Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

σχεση με προβληματα ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

sakis2015

# 1 στις 28/1/2021
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 41
'Aρεσαν+: 0%

σχεση με προβληματα ...

Απεχω  πολυ απο τον χωρο λειπω καιρο αλλα θετω  ενα ερωτημα στην κριση  σας  και συλλεγω τις αποψεις σας 
Σεντονακι λοιπον για οποιον  εχει  κουραγια
ευχαριστω ...

Ζευγαρι 3 χρονια ζουν μαζι  αλλα οχι παντρεμενοι  εχει προβληματα  στην σχεση  του Υπαρχουν 10 πραγματα  που δουλευουν καλα  αλλα υπαρχουν και 5 αλλα πραγματα τα οποια  δεν πανε καλα ... Μικρα η μεγαλα σημεια τριβης προκαλουν τσακωμους  και καθημερινες τριβες οποτε το κλιμα δεν ειναι καλο .

καποια απο τα προβληματα  ειναι σοβαρα  , καποια αλλα  ειναι μαλλον ασημαντα αλλα πολυ περισσοτερα  τα οποια και αυτα τα ασημαντα δημιουργουν καθημερινες τριβες  που στο συνολο τους ειναι προβλημα .

Ο αντρας  ως πιο οροθολογιστικος και λιγο πιο τετραγωνος και απλος και ξεκαθαρος  στην λογικη του καθιζει το κοριτσι κατω με ηρεμο τροπο του εξηγει  , τι ειναι  αυτο που τον ενοχλει  , δηλωνει ετοιμος να κανει πισω , να βρεθουν καπου στην μεση και να υπαρχει μια λυση αποδεκτη και για τους δυο .

Πραγματι μετα απο την συζητηση υπαρχει μια συμφωνια  , υπαρχει και μια κουβεντα ναι εχεις δικιο και μετα απο ελαχιστο χρονικο διαστημα ξαναγυριζουμε στα  ιδια .

Η κατασταση σερνει για εναμισυ χρονο και βαλε η παραπανω ιστορια επαναλαμβανεται χωρις αποτελεσμα πανω απο 5-6 φορες .

Ο αντρας ειναι απογοητευμενος  και θελει να το ληξει το θεμα απο την στιγμη που η απεναντι τελικα  δεν δειχνει καμμια προθεση να αλλαξει κατι αν αυτο ειναι ριζικη αλλαγη  η μια τιμια συμφωνια  για μια μεση λυση ...

Σε καμμενη υποθεση ο αντρας  αποφασιζει να τραβηξει ενα  χαρτι που συνηθως ειναι δικοπο μαχαιρι  Πλησιαζει μια κοινη φιλη με προθεση να της ζητησει να πει μια δυο κουβεντες στην φιλη της  .  Η κοινη φιλη  ανοικει στις φιλες τις γυναικας   αλλα εχει βγει μαζι τους , εχει κανει παρεα  και με τους δυο,  εχει φιλοξενηθει  στο σπιτι του ζευγαριου , εχουν βγει εξω ολοι μαζι κλπ .

Προφανως γινεται μια μακρυα συζητηση οπου ο αντρας  περιγραφει μαλλον αναλυτικα πραγματα που εχει συμβει και τσπ ποια  ειναι τα πραγματα  που τον προβληματιζουν . Κατα  την διαρκεια της συζητησης η κοινη φιλη σε διαφορα σημεια δικοπτει και λεει  οτι "ΟΧΙ αυτο δεν ειναι σωστο  Οχι  αυτο δεν επρεπε να το κανει  " και σε γενικες γραμμες  δηλωνει οτι  συμφωνει απολυτα με τις αποψεις του αντρα .

μεσα σε ολη την συζητηση πεταει και ενα  σχολιο του τυπου ξερεις οτι η συντροφος σου τα κομματια  αυτα ειναι προβλημα του χαρακτηρα της και αυτο ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει .

μετα απο αυτο εξηγει οτι η προθεση της ειναι ενα τηλεφωνημα , διακριτικο , οχι επεμβατικο με εναν χαρακτηρα  casual  ωστε σε καμμια περιπτωση να μην εκτεθει ασχημα καποιος απο τους τρεις   και να αποφυγει με αυτο τον τροπο τα χειροτερα ...

Η δικη  μου αποψη  θεωρω  οτι μεχρι εκεινη την στιγμη η θεση της "φιλης " ειναι σωστη και μαλιστα αντρικια και διακριτικη θα ελεγα  ...

Οποτε γινεται το τηλεφωνημα απο την φιλη  το οποιο περιεχει δυο σκελη στα  σιγουρα
1) στις πρωτες  δυο λεξεις της λεει χωρις ερωτησεις και αναλυσεις  κοριτσι μου εισαι ευτυχισμενη  ? Η κοπελα απανταει  αυτη την στιγμη  οχι
Χωρις δευτερη κουβεντα της λεει μαζευε τα ξκαι σπιτι σου το συντομοτερο δυνατον
2) στο δευτερο σκελος προσθετει την παρακατω φραση
Αν εσενα σου συμβει κατι  σε καποιο σημειο της  ζωης σου  το παιδι σου δεν θα το προσεξει και  δεν θα το αγαπησει κανεις  ουτε ο ιδιος του ο πατερας  ...

Εδω κανω  μια παυση  στην σχεση των δυο υπαρχει ενα παιδι το οποιο ειναι της κοπελας  εμεινε εγκυος σε μια σχεση  στο παρελθον , αποφασισε να το κρατησει  χωρις να παντρευτει ποτε , και χωρις το παιδι να εχει  την παραμικρη  σχεση με τον πραγματικο πατερα του  μικρης ηλικιας σημερα.
Οπου  ο σημερινος της συντροφος εχει αποδεχθει την κατασταση ως  εχει και εχει αναλαβει επαξια  τον ρολο του σαν θετος πατερας  του παιδιου   σε σημειο που το 6αχρονο σημερα φυσικα τον φωναζει μπαμπα και παντου λεει ο μπαμπας μου .

Το δικο μου συμπερασμα απο ολο αυτο το σεντονι ειναι ως παρακατω .

1) η φιλη δεν  θελει να ασχοληθει και γενικα το τηλεφωνημα  ηταν υπεκφυγη

2) Η φιλη  γνωριζει ειναι  σιγουρη οτι ο χαρακτηρας της φιλεναδας της ειναι δυσκολος  Προφανως αναγνωριζει και τα συγκεριμενα σημεια  και για να μην την προσβαλει οτι εχεις κανει λαθος εδω εχεις κανει λαθος εκει  αυτο και εκεινο δεν ειναι σωστο της το θετει με αλλους κανονες  χωρις συζητηση μονελεκτικα  τυπου εισαι  ευτιχυσμενη  ? ναι /οχι ? αν οχι απλα φευγεις  βαζει και το θεμα παιδι  απο πανω για σαλτσα .

3) η κοινη φιλη γνωριζει και τους δυο  3,5 χρονια
η κοινη φιλη ειναι  σε παρομοια θεση  με την κοπελα ( χωρισμενη με ενα παιδι )
η κοινη φιλη στην συζητηση με τον ενα συντροφο δηλωσε  συμφωνη με τα θεματα και τις προσεγγισεις του αντρα σε ποσοστο 99%
η κοινη φιλη  θελει να κανει περα την κοπελα που υπαρχει αυτη την στιγμη  και να προσεγγισει τον αντρα αμεσως  μετα ...

η αποψη  σας ???

SaltedCaramel

# 2 στις 28/1/2021
author
Γυναίκα / 75 / Παντρεμένη
Αρμενία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 271

Λαθος σου, που ανακατεψες τη φιλη.

Αμα δεν μπορειτε να συνεννοηθειτε μονοι σας, η φιλη πώς να βοηθήσει?

Και εδω που τα λεμε , δεν ειναι τετοιος ο ρολος της, δεν εχει καμια δουλεια να βγαλει αυτη το φιδι απο την τρυπα και ούτε επρεπε να ειχες αξιωσεις και προσδοκιες απο εκεινη.

Τα μικροπροβληματα που προκαλουν φθορα σε καθημερινη βαση, ποιά ειναι?
Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

kostas232

# 3 στις 28/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

στο μεταξυ

εχω πρει ποπκορν , αναψυκτικα, μπυριτσες, να παρκολουθησω τις απαντησεις που θα σου δωσουν οι κυριες του φορουμ.. εχει ναπεσει πολυ γελιο... σε βλεπω φιλος ηδη στον τοιχο στημενος για εκτελεση
μπαχαχαχαχαχαχαχαχα

kostas232

# 4 στις 28/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τωρα

εσυ ηρθες να μας  κανεις πλακα...  εσυ περιμενες , λογω του ορθολογιστικου σου μυαλου, να πει η κολλητη της στην γυναικα σου οτι ειναι λαθος... καλα πρωταρης εισαι ή αφελης??... οχι σορρυ ξεχασα ..ορθολογιστης... αφου βλεπεις οτι εναμισι χρονο η κυρια δεν θελει να αλλαξει τα κακως κειμενα του χαρακτηρα της ( σημειωση δεν υπαρχει δνε μπορω . δεν θελω υπαρχει ), βλεπεις οτι προτιμα να σε χασει παρα να κανει αυτο το βημα της αλαγης...( εδω κρατω μικρο καλαθι διοτι δεν μας ειπες ποια ειναι αυτα τα μικρα που της ζητησες να αλλαξει και η εν λογω δεν μπορει), εγω στην θεση σου θα επαιρνα το καπελακι μου και θα εφευγα, εκτος και αν ειχα και εγω θεματακια που δεν αρεζαν αλλα δεν μου ελεγε πολυτως τιποτα οποτε θα προχωρουσαμε υποτιθεται ευτυχισμενοι να ατενιζουμε μαζι το μελλο και αλελς τετοις χαζομαρες...

sakis2015

# 5 στις 28/1/2021
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από SaltedCaramel

Λαθος σου, που ανακατεψες τη φιλη.

Αμα δεν μπορειτε να συνεννοηθειτε μονοι σας, η φιλη πώς να βοηθήσει?

Και εδω που τα λεμε , δεν ειναι τετοιος ο ρολος της, δεν εχει καμια δουλεια να βγαλει αυτη το φιδι απο την τρυπα και ούτε επρεπε να ειχες αξιωσεις και προσδοκιες απο εκεινη.

Τα μικροπροβληματα που προκαλουν φθορα σε καθημερινη βαση, ποιά ειναι?

Λυπαμαι  αλλα  διαφωνω η προσεγγιση του ανθρωπου ειναι  συνειδητη  γνωριζει  οτι αυτο που κανει ειναι λαθος αλλα  απο την στιγμη που οτι αλλο δοκιμασε  δεν λειτουργει και ενω  ηδη  θεωρει την υποθεση καμμενο  χαρτι   και ενω ηδη θεωρει  την βοηθεια απο τριτο ανθρωπο  λαθος προσεγγιση  Παρολα αυτα το κανει εφοσον δεν εχει αλλη εναλλακτικη 

sakis2015

# 6 στις 28/1/2021
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από kostas232

τωρα

εσυ ηρθες να μας  κανεις πλακα...  εσυ περιμενες , λογω του ορθολογιστικου σου μυαλου, να πει η κολλητη της στην γυναικα σου οτι ειναι λαθος... καλα πρωταρης εισαι ή αφελης??... οχι σορρυ ξεχασα ..ορθολογιστης... αφου βλεπεις οτι εναμισι χρονο η κυρια δεν θελει να αλλαξει τα κακως κειμενα του χαρακτηρα της ( σημειωση δεν υπαρχει δνε μπορω . δεν θελω υπαρχει ), βλεπεις οτι προτιμα να σε χασει παρα να κανει αυτο το βημα της αλαγης...( εδω κρατω μικρο καλαθι διοτι δεν μας ειπες ποια ειναι αυτα τα μικρα που της ζητησες να αλλαξει και η εν λογω δεν μπορει), εγω στην θεση σου θα επαιρνα το καπελακι μου και θα εφευγα, εκτος και αν ειχα και εγω θεματακια που δεν αρεζαν αλλα δεν μου ελεγε πολυτως τιποτα οποτε θα προχωρουσαμε υποτιθεται ευτυχισμενοι να ατενιζουμε μαζι το μελλο και αλελς τετοις χαζομαρες...

γενικα  δεν  διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες  αλλα εισαγω την παραμετρο που λεει οτι οταν καποιος εχει δοκιμασει να λυσει  το προβλημα  κατα βαθος εχει παρει και τις αποφασεις του αλλα σαν  υστατη λυση εξετασε και  αυτη την περιπτωση  δεν βλεπω κατι κακο  πολλες φορες  μια επεμβαση καποιου που βλεπει τα πραγματα απεξω μπορει να δωση καποια  αλλη ωθηση  στα πραγματα

wish_

# 7 στις 28/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με τι έχουν να κάνουν ομως αυτά τα προβλήματα?

Δωσε μας ας πουμε ένα παράδειγμα.

Είναι συμπεριφορές εκείνης προς εσένα και το παιδί σε σχέση με την καθημερινότητα και καποιες υποχρεώσεις εντός και εκτός σπιτιου?

Διαφωνείτε ας πούμε πώς πρεπει να γίνονται κάποια πραγματα?

και τα τρία πορίσματα έχουν να κάνουν με τη "φιλη" γιατί σε τρώει τόσο?δεν εξαρτάται και τοσο το μέλλον της σχεσης απο εκείνη εκτός και αν το δικό σου μυαλό την βλέπει με άλλο μάτι.Μήπως και ο δικός σου τρόπος δεν είναι ισως όπως θα έπρεπε?Μήπως και εσύ χρειάζεται ν΄αλλαξεις κάπου αλλά δε το βλέπεις?

Kristina_

# 8 στις 28/1/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Μας γραφεις τοσα για τη φιλη που εβαλες να μεσολαβησει και δε μας λες τιποτε για τα πραγματικα θεματα που αποτελουν σημειο τριβης για τη σχεσης σου...

Μηπως θες να απαντησουμε στην τελευταια προταση σου? Η μαλλον να μεσολαβησουμε εμεις στη φιλη της φιλης σου για να το προχωρησετε?

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από sakis2015

Enikos

# 9 στις 28/1/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.742

Αντιστρεφω την ερωτηση και την κανω...

Ποια η αποψη σου για καποιον ο οποιος βαζει ξενους, να του λυσουν το προβλημα που εχει με την δικια του?...

Αν απαντησεις, θα σου πω περισσοτερα...

Αρέσει στα μέλη archagellos, Francesca_

2019Anastasia

# 10 στις 28/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κραταω αυτό ως καμπάνα: είμαι ορθολογιστης καθοτι εχω κι ένα γιακουμη. Οσες δεν έχετε τι να μας πείτε τώρα εσείς...τα βλεπετε λάθος. Οπότε μην αναρωτιέσαι γιατί δεν δέχεται να συμβιβαστεί με οσα εσυ βλέπεις οτι αυτη κάνει λάθος. Άλλο τραγικό λάθος ήταν οτι εσύ ο ορθολογιστης δεν ειχες ικανά επιχειρήματα για να πεισθεί κι έβαλες την φίλη να το κάνει. Στους δύο τρίτος δεν χωρεί. Ειτε ειναι φίλη, ειτε πεθερα ,είτε συγγενής. Να πω κι άλλο; Δεν την δεχεσαι οπως είναι. Θες να αλλάξει πράγματα. Αφου δεν σου αρεσει και δεν συμβιβάζεται κανενας σας προτιμότερο είναι να χωρίσετε. Δεν υπάρχει συνεργασία μεταξύ σας. Δεν υπάρχει επικοινωνία. Δεν περιγράφω άλλο.

kostas232

# 11 στις 28/1/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

κοιταξε

φιλςο , δεν αντιλεγω σε αυτη σου την σκεψη.. εκανες μια υστατη προσπαθεις μπας και η φιλη  κανει κατι, εκει που δεν εγινε εναμιση χρονος... ενταξει δεν ειναι κακη η σκεψη εγω δεν θα την εκανα.. δεν θα αφηνα να περασει τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.. θα την ειχα βαλει απο την αρχη να μεσολαβησει.. και βεβαια η σκψη που μου δημιουργειτε ειναι τι διαολο θα εκανα εγω ε αυτην , που δεν προσπαθει να διορθωσει αυτα που με ενοχλουν .αλλα για την φιλητ ης θα το εκανε... μπαζει απο παντου...

βεβαια ακομα δεν ειπες τι πραγματακια δεν μπορουσε να διορθωσει.. δωσε μας ενα παραδειγμα.. οι κυριες βεβαια πιο κατω σε εχουν στησει ηδη στον τοιχο , διοτι πηγαν κατευθειαν σε αυτα που δεν διορθωνονταν οχι οτι εναμιση χρονο δεν μπορουσε να γινει κατι... αγορασα και ξηροκαρπια θα πεσει γελιο..να δεις τι εχουν να σου πουνε

μπαχαχαχαχαχχα

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από sakis2015

alisida

# 12 στις 28/1/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

Θα πάρω το μέρος της...λογικής (ναι,περίεργο πράγμα για την αλισιδα αυτό)

Όταν κάποιο ή κάποια θέματα συζητούνται πάνω από μια φορά -στην προκειμένη περίπτωση μας είπες 5-6 φορες- 

Και δεν βελτιώνονται,δύο τινά συμβαίνουν:

α) η κυρία σε γράφει κανονικά

β) είναι εκτός της φύσης της να τα αλλάξει

.Οι άνθρωποι αλλάζουν εάν θέλουν συμπεριφορά και μόνο.

Δεν αλλάζουν χαρακτήρα.

Είναι κρίμα και άδικο να επιμένουμε σε κάποιον να αλλάξει.

Αν δεν αντέχουμε,ανοίγουμε την πόρτα,του/της δίνουμε την ευχή μας και φεύγουμε 

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, archagellos
I am Not a psychotherapist :)

Enikos

# 13 στις 28/1/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.742

Τι...ζωντανεψε ο Ιαν Ντιουρι?...

Mindthegap-

# 14 στις 28/1/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 3.995
Αυτο...

"Λυπαμαι αλλα διαφωνω η προσεγγιση του ανθρωπου ειναι συνειδητη γνωριζει οτι αυτο που κανει ειναι λαθος αλλα απο την στιγμη που οτι αλλο δοκιμασε δεν λειτουργει και ενω ηδη θεωρει την υποθεση καμμενο χαρτι και ενω ηδη θεωρει την βοηθεια απο τριτο ανθρωπο λαθος προσεγγιση Παρολα αυτα το κανει εφοσον δεν εχει αλλη εναλλακτικη"

με αυτο...

"Ο αντρας ως πιο οροθολογιστικος και λιγο πιο τετραγωνος και απλος και ξεκαθαρος στην λογικη του..."

δεν συμβαδιζουν...

Mindthegap-

# 15 στις 28/1/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από sakis2015

η κοινη φιλη  θελει να κανει περα την κοπελα που υπαρχει αυτη την στιγμη  και να προσεγγισει τον αντρα αμεσως  μετα ...

Χμ...

Αυτο ποιον ενδιαφερει...;;;

Αρέσει στο μέλος Francesca_

archagellos

# 16 στις 28/1/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.527

man ,

ο ανθρωπος δεν αλλαζει χαρακτηρα ...οσο και να του μιλησεις οτι και να κανεις ...αυτο ειναι. 

Στο φιναλε και ποιος εισαι εσυ που θα πεις στην αλλη ...δεν μου αρεσει αυτο που κανεις και θελω να το αλλαξεις ...Τι να αλλαξει ? αυτο που ειναι . 

Η σχεσεις θελουν 2 ...που να συμφωνουν στα 70% των θεματων ...αλλιως δεν υπαρχει σχεση . 

Η σχεση ειναι Ταγκο ...και οχι τσιφτετελι 

Προφανως για να κατσεις 200 φορες να κανεις αυτες τις κουβεντες ...ξανα και ξανα και ξανα ...δεν εχει και εναλλακτικες ... αλλιως θα ειχες ανοιξει την πορτα και θα ειχες φυγη απο την πρωτη εβδομαδα 

Και δεν εχεις εναλλακτηκες που εφτασες στο σημειο να βαλεις και 3ο ατομο μεσα στο ολο θεμα .

2 ειναι οι κινησεις απο εδω και εμπρος  

Α..) Ανοιγεις την πορτα και φευγης 

Β..) καθεσε και το "πινεις" ξεροσφυρι...χωρις να ξαναβγαλεις κουβεντα 

Σε αυτα τα θεματα δεν υπαχρχει το γκρι ..Ειναι ασπρο ή μαυρο 

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

Francesca_

# 17 στις 28/1/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 703

''Αν εσενα σου συμβει κατι σε καποιο σημειο της ζωης σου το παιδι σου δεν θα το προσεξει και δεν θα το αγαπησει κανεις ουτε ο ιδιος του ο πατερας ...''

αυτο ειναι συμπερασμα της φιλης; ο λογος να το πει, ποιος ειναι;ουτε καν ερωτηση ειναι, πολυ σιγουρη!ισχυει και για τον ''θετο πατερα'';
Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Enikos

agrotis53

# 18 στις 29/1/2021
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537
Καλημέρα. ..μεγάλο κείμενο, και δεν το λέω ως κάτι κακό, αλλά μεγάλο που θα μπορούσε να περιλάβει μέσα κάποιους λόγους πού δημιουργούν τις τριβές στο ζευγάρι. .. Αφήνει να εννοηθεί οτι η ευθύνη είναι μόνο τις γυναικείας πλευράς. ..Αυτό όμως ορθολογιστικά, εφόσον χρησιμοποιείς αυτή την έννοια, δεν μπορεί για κανέναν. Ή. Τουλάχιστον για μένα να αποτελέσει και μία οσο γίνεται αντικειμενική γνώμη. ..Τώρα καθαρά βάση της περιγραφής. ..Ο φίλος ή η φίλη ενός ζευγαριού, όσο και να γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις. .. Δεν μπορεί να γίνει ο άνθρωπος που θα λύσει τα προβλήματα. .. Δεν θα είναι ποτέ δυνατών κάτι τέτοιο. ..Ακόμη και αν προσπαθήσει με όλες τις καλές και τίμιες προθέσεις. .και το παλέψει. ..Το θέμα όμως εδώ είναι ότι τελικά εσύ. ... Στην ουσία επικεντρώνεις στην φίλη το ενδιαφέρων. ..Αυτό που μου βγάζεις είναι ότι ενδιαφέρεσαι για την φίλη σαν γυναίκα σαν σχέση στην προέκταση. ..Και όχι για την νυν...Οποτε αυτό που ψάχνεις στη ουσία είναι αν η εν λόγω φίλη έχει βλέμμα προς εσένα. ...Ολο αυτό το σκηνικό πού στήνεις έχει αυτή την κατεύθυνση. ..και μοιραία καταλήγεις στην τελευταία παράγραφο του κειμένου. ... Γιατί αυτό σε ενδιαφέρει πλέον. ...Να υποθέσω ότι το άλλο έχει τελειώσει για σένα. ... Πας για την φίλη τώρα. ..Εντάξει δεν μπορώ να αποκλεισω ότι δεν έχεις πιθανότητες. .. ..Εμένα αυτη την γνώμη μου αφήνει το θέμα σου και όλο το κείμενο. ...Σωστά η λάθος δεν ξέρω. ..εσύ ξέρεις καλύτερα προφανώς. ...
Αρέσει στα μέλη archagellos, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Francesca_

# 19 στις 29/1/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 703

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από agrotis53
Καλημέρα. ..μεγάλο κείμενο, και δεν το λέω ως κάτι κακό, αλλά μεγάλο που θα μπορούσε να περιλάβει μέσα κάποιους λόγους πού δημιουργούν τις τριβές στο ζευγάρι. .. Αφήνει να εννοηθεί οτι η ευθύνη είναι μόνο τις γυναικείας πλευράς. ..Αυτό όμως ορθολογιστικά, εφόσον χρησιμοποιείς αυτή την έννοια, δεν μπορεί για κανέναν. Ή. Τουλάχιστον για μένα να αποτελέσει και μία οσο γίνεται αντικειμενική γνώμη. ..Τώρα καθαρά βάση της περιγραφής. ..Ο φίλος ή η φίλη ενός ζευγαριού, όσο και να γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις. .. Δεν μπορεί να γίνει ο άνθρωπος που θα λύσει τα προβλήματα. .. Δεν θα είναι ποτέ δυνατών κάτι τέτοιο. ..Ακόμη και αν προσπαθήσει με όλες τις καλές και τίμιες προθέσεις. .και το παλέψει. ..Το θέμα όμως εδώ είναι ότι τελικά εσύ. ... Στην ουσία επικεντρώνεις στην φίλη το ενδιαφέρων. ..Αυτό που μου βγάζεις είναι ότι ενδιαφέρεσαι για την φίλη σαν γυναίκα σαν σχέση στην προέκταση. ..Και όχι για την νυν...Οποτε αυτό που ψάχνεις στη ουσία είναι αν η εν λόγω φίλη έχει βλέμμα προς εσένα. ...Ολο αυτό το σκηνικό πού στήνεις έχει αυτή την κατεύθυνση. ..και μοιραία καταλήγεις στην τελευταία παράγραφο του κειμένου. ... Γιατί αυτό σε ενδιαφέρει πλέον. ...Να υποθέσω ότι το άλλο έχει τελειώσει για σένα. ... Πας για την φίλη τώρα. ..Εντάξει δεν μπορώ να αποκλεισω ότι δεν έχεις πιθανότητες. .. ..Εμένα αυτη την γνώμη μου αφήνει το θέμα σου και όλο το κείμενο. ...Σωστά η λάθος δεν ξέρω. ..εσύ ξέρεις καλύτερα προφανώς. ...

ε, ναι..

ολα αυτα φαινονται και απο τις πραγματικες προθεσεις της ''φιλης''..

μια, που συμφωνει για ολα μαζι του και δυο - κανει περα την αλλη, χωρις πολλα, πολλα..

χα! χα! χα!

τετοιους φιλους να εχεις, ευλογια μεγαλη 

μα ποσο γνωστο μου ειναι! 

Αρέσει στο μέλος agrotis53

Mindthegap-

# 20 στις 29/1/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία