Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η κοπέλα μου δεν θέλει να πληρώνει τίποτα πλεον

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

kwstas95

# 1 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Ν. Ευρυτανίας / Κερασοχώρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπέρα σε όλους καλή υπομονή και δύναμη σας εύχομαι σε αυτές τις εποχές που ζούμε. Πριν κάποια χρόνια εγώ και η κοπέλα μου φύγαμε από την Ελλάδα και μετακόμισαμε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο αύριο. Δυσκολευτηκαμε πολύ 2 χρόνια περίπου αλλά τώρα έχει 8 μήνες που είμαστε πολύ καλά σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι εγώ άρχισα να βγάζω 10πλασια χρήματα απ ότι έβγαζα πριν 8 μήνες. Έχτισα μια δικια μου επιχείρηση μέσω ίντερνετ η οποία πάει πάρα πολύ καλά. Από τότε που άρχισα να βλέπω επιτυχία χρηματικά η κοπέλα μου σταμάτησε να πληρώνει για το οτιδήποτε λέγοντας πως εγώ έχω λεφτά να πληρώνω τους λογαριασμούς και το ενοίκιο και τα έξοδα μας ενώ εκείνη δεν έχει. Η συμφωνία μας πριν αρχίσουμε να έχουμε χρήματα ήταν πως εφόσον εκείνη δουλεύει part time θα πληρώνει το ενοίκιο του σπίτιου και εγώ θα αναλάβω όλα τα υπόλοιπα έξοδα μας (φαγητό λογαριασμούς ψώνια γιατρούς όλα). Από τότε που η επιχείρηση αδχισε να πηγαίνει καλά κάθε εβδομάδα της έδια περίπου στα 500 ευρώ να τα κάνει ότι θέλει..Χθες γύρισε και μου είπε ότι θέλει από εδώ και πέρα και τα 500 ευρώ την εβδομάδα και να πληρώνω εγώ το ενοίκιο για να κρατάει εκείνο τον μισθό της για τα έξοδα της. Γενικά πιστεύω ότι σε μια σχέση πρέπει και οι 2 να συμβάλλουν όσο μπορούν σε όλους τους τομείς της αλλά μπορεί να έχω και άδικο..γι αυτό είμαι εδώ και σας γράφω για να.παρω μια 2η γνώμη. 

Kristina_

# 2 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Με τα λιγα που μας λες δεν μπορω να κανω σωστη οικονομοτεχνικη μελετη...

Μπορω απλα να πω οτι σε εκμεταλλευεται αισχρα ΑΝ θελει 2000€ για τα εξοδακια της (αντε και για το σουπερ μαρκετ) και εσυ καλυπτεις ενοικιο και ολους τους αλλους λογαριασμους του σπιτιου (φως, νερο, τηλεφωνο, φορους κλπ) και τις εξοδους σας!

Εμενα μου φαινεται πολυ ακριβη, αλλα μπορει και να κανω λαθος ελλειψη στοιχειων...,εσυ υπολογισε ποσο καθαρο κερδος εχει το μηνα απο σενα και κανε τη διαιρεση  η πιο απλα θα πληρωνες €2000 πλας το κοστος διαβιωσης της για τις οποιες «υπηρεσιες» σου παρεχει???

(Φαινομαι λιγακι σκληρη, αλλα δεν ειδα πουθενα να μιλας για συναισθηματα κλπ στοιχεια μιας ερωτικης σχεσης...οποτε σαν συνεταιρισμος μου φαινεται πλεον πολυ ασυμφορος για σενα)

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από kwstas95

Καλησπέρα σε όλους καλή υπομονή και δύναμη σας εύχομαι σε αυτές τις εποχές που ζούμε. Πριν κάποια χρόνια εγώ και η κοπέλα μου φύγαμε από την Ελλάδα και μετακόμισαμε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο αύριο. Δυσκολευτηκαμε πολύ 2 χρόνια περίπου αλλά τώρα έχει 8 μήνες που είμαστε πολύ καλά σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι εγώ άρχισα να βγάζω 10πλασια χρήματα απ ότι έβγαζα πριν 8 μήνες. Έχτισα μια δικια μου επιχείρηση μέσω ίντερνετ η οποία πάει πάρα πολύ καλά. Από τότε που άρχισα να βλέπω επιτυχία χρηματικά η κοπέλα μου σταμάτησε να πληρώνει για το οτιδήποτε λέγοντας πως εγώ έχω λεφτά να πληρώνω τους λογαριασμούς και το ενοίκιο και τα έξοδα μας ενώ εκείνη δεν έχει. Η συμφωνία μας πριν αρχίσουμε να έχουμε χρήματα ήταν πως εφόσον εκείνη δουλεύει part time θα πληρώνει το ενοίκιο του σπίτιου και εγώ θα αναλάβω όλα τα υπόλοιπα έξοδα μας (φαγητό λογαριασμούς ψώνια γιατρούς όλα). Από τότε που η επιχείρηση αδχισε να πηγαίνει καλά κάθε εβδομάδα της έδια περίπου στα 500 ευρώ να τα κάνει ότι θέλει..Χθες γύρισε και μου είπε ότι θέλει από εδώ και πέρα και τα 500 ευρώ την εβδομάδα και να πληρώνω εγώ το ενοίκιο για να κρατάει εκείνο τον μισθό της για τα έξοδα της. Γενικά πιστεύω ότι σε μια σχέση πρέπει και οι 2 να συμβάλλουν όσο μπορούν σε όλους τους τομείς της αλλά μπορεί να έχω και άδικο..γι αυτό είμαι εδώ και σας γράφω για να.παρω μια 2η γνώμη. 

Αρέσει στα μέλη mars1981, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 3 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Εάν αληθεύει ότι στα 26 σου έχεις όχι μόνο οικονομική ανεξαρτησία,αλλά και ευημερία,τότε αρχικά να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου νεαρέ !!!

Είμαι της γνώμης ότι οικονομικά πρέπει να συμβάλλουν και οι δύο.

Τωρα,αν θα συμβάλλουν στο ίδιο απόλυτο νούμερο,ή αναλογικά με τις αποδοχές του ο καθενας,αυτό είναι κάτι που αποφασίζεται από κοινού μεταξύ των συμβαλλομένων μελών.

Ελπίζω να σε κάλυψα

Αρέσει στα μέλη mars1981, mairy10 και σε ακόμα 3 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

la-mer

# 4 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα gay / 18 / Παντρεμένη
Βραζιλία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.570

Ψώνισες από σβέρκο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από kwstas95

Αρέσει στα μέλη mars1981, Lolita68

kwstas95

# 5 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ούτε υπηρεσίες δεν θέλει να παρέχει πλέον. Απλώς μένω μαζί της μήπως είναι μια φάση και απ ως περάσει..αλλά μπορεί να κοροϊδεύω τον εαυτό μου..Καμία φορά λέω νταξει τα λεφτά δεν έχουν αξία αλλά οι άνθρωποι, απλως ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου πρέπει να σκέφτεται το αντίθετο. Προς υπεράσπιση της να πω ότι ήμασταν μαζί 2μιση χρόνια περίπου χωρίς χρήματα χωρίς τίποτα. Δεν ξέρω το χρήμα αλλάζει τον άνθρωπο που τα έχει όχι τον σύντροφό του όμως.
Αρέσει στο μέλος Chrisoula5

kwstas95

# 6 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Με καλυψατε και με το παραπάνω.?
Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Kristina_

# 7 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Και ομως...το χρημα αλλαζει κυριως την ποιοτητα ζωης εκεινου που το εχει και ,συνηθως, τη σταση των γυρω του απεναντι του

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από kwstas95
Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ούτε υπηρεσίες δεν θέλει να παρέχει πλέον. Απλώς μένω μαζί της μήπως είναι μια φάση και απ ως περάσει..αλλά μπορεί να κοροϊδεύω τον εαυτό μου..Καμία φορά λέω νταξει τα λεφτά δεν έχουν αξία αλλά οι άνθρωποι, απλως ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου πρέπει να σκέφτεται το αντίθετο. Προς υπεράσπιση της να πω ότι ήμασταν μαζί 2μιση χρόνια περίπου χωρίς χρήματα χωρίς τίποτα. Δεν ξέρω το χρήμα αλλάζει τον άνθρωπο που τα έχει όχι τον σύντροφό του όμως.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, giorgos170 και σε ακόμα 3 μέλη.

Mathusalas

# 8 στις 2/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Γεια σου κωστα, τι εννοεις δεν παρεχει υπηρεσιες? αν σου μαγειρευει ή αν κανετε σεξ ή αν σκουπιζει το σπιτι ειναι υπηρεσιες για σενα? μηπως τελικα περιμενει να την πληρωνεις? δεν ειναι κακη ιδεα αν τις θεωρεις υπηρεσιες αρα αυτη ειναι υπηρετρια και οχι συντροφος. μηπως εχεις ξεφυγει λιγακι επειδη εβγαλες λιγα φραγκα παραπανω. αν ειναι ετσι οπως τα σκεφτομαι τοτε καλα σου κανει και σε αντιμετωπιζει ετσι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από kwstas95

maraki_lar_1980

# 9 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 1.473

Αγαπητε, Κωστα, καλημέρα...! 

Διαβάζοντας το θέμα σου, μου ηρθαν κάποιες σκέψεις στο μυαλό...

Εχω να σου πω λοιπόν την αποψη μου σχετικα με τον προβληματισμό πού εξεφρασες... 

Αρχικά θεωρω οτι πολυ το ψειριζετε το πράμα με τα οικονομικά του σπιτιού, ενω δεν ειδα να μιλας για αλλα ομορφα πραγματα οπως ερωτα, αγαπη μεταξύ σας, τι σου αρεσει στο χαρακτηρα της συντρόφου σου, γιατι την επέλεξες για συνοδοιπόρο κτλ.

Ωστόσο, αφου σε απασχολεί τοσο το οικονομικο, να πουμε οτι άλλα ζευγάρια επιλέγουν να εχουν κοινο ταμείο, κι άλλα να έχουν χωριστά πορτοφόλια κ το ποσό που θα συνεισφερει ο καθένας εξαρτάται από το βαλάντιο του. 

Το οτι η κοπέλα σου αρνείται πλέον να συνεισφέρει στο ταμείο σας, με την αίτιο/δικαιο-λογια οτι εσύ βγάζεις πολύ περισσότερα χρηματα απο εκεινη θα ηταν οκ αν τα δικα της χρηματα τα έβαζε στην άκρη πχ για μια δύσκολη στιγμη σας ή τα έδινε για καποια επένδυση που να αφορα κ τους δυο σας ή κρατούσε ενα μερος των χρηματων της για μια δικη της πρωταρχική αναγκη. 

Ομως,ετσι οπως μας τα περιγραφεις εδω, η σταση της μου βγαζει ενα παρτακισμο κ ισως μια "μικροψυχη-συμφεροντολογική" οπτική που προφανώς δεν προέκυψε ξαφνικά,απλα τωρα βγηκε στην επιφάνεια κ βλεπω πως εχει κανει κι εσενα σαν τα μούτρα της(καλα προϋπήρχε μέσα σου αυτη σου η τάση κ την ενεργοποίησε τωρα η κοπελια σου με τη δικη της σταση), αφού μπήκες κι εσύ σε αυτο το τρυπακι, υπολογιστικά σκεπτόμενος. 

Κλείνοντας,να πω οτι οταν η γκρίνια για τα λεφτα μπαίνει απο την πόρτα ,η αγαπη φευγει απο το παραθυρο, να το προσέξετε αυτο(καλοπροαίρετα το λεω)!! 

Συμβουλη μου απο την εμπειρία μου: κοίτα να εστιασεις την προσοχή κ το ενδιαφέρον σου σε άλλα πιο σημαντικα ζητήματα, οπως το σεξ κ την επικοινωνία μεταξύ σας, που ειναι οι 2 βασικοί πυλώνες μιας ανταποδοτικής σχεσης. Ειναι υγιεις κ λειτουργικοί αυτοι οι δυο τομείς;γενικα εισαι/ειστε ευτυχισμένος/οι σε αυτη τη σχεση(οπου η μονη διαφωνία σας περιορίζεται στο οικονομικο);; 

Αν ναι, τότε οκ, συνεχίζεις μαζι της, κάνοντας της μια κουβέντα για το αν ειναι καλα μεσα στη σχεση σας, αν καλύπτονται οι αναγκες της ωστε να νιωθει πληρότητα κτλ. 

Αν οχι,και υπαρχουν κι αλλα αλυτα ζητήματα/προβληματα,τοτε πρεπει να ταβσυζητησεις αμεσα κ να σκεφτείς καλα πως θα κινηθείς, με γνώμονα το να αγαπας και να αγαπιεσαι αληθινά. 

Αρέσει στο μέλος Paralia48
Τιποτα δε γίνεται τυχαια...ουτε τ'ασχημα,ουτε τα ωραια!

kwstas95

# 10 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Πάντα νόμιζα ότι θα άλλαζε τον χαρακτήρα του άλλου προς το καλύτερο..όταν του προσφέρεις τα πάντα θα έπρεπε να είναι ευγνώμων όχι άπληστος

Helenaki4

# 11 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.888

Καλημέρα θεματοθετη 

Σύμφωνα με τα δεδομένα που δίνεις , η σύντροφος σου δεν σε σέβεται . Το χρήμα ειναι απλά μια αφορμή για να ξεδιπλωθεί αυτή η συμπεριφορά , θα μπορούσε να ειναι κάτι αλλο . 
Αρέσει στο μέλος Lolita68

iason09

# 12 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 51 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 22
Συμφωνα με αυτα που αναφερεις ειναι πολυ απλα τα πραγματα...δεν σε σεβεται πλεον και βρηκε την αφορμη,θα μπορούσε να ειναι κατι αλλο...εχω παραπλησια εμπειρια με χρονια συγκατοικησης οποτε η πειρα δείχνει οτι αλλα πραγματα.Αν ελπιζεις οτι περνα φαση απλα ξυπνα φιλε μου,αν ισχυουν αυτα που έγραψες είσαι δραστήριο και ικανο ατομ μην αναλώνεσαι λοιπόν σε τέτοια...όλα έχουν ένα τέλος αλώστε στη ζωή...

SERTIOS

# 13 στις 2/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Όταν και οταν

Όταν δεν έχεις χρήματα... Μπορείς να δεις τους χαρακτήρες των άλλων, προς εσένα 

Όταν έχεις χρήματα... Μπορείς να δεις τον χαρακτήρα τον δικό σου, προς τους άλλουςΜπορεις επίσης να δεις και περισσότερα, αν φύγεις απ αυτά τα στενά πλαίσια 

paranomos

# 14 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.065

Αγαπητε φιλε 

Οπως τα περιγραφεις η σχεση σας εχει μεταλλαχθει σε καθαρα οικονομικη.

Μακαρι η επιχειρηση σου να πηγαινει ολο και καλυτερα και μπραβο για τη δημιουργικη ιδεα που ειχες να την ξεκινησεις.
Φοβαμαι ομως οτι οσο αυξανονται τα κερδη σου θα αυξανονται και οι απαιτησεις της κοπελας.
Θα ανακαλυπτει συνεχεια νεες αναγκες.

Αποτελεσμα;

Η κοπελα θα χτισει σιγα σιγα τη δικη της "επιχειρηση" ενω η δικη σου ισως και να κινδυνευσει με "πτωχευση".

Λαβε εγκαιρα μετρα.

Μνημονιο στη κυρια

Αρέσει στα μέλη mars1981, Kristina_

Spiros--

# 15 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 950

Εγώ διαφωνώ ...

... δεν τα πας μόνο εσύ καλά. Και η κοπέλα σου είναι καλή επιχειρηματίας και τώρα τελευταία μάλιστα τα πηγαίνει και πολύ καλά

Αρέσει στα μέλη mars1981, Kristina_

Heptamer

# 16 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036

Μεγαλοπιασμενη μανταμ ..Σουσου των 500+  η νεαρά. 

Απωθημενο θα το ειχε. 

Την ισοτιμια αντικατεστησε το χορηγηλίκι. 

Πολυ σκ@τ@ σε ολους τους τομεις. 

Αρέσει στα μέλη mars1981, la-mer
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Paralia48

# 17 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.734
Συμφωνώ με την Μαρακι 100% στο ποστ 9.

Πώς πάει η σχέση κατά τ΄άλλα τα βασικότερα; Αγάπη, Επικοινωνία; Σεξ; Θαλπωρή;
Επίσης θα έλεγα, να κάνετε μια κουβέντα επί την διαχείρησης. Ξέρω πολλά ζευγάρια που έχουν ρυθμίσει τα οικονομικά έτσι ή αλλοιώς. Συνήθως το μεγαλύτερο βάρος το σηκώνει ο άντρας, ανεξάρτητα από το εισόδημα του καθένα. Ίσως είναι ένα κακό κατάλοιπο της εφορίας, που έβαζαν τον άντρα ως υπόχρεο και τη γυναίκα ως <<της συζύγου>> , δηλ <<συμπλήρωμα>>! Ποτέ δεν το κατάλαβα το γιατί!
Αλλά πιάστην την καλή σου και κανονίστε τα έξοδα και πώς θα μοιραστούν. Αν δεν εχει εισόδημα, τότε κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να προσφέρει κάτι άλλο, πχ δουλειές στο σπίτι, γραφειοκρατικές εργασίες (τράπεζες κλπ). Αλλά λογικά αυτό θα έπρεπε να το προτείνει η ίδια. Πόσο γαϊδάρα μπορεί να είναι;

Ή μας κρύβεις κάτι; Μήπως έχει προσφέρει μια μεγάλη βοήθεια, οικονομική πχ ή εργασιακή για το στήσιμο της επιχείρησης, επομένως θεωρεί δεδομένο, ότι πρέπει να έχει κάποιο εισόδημα;

Και αν θέλει να αποταμιεύει το δικό της εισόδημα, ας κανονίσετε να το κάνετε παρέα κάτι, πχ διακοπές. Αλλά καθήστε και βρείτε τα

rocknroller

# 18 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 43
Διωξ'την χθες. Οταν τα λεφτα μπαινουν στη μεση, ολα πανε κατα διαολου...

giorgos170

# 19 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.562

η  αγορά  κάνει  χαρές,,  όταν  βλέπει  το  χρήμμα.,  φρέσκο - φρέσκο ...:..,

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 20 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.775
Δεν μπορω να πω αποψη, για ενα προβλημα που δημιουργησες εσυ...

Το οποιο θες να σου "λυσουν" οι αλλοι...εις βαρος καποιου αλλου...

Εκτος κι αν επιμεινεις, οποτε θα στενοχωρηθεις...

Πολυ...

Αρέσει στο μέλος gogo6960
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε