Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πολιτισμος . . . . . . . . . .

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

gogo6960

# 21 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Γούβες
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 287
'Aρεσαν+: 0%

Επανερχομενη δεν θα μιλήσω με ορισμους για τον πολιτισμό...

Κατά την άποψη μου οι νέοι μας θα πρέπει να διδασκονται από νωρίς τον πολιτισμό ... από την προσχολικη ηλικία από τότε πού αρχιζουν να καταλαβαίνουν και να καταννοουν τον εξωτερικό τους κόσμο...Συμφωνώ απολύτως με την Φρατζεσκα για τις ελιτ... εκεί φταιει το σύστημα...οι νόμοι υπάρχουν.. έχουν όμως παραθυρακια ώστε να εξασφαλιζουν μικροτερες ποινές για τους αρεστους του συστήματος... παράδειγμα σε υπόθεση παιδεραστειας   προκειμενου να κριθει αθωος ο παιδεραστης να κατηγορουνται οι μαρτυρες ως αναξιωπιστοι... εμποροι ναρκωτικων που έχουν καταστρέψει την νεολαια...να βαφτιζονται χρηστες...δολοφονοι δικασμενοι ισοβια να αποφυλακιζονται αφού εκτισουν 22Χρόνια απ' την ποινη τους και αν δείξουν καλή διαγωγη και υπηρετησουν με βισμα σε αγροτικες φυλακες να αποφυλακιζονται νωριτερα...Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να υπάρχουν αυστηροτερες ποινές χωρίς παραθυρακια και να εφαρμοζονται ανάλογα με τα αδικηματα χωρίς καμιά ανοχη... αλλιώς οδηγουμαστε σε καταστροφη του πολιτισμου μας...Ποτε μου δεν διαννοηθηκα να ασκησω δικηγορια για βιοποριστικους λόγους ή για εξασφαλιση Πλούτου καταπατοντας τις ηθικες αξίες μου και τον πολιτισμό μου... αλλωστε ποτε δεν με εντυπωσιασαν τα υλικά αγαθά... πάντα Έλεγα ότι*τα σαβανα δεν έχουν τσεπες*...το θέμα ήταν για μένα τι πολιτισμό αφηνουμε στην επόμενη γενια... Αυτά για την ώρα...Τρεχω να πάρω κάτι απ' τον μπουφε
Υ.Σ. Συγχωρέστε μου τυχον ορθογραφικα λάθη απ' τη μια είναι ο δαιμων του τυπογραφειου...και απ' την άλλη γράφω σε ταμπλετ και το πληκτρολογιο του δεν με βοηθήσει καθόλου...
Αρέσει στο μέλος Enikos

Kristina_

# 22 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.672

Δε μαρεσουν αυτουτου τυπου τα θεωρητικοσφηρημενα θεματα γιατι οταν τα διαβαζω αισθανομαι οτι οκαθενας απαντα σε αλλο θεμα και παθαινω ενα μπλακ αουτ οταν καποιοι καταφερνουν να κανουν και διαλογο 

Ηθελα μονο να συμπληρωσω στα διαφορα που διαβασα οτι «πολιτισμενος» ειναι αυτος που δεχεται και τη διαφορετικοτητα (εχει αναφερθει ηδη) δλδ και αυτος που δειχνει μια κατανοηση/ανοχη/συμπαθεια και για τους αλλους, τους «απολιτιστους» (αυτο νομιζω δεν ειπωθηκε)

...αμα κραζει ε δεννν 

Enikos

# 23 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.471

Ειναι εξασφαλισμενη η παιδεια αυτων που θα δειξουν τον  δρομο στα παιδια?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από gogo6960

Επανερχομενη δεν θα μιλήσω με ορισμους για τον πολιτισμό...

Κατά την άποψη μου οι νέοι μας θα πρέπει να διδασκονται από νωρίς τον πολιτισμό ... από την προσχολικη ηλικία από τότε πού αρχιζουν να καταλαβαίνουν και να καταννοουν τον εξωτερικό τους κόσμο...Συμφωνώ απολύτως με την Φρατζεσκα για τις ελιτ... εκεί φταιει το σύστημα...οι νόμοι υπάρχουν.. έχουν όμως παραθυρακια ώστε να εξασφαλιζουν μικροτερες ποινές για τους αρεστους του συστήματος... παράδειγμα σε υπόθεση παιδεραστειας   προκειμενου να κριθει αθωος ο παιδεραστης να κατηγορουνται οι μαρτυρες ως αναξιωπιστοι... εμποροι ναρκωτικων που έχουν καταστρέψει την νεολαια...να βαφτιζονται χρηστες...δολοφονοι δικασμενοι ισοβια να αποφυλακιζονται αφού εκτισουν 22Χρόνια απ' την ποινη τους και αν δείξουν καλή διαγωγη και υπηρετησουν με βισμα σε αγροτικες φυλακες να αποφυλακιζονται νωριτερα...Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να υπάρχουν αυστηροτερες ποινές χωρίς παραθυρακια και να εφαρμοζονται ανάλογα με τα αδικηματα χωρίς καμιά ανοχη... αλλιώς οδηγουμαστε σε καταστροφη του πολιτισμου μας...Ποτε μου δεν διαννοηθηκα να ασκησω δικηγορια για βιοποριστικους λόγους ή για εξασφαλιση Πλούτου καταπατοντας τις ηθικες αξίες μου και τον πολιτισμό μου... αλλωστε ποτε δεν με εντυπωσιασαν τα υλικά αγαθά... πάντα Έλεγα ότι*τα σαβανα δεν έχουν τσεπες*...το θέμα ήταν για μένα τι πολιτισμό αφηνουμε στην επόμενη γενια... Αυτά για την ώρα...Τρεχω να πάρω κάτι απ' τον μπουφε
Υ.Σ. Συγχωρέστε μου τυχον ορθογραφικα λάθη απ' τη μια είναι ο δαιμων του τυπογραφειου...και απ' την άλλη γράφω σε ταμπλετ και το πληκτρολογιο του δεν με βοηθήσει καθόλου...

giorgos170

# 24 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 75 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 8.995
ό,τι    πείς ,    μπορεί   να    χρησιμοποιηθεί   εναντίον   σου ...,::...,

Αρέσει στα μέλη hornet19, Mathusalas

TheatrinaMou

# 25 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
Κανεις δεν είναι ένοχος μέχρι να κριθεί. Ο κάθε ένας μπορεί να κατηγορήσει για τους δικούς του λόγους. Μην παρασυρόμαστε συναισθηματικά και για λόγους εντυπωσιασμού. Ας αφήσουμε τη δικαιοσύνη να κάνει τη δουλειά της.
Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 26 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

θεωρητικοσφηρημενα θεματα

Ναι, αλλα...αν εχεις καταλαβει...

Συμμετεχεις γραφοντας σε αυτα...οτι και να γραφεις...

Γιατι γινεσαι μερος καποιου πραγματος, που δεν σου αρεσει?...

Αν...λεω...μην το δενεις και κομπο!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από Kristina_

Δε μαρεσουν αυτουτου τυπου τα θεωρητικοσφηρημενα θεματα 

Kristina_

# 27 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν

Πως δε μ αρεσουν ειπα οχι οτι δεν συμμετεχω

Εξαλλου το χω δηλωσει... αφου  συχνα μαρεσουν κι αυτα που δε μαρεσουν

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Enikos

θεωρητικοσφηρημενα θεματα

Ναι, αλλα...αν εχεις καταλαβει...

Συμμετεχεις γραφοντας σε αυτα...οτι και να γραφεις...

Γιατι γινεσαι μερος καποιου πραγματος, που δεν σου αρεσει?...

Αν...λεω...μην το δενεις και κομπο!...

gogo6960

# 28 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Γούβες

Φίλε μου δεν δημιουργουμε εντυπωσεις ούτε ενοχους... ούτε ανεφερα αυτά τα παραδείγματα για λόγους συναισθηματικους... πρόκειται για δικές μου απόψεις που μου προκαλούν αηδία...σιγουρα η δικαιοσύνη θα κάνει την δουλειά της ... όμως για ποιό πολιτισμό μιλαμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από TheatrinaMou
Κανεις δεν είναι ένοχος μέχρι να κριθεί. Ο κάθε ένας μπορεί να κατηγορήσει για τους δικούς του λόγους. Μην παρασυρόμαστε συναισθηματικά και για λόγους εντυπωσιασμού. Ας αφήσουμε τη δικαιοσύνη να κάνει τη δουλειά της.

Αρέσει στο μέλος giorgos170

gogo6960

# 29 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Γούβες

Όχι απολυτα γι' αυτό τα μαθήματα θα πρέπει να ξεκινούν από την οικογένεια , η οικογένεια θα πρέπεινα βαζει τις βάσεις για τον πολιτισμό .. ώστε να γνωριζουν τα παιδιά ότι έχουν δικαιωματα και υποχρεώσεις και να λειτουργουν  σωστά σαν μελη μιας κοινωνίας, όταν πλέον πηγαινουν σχολείο τα μαθήματα πολιτισμου αναλαμβανουν οι εκπαιδευτικοι για τους οποίους δεν γνωριζουμε.,...

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Enikos

Ειναι εξασφαλισμενη η παιδεια αυτων που θα δειξουν τον  δρομο στα παιδια?...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 30 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σε ενα "πολιτισμενο" κρατος, που ζει στην σκια της θεωρητικοσφηρημενης εννοιας του λοιπον...

Το τεκμηριο της αθωοτητας, θυσιαζεται στον βωμο του ντορου που κανουν οι "εκπροσωποι" του πολιτισμου, οι οποιοι εχουν πεσει ολοι απο τα συννεφα και που...

Μονο κατι γειτονες, ειχαν ψιλιαστει, οταν πηγαιναν στην λαικη...

Αυτοι οι εκπροσωποι λοιπον, αφου εχουν φαει τον αγλεορα απο ανθρωπους, μιλανε για ανθρωποφαγια κραδαινοντας τα κοκκαλα των θυματων τους...

Καταπατωντας τις αρχες του δικαιου, το οποιο επικαλουνται...

Η κατα τους Αρχαιους δημοσια διαπομπευση δε...εχει αντικατασταθει απο την σαφη οδηγια του νεοκατιτι περιγυρου, με την δημοσια συνενοχη στο ονομα μιας στρεβλωσης, που καποιοι θελουν να μας πεισουν οτι ειναι πολιτισμος...

Αν κραξεις δηλαδη τους προβληματικους, για να ακουσουν και οι διπλανοι σου οτι υπαρχει προβλημα εδω, εισαι κατα τους ινστρουχτορες της αρενας, που θελουν να δημιουργησουν αυτη την θλιβερη αταξια, απολιστιστος...

Ειμαι σαφης η θεωρητικοσφηρημενος εγω τωρα?...

Παράθεση:

Enikos

# 31 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Συμφωνω υπο την προυποθεση και η οικογενεια να ειναι πολιτιστικα επαρκης...

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από gogo6960

Όχι απολυτα γι' αυτό τα μαθήματα θα πρέπει να ξεκινούν από την οικογένεια , η οικογένεια θα πρέπεινα βαζει τις βάσεις για τον πολιτισμό .. ώστε να γνωριζουν τα παιδιά ότι έχουν δικαιωματα και υποχρεώσεις και να λειτουργουν  σωστά σαν μελη μιας κοινωνίας, όταν πλέον πηγαινουν σχολείο τα μαθήματα πολιτισμου αναλαμβανουν οι εκπαιδευτικοι για τους οποίους δεν γνωριζουμε.,...

Enikos

# 32 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Α, οκ! Γιατι προς στιγμην νομισα οτι εννοουσες αυτα που εγραφες...

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Kristina_

Πως δε μ αρεσουν ειπα οχι οτι δεν συμμετεχω

Εξαλλου το χω δηλωσει... αφου  συχνα μαρεσουν κι αυτα που δε μαρεσουν

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Kristina_

# 33 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν

Βρε κραξε οσο σου βγαινει...εγω τις «κραζω» και τις δυο πλευρες κι ας με πουν απολιτιστη!!! καθολου δε με νοιαζει ...θεωρητικα μιλαω-μη μπερδευτουμε παλι 

Τι θελω να πω (στα σοβαρα τωρα) ...αναρωτιεμαι τι εχει πιο πολυ βαρυτητα για τον καθενα μας? Να ειμαστε ...να αποδεχθουμε..το ποσο πολιτισμενοι ειμαστε (η δεν ειμαστε) η να μας πουν οι αλλοι πολιτισμενους? Προσωπικα αποφευγω να προσαρμοσω το επιπεδο του «πολιτισμου» μου με βαση το μετρο των αλλων

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Enikos

Σε ενα "πολιτισμενο" κρατος, που ζει στην σκια της θεωρητικοσφηρημενης εννοιας του λοιπον...

Το τεκμηριο της αθωοτητας, θυσιαζεται στον βωμο του ντορου που κανουν οι "εκπροσωποι" του πολιτισμου, οι οποιοι εχουν πεσει ολοι απο τα συννεφα και που...

Μονο κατι γειτονες, ειχαν ψιλιαστει, οταν πηγαιναν στην λαικη...

Αυτοι οι εκπροσωποι λοιπον, αφου εχουν φαει τον αγλεορα απο ανθρωπους, μιλανε για ανθρωποφαγια κραδαινοντας τα κοκκαλα των θυματων τους...

Καταπατωντας τις αρχες του δικαιου, το οποιο επικαλουνται...

Η κατα τους Αρχαιους δημοσια διαπομπευση δε...εχει αντικατασταθει απο την σαφη οδηγια του νεοκατιτι περιγυρου, με την δημοσια συνενοχη στο ονομα μιας στρεβλωσης, που καποιοι θελουν να μας πεισουν οτι ειναι πολιτισμος...

Αν κραξεις δηλαδη τους προβληματικους, για να ακουσουν και οι διπλανοι σου οτι υπαρχει προβλημα εδω, εισαι κατα τους ινστρουχτορες της αρενας, που θελουν να δημιουργησουν αυτη την θλιβερη αταξια, απολιστιστος...

Ειμαι σαφης η θεωρητικοσφηρημενος εγω τωρα?...

Enikos

# 34 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Και εγω τις δυο πλευρες κραζω, οχι οτι ειμαι απολιτιστος ομως επειδη κραζω...

Ειναι υποχρεωση των πολιτισμενων ανθρωπων να κραζουν τα κακως κειμενα...

Ε, τι θα κανουμε τωρα...

Τον πολιτισμενο ανθρωπο, δεν τον απασχολει πως θα τον πουν οι αλλοι...

Εχει την ηθικη καταρτιση για να ξερει τι ειναι και ποσο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Kristina_

Βρε κραξε οσο σου βγαινει...εγω τις κραζω και τις δυο πλευρες κι ας με πουν απολιτιστη!!! καθολου δε με νοιαζει ...θεωρητικα μιλαω-μη μπερδευτουμε παλι 

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Heptamer

# 35 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.267

Πολυ σωστος ο Elias.

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από hornet19

Καταλήγοντας - συνηθίζουμε να θεωρούμε κάποιες συμπεριφορές πολιτισμένες και κάποιες όχι. Επικρίνουμε ολόκληρους λαούς επειδή είναι τάχα μου "απολίτιστοι", πιστεύοντας ότι η δική μας κοινωνία είναι πιο πολιτισμένη -τρομάρα μας- από ότι άλλες. Αλλά σε κάθε κοινωνία και κάθε εποχή υφίσταται εκείνη ακριβώς η ποσότητα "Πολιτισμού" που υποβάλλεται από την οργάνωσή της, όπως γράφει σοφά ο Elias. Oi "απολίτιστες" φυλές της Αφρικής δεν είναι απολίτιστες, επειδή τους λείπει ο Πολιτισμός, αλλά επειδή η οργάνωσή τους δεν χρειάζεται κάτι άλλο.. Κατά αντίστοιχο τρόπο που η κοινωνία στο Μεσαίωνα (άλλη εποχή δηλαδη) είναι τόσο χαλαρά οργανωμένη, που ούτε χρειάζεται την "πολιτισμένη" συμπεριφορά, ούτε μπορεί να αντιλήφθεί τι είναι αυτό.

Πολιτισμός παραγεται ανα  πασα στιγμή. Σε καθε χρονικη στιγμή, το κοινωνικο αποτυπωμα ειναι μετρο πολιτισμού - με την εννοια της αξιας, της ισορροπιας, της αποδοχής, της λειτουργιας και οχι με αυτην της συγκρισης.

Επειδη συνηθως κρινουμε το παρελθον με ορους (πολιτισμικου) παροντος, αναποφευκτα το παρελθον πάντα υστερει σε "πολιτισμό", γιατι αυθαιρετως θεωρουμε πως οι κοινωνιες βελτιώνονται με καποια συγκεκριμενα κριτηρια. Ξεχναμε ομως πως οι κοινωνιες καθε φορα φερουν το μέγιστο θεμιτό πολιτιστικο, πολιτικο ή όποιο άλλο πρόσημο που μπορουν καθε δεδομενη στιγμη θεσμικως, λειτουργικώς να υποστηριξουν, γιατι ο ανθρωπος παντα αναζητα και ζει στις βελτιστες καθε φορα συνθηκες που μπορει να υλοποιησει. Ακομη και οι καταπιεστικες, ρατσιστικές κοινωνιες ειναι / υπήρξαν πολιτισμένες - εφοσον αυτο  (μπορυσαν οι δομές τους και) παρήγαγαν τη δεδομενη χρονικη στιγμή - ασχετως εαν ο μελλοντικος κριτης ειναι επικριτικός, επειδη ζει σε διαφορετικο κοσμο. 

Οι κοινωνιες πάντα φέρουν την εκαστοτε χρονικη στιγμή τη βελτιστη θέσμιση που μπορουν να υποστηριξουν - το οποίο βέλτιστο, συνεχως αναδιαμορφώνεται.

Οι κοινωνιες του Μεσαιωνα, έφεραν τον μεγιστο πολιτισμό που μπορουσαν την δεδομενη χρονικη στιγμή να έχουν. Για τις κοινωνιες αυτες - που ειχαν καθε δικαιωμα να αυτοπροσδιοριζονται ως πολιτισμενες, οπως ακριβως κι εμεις σημερα σε σχεση με τους πισω - οσοι εζησαν καποιες εκατονταετιες νωριτερα και πχ. ετρωγαν διχως τραπεζομαντηλα ή δεν καθονταν σε καρεκλες, ή δεν ειχαν πιάτα ή ποτήρια ή ζουσαν σε σκηνές ηταν επισης απολιτιστοι. Μελλοντικες γενιες - ορμώμενοι απο διαφορετικο κόσμο και κριτήρια - θα θεωρησουν αβασάνιστα, αβιαστα και εμας απολιτιστους - για τους δικους τους λόγους.

Ο πολιτισμός λοιπον ειναι μια σχετικη εννοια και πρεπει παντα να τον μελετουμε  υπο το χρονικο πρισμα που αυτος εκδηλώνεται.

Αρέσει στα μέλη Francesca_, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 36 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μιλωντας για την σημερινη εποχη λοιπον...

Τι λενε οι μελετες μας?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Heptamer

Ο πολιτισμός λοιπον ειναι μια σχετικη εννοια και πρεπει παντα να τον μελετουμε  υπο το χρονικο πρισμα που αυτος εκδηλώνεται.

Heptamer

# 37 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.267

Oι τωρινές μελετες μας, μοιραία θα εγκωμιασουν  το τρέχον πολιτισμικο μας αποτυπωμα - οπως γινεται πάντα την καθε δεδομενη χρονικη στιγμή - δε μπορεις να αποφύγεις το να βγεις αναγκαστικά καλυτερος / πάντα νικητής σε σχεση με το χτες, γιατι το αντιθετο δε θα το αντεχες - ούτε και θα το παραδεχοσουν.

Ειναι συγκριτικές οι μελέτες, οχι ομφαλοσκοπικες.

Δε νομιζω πως ενας οποιοσδηποτε πολιτισμός αντεχει να αυτοομφαλοσκοπηθεί, να μπει στη βασανο της αυτοκριτικής. Δε μπορεί να υπαρξει αντικειμενικος με τον εαυτο του. Ειναι ενα ειδος ισχύος - άρα φέρει και τα αντιστοιχα χούγια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Enikos

Μιλωντας για την σημερινη εποχη λοιπον...

Τι λενε οι μελετες μας?...

Αρέσει στο μέλος Enikos
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Spiros--

# 38 στις 24/2/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Απαντήσεις: 950

Εγώ αντιλαμβάνομαι ...

... τον πολιτισμό ως ένα πλαίσιο αναθεωρούμενων «κανόνων», που βοηθάει την συνύπαρξη των μελών μιας κοινότητας και έχει ως στόχο την εξέλιξή της!

Απαντήσεις :
  • Πως εκφραζεται ενας πολιτισμος? «ΑπΆ το σύνολο έκφρασης των μελών του»
  • Ποιοι εχουν δικαιωμα σε αυτον? «Όλοι όσοι τον σέβονται»
  • Περιεχει ηθικους κανονες και κωδικες τιμης? «Ναι. Αλλιώς θα ήταν συνταγή για παστίτσιο...»
  • Ειναι κατι μεταβλητο στην συνειδηση των οπαδων του η ειναι παγια στοιχειοθετημενος και απλα συνιστα μπουσουλα οσων μπορουν να κατανοησουν τις αρχες του? «Είναι ευμετάβλητος και οι αστοχίες επιδιορθώνονται με νέες προσεγγίσεις, γιατί τα πάντα ρέουν (αλλάζουν) σε βάθος χρόνου.»
  • Αν ενας πολιτισμος ειναι μια σταθερα αμφιδρομη σχεση, ποτε λεμε οτι αυτος ο πολιτισμος ειναι σε φθινουσα πορεια? «Όταν σε πιάνει η μπόχα της παρακμής»

Το δικό μου ... πολιτισμόμετρο μετράει την συμπεριφορά κάποιου προς τον αδύναμο ή τον άγνωστο και έχει την κεραία του τεντωμένη και παρατηρεί πως θα χρησιμοποιήσει κάποιος την πλήρη ελευθερία ή την απόλυτη δύναμη που μπορεί να του δοθεί!

Πανηγυρικό Fail για πολλούς πολιτιΖμένους ...
Αρέσει στα μέλη Enikos, hornet19 και σε ακόμα 4 μέλη.

Francesca_

# 39 στις 24/2/2021
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 624

οσο σκεφτομαι - μεσα απο τα δικα μου φιλτρα βεβαια - τοσο πιο πολυ βρισκω σχεση με τη συλογικη συνειδηση, επειδη η εξελιξη της - επισης συχνα περναει απο γεγονοτα βαρβαρα, (οι πολεμοι για παραδειγμα, πανω απο 50 χιλ. στην ιστορια της ανθρωποτητας) 

και το αντιστοιχο του πολιτισμου, στην πιο ακραια του μορφη, ειναι η βαρβαροτητα - επισης... 

για εμενα καπως ειναι συνονυμα, συνδεδεμενα, αλληλοεξαρτωμενα ή το ενα - εκφανση του αλλου... 

προσφατα, ειχα τη δυνατοτητα να δω ενα σειριαλ για την βασιλισσα Ισαμπελ της Καστιλιας..

απο την Ιταλια της εστειλαν δωρο - πιρουνι... 

ενω η ιδια πανδρευτηκε πριγκιπα που της αρεσε, δεν διστασε να παντρεψει τις κορες της για πριγκιπες ασχετους, αλλα μονο και μονο - για να εξασφαλισει την εξουσια της.. ''για την Καστιλια!'' - ετσι ελεγε.
για το ιδιο, συμφωνησε να ερθει και η ιερα εξεταση, που ασχοληθηκε με τους ευραιους και τους αναγκασε ή να γινουν χριστιανοι ή να φυγουν, παρολο που ειχαν χρηματοδοτησει τα αδεια απο πολεμους ταμια της... 

''για την καστιλια!'' - εστειλε τον Κολομπο να ανακαλυψει ''τις ινδιες'' και στο δευτερο ταξιδι του, για να επιβαλουν τον ''πολιτισμο'' με την πιστη στον Θεο, περα απο το χρυσο που της ειχε υποσχεθει.. 

ολη η ζωη της, απο τοτε που γινεται βασιλισσα, περναει στο φοντο αμετρητων πολιτικων παιχνιδιων.. 

...

γιατι γραφω αυτα; 

1. γιατι σημερα, ισως μας μενει μονο το πιρουνι για κατι ''πολιτισμενο'' απο εκεινα τα χρονια.
γιατι η ιδια βαθια θρισκευομενη, πυστευε πως ειναι σε σωστο δρομο.. ισως και για τους καστιλιανους να ειναι αξια και με ηθικους κανονες και τιμης... περα απο τα ποταμια αιματος που χυθηκαν.

2. γιατι ο πολιτισμος, πραγματι να ειναι κατι σχετικο, οταν ζεις μεσα σε μια εποχη με δεδομενα χαρακτηριστικα της..

και μονο ο πολυς χρονος μπορει να δειξει ποιο εχει αξια για να μεινει ως πολιτιστικη κληρονομια στη συνειδηση, εξαρτωμενη και απο τους ηθικους κανονες, γιατι οπως βλεπουμε, και αυτοι αλλαζουν.  

Αρέσει στα μέλη Enikos, giorgos170

hornet19

# 40 στις 25/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.615

Παράθεση:

Σωστά όλος ο Νομικός Πολιτισμός μας, όπως και της Ευρώπης, θεμελιώνεται στο Τεκμήριο της Αθωότητος.

Όμως, στην Ιαπωνία, τις κλασικές έννοιες του πολιτισμού της που ακολουθεί ο Κλειδοκράτωρ του θέματος, ισχύει ακριβώς το αντίθετο - δηλαδή το τεκμήριο της ενοχής (Πώς λατρεύω αυτό το Έθνος, το έχετε δει οι πιο παλιοί

Ας δούμε τι γράφει σχετικά η Ναυτεμπορική για την υπόθεση του Κάρλος Γκοσν στο site της

Το αν ο κ. Κάρλος Γκοσν, όπως τον κατηγορεί η ιαπωνική δικαιοσύνη, είναι φοροφυγάς, καταχραστής, απατεώνας και αδίστακτος κερδοσκόπος, αυτό μέλλει να αποδειχθεί στα ιαπωνικά δικαστήρια, αν ποτέ εκδικαστούν οι υποθέσεις του. Για την ώρα, αυτά που ισχύουν κατά τους Ιάπωνες δικηγόρους του αλλά και τον ίδιο είναι τα ακόλουθα:

1. Συνελήφθη και προφυλακίστηκε έχοντας κριθεί ένοχος άνευ δίκης, γιατί έτσι προβλέπει το γιαπωνέζικο σύστημα δικαιοσύνης. Το τεκμήριο της αθωότητας δεν υπάρχει στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ήλιου.

2. Η προφυλάκιση ή ο κατΆ οίκον περιορισμός μπορούν να κρατήσουν έως και πέντε χρόνια υπό όρους μάλλον προσβλητικούς για στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Στην περίπτωση του Κάρλος Γκοσν, ο υπόδικος πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Nissan δεν μπορούσε να έχει καμιά απολύτως επικοινωνία με τη σύζυγό του, δεν διέθετε κανένα μέσο επικοινωνίας και σε περίπτωση που κατόπιν αιτήσεώς του θα του δινόταν άδεια να συνομιλήσει με τη σύζυγό του, θα έπρεπε να υποβάλλει στον αρμόδιο εισαγγελέα ποια θέματα θα έθιγε στη διάρκεια της συνομιλίας. Ακόμα θα έπρεπε να δώσει και επαρκείς λόγους για τους οποίους έπρεπε να έλθει σε επαφή με τη συμβία του!

Ομορφιές έτσι;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε