Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δυσκολη επικοινωνια με παιδι 4 χρονων λογω τοξικης μανας

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

DonHuanDelSalsa

# 21 στις 11/1/2021
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 235
'Aρεσαν+: 0%

Κατι τετοια ελεγε και ο αλλος στην αρχη. Το παιδι αν τα πραγματα συνεχισουν ετσι, για μια ζωη θα σε θεωρει εχθρο του και ισως και να νιωθει οτι η ευτυχια ειναι μονο διπλα στη μανα του. Πιστευεις οτι αυτο μπορεις να το αναστρεψεις συντομα? Καντο... Θες να γινεις 60 χρονων, να εχεις ζησει αλλα 25 χρονια μεσα στη στεναχωρια και το αγχος και το παιδι σου να μην θελει να σε βλεπει ακομα? Θες να παρεις αυτο το ρισκο? Κανε οτι νιωθεις... Ισως τα βρειτε στον Παραδεισο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από johnjohnnn

Ευχαριστω για τις γνωμες σας. Μη μπορωντας μονος μου να βρω μια ξεκαθαρη λυση, καταλαβαινω και απο εσας οτι οντως δεν υπαρχει. 

DonHuanDelSalsa εχεις απολυτο δικαιο στο σκεπτικο σου. Ειναι αποφαση ζωης μου να μην θελω να ξεκοψω απο το παιδι, οσο και αν η μανα του να προσπαθει να με ξεκοψει. Ο λογος ειναι πολυ απλος γιατι δεν τον αφηνω, γιατι αν ημουν και εγω στην θεση του, δεν θα ηθελα εναν πατερα που θα με παρατουσε στην ?τρελη? την μανα μου αλλα θα ηταν εκει για εμενα.

Kristina_ εκει κλεινω και εγω σιγα σιγα σε αυτο που λες εσυ. Αυτο θα παρω σαν επιλογο εδω απο τα σχολια σας. 

Απλα μια γενικη παρατηρηση. Αν και γενικα δεν μου αρεσει να βαζω τους αντρες και τις γυναικες σε διαφορετικες κατηγοριες, παρολα αυτα δυστυχως παλι επιβεβαιωνεται η προκαταληψη που εχω οτι οι γυναικες σκεφτονται διαφορετικα και το βλεπω παλι απο τα σχολια. Αλλες συμβουλες δινουνε οι αντρες, αλλες οι γυναικες. Ακομα και απο δω βλεπω οτι υποστηριζεται η πρωην μου απο γυναικες, χωρις να ειναι καν αυτο το θεμα. Η ερωτηση μου ηταν το πως κατα την γνωμη σας θα μπορουσα να διατηρω επαφη με το παιδι μου και οχι αν η πρωην μου ειναι ?ηλιθια? η ?τοξικη.?

Αρέσει στο μέλος Sarimpala_zwgrafina

Kristina_

# 22 στις 11/1/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.171

Μα ουτε εγω υποστηριξα την πρωην σου (πως θα μπορουσα αφου δε γνωριζω την ιστορια απο την πλευρα της) ουτε και καταλαβα να την υποστηριζουν αλλες γυναικες εδω... και αν μιλησα καπου για τις ενδεχομενες δικες σου ευθυνες και οχι για τις δικες της ειναι επειδη εσυ εβαλες το θεμα και σε σενα απαντουσα (προφανως εχει και εκεινη τις δικες της ευθυνες και για την επιλογη της και για τησυμπεριφορα της) ...νομιζω η προκαταληψη ειναι κυριως εκ μερους σου 

Δεν εχει σημασια παντως...σημασια εχει να βρεθει η καλυτερη λυση για ολους σας

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από johnjohnnn

Ευχαριστω για τις γνωμες σας. Μη μπορωντας μονος μου να βρω μια ξεκαθαρη λυση, καταλαβαινω και απο εσας οτι οντως δεν υπαρχει. 

DonHuanDelSalsa εχεις απολυτο δικαιο στο σκεπτικο σου. Ειναι αποφαση ζωης μου να μην θελω να ξεκοψω απο το παιδι, οσο και αν η μανα του να προσπαθει να με ξεκοψει. Ο λογος ειναι πολυ απλος γιατι δεν τον αφηνω, γιατι αν ημουν και εγω στην θεση του, δεν θα ηθελα εναν πατερα που θα με παρατουσε στην ?τρελη? την μανα μου αλλα θα ηταν εκει για εμενα.

Kristina_ εκει κλεινω και εγω σιγα σιγα σε αυτο που λες εσυ. Αυτο θα παρω σαν επιλογο εδω απο τα σχολια σας. 

Απλα μια γενικη παρατηρηση. Αν και γενικα δεν μου αρεσει να βαζω τους αντρες και τις γυναικες σε διαφορετικες κατηγοριες, παρολα αυτα δυστυχως παλι επιβεβαιωνεται η προκαταληψη που εχω οτι οι γυναικες σκεφτονται διαφορετικα και το βλεπω παλι απο τα σχολια. Αλλες συμβουλες δινουνε οι αντρες, αλλες οι γυναικες. Ακομα και απο δω βλεπω οτι υποστηριζεται η πρωην μου απο γυναικες, χωρις να ειναι καν αυτο το θεμα. Η ερωτηση μου ηταν το πως κατα την γνωμη σας θα μπορουσα να διατηρω επαφη με το παιδι μου και οχι αν η πρωην μου ειναι ?ηλιθια? η ?τοξικη.?

Αρέσει στο μέλος alisida

johnjohnnnn

# 23 στις 11/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

DonHuanDelSalsa σχεδον ολα μου τα φιλαρακια μου λενε ακριβως αυτο που λες εσυ. Φαινεται οτι γινεται αυτη η συμπεριφορα των πρωην γυναικων σιγα σιγα κανονας και οχι εξαιρεση. Βρε ειμαι πεπεισμενος οτι ακριβως εκει θα καταληξω και εγω οπως το λες, απλα για να φρασω απο το Α στο Β, πρεπει να το ζησω μονος μου αυτο που λες και λογικα σε μερικα χρονακια αν σε ηξερα θα ελεγα οτι ειχες δικαιο. Αλλα πολυ δυσκολα να παρατησω το παιδι...

Kristina_ μπααα πολυ χλωμο να βρεθει λυση με την μανα του παιδιου. Ειναι αποριας αξιον παντως το πως μπορει μια γυναικα να μεταμορφωθει μετα απο ενα διαζυγιο. Ατιμο πραγμα..Να δω πως θα καταφερω να προστατεψω το παιδι...

agrotis53

# 24 στις 12/1/2021
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.463

Σε όλα υπάρχουν λόγοι και αιτίες. .. Το αστικό οικογενειακό δίκαιο ορίζει υποχρεώσεις και δικαιώματα. ... ..σε κάθε περιπτωσει ο γονιός που έχει η αισθάνεται οτι έχει την οποία μορφή εμποδίων. Το λύνει μέσο νομικών οδών που του παρέχονται. ... Λυπάμαι, δεν βγαίνει φόρα παρτίδα. Έστω και ανώνυμα σε ανώνυμους να κατηγορεί. ... Αντιμετώπισα εδώ και άλλες τέτοιες περιπτώσεις που βγήκαν ψεύτικες. ... Προς το παρών δεν λέω οτι λες ψέματα. ... Αλλα μου αφήνει πολλά ερωτηματικά. ...καταρχήν γιατί καλεί στο άσχετο περιπολικό η μάνα του παιδιού ;; με ποιά αιτιολογία ; Έχεις ιδέα τη σημαίνει αυτό που λες;;το περιπολικό θα κάνει δράση. ..αυτο σημαίνει οτι θα γίνει μπροστά στο παιδί οταν δικαιωματικά θα είναι μαζί σου... Πλάκα κάνεις έτσι ;;; η το περιπολικό το καλεί όταν εσύ παραβιάζεις τους όρους ;; ας ξεκινήσουμε απο εδώ. ...γιατί. Καλά είναι να γραφόμαστε σε ενα σαιτ γνωριμιών. ...αυτο το μπορούμε. ...αλλά. Να βρούμε σαιτ και πληροφορίες για ενα τόσο σημαντικό θέμα στο διαδίκτυο δεν μπορούμε. ... Μαλιστα... Τέσπα επιμένω στο θέμα του περιπολικού. ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από johnjohnnn

DonHuanDelSalsa σχεδον ολα μου τα φιλαρακια μου λενε ακριβως αυτο που λες εσυ. Φαινεται οτι γινεται αυτη η συμπεριφορα των πρωην γυναικων σιγα σιγα κανονας και οχι εξαιρεση. Βρε ειμαι πεπεισμενος οτι ακριβως εκει θα καταληξω και εγω οπως το λες, απλα για να φρασω απο το Α στο Β, πρεπει να το ζησω μονος μου αυτο που λες και λογικα σε μερικα χρονακια αν σε ηξερα θα ελεγα οτι ειχες δικαιο. Αλλα πολυ δυσκολα να παρατησω το παιδι...

Kristina_ μπααα πολυ χλωμο να βρεθει λυση με την μανα του παιδιου. Ειναι αποριας αξιον παντως το πως μπορει μια γυναικα να μεταμορφωθει μετα απο ενα διαζυγιο. Ατιμο πραγμα..Να δω πως θα καταφερω να προστατεψω το παιδι...

Αρέσει στο μέλος hornet19

johnjohnnnn

# 25 στις 12/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

agrotis53 δεν προκειται καν να μπω στο τρυπακι αυτο..

agrotis53

# 26 στις 12/1/2021
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.463

Τότε τι το άνοιξες το θέμα εδώ ;; Τέσπα. ..ανεφ σημασίας

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από johnjohnnn

agrotis53 δεν προκειται καν να μπω στο τρυπακι αυτο..

johnjohnnnn

# 27 στις 12/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

agrotis53 εγω απλα ρωτησα πως να διαχειριστω την κατασταση με το παιδι και μηπως μπορει καποιος να μου δωσει καποια ζρησιμη συμβουλη. Δεν ηρθα εδω σε καινουργιο δικαστηριο για να δικαστω. 

Alezandra

# 28 στις 12/1/2021
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 598

Δεν χρειάζεται να του πείτε τίποτα καλέ μου κύριε 

Όταν μεγαλώσει θα καταλάβει μόνο του ότι είχε δύο ηλίθιους γονείς.

Συγνώμη που σας θειγω αλλά εγώ με τον χειρότερο τρόπο χωρισμού (έφταιγα) δεν έβαλα ποτέ το παιδί μου αντιμέτωπο με τον πατέρα του ούτε εκείνος.

Βριστηκαμε μεταξύ μας αλλά το παιδί μας το μεγαλώνουμε χωρίς ανταγωνισμό για το ποιόν θα πει καλό και ποιον κακό.

Καταλάβατε ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από johnjohnnn

Δυσκολη επικοινωνια με παιδι 4 χρονων λογω τοξικης μανας

Γεια σας παιδια και ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας,

Για να μην μακρυγορω, εχω εναν γιο 4 χρονων αλλα με την μητερα του βρισκομαστε σε διασταση και ειμαστε ακομα σε φαση αντιδικιας στα δικαστηρια. Εγω βρισκομαι στο εξωτερικο και η μανα και το παιδι βρισκονται στην Ελλαδα. Λογω της αποστασεως αυτησ, η επικοινωνια που οριστηκε μεταξυ του παιδιου και εμενα ειναι 4 φορες τον χρονο (πασχα, χριστουγεννα, καλοκαιρι γενεθλεια) απο κοντα και καποιες μερες την εβδομαδα μεσω σκαιπ.

Το προβλημα μου ειναι το εξης: οποτε μα οποτε παω να παρω η να επιστρεψω το παιδι μου, η οποτε μιλαμε μεσω σκαιπ ολο μασ σαμποταρει ειτε καλωντας την αστυνομια χωρις ουσιαστικο λογο, ειτε παρεμβενοντας οταν μιλαμε μεσω σκαιπ οταν δεν της αρεσει κατι και πανω απο ολα λεει συνεχεια ψεμματα για μενα στο παιδι οτι εχω πολυ δουλεια και οτι δεν θελω να τον επισκεπτομαι και τετοια. Το παιδακι παρολα αυτα, τρελαινεται απο την χαρα του παντα οταν με βλεπει, πραγμα που εξοργιζει την πρωην μου.

Εχοντας διαβασει καποια βιβλια κτλ. ναι ωραια θεωρητικα καλα τα λενε ποτε να μην νευριαζεις, να μην βαζεις το παιδι στην μεση κτλ.

Δυσκολευομαι παρα μα παρα πολυ οταν με ρωταει το παιδι συνεχεια γιατι δεν πηγαινω να τον επισκεφτω πιο συχνα. Τι θα προτεινατε εσεις να του πω του παιδιου;; Δεν μπορω να του πω στα ισια εννοειται οτι η μανα του ειναι ηλιθια και οτι δεν θελει να χω επαφη με το παιδι αλλα και ταυτοχρονα δεν θελω να του δημιουργηθει η εντυπωση οτι δεν το θελω. Τι λετε;; 

johnjohnnnn

# 29 στις 12/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Alezandra Μαλιστα. Δηλαδη κατα την γνωμη σου και με βαση την εμπειρια σου ειναι δηλαδη απιθανο η ολη ενταση να προκαλειται απο την μανα επειδη εργαλειοποιει το παιδι; Μαλιστα...Πολυ ενδιαφερον η αποψη σου. Πρεπει να ειμαι δηλαδη παρα πολυ ατυχος να ετυχε σε εμενα η μοναδικια γυναικα σε ολη την Ελλαδα η οποια να εκμεταλλευεται το παιδι της με τετοιον τροπο εναντιων του πρωην συζυγου της. Κοιτα να δεις. Και μια ερωτηση πολυ θεωρητικη: Αν δηλαδη εσυ επρεπε να επιστρεψεις το παιδι σου στην ωρα του στον πρωην συζυγο σου και αυτος επαιρνε τηλεφωνο την ασυνομια εκεινη την ωρα λεγοντας ψεμματα οτι δηθεν την βριζεις, τι θα εκανες;; Και εννοειται οτι η αστυνομια απλα θα ερχοτανε, καμια ωρα θα συζητουσατε και θα εφευγε καταλαβαινοντας οτι αυτο συμβαινει καθε φορα, απλα και αυτοι πρεπει να ρθουνε γιατι ειναι η δουλεια τους τετοια. Εχω μεγαλη απορια...

Enikos

# 30 στις 12/1/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.666

Δεν καταλαβατε!!!...

Paralia48

# 31 χθες στις 9:20
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 28
Απαντήσεις: 9.090
Είδα το θέμα με καθυστερηση. Θα πάρω το μέρος του κυρίου, αν και διαγράφηκε, ίσως διαβάζει, διότι πράγματι έχω γνωρίσει μανάδες, που στην αντιδικία βγάζουν όλα τα μίση τους και δε λογαριαζουν την ψυχή του παιδιού τους, προκειμένου να γονατίσουν τον πρώην άντρα τους. Τέτοια συμπεριφορά από άντρα δεν έχω συναντησει, ίσως γιατί στις δυτικές κοινωνίες  δεν τους ...παίρνει συνήθως. Ας πάμε στην Αραβία και βλέπουμε, ποιος έχει το  πάνω χέρι!
Αν η κυρία έχει πάει σε χώρα της Ε.Ε. ισχύει το δίκαιο της Χάγης και μπορείς να διεκδικήσεις περισσότερο χρόνο με το παιδί και νομίζω κοινή επιμέλεια, (αυτό θα στο επιβεβαιώσει δικηγόρος, μη λέω φούμαρα, ρώτα).
Αν αυτή κάνει κατάχρηση του δικαιώματός της για περισσότερο χρόνο, όπως τώρα πχ 11 μήνες εκείνη, 1 εσύ, αυτά εσύ  να τα σημειώνεις και να τα λες στο δικηγόρο. Τα δικαστηρια για την επιμέλεια δεν τελειώνουν. Αν δεις δηλ. ότι αυτή δε συμπεριφέρεται σωστά, μπορείς να ξανακινήσεις δικαστήριο, για να  αλλάξει η επιμέλεια, λόγω ανικανότητας της μάνας.

Όσον αφορά το παιδάκι, θα συμφωνήσω με την Κριστινα, επίσης μόνο με σκέψη, δίχως εμπειρία, ότι καλό είναι να λες την αντικειμενική αλήθεια στο παιδί, δίχως να χαρακτηρίζεις τη μάνα του. Δηλαδή <<παιδί μου, η μητέρα σου μας διέκοψε προχθές και ξέχασα να σου πω, πόσο σε αγαπώ...>> πχ. Ή <<δεν κατάλαβα προχθές, γιατί διακοπηκε η συνομιλία μας από την αστυνομία, έγινε κάτι κακό στο σπίτι σας;>>. ή <<παιδί μου, αν και μικρός, να βάλεις το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, για να καταλάβεις τι γίνεται γύρω σου>>  χιχι
Έτσι θα έκανα εγώ...χι χι ...

Spiros--

# 32 σήμερα στις 1:06
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 801

Ο γονιός ...

... που αποδεδειγμένα και στοιχειοθετημένα, εργαλειοποιεί το παιδί του, ενάντια στον άλλον του γονιό, θα πρέπει να χάνει την επιμέλειά του με συνοπτικές διαδικασίες, όχι για χάρη του "ριγμένου" γονιού, αλλά για χάρη μιας απροστάτευτης αθώας παιδικής ψυχής που δηλητηριάζεται και μοιραία ... θα καταστραφεί!

Μόνο ανάξιοι γονείς κάνουν κάτι τόσο σιχαμένο ...
Αρέσει στο μέλος Paralia48
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost