Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οικονομική εκμετάλλευση ίσως?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Mairyklou5

# 1 στις 28/5/2021
author
Γυναίκα / 27 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι η Μαίρη, 25 χρονών, και χρειάζομαι απεγνωσμένα τις συμβουλές σας. Εδώ και 4 χρόνια είμαι με κάποιον που με περναει 6 χρόνια , και μένουμε μαζί. Χωρίς να θέλω να σας σοκάρω η "συγκατοίκηση" σε αυτήν την σχέση ήρθε με ταχύτητα φωτός.. Θα ήθελα να σας πληροφορήσω πρώτα ό,τι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν 11 χρόνια με την πρώην του και τα τελευταία 4 είχαν αρραβωνιαστει. Είμαι η επόμενη του σχέση.. Συγκεκριμένα η τρίτη του σοβαρή σχέση. Αρχικά λοιπόν ερχόταν και κοιμόταν αρκετά συχνά σπίτι μου το βράδυ στις αρχές της σχέσης μας.. μέχρι που, χωρίς να το καταλάβω, έφερνε σιγά σιγά κάποια πράγματα του... Και ναι η "συγκατοίκηση" αυτή άρχισε περίπου στους 2 μήνες σχέσης. Δεν είπα κάτι, αν και είμαι άτομο που θέλει πάντα τον προσωπικό του χώρο και χρόνο μακριά απο τους άλλους, διότι μου άρεσε που υπήρχε μεγάλη οικειότητα.. (θα σας το χαλάσω λίγο χαχαχα.. Αλλα πόσοι απο εσάς στον πρώτο μηνα σχέσεις νιώθατε άνετα να πηγαίνετε τουαλέτα ενώ το αμόρε σας ηταν εντός σπιτιού.. Νομίζω ελάχιστοι.. Και όλοι το ξέρετε αυτό ). Ξέρετε τι λένε για τους πρώτους έξι μήνες.. ότι είναι όλο μέλι και ειλικρινά έτσι ήταν. Μετά τους έξι μήνες άρχισα να βλέπω κάτι περίεργο όμως.. Δεν ήταν πρόθυμος να βοηθήσει στις δουλειές του σπιτιού, το ματάκι του σαν να επαιζε λιγο(ελπίζω μόνο το ματι του ομως.. ), είχε αρχίσει να έχει τα πρώτα νευράκια, έπαιζε ώρες ολόκληρες στο PlayStation.. Και πριν προλάβετε να με κρίνετε.. Να σας πω ότι ο καθένας ειναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στον ελεύθερο του χρονο αρκεί να μην ενοχλεί τον αλλον. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση παιδιά υπήρχε μεγάλο θέμα. Επειδή φορούσε τα ακουστικά όταν έπαιζε δεν καταλάβαινε ό,τι ακουγόταν πολυ.. και ειδικά όταν μένεις σε 40 τμ ε δεν υπάρχουν και περιθώρια για να αποφύγεις αυτόν τον ηχο.. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ενημερώσω πως για 3 ολόκληρα χρόνια δεν πλήρωνε τίποτα μέσα στο σπίτι... ΤΊΠΟΤΑ!! Τον τελευταίο χρόνο το μόνο που πληρώνει είναι τα μισά έξοδα του super Market και τα μισα έξοδα του σκύλου μας.. Μέχρι και σήμερα λοιπόν, μετά απο 4 χρόνια σχεδόν που μένουμε μαζί δεν έχει μάθει ορισμένα βασικά... Άνθρωποι είμαστε και αρρωσταίνουμε.. Και ειδικά αν είμαστε μακριά απο τους γονείς μας... Καταλαβαινετε.. Μια κοτοσουπα..δεν ξέρει να φτιάχνει.. Έχω αναλάβει αποκλειστικά το μαγείρεμα (να σας ενημερώσω ότι οταν πηγα να σπουδάσω ούτε αυγό δεν ήξερα να βρασω.. ), επίσης έχω αναλάβει και τις δουλειές του σπιτιού.. Γιατί ελάχιστες φορές βοηθάει με τις δουλειές.. και όταν το κάνει έχει κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα.. Σε βαθμό που προσπαθεί να με κάνει να αισθανθώ ενοχη...Επίσης δεν βοηθάει αρκετά με το σκυλάκι που έχουμε.. Διότι ενα σκυλάκι είναι σαν να μεγαλώνεις παιδί.. Επομένως έχω πάνω μου αρκετές ευθύνες..Αυτός δεν έχει μείνει ποτέ μόνος του.. Σε δικό του σπίτι που να πληρώνει ο ίδιος για ολα τα έξοδα.. Παρόλο που δεν δουλεύω, διότι οι δικοι μου έχουν μια οικονομική άνεση και μου δίνουν αρκετά λεφτά κάθε μήνα, νιώθω εξαντλημενη διότι πολλές φορές δεν προλαβαίνω ορισμένα πράγματα. Με κοροναϊό η χωρίς, έχω το διάβασμα μου για την σχολή μου, έχω τις δουλειές του σπιτιού και το μαγείρεμα, έχω έστω και μια ώρα για γυμναστική την ημέρα, έχω και το σκυλάκι.. Ξερω θα μου πείτε ότι η δικια μου κούραση δεν συγκρίνετε με ενός εργαζόμενου.. Αλλά οταν αυτός  καλύπτει μόνο τα δικά του εξοδα γενικά..χωρίς να βοηθάει σε τίποτα άλλο.. πχ.. Έστω στα κοινόχρηστα.. Έχει αρχίσει να μου τη δίνει... Για να σας έρθει μια πραγματική εικόνα..σκεφτείτε ότι τα έξοδα που πληρώνει το μήνα είναι 200 ενω εγω πληρώνω 700..Το κερασάκι στην τούρτα όμως είναι άλλο.. Ήρθε η ώρα να φύγω από αυτό το μέρος που σπουδαζω (αυτός κατάγεται απο την πόλη που σπουδαζω).. και αρχικά πριν μερικούς μήνες έκανα μια συζήτηση με τον μπαμπά μου που μου πρότεινε ότι εφόσον τον αγαπάω και με αγαπάει ας το προχωρήσουμε.. Παιδιά ενα θα σας πω..Του πρότεινα να μείνουμε μαζί σε ενα αλλο σπιτι πιο φθηνο αλλα να μοιραστούμε τα έξοδα μισά μισά.. Διότι δεν θέλω να προχωρήσω σε αρραβώνα που μου πρότεινε εμμέσως ο μπαμπάς μου.. Με πιάνει πανικός σε κατι τετοια.. Νιώθω ότι πνίγομαι.. Τέλος πάντως.. Οχι μονο δεν δέχτηκε.. Μου είπε ότι δεν γίνεται τώρα γιατί μαζεύει λεφτά για το αυτοκίνητο που θελει να αγοράσει.. Και ότι δεν ξέρει πότε θα χρειαστεί να πάρει δάνειο και ότι θα χρειαστεί χρόνο για να το εξοφλήσει επίσης.. Ξαφνικά ένιωσα μουδιασμένη.. Δεν περίμενα τέτοια απάντηση.. Ήμουν έτοιμη να αφήσω τα σχέδια μου στην άκρη για να ειμαι μαζί του και αυτός με αδειασε ετσι.. Όσες φορές έπειτα απο αυτό τον ρώτησα πως πάει το θέμα του αυτοκινήτου.. Νευριαζε και αλλαζε θεμα.. Μου απέκλεισε έμμεσα το γεγονός επίσης για σχέση από απόσταση έστω και για 1 χρόνο.. Μου ειπε πλαγίως ότι δεν θα μπορεί να με βοηθάει με τα έξοδα του σκύλου οταν θα είμαστε μακρια.. Και σας ρωτώ λοιπόν..Πως να αντιδρασω τώρα? Ξέρω βγήκε αρκετά μεγάλο το κείμενο αλλα θέλω να ξέρετε όλες τις λεπτομέρειες ώστε να το δείτε σφαιρικά το ολο θέμα.. Περιμένω τις γνώμες σας!!! 

wish_

# 2 στις 28/5/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αυτό ελπίζω να το διαβάσει η κοπέλα που θέλει να συζήσει με το φίλο της στα 20.

Αυτά δεν τα σκεφτόσουν τότε,τώρα ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν ειναι τόσο ωραίο οσο το περιμένεις στα 20 και να έμαθες από τη συγκατοίκηση αυτη.

Πάρε το σκυλί όταν με το καλό τελειώσει η σχολή και μην το είδατε.Γλύτωσες κορίτσι μου.Αυτό θα σκέφτεσαι.

Πριν φτάσεις να μέινεις εκει,να φας και άλλα χρόνια περιμένοντας πότε θα του έρθει με ψέυτικες ισως υποσχεσεις για να μην χάσει την βόλεψη του.

Σου έδειξε τις προτεραιότητες του και δεν εισαι μεσα σε αυτές.Ναι θα μου πεις τον αγαπάς αλλά αν κάτι δεν προχωράει δεν προχωράει βρε κορίτσι μου.Απ΄το σκύλο περισσότερη αγάπη θα πάρεις.

Οσο αναφορά την τουαλέτα είναι μια φυσική αναγκη,θα σου περάσει με τα χρόνια.

απ τα 15  ηταν με την κοπέλα του για 11 χρονια? 

Kristina_

# 3 στις 28/5/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Κοριτσι εγω δε θα σου πω τι να κανεις με τη σχεση σου (προφανης ειναι η λυση αν θες να τη δεις) 

Θα σου πω μονο οτι μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση οτι σε ολο το κειμενο σου προσπαθεις να μας προκαταβαλεις και να μας «αναγκασεις» (ολο νουθεσιες και προστακτικες...νισαφι ) να υιοθετησουμε την αποψη σου για τα πραγματα...μεγαλη εντυπωση μου εκανε λεμε!!! 

Το εχω δει να συμβαινει και με αλλους ανθρωπους (και στο νετ και εκτος) αλλα εσυ το εκανες σε καθε σου προταση...βαριεμαι να σου επισημανω ολα τα σημεια, αλλα εξυπνο κοριτσι φαινεσαι, κατσε και αναλογίσου γιατι το κανεις αυτο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Mairyklou5

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι η Μαίρη, 25 χρονών, και χρειάζομαι απεγνωσμένα τις συμβουλές σας. Εδώ και 4 χρόνια είμαι με κάποιον που με περναει 6 χρόνια , και μένουμε μαζί. Χωρίς να θέλω να σας σοκάρω η "συγκατοίκηση" σε αυτήν την σχέση ήρθε με ταχύτητα φωτός.. Θα ήθελα να σας πληροφορήσω πρώτα ό,τι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν 11 χρόνια με την πρώην του και τα τελευταία 4 είχαν αρραβωνιαστει. Είμαι η επόμενη του σχέση.. Συγκεκριμένα η τρίτη του σοβαρή σχέση. Αρχικά λοιπόν ερχόταν και κοιμόταν αρκετά συχνά σπίτι μου το βράδυ στις αρχές της σχέσης μας.. μέχρι που, χωρίς να το καταλάβω, έφερνε σιγά σιγά κάποια πράγματα του... Και ναι η "συγκατοίκηση" αυτή άρχισε περίπου στους 2 μήνες σχέσης. Δεν είπα κάτι, αν και είμαι άτομο που θέλει πάντα τον προσωπικό του χώρο και χρόνο μακριά απο τους άλλους, διότι μου άρεσε που υπήρχε μεγάλη οικειότητα.. (θα σας το χαλάσω λίγο χαχαχα.. Αλλα πόσοι απο εσάς στον πρώτο μηνα σχέσεις νιώθατε άνετα να πηγαίνετε τουαλέτα ενώ το αμόρε σας ηταν εντός σπιτιού.. Νομίζω ελάχιστοι.. Και όλοι το ξέρετε αυτό ). Ξέρετε τι λένε για τους πρώτους έξι μήνες.. ότι είναι όλο μέλι και ειλικρινά έτσι ήταν. Μετά τους έξι μήνες άρχισα να βλέπω κάτι περίεργο όμως.. Δεν ήταν πρόθυμος να βοηθήσει στις δουλειές του σπιτιού, το ματάκι του σαν να επαιζε λιγο(ελπίζω μόνο το ματι του ομως.. ), είχε αρχίσει να έχει τα πρώτα νευράκια, έπαιζε ώρες ολόκληρες στο PlayStation.. Και πριν προλάβετε να με κρίνετε.. Να σας πω ότι ο καθένας ειναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στον ελεύθερο του χρονο αρκεί να μην ενοχλεί τον αλλον. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση παιδιά υπήρχε μεγάλο θέμα. Επειδή φορούσε τα ακουστικά όταν έπαιζε δεν καταλάβαινε ό,τι ακουγόταν πολυ.. και ειδικά όταν μένεις σε 40 τμ ε δεν υπάρχουν και περιθώρια για να αποφύγεις αυτόν τον ηχο.. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ενημερώσω πως για 3 ολόκληρα χρόνια δεν πλήρωνε τίποτα μέσα στο σπίτι... ΤΊΠΟΤΑ!! Τον τελευταίο χρόνο το μόνο που πληρώνει είναι τα μισά έξοδα του super Market και τα μισα έξοδα του σκύλου μας.. Μέχρι και σήμερα λοιπόν, μετά απο 4 χρόνια σχεδόν που μένουμε μαζί δεν έχει μάθει ορισμένα βασικά... Άνθρωποι είμαστε και αρρωσταίνουμε.. Και ειδικά αν είμαστε μακριά απο τους γονείς μας... Καταλαβαινετε.. Μια κοτοσουπα..δεν ξέρει να φτιάχνει.. Έχω αναλάβει αποκλειστικά το μαγείρεμα (να σας ενημερώσω ότι οταν πηγα να σπουδάσω ούτε αυγό δεν ήξερα να βρασω.. ), επίσης έχω αναλάβει και τις δουλειές του σπιτιού.. Γιατί ελάχιστες φορές βοηθάει με τις δουλειές.. και όταν το κάνει έχει κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα.. Σε βαθμό που προσπαθεί να με κάνει να αισθανθώ ενοχη...Επίσης δεν βοηθάει αρκετά με το σκυλάκι που έχουμε.. Διότι ενα σκυλάκι είναι σαν να μεγαλώνεις παιδί.. Επομένως έχω πάνω μου αρκετές ευθύνες..Αυτός δεν έχει μείνει ποτέ μόνος του.. Σε δικό του σπίτι που να πληρώνει ο ίδιος για ολα τα έξοδα.. Παρόλο που δεν δουλεύω, διότι οι δικοι μου έχουν μια οικονομική άνεση και μου δίνουν αρκετά λεφτά κάθε μήνα, νιώθω εξαντλημενη διότι πολλές φορές δεν προλαβαίνω ορισμένα πράγματα. Με κοροναϊό η χωρίς, έχω το διάβασμα μου για την σχολή μου, έχω τις δουλειές του σπιτιού και το μαγείρεμα, έχω έστω και μια ώρα για γυμναστική την ημέρα, έχω και το σκυλάκι.. Ξερω θα μου πείτε ότι η δικια μου κούραση δεν συγκρίνετε με ενός εργαζόμενου.. Αλλά οταν αυτός  καλύπτει μόνο τα δικά του εξοδα γενικά..χωρίς να βοηθάει σε τίποτα άλλο.. πχ.. Έστω στα κοινόχρηστα.. Έχει αρχίσει να μου τη δίνει... Για να σας έρθει μια πραγματική εικόνα..σκεφτείτε ότι τα έξοδα που πληρώνει το μήνα είναι 200 ενω εγω πληρώνω 700..Το κερασάκι στην τούρτα όμως είναι άλλο.. Ήρθε η ώρα να φύγω από αυτό το μέρος που σπουδαζω (αυτός κατάγεται απο την πόλη που σπουδαζω).. και αρχικά πριν μερικούς μήνες έκανα μια συζήτηση με τον μπαμπά μου που μου πρότεινε ότι εφόσον τον αγαπάω και με αγαπάει ας το προχωρήσουμε.. Παιδιά ενα θα σας πω..Του πρότεινα να μείνουμε μαζί σε ενα αλλο σπιτι πιο φθηνο αλλα να μοιραστούμε τα έξοδα μισά μισά.. Διότι δεν θέλω να προχωρήσω σε αρραβώνα που μου πρότεινε εμμέσως ο μπαμπάς μου.. Με πιάνει πανικός σε κατι τετοια.. Νιώθω ότι πνίγομαι.. Τέλος πάντως.. Οχι μονο δεν δέχτηκε.. Μου είπε ότι δεν γίνεται τώρα γιατί μαζεύει λεφτά για το αυτοκίνητο που θελει να αγοράσει.. Και ότι δεν ξέρει πότε θα χρειαστεί να πάρει δάνειο και ότι θα χρειαστεί χρόνο για να το εξοφλήσει επίσης.. Ξαφνικά ένιωσα μουδιασμένη.. Δεν περίμενα τέτοια απάντηση.. Ήμουν έτοιμη να αφήσω τα σχέδια μου στην άκρη για να ειμαι μαζί του και αυτός με αδειασε ετσι.. Όσες φορές έπειτα απο αυτό τον ρώτησα πως πάει το θέμα του αυτοκινήτου.. Νευριαζε και αλλαζε θεμα.. Μου απέκλεισε έμμεσα το γεγονός επίσης για σχέση από απόσταση έστω και για 1 χρόνο.. Μου ειπε πλαγίως ότι δεν θα μπορεί να με βοηθάει με τα έξοδα του σκύλου οταν θα είμαστε μακρια.. Και σας ρωτώ λοιπόν..Πως να αντιδρασω τώρα? Ξέρω βγήκε αρκετά μεγάλο το κείμενο αλλα θέλω να ξέρετε όλες τις λεπτομέρειες ώστε να το δείτε σφαιρικά το ολο θέμα.. Περιμένω τις γνώμες σας!!! 

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

paranomos

# 4 στις 28/5/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.065

Στα τσακιδια που λεει και η κυρια τζουλια

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

Paralia48

# 5 στις 28/5/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.729
Εγω θα σου πρότεινα, να μην τον παρατήσεις απλά, αλλά ...επεισοδιακά. Έτσι του αξίζει. Τουλάχιστο να κερδίσεις λίγη χαρά ενός θερμού επεισοδίου.

πχ το σπίτι φαντάζομαι είναι στο όνομά σου και σκοπεύεις να μετακομίσεις; Δήλωσε στον ιδιοκτήτη πως φεύγεις και μην του πεις τίποτα, μέχρι τρεις μέρες πριν. έτσι να τον αιφνιδιάσεις.
Ή πες του, αν δεν πληρωσεις το ρεύμα ή το τηλέφωνο ή το μισό νοίκι, θα σου  πετάξω τα ρούχα. Και να το κάνεις! Πόσο καιρό θα τα φιλοξενείς;
Ή να φέρεις παρέα χωρίς να τον ειδοπιήσεις, διότι δικό σου είναι, να κάνετε πάρτυ...όχι αναβάλλεται λόγω κορώνας
Σίγουρα πάντως πρέπει να τον πετάξεις με τις κλωτσιές
Αρέσει στα μέλη Maxitria1, alexandriani1

Mairyklou5

# 6 στις 28/5/2021
author
Γυναίκα / 27 / Ελεύθερη
@Kristina Απλώς έτσι μιλάω γενικά, δεν έχω σκοπό να αναγκάσω κανέναν να υιοθετήσει την άποψη μου. Δεν θα ήθελα να με αναγκάσει κάποιος να υιοθετήσω την άποψη του, επομένως δεν το επιδιώκω κιόλας! Δεν κάνω αυτό που δεν θέλω να μου κάνουν! ??Απλά προσπαθούσα να κάνω σχετικά μικρές προτάσεις μεσα σε αυτό που έγραψα και όταν έβλεπα ότι θα έβγαιναν ιδιαίτερα μεγάλες.. απλώς το εβαζα στην παρένθεση σαν επισήμανση.. Κανονικά θα έβγαινε πολύ μεγαλύτερο το κείμενο,απλά με τις παρενθέσεις το συμμαζεψα λιγο.

paolino85

# 7 στις 28/5/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αφού τα καταφέρνεις στο μεγείρεμα κάνε μια μερα όσο το συντομότερο ενα σιχτίρ πιλάφι και όλα θα πάνε μιά χαρά..  τί δεν καταλαβαίνεις σε αυτή την σχέση ;;;. πιό απλά δεν γίνεται !!

Αρέσει στο μέλος Maxitria1

Redink

# 8 στις 28/5/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Mairyklou5

Μου απέκλεισε έμμεσα το γεγονός επίσης για σχέση από απόσταση έστω και για 1 χρόνο.. 

Και σας ρωτώ λοιπόν..Πως να αντιδρασω τώρα? 

Χώρισέ τον ήρεμα και με πολιτισμένο τρόπο και άλλη φορά να θέτεις όρια σε αυτά που σε πειράζουν νωρίτερα.  Τα 4 αυτά χρόνια τον άφησες και αλώνισε.  Αυτό ήταν επιλογή σου.  Εφόσον έβλεπες ότι η σχέση ήταν ετεροβαρής, έπρεπε να είχες θέσει τα όρια σου πολύ νωρίτερα.  Δυστυχώς, ορισμένοι άνθρωποι όσο τους αφήνεις χωρίς όρια τόσο απλώνονται.  Ήσουν νέα και άπειρη οπότε δεν το αναγνώρισες εγκαίρως αλλά τώρα το ξέρεις.  Ο τύπος αυτός είναι ανώριμος και συμπεριφέρθηκε σαν ανήλικος βάζοντάς σε σε ρόλο "μαμάς".  Μερικοί άνθρωποι δεν μεγαλώνουν ποτέ, πόσο μάλλον όταν βρίσκουν στο δρόμο τους ανθρώπους διατεθειμένους να τους νταντέψουν.  Τώρα ξέρεις τι παίζει και αν ξανασυναντήσεις έναν τέτοιο άνθρωπο θα το αναγνωρίσεις εγκαίρως και θα τον σχολάσεις με συνοπτικές διαδικασίες.

Περιέγραψες μια προβληματική δυναμική, την οποία όμως τη χτίσατε ΜΑΖΙ.  Καλό θα είναι να αναγνωρίσεις και τη δική σου ευθύνη για το πώς φτάσατε ως εδώ, όχι για να παραμείνεις στη σχέση αλλά για να μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη στις επόμενες σχέσεις σου και να υπερασπίζεσαι άλλη φορά τα όρια σου.  Γνώμη μου είναι ότι η σχέση έχει τελείωσει και από τις δυο μεριές, αλλιώς δεν θα ήταν τόσο άνετος στο να σε χάσει αν φύγεις.  Δυστυχώς δεν καταφέρατε ποτέ το "εμείς"/ δεν καταφέρατε να γίνετε ομάδα.  Δεν έχει όμως ΚΑΝΕΝΑ απολύτως νόημα να τσακωθείτε.  Απλά εξήγησέ του ότι είστε πολύ διαφορετικοί άνθρωποι, ότι δεν πάει άλλο και πες του να χωρίσετε και να πάει να βρει αλλού να μείνει.  Με τον άνθρωπο αυτό έζησες και κάποιες καλές στιγμές κάποτε και για να μείνατε μαζί για 4 χρόνια δεν μπορεί, θα είχε και κάποια καλά.  Το ότι η σχέση έκανε τον κύκλο της και τελείωσε δε σημαίνει ότι πρέπει να ξεκατινιαστείτε/ γίνετε μαλλιά κουβάρια προκειμένου να χωρίσετε.      

Τέλος, από εδώ και εμπρός μην αφήνεις τόσα χρόνια να περάσουν μέσα σε τέτοιες σχέσεις.  Όπως είπες, το πράγμα είχε φανεί από τον 1ο χρόνο.  Αλλη φορά φρόντισε να αποχωρείς νωρίτερα.  Καλή λευτεριά.

Helenaki4

# 9 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883
Νομίζω πως η Redink κάλυψε επαρκώς την ουσία . Και η ουσία είναι ότι εσύ η ίδια , καλή μου θεματοθέτρια το άφησες να συμβεί.

Κανείς δεν μπορεί να σε πατήσει/υποτιμήσει/προσβάλει/ (ποιόν σας θυμίζω?) αν δεν του το επιτρέψεις έστω άθελά σου.
Γενικά με τους ανθρώπους είμαι ανοιχτή και όχι τόσο καχύποπτη. Όταν όμως βλέπω άνθρωπο να βιάζεται να κολλήσει πάνω στον άλλον , πονηρεύομαι.
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Kristina_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Tamarena

# 10 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 35

Κοπελιά η συγκατοίκηση δεν τσουλάει.

Βιάστηκες να μπείς στα βάσανα. Δεν έπρεπε να κάνεις ένα τέτοιο βήμα τόσο μικρή. Είχες χρόνο μπροστά σου.  Τώρα μένει να το λήξεις, όσο κι αν σε πονάει, γιατί με τον συγκεκριμένο δεν υπάρχει μέλλον.

Αρέσει στο μέλος Maxitria1

Heptamer

# 11 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.031

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Helenaki4
 (ποιόν σας θυμίζω?)

Ποιόν άλλο?

https://www.youtube.com/watch?v=jyC-SVMRbBg

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Kristina_

# 12 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

Ναι προφανως δεν το καταλαβαινεις αλλα δυστυχως το κανεις...αυτο ακριβως σου ειπα να κατσεις να σκεφτεις κοριτσι

Με τον ιδιο τροπο φοβαμαι οτι λειτουργησες και στην  «συγκατοικιση» ...ασε αυτο με τον αρραβωνα που καθολου δεν το καταλαβα!!! Δλδ εσυ και ο πατερας σου αποφασισατε για τον αλλο οτι θα τον αρραβωνιαστειτε??? (Βρε παιδια μονο εγω το διαβασα αυτο??? Σε κανεναν σας δεν εκανε εντυπωση?)  Οπως αποφασισατε να τον κανετε συγκατοικο και να τον συντηρειτε τοσο καιρο??? Δεν μου καθονται καλα αυτα...λαθος καταλαβα εγω? (Οκ ναι στα πεταχτα το διαβασα το θεμα στη  παραλια το ομολογω)

Καποτε διαβασα «κανεις δεν πατα στην πλατη σου αν δεν σκυψεις...» αλλα εσυ καλε μικρο κοριτσι και το τερματησες...σαν να σκυβεις με προσμονη να σε πατησει ο αλλος...μια χαρα στα ειπε και η Rentlink  περι οριων που δεν θετεις (γιατι???) και το ελενακι επισης

Ναι σε εκμεταλλευτηκε ο τυπος αλλα και συ σαν να εκανες τα παντα για να τον διευκολυνεις να σε εκμεταλλευτει...Προσπαθησε να αλλαξεις σταση και στασου στα ποδια σου για να μην ξανανεβει κανεις στην πλατη σου

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Mairyklou5
@Kristina Απλώς έτσι μιλάω γενικά, δεν έχω σκοπό να αναγκάσω κανέναν να υιοθετήσει την άποψη μου. Δεν θα ήθελα να με αναγκάσει κάποιος να υιοθετήσω την άποψη του, επομένως δεν το επιδιώκω κιόλας! Δεν κάνω αυτό που δεν θέλω να μου κάνουν! ??Απλά προσπαθούσα να κάνω σχετικά μικρές προτάσεις μεσα σε αυτό που έγραψα και όταν έβλεπα ότι θα έβγαιναν ιδιαίτερα μεγάλες.. απλώς το εβαζα στην παρένθεση σαν επισήμανση.. Κανονικά θα έβγαινε πολύ μεγαλύτερο το κείμενο,απλά με τις παρενθέσεις το συμμαζεψα λιγο.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, panagiotismp90 και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 13 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

μα δε μας ειπε οτι την πονα! Εγω δε θυμαμαι να διαβασα καπου να μας μιλησε για τα συναισθηματα της τα ερωτικα απεναντι του...μας ειπε?

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Tamarena

Κοπελιά η συγκατοίκηση δεν τσουλάει.

Βιάστηκες να μπείς στα βάσανα. Δεν έπρεπε να κάνεις ένα τέτοιο βήμα τόσο μικρή. Είχες χρόνο μπροστά σου.  Τώρα μένει να το λήξεις, όσο κι αν σε πονάει, γιατί με τον συγκεκριμένο δεν υπάρχει μέλλον.

panagiotismp90

# 14 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.833

Μαιρη μου μια κοπελα σαν εσενα ψαχνω...στείλε μου μηνυμα!

Αρέσει στο μέλος Qwerty____55

archagellos

# 15 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 3.527

Αγαπητη ,

τον στελνεις στο Διαολο και ακομα παραπερα ...και αυτον και το Playstation του και το

μελλοντικο του αυτοκινητο ...και ουτε να σκεφτεις να του δωσεις 2η ευκαιρεια και τετοια ...

Ο ανθρωπος δεν αλλαζει .

Ο τυπος ειναι παλτο και βρηκε εσενα το κοροιδο και περναει την καλυτερη του φαση .

Πρωτα απο ολα δεν σε σεβεται...δεν σε σεβεται ...δεν θελεις κατι αλλο .

ΣτονΑγυριστο

Keep Walking 

Αρέσει στα μέλη Maxitria1, alexandriani1 και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 16 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

(Επιτέλους,επέστρεψε)

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από archagellos

Αγαπητη ,

τον στελνεις στο Διαολο και ακομα παραπερα ...και αυτον και το Playstation του και το

μελλοντικο του αυτοκινητο ...και ουτε να σκεφτεις να του δωσεις 2η ευκαιρεια και τετοια ...

Ο ανθρωπος δεν αλλαζει .

Ο τυπος ειναι παλτο και βρηκε εσενα το κοροιδο και περναει την καλυτερη του φαση .

Πρωτα απο ολα δεν σε σεβεται...δεν σε σεβεται ...δεν θελεις κατι αλλο .

ΣτονΑγυριστο

Keep Walking 

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

Mairyklou5

# 17 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 27 / Ελεύθερη
@Kristina Ο πατέρας μου το είπε σαν ιδέα, να το έχω απλά στο μυαλό μου, δεν αποφασίσαμε για εκείνον!!! Δεν θα αποφάσιζα για την ζωή κάποιου!!!Τέλος πάντων, ο καθένας έχει μια άποψη για κάτι. Η δικια μου γνώμη είναι ότι δεν το κάνω γιατί οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου έχουν διαφορετικές γνώμες και απόψεις απο εμένα,κι αν το έκανα δεν θα γινόταν αυτο. Επομένως αυτή είναι η δικιά σου γνώμη, είτε σωστή είτε λάθος, αλλα δικια σου γνώμη!! Δεν με πονάει ακριβώς η κατάσταση, αλλα με στεναχωρεί γιατί έχασα τόσο καιρό μαζί του. Και αυτό συναίσθημα ειναι!!! Και αν κάποιος προσπαθεί να πείσει τον αλλον για κάτι.. Δεν είμαι εγώ αυτή που το κάνω... Αλλα εσύ!!Προσπαθείς να κάνεις τους άλλους να δουν τα γεγονότα σύμφωνα με τον δικό σου τροπο("μόνο εγω το ειδα/διαβασα βρε παιδιά?" τα λόγια σου είναι αυτα.. ) ! Στο αρχικό κείμενο έγραψα ότι ένιωθα και όπως το ένιωθα, συμπληρωνοντας ορισμένες λεπτομέρειες στις παρενθέσεις ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα και ο καθένας να εκφέρει την γνώμη του!! Την δικια του γνώμη, οχι αυτό που θέλω να ακούσω!!! Δεν θα είχε νόημα να καθίσω και να γράψω όλο αυτό τοτε.. Και ναι το παραδέχομαι.. Με πάτησε κανονικότατα.. Τον ήξερα στον χαρακτήρα όσο κάναμε παρέα και έβλεπα πόσο καλός άνθρωπος είναι.. Δεν φαντάστηκα πόσο διαφορετικά θα λειτουργούσε στη σχέση..

Kristina_

# 18 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

Μαιρουλα, προφανως και δε θα τον αρραβωνιαζόσουν με το ζορι...αλλωστε δε θα μπορουσες να το κανεις και να θελες αν αυτος δε θελεις

Απλα το γεγονος οτι εσυ (και ο πατερας σου) κανατε σχεδια ερημην του μου χτυπησε λιγακι (πολυ) ασχημα ... αλλα δεν εχει νοημα η περαιτέρω συζητηση

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Mairyklou5
@Kristina Ο πατέρας μου το είπε σαν ιδέα, να το έχω απλά στο μυαλό μου, δεν αποφασίσαμε για εκείνον!!! Δεν θα αποφάσιζα για την ζωή κάποιου!!!Τέλος πάντων, ο καθένας έχει μια άποψη για κάτι. Η δικια μου γνώμη είναι ότι δεν το κάνω γιατί οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου έχουν διαφορετικές γνώμες και απόψεις απο εμένα,κι αν το έκανα δεν θα γινόταν αυτο. Επομένως αυτή είναι η δικιά σου γνώμη, είτε σωστή είτε λάθος, αλλα δικια σου γνώμη!! Δεν με πονάει ακριβώς η κατάσταση, αλλα με στεναχωρεί γιατί έχασα τόσο καιρό μαζί του. Και αυτό συναίσθημα ειναι!!! Και αν κάποιος προσπαθεί να πείσει τον αλλον για κάτι.. Δεν είμαι εγώ αυτή που το κάνω... Αλλα εσύ!!Προσπαθείς να κάνεις τους άλλους να δουν τα γεγονότα σύμφωνα με τον δικό σου τροπο("μόνο εγω το ειδα/διαβασα βρε παιδιά?" τα λόγια σου είναι αυτα.. ) ! Στο αρχικό κείμενο έγραψα ότι ένιωθα και όπως το ένιωθα, συμπληρωνοντας ορισμένες λεπτομέρειες στις παρενθέσεις ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα και ο καθένας να εκφέρει την γνώμη του!! Την δικια του γνώμη, οχι αυτό που θέλω να ακούσω!!! Δεν θα είχε νόημα να καθίσω και να γράψω όλο αυτό τοτε.. Και ναι το παραδέχομαι.. Με πάτησε κανονικότατα.. Τον ήξερα στον χαρακτήρα όσο κάναμε παρέα και έβλεπα πόσο καλός άνθρωπος είναι.. Δεν φαντάστηκα πόσο διαφορετικά θα λειτουργούσε στη σχέση..

apolitiii

# 19 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 851

Ναι έχεις δίκαιο ... όσο σου κάνει τον γκόμενο δεν καταλαβαίνεις τον χαρακτήρα του...στην συγκατοίκηση όμως καταλαβαίνεις τα πάντα...το πόσο άχρηστος και κυφινας είναι, ανεύθυνος και ανώριμος... εκεί όμως πρέπει να αντιδράσεις αμέσως και να τον πετάξεις έξω απ' το σπίτι σου και απ' τη ζωή σου...για να μην σου ροκανίζει και τον χρόνο σου... χωρίς δεύτερη σκέψη διαλοστειλε τον τώρα... κάπου διάβασα ότι σε έναν άντρα δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα ... μόνο πάνες...

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

panagiotismp90

# 20 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.833

ερωτικη ζωη μαιρη μου τι γινεται?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12