Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ξαφνικός χωρισμός και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Helenaki4

# 41 στις 8/6/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.888
'Aρεσαν+: 0%

Το ερώτημα ειναι : γιατί συγκινηθηκες εξ αρχής από έναν άνθρωπο που εσυ η ίδια λες οτι ήταν ευθυνόφοβος και ανασφαλής . 

Τι το ελκυστικό μπορεί να έχει ενας άντρας που δεν πιστεύει στον εαυτό του ? Ποσο γοητευτικός μπορεί να ειναι ενας «κύριος» που νιώθει να απειλείται από σένα αντί να καμαρώνει για τις επιτυχίες σου ?

Οι άνθρωποι που επιλέγουμε ειναι οι καθρέφτες μας . Μας φέρνουν μπροστά σε ένα ακόμα κομματι του εαυτού μας . Αναρωτιέμαι λοιπόν ποια ειναι η δικη σου εκδοχή που αντικατοπτριστηκε σε όλο,αυτό . 

Η ιστορία αυτή ήταν μερικώς προδιαγεγραμμένη .

Τη «μελετησες» σαν αποτυχημένη από το,πρώτο ραντεβού . 

Δεν ειναι παράξενη η έκβαση της . Είχες ήδη ενδομυχα πάρει τη θέση της απόρριψης και από αυτή τη θέση ενεργούσες , με φόβο και ανασφάλεια . 

Δες τα αυτά τα κομμάτια κοπέλα μου , και άσε σιγά σιγά τη φωτεινή σου πλευρά να φανεί . Με ανοιχτό μυαλό θα έρθουν στη ζωή σου και ανοιχτοί άνθρωποι . 

Κι όταν ο έρωτας (ο αληθινος έρωτας , όχι ο φόβος) σου χτυπήσει την πόρτα , τότε θα ξερεις οτι είτε πεις εκείνο , είτε το αλλο , εκείνος ήρθε για να μείνει . 

Και δε θα φοβάσαι .

Αρέσει στα μέλη Kirosgr, Hepatica και σε ακόμα 3 μέλη.

Hepatica

# 42 στις 10/6/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 144
'Aρεσαν+: 0%
Διάβασα με προσοχή το θέμα σου κ όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν. Κ η δική μου ουσιαστικά θα είναι μια σούμα από όσα έχουν ήδη έχουν ειπωθεί... Αρχικά πιστεύω πως ήσασταν απωθημένο ο ένας του άλλου τόσα χρόνια που κράτησε η επικοινωνία κ η πραγματοποίηση αυτού του καφέ... Οπότε κάπως λογικό όταν βρεθήκατε στην ίδια πες χρονική στιγμή κ διάθεση να έπεσε ο ένας πάνω στον άλλον με τα μούτρα κ ίσως κ για αυτό να τελείωσε κ με ένα μπαμ. Τα γρήγορα πράγματα, τελειώνουν κ γρήγορα. Στο συγκεκριμένο κομμάτι μπορεί να είμαι κ άκυρη επίσης, γιατί εσείς οι 2 ξερετε μόνο πως νιώσατε όσο ήσασταν μαζί κ πως κυλούσε η σχέση.Δεύτερον, νομίζω πως ο πρώην φίλος σου δεν ήταν στα καλά του γενικά. Πολλά θέματα, ανασφάλειες, ψυχολογικά κ ίσως κ λάθος πιστεύω. Για να γυρίσει κάποιος κ να σου πετάξει τελείως στα ξαφνικά να χωρίσετε, ενώ μια μέρα πριν κυλούσαν όλα καλά όπως μας τα περιγράφεις κ η συμπεριφορά του ήταν σούπερ, πάει να πει πως το τελευταίο διάστημα το σκεφτόταν έντονα κ δεν μπορούσε να στο πει η έστω από την αρχή εξω του συμπεριφερόταν μια χαρά, όπως ο περισσότερος κόσμος σε μια σχέση, κ μέσα του σε τικαρε που λέμε στο αν πληρεις τις προϋποθέσεις του η όχι. Όντως το νιώθω κ εγώ ότι στο πήγαινε για ghosting, όπως είπε κ κάποιος άλλος. Αν δεν επεμενες δε νομίζω να ήξερες τι έχει συμβεί. Κ αν μεταφράσεις από "πίσω" τον λόγο που ήθελε να χωρίσετε στα δικά μου αυτιά έστω ακούγεται σαν ότι "είσαι έτσι, ίσως να μην είναι κακό αυτό που είσαι, αλλά εγώ προσωπικά δεν σε αντέχω κ δεν μπορώ να σε ελέγξω". Εσύ "κόλλησε" σε αυτό τις συγκρούσεις η λογομαχίες που περιγράφεις ότι είχατε: η ίδια επεμενες να τα λύσετε, εκείνος τα δεχόταν παθητικά. Το ίδιο παθητικό σου κάνει κ τώρα αν το πολυσκεφτεις...Παθητική επιθετικότητα λέγεται. Ταυτόχρονα, μιας κ ήταν καιρό μόνος όντως κάπου τα μεγάλα συναισθήματα κάποιοι άνθρωποι φοβούνται να τα ζήσουν γιατί τους έχει "ρουφήξει" η συνήθεια της μοναξιάς κ ότι αυτό συμπεριλαμβάνει από το πώς έχουν φτιάξει την ζωή τους μέχρι στο τι θέλουν μελλοντικά κλπ κλπ .Τρίτον, την μόνη λογική συμπεριφορά, αν κ υπερβολική, που βλέπω είναι η αντίδραση του στην εγκυμοσύνη, ειδικά αν δεν είστε ούτε εξάμηνο μαζί, γιατί μπορεί να γνωριζοσασταν χρόνια αλλά ουσιαστικά τώρα αρχίσατε να γνωριζεστε. Ωστόσο ανέλαβε την ίδια ευθύνη με σένα κ ήταν εκεί, άλλοι δεν είναι...ούτε νοητά. Δεν θα σου πολλά στο κομμάτι αυτό γιατί για μένα καλά έκανες κ με τον τρόπο που το έκανες κ θα είμαι ψυχρή κ απόλυτη. Ναι, είναι λυπηρό κ ήταν κατα κάποιο τρόπο λάθος σου, αλλά αν το πάρεις σαν μεμονωμένο γεγονός είτε κ μόνο απ' την δική σου πλευρά κ στα όσα ήδη κάνεις η θέλεις να κάνεις αλλά κ απ' την πλευρά του άλλου, άρα κ για το μεταξύ σας, δεν άξιζε να υπάρχει ένα παιδί...γιατί αν τώρα αυτός σε διώχνει έτσι, πιο μετά ίσως κ με παιδιά τι θα έκανε?! Κ κυρίως τι θα έκανες κ η ίδια μαζί με τα παιδιά?! Οπότε, καλά έπραξες κ το κλείνεις εκεί. Μην έχεις ούτε τύψεις ούτε ενοχές, γιατί αν δεν είσαι εσύ καλά πρώτα σαν γυναίκα πως θα είσαι η καλύτερη μαμά για ένα παιδί?! Τέταρτον, δεν ξέρω τι ένιωσε για σένα κ σε τι βαθμό αλλά κατανοώ σε τι φάση είσαι μέσα σου απο σκέψεις/υποθέσεις/αμφιβολίες που μπορεί να νιώθεις... Είναι όλα απόλυτα φυσιολογικα. Η ίδια το γνωρίζεις όμως αυτό γιατί το "νιώθουμε" όταν κάποιος μας θέλει πραγματικά...ωστόσο οφείλω να σου πω ότι μου βγάζει κ έναν πονηρό κ ύπουλο άνθρωπο ο συγκεκριμένος. Ξέρει να κρύβεται δλδ. Κ αυτό όμως με μια επιφύλαξη ως προς το ποιόν του η τον χαρακτήρα του. Οπότε όσο ξεθολωνεις τόσο θα σου έρχονται κ οι εξηγήσεις/απαντήσεις που θέλεις.Πέμπτον, σχετικά με τις επόμενες συναντήσεις σας... Η πρώτη δεν ήταν τυχαία κ ειδικά σε μέρος που ξέρει ότι πας, που όσο ήσασταν μαζί πρότεινες να πάτε κ δεν ήθελε κ ειδικά την ώρα που κλείνει να έρθει. Ίσως ήθελε να δει που είσαι κ τι κάνεις. Η δεύτερη συνάντηση ήταν τυχαία αλλά εννοείται ότι αισθάνεται άσχημα για όλα αυτά. Εννοείται επίσης πως ο φίλος είναι ενήμερος σχεδόν για όλα κ δεν ήξεραν πως να αντιδράσουν κ αν πρέπει να χαιρετήσουν. Αλλά τι να σου πει ο πρώην?! Προς το παρόν έστω... Ο φίλος που κορταρει την φίλη σου για αυτό γύρισε στο καφέ...για να θολώσει τα νερά για την παπατα που έκαναν κ καλά έκανες κ δεν είπες πολλά πολλά. Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι τελείωσε μεταξύ σας όσο κι αν σε πονάει κ αν ήσουν αδερφή μου θα σου έλεγα να εξαφανιστείς μια κ καλή ειδικά από κοινές παρέες κ στέκια όπου μπορείς πάλι να τον πετύχεις για να ηρεμήσεις για τα καλά. Έχεις υποστεί ένα ψιλοσοκ με όλα αυτά κ είναι λογικό. Το χρειάζεσαι πραγματικά. Να κάνεις επισης φοκους σε σένα με φουλ πράγματα που σε ευχαριστουν στο απόλυτο για να ξεχνιέσαι κ να σου δώσεις έτσι χώρο κ χρόνο...κ με υπομονή όλα θα κυλήσουν στην πραγματικότητα που θέλεις κ που θα είσαι ξανά καλά. Να σταματήσεις επισης να ψάχνεις για αυτόν σε τυχόν σοσιαλ λογαριασμούς κλπ δεν βοηθάει. Να ξέρεις, ότι σε μεγάλο ποσοστό, θα εμφανιστεί. Ίσως! Τώρα η θα μπουκωσει απο τύψεις κ ενοχές κ θα το κάνει η θα είναι από ενδιαφέρον για το πως είσαι σχετικά με την τελευταία ενημέρωση σου από γιατρό η κ συνδιαστικα...μιας που το έχετε αφήσει "ανοιχτό". Για μένα, μην απαντήσεις κ πήγαινε παρακάτω ακόμα κ με κουτσό πόδι, γιατί κορίτσι μου, κάποια στιγμή το πόδι θα φτιάξει κ θα μπορέσεις να ξανατρεξεις. Ο ίδιος θρασύδειλος όπως ήταν στην αρχή θα σου ξαναγίνει κ τώρα απέναντι σου. Στο peak τους ορισμένοι άνθρωποι δεν το φτάνουν ποτέ, οπότε μην περιμένεις τίποτα κ φρόντισε οι ελπίδες που έχεις καταβαθος, αν έχεις, να εξαφανιστούν, γιατί δεν αξίζει ούτε τα νιάτα σου, ούτε την ομορφιά σου, ούτε την διάθεση κ κυρίως την ψυχολογία σου κανένας. Κ μια συμβουλή: φαίνεσαι ότι είσαι αληθινή, μην είσαι τόσο. Να προσέχεις κ εύχομαι ολόψυχα να σου πάνε όλα καλά!
Αρέσει στο μέλος anneta5
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε