Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πιστεύετε ότι πρέπει να επανέλθει η Θανατική ποινή;

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Ψήφοι: 29

Mathusalas

# 21 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 512
'Aρεσαν+: 0%

Ε καλα ετσι οπως το ειπες αισθανομαι σαν να δινω εξετασεις στη νομικη και να με κοβεις επειδη δεν σου αρεσει ενα μερος της εργασιας μου. χωρις να λες το γιατι, μηπως δεν ισχυει? κριμα. κοπηκα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από hornet19

Θα σου έβαζα μετά χαράς like, όμως διαφωνώ με την τελευταία παράγραφο.

RoryG80

# 22 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 41 / Παντρεμένος
Ν. Καβάλας / Χρυσούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 21

Χαίρεται. Θέλω να σημειώσω μια τεράστια διαφορά και ένα λάθος που γίνεται από σχεδόν όλους, ακόμη και τους καθ είδην αρμόδιους πχ. νομικούς, δημοσιογράφους, πόσο μάλλον από απλούς πολίτες. Για ξανά διαβάστε αυτά που γράψατε αλλά χρησιμοποιήστε σωστά την λέξη φόνος ή δολοφονία. Αν καταλάβουμε την μεγάλη σημασία του δόλος, από την αλλαγή αυτή θα κατανοήσουμε καλύτερα το πως δουλεύει η δικαιοσύνη, ο πόλεμος καθώς και τον γιατί υπάρχει στις ποινές "από, έως". Όσον αφορά το θέμα "από μένα είναι όχι". Αντί θανατικής, δια βίου φυλάκιση. Άλλο τα ισόβια και άλλο το δια βίου. Οι άνθρωποι είναι όντα πνευματικά και το δικαίωμα στη μεταμέλεια είναι το ίδιο με της ζωής. Σάμπως η ζωή μας τί είναι; Λάθοι και μεταμέλεια μέχρι το τέλος. Το νόημα της θανατικής ποινής είναι πως κατάδικος είναι πολύ επικίνδυνος για να επενενταχτεί κάποτε στην κοινωνία. Όμως ο λόγος  που καταδικάζεται εξ αρχής είναι η παραδοχή πως λόγο στη ζωή ή τον θάνατο έχει μόνον το Θείο. Αν παραβιαστεί αυτή παραδοχή η πολιτεία κάνει το ίδιο με τον θύτη. Ακόμη στην Αμερική που αναφέρθηκε, ο λόγος που εκτελούνται μετά από πολλά χρόνια είναι για να καταλάβουν τα παραπάνω, το λάθος τους και γιατί η θανάτωση τους είναι για το καλό της κοινωνίας. Η συντριπτική πλειοψηφία το καταλαβαίνει και είναι έτοιμοι να δεχθούν την ποινή τους. Όσον αφορά τον ΔΚ δεν τον θανατώνει η πολιτεία αλλά το κάνει μόνος του, αρνούμενος τις συνέπεις των πράξεων του. Σεβόμενος όχι μόνο τα θύματα αλλά, ναι, και αυτούς που τον θεωρούν ήρωα και πολιτικό ακτιβιστή, δεν είναι ξεφτίλα να κάνεις τέτοιον αγώνα και να "μυξοκλαίς" γιατί σε πιάσαν; Άιντε ρε λουλούδες...

hornet19

# 23 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.615

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Francesca_

καποτε στην πατριδα μου οταν ειχαμε κομουνισμο, η θανατικη ποινη πραγματοποιοταν μεσω εργασιας οπου υπηρχαν αντιξοες συνθηκες - σε ορυχεια, σε μεγαλα τεχνικα εργα, οπου ηταν δεδομενο πως εκει υπαρχει κινδινος να πεθανουν ανθρωποι.. 

εκει κατα καποιο τροπο ο ιδιος ο καταδικασμενος εκτελουσε τη ποινη του και για οσο αντεχει, στο τελος - πεθαινοντας μονος του... αλλα ζουσε και παρηγαγε εργο, χωρις να μειωνεται η ποινη του... 
ζωντας - ''τα παθη του Χριστου'', εχοντας και μπολικο χρονο να ποναει και ο ιδιος σωματικα και ψυχικα, να κατανοησει ισως μονο με αυτον τον τροπο τι προκαλεσε σε αλους ανθρωπους..
ταυτοχρονα, δεν ειχε κανενα δικαιωμα, καμια επαφη, μα καμια! - με τον εξω κοσμο... 
το κρατος απλα ενημερωνε τους συγγενεις του οταν εφευγε απο τη ζωη και εστελνε το σωμα του για τη ταφη του..

σημερα τα πραγματα ειναι οπως εδω.. 

Αυτό κι αν ήταν σκληρό: Και καταναγκαστικά έργα και φυσική εξόντωση του κατάδικου.

hornet19

# 24 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Mathusalas

Ε καλα ετσι οπως το ειπες αισθανομαι σαν να δινω εξετασεις στη νομικη και να με κοβεις επειδη δεν σου αρεσει ενα μερος της εργασιας μου. χωρις να λες το γιατι, μηπως δεν ισχυει? κριμα. κοπηκα.

Το γιατί είναι ότι δεν υπάρχει γραμμένο κατά την ταπεινή μου άποψη στο DNA κανενός το έγκλημα. Δεν δίνουμε εξετάσεις σε ένα ανώνυμο φόρουμ. Ανταλλάσουμε απόψεις που είτε συμφωνούμε ή διαφωνούμε. Κανένας δεν έχει δικαίωμα, όμως, να "δικάσει", χαρακτηρίσει. λοιδωρήσει κτλπ άλλον συνομιλητή για οτιδήποτε. Το έχω γράψει αλλού αυτό

Ακόμα και για τους κατάδικους ισχύουν οι Νόμοι και ό,τι προϋποθέτει η Δικαιοσύνη και το Δημοκρατικό Πολίτευμα με όποια επιείκια εμπεριέχει αυτό. Η συζήτηση γίνεται για μελλοντική αυστηροποίηση των κανονισμών και για εξαιρετικές περιπτώσεις. Το αν θα ήταν σκόπιμο να αφαιρείται μια ανθρώπινη ζωή και σε ποια περίπτωση, αυτό παραμένει μια πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση.

Σου αφιέρωσα χρόνο, όπως κάνω σε όλους σχεδόν στο θέμα μου, και νομίζω ότι υπήρξα όσο επεξηγηματικός μπορούσα.

hornet19

# 25 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από RoryG80

Χαίρεται. Θέλω να σημειώσω μια τεράστια διαφορά και ένα λάθος που γίνεται από σχεδόν όλους, ακόμη και τους καθ είδην αρμόδιους πχ. νομικούς, δημοσιογράφους, πόσο μάλλον από απλούς πολίτες. Για ξανά διαβάστε αυτά που γράψατε αλλά χρησιμοποιήστε σωστά την λέξη φόνος ή δολοφονία. Αν καταλάβουμε την μεγάλη σημασία του δόλος, από την αλλαγή αυτή θα κατανοήσουμε καλύτερα το πως δουλεύει η δικαιοσύνη, ο πόλεμος καθώς και τον γιατί υπάρχει στις ποινές "από, έως". Όσον αφορά το θέμα "από μένα είναι όχι". Αντί θανατικής, δια βίου φυλάκιση. Άλλο τα ισόβια και άλλο το δια βίου. Οι άνθρωποι είναι όντα πνευματικά και το δικαίωμα στη μεταμέλεια είναι το ίδιο με της ζωής. Σάμπως η ζωή μας τί είναι; Λάθοι και μεταμέλεια μέχρι το τέλος. Το νόημα της θανατικής ποινής είναι πως κατάδικος είναι πολύ επικίνδυνος για να επενενταχτεί κάποτε στην κοινωνία. Όμως ο λόγος  που καταδικάζεται εξ αρχής είναι η παραδοχή πως λόγο στη ζωή ή τον θάνατο έχει μόνον το Θείο. Αν παραβιαστεί αυτή παραδοχή η πολιτεία κάνει το ίδιο με τον θύτη. Ακόμη στην Αμερική που αναφέρθηκε, ο λόγος που εκτελούνται μετά από πολλά χρόνια είναι για να καταλάβουν τα παραπάνω, το λάθος τους και γιατί η θανάτωση τους είναι για το καλό της κοινωνίας. Η συντριπτική πλειοψηφία το καταλαβαίνει και είναι έτοιμοι να δεχθούν την ποινή τους. Όσον αφορά τον ΔΚ δεν τον θανατώνει η πολιτεία αλλά το κάνει μόνος του, αρνούμενος τις συνέπεις των πράξεων του. Σεβόμενος όχι μόνο τα θύματα αλλά, ναι, και αυτούς που τον θεωρούν ήρωα και πολιτικό ακτιβιστή, δεν είναι ξεφτίλα να κάνεις τέτοιον αγώνα και να "μυξοκλαίς" γιατί σε πιάσαν; Άιντε ρε λουλούδες...

Ο ΔΚ ίσως έφτασε στο απονενοημένο διάβημα γιατί συνειδητοποίησε αυτό που είχε πει ο Καραμανλής το '75 για τους δικτάτορες:

"Όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια".

Τραγική ειρωνία είναι πως από φέτος ο φαρμακοχέρης της 17 Ν θα είχε δικαίωμα να αιτηθεί αποφυλάκιση...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Kristina_

# 26 στις 28/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν
Απαντήσεις: 1.667

Μα και να μας το δειχναν τι θα σημαινε??? Μια ακομη σκηνη βαση σεναριου δε θα ηταν ???

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από alisida

Ναι,κάποιες σκηνές θυμάμαι να έχω δει,αλλά ήταν προς το τέλος της ταινίας.

Δεν μας έδειξαν μετά,το πώς συνέχισαν τη ζωή τους και αν βρήκαν τη γαλήνη που ζητούσαν ή αν έπεσαν σε χειρότερο εφιάλτη.

Αρέσει στο μέλος alisida

hornet19

# 27 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Kristina_

Μα και να μας το δειχναν τι θα σημαινε??? Μια ακομη σκηνη βαση σεναριου δε θα ηταν ???

... Αλλά δεν βρισκόμαστε στον Μεσαίωνα όπου οι εκτελέσεις αποτελούσαν prime time θέαμα

Kristina_

# 28 στις 28/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν

Απο μενα ειναι ΟΧΙ ξεκαθαρα ΟΧΙ να μην επανελθει!!!

Μονο για τους ψυχοπαθεις/σιριαλ κιλλερς εχω μια επιφυλαξη αλλα και παλι ειναι ΟΧΙ ...Παροτι εγω βασει εμπειριων και οσων εχω διαβασει τεινω στο οτι και η εγκληματικη συμπεριφορα ειναι στο dna...ουτε και οτι υπαρχει περιπτωση μεταμελειας και συμμορφωσης πιστευω ...(παρα μονο αν μιλαμε για μικροπαραβασεις  οι οποιες ουτως η αλλως δεν επισυρουν καμια σοβαρη ποινη ποσω μαλλον τη θανατικη)

Παρολα αυτα ΟΧΙ δεν ειμαι υπερ της θανατικης καταδικης...κυριως επειδη ζουμε σε μια «πολιτισμενη» κοινωνια που θελω να πιστευω οτι απεχει απο το οφθαλμος αντι οφθαλμου...και επειδη φοβαμαι οτι ευκολα θα γινοταν καταχρηση της και θα φτασουμε να μοιραζουν θανατικες ποινες τα πρωιναδικα της τιβι Ειμαι υπερ της φυλακισης εφ ορου ζωης (για τα ειδεχθη) οχι για συμμορφωση αλλα για τιμωρια και για παραδειγματισμο...

Τι θυμηθηκα...πριν 1-2 χρονια βρεθηκα στο εφετειο κακουργηματων (λογω δουλειας) ...πριν απο τη δικη μας υποθεση ηταν μια αλλη με καμποσους κατηγορουμενους..τους εφεραν με χειροπεδες...ηδη ηταν στη φυλακη 7-8 χρονια ...πρωτοδικα ειχε ο καθενας δυο και τρεις φορες ισοβια ...λοιπον δε θα ξεχασω τις φυσιογνωμιες τους...ηταν 5-6 νεαροι στα 30+ τελειωμενοι εγκληματιες και ενας στα 60+...ειδικα αυτος ειχε μια φατσα που φοβοσουν να την κοιταξεις...μια στιγμη το βλεμμα του σταθηκε πανω μου, με ειδε που τον παρατηρουσα ατρομητη και εκανε εναν μορφασμο σαν ειρωνικο «χαμογελο» γεματο κακια (ε στα ματια του θα ημουν μια σοβαρη κυρια του συστηματος/εντελως το αντιθετο απο το δικο του κοσμο) ...πωπωπωπ pure evil, η προσωποποιηση του «κακου»λεμε...ευτυχως ειμαι καπως «ατρομητη» (φορουσε και χειροπεδες ηταν και καμια δεκαρια αστυνομικοι τριγυρω)...ενας πιο ...νορμαλ ανθρωπος θα φοβοταν...μετα τους ακουσα και να μιλανε  (ζητησαν και πηραν αναβολη και δεν εμαθα τα εγκληματα τους)...τρομακτικοι λεμε... για μενα ηταν μια εμπειρια ζωης...συναντηση με αληθινους εγκληματιες οχι ηθοποιους (μεχρι τοτε μονο κατι του οικονομικου εγκληματος  δλδ γατακια «ειχα την τιμη» να συναναστραφω...λογω δουλειας παντα)...Λοιπον αυτοι και οι ομοιοι τους, οχι, ποτε δε θα «συμμορφωθουν» ... δεν υπαρχει περιπτωση...τι να λεμε τωρα? Περι σοφρωνισμου???αστεια πραγματα...μονο για τις ταινιες 

Αρέσει στα μέλη alisida, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

konstandinos73

# 29 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 281
Το εγκλημα, ακομα και το χειρότερο, δεν καταστελεται ουτε με τη θανατική ποινη ούτε με την ισοβια ποινη. Αν θελετε την αποψη μου, η θανατική ποινη για καποιον που θα κατσει 20 χρονια στη φυλακη ως μινιμουμ ισοβιων, θα αποτελουσε τη λύτρωση για πολλους. Ναι, ναι..Η φυλακη δεν ειναι εκεινη η φυλακη που παιζαμε μικροι στη ΜΟΝΟΠΟΛΗ. Ειναι κατι αλλο, κατι βαρύ. Κατι συντριπτικο. Η μονη λυση δεν ειναι η καταστολη αλλα η προληψη. Πιστεύω οτι , αν μεχρι την ενηλικιωση του ατομου υπηρχε αληθινη παιδεια και οχι ολες οι άχρηστες πληροφορίες που δινουν σήμερα πχ φυσικο μαθηματικα, χημεια, αρχαια και αλλες ανοησίες...τοτε η κοινωνια δε θα ειχε αναγκη τετοιων ερωτηματων. Πότε θα γινει αυτο?? Ποτε! Ανικανοτητα γαρ. Οχι σκοπος.

Enikos

# 30 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.458

Οι λουλουδες ποιοι ειναι?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από RoryG80

DonHuanDelSalsa

# 31 στις 28/2/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ειναι τεραστια συζητηση. Θα προσπαθησω να ειμαι πολυ περιληπτικος. Αν ειμαστε σιγουροι (και υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις) θα ελεγα ΝΑΙ. Θα ελεγα οπωσδηποτε ναι στην περιπτωση πχ του Εσκομπαρ και των συνεργατων του. ανθρωποι που σκοτωνουν μαζικα για τα λεφτα και την καλοπεραση? και το συζηταμε? λετε να μετανοησουν? χαχαχαχαχαγκουχ γκουχ Προσωπικα...σκασιλα μου και αν μετανοησουν  μη σωσουν. Εξαρταται επισης καθε κοινωνια πως βλεπει τη θανατικη ποινη. Σαν τιμωρια? Σαν (αυτο)αμυνα εναντι επιδοξων εγκληματιων? Αν δεν δεν ειναι ηθικη η θανατικη ποινη ως αμυνα, γιατι να ειναι ηθικος ο φονος καποιου στρατιωτη του εχθρου σε περιπτωση πολεμου? Ενος ανθρωπου δλδ που μπορει να μην φταιει και σε τιποτα που βρισκεται απεναντι μας? Δλδ θελω να πω..οταν μας βολευει σκοτωνουμε και οποτε δεν μας βολευει οχι? Οποτε ο εγκληματιας κανει ζημια σε καποιον αλλον τον βλεπουμε με επειικια, αλλα οταν κανει καποιο κακο σε εμας η σε δικο μας οχι? Οταν υπαρχει η παραμικρη αμφιβολια φυσικα και ειναι ΟΧΙ.

Mathusalas

# 32 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 512

θα μου επιτρεψεις να πω οτι ο τροπος που μιλας αγαπητε χορνετ εχει μια αλαζονεια. φασκεις και αντιφασκεις. εβαλες ενα θεμα και ο καθενας προτεινει κατι που θεωρει σωστο απο τη σκοπια του. μπορει να μη μπορω να αποδειξω οτι η εγκληματικοτητα ειναι στο dna καποιων ανθρωπων αλλα ουτε και εσυ το αντιθετο. και τι ναι παλι αυτο οτι ' μου αφιερωσες χρονο' ? ευτυχως ειπες αυτα τα λιγα και καταλαβα οτι δεν θα συνεχισω να μετεχω στο θεμα σου λογω της επαρσης που εχεις λες και εισαι καποιος ειδικος. ευχαριστω που εκανες το κοπο να μου απαντησεις. μπορω να δεχτω καποιον που εχει αντιθετη αποψη αρκει να επιχειρηματολογησει και να ειναι βασικα ευγενικος. λυπαμαι.

hornet19

# 33 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από konstandinos73
Το εγκλημα, ακομα και το χειρότερο, δεν καταστελεται ουτε με τη θανατική ποινη ούτε με την ισοβια ποινη. Αν θελετε την αποψη μου, η θανατική ποινη για καποιον που θα κατσει 20 χρονια στη φυλακη ως μινιμουμ ισοβιων, θα αποτελουσε τη λύτρωση για πολλους. Ναι, ναι..Η φυλακη δεν ειναι εκεινη η φυλακη που παιζαμε μικροι στη ΜΟΝΟΠΟΛΗ. Ειναι κατι αλλο, κατι βαρύ. Κατι συντριπτικο. Η μονη λυση δεν ειναι η καταστολη αλλα η προληψη. Πιστεύω οτι , αν μεχρι την ενηλικιωση του ατομου υπηρχε αληθινη παιδεια και οχι ολες οι άχρηστες πληροφορίες που δινουν σήμερα πχ φυσικο μαθηματικα, χημεια, αρχαια και αλλες ανοησίες...τοτε η κοινωνια δε θα ειχε αναγκη τετοιων ερωτηματων. Πότε θα γινει αυτο?? Ποτε! Ανικανοτητα γαρ. Οχι σκοπος.

H φυλακή είναι σκληρή και μπορεί (τι μπορεί σίγουρα..) να διαφθείρει και να αλλοτριώσει κι άλλο μια εγκληματική προσωπικότητα...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Heptamer

# 34 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.267

Συγνώμη Χορνετ, μα δε νομιζω πως δυνασαι να (οριζεις ή να) κατευθύνεις το ύφος των απαντησεων.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από hornet19

Θα επιθυμούσα αν είχαμε την ευχέρεια και την οικονομική άνεση, μαζί με την οργάνωση και την γραφειοκρατική ευελιξία της Ελβετίας, κάποτε να τεθεί σε Δημοψήφισμα στον ελλην. Λαό αν είναι σκόπιμο να επανέλθει η θανατική ποινή.

Αν επανελθει η θανατικη ποινη στην Ελλαδα, θα πρεπει να αποχωρησουμε απο την ΕΕ. Ολα ανεξαιρετως τα κρατη της ΕΕ εχουν καταργησει τη θανατικη ποινή και αυτο ηταν παγιο ζητουμενο για την ένταξη.

Δημοψηφισμα στην Ελλαδα για κατι τετοιο ποτέ δε θα υπάρξει - και αυτο που εγινε επι Τσίπρα, μαλλον θα ειναι και το τελευταιο για ικανότατο χρονικο διάστημα.  Δεν (προβλεπεται να) αφηνονται τετοια ευαισθητα ζητηματα στο θερμόαιμο θυμικο του Ελληνα. Οι Ελβετοι εχουν άλλη κουλτούρα / νοοτροπία, τόσο ο λαος όσο και τα σπλάχνα (κυβερνήσεις) του.

Η αξια της ζωης ειναι σχετική. Εξαρταται παντα απο το εκαστοτε κοινωνικο πλαισιο, στο οποιο αυτη ασκειται και εχει - οπως όλα τα πραγματα - την αξια που εμεις οι ιδιοι της αναγνωριζουμε.

Η αφαιρεση ζωης απο μεμονωμενα υποκειμενα νομου ειναι παρανομη στο δυτικό συγχρονο αξιακο συστημα - θανατωνουμε νόμιμα - και μαλιστα και υποχρεωτικά - μόνο σε περιπτωση πολεμου.  Αν αρνηθούμε να θανατωσουμε, τιμωρουμαστε.

Η αφαιρεση ζωης ειναι ομως σαφεστατα νομιμη (βλ. σε καποιες πολιτειες της Αμερικής και αλλού) και δυναται να ασκηθει, ως τιμωρητική τακτική μονο απο θεσμούς - δηλ. τις απροσωπες κατασκευασμένες οντοτητες - αυθεντίες, ανώτερες και πανισχυρες απο τα απλά υποκειμενα - και που στα οποια οφειλουμε υποταγη και άρα de facto εχουν το δικαιωμα να αποφασιζουν ΚΑΙ για την κάθε μεμονωμένη ζωή. 

Επομένως, ως κοινωνικά οντα και με τους γνωστους περιορισμους που υφισταμεθα, ουτε η ιδια μας η ζωη μας ανηκει, αφου μπορουμε να εξαναγκαστουμε ανα πασα στιγμή να τη θυσιασουμε οταν μας το ζητησουν ή κρίνουν οι αυθεντίες μας - και οχι ιδία βουλήσει. Το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης μας ειναι ελλιπές.

Ο (νόμιμος) θανατος ειναι μια μη αντιστρεπτή διαδικασια και θελει πολλή προσοχή. Μια εκ των υστερων λανθασμένη αποφαση ή κακοδικία δεν αναιρείται, ουτε απολογείται, ουτε αποτιμάται ετεροχρονισμένα σε χρήμα. 

-- Ειναι η θανατικη ποινή ένας αναχρονισμός που (ευτυχως) σχεδον εξαλειφθηκε και η επαναφορα της να μας ριξει προς τα πίσω? 

-- Δρα αποτρεπτικά ή απλά κάνει το ρίσκο πιο γλυκό? 

--Υπαρχουν αδικήματα που αξίζουν την αφαιρεση ζωης - και με τι (άκαμπτα) κριτηρια θα τα ορισουμε ως τετοια?

Θα θανατωσουμε αν καποιος δολοφονήσει / βιάσει κλπ - για να εχουν και εναν μπουσουλα οι αδικηματίες - πχ. 3+ ανθρωπους,  ενω για <=3 θα επιβαλλουμε μόνο ισοβια? 

Ποιο θα ειναι το "δίκαιο" αριθμητικό κατώφλι? 

Ο ΔΚ που  «πεφτει»? Τι του αξίζει?

Και βεβαια, το ποιος θα (επιλεγεί να) θανατωσει νομιμα και οι όποιοι ηθικοί / συνειδησιακοί ενδοιασμοί του ως απλο υποκειμενο, ειναι ευτελους σημασιας, αφου ως πειθήνιο εκτελεστικο οργανο, θα εκτελεσει απλά εντολές και ως γνωστον το «εγω δε φταιω, εντολες εκτελουσα» εξακολουθει να δινει ατιμωρησία / αφεση αμαρτιών. Οταν ο φόνος σου επιτρεπεται απο ψηλά, δεν ειναι φόνος. Ειναι απλα η εκτελεση μιας ανωθεν εντολής που απαλλασσει απο άβολες καταστασεις.

Οσο οι ιδιες μας οι κοινωνιες συνεχιζουν (λογω πεπερασμένων πόρων, εγωιστικών πρακτικών και «σκελετου») να παραγουν / προωθουν περιθωριοποιηση, εκμεταλλευση, κραυγαλέες ανισοτητες, όσο αποτυγχάνουν να καταπιεσουν την ζωώδη πλην "πολιτισμένη" (sic) φύση μας, τοσο θα παραγονται εγκλήματα καθε μορφής, θα λειτουργούμε με λεπτές ισορροπιες, θα φλερταρουμε (αραιά και πού - για να ειμαστε και σε εγρήγορση) με ακραίες λύσεις. Ο καθρεφτης θα μας γυρνα παντα ένα αθλιο είδωλο - όσο ωραιοποιημένο και να το βλεπουμε.

Αρέσει στα μέλη hornet19, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Kristina_

# 35 στις 28/2/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν

Ε οχι βρε κωνσταντινε!!! Οχι και ανοησιες ...οκ για τα αρχαια μονο θα συμφωνησω 

Το σχολιο δε μας μαθαινει μονο τα βασικα, δειχνει και σε καποιους απο μας ενα νεο δρομο...οποιος δεν τα καταφερνει στο γενικο λυκειο δεν ειναι καθολου κακο να παει στην επαγγελματικη εκπαιδευση

Παράθεση:

Αρέσει στα μέλη hornet19, Enikos

hornet19

# 36 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Mathusalas

θα μου επιτρεψεις να πω οτι ο τροπος που μιλας αγαπητε χορνετ εχει μια αλαζονεια. φασκεις και αντιφασκεις. εβαλες ενα θεμα και ο καθενας προτεινει κατι που θεωρει σωστο απο τη σκοπια του. μπορει να μη μπορω να αποδειξω οτι η εγκληματικοτητα ειναι στο dna καποιων ανθρωπων αλλα ουτε και εσυ το αντιθετο. και τι ναι παλι αυτο οτι ' μου αφιερωσες χρονο' ? ευτυχως ειπες αυτα τα λιγα και καταλαβα οτι δεν θα συνεχισω να μετεχω στο θεμα σου λογω της επαρσης που εχεις λες και εισαι καποιος ειδικος. ευχαριστω που εκανες το κοπο να μου απαντησεις. μπορω να δεχτω καποιον που εχει αντιθετη αποψη αρκει να επιχειρηματολογησει και να ειναι βασικα ευγενικος. λυπαμαι.

Κι εγώ λυπάμαι. Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να συμμετέχει σε δημόσια ή ιδιωτική κλίση για συζήτηση, επομένως καλά κάνεις και με αγνοείς σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό. No hard feelings.

hornet19

# 37 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Αυτό άσε με να το κρίνω μόνος μου

Θα δω τα υπόλοιπα που μου γράφεις-γράφετε άλλη στιγμη γιατί αρχίζει το Αθηναϊκό ντέρμπι τώρα (ΠΑΟ - ΑΕΚ)

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Heptamer

Συγνώμη Χορνετ, μα δε νομιζω πως δυνασαι να (οριζεις ή να) κατευθύνεις το ύφος των απαντησεων.

Heptamer

# 38 στις 28/2/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.267

Κρίνε...ορθά - και μη θανατικά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από hornet19

Αυτό άσε με να το κρίνω μόνος μου

Αρέσει στο μέλος hornet19

alisida

# 39 στις 28/2/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.888

Δεν θα έμενε η εντύπωση ότι η δικαιοσύνη θριάμβευσε.

Να συνεχίζεις τη ζωή σου έχοντας συμμετάσχει σε μια εκτέλεση (έστω και ως θεατής,δεν παύει να είναι ενεργή συμμετοχή) είναι από μόνο του σοκαριστικό.

ένα είδος ψυχολογικής βίας που επιβάλουν στον εαυτό τους ως τι?

Ως σωτηρία της ψυχής του ανθρώπου που έχασαν? Ως εξιλέωση για το ότι δεν μπόρεσαν να τον προστατέψουν εν ζωή ?

Ο κόσμος θα προβληματιζοταν ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Kristina_

alisida

# 40 στις 28/2/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.888

Παράθεση:

. Η μονη λυση δεν ειναι η καταστολη αλλα η προληψη. Πιστεύω οτι , αν μεχρι την ενηλικιωση του ατομου υπηρχε αληθινη παιδεια και οχι ολες οι άχρηστες πληροφορίες που δινουν σήμερα πχ φυσικο μαθηματικα, χημεια, αρχαια και αλλες ανοησίες...τοτε η κοινωνια δε θα ειχε αναγκη τετοιων ερωτηματων. Πότε θα γινει αυτο?? Ποτε! Ανικανοτητα γαρ. Οχι σκοπος.

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε