Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Βοήθεια. Ζητείται εμπειρία για διάσωση γάμου.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

RoryG80

# 1 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 42 / Παντρεμένος
Ν. Καβάλας / Χρυσούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 21
'Aρεσαν+: 0%

Βοήθεια. Ζητείται εμπειρία για διάσωση γάμου.

Καλησπέρα σε όλους.Να σας βάλω πρώτα στο πλαίσιο. Παιδικός έρωτας, πρώτη μου, πρώτος της, 24 χρόνια μαζί, πιστοί,  με δύο τέρατα 17 και 11. Διαχρονικά, παραπάνω από εμφανίσιμοι και οι δύο, χωρίς σοβαρά οικονομικά προβλήματα ακόμη και σήμερα, αυτοδημιούργητοι, μας χρωστάνε δεν χρωστάμε. Μοιάζει παραμυθένια ιστορία αλλά η απουσία εμπειριών από άλλους συντρόφους έχει δημιουργήσει προβλήματα που σχετίζονται με μη εξέλιξη της προσωπικότητας  μέσω ενδεχόμενων ερωτικών απογοητεύσεων. Εγώ ανοιχτό βιβλίο, να συζητήσω τα πάντα, έχω ζήσει πάρα πολλά και δεν με εκπλήσει τίποτα από κανέναν. Ότι καλό και ότι κακό χωράει το ανθρώπινο μυαλό το κατανοώ και το σέβομαι. Αυτή κλειστή, γκρινιάρα, ισοπεδωτική, και με μεγάλη ανασφάλεια όσον αφορά το σώμα της χωρίς κανέναν λόγο. Πριν από 3 χρόνια περίπου κάτι άλλαξε. Έπαψε να με ζηλεύει (μεγάλος μπελάς για όσα χρόνια είμαστε μαζί) και άρχισε να με κατηγορεί για πράγματα που δεν συνέβησαν ποτέ, πχ με είπες άχρηστη τότε, ενώ απλά της έκανα μια παρατήρηση πάνω στη δουλειά (οικογενειακή επιχείρηση εστίασης) ή με είπες χαζή ενώ αυτό που είπα ήταν πχ "δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτό που κάνεις θα συμβεί αυτό". Κατανοητό πως θα έρθει κούραση μετά από τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πως δεν μου μιλάει πια και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Καταλαβαίνει τα λάθη της, καταλαβαίνει πως δεν είμαι επικριτικός, έχω κάνει και εγώ λάθη και έγινα καλύτερος από αυτά. Δεν μπορεί να μου μιλήσει, δεν με αφήνει να την πλησιάσω ούτε με λόγια που ξέρει πως όσο γλυκανάταλατα και να ακούγονται είναι αληθινά. Καλά, όσον αφορά το σεξ, έχω βγάλει κάλους λες και βαράω γκασμά. Αν κάποια-κάποιος έχει περάσει τέτοια φάση στην ζωή της-του, παρακαλώ βοηθήστε με με την εμπειρία σας. Μια ματιά στο προφίλ μου θα σας δώσει μια καλή εικόνα του τι τύπος είμαι και είμαι διαθέσιμος  για "ανάκριση" για όποιον θέλει, μήπως κάνω κάπου εγώ λάθος. Είναι τα 40 ζόρικη ηλικία και για τους άνδρες και για τις γυναίκες, αλλά εγώ πάω για χωρισμό χωρίς να ξέρω καν το γιατί. Ξέρω πως ο κερατάς το μαθένει τελευταίος αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση. Βέβαια δεν μπορώ να αποκλείσω την περίπτωση "συναισθηματικού" κερατώματος, αλλά και αυτό λίγο χλωμό.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους συμμετάσχουν στην συζήτηση για να μην το κάνω στον καθένα ξεχωριστά και κουράσω.
Αρέσει στο μέλος Helenaki4

alisida

# 2 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.466

Φίλε μας,πολύ φοβάμαι ότι σας χτύπησε η κρίση της μέσης ηλικίας 

.Προς Θεού,μην κάνετε βιαστικές κινήσεις.

Από την πλευρά σου φαίνεσαι συνειδητοποιημένος για το τι έχετε πάθει,από τη δική της μάλλον όχι..

.Ως παρ-ομοιοπαθουσα ,προτείνω να μην πιέσεις να λυθούν όλα εδώ και τώρα,

ίσως αυτό σου φέρει το αντίθετο από το προσδοκομενο αποτέλεσμα 

Πάρτε το χρόνο σας και αν σου ζητήσει διάλειμμα,μην αντιδράσεις...

Δώσε της λίγο χρόνο (χρόνο όχι χρόνια ε?)

Δεν είναι καλή ιδέα να διαλύονται οι γάμοι ,ειδικά τώρα που πέρασαν τα δυσκολότερα χρόνια και τα παιδιά έχουν μεγαλώσει αρκετά ...

Καλή ιδέα θα ήταν να μιλήσετε και οι δύο ή ο καθένας χωριστά με σύμβουλο γάμου ...Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, RoryG80 και σε ακόμα 2 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Enikos

# 3 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.726

Στο μπολντ απλα λες το γιατι ψαχνεις γκομενα...

Νταξ?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από RoryG80

αλλά η απουσία εμπειριών από άλλους συντρόφους έχει δημιουργήσει προβλήματα που σχετίζονται με μη εξέλιξη της προσωπικότητας  μέσω ενδεχόμενων ερωτικών απογοητεύσεων. 
Αρέσει στα μέλη Francesca_, Kristina_ και σε ακόμα 3 μέλη.

Mermaid1983

# 4 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 39 / Διαζευγμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Καλημέρα!λυπάμαι που θα στο πω αλλά όταν μια γυναίκα φέρεται έτσι υπάρχει άλλος...Δεν θέλει σεξουαλική επαφή μαζί σου...Αυτό τα λέει όλα...Δυστυχώς όλα έχουν ημερομηνία λήξης κ από τη πλευρά της της τελείωσες...
Αρέσει στα μέλη Lolita68, Persefoni__

MiltosRNLI1930

# 5 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.253

Εκτος

απο την ψησταρια την εχεις παει αλλου πουθενα ?

Αρέσει στα μέλη alisida, Francesca_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 6 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729
Θα συμφωνήσω πολύ με το ποστ 2 περί κρίσης. Θα συμπλήρωνα και κούρασης γενικότερης, όχι μόνο στη σχέση, αλλά στη δουλειά, στην οικογένεια κλπ. Και θα συμφωνήσω με την προλαλήσουσα (αρχαία γραμματική ε όσον αφορά το διάλειμμα στην στενή καθημερινότητα. Φταίει και η καραντίνα νομίζω.

Το θέμα με τους παρελθοντικούς συντρόφους, είναι ασήμαντο. Σάμπως και αυτοί που έχουν κάποιες ψευτοσχέσεις, τι καταλαβαν;
Επίσης στο σεξουαλικό, εμείς οι περισσότερες γυναίκες, αν δε νοιώθουμε ζεστασιά, ασφάλεια, δε μας κάνει και πολύ κέφι.

Θα σου πω μερικές ιδέες : Κάνε της κάποιες εκπλήξεις, πρότεινέ της κάποιες διακοπές (βρες ιδέες, παρά το λοκνταουν, υπάρχουν ξενοδοχεία που λειτουργούν), κάνε της ένα τραπέζι, άνοιξε ένα καλό κρασί, βρες την ευκαιρία να ξαναμιλήσετε για κάτι εκτός από λογαριασμούς και επιχείρηση.
Αν σκεφτώ άλλα, θα σου πω

Αρέσει στα μέλη zvh2015, alisida

Enikos

# 7 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Νατο, νατο!!! . . . . . . . .

Σε αυτο το θεμα, ειμαι βεβαιος οτι θα καταλαβω ακομα πιο πολλα για...

Τους συμβουλους της εδρας...

Και την εξελιξη τους σε...συμβουλους...

Αρέσει στο μέλος archagellos

RoryG80

# 8 στις 27/2/2021
author
Ν. Καβάλας / Χρυσούπολη

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα πάρω ανάποδα την σειρά των ερωτημάτων σας. Μίλτο, τα λεφτά πιστεύω είναι σαν τα ψάρια, πρέπει να τρώγονται φρέσκα. Δεν μας έχουν λείψει τα ξενύχτια, οι βόλτες και οι διακοπές, και τα " αλώνια" και τα "σαλόνια". Γοργόνα, παρουσιάζει γενικότερα αποστροφή για το σεξ, ούτε κουβέντα, ούτε αστεία καλά καλά. Το πρώτο που σκέφτηκα είναι μήπως υπάρχει άλλος, αλλά είμαστε μαζί 23 χρόνια και το μόνο σίγουρο που ξέρω για αυτήν είναι πως ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο. Θέλει να ήμαστε μαζί αλλά δεν είναι σχέση αυτό, είναι συγκατοίκηση. Ενικέ, δεν κατάλαβα Jesus! Αλυσίδα, έχει ξερό κεφάλι και αν της πω για ψυχολόγους και συναφεί θα μου πει πως την λέω και τρελή. Εχεις δίκιο μάλλον για την κρίση της μέσης ηλικίας,  και κάνω μεγάλη υπομονή. Ξέρετε πως είναι να ξαπλώνεις στο ίδιο κρεβάτι με μία κουκλάρα κάθε βράδυ και να μην μπορείς να την αγκίξεις; Είναι και το λοκντάουν που μας έχει καθηλώσει στα σπίτια και δεν μπορούμε να πάμε καμιά βόλτα σοβαρή.  Είναι σε δύσκολη φάση και θέλω να σταθώ δίπλα της, αλλά έχει πάρει 2 σίγουρα χρόνια και δεν βλέπω φως στο τούνελ.

Αρέσει στα μέλη Mermaid1983, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 9 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

* Προλαλησασα*...στα Ελληνικα...Αρχαια η Νεα...

Οσο για την γραμματικη, Αρχαια η Νεα...

Ειχε στενες σχεσεις με τον Λιγναδη...οπως βλεπουμε...

Mathusalas

# 10 στις 27/2/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

δεν καταλαβαινω αφου της προσαπτεις τοσα αρνητικα και εσυ εισαι ο τελειος ανδρας γιατι εμεινες 24 χρονια μαζι, ποιο ειναι το προβλημα σου; θα ηθελα να το ακουσω απο κεινη αν ειναι ευκολο ή απο σενα αν βλεπεις αντικειμενικα τον εαυτο σου. μερικες φορες δεν βλεπουμε τα δικα μας μειον αλλα μονο του αλλου. το ξερεις αυτο για τη καμηλα και τη καμπουρα της φανταζομαι.

26-29-31

# 11 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.643

Το προφιλ σου γιατί να το κοιτάξει καποιος/α?

Και γιατί να σε ανακρίνει οποιοσδήποτε?

Μια χαρά τα εξηγείς...

Γιατί είσαι διαθέσιμος για ανάκριση...σε πιστεύω σε Όλα δίκιο έχεις...

Με το βιογραφικό πού παραθέτεις χαμενος δεν θα βγεις!!!

Αρέσει στα μέλη Lolita68, Kristina_

Helenaki4

# 12 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883

Καλησπέρα θεματοθετη 

Επιλέγω κάποια από τα δεδομένα που δωσατε για να καταθέσω την άποψή μου . 

Αυθαίρετο το συμπέρασμα οτι οι απογοητεύσεις οδηγούν σε εξέλιξη της προσωπικότητας . 

Κλειστή γκρινιάρα ισοπεδωτική , γιατί προχωράτε μαζί της ?

Σας ζηλεύει τόσα χρόνια , αυτό δεν ειναι λόγος να αποχωρήσετε ? 

Το γεγονός οτι σας κατηγορεί για το οτιδήποτε ειναι η αρχη της τοξικότητας . 

Οποιοσδήποτε άλλος χαρακτήρας αναλαμβάνει την ευθύνη και παίρνει αποφάσεις . 

Η έλλειψη ερωτικής επαφής κατα τη γνώμη μου ειναι ένδειξη οτι η σχέση τελείωσε ή αν πρόκειται για νοσηρό μυαλό , ένδειξη οτι επιχειρεί να σας εκβιάσει μέσω της αποχής . 

Ναι, προσωπικά εχω δεχθεί αδικαιολόγητες επιθέσεις από τον πρώην σύντροφο μου και πατέρα του παιδιού μου , στην αρχη «κατηγορίες» οτι κοίταξα κάποιον , μίλησα , ανέπνευσα κλπ . Έπειτα επαγγελματικό ανταγωνισμό που εναλλασσόταν με εκρήξεις παραπόνων οτι η ζωή μαζί του ειναι άδικη κλπ ενώ εμένα όλα μου πάνε καλά . Κατέληξα για κάποιο διάστημα να απολογούμαι που χαμογελάω , εχω δουλειά , φίλους κλπ .  

Τα 40 ειναι υπέροχη ηλικία για ζωή για άντρες και γυναίκες , αρκεί το μυαλό να ειναι καθαρό και να τα χαίρεται .

Δε νομίζω οτι παίζει άλλος , ο στόχος ειναι η δικη σας «υποταγή» , έχετε να κάνετε κατα πασα πιθανότητα με τοξική σύντροφο . Όσο υπομενετε , θα κλιμακώνει την καταχρηστική συμπεριφορά . 

Αυτά για αρχη . 

Εκτιμώ οτι πρεπει να αποχωρήσετε για να σωθείτε . 

(Βέβαια , αν μου επιτρέπετε , λάβετε σοβαρά υπόψη οτι οι τοξικοί σύντροφοι καθρεφτίζουν πάνω μας ένα υποσυνείδητο δικο μας φόβο οτι είμαστε θύματα , οτι οι σχέσεις δε μας πάνε καλά , οτι , οτι , οτι ...Και εκεί πρεπει να εστιάσετε . Διότι βλέπω οτι αντί να θυμώσετε για όλα αυτά , εσείς προτίθεστε να διπλασιασετε την υπομονή σας ...)

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από RoryG80

Βοήθεια. Ζητείται εμπειρία για διάσωση γάμου.Καλησπέρα σε όλους.Να σας βάλω πρώτα στο πλαίσιο. Παιδικός έρωτας, πρώτη μου, πρώτος της, 24 χρόνια μαζί, πιστοί,  με δύο τέρατα 17 και 11. Διαχρονικά, παραπάνω από εμφανίσιμοι και οι δύο, χωρίς σοβαρά οικονομικά προβλήματα ακόμη και σήμερα, αυτοδημιούργητοι, μας χρωστάνε δεν χρωστάμε. Μοιάζει παραμυθένια ιστορία αλλά η απουσία εμπειριών από άλλους συντρόφους έχει δημιουργήσει προβλήματα που σχετίζονται με μη εξέλιξη της προσωπικότητας  μέσω ενδεχόμενων ερωτικών απογοητεύσεων. Εγώ ανοιχτό βιβλίο, να συζητήσω τα πάντα, έχω ζήσει πάρα πολλά και δεν με εκπλήσει τίποτα από κανέναν. Ότι καλό και ότι κακό χωράει το ανθρώπινο μυαλό το κατανοώ και το σέβομαι. Αυτή κλειστή, γκρινιάρα, ισοπεδωτική, και με μεγάλη ανασφάλεια όσον αφορά το σώμα της χωρίς κανέναν λόγο. Πριν από 3 χρόνια περίπου κάτι άλλαξε. Έπαψε να με ζηλεύει (μεγάλος μπελάς για όσα χρόνια είμαστε μαζί) και άρχισε να με κατηγορεί για πράγματα που δεν συνέβησαν ποτέ, πχ με είπες άχρηστη τότε, ενώ απλά της έκανα μια παρατήρηση πάνω στη δουλειά (οικογενειακή επιχείρηση εστίασης) ή με είπες χαζή ενώ αυτό που είπα ήταν πχ "δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτό που κάνεις θα συμβεί αυτό". Κατανοητό πως θα έρθει κούραση μετά από τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πως δεν μου μιλάει πια και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Καταλαβαίνει τα λάθη της, καταλαβαίνει πως δεν είμαι επικριτικός, έχω κάνει και εγώ λάθη και έγινα καλύτερος από αυτά. Δεν μπορεί να μου μιλήσει, δεν με αφήνει να την πλησιάσω ούτε με λόγια που ξέρει πως όσο γλυκανάταλατα και να ακούγονται είναι αληθινά. Καλά, όσον αφορά το σεξ, έχω βγάλει κάλους λες και βαράω γκασμά. Αν κάποια-κάποιος έχει περάσει τέτοια φάση στην ζωή της-του, παρακαλώ βοηθήστε με με την εμπειρία σας. Μια ματιά στο προφίλ μου θα σας δώσει μια καλή εικόνα του τι τύπος είμαι και είμαι διαθέσιμος  για "ανάκριση" για όποιον θέλει, μήπως κάνω κάπου εγώ λάθος. Είναι τα 40 ζόρικη ηλικία και για τους άνδρες και για τις γυναίκες, αλλά εγώ πάω για χωρισμό χωρίς να ξέρω καν το γιατί. Ξέρω πως ο κερατάς το μαθένει τελευταίος αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση. Βέβαια δεν μπορώ να αποκλείσω την περίπτωση "συναισθηματικού" κερατώματος, αλλά και αυτό λίγο χλωμό.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους συμμετάσχουν στην συζήτηση για να μην το κάνω στον καθένα ξεχωριστά και κουράσω.

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Mermaid1983 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 13 στις 27/2/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Συγκεντρωσου και θα καταλαβεις...

Ισως σε βοηθησει λιγακι και το παρακατω που "προτεινεις"...

"Μια ματιά στο προφίλ μου θα σας δώσει μια καλή εικόνα του τι τύπος είμαι και είμαι διαθέσιμος για "ανάκριση" για όποιον θέλει, μήπως κάνω κάπου εγώ λάθος."...

Το οτι βαζεις ενα θεμα δημοσια και μετα καλεις κοσμο, κατ΄ιδιαν, στο προφιλ σου, (οχι αντρες, ειμαι χιλια τα εκατο σιγουρος), σου λεει κατι?...

Καλυτερα τωρα?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από RoryG80

Ενικέ, δεν κατάλαβα Jesus! 

RoryG80

# 14 στις 27/2/2021
author
Ν. Καβάλας / Χρυσούπολη

Μαθουσάλα, σίγουρα δεν είμαι τέλειος. Για να μην πολυλογώ ξεκίνησα από το μηδέν και ότι έγινα (και γίνομε καθημερινά ακόμη) ήταν μέσα από την συναναστροφή μου με την κόσμο. Ορφανός με άδειες τσέπες (υπόκρουση λυπητερό μπουζούκι) και αυτή κακομαθημένη πριγκιποπούλα. Επιχαμε κοινές αρχές, όνειρα και πείσμα να τα καταφέρουμε μόνοι μας. Τα παιδιά μας ένωσαν ακόμη περισσότερο. Όλα πήγεναν κατ ευχήν μέχρι πρότινος. Δεν με χαλάνε η παραξενιές της, έχω και εγώ, με χαλάει που έχει πάψει να συζητάει, να προσπαθεί. Προβλήματα είχαμε πάντα αλλά με κοινή προσπάθεια βρίσκαμε λύσεις. Τα αρνητικά της, είναι μέσα στο πλαίσιο της σχέσεις μας, σαν μάνα, σαν άνθρωπος είναι εξαιρετικός.

RoryG80

# 15 στις 27/2/2021
author
Ν. Καβάλας / Χρυσούπολη
Όλα μου δείχνουν πως πρόκειται για κρίση μέσης ηλικίας όπως είπε η Αλυσίδα, αλλά έχει τραβήξει πάρα πολύ. Δεν θέλω να διαλύσω την οικογένειά μου, δεν ποθώ άλλες γυναίκες αν και με δυσκολία συγκρατώ τα ένστικτα μου. Ίσως ο λόγος που άνοιξα το θέμα να είναι βαθιά μέσα μου να ακούσω λόγια που θα με κάνουν να αντέξω αυτήν την περίοδο. Για αυτόν τον λόγο ζητώ την εμπειρία σας, πως αντεπελξήλθατε εσείς σε αυτήν την φάση της ζωής. Όσο για μένα , δεν θα περάσω μάλλον κρίση μέσης ηλικίας, νοιώθω ακόμη 25άρης, βοηθάει και η κόρη μου σε αυτό.

Kristina_

# 16 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από 26-29-31

Το προφιλ σου γιατί να το κοιτάξει καποιος/α?

Και γιατί να σε ανακρίνει οποιοσδήποτε?

Μια χαρά τα εξηγείς...

Γιατί είσαι διαθέσιμος για ανάκριση...σε πιστεύω σε Όλα δίκιο έχεις...

Με το βιογραφικό πού παραθέτεις χαμενος δεν θα βγεις!!!

Αρέσει στο μέλος 26-29-31

Paralia48

# 17 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Helenaki4

Καλησπέρα θεματοθετη 

Επιλέγω κάποια από τα δεδομένα που δωσατε για να καταθέσω την άποψή μου . 

Αυθαίρετο το συμπέρασμα οτι οι απογοητεύσεις οδηγούν σε εξέλιξη της προσωπικότητας . 

Κλειστή γκρινιάρα ισοπεδωτική , γιατί προχωράτε μαζί της ?

Σας ζηλεύει τόσα χρόνια , αυτό δεν ειναι λόγος να αποχωρήσετε ? 

Το γεγονός οτι σας κατηγορεί για το οτιδήποτε ειναι η αρχη της τοξικότητας . 

Οποιοσδήποτε άλλος χαρακτήρας αναλαμβάνει την ευθύνη και παίρνει αποφάσεις . 

Η έλλειψη ερωτικής επαφής κατα τη γνώμη μου ειναι ένδειξη οτι η σχέση τελείωσε ή αν πρόκειται για νοσηρό μυαλό , ένδειξη οτι επιχειρεί να σας εκβιάσει μέσω της αποχής . 

Ναι, προσωπικά εχω δεχθεί αδικαιολόγητες επιθέσεις από τον πρώην σύντροφο μου και πατέρα του παιδιού μου , στην αρχη «κατηγορίες» οτι κοίταξα κάποιον , μίλησα , ανέπνευσα κλπ . Έπειτα επαγγελματικό ανταγωνισμό που εναλλασσόταν με εκρήξεις παραπόνων οτι η ζωή μαζί του ειναι άδικη κλπ ενώ εμένα όλα μου πάνε καλά . Κατέληξα για κάποιο διάστημα να απολογούμαι που χαμογελάω , εχω δουλειά , φίλους κλπ .  

Τα 40 ειναι υπέροχη ηλικία για ζωή για άντρες και γυναίκες , αρκεί το μυαλό να ειναι καθαρό και να τα χαίρεται .

Δε νομίζω οτι παίζει άλλος , ο στόχος ειναι η δικη σας «υποταγή» , έχετε να κάνετε κατα πασα πιθανότητα με τοξική σύντροφο . Όσο υπομενετε , θα κλιμακώνει την καταχρηστική συμπεριφορά . 

Αυτά για αρχη . 

Εκτιμώ οτι πρεπει να αποχωρήσετε για να σωθείτε . 

(Βέβαια , αν μου επιτρέπετε , λάβετε σοβαρά υπόψη οτι οι τοξικοί σύντροφοι καθρεφτίζουν πάνω μας ένα υποσυνείδητο δικο μας φόβο οτι είμαστε θύματα , οτι οι σχέσεις δε μας πάνε καλά , οτι , οτι , οτι ...Και εκεί πρεπει να εστιάσετε . Διότι βλέπω οτι αντί να θυμώσετε για όλα αυτά , εσείς προτίθεστε να διπλασιασετε την υπομονή σας ...)

Βρε Ελενάκι, ωραία τα λες, αλλά ο άνθρωπος λέει πως θέλει να σώσει το γάμο του. Εσύ του λες να χωρίσει !

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Kristina_

# 18 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Για το θεμα της σχεσης σου νομιζω στα ειπε ολα η helenaki

Εμενα με προβληματισε λιγο το γεγονος οτι η γυναικα σου φερεται ετσι 3 χρονια τωρα και σκεφτηκα οτι το θεμα της δεν εχει να κανει (μονο) με τη σχεση σας...μηπως περναει καποια καταθλιψη και πρεπει να παρει βοηθεια πριν χειροτερεψει περισσοτερο??? 

Γιατι στα 38 (41-3) δεν το λες και κριση μεσης ηλικιας ...στα 48 ισως

Αλλη μια απορια...Πως βοηθαει η κορη σου στο να αισθανεσαι 25αρης??? Εγω το αντιθετο θα υπεθετα ...αμα εχεις μεγαλα παιδια μοιραια δε νοιωθεις και συ μεγαλυτερος?

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από RoryG80
Όλα μου δείχνουν πως πρόκειται για κρίση μέσης ηλικίας όπως είπε η Αλυσίδα, αλλά έχει τραβήξει πάρα πολύ. Δεν θέλω να διαλύσω την οικογένειά μου, δεν ποθώ άλλες γυναίκες αν και με δυσκολία συγκρατώ τα ένστικτα μου. Ίσως ο λόγος που άνοιξα το θέμα να είναι βαθιά μέσα μου να ακούσω λόγια που θα με κάνουν να αντέξω αυτήν την περίοδο. Για αυτόν τον λόγο ζητώ την εμπειρία σας, πως αντεπελξήλθατε εσείς σε αυτήν την φάση της ζωής. Όσο για μένα , δεν θα περάσω μάλλον κρίση μέσης ηλικίας, νοιώθω ακόμη 25άρης, βοηθάει και η κόρη μου σε αυτό.

Αρέσει στα μέλη Francesca_, Helenaki4

Helenaki4

# 19 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883

Τι να πω βρε Παραλία 

Δε βλέπω να βγαίνει ακρη με την ανασφάλεια . Βαρέλι χωρίς πάτο , δυστυχώς . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Paralia48

Βρε Ελενάκι, ωραία τα λες, αλλά ο άνθρωπος λέει πως θέλει να σώσει το γάμο του. Εσύ του λες να χωρίσει !

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Mindthegap-

# 20 στις 27/2/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 3.995

E αμα...ειχαμε την ικανοτητα να βλεπουμε τις καταστασεις απο μια αποσταση...

την ωρα που επρεπε...

χωρις απαραιτητα να κρινουμε...

θα ειχαμε λυσει πολλα ζητηματα της ζωης μας νωριτερα...

Εσυ να κρινεις τον εαυτο σου δεν μπορεις...

κι αυτο φαινεται...

κατα ποσο να παρεις κι αποσταση...

Παντως ...διασωση γαμου ...δεν ζητας...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε