Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Στιγμές χαλάρωσης !!

Σελίδα : 1

koyrsaros

# 1 στις 17/4/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
'Aρεσαν+: 0%

Στιγμές χαλάρωσης !!

Όλοι μας χρειαζόμαστε στιγμές χαλάρωσης από τον καχεκτικό και αγχώδη τρόπο ζωής που ακολουθούμε. Κάποιες συμβουλές, απλές και οικονομικές, θα σας βοηθήσουν να καλμάρετε την ψυχή και το σώμα.

Ξεκουραστείτε από τα συνεχή τηλεφωνήματα κλείνοντας το τηλέφωνο σε καθημερινή βάση για λίγη ώρα το απόγευμα ή κάνοντας ένα διάλειμμα τα Σαββατοκύριακα. Αν είναι κάτι σημαντικό, αυτοί που σας καλούν θα μπορούν να αφήνουν κάποιο μήνυμα στον τηλεφωνητή σας. Επίσης δοκιμάστε να αφήνετε το τηλέφωνο να χτυπάει λίγες φορές πριν το σηκώσετε. Τελειώστε αυτό που κάνετε και πλησιάστε αργά για να το σηκώσετε αντί να αναπηδάτε σαν εκπαιδευμένος ποντικός κάθε φορά που χτυπάει το τηλέφωνο.

Βρείτε ένα ήσυχο μέρος όπου κανείς δεν μπορεί να σας διακόψει. Επιλέξτε μια βολική στάση. Κλείστε τα μάτια σας και πείτε αντίο σε όλα αυτά που έχετε στο μυαλό σας. Συγκεντρώστε όλη σας την σκέψη στην αναπνοή σας. Πάρτε μια αργή, βαθιά ανάσα. Κρατήστε την ανάσα σας μετρώντας νοερά ως το τέσσερα και μετά εκπνεύστε. Επαναλάβετε πέντε φορές. Εισπνεύσατε θετική ενέργεια και εκπνεύσατε την αρνητική. Αφήστε τον εαυτό σας να δεχτεί αυτήν την θετική ενέργεια ξεκινώντας από την κορυφή του κεφαλιού σας. Αφήστε την ενέργεια αυτή να κατέβει σιγά σιγά στο υπόλοιπο σώμα σας. Αφήστε την ενέργεια που είναι περιττή να βγει από το σώμα σας από το κάτω μέρος των ποδιών σας που ακουμπούν στο πάτωμα.

Όταν όλα τα άλλα αποτύχουν, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από έναν υπνάκο. Χαμηλώστε τα παντζούρια, και τυλιχτείτε με την αγαπημένη σας κουβέρτα ή απλά καθίστε άνετα στην καρέκλα σας με κλειστά τα μάτια για πέντε λεπτά. Όποτε είναι δυνατό, πιείτε ένα φρέσκο στυμμένο χυμό πορτοκαλιού μόλις ξυπνήσετε.

Βρείτε την χαλάρωση με ένα φλιτζάνι. Έχετε την προσωπική σας τσαγιέρα και τις αγαπημένες σας γεύσεις τσαγιού πάντα πρόχειρα. Σιωπηλά καθίστε, πιείτε το τσάι γουλιά γουλιά και αισθανθείτε την θερμότητα να απλώνεται στο σώμα σας. Ορισμένα είδη τσαγιού περιλαμβάνουν βότανα και συστατικά τέτοια που έχουν την δυνατότητα να ανακουφίζουν το πνεύμα. Το χαμομήλι και οι ρίζες από βαλεριάνα είναι γνωστές για τα χαλαρωτικά αποτελέσματά τους ενώ η μέντα και το λεμόνι σας αναζωογονούν. Υπάρχουν επίσης και τα λεγόμενα "τσάι των ονείρων", τα οποία λέγεται ότι σας βοηθούν να αποκοιμηθείτε και να έχετε ευχάριστα όνειρα.

Ξεσπάστε!!! Φωνάξτε δυνατά μέσα στο μαξιλάρι σας, χτυπήστε τον καναπέ με μια σκούπα, χοροπηδήξτε ή φωνάξτε μέσα από τα βάθη των πνευμόνων σας στην μέση του πουθενά ή ακόμη καλύτερα σε χώρο με ηχομόνωση. Κάντε μεγάλη φασαρία με την φωνή σας ή με οτιδήποτε άλλο που σας επιτρέπει να αισθάνεστε ότι αφήνετε τα πάντα πίσω. Μην ξεχνάτε ότι οι δυνατοί θόρυβοι μπορεί να τρομάξουν τους άλλους αν δεν ξέρουν τι συμβαίνει, γι' αυτό φροντίστε να σχεδιάσετε τις πρωτόγονες στιγμές σας για να μην τρομοκρατήσετε τους γείτονες, τους συγκατοίκους σας ή τα κατοικίδιά σας.

Χαλαρώστε τους μύες σας με ένα ζεστό ντους, βυθιστείτε σε ένα τζακούζι ή ξαπλώστε πάνω στο κρεβάτι με μια θερμοφόρα. Αν νιώθετε φιλόδοξοι, επισκεφτείτε κάποια τοπικά ιαματικά ζεστά λουτρά. Μπορείτε επίσης να αποβάλετε την ένταση με μια σάουνα ή με ατμόλουτρο.

Ξυπνήστε το μυαλό σας! Τίποτα δεν αποτελεί μεγαλύτερη πρόκληση από το να προσπαθήσετε να λύσετε ένα δύσκολο σταυρόλεξο ή ένα μαθηματικό πρόβλημα. Μπορείτε να αγοράσετε κάποια ειδικά περιοδικά με τέτοια προβλήματα ή να τα βρείτε σε περιοδικά ή εφημερίδες. Αγοράστε ένα παιχνίδι συναρμολόγησης με χίλια κομμάτια και χρησιμοποιήστε το σαν μια εργασία χαλάρωσης. Αυτά τα παζλ είναι ενδιαφέροντα, αποσπούν την προσοχή σας από τα θέματα που σας προβληματίζουν, είναι χαλαρωτικά και διασκεδαστικά.

Αφεθείτε και κάντε κάτι για τον ευατό σας ! Η ζωή φεύγει και δεν θα ξανάρθει !!!

-sant-

# 2 στις 19/4/2003
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ ΜΑΚΑΡΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΤΣΑΓΙΟΥ"ΟΙ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΤΟΥ ΤΣΑΓΙΟΥ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ .
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΖΛ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ (ΧΩΡΙΣΜΟΣ)Κ.Τ.Λ.ΞΕΦΥΓΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΙΣ 5000 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΕΧΩ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΡΕΜΑΣΩ .ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΙΑΚΟΣΜΕΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΙΑ

melique

# 3 στις 10/1/2004
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 69
Απαντήσεις: 412

Παράθεση:
Originally posted by -sant-
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΖΛ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ (ΧΩΡΙΣΜΟΣ)Κ.Τ.Λ.ΞΕΦΥΓΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΙΣ 5000 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕ ΕΧΩ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΡΕΜΑΣΩ .

Να ψηφίσω κι'εγώ ΠΑΖΛ !!!!
(άσχετα από χωρισμούς όμως... )

Για μένα αποτελούν την απόλυτη χαλάρωση και τον πλέον ιδανικό τρόπο αναπροσδιοριμού σκέψεων....όλες μου οι σκέψεις διασκορπίζονται στα κομματάκια του πάζλ και μπαίνουν μια μια με την σειρά τους στην σωστή θέση, όπως ολοκληρώνεται η εικόνα!

Όσο περισσότερα τα κομματάκια...τόσο καλύτερα!

Ένα αστέρι είναι μια ελπίδα, μια ελπίδα είναι μια ευχή, μια ευχή είναι μια αλήθεια, μια αλήθεια είναι μια ζωή...

morelli

# 4 στις 10/1/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685

Χαλαρωση;

Παντα στις διακοπες μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
τα πιο κατω:

Κινητο
Εφημεριδα
Ραδιο
Τηλεοραση
Ρολοι

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ:
Σταυρολεξο
Βιβλια (πασης φυσεως)
και σιγουρα ολα τα αλκοολουχα ποτα.
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.