Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Έτσι θα γίνεται πάντα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Ditaki123

# 1 στις 27/3/2021
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Κύμινα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11
'Aρεσαν+: 0%

Έτσι θα γίνεται πάντα;

Καλησπέρα  και με απελπισία ξεκινάω ευθύς αμέσως!

Ήμουν με τον φίλο μου εδώ και 7 χρόνια (πλεον 28). Είχαμε μια όμορφη σχέση, τρυφερή, ζέστη ένιωθα επαφή, υπήρχε επικοινωνία και Περνούσαμε ωραία. Τα χρόνια περνούσαν, μεγαλώσαμε παρέα ώσπου πριν δύο χρόνια αγόρασε ένα σπίτι με σκοπό να μείνει ο ίδιος μαζί μου. Ένα πανέμορφο σπίτι. Ωστόσο τα προβλήματα ερωτικής και σεξουαλικης φύσεως είχαν κάνει την εμφάνιση τους. Αραιό σεξ, όχι μεγάλη επιθυμία ο ένας για τον άλλον και ιδίως με την καραντίνα όλο αυτό χειροτέρεψε. Αναγκαστικά βρισκόμασταν στο σπίτι μου όπου μένω με τη μητέρα μου και πάρα την διακριτικοτητα της δεν παύει να είναι περιοριστικο. Καταλάβαινα ότι δεν είναι νορμάλ και το συζητούσα αλλά μου έλεγε ότι με αγαπάει με θέλει και δεν έχουμε χώρο, δουλεύει πολύ κλπ. Ώσπου όταν ήρθε η ώρα να μείνουμε σε αυτό το σπίτι ένιωσα μια πίεση, ένα μπούκωμα. Ότι που πάω να μείνω αφού δεν θέλουμε πολύ ο ένας τον άλλο ; Υπήρχε μια βαρεμάρα μεταξύ μας.. Επίσης αυτός είχε δηλώσει και ξεκαθαρίσει ότι θέλει στα επόμενα χρόνια οικογένεια και γάμο κάτι που δεν μπορούσα να αφουγκραστω και του το είχα πει φυσικά. Αρχισα λοιπόν να συζητάω τα προβλήματα μου και την δυσκολία μου να πάω να μείνω χωρίς όμως να το προσπαθήσω, να το δοκιμάσω . Θόλωσε, έσπασε άδειασε μου είπε. Ενιωσε ότι δεν τον στήριξα. Απογοητευτηκε. Δεν θέλει να μαστε μαζί πια. Εγώ τον παρακαλεσα. Ήθελα να το παλέψω, να το προσπαθήσω. Γιατί αξίζει. Αλλά δεν.. Είναι ανένδοτος και πολύ πληγωμένος.. Ωστόσο μου απαντούσε όσες φορές του έστελνα με γλυκά λόγια αλλά πολύ πίκρα μέσα του . Το ερώτημα μου είναι αν κάθε φορά φεύγει ο έρωτας θα πρέπει να τελειώνει η σχέση; Μήπως εμείς έχουμε το πρόβλημα και την αίσθηση του ανικανοποιητου; Κανένας ποτέ δεν θα μας γεμίζει γιατί όλο ψάχνουμε το πάθος; Έχω πλέον αποδεχτεί ότι δεν θέλει να ναι μαζί μου αλλά μέσα μου εύχομαι τόσο πολύ να μπορούσε μια μέρα να ξαναγίνει μια προσπάθεια με όρεξη όμως. Να το πάρουμε από την αρχή!! Νιώθω πολύ γλυκά συναισθήματα και είναι ένας άνθρωπος που πραγματικά άξιζε. Ώρες ώρες σκεφτόμαι γιατί να μας φύγει το πάθος; Γιατί να έρθει η ανιαρή ρουτίνα;; Μήπως φταίμε; μήπως έχασα έναν άνθρωπο επειδή αφεθηκαμε; Πόσο θα θελα να αλλάξει! Δεν θέλω να τον χάσω από την ζωή μου.. 

Helenaki4

# 2 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883

Καλησπέρα θεματοθετρια 

Μερικά πράγματα που κατάλαβα μεγαλώνοντας θα μοιραστώ μαζί σου . 

Αν κάποιον δεν τον θέλεις πια , φύγε , ο,τι και να λέει το μυαλό . Ειδικά στις ηλικίες σας , αν δεν υπάρχει έρωτας , δε γινεται να συνεχίζεται η σχέση . 

Αν βρεθεί ο έρωτας της ζωής σου , δε θα καταλαγιάσει όλο αυτό σχεδόν ποτε . 
Το γεγονός οτι δίστασες να πας να μείνετε μαζί , ειναι ενδεικτικό οτι δεν είχες πια  συναισθήματα . 

Καλώς έγινε ο,τι έγινε και πιστευω πως θα το δεις κι εσυ στην πορεία , μη σε τρομάζει ένα τέλος . 

Όταν θα βρεθεί ο κατάλληλος για σένα , δε θα σε σταματάει τίποτα .

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Bruno_Xristos και σε ακόμα 5 μέλη.

gogo6960

# 3 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Γούβες
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 287

Αγαπητη

Το πάθος και ο ερωτας "φευγουν" και η σχέση διαλυεται, μόνο αν υπάρχει αμοιβαια αγάπη η σχέση αντεχει στο χρόνο...θα πρέπει να καταλαβουμε ότι δεν υπάρχει ιδανικη σχέση διότι δεν υπάρχουν ιδανικοι ανθρώποι, αφού ούτε εμείς οι ίδιοι είμαστε τελειοι...πως μπορούμε να απαιτουμε ο/η συντροφος μας να είναι τέλειος/α...
Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Chrisoula5 και σε ακόμα 1 μέλος.

Hepatica

# 4 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 144
Η ποσότητα στο κρεβάτι σας μειώθηκε, η ποιότητα αυτού? Γιατί αυτά είναι πολύ αντικειμενικά. Λογικό είναι να υπάρχει μια ρουτίνα με τα χρόνια, αλλά το πρόβλημα βρε φίλη δεν το είδα να το έχεις μόνο εσύ, γιατί κάπου νιώθω ότι έχεις επωμιστεί κ όλη την ευθύνη, αλλά ο ίδιος δεν "λειτουργούσε" το ίδιο. Μήπως είσαι η συνέχεια αυτού του "προβλήματος" του?! Εσύ μια χαρά όρεξη είχες κ είναι απόλυτα εύλογο να κάνεις "πίσω" στο που πας μαζί του όταν αλλάζει η σχέση. Δεν λέω, ας το "βουλωνες" κ εσύ λιγάκι κ να πήγαινες να μείνεις μαζί του, για κάποιο διάστημα μέσα σου έστω δοκιμαστικά. Δεν σε δεσμευε κ κάτι (πχ παιδί μαζί του). Τι ειπώθηκε κ με ποιο τρόπο κυρίως κ αυτός αντέδρασε έτσι κ κατέβασε ρολά? Κάποιος που θέλει σε ακούει κ προσπαθεί κ ο ίδιος. Εγώ δεν είδα καμία προσπαθεία από εκείνον, αλλά αφορμή στο να φύγει. Δεν ξέρω...τοσο βαρύ του έπεσε το "όχι" στην συγκατοίκηση σας? Έγινε πρόταση κανονικά? Δεν αναφέρεις κ πολλά κ τα γράφεις κ "γρήγορα" κ δεν ξέρω πως αλλιώς να σε βοηθήσω. Στο ενδιάμεσο σταματάς να παρακαλάς.Υ.Γ.:Για να γίνει οικογένεια κ παιδί, πρέπει να γίνεται κ σεξ. Δεν ξέρω αν του το είπαν ποτέ... Υ.Γ.2: Υπάρχουν σχέσεις κ σχέσεις κ αν το σεξ δεν είναι καλό δεν...
Αρέσει στο μέλος andrikos66

ALEXANDRIANI123

# 5 στις 28/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Mάλλον

Μάλλον αλλάξαν οι ανάγκες σας. Αυτό είναι όλο. Βρεθήκατε σε διαφορετική ταχύτητα. Εκείνος είναι έτοιμος για οικογένεια, εσύ όχι ακόμα. Στην ηλικία που βρίσκεσαι και που κάπου κοντά υποθέτω θα βρίσκεται και ο δικός σου, δεν είναι παράλογο ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Ως προς τα υπόλοιπα καταλαβαίνω ότι είσαι σε μια διληματική κατάταση μέσα σου. Δεν είσαι έτοιμη να κάνεις αποκοπή, ούτε όμως και συμμερίζεσαι τη δική του ταχύτητα. Καλό είναι βέβαια άλλη φορά πριν πεις κάτι τον άλλο να το σκέφτεσαι πάρα μα πάρα πολύ. Η ειλικρίνεια ξέρεις, είναι μια παρεξηγημένη έννοια. Χρήσιμο είναι να βουτάμε τη σκέψη πολύ πολύ βαθειά στο μυαλό μας πριν την ξεστομίσουμε, γιατί τα λόγια πληγώνουν και δεν παίρνονται πάντα και πίσω. Όπως σου είπε και η Hepatica, ίσως έπρεπε να δοκιμάσεις και να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου πριν καταλήξεις

Ditaki123

# 6 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Κύμινα
Σας ευχαριστώ πολύ! Το σεξ δεν γινόταν. Δεν υπήρχε η αμοιβαία διάθεση. Όταν γινόταν ήταν καλό. Όλα ξεκίνησαν όταν λίγες ημέρες πριν πάμε να μείνουμε σπίτι άρχισα να συζητάω τα προβλήματα τα έρωτικα αλλά και ότι νιώθω μια πίεση, μια δυσκολία να αφήσω το πατρικό μου και την μητέρα μου. Είπαμε όμως ότι θα το παλέψουμε. Πάμε να μείνουμε και θα δούμε. Και μετά από δύο βραδια στο νέο σπίτι εγώ πάλι άρχισα να τα συζητάω τα ίδια. Κατάλαβε ότι δεν θέλω, ότι δεν είναι χαρούμενη. Μου είπε ότι όλο συζητάω αλλά στην πράξη δεν κάνω κάτι να αλλάξει το πρόβλημα. Ότι τον πληγωσα, ότι ήθελε κ αυτός στήριξη είχε και αυτός τους φόβους του και τα άγχη του (άρα δεν ήταν κ αυτός 100% σίγουρος ή ενθουσιασμενος?) ότι ήταν πάντα δίπλα μου τόσα χρόνια και γω τι έκανα τώρα που με χρειάστηκε; φυσικά όμως παραδέχτηκε τα σεξουαλικα πρόβληματα, ότι τον τελευταίο καιρό δεν είχαμε να πούμε πολλά κλπ. Άρα μήπως μέσα του κατάλαβε ότι όντως υπήρχε πρόβλημα; απλά εγώ είχα το θάρρος να τα βγάλω στην φόρα;

Heptamer

# 7 στις 28/3/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.033

Επιβεβαιωνεται πως το 7 ειναι κομβικο νουμερο στις σχεσεις. 

Αν καταφερεις να το ξεπερασεις,  τη σκαπουλαρες. 

Enikos

# 8 στις 28/3/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.742
Φερεσαι τιμια και ξεκαθαρα...

Λες τα πραγματα με το ονομα τους...

Και αυτο μονο κακο δεν το λες...

Ολα κανουν τον κυκλο τους σε αυτη την ζωη...

Και τι πιο σωστο απο το να λες τα πραγματα με το ονομα τους?

Ενα σπιτι και οτι προυποθετει για να το αποκτησει καποιος, δεν ειναι καν η ουσια μιας σχεσης, οταν αυτη εχει κανει τον κυκλο της...

Συνεχισε την πορεια σου...

Αρέσει στα μέλη Hepatica, Francesca_ και σε ακόμα 3 μέλη.

giorgos170

# 9 στις 28/3/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.558

έχει κανείς,  αρθρητικά ...:..,,??

Ditaki123

# 10 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Κύμινα
Χάθηκε η σχέση στο όραμα ενός σπιτιού.. Νιώθω ότι όντως ήθελε θάρρος αυτό που έκανα που έκανα. Με το τίμημα όμως. Και ναι τα 7 χρόνια είναι κομβικά και μάλλον δεν την σκαπουλαρα...

Ditaki123

# 11 στις 28/3/2021
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Κύμινα
Ναι όλα κάνουν τον κύκλο τους αλλά νιώθω ότι δεν έπρεπε μαζί του.. Είναι προβλήματα που πηγάζουν από μέσα μας.. Το να αφηνεσαι.. Να θεωρείς δεδομένο.. Να μην προσπαθείς συνεχώς.. Και στεναχωριέμαι γιατί άξιζε.. Γιατί δεν έπαψα να θέλω και να πάρω αγάπη, στοργή, τρυφερότητα, επικοινωνία από αυτόν..

konstandinos73

# 12 στις 28/3/2021
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 331
Υπάρχει κι ο αντιλογος βέβαια..οταν χασεις κατι οριστικα, το εκτιμας. Σε συνάρτηση με ολες τις εμπειρίες που θα αποκομίσεις.

alisida

# 13 στις 29/3/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

Νομίζω ότι πριν έρθει το "τέλος" της 7ετιας,προηγείται ένα καμπανάκι(δηλ μια πρώτη κρίση/χωρισμός)

συνήθως στα 3-5 χρόνια,όπου "ξεπερνιέται" και το ζευγάρι κάνει ακόμα μια προσπάθεια.

Σε εσάς συνέβη αυτό ?

I am Not a psychotherapist :)

giorgos170

# 14 στις 29/3/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.558
οι ειδικοί, θα κάτσουν απ' έξω,, για να το αναλύσουν & ν' αποφανθούν..,
αλλά από εμπειρία σας λέω ότι παίρνει χρόνο ...,,

Αρέσει στα μέλη andrikos66, alisida

Paralia48

# 15 στις 29/3/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729
Πιστεύω πως έφταιξαν πολλά και κυρίως εσείς που δεν το παλέψατε.

Πολλά ζευγάρια χωρίζουν για ένα παλιόσπιτο! Βεβαια υπό άλλες συνθηκες, δηλ πάνω στο χτίσιμο κοινού σπιτιού, όπου αρχίζουν μεγάλες διαφωνίες.
Επίσης πολλά ζευγάρια χώρισαν στην καραντίνα.Πολλά ζευγάρια χώρισαν στα 7 χρόνια.
Εσάς σας έπιασαν όλα μαζί. Απορία: Στο σπίτι της μητέρας σου συγκατοικούσατε ή ερχόταν πού και πού;
Πιστεύω μικροί λάθος χειρισμοί, έλλειψη κατανόησης και ηρεμίας, η παρουσία τρίτου ανθρώπου που δεν άφηνε το ζευγάρι να ηρεμήσει μόνο του, οι αλλαγές στη ζωή και των δύο και ποιος ξέρει ,  ποια μικρά άλλα, έφεραν το κακό και  ελλειπές σεξ, τη βαρεμάρα, τη στενοχώρια  και τελικά το χωρισμό.

Πραγματι  κρίμα. Δεν ξέρω αν σώζεται η κατάσταση. Όχι δε νομίζω ότι γίνεται έτσι πάντα. Εσάς σας έπεσαν πολλά μαζί και μπλοκάρατε. Έχω παρατηρήσει σε ζευγάρια που κρατάει χρόνια η σχέση τους, τα μπλοκαρίσματα αυτά έρχονται εναλλάξ, στον ένα ή στον άλλο, ώστε ο πιο ξεμπλοκαρισμένος τη στιγμή αυτή, να κρατά ισορροπίες.

Δηλ. όταν ζορίστηκε αυτός με τη μετακόμιση σπίτι του και την καινούργια ζωή του, θα έπρεπε εσύ να βοηθήσεις. Όταν δυσκολεύτηκες εσύ με τη μετακίνησή σου από τη μαμά στον γκόμενο, έπρεπε εκείνος να βοηθήσει. Ήσασταν και οι δυο τόσο πελαγωμένοι, που δε λειτούργησε.

Εύχομαι να βρεις αυτό που θα σε ισορροπήσει
Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

Ditaki123

# 16 στις 29/3/2021
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Κύμινα
Paralia48 συμφωνώ πολύ. Φταιξανε πολλά που σιγοβραζανε εδώ και καιρό.. Μου εχει ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει.. Ελπίζω να περάσει.. Νιώθω πολύ πελαγωμενη.. Πρέπει να το αποδεκτώ και να μην διατηρώ την παραμικρή ελπίδα μέσα μου

OMILITIS73

# 17 στις 29/3/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
για εμένα δεν χάθηκε τίποτα! ένα διάστημα μόνοι σας μπορεί να σας κάνει καλό και στο ερωτικό κομμάτι!
αν δεις ότι τον θες όρμα  ξανά! άσε λίγο ποιο ελεύθερη την ερωτική σου φαντασία

Paralia48

# 18 στις 29/3/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από OMILITIS73
για εμένα δεν χάθηκε τίποτα! ένα διάστημα μόνοι σας μπορεί να σας κάνει καλό και στο ερωτικό κομμάτι!
αν δεις ότι τον θες όρμα  ξανά! άσε λίγο ποιο ελεύθερη την ερωτική σου φαντασία

Παιδιά, όχι σημαίνει όχι και για τη γυναίκα και για τον άντρα.

Hepatica

# 19 στις 29/3/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 144
Δεν βλέπω να έκανες κάτι λάθος, με μια επιφύλαξη. Είχατε κάποια θέματα κ του τα συζητουσες φουλ ανοιχτά. Γιατί σε κατηγορεί κιόλας ότι δεν προσπάθησες? Μα ήδη τα είχες συζητήσει κι άλλες φορές κ αφού πηγές του τα συζητήσες πάλι. Το ότι πηγές παρά τις αμφιβολίες σου δεν του λένε κάτι?! Ρε κορίτσι, ειλικρινά δεν βλέπω να είσαι τόσο λάθος εσύ. Εδώ εγώ έφυγα από το πατρικό μου για σπουδές κάποτε, που το ήθελα κιόλας, κ μου έπεσε κ πάλι βαρύ κ γύρισα πίσω κ έφυγα την επόμενη χρονιά. Ναι ήθελες λίγο χρόνο, και τι έγινε?! Σαν να εψαχνε αφορμή μου φαινεται. Χωρίς σεξ, λογικό να υπαρχει γκρίνια. Εκείνος σε τι πληγώθηκε ακριβώς? Με το να σε έχει δεδομένη? Δεν ξέρω, στην θέση σου θα συνέχιζα όσο κι αν με πονούσε. Θα εξαφανιζομουν βρε παιδί μου. Κάνε το ίδιο κ στο λέω γτ ήδη έχεις προσπαθήσει κ ο ίδιος είναι ανένδοτος. Το να παρακαλάς δεν έχει κανένα νόημα. Κ ΕΑΝ θελει κάτι να σε βρει.

Spiros--

# 20 στις 30/3/2021
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 950

Αν ...

... η κουβέντα για την σχέση σας έγινε μετά την αγορά του σπιτιού, αυτό ήταν ένα πολύ σοβαρό λάθος και από τους δύο!

Εσύ θεματοθέτρια, απ' ότι καταλαβαίνω, ήξερες πως δεν ήσουν έτοιμη για το επόμενο βήμα και τον άφησες να κάνει μια πολύ μεγάλη αγορά, που αφορούσε και εσένα ...

... και αυτός έκανε την αγορά, βασιζόμενος στην απουσία της συζήτησης για την σχέση σας, που πιθανότατα  την μετέφρασε ως σιωπηρή αποδοχή εκ μέρους σου, για μια νέα κοινή προσπαθεια να ζωντανέψετε την σχέση σας.

Αφού ήξερες πως δεν μπορούσες να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα, όφειλες να τον βάλεις κάτω και να κουβεντιάσετε για εσάς, πριν την αγορά! 

Μετά την αγορά και το λάθος του να βασιστεί σε μια λανθασμένη (όπως αποδείχτηκε) υπόθεση, νιώθει πληγωμένος, προδομένος και έχει χάσει την εμπιστοσύνη του (ίσως και στον ίδιο του τον εαυτό), αφού τα πάντα τελείωσαν μέσα σε 2 βράδια. Είναι ο συμβολισμός αλλά και το μέγεθος της κίνησης που συντελεί σε κάτι τέτοιο.

Το να κάνετε κουβέντες μετά την αγορά ... (αν πάντα έχω καταλάβει σωστά) ήταν κάτι εντελώς ανεύθυνο και άκυρο και αυτό είναι που τελικά σας διέλυσε...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε