Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι φάση;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

PennyKk

# 1 στις 7/4/2021
author
Γυναίκα / 22 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Τι φάση;

Καλησπέρα σε όλους σας,θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι...

Εδώ και 2 εβδομάδες έβγαινα με ένα παιδί,ας τον πούμε Χρήστο.Ο Χρήστος και εγώ λοιπόν,έχουμε ξεκαθαρίσει ότι βλέπουμε ερωτικά ο ένας τον άλλον,και μάλιστα ο ίδιος επιδιώκει να βγαίνουμε όπως και εγώ.Μεχρι σήμερα.Του ανέφερα πως θα μπορούσα να βγούμε το απόγευμα(γνωρίζει επίσης πως μου είναι δύσκολο να μετακινούμαι οπότε πρέπει να γνωρίζω από πριν αν θα βγούμε ή όχι) εκείνος λόγω φόρτου εργασίας μου είπε πως θα μου στείλει το μεσημέρι μήνυμα για να τα πούμε.Τζιφός.Μου έστειλε αργά το απόγευμα,λέγοντας απλά ένα γεια.Επειτα δεν έδειξε να νιώθει άσχημα ή να θέλει να απολογηθεί,σαν να μην το θυμόταν καν ότι με γειωσε.Εγώ τον ρώτησα αν άλλαξε κάτι.Διοτι δεν μου αρέσει να βρίσκομαι σε καταστάσεις περίπλοκες.Ομως εκείνος είπε πως όχι.Η γνώμη σας ποια είναι; Γιατί να έκανε κάτι τέτοιο; 
Αρέσει στο μέλος Helenaki4

hornet19

# 2 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.334
Συνήθως οι νέοι αφήνουν τα πράγματα φλου, ό,τι προκύψει στην πορεία. Δεν κάνουν σχέδια, τουλάχιστον σχέδια που δεν μπορεί να ανατραπούν... γιατί έτσι, δεν έχουν εξήγηση, ούτε και τους απασχολεί. Όλα σχεδόν, εκτός δουλειάς και σοβαρών υποχρεώσεων, αντιμετωπίζονται χαλαρά. Οι άντρες δεν παρεξηγούνται τόσο εύκολα αλλά είναι βολεψάκιδες κάποιες φορές ...

Αρέσει στο μέλος PennyKk

Heptamer

# 3 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 42 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.939

Ή το μεταξυ σας το βλεπει χαλαρά και λιγο ανεύθυνα, οπως ειπε και ο Χορνετ - συνηθιζεται στις άγουρες ηλικίες σας

ή 

χαλαρά παιζει κι άλλο θηλυκό - ως βολικοτερος 'φόρτος' εργασιας!

Κι αυτο ειναι σιγουρα περιπλοκο...

Αρέσει στα μέλη Spiros--, archagellos και σε ακόμα 2 μέλη.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Helenaki4

# 4 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 1.303

Καλησπέρα θεματοθετρια 

Πολλά σενάρια παίζουν από την πλευρά του φίλου σου και κατα τη γνώμη μου , εφόσον δε θα μάθεις ποτε , δεν έχει νόημα να ξοδεύεις ενέργεια . 

Το,ζήτημα είσαι εσυ : Ή ξεκαθαρίζεις μέσα σου οτι τέτοιες συμπεριφορές δεν ειναι αποδεκτές και τις απορρίπτεις , μεχρι να βρεθεί εκείνος που θα φερθεί με σεβασμό (κι εσυ σ εκείνον βέβαια) , ή κάθεσαι και ασχολείσαι με το γιατί , μένοντας σε μια επαφή που ποικιλοτρόπως σε υποτιμά . 

(Κι όσο σε βλέπει οτι παραμένεις εκεί παρα τα καψόνια , θα κλιμακώνει και την αδιαφορία , υπόψιν :-) )

Για να δώσω παντως μια ερμηνεία , πιο πιθανή εξήγηση θεωρώ οτι ειναι η εξής :

προσπαθεί να σου δώσει να καταλάβεις με αθέμιτα μέσα οτι θέλει να είστε μονο φρεντς γουιθ μπενεφιτς. Έτσι κάνουν οι άνθρωποι χωρίς θάρρος . Δεν το λένε στα ίσα . Σε αφήνουν να αναρωτιέσαι κάνοντας τον κινέζο .

Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, Francesca_ και σε ακόμα 9 μέλη.

Redink

# 5 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 12
Δύσκολο να πει κανείς με βεβαιότητα. Δεν είμαι και σίγουρη για το savoir vivre στις ηλικίες σας...Δύο εβδομάδες πάντως δεν είναι αρκετος καιρός για να καταλάβεις αν ο άλλος πραγματικά εννοεί αυτά που λέει και πώς τα εννοεί. Το ότι λέει οτι σε βλέπει ερωτικά δε σημαίνει ότι είναι και σοβαρό άτομο, ούτε ότι θέλει κάτι σοβαρό. Αν είπε ότι θα επικοινωνήσει και μετά σε κρέμασε χωρίς να ζητήσει συγγνώμη, αυτό αν μη τι άλλο φανερώνει έλλειψη καλών τρόπων. Ο χρόνος θα δείξει αν ήταν μια κακιά στιγμή ή είναι γενικότερα αγενής. Αν το ξανακάνει, και δεις ότι τα λόγια του και οι πράξεις του δεν συμβαδίζουν, τότε ή σε θέλει μόνο για κάτι εφήμερο ή γενικά είναι ο,τι να ναι σα χαρακτήρας. Δώστου μερικό ακόμα χρόνο να ξεδιπλωθεί. Οι πράξεις του θα σου δώσουν όλες τις απαντήσεις. Αν σε κάνουν να νιώθεις άσχημα, εμπιστευσου το μέσα σου...Αρκεί να μην εθελοτυφλησεις αν τελικά λόγια και πράξεις δεν συμβαδίζουν...
Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Francesca_ και σε ακόμα 4 μέλη.

Hepatica

# 6 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 132
Μην χαλάς φαιά ουσία για κάτι τόσο απλό, που εκείνος στο κάνει περίπλοκο κ χωρίς λόγο η να φταις σε κάτι εσύ (όπως μας τα περιγράφεις έστω). Νιώθω σα να πηγαίνει να σου κάνει gaslighting με ένα περίεργο τρόπο. Ρώτησες, σοβαρή απάντηση δεν πήρες, υπολόγισε ότι έτσι θα το βλέπει κ τελειωσε το καλύτερα. Αν ήταν για δουλειά τα ίδια θα τους έλεγε?! Το ραντεβού είναι ραντεβού, αν ο άλλος δεν μπορεί να είναι συνεπής η να υπάρχει μια σωστή δικαιολογία στο γιατί δεν μπορεί αύριο-μεθαυριο τι θα σου λέει? "Κατέβα είμαι από κάτω", εσείς δεν θα έχετε κανονίσει τίποτα πχ κ εσύ θα αφήνεις τα πάντα μέσα στο άγχος κ θα τρέχεις?! Η θα είναι κάτι τελευταίας στιγμής?! Η θα εξαφανίζεται κ θα εμφανίζεται κ θα στέλνει κ θα επικοινωνεί οποτε θέλει κ αν θέλει?! Να σε σέβονται κορίτσι, κ εσένα κ τον χρόνο σου. Με τέτοιες συνθήκες συνεννόησης δε νομίζω να νιώθεις ασφάλεια στο να έχετε κ κάτι πιο σοβαρό?! Η κρατά τον από ένα μεσεντζερ για παρέα κ ως εκεί κ κυριολεκτικά να σου περνάει η ώρα, η κοφτο μια κ καλή.
Αρέσει στα μέλη Spiros--, PennyKk και σε ακόμα 2 μέλη.

Mathusalas

# 7 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 382

Καλημερα, θα συμφωνησω με την Ελενη οτι πρεπει να σε νοιαζει τι θες εσυ. ειναι βασικο για να κανεις μια οποιαδηποτε σχεση. μην ψαχνεις να βρεις τι εχει μεσα στο μυαλο του ο φιλος σου, θα χαθεις. εισαι ξεκαθαρη και εχεις δικαιωμα να ειναι και εκεινος ξεκαθαρος, κατι που δεν συμβαινει. αν σου αρεσει πολυ δωστου μια ευκαιρεια ακομη αλλιως προχωρα παρακατω.

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Spiros-- και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 8 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.743

Λάθος ερώτηση του έκανες 

Ρώτησες αν άλλαξε κάτι ,

αντί να ρωτήσεις το αυτονόητο: 

γιατί σε έστησε.

Σε αόριστες ερωτήσεις,παίρνουμε συνήθως αόριστες απαντήσεις.

Η διάθεση για επικοινωνία φαινεται από το αν απαντά ευθέως.

Εάν υπεκφευγει,

κατα πάσα πιθανότητα μαλλον σίγουρα βέβαια φανεροτατα δίχως άλλο σε έχει όντως γραμμένη.

Είναι λοιπόν καλή ιδέα να ρωτάμε τον ίδιο τον άνθρωπο πρώτα.

Όχι ότι θα ακούσουμε οπωσδήποτε απαραίτητα και με σιγουριά την αληθεια,

όμως θα έχουμε ξεκαθαρίσει τη θέση μας πως κάποια πράματα οφείλουν να συζητιούνται.

Εύχομαι από εδώ και στο εξής να έχεις το θάρρος να διεκδικείς αυτό που αξίζεις

Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, Helenaki4 και σε ακόμα 6 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

ALEXANDRIANI123

# 9 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 55 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 131

Αχ βρε Πένυ μου

Είσαι 22. Ξέρεις πόσοι ακόμα Χρηστάκηδες θα βρεθούν στο διάβα σου;

Αλλά για να μη σε "τρώει" άδικα, όταν και εφόσον συναντηθείτε κάποια στιγμή, πες σου καθαρά ότι προτιμάς να συζητάτε περισσότερο, γιατί με μονολεκτικά μηνύματα δεν βγαίνει άκρη. Και πες του επίσης, όταν έχει να σου πει κατι, να στο λέει ευθέως και με συζήτηση.

Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι αποφεύγουν τη συζήτηση. Τα sms, messenger, viber, email (σπανιότερα) ειναι ένας τρόπος να αποφεύγουν να κοιτάνε τον άλλο στα μάτια όταν έχουν κάτι να του πουν. Βέβαια, μια τέτοια συμπεριφορά θάπρεπε να μην προβληματίζει τον δέκτη αλλά τον ίδιο τον πομπό. Στην καλύτερη λέγεται θρασυδειλία. Στη χειρότερη σοβαρό πρόβλημα προσωπικότητας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Τι φάση;

Εδώ και 2 εβδομάδες έβγαινα με ένα παιδί,ας τον πούμε Χρήστο.Ο Χρήστος και εγώ λοιπόν,έχουμε ξεκαθαρίσει ότι βλέπουμε ερωτικά ο ένας τον άλλον,και μάλιστα ο ίδιος επιδιώκει να βγαίνουμε όπως και εγώ.Μεχρι σήμερα.Του ανέφερα πως θα μπορούσα να βγούμε το απόγευμα(γνωρίζει επίσης πως μου είναι δύσκολο να μετακινούμαι οπότε πρέπει να γνωρίζω από πριν αν θα βγούμε ή όχι) εκείνος λόγω φόρτου εργασίας μου είπε πως θα μου στείλει το μεσημέρι μήνυμα για να τα πούμε.Τζιφός.Μου έστειλε αργά το απόγευμα,λέγοντας απλά ένα γεια.Επειτα δεν έδειξε να νιώθει άσχημα ή να θέλει να απολογηθεί,σαν να μην το θυμόταν καν ότι με γειωσε.Εγώ τον ρώτησα αν άλλαξε κάτι.Διοτι δεν μου αρέσει να βρίσκομαι σε καταστάσεις περίπλοκες.Ομως εκείνος είπε πως όχι.Η γνώμη σας ποια είναι; Γιατί να έκανε κάτι τέτοιο; 

Αρέσει στα μέλη Lolita68, Spiros-- και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 10 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 23.683

Αφασια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Τι φάση;
Αρέσει στο μέλος Francesca_

Enikos

# 11 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Προετοιμασου απο τωρα Πενυ, για οταν βρεθεις με τον εφτα χιλιαδες οχτακοσα τριαντα εφτα Χρηστακη...

Να μαθαινεις...

Αν κατι δεν παει καλα και τοτε...

Ε, υπαρχει και το φορουμ για να δινεις συμβουλες...

Αρέσει στα μέλη Francesca_, gogo6960 και σε ακόμα 1 μέλος.

MiltosRNLI1930

# 12 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 59 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.391

Ποσες

χιλιαδες τετοια Θεματα εχουμε διαβασει εδω μεσα .

Και ερωτω τους σπουδαστας μου ? Εμεις εδω τι να απαντησουμε .Οτι ο Χρηστακης με το ματοσακο που του εχει ξηλωσει η καδενα το στριφωμα του παντελονιου μεταφεροντας 2 ταψια με τους καφεδες και τα σαντουιτς το ξεχασε ο φουκαρας.
Αρέσει στα μέλη Francesca_, Mindthegap- και σε ακόμα 5 μέλη.

Enikos

# 13 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από MiltosRNLI1930

Ποσες

χιλιαδες τετοια Θεματα εχουμε διαβασει εδω μεσα .

Και ερωτω τους σπουδαστας μου ? Εμεις εδω τι να απαντησουμε .Οτι ο Χρηστακης με το ματοσακο που του εχει ξηλωσει η καδενα το στριφωμα του παντελονιου μεταφεροντας 2 ταψια με τους καφεδες και τα σαντουιτς το ξεχασε ο φουκαρας.

Αρέσει στα μέλη gogo6960, la-mer

Spiros--

# 14 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 943

Το έκανε ...

... γιατί ενώ σε είχε όλη την ημέρα στο μυαλό του και ανυπομονούσε να βρεθείτε, του έπεσε καφές στο κινητό και επειδή κόλλαγε άσχημα ... κατάφερε μετά βίας να σου στείλει ένα "γεια" ... και λίγο αργότερα ένα "όχι". Μετά το κινητό κακάρωσε ...

Τι φάση indeed !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Τι φάση;

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 15 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Spiros--

Το έκανε .

Τι φάση indeed !!!

Συνηθισμένη στη σημερινή νεολαία ...

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

maraki_lar_1980

# 16 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.427
Αγαπητή Πεννυ... Η συμπεριφορά του τύπου αυτου ειναι απαρεδεκτη κ σαφώς δε σου αξιζει. Δειχνει αγένεια, αδιαφορία, ελλειψη καλών τρόπων συμπεριφοράς. Αλλα κ η δικη σου σταση ως αντιδραση δεν ηταν/ειναι απόλυτα ευθύς κ ειλικρινής με βαση τις σκέψεις κ τα συναισθήματα που σου προκάλεσε η σταση του. Ρώτησε τον λοιπον αμεσα κ στα ισα για τις προθέσεις κ διαθέσεις του απέναντι σου, (με σκοπο να ξεκαθαρισει την φαση/κατασταση) κ κρινε βαση της συμπεριφορας του αν θα τον κρατήσεις στη ζωη σου κ ποιο ρολο θα εχει.
Αρέσει στα μέλη alisida, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

Mindthegap-

# 17 στις 8/4/2021
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.628

Δεν φταιει η ηλικια...ουτε το γεγονος οτι γνωριζεστε μολις 2 εβδομαδες...

Δεν σε γουσταρει τοσο...οσο...να μπει στη διαδικασια να στειλει ενα μηνυμα να ενημερωσει...
ή και να μην απαντησει σαν ...γαιδουρι...!!!

Απλα πραγματα...
Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 18 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Mindthegap-

Δεν φταιει η ηλικια...ουτε το γεγονος οτι γνωριζεστε μολις 2 εβδομαδες...

Δεν σε γουσταρει τοσο...οσο...να μπει στη διαδικασια να στειλει ενα μηνυμα να ενημερωσει...
ή και να μην απαντησει σαν ...γαιδουρι...!!!

Απλα πραγματα...

Ναι ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα μιλάνε εδώ, όπως "μιλάει" και η επιρροή όσων συμπεριφορών και δήθεν φερσιμάτων διακρίνει γύρω του ...

Heptamer

# 19 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 42 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.939

Αν δεχτουμε πως ως νεοι, μιμούμαστε τους γυρω μας στις σχεσεις μας,

πότε (ηλικιακά) άραγε σταματά αυτό - ΑΝ σταματά?

(semi-rethoric question)

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από hornet19

Ναι ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα μιλάνε εδώ, όπως "μιλάει" και η επιρροή όσων συμπεριφορών και δήθεν φερσιμάτων διακρίνει γύρω του ...

hornet19

# 20 στις 8/4/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Heptamer

Αν δεχτουμε πως ως νεοι, μιμούμαστε τους γυρω μας στις σχεσεις μας,

πότε (ηλικιακά) άραγε σταματά αυτό - ΑΝ σταματά?

(semi-rethoric question)

Δεν είμαι ψυχολόγος (δεν έχω σπουδάσει) και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2162681