Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σχέση χωρίς ταμπέλες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

PennyKk

# 1 στις 18/4/2021
author
Γυναίκα / 23 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 11
'Aρεσαν+: 0%

Σχέση χωρίς ταμπέλες

Τι γνώμη έχετε για τις σχέσεις που μερικοί δεν θέλουν να κατατάσσουν σε μια κατηγορία;

Πχ. Κάναμε μια κουβέντα με έναν φίλο μου,και στην ερώτηση "Κάνεις σοβαρές σχέσεις;" Μου απάντησε "Μου αρέσουν οι σοβαρές σχέσεις αλλά δεν θέλω να βάζω ταμπέλες,έτσι και αλλιώς με την ταμπέλα δεν αλλάζει τίποτα"Εσείς τι λέτε; Είναι ένας τρόπος να μπορεί ο άλλος να μην δεσμεύεται ή μήπως όντως δεν αλλάζει τίποτα άλλο με την ταμπέλα του "Τώρα είμαστε μαζί" ;

paranomos

# 2 στις 18/4/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.065

Δεν με πειραζει αν η σχεση ειναι με η χωρις ταμπελα...

Η ταμπελα ουτως η αλλως για τους αλλους ειναι.
Η σχεση με τεμπελα με πειραζει
Αρέσει στα μέλη giorgos170, MiltosRNLI1930

Mindthegap-

# 3 στις 18/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Μου απάντησε "Μου αρέσουν οι σοβαρές σχέσεις αλλά δεν θέλω να βάζω ταμπέλες,έτσι και αλλιώς με την ταμπέλα δεν αλλάζει τίποτα"Εσείς τι λέτε; 

Ισχυει...

Αρέσει στα μέλη alisida, apolitiii

ALEXANDRIANI123

# 4 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν υπάρχει σοβαρή σχέση

Αν υπήρχε, θα έπρεπε να ισχύει αντιστοίχως και η ύπαρξη αστείας σχέσης.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου λοιπόν, σας προτείνω το δεύτερο.Το χιούμορ χαρίζει μακροβιότητα. Κάντε λοιπόν σχέσεις που σας κάνουν να γελάτε. Ό,τι πιο πολύτιμο.Κι όσο για τις ταμπέλες, θα συμφωνήσω με τον paranomos.

Redink

# 5 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θεματοθετρια, αν ο φίλος σου πραγματικά πίστευε ότι "με την ταμπέλα δεν αλλάζει τίποτα" τότε δεν θα τον πείραζε είτε μπει είτε δεν μπει "ταμπέλα". Επίσης, άλλο "σοβαρή σχέση" και άλλο "τώρα είμαστε μαζί" και επιπλέον, καθεμία από τις "ταμπέλες" αυτές μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα για διαφορετικούς ανθρώπους. Γενικά ο τρόπος που διατύπωσες το ερώτημα σου είναι μπερδεμένος κατά τη γνώμη μου. Και επίσης η λέξη "ταμπέλα" υπονοεί κάτι αρνητικό. Γιατί είναι αρνητικό να θέλει κάποιος να προσδιορίσει τι είδους συναναστροφή έχει με αυτόν/ή που κάνει σεξ; Μήπως επειδή το "απροσδιόριστο" αφήνει ανοικτά τα πάντα χωρίς φραγμούς και συνέπειες;Κατά τη γνώμη μου, τις ατάκες του φίλου σου τις λένε συνήθως αυτοί που δεν θέλουν να δεσμευτούν και να τους καταλογίσει κάποιος ευθύνες. Το τι σημαίνουν για τον καθένα και πώς τις αξιολογεί κάνεις εξαρτάται από το προσωπικό σύστημα αξιών του και από το πότε μέσα σε μια γνωριμία λαμβάνει χώρα μια τέτοια συζήτηση. Σε κάθε περίπτωση, όταν ακούς τέτοιες ατάκες κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να διευκρινίζεις τι ακριβώς εννοεί ο άλλος και να μην πτοείσαι να ζητάς σαφείς εξηγήσεις αν κάτι σε προβληματίζει. Αν στις πει άτομο με το οποίο θέλεις να είστε μαζί, βεβαιώσου αν θέλετε και εννοείτε τα ίδια πράγματα και να μη φοβάσαι να ζητάς διευκρινίσεις όποτε νιώθεις ότι τις χρειάζεσαι. Με ή χωρίς ταμπέλες, μια υγιής σχέση = επικοινωνία χωρίς φόβο. Αλλιώς κινδυνεύεις να επενδύσεις συναισθήματα και χρόνο σε κάποιον, να νομίζεις ότι είστε αποκλειστικά μαζί και αυτός μια ωραία μέρα να σε αδειάσει στεγνά και να σου πει και από πάνω "μα δεν είπαμε ότι έχουμε σχέση" ή "δεν έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι που πήγα και με τη Σούλα, δεν είπαμε ότι είχαμε σχέση, εγώ ήμουν ειλικρινής μαζί σου". Εννοείται βέβαια ότι και να σου πει ο άλλος ότι έχετε σχέση, μια χαρά μπορεί να σου την κάνει πάλι, αλλά εκεί πλέον έχει δείξει ότι ο λόγος του δεν πιάνει μια και αυτά τα νέα κυκλοφορούν και αξιολογούνται από τον κοινωνικό περίγυρο...

Mathusalas

# 6 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ταμπελα ειναι να δεσμευεσαι και να εισαι ξεκαθαρος τι θες και να το δηλωνεις? πλακα κανετε. τι αλλο θα ακουσω ο γερος

agrotis53

# 7 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

Το "τώρα είμαστε μαζί "δεν είναι ταμπέλα. ...

Κατά τα άλλα συμφωνώ η οποιαδήποτε ταμπέλα που ντύνεται μια σχέση δεν παίζει κανένα ρόλο! !!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Σχέση χωρίς ταμπέλες

Τι γνώμη έχετε για τις σχέσεις που μερικοί δεν θέλουν να κατατάσσουν σε μια κατηγορία;

Πχ. Κάναμε μια κουβέντα με έναν φίλο μου,και στην ερώτηση "Κάνεις σοβαρές σχέσεις;" Μου απάντησε "Μου αρέσουν οι σοβαρές σχέσεις αλλά δεν θέλω να βάζω ταμπέλες,έτσι και αλλιώς με την ταμπέλα δεν αλλάζει τίποτα"Εσείς τι λέτε; Είναι ένας τρόπος να μπορεί ο άλλος να μην δεσμεύεται ή μήπως όντως δεν αλλάζει τίποτα άλλο με την ταμπέλα του "Τώρα είμαστε μαζί" ;

Αρέσει στο μέλος alisida

Paralia48

# 8 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729
Συμφωνώ με το φίλο σου.
Η ταμπέλα είναι πολύ δεσμευτική, είναι σαν επαγγελματικό συμβόλαιο. Στις σχέσεις, οποιεσδήποτε, εκτός επαγγελματικές, δεν μπορείς να ορίσεις τα συναισθήματα. Αν προσπαθήσεις να τα ορίσεις, απέτυχες, δεσμεύτηκες, τελείωσε το πράμα!

Ήμουν, είμαι και θα είμαι υπέρ των σχέσεων δίχως όρια.

alisida

# 9 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

Εμένα μου αρέσουν οι ταμπέλες 

Αλλά επειδή μια όμορφη φωτεινή μεγάλη ξεκάθαρη σε εμφανές σημείο ταμπέλα στοιχίζει ακριβά,

πριν την τοποθετησω έξω από την επιχείρηση της ζωής μου,θα σκεφτώ (σοβαρά ),το είδος "υπηρεσιών" που προσφέρουν οι εργαζόμενοι σε αυτήν.

Εάν και εφόσον μοιραζόμαστε τη ζωή σκέψεις όνειρα χρόνο χαρές προβληματισμούς συγγενείς παιδιά φίλους δραστηριότητες και το οτιδήποτε δηλ,

τότε θα την πω "σχέση" και θα της βάλω και την ταμπέλα που της πρέπει.

Αν πάλι η όλη επικοινωνία περιορίζεται στις ώρες που είμαστε μαζί και περνάμε καλά,χωρίς ενδιάμεσα να υπάρχει ενδιαφέρον για τις ώρες που δεν βρισκόμαστε μαζί,

τότε θα το πω "παρέα" ή "συνοδεια'" 

Εσύ αποφασίζεις για το τι θέλεις από τα δύο και βέβαια ξεκαθαρίζεις πρώτα μέσα σου για το αν σε καλύπτει κάποιος άνθρωπος σε αυτά που θέλεις (και μένεις) 

ή αν όχι( και φεύγεις).

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Σχέση χωρίς ταμπέλες

Αρέσει στα μέλη Anatroph, maraki_lar_1980
I am Not a psychotherapist :)

Enikos

# 10 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.733
Μηπως περασε απο δω το καρο του Δημου?...

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, giorgos170

Mindthegap-

# 11 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

ειδικα στην αρχη μιας σχεσης ...το να θελουμε εγγυησεις και δηλωσεις σοβαρης σχεσης κλπ...δεν εχει κανενα μα κανενα νοημα...!

Οι ανθρωποι που συμμετεχουν σε αυτη και η ιδια η σχεση θα δειξει στο χρονο τι ειναι...

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Enikos

# 12 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τι σημαινει σοβαρη σχεση?...

Ειλικρινα, δεν ξερω με οσα διαβαζω...

Τι εννοειτε εσεις με αυτο τον ορο?...

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

Mindthegap-

# 13 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Redink
. Εννοείται βέβαια ότι και να σου πει ο άλλος ότι έχετε σχέση, μια χαρά μπορεί να σου την κάνει πάλι, αλλά εκεί πλέον έχει δείξει ότι ο λόγος του δεν πιάνει μια και αυτά τα νέα κυκλοφορούν και αξιολογούνται από τον κοινωνικό περίγυρο...

Κατσε γιατι αυτο δεν το καταλαβα...

δηλαδη...αν μας τη κανει ενω μας εχει πει οτι εχουμε σοβαρη σχεση...

θα μας νοιαζει μετα τι;;;

Να τον κανουμε ρεζιλι στον κοσμο...;;;

Να τον αξιολογησουν οι αλλοι;;

Αυτο ποιον νοιαζει και γιατι...;;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Redink
Αλλιώς κινδυνεύεις να επενδύσεις συναισθήματα και χρόνο σε κάποιον, .

Επενδυουμε σε ομολογα...μετοχες...κλπ...οχι σε ανθρωπους...

Ασε που και ελευθερη σχεση να εχεις συμφωνησει με καποιον ποιος σου προεξοφλει οτι δεν θα αναπτυξεις συναισθηματα...;;; επειδη βαλατε ταμπελα...;;;

Mindthegap-

# 14 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Enikos

Αυτη που κανουν οι σοβαροι ανθρωποι...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Mathusalas

# 15 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γερασες και μυαλο δεν εβαλες, λογικο ειναι αυτο. αλλα δεν εμαθες τι σημαινει σοβαρη σχεση? σοβαρη σχεση ειναι 2 λεξεις που τις βαζεις σε μια φωτεινη ταμπελα να τις βλεπεις. ειναι ενα συγκεκριμενο ειδος υπηρεσιων οπως λεει και η κυρια παραπανω που προσφερει ο ενας στον αλλο. αν λιγο ξεφυγεις απο αυτες εντος 24ωρου τοτε την πατησες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Enikos

Ειλικρινα, δεν ξεω με οσα διαβαζω...

kostas232

# 16 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

οτι λεει

η γιαπωνεζα.. και εγω εβαζα ταμπελες αλλα η αλλη πλευρα μετα απο λιγο καιρο ειχε συναισθηματα... και εγω επειδη εβαζα την ταμπελα νομιζα οτι ημουν και ενταξει απεναντι της... μεγαλο εγωιστικο καθηκι κυριοι... μεχρι που εβαλα μυαλο... ευτυχως δηλ

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Mindthegap-

Κατσε γιατι αυτο δεν το καταλαβα...

δηλαδη...αν μας τη κανει ενω μας εχει πει οτι εχουμε σοβαρη σχεση...

θα μας νοιαζει μετα τι;;;

Να τον κανουμε ρεζιλι στον κοσμο...;;;

Να τον αξιολογησουν οι αλλοι;;

Αυτο ποιον νοιαζει και γιατι...;;;

Επενδυουμε σε ομολογα...μετοχες...κλπ...οχι σε ανθρωπους...

Ασε που και ελευθερη σχεση να εχεις συμφωνησει με καποιον ποιος σου προεξοφλει οτι δεν θα αναπτυξεις συναισθηματα...;;; επειδη βαλατε ταμπελα...;;;

kostas232

# 17 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλα τα λεει

η παραλια μ... οπως φτιαχνει και ωραιο μουσακα... ετσι λενε οι φημες !!

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Paralia48
Συμφωνώ με το φίλο σου.
Η ταμπέλα είναι πολύ δεσμευτική, είναι σαν επαγγελματικό συμβόλαιο. Στις σχέσεις, οποιεσδήποτε, εκτός επαγγελματικές, δεν μπορείς να ορίσεις τα συναισθήματα. Αν προσπαθήσεις να τα ορίσεις, απέτυχες, δεσμεύτηκες, τελείωσε το πράμα!

Ήμουν, είμαι και θα είμαι υπέρ των σχέσεων δίχως όρια.

kostas232

# 18 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

και

θες και παντρειες με την κοπελιτσα.. σαν δεν ντρεπομαστε

μπαχαχαχαχαχαχαχα

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Mathusalas

Ταμπελα ειναι να δεσμευεσαι και να εισαι ξεκαθαρος τι θες και να το δηλωνεις? πλακα κανετε. τι αλλο θα ακουσω ο γερος

Enikos

# 19 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Θεωρω πλεονασμο το να ρωτησω ποιοι ειναι αυτοι...

Οραιτ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Mindthegap-

Αυτη που κανουν οι σοβαροι ανθρωποι...

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Spiros--

# 20 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 950

Όποιος εφηύρε την ταμπέλα της ...

... "σοβαρής σχέσης" (!?), ήταν για να μπορέσει κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσει και την ταμπέλα της ... "ασόβαρης σχέσης", που τον ενδιέφερε και περισσότερο! 

Αρέσει στο μέλος Paralia48
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε