Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Όνειρο για νεκρό

Σελίδα : 1

Gwgw12

# 1 στις 10/2/2021
author
Γυναίκα / 24 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 11
'Aρεσαν+: 0%

Όνειρο για νεκρό

Γεια σας. Δεν ξέρω αν γνωρίζεται κάτι αλλά ξύπνησα πολύ απότομα σήμερα. Έχω χάσει την μαμά μου εδώ και 1,5 χρόνο και την είδα σήμερα στον ύπνο μου ότι έφυγα η Μαρία από τη δουλειά..παραιτηθηκε..της έλεγα αποκελειται να έφυγε χωρίς να μου μιλήσει.. κι όμως λέει εφυγε.. Παιδιά τρόμαξα τόσο που πήρα την κοπέλα αμέσως τηλέφωνο.. ευτυχώς ήταν καλά. Αλλά τι ερμηνεια δίνουμε σε ένα τέτοιο όνειρο;;;

Enikos

# 2 στις 10/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 23.915

Δες ενα Καζαμια...

Εχει και συνταγες για ωραιο μουζακα...

Αρέσει στο μέλος archagellos

apolitiii

# 3 στις 10/2/2021
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 180

Καλημέρα

ότι το sxeseis είναι και ονειροκρίτης και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα...Δεν πιστεύω στα όνειρα... μπορεί όμως να είδες την μητέρα σου στον ύπνο σου .. επειδή την έχεις απεθυμισει...Το όνειρο θα στο εξηγεισουν οι ειδικοί σε λίγο...

Abigail00

# 4 στις 10/2/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σημαίνει ότι η Μαρία θα πάρει προαγωγή

Mathusalas

# 5 στις 10/2/2021
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 417

οτι σκεφτεσαι πολυ το βλεπεις στον υπνο σου ειτε ζωντανο ειτε νεκρο. ετσι λειτουργει το υποσυνειδητο. παντως αν το πεις στη Μαρια το ονειρο δεν θα βγει μεσα σε 3 μερες

paranomos

# 6 στις 10/2/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 811

Αυτο δεν ειναι ονειρο.βρε γωγω..

Εφιαλτης ειναι

wish_

# 7 στις 10/2/2021
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.263
Να πας ν΄ανάψεις ένα κεράκι,να θυμιάσεις και να κάνεις μια προσευχούλα για τη μαμά σου.

Τα όνειρα λένε οτι ειναι σκέψεις ή συναισθήματα του υποσυνείδητου ή ακόμα μπορεί να σ΄επηρέασε κάποια συζητηση.Να μην ασχολείσαι όμως ουτε να μπαίνεις στη διαδικασία για ονειροκρίτες.Μπορεί να σε επηρεάσουν περισσότερο αυτά που διαβάζεις.

Κάνε το σταυρό σου και μη δινεις σημασία.

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Paralia48

Paralia48

# 8 στις 3/5/2021
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.346
Χρόνια Πολλά!
Επί ένα περίπου χρόνο από την ημέρα που έχασα τον πατερούλη μου, τον έβλεπα κάθε βράδυ στον ύπνο μου! Και μάλιστα πολύ ζωντανό! Τον αγκάλιαζα και ένοιωθα πως είναι εκεί.
Τώρα έχει αραιώσει τις επισκέψεις του, αλλά πάντα έρχεται.
Δε νομίζω πως έχουν κάποιο νόημα αυτά τα όνειρα. Απλά σημαίνει πως οι αγαπημένοι μας άνθρωποι ζουν πάντα μέσα μας
Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Helenaki4

# 9 στις 3/5/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.329

...το 2008 η μητέρα μου πια ήταν στα τελευταία της. Εκείνη 60 ετών κι εγω λιγο μετά τα 30 τότε . Οι γιατροί μας είπαν οτι μετράει μήνες . Κανεις όμως δεν μπορούσε να προβλέψει ποτε .

Η μητέρα ζούσε σε άλλη πόλη και τα ταξίδια για μένα ήταν πια μια καθημερινότητα . Πολλές φορές πήγα και ήρθα μέσα στην ίδια μερα , καθώς μαζί με τα νοσοκομεία είχα να διαχειριστώ εδώ επαγγελματικές ανειλημμένες υποχρεώσεις . 

Το,γεγονός οτι ο θάνατός της θα μπορούσε να επέλθει ξαφνικα , με γέμιζε άγχος καθώς το ενδεχόμενο να λείπω απ? την κηδεία ήταν προ των πυλών. 

(Από τη δουλειά μου ζουν πολλές ακόμα οικογένειες και δεν ειναι αυτονόητο οτι ακυρώνω ένα επαγγελματικό γεγονός λόγω ανωτέρας βίας). 

Καθώς ζούσα με το άγχος , είπα στον εαυτό μου οτι όλα θα έρθουν φυσικά , εφόσον δεν αποφεύγονται. 

Όταν χτυπούσε το τηλ και ήταν οι οικείοι , η πρώτη κουβέντα ήταν «έφυγε?» . Κι αυτό συνεχίστηκε για αρκετό καιρό . Μάθαμε να ζούμε έτσι .

Ένα βράδυ πέφτω για ύπνο και τη βλέπω κούκλα (ήταν πολυ όμορφη και καλλίγραμμη) , ντυμένη με πολυ νεανικά ρούχα , κρατιομασταν χέρι χέρι και κάναμε βόλτα στις βιτρίνες, γελούσαμε και περνούσαμε ανέμελα . 
Ξαφνικα νύχτωσε και μου λέει «τώρα φεύγω εγω, αλλα δεν πειράζει , θα είσαι μια χαρα, μη φοβάσαι τίποτα» . Και την είδα να χάνεται μέσα στα δρομάκια της πόλης . 

Ξύπνησα το,πρωι και ήξερα οτι ήταν η μερα που θα φύγει , αν δεν είχε φύγει ήδη . 
Πήρα τηλ τον αδερφό μου , έμαθα οτι ζούσε ακόμα . 

Εξήγησα στον τότε άντρα μου οτι σήμερα είχαμε ταξίδι.  Ξεκίνησαμε σχεδόν αμεσως  και λιγο πριν φτάσουμε μετά από κανένα δίωρο με πήραν τηλ . Είχε φύγει . 

Δεν ειναι πια για λύπη . Όταν έφυγε , είχα ένα πόδι . Τώρα εχω τρία . Και ξερω , οτι αυτό ήθελε και καμαρώνει γι αυτή τη δύναμη . 

Χριστός Ανεστη , η ζωή ειναι όμορφη .

Αρέσει στα μέλη Heptamer, Paralia48

marie_la_journaliste

# 10 στις 3/5/2021
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 649

α ..περιεργο ονειρο...

μην ανησυχεις...η μαμα σου ισως και να θελει να σε προειδοποιησει για κατι...το οτι μιλησε δε ξερω αν ειναι καλο... οσο για τη μαρια να χει το νου της...μπορει απλα ν ακουσει κατι δυσαρεστο χωρις αυτο να σημαινει οτι αφορα την οικογενεια σας... Οτι αλλες αποριες εχετε//εδω σε μενα...

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Mindthegap-

# 11 στις 4/5/2021
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.694

Οπως ειχε πει και ο Φρουντ..."τα ονειρα αποτελουν τη βασιλικη οδο προς το ασυνειδητο"

Υπαρχει  στα βιβλιοπωλεια ενα βιβλιο του ιδιου για την αποκρυπτογραφηση ενος ονειρου, τους παραγοντες που συμβαλλουν για να γεννηθει ενα ονειρο, και την μεθοδο που θα χρησιμοποιησουμε για να το ερμηνευσουμε...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε