Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Eπαγγελματικη πορεια...

Σελίδα : 1

Adamlover

# 1 στις 6/6/2021
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

Eπαγγελματικη πορεια...

Καλησπερα στην κοινοτητα, το θεμα που ανοιγω σημερα εχει να κανει με τον επαγγελματικο προσανατολισμο. Δε θα μακρολογησω, θα μπω στο θεμα κατευθειαν. Ειμαι 25, τελειοφοιτη στα οικονομικα και αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα ως προς το τι κατευθυνση να ακολουθησω(πανω στις σπουδες κου φυσικα). Για να ειμαι ειλικρινης ειμαι πολυ μπερδεμενη , ανα καιρους μπορει ενας αλλος σχετικος παντα κλαδος να μου κινησει το ενδιαφερον αλλα παλι δεν καταληγω καπου. Θελω παρακαλω γνωμες, προσωπικες εμπειριες δικες σας η και γνωστων και γενικα καποια συμβουλη. Οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο.. Ευχαριστω πολυ πολυ για το χρονο που διαθετετε!!

nek39zxzxxx

# 2 στις 6/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

συνηθως στα επαγγελματικα μας ξεκιναμε απο χαμηλα και σιγα σιγα ανεβαινουμε. Για να πετυχεις και να φτασεις καπου θα πρεπει να διαλεξεις αυτο που σου αρεσει και να το ακολουθησεις σταθερα χωρις να αλλαζεις

κλαδους

archagellos

# 3 στις 7/6/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.419

Αγαπητη ,

πρωτα απο ολα αυτο που εχεις σπουδασει ...σου αρεσει ? Σε ενδιαφερει ? σε συγκινει ? 

εαν ναι ...ποιος κλαδος αυτου του αντικειμενου σου φενεται ποιο ενδιαφερων ? 

Αυτο θα ακολουθησεις ...

Που στην πορεια της καριερα σου μπορει να ...στριψεις ..σε κατι αλλο αλλα θα εχεις τις βασεις απο αυτο που γνωριζεις 

keep Walking 

Αρέσει στα μέλη alisida, Persefoni__

Heptamer

# 4 στις 7/6/2021
author
Ανδρας / 45 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.133

Αναζήτησε και κατάταξε με σειρα προτιμησης όλους τους (παρα)κλάδους των οικονομικών επιστημών.

Εντρύφησε ενδελεχώς σε αυτους που σε ενδιαφερουν και κανε συγκρισεις.

Επίλεξε αυτον που θεωρεις πως σου ταιριαζει περισσοτερο.

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Paralia48

# 5 στις 8/6/2021
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.419
κοπελιά, θα σου πω τη γνώμη μου, ως <<παλιά>> στους χώρους εργασίας 2 χωρών με υπηρεσία ... 35 χρόνια σε διάφορες δουλειές
Πιστεύω πως τις επαγγελματικές προτιμήσεις σου και ικανότητές σου τις μαθαίνεις μέσα στη δουλειά και όχι με απλή σκέψη και φιλοσοφία και ...εντρυφήσεις. Ο δικός σου ο κλάδος έχει τόσες δυνατότητες, που δεν μπορεί ίσως να πάει το μυαλό σου.
Επίσης να ξέρεις, στην εποχή μας, σπανιότατα  βρίσκεις μια δουλειά στα 25 και συνταξιοδοτείσαι από αυτή τη δουλειά. Καθένας θ αλλάξει 7 δουλειές περίπου στη ζωή του. Γιαυτό πρέπει πάντα να έχεις τις κεραίες σου τεντωμένες. Να παίρνεις μια πληροφορία και να καταλαβαίνεις πέντε.

Γιαυτό λέω, ως τελειόφοιτη, ξεκίνα να στέλνεις βιογραφικά. Αρχικά όπου βρεις. Υπηρεσίες, τράπεζες, εταιρείες, γνωστούς, ακόμα και όπου πιστεύεις πως αυτοί σύντομα θα χρειαστούν προσωπικό με δική σου πρωτοβουλία, πριν προκυρηχθεί η θέση.
Παράλληλα να ενημερώνεσαι διαρκώς για την επιστήμη σου, ίσως χρειαστεί να προχωρήσεις σπουδές.. Όλα τα ενδεχόμενα άστα ανοιχτά. Είσαι μόνο 25, ο κόσμος σε περιμένει.

Όταν με το καλό βρεις μια δουλειά, συνέχιζε να ψάχνεις, τι σ αρέσει. Τότε θα δεις <<από μέσα>> τι δυνατότητες υπάρχουν. Πχ βρισκεις δουλειά σε μια εταιρεία. Αυτή συνεργάζεται με άλλες, με τραπεζες, με πολυεθνικές κλπ. Έχε πάντα κεραίες ανοιχτές και βλέπε. Θα καταλάβεις κάποια στιγμή, πως αυτή η εργασία είναι καλύτερη, αλλά απαιτείται μια ειδική επιμόρφωση. Βάζεις πλώρη για αυτή. Ψάχνεις, αν και πώς  συνδιάζεται.

Η πορεία θα δείξει, τι θα αγαπήσεις και τι θα ξανααγαπήσεις, πού θα αλλάξεις..κλπ.
Παίρνεις ερεθίσματα από παντού. Υπάρχει και το ιντερνετ, που μπορείς εύκολα να παίρνεις συγκεκριμένες πληροφορίες.
Όχι όμως να αφεθείς να σε καθοδηγεί το ίντερνετ. Η ζωή πρέπει να σε καθοδηγεί και από κει μόνο βοήθεια παίρνεις
Αυτά έχω δει, αυτά πιστεύω, αυτά θα έλεγα στην κόρη μου, αν είχα.
Καλή σταδιοδρομία

Adamlover

# 6 στις 8/6/2021
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7

**

Eυχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας!! Το καταλαβαινω οτι ειναι ενα ζητημα οπου μονο εγω μπορω να βρω την ακρη και αν δεν κανω το πρωτο μου βημα δε θα παω παραπερα. Να εχετε μια ομορφη μερα!!???
Αρέσει στο μέλος alexandriani1

Paralia48

# 7 στις 8/6/2021
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.419
κοίτα, αν πας σε μια δουλειά, δε θα πεις <<ήρθα για να φύγω>>. Αυτό δε λέγεται. Θα ενημερωθεις και θα λες πως ενδιαφέρεσαι πολύ  να σταδιοδρομήσεις εκεί.
Μπορεί και να πιάσεις τζόκερ με την πρώτη
Αρέσει στο μέλος giorgos170

Kristina_

# 8 στις 8/6/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.544

Πολυ ευρυ πεδιο...αν ημουν 25 και ειχα σπουδασει οικονομικα (που δεν το ηθελα καθολου οταν ημουν 20) τοτε θα διαλεγα μια εξειδικευση που να συνδυαζε οικονομικα με νεες τεχνολογιες κλπ ...αλλα εγω ειμαι και προκατειλημμενη 

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Adamlover

**Eυχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας!! Το καταλαβαινω οτι ειναι ενα ζητημα οπου μονο εγω μπορω να βρω την ακρη και αν δεν κανω το πρωτο μου βημα δε θα παω παραπερα. Να εχετε μια ομορφη μερα!!???

Enikos

# 9 στις 8/6/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 24.111
Δεν πετυχε...

wish_

# 10 στις 8/6/2021
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.304
Στην θέση σου αν είχα την οικονομική δυνατότητα και ήξερα καλά αγγλικά θα έστελνα βιογραφικά και στο εξωτερικό.

Ξεκίνα με το να κάνεις ένα καλό βιογραφικό και θα βρεις και την κατευθυνση σου στην πορεία.

Πάρε το πτυχιο σου με το καλό,(για μένα ήταν μια από τις πιο ωραίες μου στιγμές αυτή) και ψάχνε ήδη για ένα μεταπτυχιακό που μπορεί να σ΄ενδιαφέρει.Αναβάθμισε τα προσόντα σου,μπορεί να σου πάρει χρόνο μέχρι να καταλάβεις τι θες πραγματικά αλλά μέσα σε αυτό το χρόνο πρέπει να είσαι παραγωγική προς όφελος σου.

apolitiii

# 11 στις 11/6/2021
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 269

Τι μεταπτυχιακά λέτε να κάνει η θεματοθετρια? Από το προφίλ της φαίνεται ότι έχει πάει σε ΙΕΚ και αν το έχει τελειώσει...

Enikos

# 12 το Σάββατο στις 17:44
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ας κανει σαν αυτα του ανθυποδεκανεα...

Στην σχαση του βερυκοκου...

Η και στην δυναμικη της επιτυχιας του... Μπρουνο...

Λαμπρο και αφτοφωτο παραδειγμα...

Μονο ετσι θα παει μπροστα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από apolitiii

Τι μεταπτυχιακά λέτε να κάνει η θεματοθετρια? 

Enikos

# 13 το Σάββατο στις 17:44
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ας κανει σαν αυτα του ανθυποδεκανεα...

Στην σχαση του βερυκοκου...

Η και στην δυναμικη της επιτυχιας του... Μπρουνο...

Λαμπρο και αφτοφωτο παραδειγμα...

Μονο ετσι θα παει μπροστα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από apolitiii

Τι μεταπτυχιακά λέτε να κάνει η θεματοθετρια? 

Enikos

# 14 το Σάββατο στις 17:44
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν υπαρχει πιο αστειο πραγμα, απο το να προσπαθει καποιος...

Που ειναι πολυ νεος, να μιλαει...

Σαν ενενηνταχρονος μονκις του Θιβετ...

Καπου, λιγο ελεο ομως...

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost