Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι εμπειρίες σας..;

Σελίδα : 1

Tenia125

# 1 στις 3/1/2021
author
Γυναίκα / 27 / Σε σχέση
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Οι εμπειρίες σας..;

Γεια σας. 

Πιστεύετε ότι μπορεί μια μακροχρόνια σχέση να αντέξει πάρα τον διαφορετικό τρόπο αντίληψης που έχουν οι δύο μεταξύ τους ; Παρά κάποιες απιστίες που έχουν προηγηθεί; Παρά κάποια ψέμματα; Παρά την καταπάτηση των θέλω του ενός; Παρά την τόση αγάπη που υπάρχει; Θα μου πείτε αυτό είναι αγάπη;Θα σας πω δεν ξέρω τι πραγματικά είναι.Αισθάνομαι πως καμία φορά όσα δυνατά πράγματα και αν έχουμε ζήσει με κάποιον στο τέλος τα πράγματα δεν πάνε πάντα όπως θέλουμε ή όπως πιστεύαμε. Ή τουλάχιστον δεν είναι γραφτό. Ακόμη και αν αυτός ο κάποιος έκανε τα πάντα για εμάς αλλά ταυτόχρονα μας πλήγωσε όσο κανείς..

Sniper101

# 2 στις 3/1/2021
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 17
Δεν γνωρίζω ζευγάρι που να μη λέει ψέματα ή να μη κρύβεις διάφορα. Ούτε να μη έχει απιστησει έστω και με το μυαλό, κάνω έρωτα και σκέφτομαι αλλον-η. Ούτε να μην έχει βγει εκτός εαυτού άσχετα αν έχει σηκώσει χέρι ή αν σκεφτόταν να σηκώσει ασχέτως φύλου. Που θέλω να καταλήξω. Ότι όλοι έχουμε τις ενοχές μας. Όλοι είμαστε ζώα με λογική αλλα και μπόλικο ένστικτο. Το θέμα είναι αν δέχεσαι ότι είσαι λάθος τότε μπορείς να ζήσεις με ανάλογα λάθη στη ζωή σου. Οι πιο πολλοί θα πείτε ότι δεν έχετε κάνει τίποτα από όσα σας λέω. Σε μένα δεν θα το παραδεχτείτε αλλα στον εαυτό σας , μπορείτε ; είμαστε εγωιστές ώστε να παραδεχτούμε ότι είμαστε λάθος κάποιοι. Όλα τα θέλουμε με το τρόπο μας στη ζωή μας. Δεν προσαρμόζομαστε. Για να απαντήσω στην ερώτηση σου Τενια, Ναι μπορεί μια σχέση να αντέξει αν δεχτούν και οι δύο ότι έχουν αδυναμίες και θέλουν χώρο να τις εκφράζουν..

kostas-43

# 3 στις 3/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλά με 6 σειρές θέμα δεεν βλέπω  μεγάλη συμμετοχη.

Γράψε κάτι παραπάνω να δουλέψει και η Αλις στήν περίληψη !!!

keep walking

Francesca_

# 4 στις 3/1/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 703

μην ξεγελιεσαι..

αν καποιος λεει πως μας αγαπαει, αλλα στην πραξη βγαινει αλλο, που μπορει ακομη και να λεει πως τον πονο που σου προκαλει το κανει απο αγαπη, εχει σαδομαζοχιστηκες τασεις.. 
σε πονώ και μετα - σε αγαπω, δεν ειναι αγαπη αλλα αρρωστια ψυχικη..
και για αυτον που νομιζει πως εχει μεγαλη ψυχικη δυναμη, για να αγαπα εναν τετοιο ανθρωπο, με το χρονο, θα καταληξει στο ιδιο.. 
αφησε εστω μερικες σταγωνες αγαπης για εσενα, πριν χασεις τον εαυτο σου τελειως!θα τα χρειαστεις.. 

kostas232

# 5 στις 3/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλα

αυτο που εγραψες μανταμ φρατζεσκα με σακατεψε..."αφησε εστω μερικες σταγωνες αγαπης για εσενα, πριν χασεις τον εαυτο σου τελειως!"

τι ειπε η γυναικα ρε παιδια!!! τι να μας πει ο σπυρακος με τα ποιηματα του οταν διαβαζεις αυτο το σταγονες (κυρια φρτζεσκα μου με ο θελει η σταγονα , αλλα οταν γραφει κανεις αποπληκτρολογιο γινοντι και αυτα τα λαθακια"... παντως μπραβο σου!!!... να τα διαβαζει αυτουνους ο καλβιν μπας και βαλει κανα θεματακι αγαπησιαρικο και οχι για σκισμενα τουλια... ετσ ετσ ετσ που λεν και στο χωριο μου ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Francesca_

μην ξεγελιεσαι..

αν καποιος λεει πως μας αγαπαει, αλλα στην πραξη βγαινει αλλο, που μπορει ακομη και να λεει πως τον πονο που σου προκαλει το κανει απο αγαπη, εχει σαδομαζοχιστηκες τασεις.. 
σε πονώ και μετα - σε αγαπω, δεν ειναι αγαπη αλλα αρρωστια ψυχικη..
και για αυτον που νομιζει πως εχει μεγαλη ψυχικη δυναμη, για να αγαπα εναν τετοιο ανθρωπο, με το χρονο, θα καταληξει στο ιδιο.. 
αφησε εστω μερικες σταγωνες αγαπης για εσενα, πριν χασεις τον εαυτο σου τελειως!θα τα χρειαστεις.. 

Enikos

# 6 στις 3/1/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.776

Κλασσικη περιπτωση απογοητευσης, μετα τα κρεβατωματα...

Προτεραιοτητες να αλλαξωμε...

maraki_lar_1980

# 7 στις 3/1/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 1.473

Χμμ...

Τένια,αυτό που περιγράφεις θαρρώ πως δεν είναι αγαπη...όλα αυτά τα "παρά" που αναφέρεις καθιστουν, για μένα,πολύ βαρύ το τίμημα ενός τέτοιου συμβιβασμού,παραμονής σε αυτή τη σχέση...μαζεύονται πολλά κ σημαντικά για να τα παραβλεψει κανεις.
Αρέσει στο μέλος Chrisoula5

Francesca_

# 8 στις 3/1/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 703

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από kostas232

καλα

αυτο που εγραψες μανταμ φρατζεσκα με σακατεψε..."αφησε εστω μερικες σταγωνες αγαπης για εσενα, πριν χασεις τον εαυτο σου τελειως!"

τι ειπε η γυναικα ρε παιδια!!! τι να μας πει ο σπυρακος με τα ποιηματα του οταν διαβαζεις αυτο το σταγονες (κυρια φρτζεσκα μου με ο θελει η σταγονα , αλλα οταν γραφει κανεις αποπληκτρολογιο γινοντι και αυτα τα λαθακια"... παντως μπραβο σου!!!... να τα διαβαζει αυτουνους ο καλβιν μπας και βαλει κανα θεματακι αγαπησιαρικο και οχι για σκισμενα τουλια... ετσ ετσ ετσ που λεν και στο χωριο μου ...

μερικες σταγονες αγαπης, 

οπως το γιαουρτι κανουμε..

για μαγιά, μετα τις αυταπατες,

που μονοι μας, μας πιανουμε! 

αυτα ειναι τα ω-μεγα λαθη μας, κυριε Κωστα μας 

DonHuanDelSalsa

# 9 στις 3/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Επισης μπορει το προτελαριατο να συμβιωσει με την πλουτοκρατια? Πως νιωθει καποιος οταν καποιος τον βαζει να δουλεψει στα ορυχεια του Βελγιου, στα 20.500 μετρα μεσα στον Τουρκο της αμαρτιας, ενω ξερει οτι αυτος που τον βαζει να τα κανει αυτα, με τα λεφτα που κερδιζει παει για τρελες στις Σεϋχελλες μαζι με ενα τσουρμο μαυρισμενα μοντελα? Μπορει ενας ανθρωπος που σου χαριζει τοσο απλοχερα ενα μεροκαματο στις δυσκολες αυτες εποχες να συμπεριφερεται τοσο σκληρα και απανθρωπα? Να σε κανει να νιωθεις ποταμος? εεε ποταπος? Εσυ μαυριλα και αυτος τις μαυρισμενες? Γιατι ειναι ετσι αδικη η ζωη? whyyy? Πεφτω απο τα συννεφα με ενα Μποϊνγκ 747 στην πλατη μου αλλα δεν το κανω θεμα μη με γελασουν...

forget_it

# 10 στις 4/1/2021
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 281

Ό διαφορετικός τρόπος αντίληψης όπως το περιγράφεις εδώ,δείχνει όχι μόνο 

διαφορετικους χαρακτήρες,αλλά χαρακτήρες χωρίς ενσυναίσθηση,εγωιστές και ναρκισσιστες.

Κατά τη γνώμη μου,εχει διάφορα το να μην ταυτίζονται οι απόψεις (είναι κάτι που ξεπερνιέται με τον διάλογο) από το να μην υπάρχει ο στοιχειώδης σεβασμός στις ανάγκες και στην προσωπικότητα του συντρόφου.

Η απιστία,η βία,το ψέμα,η αδιαφορία,η υποτίμηση των αναγκών κ.ά τέτοια στοιχεία συντελούν ωραιότατα στη διάλυση της σχέσης ακόμα και αν υπάρχει ταύτιση γενικών ιδεών.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Tenia125

Οι εμπειρίες σας..;

Γεια σας. 

Πιστεύετε ότι μπορεί μια μακροχρόνια σχέση να αντέξει πάρα τον διαφορετικό τρόπο αντίληψης που έχουν οι δύο μεταξύ τους ; Παρά κάποιες απιστίες που έχουν προηγηθεί; Παρά κάποια ψέμματα; Παρά την καταπάτηση των θέλω του ενός; Παρά την τόση αγάπη που υπάρχει; Θα μου πείτε αυτό είναι αγάπη;Θα σας πω δεν ξέρω τι πραγματικά είναι.Αισθάνομαι πως καμία φορά όσα δυνατά πράγματα και αν έχουμε ζήσει με κάποιον στο τέλος τα πράγματα δεν πάνε πάντα όπως θέλουμε ή όπως πιστεύαμε. Ή τουλάχιστον δεν είναι γραφτό. Ακόμη και αν αυτός ο κάποιος έκανε τα πάντα για εμάς αλλά ταυτόχρονα μας πλήγωσε όσο κανείς..

Αρέσει στο μέλος Chrisoula5

squirrel-b1968

# 11 στις 4/1/2021
author
Γυναίκα / 54 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 295
Τοξικότητα είναι αυτό που περιγράφεις,όχι σχέση.
Αρέσει στο μέλος pythagoras

JIMTHEBLASTER1975

# 12 στις 4/1/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129

Εγω αυτο που θα σου πω ειναι οτι αν δεν υπαρχει ιδιος τροπος ή εστω παραμφερης της αντιληψης  των πραγματων μακροχρονια σχεση δεν στεριωνει.Και που να δεις στο γαμο...Τα ψεματα παντα υπαρχουν και αν δεν αφορουν απιστια ειναι θεμιτα.Η απιστια οχι δεν συγχωρείται με τιποτα... 

nikoslambr

# 13 στις 7/1/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 255

Τενια υπαρχουν δυο πιο σημαντικα ακομη κι απο την Αγαπη, τα οποια αν χαθουν η σχεση τελματωνει και αργα η γρηγορα τερματιζει (ακομη κι αν το ζευγαρι παραμενει μαζι).

- Σεβασμος-Εμπιστοσυνη
Αρέσει στο μέλος alisida

pythagoras

# 14 στις 9/1/2021
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.582

Πολλά τα προβλήματα.

Κοίταξε να βρεις κάτι καλύτερο τώρα, όσο είναι νωρίς.

Ψέματα. Καταπάτηση κλπ κλπ. Πολλά είναι και ακόμα είναι η αρχή. Το μέλλον θα είναι πολύ χειρότερο. Άκουσέ με.

Καλή τύχη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Tenia125

Οι εμπειρίες σας..;

Γεια σας. 

apolitiii

# 15 στις 31/1/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 855

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από pythagoras

Πολλά τα προβλήματα.

Κοίταξε να βρεις κάτι καλύτερο τώρα, όσο είναι νωρίς.

Ψέματα. Καταπάτηση κλπ κλπ. Πολλά είναι και ακόμα είναι η αρχή. Το μέλλον θα είναι πολύ χειρότερο. Άκουσέ με.

Καλή τύχη.

Συμφωνώ απόλυτα αυτές οι τοξικές σχέσεις θα πρέπει να διαλύονται άμεσα διότι οδηγούν σε συνήθεια... κάτι σαν το σύνδρομο της Στοκχόλμης ...Χάνεις χρόνο να επενδύεις σε μια τέτοια σχέση... Αν αγαπάς τον εαυτό σου και ξέρεις τι θέλεις φεύγεις τρέχοντας από μια τέτοια σχέση..

Αρέσει στο μέλος pythagoras

pericles355

# 16 στις 3/2/2021
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βάρη
Απαντήσεις: 11
Παρά την καταπάτηση των θέλω του ενός;εγω εδω κόλησα . τί εννοεις. δεν υπάρχει αγάπη χωρίς τον αμοιβαίο σεβασμο
Αρέσει στο μέλος alisida
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε