Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σχέση χωρίς ταμπέλες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Enikos

# 21 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.640
'Aρεσαν+: 0%

Μα...ηταν τοσο απλο?...

Και εγω που ανησυχησα!...

Καλα, σε ευχαριστω νεαρε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Mathusalas

Γερασες και μυαλο δεν εβαλες, λογικο ειναι αυτο. αλλα δεν εμαθες τι σημαινει σοβαρη σχεση? σοβαρη σχεση ειναι 2 λεξεις που τις βαζεις σε μια φωτεινη ταμπελα να τις βλεπεις. ειναι ενα συγκεκριμενο ειδος υπηρεσιων οπως λεει και η κυρια παραπανω που προσφερει ο ενας στον αλλο. αν λιγο ξεφυγεις απο αυτες εντος 24ωρου τοτε την πατησες.

Enikos

# 22 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Βρε ουτε εγω βαζω ορια...

Αλλα μολις δει την φαβοριτα η αλλη...

Βαζει αυτη...

Σου λεει..."που να τον πας τον Κοκοτα, σε κοσμο"...

Αρέσει στα μέλη Lolita68, giorgos170

Enikos

# 23 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ποια να τον παρει αυτον βρε Κωστα, τον σαρδαναπαλο?...

Ειναι ειδικων συνθηκων τα κοριτσια εδω!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από kostas232

και

θες και παντρειες με την κοπελιτσα.. σαν δεν ντρεπομαστε

μπαχαχαχαχαχαχαχα

Mindthegap-

# 24 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Εμ ετσι δεν κανουμε δουλεια...

Βαζετε τα θεματα ...εξαφανιζεστε...και μενουμε μετα εμεις με την απορια στο χερι...

Να βαζουμε η οχι ταμπελες ...;;

Απο ποιο σημειο και μετα θεωρειται μια σχεση σοβαρη...ασοβαρη ή γελοια...;;

Θα μεινω αυπνη παλι...

Αρέσει στο μέλος Lolita68

Redink

# 25 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Mindthegap-

ειδικα στην αρχη μιας σχεσης ...το να θελουμε εγγυησεις και δηλωσεις σοβαρης σχεσης κλπ...δεν εχει κανενα μα κανενα νοημα...!

Οι ανθρωποι που συμμετεχουν σε αυτη και η ιδια η σχεση θα δειξει στο χρονο τι ειναι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Mindthegap-

Κατσε γιατι αυτο δεν το καταλαβα...

δηλαδη...αν μας τη κανει ενω μας εχει πει οτι εχουμε σοβαρη σχεση...

θα μας νοιαζει μετα τι;;;

Να τον κανουμε ρεζιλι στον κοσμο...;;;

Να τον αξιολογησουν οι αλλοι;;

Αυτο ποιον νοιαζει και γιατι...;;;

Επενδυουμε σε ομολογα...μετοχες...κλπ...οχι σε ανθρωπους...

Ασε που και ελευθερη σχεση να εχεις συμφωνησει με καποιον ποιος σου προεξοφλει οτι δεν θα αναπτυξεις συναισθηματα...;;; επειδη βαλατε ταμπελα...;;;

Γενικά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα τέθηκε πολύ κακοδιατυπωμένα και ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει με πολύ διαφορετικό τρόπο στο μυαλό του.  Για κάποιους το "να εισαι ξεκαθαρος τι θες και να το δηλωνεις" θεωρείται ότι βάζεις "ταμπέλα" και ότι "ζητάς εγγυήσεις", για κάποιους πάλι όχι.  Έχει να κάνει με το προσωπικό σύστημα αξιών του καθενός και τις ανάγκες του και αυτά διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.  Επίσης, άλλο το "σοβαρή σχέση" άλλο το "τώρα είμαστε μαζί"  π.χ. η θεματοθέτρια χαρακτήρισε  το "τώρα είμαστε μαζί" ως ταμπέλα ενώ στο σχόλιο #7 ειπώθηκε ότι αυτό δεν είναι ταμπέλα.  Από τη στιγμή που υπάρχουν διαφορετικοί ορισμοί και διαφορετικά συστήματα αξιών σχετικά με το ίδιο θέμα, δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε γιατί ο καθένας μας ξεκινά από διαφορετική βάση.  Κουράζομαι και μόνο που το σκέφτομαι.

Το να ζητάς από κάποιον "σοβαρή σχέση" και εγώ πιστεύω ότι είναι ανεδαφικό και άσκοπο.  Το να τον ρωτάς όμως αν "τώρα είστε μαζι" δηλ. εάν η γνωριμία σας πλέον θα εξελίσσεται one to one ή εάν ο άλλος συγχρόνως σκοπεύει να συνευρίσκεται σεξουαλικά και με άλλες και να ψάχνεται (κάπως έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ αυτό το ερώτημα), δεν το θεωρώ κατακριτέο ούτε ότι ζητάς κάποια τρελή δέσμευση λες και ζητάς γάμο.  Θεωρώ θεμιτό να ξεκαθαρίζει κανείς σε τι φάση βρίσκεται ο άλλος και σαφώς στη συνέχεια θα πρέπει κατά καιρούς να επανασυζητάται αν έχει αλλάξει κάτι.  Δεν είμαστε όμως όλοι τόσο τέλοιοι που να τα ψυχανεμιζόμαστε όλα χωρίς λόγια.      

Κάποιοι νιώθουν άνετα με όλη αυτή τη "δημιουργική ασάφεια" που προστάζει η εποχή μας, κάποιοι άλλοι πάλι εξακολουθούν να θέλουν να είναι ο άλλος ξεκάθαρος τι θέλει (ή δεν θέλει) τη δεδομένη στιγμή εάν ερωτηθεί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει δικαίωμα να αλλάξει γνώμη στην πορεία.  Προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί για κάποιους το "τώρα είμαστε μαζί" θεωρείται "ταμπέλα" και τρελή δέσμευση λες και πρόκεται για πρόταση γάμου.   

Το "σοβαρή σχέση" ούτε και μένα μου λέει κάτι.  Και γενικά τα τελευταία ερωτήματα που έθεσες δε με αφορούν με τον τρόπο που τα διατύπωσες διότι οι ελεύθερες σχέσεις είναι έξω από τα θέλω και τα ενδιαφέροντά μου και το "σοβαρή σχέση" θεωρώ και εγώ ότι το ανακαλύπτει κανείς στην πράξη και εκ του αποτελέσματος καθώς είναι κάτι ανα πάσα στιγμή ανατρέψιμο.  Γενικά πιστεύω στις πληροφορημένες επιλογές και αν το να ζητήσω διευκρινήσεις θεωρηθεί ότι ζητάω "ταμπέλες" so be it.  Εκτιμώ εξαιρετικά το "να εισαι ξεκαθαρος τι θες και να το δηλωνεις" έστω και αν αυτό είναι "δεν ξέρω τι θέλω" ή "θέλω ελεύθερη σχέση" ή "δεν είμαι σε φάση για σχέση".  Γενικά συμφωνώ με τα σχόλια #6 και #9.  Και προσωπικά αν μου πρότειναν "ελεύθερη σχέση" δεν θα με ενδιέφερε να κάτσω να ανακαλύψω αν ο άλλος θα "αναπτύξει συναισθήματα".       

Όσο για το ποιον νοιάζει το αν κάποιος εξαπατά, κάποιους τους νοιάζει, κάποιους άλλους πάλι όχι.  Προσωπικά τους ανθρώπους που εξαπατούν και συμπεριφέρονται σκάρτα τους αποφεύγω.  Το σχόλιο μου ήταν κακοδιατυπωμένο και πράγματι άστοχο.  Είχε να κάνει με το ότι καλώς ή κακώς ο κοινωνικός περίγυρος και ό τρόπος που αξιολογεί σκάρτες συμπεριφορές ενίοτε δρα αποτρεπτικά και ως "τιμωρία" γι' αυτούς που εξαπατούν.  Αν και πλέον με όλη αυτή την ηθική σχετικότητα που χαρακτηρίζει την εποχή μας η αποτρεπτική του δράση τείνει να εκλείψει.  Ανήκω σε αυτούς τους αδύναμους αμαρτωλούς που νιώθουν ότι ενίοτε είναι χρήσιμο οι σκάρτες συμπεριφορές να "πληρώνονται" καθώς, ορισμένοι άνθρωποι, όσο δεν τρώνε τα μούτρα τους τόσο συνεχίζουν ακάθεκτοι τις καφρίλες.  Εννοείτε βέβαια ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν Χριστό.    

Για να επιστρέψω όμως στο κυρίως θέμα, πιστεύω ότι όσοι από εμάς δεν διαπρέπουν στο "ψυχανέμισμα" καλό είναι να φροντίζουμε να ξεκαθαρίζουμε με αυτόν που μας ενδιαφέρει "αισθηματικά" τη δεδομένη χρονική στιγμή κατά πόσο θέλουμε/αντέχουμε τα ίδια ή όχι καθώς και το κατά πόσο μιλάμε την ίδια γλώσσα, και αυτό να το κάνουμε χωρίς να φοβόμαστε μην μας κατηγορήσουν ότι ζητάμε "ταμπέλες" και "εγγυήσεις" - αυτό προσπάθησα εν ολίγοις να συμβουλεύσω τη θεματοθέτρια.  Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε                     

Heptamer

# 26 στις 19/4/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.023

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Redink

1. Προσωπικά τους ανθρώπους που εξαπατούν και συμπεριφέρονται σκάρτα τους αποφεύγω.

2. Ανήκω σε αυτούς τους αδύναμους αμαρτωλούς που νιώθουν ότι ενίοτε είναι χρήσιμο οι σκάρτες συμπεριφορές να "πληρώνονται" καθώς, ορισμένοι άνθρωποι, όσο δεν τρώνε τα μούτρα τους τόσο συνεχίζουν ακάθεκτοι τις καφρίλες.  Εννοείτε βέβαια ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν Χριστό.    

1. Δε μπορεις αλλωστε να κανεις και κατι άλλο. Δε νομιζω πως υπαρχει καποιος που τους αγκαλιάζει κιολας.

2. Το να ζητας δικαιωση / τιμωρία - ακόμη και με δικα σου κριτηρια - δεν ειναι διόλου αδυναμία.

Οι κακοι αλωνιζουν επειδη οι καλοί το παιζουν υπερ-επιπεδοι και δεν κανουν πράμα.

kostas232

# 27 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ρε

παιδια... πολυ αναλυση για ενα ζητημα απλο... εμεις το κανουμε δυσκολο.. εεειιι για τις σχεσεις μιλαω... καθεται η αλλη ολοκληρο σεντονι ναι μεν αλλα... δεν βγαινω μανα μ ετσι

Redink

# 28 στις 19/4/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Redink

Δεν είμαστε όμως όλοι τόσο τέλοιοι που να τα ψυχανεμιζόμαστε όλα χωρίς λόγια.      

αν το να ζητήσω διευκρινήσεις θεωρηθεί ότι ζητάω "ταμπέλες" so be it.  

Εννοείτε βέβαια ότι μερικοί δεν καταλαβαίνουν        

* τέλειοι, διευκρινίσεις, εννοείται .  Mea culpa 

PennyKk

# 29 στις 19/4/2021
author
Γυναίκα / 23 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 11
Παιδιά αν είχε τεθεί κακοδιατυπωμενα δεν θα απαντούσατε δύο παραγράφους ο καθένας#sorrynotsorry ??

apolitiii

# 30 στις 20/4/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 847

Πάντως να ξέρεις ότι οι "σχέσεις χωρίς ταμπελα "  ερχονται "κουτί " σε κάποιους/ες που τους αρέσει το "ξενοπηδημα"  που είναι παντρεμενοι/ες η βρισκονται σε σχέση και το κρυβουν ...

Θέλει μεγάλη προσοχή...

Alezandra

# 31 στις 20/4/2021
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Απαντήσεις: 811

Ο φίλος σας βάζει κι εκείνος ταμπέλα ότι του αρέσουν οι σοβαρές σχέσεις.

Εσείς τον ρωτήσατε ποιες είναι ; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από PennyKk

Σχέση χωρίς ταμπέλες

Τι γνώμη έχετε για τις σχέσεις που μερικοί δεν θέλουν να κατατάσσουν σε μια κατηγορία;

Πχ. Κάναμε μια κουβέντα με έναν φίλο μου,και στην ερώτηση "Κάνεις σοβαρές σχέσεις;" Μου απάντησε "Μου αρέσουν οι σοβαρές σχέσεις αλλά δεν θέλω να βάζω ταμπέλες,έτσι και αλλιώς με την ταμπέλα δεν αλλάζει τίποτα"Εσείς τι λέτε; Είναι ένας τρόπος να μπορεί ο άλλος να μην δεσμεύεται ή μήπως όντως δεν αλλάζει τίποτα άλλο με την ταμπέλα του "Τώρα είμαστε μαζί" ;

Travoltaq

# 32 στις 16/5/2021
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Χαλκιδικής / Μουδανιά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Τι θεωρείς σοβαρή σχέση εσύ?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε