Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Τοξικοί η υπερβολικά υπερπροστατευτικοί?

Σελίδα : 1

Mairyklou5

# 1 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

Τοξικοί η υπερβολικά υπερπροστατευτικοί?

Καλησπέρα σας,

Θέλω να σας ενημερώσω ό,τι ίσως βγει κάπως μεγάλο το κείμενο οπότε όποιος θέλει ας το διαβάσει ?. Με τους γονείς μου ποτέ δεν τα πήγαινα ιδιαίτερα καλά.. Από αρκετά μικρή ένιωθα ό,τι ήθελα να είμαι μακριά τους για να μην με ελεγχουν. Αυτό ήταν άλλωστε αυτό που είπα και στους γονείς μου σε ηλικία 5 χρονών "θα παντρευτώ κάποιον μακριά απο εσάς για να μην με ελεγχετε και με ενοχλείτε". Ακόμα και τώρα δεν ξέρω πως μου ήρθε και το είπα τοτε.. Δεν έχω αρκετές μνήμες κιόλας από εκεινο το διάστημα. Βέβαια αυτή η τάση φυγής υπάρχει μέχρι και σήμερα..Αρχικά υπήρξα θύμα bullying για αρκετά χρόνια, 9 χρόνια συγκεκριμένα και αυτό που με πίκρανε αρκετά ήταν ότι οι γονείς μου όχι μόνο δεν έκαναν κάτι όταν με έβλεπαν να επιστρέφω με κλάματα απο το σχολείο αλλα με κατηγόρησαν ότι ηταν δικό μου λάθος που δεν μπορούσα να συνηπαρξω με τους συμμαθητές μου..Δεν είχα παρέες.. Και όποιος τολμούσε να κάνει παρέα μαζί μου οι υπόλοιποι συμμαθητές μου τον απομονωναν.. Το δημοτικό ηταν μια κόλαση για μένα.. Και το μόνο που με χαροποιουσε ηταν η καλοκαιρινή κατασκήνωση η οποία έσβηνε καθετί άσχημο και αρνητικό...Οι γονείς μου βέβαια το βρήκαν ως δίκαιη τιμωρία μια χρονιά να μην πάω επειδή απέτυχα στις εξετάσεις του ωδείου που με είχαν στείλει με το ζορι.. Ενω τους έλεγα ότι δεν μου αρέσει,όπως και οι καθηγητές τους έλεγαν ότι δεν κανω για ωδείο.. Αυτοί τιποτα.. Εκείνη η χρονιά ηταν η χειρότερη.. Είχα ξεκινήσει να πηγαίνω 1η γυμνασίου και σε κάποια φάση δεν είχα διαβάσει καλα για ένα διαγώνισμα με αποτέλεσμα να γράψω 8.Η τιμωρία μου ηταν να σταματήσω τη ζωγραφική.. (το μονο χόμπι που μου άρεσε ) και να ξεκινήσω το βόλεϋ  για να γίνω όπως και τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας μου.. κατα τιτς γονείς μου. Η επομενη τιμωρία μου για αυτό το 8 ηταν να με πιάσει απο το μαλλί η μαμα μου και να με κάνει σβούρες, να πετάει με δύναμη στο κρεβάτι και να μου λέει ποσο ηλιθια, άχρηστη και ανίκανη για ολα ειμαι, ότι θα μείνω αγράμματη και θα είμαι ενα τίποτα για παντα και μετά με πέταξε στο πάτωμα,σήκωσε εναν μικρό μεταλλικό καδο (αυτούς τους μικρούς που έχουμε για τα γραφεία μας) και τον πέταξε με όση περισσότερη δύναμη ειχε.. Το μόνο που θυμάμαι ειναι ότι έκλεισα τα μάτια μου.. Οταν τα άνοιξα υπήρχαν αίματα παντού.. Για να μην τα πολυλογω.. 5 ράμματα στο κεφαλι μου.. Μου είπε να μην πω πως εγινε στο νοσοκομείο και με έπεισε να πω ψέματα.. Κατι που λέω μέχρι και σήμερα σε όσους βλέπουν το σημάδι.. διότι ντρέπομαι να πω τι πραγματικά συνέβη. Η επόμενη τιμωρία μου για την χαμηλή επίδοση μου στα αγγλικά ηταν να μου απαγορέψει την τοτε τριήμερη κλασσική εκδρομή της 3ης γυμνασιου(σήμερα μου το δικαιολογεί ότι επειδή έλειπε ο πατέρας μου σε επαγγελματικό ταξίδι δεν ήθελε να ηταν μονη της κατι που δεν πιστεύω καν). Μετά από λίγο καιρό έκαναν κάτι απίστευτο. Επειδή σαν έφηβη ήθελα και λιγο τον προσωπικό μου χώρο, απόρησαν που ήθελα κατι τέτοιο και απογοητευτηκαν με την επανάσταση μου.. ???Μου άρπαξαν το κινητό και έτρεξαν να διαβάσουν τα μηνύματα μου.. Και κάθε φορά που κατι δεν τους καθόταν καλα.. Εκαναν το ίδιο ακριβώς μέχρι και την β λυκειου. Περιπου στην α λυκειου άρχισα να βλέπω γύρω μου τα αγόρια.. Αλλα οποίος κι αν με πλησίαζε, κατα την γνώμη τους, το έκανε όχι επειδή του αρεσα αλλα για οποιονδήποτε άλλο λόγο, κάτι που υποστηριζουν μέχρι και σήμερα. Λες και δεν αξίζω να αρέσω η να αγαπηθω.. Μια τρέλα δηλαδή!! Εννοείται πως δεν τους έλεγα τίποτα για τα αγόρια γιατί αντιδρούσαν με το παραμικρό για πιο απλά θέματα.. Φανταστείτε τι θα γινόταν για κάτι τέτοιο.. Γενικα δεν ήθελαν να βγαίνω συχνά και πάντα θεωρούσαν τις παρέες μου αναξιες για μενα..Συγκριναν πάντα κάποιον που θα έκανε κατι πολύ καλύτερα με εμένα...που τα εκανα ολα λάθος.Πάντα υπάρχουν καλύτεροι αλλα και χειρότεροι άνθρωποι απο εμας.. Αυτό δεν το καταλαβαιναν μαλλον. Παντα υπήρχε σύγκριση.. Σε βαθμό που ενιωθα όντως άχρηστη.. Με είχαν πιάσει ολα τα τικ απο το στρες..Ειλικρινά δεν εχω νιώσει πραγματική αποδοχή αλλα και ζεστασιά απο τους γονείς μου..  Η πρώτη φορά που τους μίλησα για μια σχέση μου ήταν στην τρίτη λυκειου.. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.. Αρχικά γιατί κόλλησε η βελόνα "Χωρισε τον τωρα".. Αυτό έλεγαν καθε μερα.. Με απείλησαν.. Και τον χώρισα.. Στο καπάκι γνωρίζω αυτόν που ηταν και ο πρώτος μου έρωτας.. Δεν είπα λέξη στους δικούς μου.. Συναντιομασταν κρυφα, έλεγα ψέματα οτι έβγαινα με φίλες αλλιώς δεν θα με άφηναν καν.. και αντί να είμαι συγκεντρωμενη στις πανελλήνιες.. Ήμουν σε αυτόν.. Διότι εντάξει το κρυφό έχει αλλη χαρη.. Αλλα ίσως αν ηταν πιο ελαστικοί στο θέμα αυτό.. Να ήμουν και γω πιο συγκεντρωμενη στις πανελλήνιες. Τελειώνοντας τις πανελλήνιες στις οποίες έγραψα 10.000 μόρια εγινε Ο ΧΑΜΟΣ!!! Τους ειχα πει ότι ειμαι με κάποιον.. Ε και μόνο που δεν με κλείδωσαν μεσα.. Είχα κλείσει τα 18..και μου επέβαλλαν όριο στο ποιες μέρες θα τον συναντάω και πόση ώρα, μιας που εμένα σπίτι τους ακόμα.. Οταν δεν τα δέχτηκα αυτά τρελαθηκαν.. Τον Θεώρησαν υπεύθυνο που έκανα άλλη μια επανάσταση και που πλέον δεν ημουν το στρατιωτακι τους.. Αυτές ήταν και οι κουβέντες τους άλλωστε.Έβαλαν ορισμένους συγγενείς να μου επιβάλλουν να χωρίσω, διότι με το μυαλό τους νόμιζαν ότι θα ντρεπόμουν και θα το έκανα. Για τα επόμενα 4 χρόνια το μόνο που γινόταν δεν ηταν τίποτα αλλο περα απο φασαρίες. Γκρίνιαζαν που πήγαινα σπίτι του, γκρίνιαζαν που πηγαιναμε βόλτες, γκρίνιαζαν που ημουν μαζι του, γκρινιαζαν που εμπαινα στο αυτοκίνητό του, γκρινιαζαν που εβγαινα μαζι του αντί να καθίσω μαζι τους, γκρινιαζαν που οταν ακυρωνα εγω η αυτός την έξοδο και εμένα μαζί τους οτι δεν τους υπολογίζω και οτι έρχονται δεύτεροι πάντα, γκρινιαζαν για τα πάντα. Γύρισαν μου είπαν ψέματα πολλές φορές για να τον χωρίσω. Δεν δεχοντουσαν οτι ενηλικιώθηκα.. Μου ειπαν οτι τους ήρθε απότομα αυτο.. Σίγουρα ως γονείς θέλουν το καλο μου.. Αλλα με αυτόν τον τρόπο καταφερναν το εντελώς αντίθετο. Δεν ηταν δίπλα μου σε δύσκολες στιγμές.. Και δεν εννοώ ως παρουσίες αλλα ως συμπαράσταση έστω και απο το τηλέφωνο.. Έβρισκαν αφορμές για φασαρία ώστε να επιβληθούν. Σε κάποιες στιγμές που με προσεγγισε η μαμα μου..για να μιλήσουμε ειλικρινά είχα χαρεί.. Αλλα δεν κράτησε για πολύ.. Ότι της έλεγα το μετέφερε αμέσως στον μπαμπά μου.. Με αποτέλεσμα να σταματήσω να της λέω το οτιδήποτε. Ενα διάστημα λόγω στεναχώριας η υγεία μου δεν ήταν και στα καλύτερα της.. Και επειδή οι εξετάσεις δεν ηταν καλές γύρισαν και μου είπαν ότι τσάμπα μάζευαν τόσα λεφτά για μένα τόσα χρόνια... Βγήκα εκτός εαυτού και η απάντηση μου δεν ήταν και τόσο ευγενική.. Αυτό που έχω δει ως τώρα είναι ότι όταν κανω αυτά που θέλουν.. Ειναι σχετικά ήρεμοι.. Οταν κάνω ομως αυτό που θέλω εγώ και ειμαι πραγματικά ευτυχισμένη τότε γίνονται έξαλλοι.. Λενε οσα λένε χωρίς να τους νοιάζει πως θα νιώσει ο άλλος. Τόσα χρόνια, παρα τα οσα έχουν συμβεί πάντα προσπαθώ να ειμαι ευγενική απέναντι τους, όσο κι αν με φέρνουν στα όρια μου προσπαθώ να μην πω κάτι που θα τους πληγώσει. Μέχρι τα 18 παθαινα κρίσεις πανικού..σε καθημερινή βάση.. Ειχα θέματα αρκετά.. Λιποθυμουσα ξαφνικά, χωρίς κανένας γιατρός να βρίσκει την αιτία. Μόλις έφυγα για να σπουδαζω (αρκετά μακριά ) σταματησαν ολα αυτα.. Οχι τελείως.. Αλλα ηταν αισθητή η διαφορά.. Αρκετές φορές όμως, ακόμα κι αν είναι μακριά έχουν καταφέρει να κάνουν τη ζημιά. Να κανω δηλαδή πισωγύρισμα στις κρίσεις πανικού, να λιποθυμαω, να τσιριζω και να κλαίω ασταμάτητα.. Δεν ξερω αν γίνεται όλο αυτό επειδή με στηρίζουν οικονομικά ακομα και σήμερα.. Υπάρχει μια σχετική άνεση Παρόλα αυτά δουλεύω μέσω υπολογιστή αλλα το εισόδημα δεν είναι αρκετό ώστε να με συντηρήσει εντελώς... Έχω φτάσει πολλές φορές σε σημείο να κάνω κακό στον εαυτό μου επειδή δεν άντεχα αυτή τη κατάσταση.. Αλλά δεν το έκανα!Είναι πολλές οι πληγές που είναι ανοιχτές, φταίει ο καθένας μας για τους δικούς του λόγους.. γι αυτό και τους πρότεινα να δούμε και οι τρεις μας εναν ψυχολόγο ώστε να μας βοηθήσει να ξεπεράσουμε κάποιες καταστάσεις... (σε περίπτωση που δεν το ανέφερα είμαι μοναχοπαιδι ). Γονείς μου είναι, τους αγαπάω, όμως ώρες ώρες μπορούν να μου δημιουργήσουν τα χειρότερα συναισθήματα. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο θέλησα να ξεκινήσουμε και οι τρεις μας συνεδρίες σε εναν ψυχολόγο.. Το χλευασαν σαν ιδέα και δεν δέχτηκαν. Παντα με θεωρουσαν υπερβολική οπότε είπαν ότι όλα ειναι στι μυαλό μου και το σταμάτησαν εκει.. Να κάνω μια ακόμα προσπάθεια για ομαδική συνέδρια στον ψυχολόγο μπας και τους πείσω...η είναι χαμένη υπόθεση? Θα ήθελα να πείτε την γνώμη σας αντικειμενικά, διότι ως εξωτερικοί παρατηρητές ίσως να βλέπετε κάτι που εγω δεν βλέπω . 

archagellos

# 2 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.453

Αγαπητη ,

εισαι μοναχοπαιδι και μαλλον οι γονεις σου ...δεν κανουν για γονεις και τι εννοω . 

Κανενας μας δεν γεννηθηκε και να εχει ενα τσιπακι ή ενα app που να το φορτωνει και να τον καθοδηγει τι θα πρεπει να κανει σαν γονιος .

Εαν πας λιγο πισω και γνωρισεις τα παιδικα χρονια των γονιων σου μαλλον θα ανακαλυψεις οτι και οι παπουδες σου και γιαγιαδες σου θα ειχαν την αναλογη συμπεριφορα στους γονεις σου ...οπως εκεινοι προς εσενα .

Αυτο δεν χρειαζεται να το κανεις για να τους δικαιολογησεις για την συμπεριφορα τους ...αλλα για να τους ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...γιατι συμπεριφερονται με αυτο τον τροπο .

Σε ολο το κειμενο σου και στις αναφορες σου ταυτιζεις απολυτα την διαθεση σου και το είναι σου με τον τροπο που συμπεριφορονται οι γονεις σου .

Ξερεις κατι ? το επικεντρο θα πρεπει να εισαι εσυ καλη μου και οχι οι αλλοι .

Εσυ με τον εαυτο σου θα πρεπει να τα βρεις πρωτα ολα ...να βρεις καλα . Να ξερεις εσυ ποια εισαι ,τι θελεις , που πας ...και γιατι πας εκει που θελεις να πας ...

Με αυτο τον τροπο θα εχει αποκτησει ενα τοιχος απεναντι σους αλλους ( και οχι μονο σε γονεις ) ετσι ωστε να μην σε επιρεαζουν , σχολια ,αποψεις , ενεργειες .

Δειχνεις ατομο που εισαι ερμαιο στην συμπεριφορα των αλλων...

Πολυ σωστη η κινηση σου να πατε ολοι μαζι σε ψυχολο να σας βοηθησει...και ξερεις γιατι οι γονεις σου δεν το θελουν ?

Διοτι γνωριζουν πολυ καλα ...οτι θα βγουν τοσα δικα τους θεματα στην επιφανεια που δεν θελουν ,δεν μπορουν και δεν ειναι ικανοι να τα αντιμετωπισουν .

Keep Walking 

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 3 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.906

Πραγματικά συγκλονιστηκα με όσα διάβασα.

Λυπάμαι πολύ που πέρασες και περνάς όλα αυτά.

Περισσότερο όμως λυπάμαι που ακόμα σε πείθουν ότι είστε οικογένεια,γτι δεν βλέπω ούτε ίχνος υποστήριξης από την πλευρά τους στο μοναχοπαίδι τους.

Η οικονομική ενίσχυση δεν αποτελεί υποστήριξη,το αντίθετο,σε κρατούν δέσμια ,μη έχοντας άλλο τρόπο να σε κρατήσουν κοντά τους (ψυχικά κοντά τους εννοώ).

Η σκέψη σου για ομαδική θεραπεία κατά τη γνώμη μου,θα είχε νόημα μόνο σε περίπτωση που για τον Χ,ψ λόγο ήσουν αναγκασμένη να συμβιώσεις μαζί τους.

Όμως ,δεν είσαι πλέον.

Είσαι αρκετά μεγάλη για να φροντίσεις μόνη τον εαυτό σου και αρκετά μικρή για να αρχίσεις να ψάχνεις από την αρχή τον δρόμο σου.

Ο,τι κάνεις για την ψυχική σου υγεία,θα είναι μόνο για εσένα.

Με όσα διάβασα,πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία για εσένα και μόνο.

Δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να το κάνει με το ζόρι και δεν σου πέφτει και λόγος για το τι θα κάνουν από εδώ και πέρα οι γονείς σου.

Είσαι πλέον σε θέση να αποφασίζεις μόνη σου για τη ζωή σου,έχεις δικαίωμα να κάνεις τα λάθη σου,έχεις κουράγια να περάσεις τα δύσκολα (οικονομικά εννοώ) ,αλλά το μεγαλύτερο αγαθό της ελευθερίας και της ανεξαρτησίας,είναι αναφαιρετο δικαίωμα για κάθε άνθρωπο.

Ψάξου και κάνε ο,τι εσύ πιστεύεις για εσένα,ξεκινα ξανά τα χόμπι σου να νοιώσεις ικανοποίηση και να ανέβει η αυτοπεποίθηση σου.

Εύχομαι να χαμογελάς συχνά και πολύ,μέσα από την καρδιά σου.

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 5 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Kristina_

# 4 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.855

Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες και θα προσθέσω ότι με βάση όσα εγγραψες δε μοιαζετε και πολύ για οικογένεια... Δε φαίνεται να σας συνδέει κάτι... Πως αλλιώς να το πω?

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

apolitiii

# 5 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 577

Και τοξικοί και υπερπροστατευτικοί είναι οι γονείς σου... λυπάμαι για όσα έζησες στην παιδική σου ηλικία...και για όσα ζεις τώρα... αλλά λυπάμαι και για τους γονείς σου που δεν έμαθαν πως να συμπεριφέρονται στο μοναχοπαίδι τους...οι γονείς σου βγάζουν όλα τα βιώματα που είχαν από παιδιά από τους γονείς τους... Πήγαινε σε ψυχολόγο...έτσι θα έχεις έναν ειδικό να μιλάς...να ελαφρωσει η ψυχή σου... αλλά θα μάθεις και πως να αντιμετωπίζεις την κακη συμπεριφορά των γονειων σου... προσπάθησε να βρεις μια καλύτερη δουλειά να αποκτήσες οικονομική αυτοδυναμία να φύγεις από το τοξικό περιβάλλον των γονιών σου ...να έχεις δικό σου σπίτι και φτιάξε την ζωή σου όπως την θέλεις...

Το λάθος που κάνουν πολλοί γονείς είναι να θεωρούν το παιδί τους ότι τους ανήκει ...είναι κτήμα τους...Καλή τύχη...
Αρέσει στο μέλος alexandriani1

wish_

# 6 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.319
Νομίζω οτι μάλλον ξεχασες να κάνεις νέο νικναμε.

(θα το προσπεράσω όμως,δική μου άποψη)

Δεν ξέρω αν θέλεις περισσότερο να πεις αυτά που θες νιώθεις και περνάς (είτε στο ένα ειτε στο άλλο θέμα)
ή θέλεις πραγματικά μια λύση και να κάνεις κάτι με αυτα.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...διάβασα οτι είχες μια σχέση από μικρή αλλά ακόμα και όταν εκλεισες τα 18 για τα επομενα 4 χρόνια οι γονείς σου δεν σου αφηναν να βρισκεστε και τόσο και σου δημιουργουσαν θέματα και κυριως ηθελαν να καθεσαι μαζι τους.

Μα αφού μας λες τώρα τα τελευταια 4 χρονια μένεις και σπουδάζεις σε άλλο μέρος μακριά απ΄το σπίτι σου,Δεν μου βγαίνουν οι ηλικίες.

(θα το προσπεράσω και αυτο)

Οι γονείς μεγαλωσαν έτσι και έχουν ένα δικο τους σκεπτικό και αυτό δεν αλλάζει,οπότε δεν νομιζω οτι θα ερθουν για ομαδική θεραπεία,καλύτερα αν θες και εχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις εσύ συνεδρίες.

Πρώτα απ' όλα ομως (αν ισχυουν ολα αυτα) δες πως θα κινηθείς με τη σχέση σου,με το αν θα μέινεις αν θα χωρίσεις η όχι,μετά με το αν θες να γυρίσεις πίσω στους δικούς σου η θες να μεινεις εκεί που είσαι,β΄ρισκοντας δουλειά,κάνοντας ένα μεταπτυχιακό και νοικιάζοντας μονη ένα σπίτι ή με παρέα.
Αρέσει στο μέλος alisida

Paralia48

# 7 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.582

Όλοι οι γονείς κάνουμε λάθη. Και οι δικοί σου έκαναν πολλά, όπως και μεις. Άλλοι καπελώνουν τα παιδιά, πετώντας τον κουβά στο κεφάλι και άλλοι με ... το γάντι, μαλώνοντάς τα ή κάνοντάς τα να νοιώθουν τύψεις. Ίσως ο τρόπος των δικών σου είναι πιο αποτελεσματικός για σένα, γιατί σε οδηγεί στην άμεση δράση, ενώ το ...γάντι σου δημιουργεί ενοχές που σε συνοδεύουν σε όλη σου τη ζωή.

Νομίζω πως τους αγαπάς τους γονείς σου, παρά τον άσχημο τρόπο, που προσπάθησαν να σε χειραγωγήσουν, ειδάλλως δε θα έγραφες τόσα πολλά.
Λοιπόν, ό,τι έγινε έγινε, δεν αλλάζει. Αλλάζει το παρόν και το μέλλον. Και νομίζω τώρα πως είσαι σε ένα σημείο που θέλεις να πάρεις στα χέρια τη ζωή σου. Με βάση το χθεσινό σου θέμα και το σημερινό καταλαβαίνω πως θέλεις να αφήσεις πίσω τον γκόμενο και την επιρροή των γονέων και να ζήσεις. Νομίζω, είσαι στην κατάλληλη ηλικία. Όλα όσα έπαθες ως τώρα θα σε βοηθήσουν να κάνεις το άλμα στη ζωή

Άποψη: Συνάντησε τους γονείς σου και μίλησέ τους για το πώς ένιωθες όλα τα χρόνια. Στην ανάγκη διάβασέ τους την ιστοριούλα που μας έγραψες. Δεν πιστεύω πως δε θα συγκινηθούν. Είμαι βέβαιη πως τα λάθη τους τα έκαναν όχι για να σε πληγώσουν. Δώστους την ευκαιρία να σου ζητήσουν συγνώμη και να σε βοηθήσουν από δω και πέρα. Ξεκαθάρισε όμως ότι ναι μεν χρειάζεσαι οικονομική βοήθεια, αλλά καμια ανάμειξη στη ζωή σου. Θέλεις να σε στηρίζουν σε όλα. Και είμαι βέβαιη πως θα το κάνουν, εφόσον μάλιστα όπως λες δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα. Επίσης πες τους για το αγόρι που σε εκμεταλλεύτηκε οικονομικά, όχι για να σε ψάλλουν, αλλά για να σου συμπαρασταθούν στην απόφασή σου να τον χωρίσεις.
Δηλαδή όταν θα τους πιάσεις να τους τα πεις, να ξέρεις τι θέλεις και να τους φέρεις προ τετελεσμένων γεγονότων.
Για τον εαυτό σου, μια καλή ψυχολογική υποστήριξη από επαγγελματία θα σε βοηθούσε να επεξεργαστείς το άσχημο παρελθόν και να δώσεις το άλμα που λέγαμε.

Αν πάει καμιά στραβή με τους γονείς, πράμα που δεν πιστεύω και δεν εύχομαι, συνεχίζεις μόνη. Είσαι αρκετά έξυπνη και ικανή για να τα καταφέρεις,

Mairyklou5

# 8 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 9
Wish.., Οχι δεν χρειάζεται να κάνω καινούργιο nickname. Ειναι δυο υποθέσεις που είναι ανοιχτές. Και ήθελα συμβουλές και για τις 2.Σε ευχαριστώ που μου το είπες διότι πιο πανω έγινε λάθος με τον αριθμό γιατί τα έγραφα κάπως γρήγορα. ΔΙΌΡΘΩΣΗ ΓΙΑ ΌΣΟΥΣ ΈΧΟΥΝ ΔΙΑΒΆΣΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΌ : 3 χρόνια ήθελα να γράψω όχι 4!!Τωρα όσον αφορά αυτό για τις ηλικιες θα στο εξηγήσω. Στην γ λυκειου (προς το τέλος ) γνώρισα κάποιον και ήμασταν μαζι περίπου για δυόμιση με 3 χρονια. Μετά χωρίσαμε και μετά απο κάποιους μήνες γνώρισα αυτόν που είμαι τωρα.

paolino85

# 9 στις 30/5/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ωραία..χωρησε τώρα αυτόν και έλα να γνωρίσεις εμένα γιά να ησυχάσεις..στείλε μου μηνυμα να το συζητήσουμε διεξοδικά... διώξτον όσο είναι νωρίς...βιάσου !!!  αναμένω message.. soon !!! 

oresivios1

# 10 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Σκύρος
Θέματα: 47
Απαντήσεις: 378
Το διάβασα όλο ξανά και ξανά.. Το εγώ τους είναι ποιο πάνω από το εμείς.. Επίσης μπραβο σου που πρότεινες κάτι τέτοιο στους γονείς σου, αλλά να ξέρεις χλευαζουμε συνήθως κάτι που φοβόμαστε, σίγουρα ξέρουν ότι είναι λάθος και ο ψυχολόγος θα τους τα ετριβε στην μούρη που λένε.. Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!

Alezandra

# 11 στην 1/6/2021
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Απαντήσεις: 698
Καλό μου κορίτσι εσείς δεν ενηλικιωθηκατε ακόμα.Ποτέ δεν είναι όμως αργά για να το πράξετε,αρκεί να ασχοληθείτε με τα δικά σας θέματα και να λύσετε μόνο αυτά.Οι γείτονες (και οι γονείς σας ανάμεσα σε αυτούς) ας περιμένουν τη σειρά τους για όταν δεν θα έχετε τίποτε άλλο να κάνετε.Εύχομαι να μην έρθει ποτέ αυτή η στιγμή.

Odious

# 12 στις 12/6/2021
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Ωραιόκαστρο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 22

Αληθινοι γονεις...

Ευχομαι απο καρδιας, να βρεις την ψυχικη σου υγεια και ηρεμια.. Με οτι συνεπαγεται αυτο..
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost