Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αστυνομική Βία ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-19)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Enikos

# 21 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.458
'Aρεσαν+: 0%

Λες και ειναι το πρωτο περιστατικο που ειδαμε...ενθεν κακειθεν...

Στο δια ταυτα...

Η να διαλυθει το Υπουργειο Δημ. Ταξης...

Η να γινουν οι μπατσοι κηπουροι φυσιοδιφες...

Ναι μεν αλλα, δεν χωρανε σε δεκα εκατομμυρια διαφορετικες γνωμες...

Εμεις εχουμε πεισθει 100% οτι κανουμε σωστα την δουλεια μας?...

Μια δουλεια ειναι και αυτη, με τα γνωστα προβληματα που εχουν ολες οι δουλειες...

Λυσεις δεν διαβαζω, διαπιστωσεις εκ νεου διαβαζω...

Οσο για την εκπαιδευση και τα κριτηρια προσληψης των μπατσων, γελαω μονο που τα διαβαζω...

Δεν ξερουμε πως γινονται αυτα, ε?...

Δραση-αντιδραση λεγεται ολο αυτο που μας "εκπλησσει" σφοδρα...για αλλη μια φορα...

Και φυσικα...πολιτικες σκοπιμοτητες, ολων των εμπλεκομενων με την λεξη "συμφεροντα"...

Πω πωωω...τι εγινε!!! Ενας, δυο, πεντε μπατσοι, καποιον ξυλοκοπησαν στα καλα του καθουμενου!!!...

Πω πωωω...τι εγινε!!! Κατι αλλοι την πεσανε σε κατι μπατσους με μολοτωφ!!!...

Υποκρισιες, αποτυχημενων ψηφοφορων-οπαδων...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από agnwstos_Xi

Σίγουρα όχι με αυτόν που είδαμε...

Ο τελειωμένος που βαράει με πτυσσόμενο γκλοπ σε κεφάλι-αυχένα το νεαρό,να αποπεμφθεί από το αστυνομικό σώμα ...χθες

Ο νεαρός δε,οφείλει να τον τρέχει στα δικαστήρια με μηνύσεις και αγωγές,γιατί το χτύπημα σε κεφάλι-αυχένα με μεταλλικό γκλοπ αποτελεί απόπειρα επικίνδυνης σωματικής βλάβης.

Αρέσει στο μέλος gogo6960

Spiros--

# 22 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 950

Ασφαλώς ...

... και υπάρχουν λύσεις. Μία πολύ καλή λύση αναφέρθηκε λίγα Post πριν από την gogo6960. Κάμερες στους αστυνομικούς και στα περιπολικά! Αυτό εφαρμόζεται ήδη σε πολλά κράτη. Υπάρχει εδώ και χρόνια η τεχνολογία όπως και το νομικό πλαίσιο για να εφαρμοστεί.

Με αυτόν τον τρόπο, θα έχουν ένα χαλινάρι οι αστυνομικοί, γιατί θα είναι σε συνεχή επίβλεψη, αλλά επίσης θα καταγράφεται και ενοχοποιητικό υλικό για τους παραβάτες. Χρήσιμα και τα δύο! Γιατί δεν έχει εφαρμοστεί ?

Αν είχε εφαρμοστεί, ίσως και να γλύτωνα το σημερινό καράφλιασμα, ακούγοντας τον Μπογδάνο να διαστρεβλώνει την ερμηνεία του νόμου για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, στην αγωνία του να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα ...

Είπε ο αθεόφοβος (στο 13:00) : ''Δεν μπορείς να επικαλείσαι προσωπικά δεδομένα όταν είσαι στη μέση μιας πλατείας.''   

https://www.youtube.com/watch?v=brd9d48w4fs&t=764s

Δηλαδή, κατά τον Μπογδάνο, είναι σαφές πως όταν βλέπουμε μία άγνωστη φάτσα, σε ένα πάρκο, σε κάποιο βίντεο, αυτομάτως με κάποιο μυστήριο τρόπο, το Σύμπαν, κατά παράβαση ακόμα και αυτό του απορρήτου των προσωπικών δεδομένων, μας γνωστοποιεί το ονοματεπώνυμο, τις πολιτικές πεποιθήσεις και τις δράσεις αυτού του άγνωστου προς εμάς ατόμου !!!  Θαύμα Θαύμα Θαύμα !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Enikos

Λες και ειναι το πρωτο περιστατικο που ειδαμε...ενθεν κακειθεν...

Στο δια ταυτα...

Η να διαλυθει το Υπουργειο Δημ. Ταξης...

Η να γινουν οι μπατσοι κηπουροι φυσιοδιφες...

Ναι μεν αλλα, δεν χωρανε σε δεκα εκατομμυρια διαφορετικες γνωμες...

Εμεις εχουμε πεισθει 100% οτι κανουμε σωστα την δουλεια μας?...

Μια δουλεια ειναι και αυτη, με τα γνωστα προβληματα που εχουν ολες οι δουλειες...

Λυσεις δεν διαβαζω, διαπιστωσεις εκ νεου διαβαζω...

Οσο για την εκπαιδευση και τα κριτηρια προσληψης των μπατσων, γελαω μονο που τα διαβαζω...

Δεν ξερουμε πως γινονται αυτα, ε?...

Δραση-αντιδραση λεγεται ολο αυτο που μας "εκπλησσει" σφοδρα...για αλλη μια φορα...

Και φυσικα...πολιτικες σκοπιμοτητες, ολων των εμπλεκομενων με την λεξη "συμφεροντα"...

Πω πωωω...τι εγινε!!! Ενας, δυο, πεντε μπατσοι, καποιον ξυλοκοπησαν στα καλα του καθουμενου!!!...

Πω πωωω...τι εγινε!!! Κατι αλλοι την πεσανε σε κατι μπατσους με μολοτωφ!!!...

Υποκρισιες, αποτυχημενων ψηφοφορων-οπαδων...

Spiros--

# 23 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Αν ...

... δεν κάνουμε κάτι μεμπτό, γιατί αλίμονό μας? Ας μην δαιμονοποιούμε την τεχνολογία...

Απλά, όταν θα βλέπουμε αστυνομικούς, θα αλλάζουμε πεζοδρόμιο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Heptamer

Τετοιες καμερες, στο σωμα των αστυνομικων υπάρχουν ήδη σε καποια κράτη.

Aρκει αυτες να μην καταγραφουν συνεχώς, παρα μόνο οταν υπαρχει επεμβαση,  ωστε να μη λειτουργησουν (απο την πισω πορτα) ως φορητα συμπληρώματα των σταθερών καμερών και να παρακολουθειται συνεχως ο περιγυρος αυτου που τη φέρει. Αλίμονό μας τότε...

Αρέσει στο μέλος hornet19

Spiros--

# 24 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Δεν νομίζω ...

... πως κάποιος ψήφισε ΝΔ για να δέρνουν κόσμο στα πάρκα.

Δεν νομίζω πως κάποιος ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ για να εφαρμόσει μνημόνια.

Το ακόμα μεγαλύτερο θέμα είναι πως άλλα πολιτικά προφίλ και προεκλογικά προγράμματα ψηφίζει ο λαός στις εκλογές και άλλα κάνουν τελικά αυτοί που θα πάρουν την εξουσία! Λες και παίρνουν μια εν λευκώ επιταγή...

Μήπως θα έπρεπε να έχουν ποινικές ευθύνες όσοι παρεκκλίνουν από το προεκλογικό τους πρόγραμμα ?

Μήπως δεν έχω εγώ ευθύνη που άλλα υπόσχονται και άλλα κάνουν τελικά ?

Μήπως με έχουν κοροϊδέψει αυτοί που μετά μου κουνάνε το δάχτυλο ?

Λέω εγώ τώρα ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Enikos

Σε ποια χωρα επιβαλλεται ο νομος διχως βια, απεναντι στην βια?...

Ακομα και σε αυτες τις οποιες, κατοπιν υποδειξεων, ονομαζουμε "πολιτισμενες"...

Οσο για την καταχρηση της εξουσιας, ηδη εχουν αποφασισει οι πολιτες, ποιος θα την εφαρμοσει αποτελεσματικοτερα, περισσοτερο και πιο αθορυβα απο τους "αλλους"...

Το αποτελεσμα της ψηφου των πολιτων σχολιαζουμε τωρα, σαν να μην τους ψηφισε κανεις?...

Ρωταω για να καταλαβω, ποσο πια μας φταινε οι αλλοι και καθε ποτε...

Καταλαβατε?...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

Heptamer

# 25 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.267

Δεν ειναι τοσο απλα / αφελη τα πραγματα...

24ωρη παρακολουθηση των παντων...

Μην ξεχναμε πως το κρατος παντα ρεπει σε θεματα ασφαλειας να αυθαιρετει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Spiros--

Αν ...

... δεν κάνουμε κάτι μεμπτό, γιατί αλίμονό μας? Ας μην δαιμονοποιούμε την τεχνολογία...

Αρέσει στα μέλη Spiros--, agnwstos_Xi και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 26 στις 9/3/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.667

Ενταξει βρε παιδια...δλδ τι προτεινετε? Να ψηφιζουμε καθε φορα που πρεπει να ληφθει μια αποφαση...ακ9μη και για τα διαδικαστικα γιατι παντα καποιος θα υπαρχει που θα χει αντιθετη αποψη και ευκολ θα μαζεψει και τους «δεκαδες χιλιαδες» γνωστους γραφικους??? Ειναι δυνατον? Και αντε και να ταν...μη θυμηθω τωρα εκεινο το «δημοψηφισμα» και ευθυμησω

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Spiros--

Δεν νομίζω ...

Το ακόμα μεγαλύτερο θέμα είναι πως άλλα πολιτικά προφίλ και προεκλογικά προγράμματα ψηφίζει ο λαός στις εκλογές και άλλα κάνουν τελικά αυτοί που θα πάρουν την εξουσία! Λες και παίρνουν μια εν λευκώ επιταγή...

Μήπως θα έπρεπε να έχουν ποινικές ευθύνες όσοι παρεκκλίνουν από το προεκλογικό τους πρόγραμμα ?

Λέω εγώ τώρα ...

Αρέσει στο μέλος hornet19

trocadero

# 27 στις 9/3/2021
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ελβετία
Απαντήσεις: 129

Είναι αλήθεια ότι σε άλλες χώρες δεν υπάρχει τόσο αυστηρό λοκντάουν.  To αυστηρό λόκνταουν στην Ελλάδα το οποίο βέβαια δεν διαρκεί περισσότερο από άλλες ευρωπαικές χώρες (γαλλία, αγγλία, ελβετία κλπ) χρειάσθηκε διότι πολύς κόσμος δεν σέβεται το χαλαρό.  Δυστυχώς καποιοι πιστεύουν οτι μένοντας στο σπιτι η κάνοντας το εμβόλιο κάνουν χατήρι στην κυβέρνηση.  Αντί να προσπαθούν να βρούνε τρόπους να γλυτώσουν τα πρόστιμα, ίσως θα ήταν καλύτερο για τους ιδιους και για όλη την κοινωνία να ακολουθούν τους κανονισμούς για να ξεφορτωθούμε επι τέλους καποια στιγμή αυτόν τον μπελά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Paralia48

Λοιπόν, θα σου πω μια γνώμη, από τα λίγα που διάβασα. Κατ αρχή έψαξα να διαβάσω, πώς ξεκίνησαν τα επεισόδια. Εκεί συμπέρανα πως ξεκίνησαν από μικρές <<φασαρίες>> οι οποίες κλιμακώθηκαν. Υπήρχε διαδήλωση κατα του λοκνταουν, άντε και κάτι υπερ Κουφοντινα, ακολούθησαν πρόστιμα, καλά όπως πάντα οι γνωστοί ταραξίες, μη χάσουν. Αλλα από ψιλοφασαρίες μέχρι να φτασουμε σε άγριο ξυλοδαρμό, ε, έχει μια απόσταση. Προφανώς, όλοι  ήθελαν να γίνει αυτή η φασαρία. Δηλαδή στο φτωχό μου μυαλό δείχνει η φασαρία λίγο στημένη. Η ομάδα πολιτών προκάλεσε και οι αστυνόμοι ...τσίμπησαν, δηλ ήταν απαράδεκτοι! Θα γίνει βέβαια ΕΔΕ, αλλά αν θέλεις Σπύρο άποψη, έστω και νωρίς, έπρεπε να φερθούν με περισσότερο τακτ και σύνεση.

Θα δείξουν οι επόμενες μέρες.

Πάντως η όλη κατασταση με το λοκνταουν δε θα μας βγει σε καλό. Καμία άλλη χώρα στον κόσμο δεν έχει τόσο αυστηρό και ανόητο πολλές φορες λοκνταουν, όσο εμείς και για τόσο καιρό. Ξαναλέω, έπρεπε να αφήνουν και να πάρουμε ανασα. Πχ , τι νόημα έχει το σμσ; Τι νόημα έχει η μάσκα όταν είσαι μόνος στο δρόμο; Τι νόημα έχει να μην πας με το δικό σου αυτοκίνητο σε άλλο δήμο; Αυτές τις ανοησίες αν τις αφαιρούσαν, θα νοιώθαμε όλοι λιγότερο ασφυκτικά. Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις, όσο πιο πολύ δένεις κάποιον, τόσο θέλει αυτός να ξεφύγει;

Δηλαδή φοβάμαι, ότι τα νεύρα έχουν φτασει στα όρια, γιαυτό θα έχουμε χειρότερα. Θα βρεθουν και κάποιοι επιτήδειοι οργανωμένοι μάγκες, που θα βρουν ευκαιρία να πιάσουν μερικά κορόιδα, να τα βάλουν να κάνουν φασαρίες, γιατί έτοιμοι είναι όλοι, για να κερδίσουν άλλοι βέβαια, όχι αυτοί που θα φάνε το ξύλο.

Εδώ είμαστε, το συνεχίζουμε

Αρέσει στο μέλος Spiros--

trocadero

# 28 στις 9/3/2021
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ελβετία
Απαντήσεις: 129

δεν είναι κακή ιδέα τα δημοψηφίσματα.  έτσι αντί ο κόσμος να διαμαρτύρεται, θα παίρνει και την ευθύνη των αποφάσεων του. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Kristina_

Ενταξει βρε παιδια...δλδ τι προτεινετε? Να ψηφιζουμε καθε φορα που πρεπει να ληφθει μια αποφαση...ακ9μη και για τα διαδικαστικα γιατι παντα καποιος θα υπαρχει που θα χει αντιθετη αποψη και ευκολ θα μαζεψει και τους «δεκαδες χιλιαδες» γνωστους γραφικους??? Ειναι δυνατον? Και αντε και να ταν...μη θυμηθω τωρα εκεινο το «δημοψηφισμα» και ευθυμησω

Αρέσει στο μέλος Spiros--

Enikos

# 29 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εφαρμοστεες λυσεις λεω...οχι αυτα που νομοθετει ενα κρατος, για να εχει εξασφαλισμενο το αλλοθι του οτι ειναι "δημοκρατικο"...που βολευει την οποια κυβερνηση, διαδοχικα και πανω εκει στηριζει και τα δικα της ναι μεν αλλα...

Η επιβολη του νομου, στα ναι μεν αλλα, δεν γινεται με διαπραγματευσεις τυπου τοκ σοου...

Οταν οι πολιτες εχουν δεχθει με την ψηφο τους, οτι ο νομος επιβαλλεται, οπου κινδυνευει να μην εφαρμοστει, για ποιο πραγμα μιλαμε...

Ο Μπογδανος, συνιστα τον αντιλογο σε εμενα?...

Ολοι..."Μπογδανοι" ειναι στα ματια μου...στα δικα σου?...

Ε, να...αυτα λεω...

Enikos

# 30 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οι πολιτες...

Γι' αυτο εχουν τις κυβερνησεις που τους αξιζουν...

Ενας κουτοπονηρος λαος, θα εχει κουτοπονηρες κυβερνησεις...

Νομος...

Ολοι αφελεις πια!!!...

Αλλα και τοσο ειδικοι απαυτολογοι!!!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Spiros--

Δεν νομίζω ...

Λέω εγώ τώρα ...

Αρέσει στα μέλη la-mer, gogo6960

Spiros--

# 31 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Όχι ...

... ο Μπογδάνος δεν είναι ο αντίλογος σε εσένα ρε συ Ενικέ, απλά μου ταίριαξε συλλογιστικά στο κείμενο και λόγω έλλειψης χρόνου δεν του έκανα την ... τιμή να τον αυτονομήσω σε δικό του post. 

Δεν έχει κερδίσει δα μια τόσο τιμητική μεταχείριση από εμένα ... όσα βιβλία και αν μοστράρει συνεχώς στο background των βίντεο που εμφανίζεται!   Τα ράσα δεν κάνουν τον παππά, αλλά ούτε τα βιβλία κάνουν ... τον Άνθρωπο 

Όσο για την ταμπακιέρα, όσο οι Νόμοι έχουν παραθυράκια και χρίζουν ερμηνείας, ανάλογα την περίσταση, βράσε όρυζα! 

Γιατί δεν κάνουν απλούς, κατανοητούς, ξεκάθαρους και χωρίς ανάγκη ερμηνείας τους νόμους ?

Για εμένα αυτή η κατασκευασμένη ανομία έχει επιτρέψει όλα όσα ζούμε ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από Enikos

Εφαρμοστεες λυσεις λεω...οχι αυτα που νομοθετει ενα κρατος, για να εχει εξασφαλισμενο το αλλοθι του οτι ειναι "δημοκρατικο"...που βολευει την οποια κυβερνηση, διαδοχικα και πανω εκει στηριζει και τα δικα της ναι μεν αλλα...

Η επιβολη του νομου, στα ναι μεν αλλα, δεν γινεται με διαπραγματευσεις τυπου τοκ σοου...

Οταν οι πολιτες εχουν δεχθει με την ψηφο τους, οτι ο νομος επιβαλλεται, οπου κινδυνευει να μην εφαρμοστει, για ποιο πραγμα μιλαμε...

Ο Μπογδανος, συνιστα τον αντιλογο σε εμενα?...

Ολοι..."Μπογδανοι" ειναι στα ματια μου...στα δικα σου?...

Ε, να...αυτα λεω...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Enikos

Kristina_

# 32 στις 9/3/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Τατζικιστάν
Απαντήσεις: 1.667

Α εγω θυμηθηκα εκεινο το δημοψηφιασμα του 2015 που δεν πολυκαταλαβαμε τιψηφιζαμε και οτι κι αν ψηφισαμε κανενα νοημα δεν ειχε αφου την επομενη το οχι εγινε ναι και το ναι οχι 

Οπως και να χει ομως δεν εχει νοημα να ψηφιζουμε για τα παντα!!! κανεις, ακομη και αν διαθετει εναν κοινο νου, δεν εχει χρονο να μελεταει σε βαθος τα δεδομενα για θεματα που δεν ειναι της αρμοδιοτητας του και να αποφασιζει μετα τι να ψηφισει... και αμα λαβουμε υποψη και οσους αλλα διαβαζουν αλλα καταλαβαινουν αστα να πανε...

Εξαλλου παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα δαμαρτυρονται επειδη ψηφισαν το αντιθετο απο την πλειοψηφια η επειδη παραπλανηθηκαν και τους απεσπασαν ψηφο κλπκλπ

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από trocadero

δεν είναι κακή ιδέα τα δημοψηφίσματα.  έτσι αντί ο κόσμος να διαμαρτύρεται, θα παίρνει και την ευθύνη των αποφάσεων του. 

Αρέσει στα μέλη alisida, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 33 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.615

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από trocadero

Είναι αλήθεια ότι σε άλλες χώρες δεν υπάρχει τόσο αυστηρό λοκντάουν.  To αυστηρό λόκνταουν στην Ελλάδα το οποίο βέβαια δεν διαρκεί περισσότερο από άλλες ευρωπαικές χώρες (γαλλία, αγγλία, ελβετία κλπ) χρειάσθηκε διότι πολύς κόσμος δεν σέβεται το χαλαρό.  Δυστυχώς καποιοι πιστεύουν οτι μένοντας στο σπιτι η κάνοντας το εμβόλιο κάνουν χατήρι στην κυβέρνηση.  Αντί να προσπαθούν να βρούνε τρόπους να γλυτώσουν τα πρόστιμα, ίσως θα ήταν καλύτερο για τους ιδιους και για όλη την κοινωνία να ακολουθούν τους κανονισμούς για να ξεφορτωθούμε επι τέλους καποια στιγμή αυτόν τον μπελά.

hornet19

# 34 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.615

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από trocadero

Καλή ιδέα τα δημοψηφίσματα αν είσαι Ελβετία

Spiros--

# 35 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Δυστυχώς ...

... μαζί με την καλή χρήση, έρχεται και η ... κακή χρήση/κατάχρηση, αλλά απ' την άλλη, κάθε τι έτσι δεν είναι ? Πάντα θα υπάρχουν (τουλάχιστον) δύο αντίθετες όψεις, ανάλογα με το που στέκεσαι και παρατηρείς. Κατά αυτή την έννοια, να σταματήσουμε κάθε πρόοδο/βελτίωση/εξέλιξη υπό τον φόβο της κατάχρησης ή να προσπαθήσουμε να κάνουμε δύσκολη την κακή χρήση ? Εγώ πάντως επιλέγω το 2ο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Heptamer

Δεν ειναι τοσο απλα / αφελη τα πραγματα...

24ωρη παρακολουθηση των παντων...

Μην ξεχναμε πως το κρατος παντα ρεπει σε θεματα ασφαλειας να αυθαιρετει.

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Heptamer

# 36 στις 9/3/2021
author

Καθόλου νόμος. Απλή λογική. 

Οι κυβερνητες ενος λαού ειναι αυτοματως και φορεις της νοοτροπιας του, αφου δεν αποτελουν ξενα σωματα, αλλα προκυπτουν απο τα σπλάχνα του.

Οπότε, οι κυβερνητες ενος κουτοπονηρου λαου δε θα μπορουσαν παρά να ειναι και οι ίδιοι κουτοπονηροι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Enikos

Ενας κουτοπονηρος λαος, θα εχει κουτοπονηρες κυβερνησεις...

Νομος...

Αρέσει στα μέλη la-mer, Enikos

Spiros--

# 37 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση

Το δημοψήφισμα του 2015 ...

... είναι για να πάει κόσμος φυλακή !!! (εδώ γελάμε )

Αλλα Κρις, για πολύ σημαντικά ζητήματα, που επηρεάζουν το σύνολο του πληθυσμού, δεν θα ήταν κακό να μας ρώταγαν που και που  

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Kristina_

Α εγω θυμηθηκα εκεινο το δημοψηφιασμα του 2015 που δεν πολυκαταλαβαμε τιψηφιζαμε και οτι κι αν ψηφισαμε κανενα νοημα δεν ειχε αφου την επομενη το οχι εγινε ναι και το ναι οχι 

Οπως και να χει ομως δεν εχει νοημα να ψηφιζουμε για τα παντα!!! κανεις, ακομη και αν διαθετει εναν κοινο νου, δεν εχει χρονο να μελεταει σε βαθος τα δεδομενα για θεματα που δεν ειναι της αρμοδιοτητας του και να αποφασιζει μετα τι να ψηφισει... και αμα λαβουμε υποψη και οσους αλλα διαβαζουν αλλα καταλαβαινουν αστα να πανε...

Εξαλλου παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα δαμαρτυρονται επειδη ψηφισαν το αντιθετο απο την πλειοψηφια η επειδη παραπλανηθηκαν και τους απεσπασαν ψηφο κλπκλπ

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Kristina_

Heptamer

# 38 στις 9/3/2021
author

Δυστυχως,  μας ενδιαφερει περισσοτερο η όποια  εξελιξη με όποιο κόστος, παρά ο περιορισμός της κακής χρησης της εξελιξης.

Στο δευτερο δεν επενδύεται, αφου αποτελει τροχοπέδη στο πρώτο και άλλωστε πολλές φορές δε συμφέρει την ...εξέλιξη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Spiros--

Δυστυχώς ...

... μαζί με την καλή χρήση, έρχεται και η ... κακή χρήση/κατάχρηση, αλλά απ' την άλλη, κάθε τι έτσι δεν είναι ? Πάντα θα υπάρχουν (τουλάχιστον) δύο αντίθετες όψεις, ανάλογα με το που στέκεσαι και παρατηρείς. Κατά αυτή την έννοια, να σταματήσουμε κάθε πρόοδο/βελτίωση/εξέλιξη υπό τον φόβο της κατάχρησης ή να προσπαθήσουμε να κάνουμε δύσκολη την κακή χρήση ? Εγώ πάντως επιλέγω το 2ο!

Heptamer

# 39 στις 9/3/2021
author

Και ποιος θα νομοθετησει / επιβάλλει αυτες τις ποινικές ευθύνες στους παρεκκλίνοντες, περα απο τους ίδιους τους...παρεκκλινοντες?

Κανεις δε νομοθετει εναντια στον εαυτο του.

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Spiros--

Αρέσει στο μέλος la-mer

Aggelo

# 40 στις 9/3/2021
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.117

Το Economist σ ενα αρθρο κάνει δυσοίωνες προβλέψεις για το 2021.

Λαϊκοί ξεσηκωμοί και μεγάλες κοινωνικές αναταραχές

θα ξεσπάσουν σε όλο τον πλανήτη εξαιτίας της ένδειας που έχει επιφέρει

η πανδημία του κορωνοϊού, προσθέτοντας ότι τα δεινά του πληθυσμού

θα επιδεινωθούν...... εξ αιτιας ανίκανων και αυταρχικών

πολιτικών που έχουν εκμεταλλευτεί τον ιό για να εδραιώσουν

τη θέση τους στην εξουσία......

Επιλέξτε σελίδα: (1-19)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε