Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νέα σχέση (προυποθέσεις)

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

KontosGr

# 1 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 40
'Aρεσαν+: 0%

Νέα σχέση (προυποθέσεις)

Πολυ καιρο με βασανιζουν οι παρακατω σκεψεις, ισως με βοηθησετε να τις ξεκαθαρισω.
Ολοι σχεδον ειμαστε εδω χωρισμενοι ειτε απο απλη σχεση ειτε απο γαμο. Σε αλλους κρατησε λιγες μερες και σε αλλους λιγα χρονια. Αλλοι εχουμε παιδια και αλλοι οχι. Αλλοι ειναι ακομη παντρεμενοι και ψαχνουν και αλλου (ειναι σαν να εχουν χωρισει και δεν το αποδεχονται).

Κανεις σχεση και ολα φαινονται ροδινα αλλα ερχεται στιγμη που τελειωνει αυτη.

Τι φταιει 1. που δεν ειδαμε απο την αρχη οτι δεν ειναι ολα ροδινα και 2. γιατι τερματιζει ενω κανεις ονειρα?

Πως μπορεις να κανεις μια σχεση να κρατησει για παντα, λιγες σχεσεις κρατουν για παντα. Τι ξερουν αυτοι που δεν ξερουμε εμεις.

Και η δυσκολοτερη ερωτηση ερχεται οταν αλλαζεις σχεση, Ποσο καιρο πρεπει να μεινεις μονος-η για να μη τα φορτωσεις τα ψυχολογικα σου στην επομενη σχεση σου?

Απλες ερωτησεις με δυσκολες απαντησεις. Περα απο τη πλακα που πιθανον να κανουμε θα ηθελα καποιες σοβαρες σκεψεις δικες μας, Ουτως ή αλλως δεν γνωριζομαστε για να παραξηγηθουμε.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Leticron

alexandriani1

# 2 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 59

Φίλε κοντέ,

Είναι αλήθεια πως όλοι μας, κοντοί και ψιλοί (αυτό ήταν πλάκα, οκ  ), όταν ξεκινάμε μια σχέση δεν την ξεκινάμε για να φτάσουμε να πονέσουμε είτε τους εαυτούς μας είτε τους άλλους. Χωρίς να σημαίνει βέβαια αυτό ότι ξεκινάμε πάντα με το "για πάντα" ή με το "ποτέ". 

Μάλιστα, ο φίλος μου που μέχρι προ λίγο καιρό έγραφε σε αυτο φόρουμ, στο προφίλ του είχε το ρητό "τίποτα δεν κρατάει για πάντα, όλα έχουν ένα τέλος". Διαφωνούσαμε και διαφωνούμε συχνά γι' αυτό. Θεωρώ όλες γενικά τις βεβαιότητες λάθος.Στα ερωτήματά σου τώρα:1. Δεν υπάρχουν πιστεύω "όλα ρόδινα". Οι άνθρωποι έχουμε θετικές κι αρνητικές πλευρές, ή καλύτερα συμβατές και ασύμβατες μεταξύ μας. Απλά κάποια ζευγάρια αποδεικνύονται στο χρόνο επαρκώς συμβατά και κάποια όχι. Τη συμβατότητα δεν την αντιλαμβάνεσαι από την πρώτη στιγμή. Θέλει το χρόνο της. Ή για να το πω καλύτερα, έρχεται ο χρόνος και αποδεικνύει εάν υπάρχει σε επάρκεια ή όχι.2. Για το χρονικό διάστημα ανάμεσα σε δυο σχέσεις, ασφαλώς και δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές. Εκτιμώ ότι μια σχέση που ήταν σοβαρή και διαλύεται, δεν το προπερνάς εύκολα να πας παρακάτω. Θέλει χρόνο. Δεν είναι το ίδιο με ένα σύντομο γκομενιλίκι. Από την αλλη βέβαια, ο έρωτας με έρωτα περνάει. Αλλά πρέπει να έχεις χώρο στην καρδιά και στο μυαλό σου για τον επόμενο άνθρωπο. Εάν είσαι κολλημένος στο παρελθόν, την πάτησες. Και προσοχή: Κόλλημα δεν είναι μόνο η νοσταλγία του/της πρώην (που συνήθως είναι νοσταλγία μιας κατάστασης όχι ενός προσώπου). Κόλλημα είναι και ο θυμός. Ο θυμός είναι σχέση. Εάν είσαι ακόμα θυμωμένος/νη, με τον πρώην σύντροφο, έχεις ήδη υπονομεύσει τον επόμενο.
Αρέσει στα μέλη mairy10, panagiotismp90 και σε ακόμα 1 μέλος.

KontosGr

# 3 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση

Αλεξανδριανη καταλαβαινω τι λες αλλα οταν αρχιζουμε μια σχεση και δεν μιλαω τα 2-3 ραντεβου που βγαινουμε, αισθανομαστε ομορφα για διαφορους λογους με τον εαυτο μας αλλα και με τον αλλο που εχουμε διπλα μας.

Εν μερει συμφωνω με αυτο που λεει ο φιλος σου γιατι ολα δειχνουν να πηγαινουν προς τα εκει. Βεβαια δεν πρεπει να προκαταβαλουμε μια σχεση οτι εχει ημερομηνια ληξης αλλα δυστυχως οσο και αν δεν το πιστευουμε αυτο συμβαινει.

Αυτο θελω να εξετασω γιατι συμβαινει? Μηπως γιατι δεν ειμαστε με αρκετα δυνατη θεληση να παλεψουμε για τη σχεση μας και να λυσουμε οτι παρουσιαζεται?

Και αντι γιαυτο μας ειναι πιο ευκολο να παμε σε μια αλλη σχεση αρχιζοντας απο την αρχη, ισα για να χαρουμε λιγες καλες στιγμες μεχρι να τα παρατησουμε παλι στη πρωτη δυσκολια?

Ισως δεν μας μαθαινουν απο μικρους να παλευουμε για τη σχεση μας αλλα να δεχομαστε την ευκολη λυση.

Οπως και να εχει θελω να ακουσω και αλλες αποψεις πριν πω κατι αλλο.

Αρέσει στα μέλη Leticron, alexandriani1

alexandriani1

# 4 στις 29/5/2021
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση

Αυτό που περιγράφεις

είναι ένας τρόπος λειτουργίας. Υπάρχουν πολλοί. Προσωπικά δεν θα τον επέλεγα. Παλεύω πάντα για τις σχέσεις μου (μερικές φορές περισσότερο απ' όσο χρειάζεται) και δεν μου είναι εύκολο να πάω σε άλλη σχέση, αρχίζοντας απ' την αρχή.

Ωστόσο, χρησιμοποίησες μια λέξη-κλειδί. Θέληση, Εκεί βρίσκονται όλα. Στο "θέλω" μας, στο πόσο ισχυρό είναι αυτό και πόσο είμαστε διατεθειμένοι να πολεμήσουμε για πάρτη του

Σχόλιο # 3 από KontosGr

Αλεξανδριανη καταλαβαινω τι λες αλλα οταν αρχιζουμε μια σχεση και δεν μιλαω τα 2-3 ραντεβου που βγαινουμε, αισθανομαστε ομορφα για διαφορους λογους με τον εαυτο μας αλλα και με τον αλλο που εχουμε διπλα μας.

Εν μερει συμφωνω με αυτο που λεει ο φιλος σου γιατι ολα δειχνουν να πηγαινουν προς τα εκει. Βεβαια δεν πρεπει να προκαταβαλουμε μια σχεση οτι εχει ημερομηνια ληξης αλλα δυστυχως οσο και αν δεν το πιστευουμε αυτο συμβαινει.

Αυτο θελω να εξετασω γιατι συμβαινει? Μηπως γιατι δεν ειμαστε με αρκετα δυνατη θεληση να παλεψουμε για τη σχεση μας και να λυσουμε οτι παρουσιαζεται?

Και αντι γιαυτο μας ειναι πιο ευκολο να παμε σε μια αλλη σχεση αρχιζοντας απο την αρχη, ισα για να χαρουμε λιγες καλες στιγμες μεχρι να τα παρατησουμε παλι στη πρωτη δυσκολια?

Ισως δεν μας μαθαινουν απο μικρους να παλευουμε για τη σχεση μας αλλα να δεχομαστε την ευκολη λυση.

Οπως και να εχει θελω να ακουσω και αλλες αποψεις πριν πω κατι αλλο.

Αρέσει στο μέλος KontosGr

paranomos

# 5 στις 29/5/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 928

Πολλα ψυχολογικα βλεπω

Λες να μην τα βλεπουν οι γυναικες;

KontosGr

# 6 στις 30/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση

Ψυχολογικα εχουμε ολοι ακομη και αυτοι που τα υποδεικνυουν. Το θεμα ειναι να λυνονται. Και πιστευω οτι λυνονται οταν τα συζητας, Ισως γιατι ακους καλυτερα τον εαυτο σου. Σαν να μιλας σε ενα ψυχολογο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από paranomos

Πολλα ψυχολογικα βλεπω

Λες να μην τα βλεπουν οι γυναικες;

Αρέσει στα μέλη Leticron, alexandriani1

forget_it

# 7 στις 30/5/2021
author
Γυναίκα / 27 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 275
Η σχέση κρατάει όσο τα λόγια συμβαδίζουν με τις πράξεις.Δεν αρκεί να θέλεις αυτό που έχεις,όταν δεν έχεις αυτό που θέλεις.
Αρέσει στα μέλη Leticron, KontosGr

alexandriani1

# 8 στις 31/5/2021
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση

Εισαι 27 γι αυτό τα βλέπεις έτσι, αγαπητή forget it

Όσο μεγαλώνεις, καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν τελειότητες ούτε απολυτότητες. Ποτέ δεν θα έχεις ακριβώς αυτό που θέλεις ή καλύτερα αυτό που φαντάζεσαι ως ιδανικό, απλά γιατί οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί. Κατά τη γνώμη το να θέλεις αυτό που έχεις, είναι αρκετό. Γιατί είναι θέμα σε τι επιλεγεις να εστιάσεις: στα καλά ή στα κακά; στα συμβατά ή στα ασύμβατα;

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από forget_it
Η σχέση κρατάει όσο τα λόγια συμβαδίζουν με τις πράξεις.Δεν αρκεί να θέλεις αυτό που έχεις,όταν δεν έχεις αυτό που θέλεις.

Αρέσει στο μέλος KontosGr

paranomos

# 9 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση

Οποιαδηποτε σχεση ξεκινα η /και βασιζεται σε προυποθεσεις ειναι καταδικασμενη.

Ομοιως και η σχεση με κοντο

Αρέσει στο μέλος Leticron

KontosGr

# 10 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση

Ενω οι σχεσεις με ψηλο, καλα κρατει . εχεις κατι με τους κοντους?

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από paranomos

Οποιαδηποτε σχεση ξεκινα η /και βασιζεται σε προυποθεσεις ειναι καταδικασμενη.

Ομοιως και η σχεση με κοντο

Enikos

# 11 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.111
Η σοφια της ημερας...

Δανεικη απο τον Ψαλτη...

Απο την κουτσομπολα παπαγαλινα μας, που τρωει τηγανητες πατατες στα ρεπο απο την κροκετα...

Τσιου καλε τσαχπινα, χαβαλεδιαρα!!!...

Αρέσει στα μέλη la-mer, apolitiii

paranomos

# 12 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από KontosGr

Ενω οι σχεσεις με ψηλο, καλα κρατει . εχεις κατι με τους κοντους?

Δεν εχω κανενα θεμα με τους κοντους αφου κι εγω κοντος κ χοντρος ειμαι...αλλα ζηλευω γμτ τις μακροχρονες σχεσεις των ψηλων και τις ωραιες γυναικες που εχουν. 

Και ενταξει το κομματι των κιλων το παλευω..εχω αρχισει διαιτα.

Το υψος ομως ειναι ενα θεμα. 

Δεν θαθελα να ψηλωσω με κερατα και να με κανει εδω βουκινο η παπαγαλινα.

KontosGr

# 13 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση

Paranomos κι αν είναι ο δεσμός μας...

Λυπάμαι φίλε μου παράνομε που νοιώθεις έτσι. Εγώ απεναντίας είχα μέχρι τώρα αρκετές σχέσεις που κράτησαν πολύ. Και θα έλεγα πάντα με ωραίες γυναίκες ή στη χειρότερη με άνω του μετρίου.

Όσο για τις μακροχρόνιες των ψηλών, τι να σου πω; Πάντως έχω σκορπίσει δράματα σε ψηλούς κι ας μην είμαι πρώτο μπόι.

Κάποια διέλυσε αρραβώνα με άντρα 1.95cm για πάρτη μου κάποτε. Ιστορίες των νιάτων μας.  

Α, και πού΄σαι: για το παραπάνω που λες ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, η σχέση μιας γυναίκας με κοντό είναι καταδικασμένη να της μένει αξέχαστη!

Υ.Γ. Πάρε και τραγουδάκι να μερακλώσεις

https://www.youtube.com/watch?v=en6HQDdKPLE
Αρέσει στο μέλος la-mer

Enikos

# 14 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Συστηνομαι, μεχρι και με δανεικες ατακες...

Ε, τωρα που με πηρανε χαμπαρι ολοι και...ολες...

Λες να παθω overdose?...

Μουουου!!!...

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Enikos

# 15 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μπραβο Κε Κοντε...

Διοτι η ομαδα των yellow roosters, δεν εχει μαθει ακομα τα δυο βασικα προσοντα των κοντωνε...

Τωρα παει κατι να παρει χαμπαρι, αλλα δυσκολα...

Διοτι πρεπει να το τραγουδησει ο Παπαευθυμιου, προκειμενου να γινει κατανοητο, στον λοχο...

Και να το μουγκανιζει για καμια εβδομηνταρια χρονια μετα...

Λολ Κε Κοντε . . . . .

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από KontosGr

Paranomos κι αν είναι ο δεσμός μας? Λυπάμαι φίλε μου παράνομε που νοιώθεις έτσι. Εγώ απεναντίας είχα μέχρι τώρα αρκετές σχέσεις που κράτησαν πολύ. Και θα έλεγα πάντα με ωραίες γυναίκες ή στη χειρότερη με άνω του μετρίου.
Όσο για τις μακροχρόνιες των ψηλών, τι να σου πω; Πάντως έχω σκορπίσει δράματα σε ψηλούς κι ας μην είμαι πρώτο μπόι.
Κάποια διέλυσε αρραβώνα με άντρα 1.95cm για πάρτη μου κάποτε. Ιστορίες των νιάτων μας.  
Α, και πού΄σαι: για το παραπάνω που λες ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, η σχέση μιας γυναίκας με κοντό είναι καταδικασμένη να της μένει αξέχαστη!

Αρέσει στα μέλη la-mer, KontosGr και σε ακόμα 1 μέλος.

paranomos

# 16 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από KontosGr

Λυπάμαι φίλε μου παράνομε που νοιώθεις έτσι. Εγώ απεναντίας είχα μέχρι τώρα αρκετές σχέσεις που κράτησαν πολύ. Και θα έλεγα πάντα με ωραίες γυναίκες ή στη χειρότερη με άνω του μετρίου.

Κοντε δεν ξερω για τις γυναικες σου..

Μακαρι να ειχες και να εχεις παντα ωραιες!

Απο γραμματεα παντως σκιζεις!

Και φανταζομαι ολες εσυ θα τις εδιωξες...δε πιστευω να σε σουταραν αυτες ε;

Γιατι φενεσαι γατα!!!

Φορας και γραβατα;

Kristina_

# 17 στις 31/5/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Χονγκ Κογκ
Απαντήσεις: 1.544

Βρε κοντουλη βρε βγαινουν τα χρονια λεμε...και αρκετες και κρατησαν πολυ???

Δε μου βγαινει ο πολλαπλασιασμος...μηπως να κανω και καμια αφαιρεση?

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από KontosGr

KontosGr

# 18 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση

Η πλάκα είναι ότι έχω γραμματέα στη δουλειά αλλά άντρα. Ναχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί τα επαγγελματικά μπλεξίματα κρύβουν κινδύνους.

Όσο για γραβάτα, προτιμώ casual ντύσιμο. Η γραβάτα φίλε μου δεν είναι για μένα, είναι για να κρύβει πατσες και μπυροκοίλια.

Γι αυτό, δίαιτα αδερφέ μου, δίαιτα.

Αρέσει στα μέλη la-mer, giorgos170

Enikos

# 19 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σαλαμακι κερνατε?. . . . . . .

Λεω και καμια φιφα, με φαγωμενο κανα διφθογγο...

Τσιπικα πραματα και στη γλωσσα...

Αρέσει στο μέλος la-mer

KontosGr

# 20 στις 31/5/2021
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση

Tο μεγάλο και το μικρό είναι σχετικό μέγεθος για μια σχέση. Πχ για μένα σχέση πάνω από 6 μήνες είναι μεγάλη σχέση. Κάνε πολλαπλασιασμό τώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Kristina_

Βρε κοντουλη βρε βγαινουν τα χρονια λεμε...και αρκετες και κρατησαν πολυ???

Δε μου βγαινει ο πολλαπλασιασμος...μηπως να κανω και καμια αφαιρεση?

Αρέσει στο μέλος la-mer
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε