Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κι όταν φεύγει ο έρωτας τι μένει?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Mathusalas

# 21 στις 26/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Διαβασες τη δικια μου? δεν σου αρεσε? (δεν σε παιζω)

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Anna324

Διάβασα πολύ προσεκτικά τα μηνύματα όλων σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας. Θα προσπαθήσω να μαζέψω τις σκέψεις μου και να απαντήσω δίνοντας παραπάνω πληροφορίες.

Hepatica

# 22 στις 26/3/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 144
'Aρεσαν+: 0%
#18 Γλυκιά μου, σε καταλαβαίνω γιατί έτσι ήμουν κ εγώ. Χαχαχα Κι όμως είχα κ έχω βρει αξιόλογα παιδιά, πέρα από τα προβλήματα που προέκυπταν στο πλαίσιο της σχέσης κ ως επί το πλείστον ήταν η αφορμή κ όχι τόσο η αιτία χωρισμού μας πες. Άκου...το τέλειο δεν υπάρχει. Το χτίζουμε. Οι σχέσεις είναι 5-10 "συστατικά": σεβασμός, εκτίμηση, κατανόηση, υποχώρηση, εμπιστοσύνη, έρωτας, αγάπη, νοιαξιμο, προστασία κ.α.". Όπως το μεταφράζει ο καθένας με βάση τις δικές του ανάγκες την εκάστοτε στιγμή. Κ ειδικά σήμερα πρέπει να ξέρεις να χειρίζεσαι καταστάσεις με πολλούς τρόπους για να συνυπάρξεις με κάποιον. Αυτό που κατάλαβα με τα χρόνια είναι η απομυθοποίηση του έρωτα, όχι όμως με την κακή έννοια... ότι θέλει κ λίγο ήρεμες συνθήκες να χτίσεις πρώτα για να γνωρίσεις ουσιαστικά τον άλλον κ να δεις αν τον θέλεις, αν σου ταιριάζει, αν τον αντέχεις κλπ κλπ. Δεν χρειάζεται το οτιδήποτε να το ζούμε στο τέρμα του. Ήδη νομίζω ότι έχεις κουραστεί επειδή είχες συνηθίσει όντας για χρόνια ερωτευμένη (με διαφορετικά πρόσωπα ανά φάσεις κ χρόνια) κ στο παράλληλο νιώθεις κ μόνη. Οι σχέσεις δεν είναι όπως βάρος ταινίες, πολλοί το καταλαβαίνουν, λίγοι το συνειδητοποιούν. Βγες απ' τον έρωτα της φούσκας βάζοντας λίγη λογική κ τότε θα αγαπήσεις ουσιαστικά έναν άνθρωπο. Θέλουν ισορροπία αυτά τα 2. Για να καταλάβεις κάτι αντίστοιχο σαν κ εμάς είναι κ ένας άνθρωπος που ερωτεύεται με λογική, με την έννοια ότι αν "βρίσκεται" ο άλλος στα κουτάκια της λογικής του κ σε αυτό που θέλει από έναν σύντροφο τον ερωτεύεται. Δεν πάει όμως έτσι. Μείνε μόνη όσο μπορείς κ όταν ερωτευθεις τον εαυτό σου μια κ καλή θα θέλεις κ αντίστοιχα να ερωτευτείς έναν άντρα ουσιαστικά κ για καιρό.
Αρέσει στα μέλη Anna324, andrikos66

Spiros--

# 23 στις 26/3/2021
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 950

Με καλή διάθεση ...

... και πολύ καλή πρόθεση απ’ την μεριά σου ... καταφέρνεις με όσα κάνεις ... να χάνεις τελικά τον εαυτό σου !!!

Αλήθεια, όταν έχεις χάσει εσένα, πως περιμένεις να βρείς τον άλλον και ακόμα περισσότερο τον Έρωτα και την Αγάπη μεταξύ σας ?

Το να προχωράς αργά και σταθερά, ως φυσική ανάγκη/εξέλιξη της σχέσης και το να διατηρείς παράλληλα την «ρουτίνα» σου σε αυτό το ταξίδι, δεν είναι εγωιστικό, ούτε εχθρικό ως προς την σχέση. Είναι ο μόνος τρόπος να παραμείνεις εσύ και να μην γίνεις μια άλλη εκδοχή του εαυτού σου, που ένα πρωί, δεν θα σου αρέσεις όπως έχεις καταντήσει... 

Σε εκνευρίζουν τα πάντα, όπως λες, γιατί ουσιαστικά είσαι εκνευρισμένη με τον εαυτό σου. Ίσως δεν φταίνε κάπου οι σύντροφοί σου σε ότι περιγράφεις. Ίσως έχουν άλλα φταιξίματα, αλλά η επιλογή να γίνεις κάτι που δεν σου αρέσει, αισθάνομαι πως είναι όλη δική σου!

Αρέσει στα μέλη Hepatica, Anna324

kostas232

# 24 στις 26/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

φυσικα

εισαι αιγοκερος γιαυτο κι η τελευταια σου προταση ισχυει

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Anna324

Ερωτεύομαι πολύ έντονα από την αρχή, ενθουσιαζομαι, μου αρέσουν όλα, είναι όλα τέλεια, το πάω σοβαρά..

Και μετά από 1,5 - 2 χρόνια, σταδιακά έρχεται μια τεράστια κατηφόρα από την πλευρά μου, με ενοχλούν σχεδόν τα πάντα σε αυτόν, ξενερώνω, πνίγομαι και θέλω να φύγω!
Αυτό γίνεται αρκετά χρόνια με όλες μου τις σχέσεις. Είμαι 30 και μόλις ξαναχωρισα.Εγώ κάνω από την αρχή λάθος επιλογή και δεν τους βλέπω λόγω ενθουσιασμού? Γιατί ενώ στην αρχή μου άρεσαν, μετά δε με γεμίζουν πια?Μήπως ψάχνω κάτι που δεν υπάρχει και πρέπει να συμβιβαστώ ακόμα κι αν δε νιώθω πια ερωτευμένη?Αλλά πως να μείνεις με κάποιον μια ζωή αν σταμάτησες να τον θες από τα πρώτα 2 χρόνια?Μήπως δεν έχω γνωρίσει τον κατάλληλο ή μήπως είμαι αρκετά εγωίστρια και τους βαριέμαι όλους όταν δεν έχουν κάτι άλλο παραπάνω να μου δώσουν (συναισθηματικά εννοώ). 

kostas232

# 25 στις 26/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μεταξυ μας

μαθου ψιλοχαζομαραητανε.. τι παει να πει ειναι ερωτευμενη με τον ερωτα, σου αρεσει ο διος ο ερωτσας.. περι ερωτα ομιλειτε οχι περι στιφαδου.. μην τους δινεις θαρρητα μαθου

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Mathusalas

Μου αρεσει αυτο που εγραψες, πολυ απλα ΕΓΡΑΨΕΣ

paranomos

# 26 στις 26/3/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.065

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Anna324

Σιγουρα το ποστ με τα σχολια..οπως και το νικ σου, αν δεν διαγραφεις, θα μεινει!

Να ερχεσαι να διαβαζεις

Αρέσει στο μέλος Anna324

Anna324

# 27 στις 26/3/2021
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 8

Μου άρεσε! Και να ξέρεις ότι έχω μεγάλη αδυναμία στον μπαμπά μου, αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με αυτό το πρόβλημα μου! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Mathusalas

Διαβασες τη δικια μου? δεν σου αρεσε? (δεν σε παιζω)

Anna324

# 28 στις 26/3/2021
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη

Αχχχ... Σαν τη μάνα μου κι εσύ.! Λέει ότι εμείς οι αιγόκεροι είμαστε πολύ ευαίσθητοι... αλλά μόνο με τον εαυτό μας! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από kostas232

φυσικα

εισαι αιγοκερος γιαυτο κι η τελευταια σου προταση ισχυει

Mathusalas

# 29 στις 26/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κωστη μην εισαι σκληρος με τους ανθρωπους. χαμογελα και λιγο κανει καλο. ειναι μεταδοτικο.

JIMTHEBLASTER1975

# 30 στις 27/3/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129

Εγω παντα υποστηριζα οτι οταν φευγει ο ερωτας/καψουρα  (max 16 μηνες κραταει,δεν παει παραπανω),βλεπεις τον αλλο στο ΄΄πιατο'' οπως λεμε.Τοτε βλεπεις τα κουσουρια του,τις διαφορες σας,τοτε βλεπεις τον πραγματικο συντροφο που διαλεξες.Αρα για μενα η λυση ειναι να  κανεις σχεση με ατομο με το οποιο συμφωνειτε σε πολλα πραγματα(χομπυ,συνηθειες,χαρακτηρες) και βαλε τον (τρελο) ερωτα σε 2η μοιρα.Δηλαδη ναι μεν να τον γουσταρεις πολυ αλλα οχι αυτο το ''καψουρα'' που λεμε.Ψαχτο γενικα,μην παρασυρεσαι.Και θα ηθελα να προσθεσω(και μην με ''κραξετε'' ολοι) οτι οταν βλεπω ατομα να κανουν προτασεις γαμου στο μηνα/διμηνο και γενικα κατω απο την επηρεια του ερωτα πραγματικα γελαω(και χαιρομαι που δεν ειμαι εγω στη θεση τους) γιατι ξερω την καταληξη τους στο μελλον...

Αρέσει στο μέλος Anna324

flat_line

# 31 στις 27/3/2021
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Η βαρεμάρα που υπεισέρχεται σύντομα σε μια σχέση μπορεί να υποθάλπει την ύπαρξη μιας βαθιάς εχθρότητας. Αν σε μια σχέση, το ζευγάρι δεν έχει μάθει να εκφράζει τις δυσαρέσκειές του και κρατάει ο καθένας τον θυμό του μέσα του, τότε αυτό μπορεί να οδηγήσει στην βαρεμάρα. Η βαρεμάρα σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να είναι η έκφραση των συναισθημάτων της δυσαρέσκειας και απογοήτευσης. Είναι σημαντικό σε μια σχέση να μπορούμε να εκφράζουμε τα συναισθήματα μας, ακόμα και αυτά που είναι λίγο δύσκολα στην διαχείρισή τους, όπως είναι ο θυμός και η ζήλεια. Η σχέση σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται προσοχή. Η σχέση είναι ανθεκτική όταν τα άτομα που την συνθέτουν γνωρίζουν πώς να διαχειρίζονται τα ζητήματα που προκύπτουν με τρυφερότητα και ευαισθησία, η επικοινωνία είναι το κλειδί σε αυτές τις περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα έχει πολύ μεγάλη σημασία να διατηρείται η ισορροπία μεταξύ εγγύτητας και απόστασης στο ζευγάρι. Πρέπει να συνεχίζεις να αναπτύσσεσαι και να έχεις δραστηριότητες σαν άνθρωπος πέρα από τη σχέση, και ο σύντροφός σου παράλληλα. Τα ενδιαφέροντά σου δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να εξαντλούνται στην σχέση, η υπαρξιακή σου αυτονομία είναι αυτή που θα σε διατηρήσει ένα ευχάριστο και ενδιαφέρον ερέθισμα για τον σύντροφό σου.

Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, Heptamer και σε ακόμα 2 μέλη.

apolitiii

# 32 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 851

Όταν φευγει ο έρωτας μένει...η ανάμνηση του με τις όμορφες στιγμές που εζησες...

Μετά περιμένεις τον επόμενο...που ευχομαι να κρατήσει όσο το δυνατό περισσοτερο...
Αρέσει στο μέλος Anna324

Francesca_

# 33 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 703

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Anna324

Ερωτεύομαι πολύ έντονα από την αρχή, ενθουσιαζομαι, μου αρέσουν όλα, είναι όλα τέλεια, το πάω σοβαρά..

Και μετά από 1,5 - 2 χρόνια, σταδιακά έρχεται μια τεράστια κατηφόρα από την πλευρά μου, με ενοχλούν σχεδόν τα πάντα σε αυτόν, ξενερώνω, πνίγομαι και θέλω να φύγω!
Αυτό γίνεται αρκετά χρόνια με όλες μου τις σχέσεις. Είμαι 30 και μόλις ξαναχωρισα.Εγώ κάνω από την αρχή λάθος επιλογή και δεν τους βλέπω λόγω ενθουσιασμού? Γιατί ενώ στην αρχή μου άρεσαν, μετά δε με γεμίζουν πια?Μήπως ψάχνω κάτι που δεν υπάρχει και πρέπει να συμβιβαστώ ακόμα κι αν δε νιώθω πια ερωτευμένη?Αλλά πως να μείνεις με κάποιον μια ζωή αν σταμάτησες να τον θες από τα πρώτα 2 χρόνια?Μήπως δεν έχω γνωρίσει τον κατάλληλο ή μήπως είμαι αρκετά εγωίστρια και τους βαριέμαι όλους όταν δεν έχουν κάτι άλλο παραπάνω να μου δώσουν (συναισθηματικά εννοώ). 

παλι, κατι σου μενει... μια εμπειρια εστω... 

που θα ειναι στις σελιδες του ''βιβλιου της ζωης'' σου απο δω και περα, οπως και ολα τα υπολοιπα, οπως και συμβαινει σε ολους εμας.. 

ο ερωτας τι ειναι στην ουσια; 

να δεις πως καποιες σελιδες του δικου σου βιβλιου, ταιριαζουν περιπου με τις του αλλου, στην ιδια χρονικη στιγμη..  

και αρχιζει να μας εκπλυξει, να μας δινει την εντυπωση πως και να αλλαξουμε τα ''βιβλια'', δεν θα εχει και πολλη συμασια, γιατι θα διαβασουμε τα ιδια, θα νιωθουμε τα ιδια και ετσι, ελπιζουμε πως αυτο δεν θα εχει τελος.. 

ελα ομως που ειναι λιγες και οταν τελειωσουν, αρχιζουμε και ''διαβαζουμε'' αλλα, διαφορετικα απο αυτα που γραφει το δικο μας βιβλιο.. 

κατι που μεσα στον ενθουσιασμο - αχ, επιτελους βρηκα εναν ανθρωπο που να μου ταιριαζει - δεν μπορει να ξερουμε και να ξερει ο ιδιος, ποιος πραγματικα ειναι διπλα μας... 

εκει αρχιζει η πραγματικη αναγνωση/αναγνωρηση, καλη μου Αννα! 

οταν δεν εισαι προετοιμασμενος πως θα ερθει και αυτο, οταν δεν θες να το συζητας και να βρεις λυση για οποιο προβλημα προκυψει - πραγματικα, οχι μονο στα λογια, απλα ανοιγεις τις επομενες σελιδες σου και ψαχνεις παλι να ενθουσιαζεσαι και να ενθουσιαζεις.. 

με την ελπιδα πως θα ειναι κατι διαφορετικο αυτη τη φορα και παραπανω απο 3 κεφαλαια.. 

μπα..! ειδικα, οταν χρησιμοποιεις τα ιδια ''καλλη'' σου καθε φορα, χωρις να προσθεσεις εστω μια σελιδα, χωρις δλδ. να εξελισσεσαι μεσα στη σχεση, αυτο φερνει το ιδιο αποτελεσμα - λιγες σελιδες ιδιου ''ερωτα'', με τον οποιο ξεγελιεσαι πια μονος σου!

Αρέσει στο μέλος Anna324

paranomos

# 34 στις 28/3/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Αννα μη κλαις...
https://m.youtube.com/watch?v=YwbBQqSWLtI

Αρέσει στο μέλος Anna324

Paralia48

# 35 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729
Πάντως, κατάλαβα, πως αυτές τις ετήσιες σχέσεις, τις απολαμβάνεις όσο μπορείς και αυτό το βλέπω καλύτερο από το ανάποδο, δηλ να καθόσουν σε σχέσεις που δε σ ευχαριστούσαν από συνηθεια ή υποχρεώσεις.
Το <<προβληματάκι>> είναι, ότι θά θελες μια μακροχρόνια σχέση και δεν μπορείς, γιατί ξενερώνεις.
Ίσως δεν αγαπάς αυτούς τους άνδρες αρκετά. Ίσως όπως λέει ο Φλατ, να μην έχετε εκφραστεί αρκετά ελεύθερα ώστε να <<ανοίξετε>> τις καρδιές σας.
Και όσον αφορά το σεξουαλικό μέρος, ξέρω πως οι περισσότερες γυναίκες απολαμβάνουν καλύτερα το σεξ με έναν άντρα με τον οποίο υπάρχει ασφάλεια και εμπιστοσύνη. Γιαυτό και ακούς σούπερ φίρμες γυναίκες να λένε, πως πρώτη φορά ένοιωσαν οργασμό με τον άντρα τους. Ορισμένες βεβαια λειτουργούν αλλοιώς.

Ίσως ο επόμενος άντρα  να μιλήσει στην καρδιά σου...  (Μη βιαστείς να συγκατοικήσεις.)

Αρέσει στο μέλος Anna324

andrikos66

# 36 στις 29/3/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Απαντήσεις: 10
Για να υπάρξει έρωτας προηγείται ένα κενό. Άρα μετά τον έρωτα έρχεται το κενό και μετά πάλι ο έρωτας. Το κενό είναι ξεκούραση, αρχή και τέλος μιας κατάστασης. Αν δεν υπάρχει κενό τότε ο έρωτας είναι τζουφιος.

paranomos

# 37 στις 29/3/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση

Το να ειναι ο ερωτας τζουφιος και να ερχεται το ενα gap μετα το αλλο..παιζει σαν σεναριο η μπα;;

Αρέσει στο μέλος Anna324

andrikos66

# 38 στις 29/3/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Απαντήσεις: 10
Ο ποιητής θέλει να πει ότι πριν μπεις σε σχέση-έρωτας χρειάζεσαι ξεκούραση... μόνος για να ανακάμψει το μυαλό.
Αρέσει στο μέλος Anna324

ALEXANDRIANI123

# 39 στις 29/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σωστός ο ποιητής

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από andrikos66
Ο ποιητής θέλει να πει ότι πριν μπεις σε σχέση-έρωτας χρειάζεσαι ξεκούραση... μόνος για να ανακάμψει το μυαλό.

Anna324

# 40 στις 29/3/2021
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ναι λογικά είναι άλλη μία από τις αιτίες!Τα τελευταία χρόνια δεν μπορώ να πω ότι έχω πάρει "ανάσα" μεταξύ των σχέσεων.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε