Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αγωνας για βελτιωση,συγχωρεση ανθρωπων που σε υποτιμουν

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

aristotle1985

# 1 στις 23/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το να συγχωρετε εχθρους (με ολη την ενοια της λεξης) σας ειναι ευκολο?

hornet19

# 2 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 2.198
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από aristotle1985

Προτιμώ να τους αγνοώ, όσο γίνεται.

SaltedCaramel

# 3 στις 23/1/2021
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αρμενία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 271

Δεν έχω εχθρούς.

Ποτέ μου δεν είχα.

Εχω ανθρώπους, τους οποίους νοιάζομαι και αγαπώ και μετράει η γνώμη, που έχουν για μένα.

Οι υπόλοιποι μου περνάνε αδιάφοροι. Όχι σνομπίστικα, απλώς δεν δίνω χρόνο και βάση.

Η συγχώρεση ειναι  μεγαλη συζήτηση. 

Το να κρατας μανιάτικο την οποια αδικια εις βαρος σου, σε τρωει απο τη σάρκα μεχρι το μεδούλι.

Απο την αλλη το να συγχωρεις και να ξεχνας , σε καθιστά θυμα κατ'εξακολούθηση.

Στη φαση, που ειμαι, κρινω καλυτερο, απλα να καταννοησεις την αιτια που οδηγει τους ανθρωπους σε αδικες συμπεριφορες εις βαρος σου.

Ουσιαστικα να συνειδητοποιήσεις, πως δεν φταις εσυ που οι άλλοι ειναι κρετίνοι , πως με τη συμπεριφορα τους υποτιμουν τον εαυτο  τους και οχι εσενα και πως απλα ετυχε να εισαι ενας αποδεκτης με την μορφη καθρεφτη. 

Δε χρειαζεται συγχωρεση σε ολους. Ουτε πρεπει να βελτιωθουμε εμεις , επειδη οι αλλοι φερονται αλλοπρόσαλλα. 

Συνειδητοποιεις την κατασταση, την εκλογικευεις, θετεις ορια και συνυπαρχεις εφοσον ειναι αναγκαιο.

Μεχρι εκει.
Αρέσει στα μέλη SecuritySkaf, eva-1982 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 4 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.742

Μου ειναι αδιαφορο και το δειχνω με μεγαλη ευκολια...

Επειδη πιστευω οτι οποιος κατι κανει, το χρεωνεται ο ιδιος, οχι εγω...

Να συγχωρησω εγω πραξεις αλλου?...

Μην παρηγοριεστε με τετοιες θεωρητικα μεγαλειωδεις πραξεις, ενος σαστισμενου εγω...

Μονο ενα αποτελεσμα ξενων ενεργειων σε εσενα πρεπει να διαχειριστεις...

Εμας εξεταζουμε μεσα απο πραξεις αλλων...

Τιποτε αλλο...

Αρέσει στα μέλη la-mer, Francesca_

paranomos

# 5 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.065

Παράθεση:

Δεν βελτιωνονται ότι αυτοι με τιποτα..

Απο το κακο στο χειροτερο πανε..

Ουτε χαπι τους πιανει..

Εδω και εδω εναν...

Για λυπηση ειναι..

Francesca_

# 6 στις 23/1/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 703

βαρια η λεξη, εχθρος...

αλλα και σ' εμενα, ξερεις ποσο συχνα τυχαινει να με υποτιμουν;
ε, και; να τους θεωρω εχθρους;σε καμια περιπτωση! οταν ξερεις τι εισαι, καλυτερα απο το ενα αυτι ο,τι ακους να βγαινει απο το αλλο και να μην το πολυσκεφτεσαι..
ενταξει, μπορει να στεναχωρηθεις, ακομη και να θυμωσεις, αλλα η εννοια του εχθρου, εμενα με παει σε μισος..
και που τελικα, ποιον μισουμε - αυτον που θεωρουμε εχθρο μας, ή εμας τους ιδιους που επιτρεψαμε να τυφλωθουμε στην κυριολεξια απο ενα ακραια αρνιτικο συναισθημα;
βγαλε απο το λεξικο σου αυτη την λεξη..θα σου ειναι πιο ευκολο να συγ-χωρας 

Spiros--

# 7 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 950

Πριν την εξέταση μίας πιθανής συγχώρεσης ή μη ...

... καλό είναι κάποιος να αναρωτηθεί αν πράγματι απέκτησε και γιατί απέκτησε ... εχθρούς !?

Αν αυτή είναι η σωστή λέξη που ήθελες να χρησιμοποιήσεις φίλε μου, είναι πολύ βαριά!

Αλλά πέρα από αυτό, η συγχώρεση έχει να κάνει με εμάς και όχι με την άλλη πλευρά. Είναι η δική μας απόφαση να αφήνουμε πίσω μας οδυνηρά συναισθήματα και να αναζητήσουμε την λύτρωση από το βάρος τους.

Αν τώρα κάποιοι σε υποτιμούν, είναι κάπως τραβηγμένο να τους αισθάνεσαι εχθρούς σου. Αλλά αν έτσι νιώθεις, όσο τους βλέπεις ως εχθρούς, τόσο θα σου κάνουν ... "πόλεμο", γιατί αυτόν τον ρόλο τους έχεις δώσει στην ζωή σου και αυτοί ... απλά ανταποκρίνονται σε εσένα που σκηνοθετείς.

Η συγχώρεση είναι Ειρήνη και νομίζω είναι ο σωστός δρόμος!

Παράθεση:

Αρέσει στα μέλη SecuritySkaf, Francesca_

Enikos

# 8 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.742

Παω απο θεμα σε θεμα και...

Λεω τον καημο μου, με...

Ακαταληπτα λογια...

Γνωριζω που γνωριζω κατι λιγα...

Τα καμω και σαλατα...

Φευ!...

Αρέσει στα μέλη la-mer, Francesca_

hornet19

# 9 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος

σεκιούριτι σκαφ μέλος; Τι άλλο θα δούμε ...

Αρέσει στα μέλη la-mer, SecuritySkaf

Aggelo

# 10 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115
Δεν εχω εχθρους...δεν μου χρωστανε-δεν χρωσταω..δεν με υποτιμανε

οποτε δεν χρειαζεται να δινω και συγχωροχαρτια...

ΥΓ Μηπως εχεις μπερδεψει τη λεξη εχθρος με τη λεξη ανταγωνιστης..
Αρέσει στα μέλη la-mer, SecuritySkaf

hornet19

# 11 στις 23/1/2021
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Η λέξη "εχθρός" στο μυαλό του απλοϊκού μπαίνει στην θέση του αντιπαθητικού (αταίριαστου) συνήθως.

Αρέσει στο μέλος la-mer

wish_

# 12 στις 23/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γιατί κάποιος να σε υποτιμήσει?(γενικά το λέω,οχι για σένα θεματοθέτη)

Γιατί είναι κακός χαρακτήρας ας πούμε και έτσι είναι?

Μήπως του έδωσες πάτημα με τη συμπεριφορά σου?

Μήπως είπες κάτι ή άκουσε κάτι που το έκανε να φερθεί με αυτό τον τρόπο?

Αραγε αυτός που το κάνει ειναι κάτι που συμβαίνει με όλους γύρω του?

Μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο (αν και δε το δικαιολογω) να έχει και αυτός τα ζόρια του και να ξεσπάει έτσι?(γιατι κανενας δεν βρεθηκε να τον πλησιασει?!)

Αν η υποτίμηση ειναι ξεκάθαρη και ειστε στο ιδιο περιβάλλον (δουλειά ας πουμε ή και σπίτι) θα πρεπει θεωρω να βρει το άτομο αυτό θαρρος,τόλμη,με ομορφο τρόπο να δειξει οτι είναι ένα "λιοντάρι "και όχι "μουλάρι"

Η αδιαφορία και δεν τους πιάνει και θα συνεχίζουν πάντα έτσι με οποιον αδύναμο βρίσκεται στο δρόμο τους.Λέω "οχι" στην εκδίκηση και στην κακία αλλά "ναι" στην υπεράσπιση του ευατού μας όπου αυτό χρειάζεται,με επιχειρήματα,γενναιότητα και λεπτότητα,χωρίς να γυρνάμε το μπαλάκι και να προσβάλλουμε ή υποτιμάμε εμείς τον άλλον.

Ειναι δυσκολο να ξερεις να συγχωρεις και θέλει μεγαλή δύναμη.Τ οτι συνχωρεσες δεν σημαινει οτι εισαι ευαλωτος η αδύναμος αλλά προσωπικά οτι διώχνεις την κακία και την ασχήμια απ΄τη ζωή σου.Δεν αφηνεις χώρο σε αρνητικά συναισθήματα να σε καταβάλλουν. 

και αν το δεις από  την Χριστιανική του πλευρά η αληθινή συγχώρεση παρέχεται μόνο από το Θεό.

Παράθεση:

agrotis53

# 13 στις 24/1/2021
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

Και τι είναι η συγχώρεση ;; και πως ορίζεις τον εχθρό ;; Φυσικά και δεν δίνω συγχωροχάρτι σε κάτι που δεν το αξίζει. ...ουτε άγιος είμαι, ούτε διάολος. ..ούτε τον εαυτό μου δεν συγχωρώ όταν είναι άδικος σε κάτι. ...τι είναι η συγχώρεση λοιπον;; και πώς δίνεται ;;

Παράθεση:

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Alezandra

Kristina_

# 14 στις 24/1/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

ΟΧΙ και ΟΧΙ και πως ακριβως θες να συνθεσεις τις δυο προτασεις??? Τπτ δεν καταλαβα

Θεωρεις εχθρους σου και μαλιστα «με ολη την εννοια της λεξης» οσους νομιζεις οτι σε υποτιμουν??? Το απλα να μην σε γνωριζουν καλα η να μην τους εδειξες εσυ αρκετα στοιχεια σου για να σε γνωρισουν και να σε εκτιμησουν δεν παιζει ως εξηγηση? Η το να εχετε διαφορετικα στανταρντς η/και η «αξια» που σου αποδιδουν να μην ειναι εκεινη που εσυ θεωρεις οτι δικαιουσαι ? 

Θεωρεις οτι εσυ πρεπει να κανεις αγωνα για να τους βελτιωσεις...  ακα να σου δωσουν την αξια που θες??? Αγωνα για να τους συγχωρεσεις? Για ποιο πραγμα? Επειδη δε σε εκτιμησαν? Καθημερινα συνανταμε τοσους ανθρωπους (καλα οχι τωρα με το λοκνταουν...πριννν) που δε μας δινεται η ευκαιρια να τους εκτιμησουμε σωστα...λες καποιοι να θεωρουν οτι τους υποτιμησαμε και αρα ειμαστε εχθροι τους? 

Αν εκεινοι που σε υποτιμουν ειναι «εχθροι σου με ολη την εννοια της λεξης» εκεινοι που σε βλαπτουν με πραξεις τι ειναι? Η θες να πεις οτι επειδη σε υποτιμουν προβαινουν και σε πραξεις που σε βλαπτουν???

(Βαζουμε ενα θεμα οκ...ας κανουμε και τον κοπο να αναλυσουμε η/και να προυμε πρωτα τη δικη μας αποψη...αλλιως ειναι «ο καθενας οτι καταλαβε»...λεω γω τωρα)

Παράθεση:

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Vinyl4

# 15 στις 24/1/2021
author
Ανδρας / 25 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 2
Εξαρτάται τον άνθρωπο και τη πράξη που έκανε.. είναι με τις περιπτώσεις της αυτή η ύπουλη η λέξη...κρίνε, αξιολόγησε και πράξε ανάλογα...ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρος και απομακρύνει και τους πόνους αλλά και την κακία

Megalodondas

# 16 στις 24/1/2021
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.027

Έπεσα κι εγώ από τα σύννεφα στα 36, κι αποφάσισα Ν αγιάσω μπρος πίσω πάλι .. Χριστιανός ορθόδοξος θαρρώ.. Μάσκες, κουκουλες, παρωπίδες και τσουβάλια.. Να παραχωνουμε τα υψηλά ιδανικά πού ονειρευτηκαμε Ουρανε πες του, όχι δεν θα πω το ναι.. Μάνα μου η γη και αγαπάω και πολεμάω και δαγκωνω κι άμα τα πάρω θα πάρω φόρα..! Η αγάπη δίνεται εκεί που αξίζει .. Στην ζωή σου, την στιγμή σου την ψυχή σου και μέσα σου ανταμωνεις τους ανθρώπους.. Αν αγαπάς τον εαυτό σου δεν τον υποτιμάς Ούτε πρόκειται να βελτιωθείς με το στανιο.. για κάποια "υψηλή" ιδέα.. ότι σου λέει η καρδιά σου πράττεις κι αγαπάς η διαολο στέλνεις από κοντά σου όποιον σε χαλάει..! 

Παράθεση:

Αρέσει στο μέλος la-mer

hornet19

# 17 στις 25/1/2021
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Kristina_

ΟΧΙ και ΟΧΙ και πως ακριβως θες να συνθεσεις τις δυο προτασεις??? Τπτ δεν καταλαβα

Θεωρεις εχθρους σου και μαλιστα «με ολη την εννοια της λεξης» οσους νομιζεις οτι σε υποτιμουν??? Το απλα να μην σε γνωριζουν καλα η να μην τους εδειξες εσυ αρκετα στοιχεια σου για να σε γνωρισουν και να σε εκτιμησουν δεν παιζει ως εξηγηση? Η το να εχετε διαφορετικα στανταρντς η/και η «αξια» που σου αποδιδουν να μην ειναι εκεινη που εσυ θεωρεις οτι δικαιουσαι ? 

Θεωρεις οτι εσυ πρεπει να κανεις αγωνα για να τους βελτιωσεις...  ακα να σου δωσουν την αξια που θες??? Αγωνα για να τους συγχωρεσεις? Για ποιο πραγμα? Επειδη δε σε εκτιμησαν? Καθημερινα συνανταμε τοσους ανθρωπους (καλα οχι τωρα με το λοκνταουν...πριννν) που δε μας δινεται η ευκαιρια να τους εκτιμησουμε σωστα...λες καποιοι να θεωρουν οτι τους υποτιμησαμε και αρα ειμαστε εχθροι τους? 

Αν εκεινοι που σε υποτιμουν ειναι «εχθροι σου με ολη την εννοια της λεξης» εκεινοι που σε βλαπτουν με πραξεις τι ειναι? Η θες να πεις οτι επειδη σε υποτιμουν προβαινουν και σε πραξεις που σε βλαπτουν???

(Βαζουμε ενα θεμα οκ...ας κανουμε και τον κοπο να αναλυσουμε η/και να προυμε πρωτα τη δικη μας αποψη...αλλιως ειναι «ο καθενας οτι καταλαβε»...λεω γω τωρα)

Πραγματικά - Αλίμονο αν σε όσους δεν αρέσουμε είτε μας υποτιμούν τους αποδίδουμε την ιδιότητα του εχθρού

ioannis1p

# 18 στις 25/1/2021
author
Ανδρας / 53 / Χήρος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 6
Εχθροί υπάρχουν στον πόλεμο.Δόξα το Θεό έχουμε ακόμα καιρό ειρήνης.Μα και να υποθέσουμε πως κάποιος που μας επιβουλεύεται θεωρείται <<εχθρός>>,αδιαφορία κι αλλαγή πλεύσης και σαφώς αυτοπροστασία.Η αυτοπροστασία δεν είναι απαραίτητα κακό προς κάποιον άλλον .

__mikeman

# 19 στις 25/1/2021
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.295

Ούτε εγώ είχα ποτέ εχθρούς(άλλωστε δεν έχω κάνει και την πιο...ταραχώδη ζωή).

Υποθετικά μιλώντας πάντα, αν κάποιος με είχε βλάψει πραγματικά και το είχε μετανιώσει *έμπρακτα*, τότε ίσως και να έμπαινα στη διαδικάσία να συγχωρήσω, ή ακόμα και να αποκαταστήσω τις σχέσεις μου μαζί του - η και όχι, εξαρτάται.

Τώρα για άτομα με τα οποία έχεις κατά καιρούς βρεθει σε σύγκρουση ή σε έχουν υποτιμήσει/προσβάλλει, δεν τίθεται θέμα "συγχώρεσης". Απλώς οπως ανέφερε κάποιος εδώ, η μνησικακία είναι πολύ τοξικό συναίσθημα. Προσωπικά προσπαθώ να το ξεφορτωθω θυμίζοντας στον εαυτό μου ότι, δυστυχώς η ευτυχώς(μάλλον δυστυχώς) οι περισσότεροι λίγο-πολύ την παρτη μας κοιτάμε, κι ότι κι εγώ έχω φερθεί σαν καθίκι σε διάφορα άτομα κατά καιρούς - οπότε η "συγχώρεση" ειναι πιο πολύ του τύπου "ντάξει μωρέ, ολοι λιγο πολύ τα ίδια σκατά ειμαστε" και προχωράς. 

Αρέσει στο μέλος hornet19

kostas232

# 20 στις 25/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

πολυ

σωστα τα λεει η φρατζεσκα... βεβαια πολλες φορες το να ξερεις τονε αυτο σου και οχι να νομιζεις οτι τον ξερεις προυποθετει αλλα πραγματα που δυσκολα να τα εχουμε αν δεν ασχοληθουμε φρατζεσκα.. κατα τα αλλα εχομεν  μικρη αλλα σταθερη αναπτυξη..παμε καλα

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Francesca_

βαρια η λεξη, εχθρος...

αλλα και σ' εμενα, ξερεις ποσο συχνα τυχαινει να με υποτιμουν;
ε, και; να τους θεωρω εχθρους;σε καμια περιπτωση! οταν ξερεις τι εισαι, καλυτερα απο το ενα αυτι ο,τι ακους να βγαινει απο το αλλο και να μην το πολυσκεφτεσαι..
ενταξει, μπορει να στεναχωρηθεις, ακομη και να θυμωσεις, αλλα η εννοια του εχθρου, εμενα με παει σε μισος..
και που τελικα, ποιον μισουμε - αυτον που θεωρουμε εχθρο μας, ή εμας τους ιδιους που επιτρεψαμε να τυφλωθουμε στην κυριολεξια απο ενα ακραια αρνιτικο συναισθημα;
βγαλε απο το λεξικο σου αυτη την λεξη..θα σου ειναι πιο ευκολο να συγ-χωρας 

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε