...κ θεωρητικολογιες ασαφειες .αναμεμειγμενες με "επιστημονικη "ορολογια...

κ επιδειξη γνωσεων (στο ασχετο!

.κ πραγματι τα προσπερνω...μερικα αγενη ειρωνικα  σχολια...

Υ.Γ.1

Το οτι αυτη η ερευνα, δεν αντιπροσωπευει καποια θετικη επιστημη, απορριπτεται ως φιλοσοφικη?...

αν θελουμε να φιλοσοφησουμε...να παμε σε αλλο θεμα...οχι εδω

Υ.Γ.2

ηταν ενας ανθρωπος που ηταν γνωστης της αστρολογιας, αστρονομιας, γεωμετριας και μαθηματικης και που, συνδιαζε αψογα για να προβλεπει

κ σε  αυτα ...που επεφτε εξω κ δεν προεβλεπε σωστα?

καταγραφονταν αραγε?

(κ ειμαι σιγουρη οτι  στο χρηματιστηριο ...κλπ 

τον βοηθησαν τα μαθηματικά κ η στατιστική κ οχι η αστρολογια )

αντε να βαλω κ εγω λιγη Βικιπαιδεια...

Η στατιστική είναι μια μεθοδική μαθηματική επιστήμη που επιχειρεί να εξαγάγει έγκυρη γνώση χρησιμοποιώντας εμπειρικά δεδομένα παρατήρησης ή κ πειράματος.

Κύριο αντικείμενο έρευνας κ μελέτης της Στατιστικής είναι η συλλογή ,ταξινόμηση ,επεξεργασία ,παρουσίαση ,ανάλυση κ ερμηνεία διαφόρων δεδομένων με απώτερο στόχο την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων για λήψη ορθών αποφάσεων

Γραφήματα ...όχι δε θα βάλω ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από agnwstos_Xi

https://www.youtube.com/watch?v=u486pTI4kV4

(Astronio...Aπό τα αξιόλογα κανάλια του youtube...για μικρούς και μεγάλους...)

Enikos

# 46 στις 16/10/2020
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.255

Η Αστρολογια ΕΙΝΑΙ φιλοσοφια...αν εχουμε καταλαβει...(η εσωτερικη ειπαμε και λαλησαμε)...

Και οτι δεν ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα, ειναι φιλοσοφια πραγματικοτητων, που απλα δεν εχουν αποδειχθει ΑΚΟΜΑ...

Το θεμα επομενως πραγματευεται αυτη την φιλοσοφικη ανησυχια...

Που να παμε να φιλοσοφησουμε...

Ποιο θεμα εχει φιλοσοφικες ανησυχιες...

Αυτο με τον αλλο που δεν του δουλευε ο ...επιμηκυντης?...

(για τις ακτινες ενεργειας κατι!...ως επιστημονες αθρωποι!...μπα, ε...)...

Αρέσει στα μέλη Francesca_, maraki_lar_1980

hornet19

# 47 στις 16/10/2020
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 787
Δεν συμφωνώ με πολλές απόψεις αλλά, έχει ενδιαφέρον ο τρόπος που αναλύεται το θέμα τελικά

Francesca_

# 48 στις 16/10/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Enikos

Η Αστρολογια ΕΙΝΑΙ φιλοσοφια...αν εχουμε καταλαβει...(η εσωτερικη ειπαμε και λαλησαμε)...

Και οτι δεν ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα, ειναι φιλοσοφια πραγματικοτητων, που απλα δεν εχουν αποδειχθει ΑΚΟΜΑ...

Το θεμα επομενως πραγματευεται αυτη την φιλοσοφικη ανησυχια...

Που να παμε να φιλοσοφησουμε...

Ποιο θεμα εχει φιλοσοφικες ανησυχιες...

Αυτο με τον αλλο που δεν του δουλευε ο ...επιμηκυντης?...

(για τις ακτινες ενεργειας κατι!...ως επιστημονες αθρωποι!...μπα, ε...)...

να εξηγουσαμε μαλλον, τι ειναι φιλοσοφια πρωτα, ισως θα επρεπε 

Αρέσει στο μέλος Enikos

Francesca_

# 49 στις 16/10/2020
author

οταν ..συζητας ενα θεμα και οταν ο συνομιλητης σου προτεινει να ριξεις μια ματια εστω, πληκτρολογοντας απλα ενα ονομα, θα ειχες δει αυτο που αρνεισαι τωρα, αφου ολο το αρθρο ξεχειλιζει απο αστρολογια και οι μεθοδοι του, βασισμενοι σε αυτην..

εσυ, τα δικα σου παλι - μαθηματικη, στατιστικη...

να σου απαντησω για την επιτυχια των προβλεψεων του..
ειπαμε, δεν αποκαληψε τελειως πώς δουλεβαν οι μεθοδοι του, αλλα αφηνε ανθρωπους να ειναι διπλα του και να καταγραφουν τις κινησεις του..ετσι, ενας δημοσιογραφος ηταν για 25 ημερες μαζι του...
τα 1000 δολαρια με τα οποια αρχισε, κανοντας ενα πειραμα, σε ενα μηνα ειχαν γινει 30 000!
οι προβλεψεις του ηταν με πανω απο 92% σωστες
μετα απο λιγα χρονια το επανελαβε, επιτυχια 88%
με τετοια ποσοστα επυτυχια, ο,τι και να πιγαινε στραβα, παντα θα ηταν κερδισμενος 
και στραβα πηγαιναν, οταν δεν ειχε αρκετα αρχικα ιστορικα δεδομενα για τα προιοντα, για να μπορει να τα συνδιασει με της θεσεις των πλανητων στις τεχνικες του

τον μαρτη ειδα ενα δοκιμαντερ με εναν συμπατριωτη, που μεταφραζει το βιβλιο του...και λεγανε εκει, πως ο Γανν, χρησιμοποιουσε τον 90 ετων κυκλο, ( ενας απο τους πολλους που ανακαληψε πως λειτουργουν) για να προβλεψει την παγκοσμια οικονομικη κριση που ηρθε τοτε. 
ενα χρονο πριν, ελεγε πως ερχεται.
η προηγουμενη, πραγματι ηταν 90 χρονια πριν, του 19-ο αιωνα..
και λεει ο δημοσιογραφος: ''για σταθειτε, μισο λεπτο!'' - (κανοντας υπολογισμο απο το 1929 και μεχρι σημερα) - ''αρα, μας ερχεται μια αλλη παγκοσμια κριση ''
μετα τον μαρτη, τα πραγματα κατα πού πηγαν και πώς σου φαινονται με τον κορονογιο;
εχουμε παγκοσμια κριση ή μπα;

Oxaman

# 50 στις 18/10/2020
author
Γυναίκα / 75 / Χήρα
Χιλή
Απαντήσεις: 249

Ως ζώδιο της φωτιάς βρήκα πολλά κοινά στοιχεία .Είμαι αυθόρμητη και ενθουσιώδεις .Βασίζομαι στο ένστικτο και στην διαίσθηση μου αλλά παράλληλα φιλτράρω τις πληροφορίες αυτές γιατί δεν μου αρέσει να αδικώ .Η διαίσθηση μου με έχει προστάτεψει πολλές φορές από το να πέσω στα πατώματα...άσχετα αν έχω αφήσει την κατάσταση να εξελιχθεί γιατί ως τοξότης τοξότης είμαι βούρ στον πατσά..Ενοχλητική σε καμμία των περιπτώσεων.Με ενοχλεί ο περιορισμός ..αλλά περιορίζομαι απο μόνη μου οταν θέλω.Δεν καυγαδίζω για ψίλου πήδημα..αλλά αν με πιάσει το παλαβό μου ..βρες τρύπα...Είμαι της υπερβολής σ ότι θέλω και δεν κοιτάω ποτέ πίσω.

Δεν μ αρέσει να με βάζουν σε κατηγορίες ...πιστεύω στην διαφορετικότητα και στα βιώματα του κάθε ανθρώπου που διαμορφώνουν τον χαραχτήρα του και όχι στο ζώδιο του.

agnwstos_Xi

# 51 στις 18/10/2020
author
Ανδρας / 75 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Απαντήσεις: 329

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Oxaman

Ως ζώδιο της φωτιάς βρήκα πολλά κοινά στοιχεία .Είμαι αυθόρμητη και ενθουσιώδεις .Βασίζομαι στο ένστικτο και στην διαίσθηση μου αλλά παράλληλα φιλτράρω τις πληροφορίες αυτές γιατί δεν μου αρέσει να αδικώ   ...ασχετα αν έχω αφήσει την κατάσταση να εξελιχθεί γιατί ως τοξότης τοξότης είμαι βούρ στον πατσά

Δεν μ αρέσει να με βάζουν σε κατηγορίες ...πιστεύω στην διαφορετικότητα και στα βιώματα του κάθε ανθρώπου που διαμορφώνουν τον χαραχτήρα του και όχι στο ζώδιο του.

Μόλις τώρα έβαλες τον εαυτό σου σε κατηγορίες αυτοπροσδιοριζόμενη ως τοξότης.

Σωστά ;

Alezandra

# 52 στις 20/10/2020
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 572

Οι τύποι αλλάζουν καθημερινά.

Οι σωστές προβλέψεις δείχνουν την τασητων αλλαγών και όχι τις ίδιες τις αλλαγες,αυτές τις κάνουμε αν θέλουμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Francesca_

maraki, αυτο που μπορω να πω ειναι, πως θα ηταν λαθος να ταυτιζομαστε μονο με εναν τυπο και να μενουμε εκει..

ειμαστε ολα τα στοιχεια - και αερας, και φωτια, και νερο, και γη..επομενως, δεν μπορουμε να ειμαστε μονο εναν ψυχολογικο τυπο.
ο ιδανικος τυπος θα ηταν, αν μπορουσαν να ειναι σε ισορρωπια ολα ή οπου ειναι σε περισευμα 1-2 στοιχεια, να εξελησσουμε τα αλλα, για να ειμαστε/γινομαστε καλα και καλυτεροι, στο κατω-κατω

Αρέσει στα μέλη Maitylou, Francesca_

Kristina_

# 53 στις 22/10/2020
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.035

Παει ο ραντι ...εφτασε 92 μια χαρα...Εδω το RIP μαλλον δε λεει 

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από agnwstos_Xi

Δεν αντιλέγω.

Υπάρχουν συμπτώσεις που στέλνουν στον κάλαθο των αχρήστων τις στατιστικές.

Οι ενστάσεις μου είναι στο κατά πόσο μπορεί η αστρολογία,που παίζει τεχνηέντως με τις συμπτώσεις που έχει προγραμματιστεί να βλέπει το μυαλό μας βάσει του ζωδίου μας,να επηρεάσει τη ζωή μας στον βαθμό που προσπαθεί να μας πείσει ότι την επηρεάζει.

Στο βιντεάκι που ακολουθεί,ο πάντα επίκαιρος Ράντι (πέρασαν 25 χρόνια και ακόμα περιμένει να παραδώσει  επιταγή  ενός εκατομμυρίου δολαρίων σε όποιον αποδείξει ότι έχει παραψυχολογικο-πνευματικο-μεταφυσικές ικανότητες) δίνει σε μια 30αρια νέους να διαβάσουν τον λεπτομερή ωροσκόπο τους που γράφτηκε από ειδικό και βασίζεται στα στοιχεία που έδωσε καθένας για τη ζωή του(ημερομηνία,ώρα και τόπο γέννησης, κλπ).

Οι περισσότεροι εκπλήσσονται με το πόσο μέσα πέφτει ο ειδικός στην περιγραφή του χαρακτήρα τους.

Μετά ο Ράντι τους ζητάει να ανταλλάξουν χαρτιά και διαπιστώνουν ότι όλα περιείχαν το ίδιο ακριβώς κείμενο.

End of illusions

https://www.youtube.com/watch?v=3Dp2Zqk8vHw

pythagoras

# 54 στις 29/10/2020
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.456

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από Francesca_

να εξηγουσαμε μαλλον, τι ειναι φιλοσοφια πρωτα, ισως θα επρεπε 

Να εξηγήσουμε, αν και είναι απλό: Ο φίλος της Σοφίας. Ναι μη γελάτε.  σκεφτείτε το λίγο.

Francesca_

# 55 στις 30/10/2020
author

αγαπητε μας Πυθαγορα,

το # 48 ηταν αστειο, λογω πως δυστυχως ειδαμε στην πραξη μια σκεψη σας   γραμμενη εδω και χιλιαδες χρονια ως φιλοσοφια ζωης:
''Μη γίνεις μέλος επιστημονικού συλλόγου: οι πιο σοφοί όταν μαζεύονται σε συλλόγους γίνονται χυδαίοι μικροαστοί''

Α..., ο φιλος της Σοφίας, αυτος που μενει διπλα σας, ειπε πως θα παει Σόφια.. πηγε; 

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε