Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θελει αποσταση

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112

SaltedCaramel

# 201 στις 18/12/2020
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αρμενία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 271
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 199 από Francesca_

και, φανταζομαι ''η αλλη χωρα'' ειναι το ιδιο για εναν τουρκο, αλβανο, βουλγαρο... οπως για εναν αγγλο, γαλο, ιταλο, αμερικανο;  

O παππούς μου πολλά χρόνια μετα το διαζύγιο, που πήρε απο τη γιαγια μου , αγάπησε Βουλγάρα και εμειναν μαζι  για αρκετα χρονια μεχρι και το τελος της ζωης του παππού.

Η μαμα μου ειχε πολυ καλες σχεσεις μαζι της, η γιαγια καλες τυπικες σχεσεις, ειχαν συνυπάρξει μαζι και σε γαμους, γενεθλια, γιορτες και εδειξαν αξιοπρεπή στάση και οι δύο τους , και εγώ την αγάπησα σχεδον οσο αγαπησα και τη γιαγια μου.

Αυτο γιατι ανεφερες τις συγκεκριμενες εθνικοτητες.

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Francesca_

# 202 στις 18/12/2020
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 703

Παράθεση:
Σχόλιο # 200 από Kristina_

Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι ουτε ολοι οι λαοι ...ουτε ολοι οι ελληνες/γαλλοι/αγγλοι/πορτογαλοι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα

Υπαρχουν ομως καποια πραγματα που χαρακτηριζουν την ελληνικη/τουρκικη/αλβανικη κλπ κουλτουρα και καποιοι κοινοι κωδικες επικοινωνιας κλπ δεν τα διαθετουν ολοι οι ελληνες (ομοιως ουτε ολοι οι αλβανοι, τουρκοι, γαλλοικλπ)  αλλα τα διαθετουν οι περισσοτεροι η εστω ξερουν περι τινος προκειται

Πχ ακουει ο αλλος «γαλλιδα» και φανταζεται οτι ειναι κομψη...αλλα παιζει να πεσει και στην πιο ασουλουπωτη γαλλιδα...εχει ομως μεγαλυτερη πιθανοτητα να πεσει σε μια που κατιτις θα χει ακουσει  και ας μην ειναι η ιδια η επιτομη της κομψοτητας

τα στερεοτυπα δεν ειναι εντελως αχρηστα...αλλωστε αν τα διαψευδε η πραγματικοτητα γρηγορα θα καταρριπτονταν ...για να συνεχιζουν να υπαρχουν καποια βαση εχουν

αυτο λεω και εγω, η καταγωγη ειναι σημαντηκη στο να σε αποδεχθουν ή οχι..

δεν ξερω αν ειναι στερεοτυπα ή κατι αλλο, παντως παιζει μεγαλο ρολο ''απο που εισαι'' και οχι μονο για τους 60+

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Paralia48

# 203 στις 18/12/2020
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761
Το να υπάρχουν θέματα ταμπού στο ζευγάρι και μένα δε θα μου άρεσε.

Βέβαια, αν οι γονείς του μεν βρίζουν τον άλλο, θα πληγώνει τη σχέση, το να μεταφέρουν οι σύντροφοι αυτές τις βρισιές.

Τα παιδιά αυτά έχουν την ηλικία των παιδιών μας, δηλ οι γονείς είναι περίπου στην ηλικία μας. Η δική μας η γενιά, δε νομίζω να έχει πρόβλημα με την καταγωγή. το εισόδημα των γονιών, τις σπουδές της/του συντρόφου και τετοια. Τουλάχιστο εγώ δεν έχω.

Πριν από 30 χρόνια, όταν ήρθαμε εμείς σε μουλτι κούλτι χώρα, οι γονείς μας φοβούνταν μην μπλέξουμε με συγκεκριμένους λαούς... πχ με Τούρκους !  Βασικά νομίζω το θρησκευτικό λίγο τους φόβιζε. Παρόλο το φόβο, όσοι φίλοι/ες αποφάσισαν να προχωρήσουν σχέση με μουσουλμάνο, το δέχτηκαν οι γονείς.
Αυτά τα στερεότυπα που λες Χριστίνα, σταματούν στην πρώτη γνωριμία. Μετά η  γαλλιδούλα, αποδυκνύεται πως είναι μια άχαρη, χοντρή, αλλά την αγαπά το παιδί μας και δε μιλάει κανείς.
Μήπως Φραντσίσκα νομίζεις πως είχες θέμα αποδοχής εξ αιτίας της χωρας καταγωγής σου, αλλά τελικά δεν είναι έτσι; Μόνο εσύ το φαντάζεσαι και έχεις την προκατάληψη;

Αρέσει στα μέλη alisida, Kristina_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Francesca_

# 204 στις 18/12/2020
author

ως γνωστων, εγω ...''νομιζω και φαντασιωνομαι καποια πραγματα''..

και εσυ ειπες να το θεσεις ετσι, μην χανοντας την ευκαιρια 
αναμενομενο, αλλα ρωτα οπου ξερεις.. 
ελπιζω - εστω αυτο! - να στο επιβεβαιωσουν για να μαθεις πως ειναι αληθεια...
Αρέσει στο μέλος Nick_97_97

Paralia48

# 205 στις 18/12/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 204 από Francesca_

ως γνωστων, εγω ...''νομιζω και φαντασιωνομαι καποια πραγματα''..

και εσυ ειπες να το θεσεις ετσι, μην χανοντας την ευκαιρια 
αναμενομενο, αλλα ρωτα οπου ξερεις.. 
ελπιζω - εστω αυτο! - να στο επιβεβαιωσουν για να μαθεις πως ειναι αληθεια...

Το λέω, γιατί συμβαίνει κάποιες φορές, να μας δημιουργείται η εντύπωση πως κάποιος είναι εις βάρος μας προδιατεθειμένος, αλλά απλά φέρεται λίγο περίεργα και δεν έχουν λυθεί κάποιες παρεξηγήσεις.

Ξέρεις, ο πατερούλης μου, μου είχε πει κάποτε, όταν ήμουν έφηβη, τότε που αναρωτιόμαστε το σκέφτονται οι άλλοι για μας: Όταν βλέπεις κάποιους να μιλούν κρυφά, να ξέρεις, ΔΕΝ μιλούν για σένα.

Αυτό σου φαλινεται ίσως απλοϊκό, παιδικό, αλλά κρύβει μια μεγάλη σοφία:

Το πιο πιθανό είναι, ότι έχουν τα δικά τους και αν επρόκειτο για σένα, θα πήγαιναν παραπέρα.

Και αν ακόμη έχουν την κακοήθεια και σε κουτσομπολεύουν, ε, μη σκάς, κάνε πως δεν μιλούν για σένα, εφόσον δεν ξέρεις.

Θέλω μ αυτό τον απλό λόγο του πατερούλη να πω, πως τα απλά λόγια και πράματα είναι πολύ λογικά. Φραντσέσκα, ό,τι δεν ακούς, δεν το ξέρεις! 

Θα είναι όλα πολύ πιο  απλά.

Ελπίζω, πως δεν έχω φίλους με ρατσιστικές προκαταλήψεις. Τουλάχιστο δεν έχω ακούσει, επομένως δεν ξερω

Francesca_

# 206 στις 18/12/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 205 από Paralia48

Το λέω, γιατί συμβαίνει κάποιες φορές, να μας δημιουργείται η εντύπωση πως κάποιος είναι εις βάρος μας προδιατεθειμένος, αλλά απλά φέρεται λίγο περίεργα και δεν έχουν λυθεί κάποιες παρεξηγήσεις.

Ξέρεις, ο πατερούλης μου, μου είχε πει κάποτε, όταν ήμουν έφηβη, τότε που αναρωτιόμαστε το σκέφτονται οι άλλοι για μας: Όταν βλέπεις κάποιους να μιλούν κρυφά, να ξέρεις, ΔΕΝ μιλούν για σένα.

Αυτό σου φαλινεται ίσως απλοϊκό, παιδικό, αλλά κρύβει μια μεγάλη σοφία:

Το πιο πιθανό είναι, ότι έχουν τα δικά τους και αν επρόκειτο για σένα, θα πήγαιναν παραπέρα.

Και αν ακόμη έχουν την κακοήθεια και σε κουτσομπολεύουν, ε, μη σκάς, κάνε πως δεν μιλούν για σένα, εφόσον δεν ξέρεις.

Θέλω μ αυτό τον απλό λόγο του πατερούλη να πω, πως τα απλά λόγια και πράματα είναι πολύ λογικά. Φραντσέσκα, ό,τι δεν ακούς, δεν το ξέρεις! 

Θα είναι όλα πολύ πιο  απλά.

Ελπίζω, πως δεν έχω φίλους με ρατσιστικές προκαταλήψεις. Τουλάχιστο δεν έχω ακούσει, επομένως δεν ξερω

ρε, παραλια, ωρες-ωρες ''νομιζω''  πως παιρνεις κατι...

με συγχωρεις, με βγαζεις πως δεν εχω σχεση με την πραγματικοτητα που εχω ζησει προσωπικα και θες να σε παρω στα σοβαρα;

πού ημασταν, πού με πηγες; 

και στο κατω-κατω που ανεφερα πως ειχα προβλημα αποδοχης λογω καταγωγης, δεν σημαινει πως πρεπει να συζηταμε εμενα, ''αν νομιζω. αν φανταζομαι'' κ.λπ.

υπαρχει γενικως αυτο το θεμα, εδω! ναι, εδωωω..!

και αν το αρνεισαι, παρακαλω να μου απαντησεις...

απο 100 κοριτσια ηλικιας 20 ετων ελληνικης καταγωγης, ποσα % πιστευεις πως οι γονεις τους δεν θα ειχαν κανενα προβλημα, καθολου ανησυχια, ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ δλδ. μια σχεση τους με ενα αγορι απο την Αλβανια;

το οτι ζεις στη γερμανια και εχεις δει αλλα, δεν σημαινει πως και εδω γινονται τα ιδια..

οχου..

Αρέσει στα μέλη Enikos, Nick_97_97 και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 207 στις 18/12/2020
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 206 από Francesca_

με συγχωρεις, με βγαζεις πως δεν εχω σχεση με την πραγματικοτητα που εχω ζησει προσωπικα και θες να σε παρω στα σοβαρα;

και στο κατω-κατω που ανεφερα πως ειχα προβλημα αποδοχης λογω καταγωγης, δεν σημαινει πως πρεπει να συζηταμε εμενα, ''αν νομιζω. αν φανταζομαι'' κ.λπ.

απο 100 κοριτσια ηλικιας 20 ετων ελληνικης καταγωγης, ποσα % πιστευεις πως οι γονεις τους δεν θα ειχαν κανενα προβλημα, καθολου ανησυχια, ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΟΤΑΝ δλδ. μια σχεση τους με ενα αγορι απο την Αλβανια;

το οτι ζεις στη γερμανια και εχεις δει αλλα, δεν σημαινει πως και εδω γινονται τα ιδια..

οχου..

ναι αρνούμαι.

Κατ αρχήν δεν παίρνω ούτε ντεπόν.

Και αρνούμαι πως εδώωωω  συζητούμε εσένα, αν φαντάζεσαι. Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση. Αλλά νομίζω πως γίνεται στείρα η συζήτηση. Καλά, δεν ξέρω, τι θα έλεγαν οι συνομίληκές μου μανάδες, για τις κόρες τους, ας μη μιλώ.. Εγώ δε θα είχα πρόβλημα με καμιά κοπέλα, αρκεί να την ήθελε ο γιος μου.

Μόλις ρώτησα εκεί που ήθελες και πιστοποιήθηκε η πεποίθησή μου. Αν εννοείς αυτό συζήτηση περί εσένα, τότε ναι δεν το αρνούμαι, το ρώτησα πριν τέσσερα λεπτά και πήρα απάντηση πως ουδέποτε υπήρξε καποια προκατάληψη. Θά θελα όμως να το σταματησουμε. Το παληκάρι έχει τον καημό του, και αν είναι κάτι που δεν μπορεί να αποδειχθεί, τότε δεν έχει έννοια. 

alisida

# 208 στις 18/12/2020
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.578

Το είπες για εσένα ,αλλά δεν σε κατηγορεί κανεις για αυτό.

Στην τελική ,οι περισσότεροι μιλάμε βάσει των προσωπικών μας εμπειριών.

Βάσει αυτών,θα πω κι εγώ ότι μέλος της οικογένειας μου παντρεύτηκε πρόσφατα με αλλοδαπό και είναι τρελλα ευτυχισμένοι

Παράθεση:

...

Σχόλιο # 194 από Francesca_

σου λεω αυτα, επειδη και εγω ειχα θεμα αποδοχης, επειδη ειμαι αλλοδαπη..

Αρέσει στα μέλη Paralia48, Nick_97_97
I am Not a psychotherapist :)

pythagoras

# 209 στις 18/12/2020
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Πρόσφατα είπες .

Κάτσε λίγο να ... σιτέψουν και τα λέμε ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 208 από alisida

Βάσει αυτών,θα πω κι εγώ ότι μέλος της οικογένειας μου παντρεύτηκε πρόσφατα με αλλοδαπό και είναι τρελλα ευτυχισμένοι

pythagoras

# 210 στις 18/12/2020
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

Δύσκολα Βάζεις

Και δεν μπορούν έτσι εύκολα να απαντηθούν.

Είναι πολλοί παράγοντες και παράμετροι που επηρεάζουν. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Αν θελεις να το συζητήσουμε ευχαρίστως.

Παράθεση:

οχου..

Αρέσει στα μέλη Francesca_, Nick_97_97

alisida

# 211 στις 18/12/2020
author
Καζακστάν

Συμφωνώ.

Όμως το θέμα μας εδώ ήταν η αποδοχή ή όχι 

Και όχι η διάρκεια 

Παράθεση:
Σχόλιο # 209 από pythagoras

Πρόσφατα είπες .

Κάτσε λίγο να ... σιτέψουν και τα λέμε ...

pythagoras

# 212 στις 18/12/2020
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

Στην αρχή το αποδέχεσαι (-ονται)

και σιγά σιγά ...αλλά βασανιστικά εμφανίζεται η απόρριψη. Άκου που σου λέω, έχω ζήσει από κοντα ουκ ολίγες περιπτώσεις.

Παράθεση:
Σχόλιο # 211 από alisida

Συμφωνώ.

Όμως το θέμα μας εδώ ήταν η αποδοχή ή όχι 

Και όχι η διάρκεια 

Αρέσει στα μέλη Nick_97_97, Dipolikos

alisida

# 213 στις 18/12/2020
author
Καζακστάν

Αν η απορριψη εμφανιστεί μεταξύ των δύο κανένα περίεργο.

Γονείς να μην μπουν στη μέση,εκεί περιπλέκεται το θέμα  

Παράθεση:
Σχόλιο # 212 από pythagoras

Στην αρχή το αποδέχεσαι (-ονται)

και σιγά σιγά ...αλλά βασανιστικά εμφανίζεται η απόρριψη. Άκου που σου λέω, έχω ζήσει από κοντα ουκ ολίγες περιπτώσεις.

Αρέσει στα μέλη Paralia48, Nick_97_97

Francesca_

# 214 στις 18/12/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 208 από alisida

μαλλον, νομιζεις οτι νομιζω πως με κατηγορει κανεις..

γιά, εξηγησε μου γιατι σκεφτικες αυτο;

αλλοδαπο - οπως ειπα στην περιπτωση;

ρωτησα συγκεκριμενα πραγματα..

alisida

# 215 στις 18/12/2020
author
Καζακστάν
#214Καλά,δεν βλέπεις τι γράφεις? Τα παραθέτω στο 208.Για σένα λες "επειδη και εγω ειχα θεμα αποδοχης, επειδη ειμαι αλλοδαπη."

Francesca_

# 216 στις 19/12/2020
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 215 από alisida
#214Καλά,δεν βλέπεις τι γράφεις? Τα παραθέτω στο 208.Για σένα λες "επειδη και εγω ειχα θεμα αποδοχης, επειδη ειμαι αλλοδαπη."

και απο αυτο βγαζεις συμπερασμα πως νομιζω πως με κατηγωρει κανεις; 

ω, θεε μου! 

Αρέσει στα μέλη Enikos, la-mer

SaltedCaramel

# 217 στις 19/12/2020
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αρμενία
Απαντήσεις: 271
Ο σωστος συντροφος δε θα επιτρεψει στους γονεις να εκδηλώνουν ασχημη συμπεριφορά απέναντι στη γυναικα του.

Με το πρωτο κιχ θα κανει ξεκαθαρισματα και  εξηγήσεις.

Εκεινος θα τα κοψει αυτα.

Γιατί οι γονείς...τώρα στα γεράματα, μάθε γέρο γραμματα!
Αρέσει στα μέλη Paralia48, Nick_97_97 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 218 στις 19/12/2020
author
Καζακστάν

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

Να μην επιτρέπουμε όχι μόνο στους γονείς αλλά ούτε σε φίλους και γνωστούς να εκφράζονται με άσχημα λόγια για τον/την σύντροφό μας.

Είναι δείγμα σεβασμού και ηθική υποχρεωση

όχι μόνο για τον άνθρωπο μας,,αλλά και για τον εαυτό μας να υποστηρίξουμε την επιλογή μας.

Ίσως το να αλλάξουμε τη γνώμη εκείνου είναι αδύνατο,αλλά και άσκοπο.

Αρκεί να απαγορεύουμε να μιλά άσχημα για το πρόσωπο αυτό μπροστά μας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 217 από SaltedCaramel
Ο σωστος συντροφος δε θα επιτρεψει στους γονεις να εκδηλώνουν ασχημη συμπεριφορά απέναντι στη γυναικα του.

alisida

# 219 στις 19/12/2020
author
Καζακστάν

Οκ,όπως το είπες νόμιζα πως σε είχαν κατηγορήσει 

Λάθος

Παράθεση:
Σχόλιο # 216 από Francesca_

και απο αυτο βγαζεις συμπερασμα πως νομιζω πως με κατηγωρει κανεις; 

ω, θεε μου! 

Kristina_

# 220 στις 19/12/2020
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.452

Δικιο φαινεται να εχεις, με μια πρωτη ματια...αλλα εμενα η εμπειρια μου λεει οτι αν φτασουμε να χρειαστει να γινει αυτη η συζητηση παιδιου-γονεα δυσκολα θα μακροημερευσει το ζευγαρι...

Ενα που οι γονεις σπανια κοβουν το κιχ επειδη τους αναγκασε το παιδι τους (θα το κανουν αν με τον τροπο του τους πεισει το αλλο παιδι...με την καλη του συμπεριφορα η επειδη θα βλεπουν οτι το δικο τους παιδι εχει μια ομορφη οικογενεια)

Και αλλο ενα που το παιδι ειναι παιδι των γονιων του και οταν περασει το διαστημα του μεγαλου ερωτα χωρις ακομη οι γονεις να εχουν αλλαξει σταση (δλδ αν ο συντροφος δεν καταφερει να τους πεισει) τοτε θα αρχισει και το ιδιο να αντιλαμβανεται οτι τα πρπβληματα που παραμενουν οφειλονται σε ασυμβατοτητες του συντροφου του οχι μονο με τους γονεις του αλλα και με τον ιδιο που πιθανοτατα μοιαζει στους γονεις του και το τελος τοτε δεν αργει

Παράθεση:
Σχόλιο # 217 από SaltedCaramel

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες Αρχική«3456789101112
Δεν μπορείτε να απαντήσετε