Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η κοπέλα μου δεν θέλει να πληρώνει τίποτα πλεον

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Hepatica

# 21 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 144
'Aρεσαν+: 0%
Να σου πω την αλήθεια μου...κ γω που δεν δέχομαι μύγα στο σπαθί μου, ούτε κέρασμα κ πριν μιλήσω κ εγώ για χορηγίες κ εκμετάλλευση δεν μας λες πόσο καιρό δουλεύει εκείνη στην δουλειά της, πόσο καιρό σου πήρε εσένα να φτιάξεις την δική σου επιχείρηση, πόσο διάστημα είναι αυτό που πλήρωνεις εσύ κ για τι ποσά μιλάμε μισθολογικά?! Πάνω κάτω βρε παιδί μου. Γιατί αν βγάζεις εσύ 3000€ κ εκείνη κάνει ακόμα part time δουλειά κ παίρνει κάτω από 1000€ θέλοντας κ μη σε σένα πέφτει το βάρος των εξόδων. Μήπως το βλέπει ότι κάποτε τσονταρε η ίδια κ τώρα είναι σειρά σου ώστε να πατσισετε?! Δεν ξέρω, συζήτησε της το μαζί της πριν πεις ότι σε εκμεταλευεται. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Γιατί έχω δει πολλές περιπτώσεις όπου βάζει η γυναίκα μόνο κ ο άντρας νομίζει ότι εκείνος κρατάει το σπίτι, ενώ μόνο έτσι δεν είναι κ το σε ένα σπίτι καλό είναι το ταμείο να είναι κοινό. Επαναπροσδιόρισε, αφού της συζητήσεις, ξανά τα οικονομικά σας. Μην την ρίχνεις, αλλά ούτε να σε ρίξει.
Αρέσει στα μέλη trocadero, e_lp19 και σε ακόμα 1 μέλος.

kostas232

# 22 στις 2/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

εισαι

φοβερη1!!,, την πρωτη φορα την λες γαιδαρα την αλλη του λες να τα βρουνε... να βρουνε τι???... οτι η τυπισσα ειδε οτι ειναι μια καλη ευκαιρια , ο τυπος, να βγαλει καλα λεφτα?... τι διαβαζω μεσημεριτικα..
φιλος κοψε περα χθες...

Heptamer

# 23 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.033

Κι ομως, ειναι ηλίου φαεινότερον.

Μπορει η γυναικα να εργαζεται και να ειναι ισοτιμη πλεον, μα πρεπει παντα να υπαρχει καποιος κυριος υπευθυνος / μπροσταρης της οικογενειας. Και αυτος, λογικώ / φυλικώ / στερεοτυπικώ τω τρόπω ειναι ο άντρας, ο οποίος απο καταβολης ...εργασίας και μεχρι  ακομη και σημερα θεωρειται κυριος κουβαλητης και τα όποια άλλα εισοδήματα ως συμπληρώματα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Paralia48
 Συνήθως το μεγαλύτερο βάρος το σηκώνει ο άντρας, ανεξάρτητα από το εισόδημα του καθένα. Ίσως είναι ένα κακό κατάλοιπο της εφορίας, που έβαζαν τον άντρα ως υπόχρεο και τη γυναίκα ως <<της συζύγου>> , δηλ <<συμπλήρωμα>>! Ποτέ δεν το κατάλαβα το γιατί!

Paralia48

# 24 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Heptamer

Κι ομως, ειναι ηλίου φαεινότερον.

Μπορει η γυναικα να εργαζεται και να ειναι ισοτιμη πλεον, μα πρεπει παντα να υπαρχει καποιος κυριος υπευθυνος / μπροσταρης της οικογενειας. Και αυτος, λογικώ / φυλικώ / στερεοτυπικώ τω τρόπω ειναι ο άντρας, ο οποίος απο καταβολης ...εργασίας και μεχρι  ακομη και σημερα θεωρειται κυριος κουβαλητης και τα όποια άλλα εισοδήματα ως συμπληρώματα.

¨Ετσι θεωρείται, δυστυχώς. Την ισότητα τη θέλουμε εκεί που μας βολεύει!

Ξέρω πολλές οικογένειες, που η γυναίκα έχει πολύ μεγαλύτερο μισθό από τον αντρα.

Αλλά όταν όλα λειτουργούν καλά, βρίσκει το ζευγαρι τρόπο  να διαχειριστεί τα εισοδήματά του.

ALEXANDRIANI123

# 25 στις 2/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μήπως...

Μήπως παίχτηκε κάτι άλλο στο παρελθόν; πχ μήπως υπήρξε διάστημα που εκείνη στήριξε περισσότερο οικονομικά τη ζωή σας;

Επίσης, πώς ήταν η κοπέλα αυτή πριν την οικονομική σου άνοδο; Ήταν μια γυναίκα "παραδοσιακή" στις αντιλήψεις που θεωρούσε ότι ο άνδρας έχει την βασική υποχρέωση της κάλυψης των οικονομικω΄ν, αλλά ενδεχομένως επειδή τότε ήσουν ανίσχυρος έκανε την υποχώρηση να συμμετέχει προσωρινά; Αν ήταν τέτοιος τύπος, προφανώς θα το είχες αντιληφθεί, τόσο καιρό μέσα στη σχέση.Μήπως είχε πάντα ένα θέμα με τα λεφτά; Δηλαδή μια τσιγγουνιά, μια αίσθηση ότι το χρημα είναι πολύ σημαντικό κλπ. Ξέρεις, δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια σχέση με τα χρήματα. Εάν ήταν πάντα έτσι, επίσης εξηγείται τώρα να επιδιώκει να κάνει "κουμπαρά" με τα δικά της λεφτά.Εάν τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει κι απλώς βλέπεις μια αλλαγή στη συμπεριφορά σε σχέση με το όλο ζήτημα, φοβάμαι πως το πρόβλημα είναι στη σχέση. Συζητήστε το λίγο πιο βαθειά

Paralia48

# 26 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729

Επίσης σκεφτόμουν το εξής:

Λες ότι μετακομίσατε εξωτερικό και εργαστήκατε 2 χρόνια ζόρικα κλπ κλπ και τωρα έχεις εσύ μια καλή επιχείρηση και εκείνη ένα μίνι τζομπ. Κάπου δε μου κολά η ιστορία. Ωραία εσύ έκανες τη δουλειά που ήθελες. Αυτή ξενιτεύτηκε για να πετύχει ένα μίνι τζομπ; Μήπως κάτι έχει γίνει και δούλεψε κι αυτή για σένα; Σου συμπαραστάθηκε; Της αρέσει η δουλειά της; Ή μήπως έχει κάποια πίκρα, πως εσύ πραγματοποίησες τα όνειρά σου και αυτή αδικήθηκε;

Δεν ξέρω σε ποια χώρα είστε, αλλά ας πάρουμε πχ μια κεντροευρωπαϊκή χώρα. Μίνι τζομπ σημαίνει 450 ευρώ. Δίνεις και συ άλλα 500 , φτάνουμε τα 950. Το ενοίκιο για ένα δυάρι στοιχίζει τουλάχιστο 600 δίχως λογαριασμούς. Επομένως τι μένει; 350. Είναι ένα μικρό χαρτζηλικάκι. Αν εσύ έχεις τετραπλάσιο εισόδημα, θέλει κι αυτη καλοπέραση. Το θεωρεί δικαίωμά της...

Εσύ τα ξέρεις , αυτά.

Αρέσει στα μέλη trocadero, e_lp19 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 27 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.742

Μην βιαζεσαι συναδελφε...μεχρι να ολοκληρωθει το θεμα...εχουμε δρομο...

Μεχρι να καταληξουμε οτι ειναι ενας-μια χρηστης-χρηστις...με πολυπροφιλο νικ που...

Μιλαει με τον εαυτο του και δεν μπορει να δουλεψει τις ευφυιες της υπηρεσιας ...

Υπομονη...θα ερθει και ο ΟΤΕς, με παραμασχαλα το βιβλιο διευθυνσεων διαμονης των μελων...

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από kostas232

εισαιφοβερη1!!,, την πρωτη φορα την λες γαιδαρα την αλλη του λες να τα βρουνε...
Αρέσει στα μέλη la-mer, gogo6960 και σε ακόμα 1 μέλος.

kwstas95

# 28 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Ν. Ευρυτανίας / Κερασοχώρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
Όσο καιρό είμαστε μαζί εγώ δουλεύω περισσότερο και εγώ παίρνω τα περισσότερα λεφτά..μια περίοδος 5 μηνών υπήρχε που βγάζαμε τα ίδια..εκτός από εκείνη την περίοδο εγώ έβγαζα περισσότερο είχα όλα τα έξοδα και εκείνη είχε μόνο το ενοίκιο..τώρα που βγάζω 10χιλ τον μήνα δεν θέλει να προσφέρει..κοιτάξτε ναι τα λεφτά που βγάζω ειναι πολλά άλλα το να μην θέλει ούτε να κάνει την κίνηση να πληρώσει κι να μου λέει ότι τα θέλει για εκείνη τα λεφτά με ενοχλεί περισσότερο.

Kristina_

# 29 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Οκ εισαι 26 και συγχωρεισαι  

Μην περιμενεις να ειναι κανεις ευγνωμων...οι ανθρωποι αμα σου «χρωστουν» πιο πιθανον ειναι να σε μισησουν (επειδη εχεις περισσοτερα δλδ εισαι «πιο πανω» απο αυτους) παρα να αισθανθουν το οποιοδηποτε θετικο συναισθημα!!! Καρατσεκαρισμενο!!! Ισχυει κυριως για υλικα αγαθα αλλα γιατι οχι καιγια οποιαδηποτε παροχη

«Δινουμε» μονο οπου θελουμε εμεις να δωσουμε και ποτε δεν περιμενουμε ουτε ανταποδοση, ουτε επιστροφη, ουτε βεβαια ευγνωμοσυνη 

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από kwstas95
Πάντα νόμιζα ότι θα άλλαζε τον χαρακτήρα του άλλου προς το καλύτερο..όταν του προσφέρεις τα πάντα θα έπρεπε να είναι ευγνώμων όχι άπληστος

Mindthegap-

# 30 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 3.995

Ενταξει..

οταν μπουν και τα χρηματα μπροστα...
η σχεση εχει τελειωσει...
Εμεις ...δεν το εχουμε καταλαβει...

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Heptamer

# 31 στις 2/4/2021
author

Δε μπορουμε να αρνηθουμε  πως εκδηλωθηκε ισως μια ξαφνικη ζηλεια απο μερους της, σχετικα με την "βαναυση"  ανισοκατανομή των μισθων. Αν εβγαζες κατα πολύ λιγοτερα - ή ελαχιστα πανω απο τα δικα της - πιθανον να μην υπηρχε ενεργοποιηση ζηλειας. Προφανως, το ταμειο σας δεν ηταν εξαρχης κοινό, για αυτο και εκδηλωνονται αυτα τα φαινομενα.

Αν τα νουμερα του εισοδηματος σου ισχυουν και που καμμια σχεση δεν εχουν με τα πενιχρα δικα της μισθά, τοτε λογικα αυτα θα πρεπει να λογιστουν αυτοματως ως συμπληρωμα. Τυπικα, εστω και με αυτα και προς χαριν της ισοτητας, θα πρεπει να συνεισφερει. Ουσιαστικα ομως, η δικη σου τσεπη δε συνθλιβεται με τον επωμισμό ενος εξτρα κόστους, ενω η πενιχρη δικη της σιγουρα. Αρα το να  εμμενεις στη συμμετοχη της και να χαλιεσαι απο την αποσυρση της, δειχνει πως δε σας θεωρεις - το ιδιο κι εκεινη - ζευγαρι με κοινη πορεια και οικονομικα, αλλα μια συμβιωση δυο ανεξαρτητων ανθρωπων. Και η ενοχληση σου αυτο ακριβως δειχνει.

Στην τελικη, δεν εχει σημασια ποιος πληρωνει για ποιο πραγμα. Τυχαινει εσυ να μπορεις να σηκωσεις το οικονομικο βαρος της κοινης σας ζωης και δε θα επρεπε να το κανεις θεμα. Και δεν ειναι κομψο να ενοχλεισαι και να απαιτεις το δικο της ψιχουλο.

Αυτο δε σημαινει απαραιτητα πως η κοπελα βρηκε τον κουβαλητή και ειπε να αποσχει, αλλα ειδε πως δεν  χρειαζεται πλεον να συνεισφερει. Εφοσον "ανασαίνετε" καλυτερα, προφανως σκεφτηκε να αποταμιευσει τα δικα της χρηματα ή να κανει με αυτα κατι για την ιδια. Δε σημαινει απαραιτητα πως βρηκε ευκαιρια να αποποιηθει των ευθυνων της. Εαν μπορει / αρκει να "ταλαιπωρειται" μονο ο ένας, γιατι να ταλαιπωρουνται και οι δυο?

Σε καθε περιπτωση, μια ειλικρινης και διεξοδικη συζητηση θα ξεδιαλυνει πραγματα και προθεσεις. Και μπορει να οδηγησει ειτε σε συσφιξη, ειτε σε χωριστά ...τσανάκια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από kwstas95
Όσο καιρό είμαστε μαζί εγώ δουλεύω περισσότερο και εγώ παίρνω τα περισσότερα λεφτά..μια περίοδος 5 μηνών υπήρχε που βγάζαμε τα ίδια..εκτός από εκείνη την περίοδο εγώ έβγαζα περισσότερο είχα όλα τα έξοδα και εκείνη είχε μόνο το ενοίκιο..τώρα που βγάζω 10χιλ τον μήνα δεν θέλει να προσφέρει..κοιτάξτε ναι τα λεφτά που βγάζω ειναι πολλά άλλα το να μην θέλει ούτε να κάνει την κίνηση να πληρώσει κι να μου λέει ότι τα θέλει για εκείνη τα λεφτά με ενοχλεί περισσότερο.

Αρέσει στα μέλη 2019elenh, e_lp19 και σε ακόμα 2 μέλη.

Mindthegap-

# 32 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παροχη υπηρεσιων...!!!

αυτα τα λεμε οταν προσλαμβανουμε καποιον ή μας προσλαμβανουν...
οχι για τη σχεση μας...

Εκτος απο αυτο...τι σημαινει ...μου ζηταει τοσα για τα εξοδα της...;;
Αυτος ποιος της το εμαθε.;;; μονη της..;;;

Αρέσει στο μέλος Enikos

gogo6960

# 33 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Γούβες
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 287

Φίλε

Αν την αγαπάς και σου είναι απαραίτητη στην ζωή σου δεν κάθεσαι να βαζεις θέμα σε δημοσιο διαλογο στο φόρουμ για τα λεφταρικα... Τα δίνεις...αν όπως λες βγαζει αυτή 500 € το μήνα και εσύ 10.000,δεν μπορείς να  απαιτείς να σου πληρώνει το ενοίκιο...αν ειχες μια οικιακη βοηθο δεν θα την πληρώνες?...  Πρόσεχε γιατί το χρημα δημιουργεί απληστια...και γίνεσαι τσιφουτης...στο τέλος θα μείνεις μόνος με τα λεφτά σου... Θα είσαι ευτυχισμένος τότε? ...το χρημα μόνο δεν φέρνει την ευτυχία...
Αρέσει στα μέλη 2019elenh, e_lp19 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 34 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Πληρωσαμε και δεν μας δωσανε τα ρεστα!!!...

Λιγο τοχεις?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Mindthegap-

Παροχη υπηρεσιων...!!!

αυτα τα λεμε οταν προσλαμβανουμε καποιον ή μας προσλαμβανουν...
οχι για τη σχεση μας...

Εκτος απο αυτο...τι σημαινει ...μου ζηταει τοσα για τα εξοδα της...;;
Αυτος ποιος της το εμαθε.;;; μονη της..;;;

Αρέσει στα μέλη gogo6960, giorgos170

kwstas95

# 35 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Ν. Ευρυτανίας / Κερασοχώρι
Απαντήσεις: 6
Εκτιμω πολύ τις απαντήσεις σας και με βοηθήσετε πολύ. Να προσθέσω ότι η επιχείρηση που έχω δεν έχει σταθερό μισθό . ναι μεν έχεις 8 μήνες βγάζω πολύ καλά λεφτά αλλά μπορεί σε 3 μήνες να πέσουν στο πάτωμα..εαν μάθεις κάποιον να μην έχει καμία οικονομική ευθύνη μέσα στο σπίτι, όταν χρειαστεί να συμβάλει πραγματικά θα το κάνει;

Enikos

# 36 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Επικαιρο...

https://www.youtube.com/watch?v=Gejb9gPQEDY

Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Αρέσει στα μέλη gogo6960, MiltosRNLI1930

Mindthegap-

# 37 στις 2/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από kwstas95
εαν μάθεις κάποιον να μην έχει καμία οικονομική ευθύνη μέσα στο σπίτι, όταν χρειαστεί να συμβάλει πραγματικά θα το κάνει;

Τι ερωτηση κι αυτη...!!!

Αυτο εχει σχεση με τον χαρακτηρα του καθε ανθρωπου...

Βεβαια...το...πραγματικο... θεμα φανταζομαι οτι ξερεις ποιο ειναι ε;;;

Οτι τοση ωρα μιλας μονο για χρηματα...

Αρέσει στα μέλη Paralia48, e_lp19 και σε ακόμα 1 μέλος.

Heptamer

# 38 στις 2/4/2021
author

Αν αυτο φοβασαι για την κοπελα σου, τοτε μαλλον δεν την ξερεις όσο ισως θα όφειλες, προτου επιχειρησετε κοινη ζωη εξω - οπότε και κακως την αρχίσατε. Μηπως να εκλεινες εστω και τώρα αυτήν την "τρύπα"?

Ανάγκα και θεοι πειθονται. Οχι μονο καλομαθημένες κοπέλες.

Αρκει βεβαια να υπαρχει και ανάλογη "εγγραφή" στο "ύφασμα".

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από kwstas95
εαν μάθεις κάποιον να μην έχει καμία οικονομική ευθύνη μέσα στο σπίτι, όταν χρειαστεί να συμβάλει πραγματικά θα το κάνει;

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

paranomos

# 39 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.065

Ωωω

Ακομη δεν βρεθηκε λυση στο θεμα;

Βρε κωστα μην βασανιζεσαι..

Αφου δεν προσφερει καμια υπηρεσια, βαλτην  σε καθεστως αναστολης.
Να της δινεις 534 ευρω μεχρι να δεις τι θα αποφασισεις τελικα.

Θα την κρατησεις η θα την βγαλεις εκτος ευρω;

Σκεψου αν την αγαπας και καθολου;

Αυτη την εχει παρει την αποφαση της..

Σου εχει επιβαλει σε ολα εμπαργκο.

Αρέσει στο μέλος alisida

MiltosRNLI1930

# 40 στις 2/4/2021
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.253