Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα ξεκινούσατε μια σοβαρή σχέση με δεδομένο ότι ο/η σύντροφος σας δεν θέλει να κάνει παιδί?

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Enikos

# 101 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.243
'Aρεσαν+: 0%
Κυριε Χι, Κυριε Χι!!!...

Μου αρεσει πολυ το δημοκρατικο σου συναισθημα, αλλα...

Πας και συ να συνεχισεις κατι συλλογιστικες...

Μα, κατι  συλλογιστικες...

Εβγε σου ομως, διοτι εισαι πσυχραιμος...

Αρέσει στα μέλη agnwstos_Xi, JIMTHEBLASTER1975

Mathusalas

# 102 στις 25/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ναι θα ξεκινουσα ειδικα αν ειχα παιδι ή ημουν καποιας ηλικιας. Αλλα μια γυναικα σκεφτεται πολυ διαφορετικα απο οτι ενας ανδρας στο θεμα αυτο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από JIMTHEBLASTER1975

Θα ξεκινούσατε μια σοβαρή σχέση με δεδομένο ότι ο/η σύντροφος σας δεν θέλει να κάνει παιδί?

Έτσι από περιέργεια το βάζω.Ας πούμε ότι ο/η σύντροφος σας, σας το ξεκόβει από την αρχή :Δεν θέλω να κάνω ποτέ παιδί από επιλογή,Θα προχωρούσατε?.Πως μου ήρθε να ρωτήσω τέτοιο πράγμα?Σε έρευνα(προφανώς αναδημοσιευμενη από το εξωτερικό ) μεγάλου Life style περιοδικού κάπου στα τέλη των 90,ς(προ ίντερνετ εποχής) είχαν παρουσιαστεί αποτελέσματα που έδειχναν ότι το 10% των ανδρών δεν θα ήθελαν ποτέ να κάνουν παιδί ενώ αντίστοιχα  μόνο το 0,1 % των γυναικών δήλωνε το ίδιο.Και μιλάμε για συνειδητή και από επιλογή απόφαση.  Από την αρχή ξεκαθαρίζω ότι αν δω απαντήσεις του στυλ δεν είναι σοβαρή σχέση εφόσον δεν έχει προοπτική για παιδί απλά θα κλείσω το θέμα!

JIMTHEBLASTER1975

# 103 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129

E,τοτε ας μας τον περιγραψεις εσυ τον μη ανασφαλη αντρα.Εγω μια χαρα εχω βγει με χωρισμενη με παιδια.Σιγουρα προτιμω με μικροτερες γιατι πιο πολυ ταιριαζουν με τον τροπο ζωης μου,αλλα η ηλικια μου ειναι μαλλον αποτρεπτικη για τις συγκεκριμενες.Αλλες ειναι λοιπον οι ανασφαλειες μου και οχι αυτες που νομιζεις

Παράθεση:
Σχόλιο # 97 από Helenaki4

Οι χωρισμένες με παιδιά , έχουν πατήσει και κάποια ηλικία.

Κάτι που (τουλάχιστον κατα κανονα) τους επιτρέπει μαζί με την  απροθυμία τους να κάνουν αλλο παιδί , να μην κόπτονται να σχετιστουν με τοσο έκδηλα ανασφαλείς άντρες .

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

JIMTHEBLASTER1975

# 104 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Αν διαβασεις προσεκτικα αυτο που περιγραφω εγινε στην Αθηνα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 98 από Paralia48
Τι γίνεται ωρέ στην Κρήτη;!!
Συγνώμη φίλτατε, τους αγαπώ τους κρητικούς, λατρεύω τους χορούς τους, αλλά έχετε και τις ...ιστοριες σας!
Αν έχει συμβεί στ αλήθεια τέτοιο περιστατικό, ε, έχετε και μια μοναδικότητα!

JIMTHEBLASTER1975

# 105 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

ΟΧΙ δεν ειμαι εγω ο φιλος μου.Οτι ειπα ειναι 100% αληθινο.Και ουτε κρυβομαι.Εχω ανεβασει τοσες φωτο,και το ψευδώνυμο μου αν το ψαξεις καπως στο google θα δεις οτι οντως ειμαι εγω.Και ειμαι διαζευμενος πραγματικα εχοντας σιγουρα καποιες πολυ ασχημες εμπειριες..Απο κει και περα ολα αυτα που γραφεις με οδηγουν στο συμπερασμα οτι ειχα δικιο σε οτι υποστηριξα.Συγνωμη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 99 από apolitiii

Συμπερασμα...

Άνανδρος, χαμηλου πνευματικου επιπεδου και ανευθυνος είναι ο φίλος σου και όχι η γυναίκα του... γιατί ενώ
 δεν ήθελε άλλο παιδί δεν έπερνε μέτρα αντισυλληψης .. και είναι ηλιθιότητα να πιστευεις και να 
προσπαθησεις να πεισεις εδώ μέσα ότι για όλα φταιει η σύζυγος με το λεκανοκληδωμα ...επίσης είναι 
 άνανδρος και ανευθυνος που προσπαθεί να πεισει την σύζυγο να κάνει εκτρωση...να την γεμισει ενοχες,
να της δημιουργήσει ψυχολογικά και σωματικά προβλήματα γιατί έτσι γουσταρει αυτος... αλλά τι περιμένει 
κάνεις από έναν άνανδρο και ανευθυνο που προτιμά  να μένει σ ένα γάμο με διάφορα προσχηματα... επειδή 
έτσι τον βολευει...ενώ δεν αγαπαει την σύζυγο ούτε τα παιδιά του...
Μα πες μου κάτι...ποιο είναι το νόημα του γάμου?? δύο μέχρι τότε μπακουρια αποφασιζουν να κάμουν γάμο 
για να ενωσουν τις ζωές τους και να δημιουργήσουν οικογένεια...τι σημαίνει οικογένεια? να είναι οι δύο τους 
ή να κανουν παιδιά??
Τα σχετικά με την εκτρωση τα εγραψα λόγω εμπειριας μου ... αναγκάστηκα να κανω εκτρωση χωρίς να μου 
το επιβαλλει κάνεις σε μια εξωμητρια κυηση που είχα, μετά την γέννηση του 2ου παιδιου μου ...δεν είχα 
εναλλακτικη αν δεν εκανα εκτρωση κινδυνευε η ζωή μου...με πηγαν στο νοσοκομείο με δυνατους πόνους 
στην κοιλιά...και από υπερυχο διαπιστωθηκε αιμορραγια στην κοιλιά... οπότε μπηκα κατευθείαν στο 
χειρουργειο...βγηκα με μια βαρβατη κατάθλιψη...και. μπορώ να σου πω ότι ακόμα και τώρα μετά από πολλά 
χρόνια δεν έχω ξεπεράσει τις ενοχες μου ότι σκοτωσα μια ψυχουλα πριν καν γεννηθει...
Ευχομαι να μην είσαι εσύ ο φίλος σου... πολύ μέσω Λαμιας το πηγες αυτό το θέμα...

Redink

# 106 στις 25/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από JIMTHEBLASTER1975

Τελος ατομα της ηλικιας μας το καλυτερο που εχουν να κανουν,ειναι να συναψουν σχεση με χωρισμενες με παιδια  40+ ή αν ειναι τυχεροι με 25χρονες...

Κάτι ακόμα.  Κατά τη γνώμη μου, τα άτομα της ηλικίας μας που αναζητούν μια "σοβαρή" σχέση το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι ένα τίμιο ξεκαθάρισμα το συντομότερο δυνατόν στον απέναντι τους, εάν έχουν τόσο κατασταλαγμένες προθέσεις/επιθυμίες για το θέμα "παιδιά".  Μετά τα 35, πόσο μάλλον στα 40+, το να το παίζει κανείς κινέζος/κινέζα για το τι πραγματικά θέλει ως προς το θέμα "παιδιά", προκειμένου να φέρει τον άλλον με τα νερά του με πλάγια μέσα, προσωπικά μου φαντάζει εξίζου ύπουλο και ανέντιμο με αυτό που έκανε η γυναίκα του κολλητού σου.  Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.   

Επίσης, άραγε τι ποσοστό από τις χωρισμένες 40+ με παιδιά θα ήταν διατεθειμένες να ξεκινήσουν και να επενδύσουν σε μια σχέση γνωρίζοντας εξ αρχής ότι αυτός που έχουν απέναντί τους βλέπει τα παιδιά (άρα κατ' επέκταση ΚΑΙ τα παιδιά τους) σαν "βάρος/μπελά" που θα πρέπει να κρατήσουν μακριά του επ' αόριστο;  Ενδεχομένως κάποιες από αυτές να συμβιβάζονται αλλά πόσες από αυτές είναι πραγματικά ευτυχισμένες μέσα με μια τέτοια κατάσταση;  Και τι ελπίδες έχεις να βγεις τελικά ευτυχισμένος/η από μια κατάσταση όπου ο ένας από τους δύο συμβιβάστηκε καταπιέζοντας τα βαθύτερά του "θέλω";  

Και άραγε τί ποσοστό από τις 25χρονες θα ήταν το ίδιο διατεθειμένες να επενδύσουν το χρόνο τους σε μια "σοβαρή" σχέση εαν εκ των προτέρων ήξεραν (και είχαν την ωριμότητα/εμπειρία να καταλάβουν τι κόστος μπορεί να έχει αργότερα αυτό για μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδιά)  ότι αυτός που έχουν απέναντί τους ΔΕΝ θέλει παιδιά, άρα η σχέση αυτή κατά πάσα πιθανότητα έχει προδιαγεγραμμένη λήξη;  Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι η πλειοψηφία των 25χρονων γυναικών ονειρεύεται να ξοδέψει χρόνο από "τα καλύτερα της χρόνια" σε τέτοιες καταστάσεις "καμμένες εξ' αρχής" όπως ειπώθηκε παραπάνω, άλλο αν δεν έχει την εμπειρία να ζυγίσει το "τίμημα".  Και άντε και στάθηκες "τυχερός", τι πιθανότητες έχεις να βγεις ευτυχισμένος/η από μια κατάσταση όπου ο ένας από τους δύο έμπλεξε από απειρία/ ανωριμότητα ή ξύπνησε μια ωραία πρωΐα, συνειδητοποίησε το τίμημα της απειρίας των 25 και όπου φύγει, φύγει γιατί θέλει να κάνει παιδί;         

Γενικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω γιατί ξεχώρισες τις παραπάνω ομάδες γυναικών ως "πιο κατάλληλες" για άνδρες που δεν θέλουν παιδιά στη ζωή τους αλλά θέλουν "σοβαρή" σχέση.  Και σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες υπάρχουν ΚΑΙ γυναίκες που θέλουν παιδιά ΚΑΙ γυναίκες που ΔΕΝ θέλουν την ευθύνη της φροντίδας ενός παιδιού ούτε τώρα ούτε ποτέ - όπως και στις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες με ή χωρίς παιδιά.  Κατά τη γνώμη μου, εάν κάποιος έχει κατασταλαγμένη επιθυμία "όχι παιδιά", μια και από αυτό ξεκινήσαμε ως κεντρικό θέμα, το τίμιο (και μακροπρόθεσμα πιο "ασφαλές" για όλους τους εμπλεκόμενους) θα ήταν ένα ξεκαθάρισμα από νωρίς της επιθυμίας αυτής, ανεξαρτήτως ηλικιακής ομάδας και οικογενειακής κατάστασης.  

Τα άτομα της ηλικίας μας θα περίμενε κανείς να έχουν μάθει πια ότι όποιος/όποια επιχειρεί να εγκλωβίσει τον/την εκάστοτε σύντροφο με πλάγιες/παθητικές τακτικές και υπεκφυγές, κινδυνεύει παράλληλα να λουστεί και απρόβλεπτες "άνανδρες" συμπεριφορες/ σπασμωδικές αντιδράσεις/ πάσης φύσεως αντίποινα.  Και ας κλαίγεται μετά όσο θέλει ότι "δεν γνώριζε/ δεν καταλαβαίνει" τι έκανε λάθος... 

Υ.Γ. Δε θέλω γκρίνιες για το σεντόνι.  Εάν το διαβάσατε όλο, όχι, δεν είχατε κάτι καλύτερο να κάνετε                     

JIMTHEBLASTER1975

# 107 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Aφου θυμασαι και το θεμα που ανοιξα πριν 3 μηνες ,δεν θα μου πεις αν καπου σε ολα αυτα κολλαει και το θεμα των κοινων γουστων πανω στη  μουσικη? Τελικα συμφωνα με ολα αυτα ειμαι καταστραμενος,καμμενος κτλ...Δεν εχω ελπιδα ουτε θηλυκη γατα να με πλησιασει  

Παράθεση:
Σχόλιο # 90 από agnwstos_Xi

Έχουμε και λέμε JIMTHEBLASTER197 (χρησιμοποιώ τα λόγια σου) :

1)Με βάση έρευνα  δεκαετίας '90 από σοβαρό ινστιτούτο μετρησης της κοινής γνώμης,μόνο το 0,1 % των γυναικών δήλωνε δεν θα ήθελε ποτέ να κάνει παιδί.

2)Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι τα δεδομένα της έρευνας-που σου καρφώθηκε στο μυαλό από τότε και για πάντα- δεν έχουν αλλάξει,συνεχίζουν να ισχύουν και σήμερα,διότι η φύση άντρα-γυναίκας δεν αλλάζει ποτέ.

3)Τα τελεσίγραφα τα δίνουν μόνο οι γυναίκες,γιατί κανένας άντρας δεν έχει το "ένστικτο" να γίνει πατέρας.Επίσης,δε γνωρίζεις άντρα που να έδωσε τελεσίγραφο.

4) " οταν δεχομαστε τελεσιγραφα πρεπει να χωριζουμε,αλλα κανενας-και βαζω και τον εαυτο μου μεσα-δεν εχει το κουραγιο να το κανει...Που να ψαχνω τωρα απο την αρχη,που θα βρω αλλη πως θα μετακομισω απο το σπιτι να βρω αλλο,και αλλα τετοια "

5) "υπαρχουν οντως ανδρες που μπορουν να δωσουν τα παντα σε μια γυναικα και να την αγαπανε πραγματικα αλλα να μη θελουν να κανουν παιδι.

6)ατομα της ηλικιας μας το καλυτερο που εχουν να κανουν,ειναι να συναψουν σχεση με χωρισμενες με παιδια 40+ ή αν ειναι τυχεροι με 25χρονες... "

7) "Μην μπλεξεις μονο,αυτο λεω ειδικα για τους αντρες του φορουμ...Γιαυτο προσεχεις που το βαζεις,Αλλιως εισαι καταστραμενος αν καποια θελησει να σου κανει τετοια κολπακια,ειδικα αν εισαι απαντρευτος την εχεις βαψει... "

Ξέρεις τι συμπεραίνω φίλε Τζιμ,ενθυμούμενος και το θέμα που άνοιξες πριν 3 μήνες ;

'Oτι θα ηρεμήσεις μόνο όταν συνάψεις σοβαρή,μακροχρόνια σχέση με γυναίκα που για λόγους υγείας δεν μπορεί να κάνει παιδιά.

Redink

# 108 στις 25/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από JIMTHEBLASTER1975

Τελος ατομα της ηλικιας μας το καλυτερο που εχουν να κανουν,ειναι να συναψουν σχεση με χωρισμενες με παιδια  40+ ή αν ειναι τυχεροι με 25χρονες...

Κάτι ακόμα.  Κατά τη γνώμη μου, τα άτομα της ηλικίας μας που αναζητούν μια "σοβαρή" σχέση το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι ένα τίμιο ξεκαθάρισμα το συντομότερο δυνατόν στον απέναντι τους, εάν έχουν τόσο κατασταλαγμένες προθέσεις/επιθυμίες για το θέμα "παιδιά".  Μετά τα 35, πόσο μάλλον στα 40+, το να το παίζει κανείς κινέζος/κινέζα για το τι πραγματικά θέλει ως προς το θέμα "παιδιά", προκειμένου να φέρει τον άλλον με τα νερά του με πλάγια μέσα, προσωπικά μου φαντάζει εξίζου ύπουλο και ανέντιμο με αυτό που έκανε η γυναίκα του κολλητού σου.  Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.   

Επίσης, άραγε τι ποσοστό από τις χωρισμένες 40+ με παιδιά θα ήταν διατεθειμένες να ξεκινήσουν και να επενδύσουν σε μια σχέση γνωρίζοντας εξ αρχής ότι αυτός που έχουν απέναντί τους βλέπει τα παιδιά (άρα κατ' επέκταση ΚΑΙ τα παιδιά τους) σαν "βάρος/μπελά" που θα πρέπει να κρατήσουν μακριά του επ' αόριστο;  Ενδεχομένως κάποιες από αυτές να συμβιβάζονται αλλά πόσες από αυτές είναι πραγματικά ευτυχισμένες μέσα με μια τέτοια κατάσταση;  Και τι ελπίδες έχεις να βγεις τελικά ευτυχισμένος/η από μια κατάσταση όπου ο ένας από τους δύο συμβιβάστηκε καταπιέζοντας τα βαθύτερά του "θέλω";  

Και άραγε τί ποσοστό από τις 25χρονες θα ήταν το ίδιο διατεθειμένες να επενδύσουν το χρόνο τους σε μια "σοβαρή" σχέση εαν εκ των προτέρων ήξεραν (και είχαν την ωριμότητα/εμπειρία να καταλάβουν τι κόστος μπορεί να έχει αργότερα αυτό για μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδιά)  ότι αυτός που έχουν απέναντί τους ΔΕΝ θέλει παιδιά, άρα η σχέση αυτή κατά πάσα πιθανότητα έχει προδιαγεγραμμένη λήξη;  Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι η πλειοψηφία των 25χρονων γυναικών ονειρεύεται να ξοδέψει χρόνο από "τα καλύτερα της χρόνια" σε τέτοιες καταστάσεις "καμμένες εξ' αρχής" όπως ειπώθηκε παραπάνω, άλλο αν δεν έχει την εμπειρία να ζυγίσει το "τίμημα".  Και άντε και στάθηκες "τυχερός", τι πιθανότητες έχεις να βγεις ευτυχισμένος/η από μια κατάσταση όπου ο ένας από τους δύο έμπλεξε από απειρία/ ανωριμότητα ή ξύπνησε μια ωραία πρωΐα, συνειδητοποίησε το τίμημα της απειρίας των 25 και όπου φύγει, φύγει γιατί θέλει να κάνει παιδί;         

Γενικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω γιατί ξεχώρισες τις παραπάνω ομάδες γυναικών ως "πιο κατάλληλες" για άνδρες που δεν θέλουν παιδιά στη ζωή τους αλλά θέλουν "σοβαρή" σχέση.  Και σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες υπάρχουν ΚΑΙ γυναίκες που θέλουν παιδιά ΚΑΙ γυναίκες που ΔΕΝ θέλουν την ευθύνη της φροντίδας ενός παιδιού ούτε τώρα ούτε ποτέ - όπως και στις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες με ή χωρίς παιδιά.  Κατά τη γνώμη μου, εάν κάποιος έχει κατασταλαγμένη επιθυμία "όχι παιδιά", μια και από αυτό ξεκινήσαμε ως κεντρικό θέμα, το τίμιο (και μακροπρόθεσμα πιο "ασφαλές" για όλους τους εμπλεκόμενους) θα ήταν ένα ξεκαθάρισμα από νωρίς της επιθυμίας αυτής, ανεξαρτήτως ηλικιακής ομάδας και οικογενειακής κατάστασης.  

Τα άτομα της ηλικίας μας θα περίμενε κανείς να έχουν μάθει πια ότι όποιος/όποια επιχειρεί να εγκλωβίσει τον/την εκάστοτε σύντροφο με πλάγιες/παθητικές τακτικές και υπεκφυγές, κινδυνεύει παράλληλα να λουστεί και απρόβλεπτες "άνανδρες" συμπεριφορες/ σπασμωδικές αντιδράσεις/ πάσης φύσεως αντίποινα.  Και ας κλαίγεται μετά όσο θέλει ότι "δεν γνώριζε/ δεν καταλαβαίνει" τι έκανε λάθος... 

Υ.Γ. Δε θέλω γκρίνιες για το σεντόνι.  Εάν το διαβάσατε όλο, όχι, δεν είχατε κάτι καλύτερο να κάνετε                     

Helenaki4

# 109 στις 25/6/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.981

Στο #100 αναφέρω δύο από τις πολυ βασικές προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες ενας στοιχειωδώς ασφαλής με τον εαυτό του άνθρωπος μπορεί να σχετιστεί. 

Από εκεί και κάτω θα αρχίσω να επαναλαμβάνομαι , εχω ήδη μοιραστεί όσα σκέφτομαι. Διακόπτω εδώ .

Παράθεση:
Σχόλιο # 103 από JIMTHEBLASTER1975

E,τοτε ας μας τον περιγραψεις εσυ τον μη ανασφαλη αντρα.Εγω μια χαρα εχω βγει με χωρισμενη με παιδια.Σιγουρα προτιμω με μικροτερες γιατι πιο πολυ ταιριαζουν με τον τροπο ζωης μου,αλλα η ηλικια μου ειναι μαλλον αποτρεπτικη για τις συγκεκριμενες.Αλλες ειναι λοιπον οι ανασφαλειες μου και οχι αυτες που νομιζεις

Αρέσει στο μέλος giorgos170

agnwstos_Xi

# 110 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Απαντήσεις: 729

Παράθεση:
Σχόλιο # 101 από Enikos
Κυριε Χι, Κυριε Χι!!!...

Μου αρεσει πολυ το δημοκρατικο σου συναισθημα, αλλα...

Πας και συ να συνεχισεις κατι συλλογιστικες...

Μα, κατι  συλλογιστικες...

Εβγε σου ομως, διοτι εισαι πσυχραιμος...

Το κατά δύναμιν αγαπητέ συμφορουμίτη.

Το κατά δύναμιν.

Πριν ένα μήνα πήρα πτυχίο Ψυχολογίας από τα Λιντλ.Ας πιάσει τόπο εδώ μέσα.

agnwstos_Xi

# 111 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 106 από Redink

Εμφανίστηκε το σεντόνι σου δις,το διάβασα δις,πάτησα λάικ δις ( να 'χα κι ένα δις   ).

Γράψε κι άλλα,να γλυτώσεις κόσμο από την πληκτρολόγηση.

Έχει πολύ ζουμί το θέμα του Τζιμ.

Enikos

# 112 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κανε μια περιληψη σε περικαλω το κεντρικο νοημα, που εκφραζει η σεντοναρα σου, δεν δυναμαι ο ταλας να ταλαιπωρειμαι με τοοοσες σκεψεις!!!...

Σας μεργσω ιν αντβανσ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 106 από Redink

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Enikos

# 113 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Σκιστε με ν' αλλαξω ραφτη, ειναι αυτη η κοπελα...

Το λακωνιζειν λεμε ρειιι!!!...

Αρέσει στο μέλος apolitiii

agnwstos_Xi

# 114 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 107 από JIMTHEBLASTER1975

Aφου θυμασαι και το θεμα που ανοιξα πριν 3 μηνες ,δεν θα μου πεις αν καπου σε ολα αυτα κολλαει και το θεμα των κοινων γουστων πανω στη  μουσικη? Τελικα συμφωνα με ολα αυτα ειμαι καταστραμενος,καμμενος κτλ...Δεν εχω ελπιδα ουτε θηλυκη γατα να με πλησιασει  

Καταρχάς,

ούτε χρησιμοποίησα τέτοιους χαρακτηρισμούς ούτε τους υπονόησα σε κάποια τοποθέτησή μου.

Κατά δεύτερον,στο παλιότερο θέμα σου λες ότι ψάχνεις "μια αδερφή ψυχή,με την οποία θα ενωθείς πρώτα ψυχικά".Εσύ ο ίδιος θέτεις πολύ ψηλά τον πήχυ.Διαβάζοντας και το δεύτερο θέμα που άνοιξες,αναρωτιέμαι αν αντιλαμβάνεσαι ότι οι αλτικές σου ικανότητες δε σου επιτρέπουν να περάσεις πάνω από αυτόν.Έχεις δύο επιλογές :

α)Προπονείσαι,βελτιώνεις το μυϊκό σου σύστημα,μαθαίνεις να διατηρείς τη στροφορμή του σώματός σου καθ'όλη τη διάρκεια του άλματος,πετυχαίνεις το στόχο σου.

β)Χαμηλώνεις τον πήχυ στο ύψος που σε παίρνει.

*Σε μελλοντική σοβαρή σχέση θα συμμετέχουν δύο διαφορετικοί άνθρωποι,ο Τζιμ και μια γυναίκα.Όχι ο αρσενικός Τζιμ με το θηλυκός Τζιμ. "Σ'αγαπώ γιατί είσαι ωραία,σ'αγαπώ γιατί είσαι ΕΣΥ.Αγαπώ όλον τον κόσμο,γιατί ζεις κι ΕΣΥ μαζί",λέει γνωστό παραδοσιακό τραγούδι. Σ'αγαπώ ,γιατί είσαι εσύ ΕΣΥ και όχι ΕΓΩ.Πρέπει να βγεις από τον εαυτό σου για να αγαπήσεις.Το να γίνεις όστρακο ελέω παρελθουσών τραυματικών εμπειριών,δε θα σε πάει μακριά.

* Οι σοβαρές σχέσεις χτίζονται πάνω στην εμπιστοσύνη.Εσύ κάθε γυναίκα που γνωρίζεις,την κατατάσσεις αυτομάτως στο 99,9% της περίφημης έρευνάς σου,ακόμα κι αν σου δηλώσει ότι δε θέλει παιδιά.Με την καχυποψία πανταχού παρούσα μέσα στη σχέση,θα πετύχεις να αφοσιωθείς ψυχή τε και σώματι στην αδερφή  ψυχή σου; Όχι.Το ξέρεις; Ναι.

Τι θα κάνεις τελικά ; Θα προπονηθείς ή θα χαμηλώσεις τον πήχυ; Δεν έχεις ιδέα.25χρονες ή 40+  χωρισμένες λες.Και κουλούρι και τυρί.

*Χαμηλώνεις τον πήχυ με την 25χρονη,κατά προτίμηση εύπλαστη,την οποία θα χωρίσεις όταν πάει να σε τυλίξει με παιδί.Ανήκει στο 99% της έρευνάς σου,γνωρίζεις τι θα κάνει.Επιλέγεις συνειδητά σχέση χωρίς προοπτική,γιατί θες να καλοπεράσεις χωρίς να δεσμευτείς στον αιώνα τον άπαντα,αλλά αρνείσαι να το παραδεχτείς.

*Αντί της 25χρονης,πας στην 40+ με παιδιά.Χωρίς την απειλή του τυλίγματος,μπορείς να αφεθείς περισσότερο μέσα στη σχέση.Έτσι λες στον εαυτό σου.Το άλλο του το λες ; Ότι η χωρισμένη με παιδιά πάει πακέτο με αυτά ;Για να μακροημερεύσει η σχέση σου με τη χωρισμένη,θα πρέπει να σε αγαπήσουν τα παιδιά της. Καταλαβαίνεις τι δουλειά πρέπει να ρίξεις,τι υποχωρήσεις πρέπει να κάνεις από τα "θέλω " σου,για να αναπτύξεις υγιή σχέση με αυτά ;

Να γιατί σου πρότεινα ως ιδανική λύση γυναίκα που για λόγους υγείας δεν μπορεί να κάνει παιδιά

Αρέσει στο μέλος JIMTHEBLASTER1975

apolitiii

# 115 στις 25/6/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 880

Μπααα η καλύτερη λύση για τον θεματοθετη είναι 70χρονη...θα την μάθει ν ακούει την μουσική που του 

αρέσει και μόνο αυτή...δεν έχει φοβο να κανει παιδιά ή θα έχει μεγάλα παιδιά που δεν χρειάζεται να τον 

αποδεχτουν...αν έχει και "λεφτά " αισθήματα...θα του ερθει " κουτι"...τι τα "χτιζει " τα μουσκουλα τόσα 

χρόνια...χαμενα θα πανε???

Παράθεση:
Σχόλιο # 114 από agnwstos_Xi

Καταρχάς,

ούτε χρησιμοποίησα τέτοιους χαρακτηρισμούς ούτε τους υπονόησα σε κάποια τοποθέτησή μου.

Κατά δεύτερον,στο παλιότερο θέμα σου λες ότι ψάχνεις "μια αδερφή ψυχή,με την οποία θα ενωθείς πρώτα ψυχικά".Εσύ ο ίδιος θέτεις πολύ ψηλά τον πήχυ.Διαβάζοντας και το δεύτερο θέμα που άνοιξες,αναρωτιέμαι αν αντιλαμβάνεσαι ότι οι αλτικές σου ικανότητες δε σου επιτρέπουν να περάσεις πάνω από αυτόν.Έχεις δύο επιλογές :

α)Προπονείσαι,βελτιώνεις το μυϊκό σου σύστημα,μαθαίνεις να διατηρείς τη στροφορμή του σώματός σου καθ'όλη τη διάρκεια του άλματος,πετυχαίνεις το στόχο σου.

*Σε μελλοντική σοβαρή σχέση θα συμμετέχουν δύο διαφορετικοί άνθρωποι,ο Τζιμ και μια γυναίκα.Όχι ο αρσενικός Τζιμ με το θηλυκός Τζιμ. "Σ'αγαπώ γιατί είσαι ωραία,σ'αγαπώ γιατί είσαι ΕΣΥ.Αγαπώ όλον τον κόσμο,γιατί ζεις κι ΕΣΥ μαζί",λέει γνωστό παραδοσιακό τραγούδι. Σ'αγαπώ ,γιατί είσαι εσύ ΕΣΥ και όχι ΕΓΩ.Πρέπει να βγεις από τον εαυτό σου για να αγαπήσεις.Το να γίνεις όστρακο ελέω παρελθουσών τραυματικών εμπειριών,δε θα σε πάει μακριά.

* Οι σοβαρές σχέσεις χτίζονται πάνω στην εμπιστοσύνη.Εσύ κάθε γυναίκα που γνωρίζεις,την κατατάσσεις αυτομάτως στο 99,9% της περίφημης έρευνάς σου,ακόμα κι αν σου δηλώσει ότι δε θέλει παιδιά.Με την καχυποψία πανταχού παρούσα μέσα στη σχέση,θα πετύχεις να αφοσιωθείς ψυχή τε και σώματι στην αδερφή  ψυχή σου; Όχι.Το ξέρεις; Ναι.

Τι θα κάνεις τελικά ; Θα προπονηθείς ή θα χαμηλώσεις τον πήχυ; Δεν έχεις ιδέα.25χρονες ή 40+  χωρισμένες λες.Και κουλούρι και τυρί.

*Χαμηλώνεις τον πήχυ με την 25χρονη,κατά προτίμηση εύπλαστη,την οποία θα χωρίσεις όταν πάει να σε τυλίξει με παιδί.Ανήκει στο 99% της έρευνάς σου,γνωρίζεις τι θα κάνει.Επιλέγεις συνειδητά σχέση χωρίς προοπτική,γιατί θες να καλοπεράσεις χωρίς να δεσμευτείς στον αιώνα τον άπαντα,αλλά αρνείσαι να το παραδεχτείς.

*Αντί της 25χρονης,πας στην 40+ με παιδιά.Χωρίς την απειλή του τυλίγματος,μπορείς να αφεθείς περισσότερο μέσα στη σχέση.Έτσι λες στον εαυτό σου.Το άλλο του το λες ; Ότι η χωρισμένη με παιδιά πάει πακέτο με αυτά ;Για να μακροημερεύσει η σχέση σου με τη χωρισμένη,θα πρέπει να σε εγκρίνουν τα παιδιά της. Καταλαβαίνεις τι δουλειά πρέπει να ρίξεις,τι υποχωρήσεις πρέπει να κάνεις από τα "θέλω " σου,για να αναπτύξεις υγιή σχέση με αυτά ;

Να γιατί σου πρότεινα ως ιδανική λύση γυναίκα που για λόγους υγείας δεν μπορεί να κάνει παιδιά

JIMTHEBLASTER1975

# 116 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Kοιτα αυτο με το εγω που θελω να βρω το αλλο μου εγω και οχι το εσυ μου το εχουν ξαναπει,οταν η κατασταση μου το 2019 ειχε πραγματικα ξεφυγει,λογω του οτι οι τραυματικες εμπειριες του γαμου ηταν πιο κοντα.Επρεπε να δεις πως ημουν τοτε.Περασαν ομως 2 χρονια και σε πληροφορω οτι το βελτιωσα πολυ.Σε αυτα τα 2 χρονια εως το σημερα(βγαλε τα 6+2 μηνες lockdown) εβγαλα τα εξης συμπερασματα.Με τον τροπο ζωης που εχω και τις απιστευτες αντοχες μου πες λογω απογευματινης δουλειας και οχι πρωινης,πες λογω γυμναστηριου ,καλης φυσικης καταστασης+σκευασματων μπορω πολυ πιο ευκολα να κυκλοφορησω και να ανταπεξελθω με μια 25χρονη σε σχεση με αλλους της ηλικιας μου.Για ποιο παιδι μιλας ομως οταν εγω θα εχω περασει τα 52 και αυτη θα παταει τα 30(που θα ηχησουν τα πρωτα καμπανακια)?Αυτα 2-3 χρονια κρατανε μετα θα με διωξει.Αλλα θα ξερω οτι τουλαζιστον εκανα κατι που το εχω απωθημενο,να τα βρισκουμε στη μουσικη και στη διασκεδαση να περναμε καλα,και το μετα δε με νοιαζει.Ειχα τετοια γνωριμια.Κρατησε πολυ λιγο...Στο θεμα της 40+με παιδια ειχα αλλες εμπειριες.Με 2 που ειχα επαφες(και τα βρισκαμε στα βασικα περι μουσικης,διαφορετικοτητας και τα λοιπα ηταν αλλιως τα πραγματα.Καταρχην δεν μπορουσαν να με ακολουθησουν τη νυχτα.Αλλα το κυριοτερο ηταν οτι απο την αρχη μου ειπαν οτι τα παιδια τους και η οικογενεια θα μενει μακρια απο τη σχεση(ενω εσυ μου γραφεις αλλα πραγματα).Αλλο που δεν ηθελα και εγω.Αλλα τελικα δεν τραβηξε γιατι οταν ζεις σαν φοιτητης σε θεωρουν ασοβαρο,οτι παλιμπαιδιζεις και αλλα τετοια ωραια...Οπως και στο οτι τις παρεες μου εκτος Κρητης δεν θα τις κοψω ποτε για καμια.

Τελικα ξερεις πιο ηταν το συμπερασμα.Η τελεια κοπελα βρεθηκε(για την ακριβεια αυτη με βρηκε) οπως ειχα πει στο προ μηνων ποστ μου,ακουγαμε ιδια μουσικη,ιδιο τροπο διασκεδασης,ξενυχτια,δεν ηθελε παιδια.Ηταν 38 χρονων αλλα δυστυχως ,αντε καιρος να το αποκαλυψω,εμενε στο πορτλαντ ορεγκον.Εψαξα τις πτησεις και δυστυχως επρεπε να παρω 4 με κοστος καπου στα 1000-1200 με αναμονες,βαλε και βιζα,βαλε και τα προβληματα με covid ηταν κατι το οποιο δεν θα κραταγε και μονο πονο θα μου αφηνε μετα απο λιγο.Οποτε το ληξαμε(με μαυρη καρδια) μετα απο 1-2 μηνες και ναμαι παλι εδω περιμενοντας το ανεφικτο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 114 από agnwstos_Xi

Καταρχάς,

*Αντί της 25χρονης,πας στην 40+ με παιδιά.Χωρίς την απειλή του τυλίγματος,μπορείς να αφεθείς περισσότερο μέσα στη σχέση.Έτσι λες στον εαυτό σου.Το άλλο του το λες ; Ότι η χωρισμένη με παιδιά πάει πακέτο με αυτά ;Για να μακροημερεύσει η σχέση σου με τη χωρισμένη,θα πρέπει να σε αγαπήσουν τα παιδιά της. Καταλαβαίνεις τι δουλειά πρέπει να ρίξεις,τι υποχωρήσεις πρέπει να κάνεις από τα "θέλω " σου,για να αναπτύξεις υγιή σχέση με αυτά ;

JIMTHEBLASTER1975

# 117 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Διαβασα με προσοχη το ποστ σου.Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχουμε παντελως διαφορετικο τροπο σκεψης,αλλες εμπειριες,αλλες αποψεις για τις 2 αυτες κατηγοριες γυναικων που λες.Προφανως εχουμε ζησει και ζουμε μια τελειως διαφορετικη ζωη και τα πραγματα τα βλεπουμε αλλιως ο καθενας απο τη σκοπια του.Διαβασε και την απαντηση που δινω στον agnwstos xi για λεπτομερειες

Παράθεση:
Σχόλιο # 106 από Redink

JIMTHEBLASTER1975

# 118 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Ξερω οτι αστειευεσαι αλλα ενα πραγμα που δεν με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ ειναι αν η αλλη εχει λεφτα.Σαν να μην υπαρχει αυτος ο παραγοντας.Οσο για τα μουσκουλα θα τα εχω και θα τα εξασκω με καθε κοστος μεχρι να με παρουν με το φορειο απο το γυμναστηριο...26 χρονια το ιδιο πραμα κανω ειδικα τα καλοκαιρια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 115 από apolitiii

Μπααα η καλύτερη λύση για τον θεματοθετη είναι 70χρονη...θα την μάθει ν ακούει την μουσική που του 

αρέσει και μόνο αυτή...δεν έχει φοβο να κανει παιδιά ή θα έχει μεγάλα παιδιά που δεν χρειάζεται να τον 

αποδεχτουν...αν έχει και "λεφτά " αισθήματα...θα του ερθει " κουτι"...τι τα "χτιζει " τα μουσκουλα τόσα 

χρόνια...χαμενα θα πανε???

agnwstos_Xi

# 119 στις 25/6/2021
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ

Παράθεση:
Σχόλιο # 116 από JIMTHEBLASTER1975

Στο θεμα της 40+με παιδια ειχα αλλες εμπειριες.Με 2 που ειχα επαφες(και τα βρισκαμε στα βασικα περι μουσικης,διαφορετικοτητας και τα λοιπα ηταν αλλιως τα πραγματα.Καταρχην δεν μπορουσαν να με ακολουθησουν τη νυχτα.Αλλα το κυριοτερο ηταν οτι απο την αρχη μου ειπαν οτι τα παιδια τους και η οικογενεια θα μενει μακρια απο τη σχεση(ενω εσυ μου γραφεις αλλα πραγματα).Αλλο που δεν ηθελα και εγω.Αλλα τελικα δεν τραβηξε γιατι οταν ζεις σαν φοιτητης σε θεωρουν ασοβαρο,οτι παλιμπαιδιζεις και αλλα τετοια ωραια...

Μισό δις ανθρώπους έχει η Ευρώπη.Κάτι θα βρεις εδώ κοντά.Βγάλε το "ανέφικτο" από το λεξιλόγιό σου.

Για τις 40+ με παιδιά, στα είπαν οι Redink και Helenaki4.Από την απάντηση που μόλις έδωσες,προκύπτει ότι έπεσαν διάνα.

Είχες 2 εμπειρίες.

Αν ήσουν το δικό τους απωθημένο,λογικό κι επόμενο ήταν να σε κρατήσουν μακριά από τα παιδιά για όσο διαρκούσε η περιπέτεια.

Αν ήθελαν κάτι σοβαρότερο,δεν πέρασες τον πήχυ των προσδοκιών τους,γι' αυτό χωρίσατε πριν γνωρίσεις τα παιδιά τους.

Και επιστρέφουμε σε αυτά που επαναλάβαμε καμιά 10αριά φορές ως τώρα

Αρέσει στο μέλος Enikos

Heptamer

# 120 στις 26/6/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

Παράθεση:
Σχόλιο # 106 από Redink

Το δικο σου δεν ειναι σεντόνι. Εχει μηκος...μαξιλαροθήκης.

Δεν εχεις δει (και καλά κάνεις!) τα δικα μου πάλαι ποτέ "προπολεμικά" σεντόνια...

Δεν αυτοτιτλοφορούμαι άδικα 'von Sentonoff'!

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του
Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε