Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το δυνατό και το αδύνατο σημείο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

ALEXANDRIANI123

# 1 στις 27/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Θάθελα να ρωτήσω, όσους και όσες από εσάς βρίσκεστε αυτόν τον καιρό σε κάποια σχέση

Ποιο θεωρείτε πως είναι το δυνατό σημείο της σχέσης σας, δηλαδή το στοιχείο του ή της συντρόφου που σας εξιτάρει πιο δυνατά;Ποιο θεωρείτε πως είναι το αδύνατο σημείο στη σχέση και πόσο σημαντικό είναι για σας; Απειλεί τη συνέχεια της σχέσης ή είναι κάτι που προσπερνάτε;Και τέλος, τι θα ήταν αυτό που δεν θα συγχωρούσατε με τίποτα; 

Mathusalas

# 2 στις 27/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ωραιο θεμα. δεν περιμενα να εχεις ανασφαλειες πριν το γαμο .
Περα απο τη πλακα να σου πω οτι απο την εμπειρια μου αυτο που μου αρεσει σε μια σχεση ειναι να εκφραζομαι ανετα χωρις πιεση. ειναι βασικο να υπαρχει ελξη και εμπιστοσυνη. να με εμπνεει το ατομο να κανω πραγματα μαζι του και οσο κρατησει. κρατα αυτο το τελευταιο, ΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ. εχε υποψη σου οτι σχεδον ολα καποια στιγμη τελειωνουν, μην τρεφετε αυταπατες. το βασικο ειναι οσο εισαι μαζι με τον αλλο να περνας καλα. το 'συμφωνητικο' γινεται μεταξυ των 2. θα επανελθω.

apolitiii

# 3 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 855
'Aρεσαν+: 0%

Το δυνατό σημείο της σχέσης μου είναι η αγάπη που νιώθουμε και η δύο, ο ένας για τον άλλον εννοω, οπότε δεν υπάρχουν αδυνατα σημεία...

Αρέσει στο μέλος Paralia48

paranomos

# 4 στις 27/3/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.065

Το πιο δυνατο στοιχειο ειναι το παθος...

Το πιο αδυνατο το να θεωρεις τον αλλο/η...δεδομενο/η ισως.

Αρέσει στα μέλη Meroulia1975, Jokors και σε ακόμα 1 μέλος.

Hepatica

# 5 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 144
Έχω την τέλεια σχέση...με τον εαυτό μου χαχα
Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

trocadero

# 6 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Ελβετία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 136

Σημαντικά

σημεία 1) ειλικρίνεια 2) λίγο η πολύ κοινά βιώματα και υπόβαθρο.  Πως να συννενοηθείς όταν μιλάς με άλλη γλώσσα και βλέπεις τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά; 3) κοινά γούστα. πως να μη βγεις από τα ρούχα σου όταν θέλεις να χουζουρευεις σάββατο πρωί και ο άλλος θέλει να ξυπνάς χάραμα; και βέβαια 4) και πιο σημαντικό αμοιβαίος σεβασμός.  Δεν θα συγχωρούσα το ψέμα.  Η ζωή μας δεν ανήκει σε κανέναν αλλά έχουμε υποχρέωση να παίζουμε τίμια εάν αυτό θέλουμε και από τους άλλους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ALEXANDRIANI123

Θάθελα να ρωτήσω, όσους και όσες από εσάς βρίσκεστε αυτόν τον καιρό σε κάποια σχέση

Ποιο θεωρείτε πως είναι το δυνατό σημείο της σχέσης σας, δηλαδή το στοιχείο του ή της συντρόφου που σας εξιτάρει πιο δυνατά;Ποιο θεωρείτε πως είναι το αδύνατο σημείο στη σχέση και πόσο σημαντικό είναι για σας; Απειλεί τη συνέχεια της σχέσης ή είναι κάτι που προσπερνάτε;Και τέλος, τι θα ήταν αυτό που δεν θα συγχωρούσατε με τίποτα; 

Enikos

# 7 στις 27/3/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.788
Βασικη προυποθεση ειναι η ξενηστικομαρα...

Δινει...παθος, στην "σχεση"...

Τι...οχι?...

Αρέσει στα μέλη la-mer, gogo6960

konstandinos73

# 8 στις 27/3/2021
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 331
Το πιο δυνατο σημειο της σχεσης μου ειναι οτι δεν εχω σχεση.

Lolita68

# 9 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 54 / Χήρα
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Απαντήσεις: 161

Βρε κοριτσακι μου... ετων 55...αν σου πω τωρα εγω τι πιστευω και ολοι οι υπολοιποι...τι θα κανεις δηλαδή? 

Ειναι καθαρα υποκειμενικο ολο αυτο ...αστειο σχεδον σαν θεμα.  
Μαλλον καποιος εδω μεσα σε ενδιαφερει...εκανες ενα τρολακι...γιατι μαλλον   τρολακι σε βλεπω.. και μεσω του θεματος θελεις να μαθεις τι πιστευει.. Δε μπορω να το εξηγησω διαφορετικα..Ολα λυνονται με τη κουβεντα στα ισια...αυτο πιστευω..ολα τ'αλλα ειναι για ναχαμε να λεγαμε εδω μεσα...
Αρέσει στα μέλη kalvin251, apolitiii και σε ακόμα 1 μέλος.

forget_it

# 10 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 281
Το δυνατό σημείο κάθε σχέσης είναι η αποδοχή των ιδιαιτεροτήτων του συντρόφου σας.Το αδύνατο σημείο είναι ο φόβος που σαμποτάρει την εκδήλωση συναισθημάτων και την αποκάλυψη του πραγματικού μας εαυτού.Αποδέχεσαι ή όχι,κάτι που γνωρίζεις καλά.Ακόμα δεν έχω γνωρίσει έναν τόσο θαρραλέο άνθρωπο,εσείς ?

alisida

# 11 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Το κακό με τις σχέσεις είναι πως διαφέρουν στα σημεία  

Δεν χαλάνε όλες για τους ίδιους λόγους και αν υπήρχαν στανταρακια,θα τα εντοπίζουμε και θα τα αποφευγαμε.

Σίγουρα στα υπέρ κατατάσσω την επικοινωνία και την εμπιστοσύνη.

Στα κατά, τη συναισθηματική ανασφάλεια και μακροχρόνια το Βατερλώ των προσδοκιών μας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ALEXANDRIANI123

Αρέσει στο μέλος paranomos
I am Not a psychotherapist :)

JIMTHEBLASTER1975

# 12 στις 28/3/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129

Υπερ(δυνατο σημειο δηλαδη) σχετικα ιδια γουστα,χομπυ,προτιμησεις και οπωσδηποτε κοινο υποβαθρο,ιδιως μορφωτικο,αλλα και αλληλοσεβασμος. Τελος θελω να ζουμε το σημερα οσο εντονα γινεται(πανδημιας επιτρεποντως...)και να μην κοιταμε το μελλον.

Κατα(αδυνατο σημειο) το να θελει ''να σε αλλαξει''.Το εχω ξαναπει αυτο και σε αλλες συζητησεις,οτι εγω δεν αλλαζω.Οπως βεβαια δεν εχω την απαιτηση να αλλαξει και αυτη.

ALEXANDRIANI123

# 13 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Trokadero μου συμφωνώ μέχρι κεραίας

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από trocadero

Σημαντικά

σημεία 1) ειλικρίνεια 2) λίγο η πολύ κοινά βιώματα και υπόβαθρο.  Πως να συννενοηθείς όταν μιλάς με άλλη γλώσσα και βλέπεις τα πράγματα από διαφορετική σκοπιά; 3) κοινά γούστα. πως να μη βγεις από τα ρούχα σου όταν θέλεις να χουζουρευεις σάββατο πρωί και ο άλλος θέλει να ξυπνάς χάραμα; και βέβαια 4) και πιο σημαντικό αμοιβαίος σεβασμός.  Δεν θα συγχωρούσα το ψέμα.  Η ζωή μας δεν ανήκει σε κανέναν αλλά έχουμε υποχρέωση να παίζουμε τίμια εάν αυτό θέλουμε και από τους άλλους.

ALEXANDRIANI123

# 14 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με βάση τη λογική σου

Με βάση τη λογική σου, κι απ΄' όσο μπορώ να δω τα θέματα, όλοι σχεδόν αστεία θέματα ανεβάζουμε αγαπητή. Προφανώς ούτε εγώ στα 55, ούτε άλλοι στα 65 ή στα 75 ή στα οτιδήποτε περιμένουμε να μας πουν οι άλλοι τι θα κάνουμε. Κουβέντα καφενείου γίνεται εδώ μέσα με διάφορα θέματα, ότι του ...έρθει του καθένα (για να μην χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα και κοπεί το σχόλιο). Όσο για τα υπόλοιπα που λες, μπορεί να είμαι τόσο τρολάκι όσο και κάποια που τη λένε λολίτα ή και κάποιος ή κάποια οποιοσδήποτε και οποιαδήποτε από εδώ μέσα. Είναι μέσα στους κανόνες του παιχνιδιού ενός φόρουμ στο οποίο διατηρούμε την ανωνυμία μας ή, για την ακρίβεια, δίνουμε όσα στοιχεία θέλουμε για τον εαυτό μας.

Με την δική σου λογική, μπορεί κι εγώ να θεωρήσω ότι δεν είσαι μια χήρα 55 ετών από το ηρωικό Μεσολόγγι αλλά ένας χοντρός φαλακρός ανώμαλος εξηνταπεντάρης από τα Δουνέικα. Δικαίωμα;

Δεν έχει τέλος όπως καταλαβαίνεις αυτό, και κατά τη γνώμη μου καλό είναι εφόσον συμμετέχουμε, όσο συμμετέχουμε εδώ μέσα, να κρατάμε τις αμφιβολίες για την πάρτη μας και να αποφεύγουμε την αγένεια. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Lolita68

Βρε κοριτσακι μου... ετων 55...αν σου πω τωρα εγω τι πιστευω και ολοι οι υπολοιποι...τι θα κανεις δηλαδή? 

Ειναι καθαρα υποκειμενικο ολο αυτο ...αστειο σχεδον σαν θεμα.  
Μαλλον καποιος εδω μεσα σε ενδιαφερει...εκανες ενα τρολακι...γιατι μαλλον   τρολακι σε βλεπω.. και μεσω του θεματος θελεις να μαθεις τι πιστευει.. Δε μπορω να το εξηγησω διαφορετικα..Ολα λυνονται με τη κουβεντα στα ισια...αυτο πιστευω..ολα τ'αλλα ειναι για ναχαμε να λεγαμε εδω μεσα...

ALEXANDRIANI123

# 15 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πολύ καλή η τοποθέτησή σου alisida

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από alisida

Το κακό με τις σχέσεις είναι πως διαφέρουν στα σημεία  

Δεν χαλάνε όλες για τους ίδιους λόγους και αν υπήρχαν στανταρακια,θα τα εντοπίζουμε και θα τα αποφευγαμε.

Σίγουρα στα υπέρ κατατάσσω την επικοινωνία και την εμπιστοσύνη.

Στα κατά, τη συναισθηματική ανασφάλεια και μακροχρόνια το Βατερλώ των προσδοκιών μας.

Mathusalas

# 16 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν βλεπω να μας λες εσυ την αποψη σου για το θεμα και αυτο με ανησυχει.

Mathusalas

# 17 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν εχεις καθολου αδικο αν και νομιζω οτι για να το παραδεχτει καποιο ατομο θελει δυναμη ψυχης. 7 στους 10 συμβαινει αυτο. (δικια μου στατιστικη)

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Enikos
Βασικη προυποθεση ειναι η ξενηστικομαρα...

Δινει...παθος, στην "σχεση"...

Τι...οχι?...

ALEXANDRIANI123

# 18 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σε ανησυχεί;

Νομίζω πως όταν βάζει κάποιος ένα θέμα σε μορφή ερώτησης, το σωστό είναι να περιμένει τις απαντήσεις των άλλων πριν απαντήσει ο ίδιος στην δική του ερώτηση. Προφανώς σε σημεία με κάποιους συμφωνώ με κάποιους όχι. Επιφυλάσσομαι να απαντήσω αφού ακούσω/διαβάσω τους φίλους εδώ μέσα

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Mathusalas

Δεν βλεπω να μας λες εσυ την αποψη σου για το θεμα και αυτο με ανησυχει.

Lolita68

# 19 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 54 / Χήρα
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Απαντήσεις: 161
                                                                                                                                            Απαντηση στο # 14

ΑLEXANDRIANI 123...χαιρομαι που απαντησες δυναμικα , με. επαγγελματισμο !!!  

Μαλλον εχεις χρονια εδω μεσα και ξερεις καλα τους ''κανονες παιχνιδιου'' ενος φορουμ.

Δεν θα το αναλυσω πολυ το θεμα...

Αρχικα ...δεν ηθελα να φανω αγενης ...δεν ειναι του χαρακτηρα μου..Απαντησα κι εγω απλα...οπως πιστευα ...μεσα απο  την δικη μου ανωνυμια..
 Μου εκανε εντυπωση ενα τετοιο θεμα  απλοικο  και υποκειμενικο...αλλα μετα την αναλυση που εκανες καταλαβα...(σαν σχετικα νεα εδω...οπως γραφω βεβαια..κανεις δε ξερει..) οτι ετσι γινεται...ετσι παιζεται..εδω το παιχνιδι.  
 Βρισκω λιγο  αδικο ομως για καποιους  (αν υπαρχουν βεβαια.!!!..αγνωστο ...)  να βγαζουν και τη ψυχη τους εδω μεσα,  να γραφουν σοβαρα , και να περιμενουν σοβαρη απαντηση..Δεν τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακκί... Τες πα.. Οκ...
Αλλα βρε παιδι μου...και πολυ σοβαρα την πηρες την απαντησή μου ...για καφενειο... 
Α...και...να φοβασαι...ισως ειμαι... 70αρης ...χοντρος...καραφλος... κι ανωμαλος ..
Αρέσει στο μέλος kalvin251

ALEXANDRIANI123

# 20 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αχ βρε λολιτοχήρα μου...

Αγαπητή μου, δεν εξοικειώνεται κανείς με τη γραφή μόνο μέσω φόρουμ σαν κι αυτό, ούτε βέβαια στοιχειοθετεί τον δυναμισμό του εδώ. Επίσης, εάν κάποιος διαθέτει ένα ΙQ τουλάχιστον κοντά στον μέσο όρο, δεν χρειάζεται να διαβεί χρόνια σ' ένα ιστο-χώρο για να κατανοήσει στοιχειώδεις κανόνες λειτουργίας. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Τώρα όσον αφορά το ποιος βγάζει την ψυχή του ή ποιος κάνει μόνο πλάκα ή ποιος κάνει και τα δύο αναλόγως τη στιγμή του και το πόσο τον αγγίζει ένα θέμα, νομίζω πως συμπεριλαμβάνεται κι αυτό στους κανόνες ενός διαλόγου σαν κι αυτούς που γίνονται εδώ μέσα. 

Ως προς τα υπόλοιπα, να σου διαβεβαιώσω  πως είμαι μεγάλη γυναίκα και ξέρω ν΄αντιμετωπίζω και εβδομηντάρηδες και τεκνά και χοντρούς και λιγνούς και καραφλούς και μαλλιάδες, οι δε ανώμαλοι είναι το φόρτε μου. Εσύ να προσέχεις. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Lolita68
                                                                                                                                            Απαντηση στο # 14

ΑLEXANDRIANI 123...χαιρομαι που απαντησες δυναμικα , με. επαγγελματισμο !!!  

Μαλλον εχεις χρονια εδω μεσα και ξερεις καλα τους ''κανονες παιχνιδιου'' ενος φορουμ.

Δεν θα το αναλυσω πολυ το θεμα...

Αρχικα ...δεν ηθελα να φανω αγενης ...δεν ειναι του χαρακτηρα μου..Απαντησα κι εγω απλα...οπως πιστευα ...μεσα απο  την δικη μου ανωνυμια..
 Μου εκανε εντυπωση ενα τετοιο θεμα  απλοικο  και υποκειμενικο...αλλα μετα την αναλυση που εκανες καταλαβα...(σαν σχετικα νεα εδω...οπως γραφω βεβαια..κανεις δε ξερει..) οτι ετσι γινεται...ετσι παιζεται..εδω το παιχνιδι.  
 Βρισκω λιγο  αδικο ομως για καποιους  (αν υπαρχουν βεβαια.!!!..αγνωστο ...)  να βγαζουν και τη ψυχη τους εδω μεσα,  να γραφουν σοβαρα , και να περιμενουν σοβαρη απαντηση..Δεν τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακκί... Τες πα.. Οκ...
Αλλα βρε παιδι μου...και πολυ σοβαρα την πηρες την απαντησή μου ...για καφενειο... 
Α...και...να φοβασαι...ισως ειμαι... 70αρης ...χοντρος...καραφλος... κι ανωμαλος ..

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε