Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Υπερβολική προσκόλληση ή έλλειψη επικοινωνίας;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Enikos

# 21 στις 29/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.738
'Aρεσαν+: 0%

Απο την εσωστρεφεια, εκαψε εφτα συσκευες τηλεφωνου...

Και ανεβασε θεμα σε φορουμ...

Με γλωσακια και χαχανητα...

Επικοινωνιακους τους λετε εσεις αφτουνους?...

Εμεις τους λεμε καπως αλλιως, αλλα ενδρεπομαι να το πω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Francesca_

''ήμουν και είμαι εσωστρεφής άνθρωπος που δεν μιλάει πολύ'' 

αληθεια;
εδω λεμε, δεν χανεις κανενα ποστ για να απαντας, για να πιασεις κουβεντα.. θα ελεγα πως εισαι πολυ επικοινωνιακος τυπος, δλδ. εκφραζεσαι, δεν κρατας μεσα σου αυτα που εχεις να πεις, αστιευεσαι.. μηπως δεν σε ξερεις; ή υπηρχαν αλλοι λογοι, για να φτασεις να σε ενοχλει καθε επικοινωνια μαζι της.. 
αλλη γυναικα, για παραδειγμα;  ή, μπα! εσυ, δεν κανεις και κατι τετοια 

Αρέσει στα μέλη la-mer, Francesca_

Alezandra

# 22 στις 29/6/2021
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 815
Η επικοινωνία είναι μόνο για όταν έχεις κάτι να πεις αλλά αν δεν έχεις και πολύ συχνά κάτι να της πεις,σημαίνει πως είτε είσαι αδιάφορος σαν άνθρωπος είτε εκείνη σου είναι αδιάφορη.Η απάντηση στο αν φταις εσύ κάπου, βρίσκεται στις πρώτες πρωινές σου σκέψεις και στα δώρα της ζωης που μοιράζεσαι.Ποια θέλεις να βλέπεις όταν ανοίγεις τα μάτια σου και πού θέλεις να τα δίνεις αυτό σημαίνει και ποιον χρειάζεσαι πραγματικά,καταλάβατε ?
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, paranomos και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 23 στις 29/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εχει συννεφα, θα βρεξει...

Δεν εχει συννεφα, μην παιρνεις ομπρελα...

Συλλογιστικη οχι αστεια...

Αρέσει στα μέλη giorgos170, la-mer

Mathusalas

# 24 στις 29/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν στεκει αυτο που λες μια και πισω απο μια οθονη λυνεται η γλωσσα και μας βγαινει ενας αλλος εαυτος οπως οταν πινουμε μερικα τσιπουρακια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Francesca_

''ήμουν και είμαι εσωστρεφής άνθρωπος που δεν μιλάει πολύ'' 

αληθεια;
εδω λεμε, δεν χανεις κανενα ποστ για να απαντας, για να πιασεις κουβεντα.. θα ελεγα πως εισαι πολυ επικοινωνιακος τυπος, δλδ. εκφραζεσαι, δεν κρατας μεσα σου αυτα που εχεις να πεις, αστιευεσαι.. μηπως δεν σε ξερεις; ή υπηρχαν αλλοι λογοι, για να φτασεις να σε ενοχλει καθε επικοινωνια μαζι της.. 
αλλη γυναικα, για παραδειγμα;  ή, μπα! εσυ, δεν κανεις και κατι τετοια 

Broken_Guy

# 25 στις 29/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Απαντήσεις: 252

Καλησπέρα Αλεξάνδρα και σ ευχαριστώ και σένα για το χρόνο και την απάντηση σου. Φυσικά και κατάλαβα και τείνω πιό πολύ προς το πρώτο μέρος, το οτι είμαι αδιάφορος σαν άνθρωπος μιας και δεν ήταν η πρώτη κοπέλα αυτη που μου συνέβει κάτι τέτοιο, αλλά γι αυτό άνοιξα και το θέμα, για να ακούσω και άλλες γνώμες πιο ουδέτερων και έμπειρων ατόμων που δεν έχουν προκατάληψη επειδή με γνωρίζουν προσωπικά π.χ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από Alezandra
Η επικοινωνία είναι μόνο για όταν έχεις κάτι να πεις αλλά αν δεν έχεις και πολύ συχνά κάτι να της πεις,σημαίνει πως είτε είσαι αδιάφορος σαν άνθρωπος είτε εκείνη σου είναι αδιάφορη.Η απάντηση στο αν φταις εσύ κάπου, βρίσκεται στις πρώτες πρωινές σου σκέψεις και στα δώρα της ζωης που μοιράζεσαι.Ποια θέλεις να βλέπεις όταν ανοίγεις τα μάτια σου και πού θέλεις να τα δίνεις αυτό σημαίνει και ποιον χρειάζεσαι πραγματικά,καταλάβατε ?

Redink

# 26 στις 29/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η δυναμική που περιγράφεις με την πρώην σου δεν είναι ασυνήθιστη. Αν δε βαριέσαι να διαβάζεις θεωρίες Ψυχολογίας βάλε στο Google "στυλ προσκόλλησης", ή "attachment styles" αν τα Αγγλικά σου είναι καλά. Ίσως αυτά που θα βρεις για τα τέσσερα στυλ προσκόλλησης, το πώς προκύπτουν και πώς μπορεί να επηρεάσουν τις σχέσεις, σου λύσουν κάποιες απορίες... Κλασσικά, όλα φαίνεται να ξεκινούν από τον τρόπο που μας μεγάλωσαν.

Levantinos70

# 27 στις 29/6/2021
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Η απόσταση της προσκόλλησης από την αδιαφορία είναι πολύ σχετικές και διαφορετικές για κάθε άνθρωπο, ανάλογα με την καταγωγή και την ανατροφή του. Οπότε κοίτα εσύ στην επόμενη σχέση σου να επιδιώξεις το καλύτερο για σένα και μην αναλώνεσαι στην προηγούμενη. Μην ξεχνάς, la vita e Bella!
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Broken_Guy

Broken_Guy

# 28 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Αν και μου είναι ενδιαφέρον ο κλάδος της ψυχολογίας, θα λεγα ότι δεν ειχα ιδέα μέχρι που το είπες ότι υπάρχουν διαχωρισμοί προσκόλλησης και ότι προέρχονται από την οικογένεια μας. Διάβασα μερικά άρθρα ψυχολόγων (από ξένα sites κυρίως) έκανα και ένα ανάλογο τεστ που προτινόταν και όντως βρήκα σε ποιά κατηγορία ανηκω με αρκετά μεγάλη σιγουριά θα έλεγα, που εξηγεί πολλά...Σ ευχαριστώ πολύ Redink ηταν πραγματικά μεγάλη η βοήθεια σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Redink
Η δυναμική που περιγράφεις με την πρώην σου δεν είναι ασυνήθιστη. Αν δε βαριέσαι να διαβάζεις θεωρίες Ψυχολογίας βάλε στο Google "στυλ προσκόλλησης", ή "attachment styles" αν τα Αγγλικά σου είναι καλά. Ίσως αυτά που θα βρεις για τα τέσσερα στυλ προσκόλλησης, το πώς προκύπτουν και πώς μπορεί να επηρεάσουν τις σχέσεις, σου λύσουν κάποιες απορίες... Κλασσικά, όλα φαίνεται να ξεκινούν από τον τρόπο που μας μεγάλωσαν.

macbook

# 29 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.583

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Broken_Guy

... με αποτέλεσμα να στέλνουμε μηνύματα απλά για να στέλνουμε, του τύπου "Τι κάνεις; Καλά, κάθομαι εσυ;" δύο και τρεις ή και περισσότερες φορές σε διάστημα λίγων ωρών. 

Το να υπάρχει συχνή και μακρά επικοινωνία δεν το θεωρώ γενικά πρόβλημα όσο υπάρχει περιεχόμενο και ενδιαφέρον, αυτό όμως που περιγράφεις είναι ένα τέλμα. Σ' αυτό συνοψίζεται και η γνώμη μου για την κατάσταση που βίωσες.

Αρέσει στα μέλη alisida, Broken_Guy

alisida

# 30 στις 30/6/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

Ένα δίκιο το έχεις βέβαια,για τον εξής λόγο: 

Η επαρκής επικοινωνία δεν εξαρτάται από την ποσότητα,αλλά από την ποιότητα.

Δεν γίνεται να μιλάτε όλη μέρα για τον καιρό ή για τα νέα του κοβιντ (ακόμα και σε διαφορετικές χώρες να ζείτε,η επικαιρότητα ταξιδεύει σε χρόνο μηδέν)

Ακομα όμως και αν μιλάτε ολιμερις,

εάν αποφεύγει κάποιος από τους δύο ή και οι δύο,να εκφράσετε σκέψεις,συναισθήματα,να μοιραστείτε εμπειρίες της καθημερινότητας,

τότε το ανικανοποίητο χτυπά το καμπανάκι και καμιά συχνότητα "επικοινωνίας" δεν σας καλύπτει.

Τις περισσότερες φορές είναι δυσδιάκριτο το είδος της έλλειψης

Ο μη ικανοποιημένος μιλά για έλλειψη επικοινωνίας,εννοώντας την ποιότητα,τη στιγμή που το άλλο μέλος νοιώθει να πνίγεται από τη συχνότητα.

Εσύ μόνο γνωρίζεις τι μοιραστηκατε και τι όχι όλα αυτά τα χρόνια.Εύχομαι η επόμενη επιλογή σου να είναι η κατάλληλη για εσένα

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, alexandriani1 και σε ακόμα 2 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

macbook

# 31 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.583

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Broken_Guy

έκανα και ένα ανάλογο τεστ που προτινόταν και όντως βρήκα σε ποιά κατηγορία ανηκω με αρκετά μεγάλη σιγουριά θα έλεγα, που εξηγεί πολλά...

Είμαι περίεργος να δω σε ποια κατηγορία ανήκεις ως εσωστρεφής τύπος. Εγώ είμαι στην "Dismissive". 

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, giorgos170

paranomos

# 32 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.065

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από alisida

Δεν γίνεται να μιλάτε όλη μέρα για τον καιρό ή για τα νέα του κοβιντ (ακόμα και σε διαφορετικές χώρες να ζείτε,η επικαιρότητα ταξιδεύει σε χρόνο μηδέν)

εάν αποφεύγει κάποιος από τους δύο ή και οι δύο,να εκφράσετε σκέψεις,συναισθήματα,να μοιραστείτε εμπειρίες της καθημερινότητας,

τότε το ανικανοποίητο χτυπά το καμπανάκι και καμιά συχνότητα "επικοινωνίας" δεν σας καλύπτει.

Ο μη ικανοποιημένος μιλά για έλλειψη επικοινωνίας,εννοώντας την ποιότητα,τη στιγμή που το άλλο μέλος νοιώθει να πνίγεται από τη συχνότητα.

Εσύ μόνο γνωρίζεις τι μοιραστηκατε και τι όχι όλα αυτά τα χρόνια.Εύχομαι η επόμενη επιλογή σου να είναι η κατάλληλη για εσένα

Οταν η επικοινωνια ειναι σαν το σπασμενο τηλεφωνο..μετα καταληγεις σπασμενο αγορι

Αρέσει στα μέλη alisida, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 33 στις 30/6/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425
I μα γιατί ονομάζετε '' επικοινωνια'' τα συνεχή τηλ και μνμ τύπου τι κάνεις και που είσαι???Αυτά είναι απλούστατη προσπάθεια ελέγχου του άλλου από ανασφαλείς συντρόφους (λέμε τώρα) που σκέφτονται... Εε γίνεται να φλερτάρει αλλού και ταυτόχρονα να απαντά σε σένα... Και ανασφάλεις και αφελείς και αυτοί που το κάνουν και εκείνοι που το ανεχονται
Αρέσει στα μέλη alisida, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 34 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αλληλουχια, αλληλουχια...

Θαμα!!!...

Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Broken_Guy

# 35 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπες alisida καθώς και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουντότε αλλά δυστυχώς βρήκα ότι είναι πολύ δύσκολο να τα εξηγήσεις αυτά σε έναν άνθρωπο που ξέρεις ότι θα πεισμώσει κατευθείαν σαν μικρό παιδί ή που προτιμάει να εκφράζει σκέψεις και αισθήματα συχνά μέσα από ένα μήνυμα στο κινητό όπως παρατήρησα να κάνει σχεδόν κάθε φορά... οχι οτι και εγώ είμαι ο πιο διαχυτικός άνθρωπος φυσικά αλλά της είχα πει από την αρχή ότι θέλω οτι προβλημα έχουμε ή μας απασχολεί ή θεωρούμε σοβαρό τελοσπάντων να το συζητάμε από κοντά και χωρίς να επιδιώκουμε καυγάδες ή γκρίνιες αλλά δεν..Όπως και να χει σ ευχαριστώ και εσένα για το χρόνο και την απάντηση σου alis

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από alisida

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

Broken_Guy

# 36 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Τουλάχιστον βάση αυτών που έμαθα απ αυτά που διάβασα και το τεστ που έκανα εγώ ανήκω στην κατηγορία fearful-avoidant και ίσως το πιο ανησυχητικό ειναι πως αρκετά συμπτώματα αυτης της κατηγορίας ταιριάζουν πολύ και με την borderline personality disorder {Οριακή (μεταιχμιακή) διαταραχή προσωπικότητας} αλλά και έτσι να ναι τώρα λεφτά για επαγγελματική βοήθεια δεν περισσεύουν οπότε θα αρκεστώ εδω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από macbook

Είμαι περίεργος να δω σε ποια κατηγορία ανήκεις ως εσωστρεφής τύπος. Εγώ είμαι στην "Dismissive". 

Broken_Guy

# 37 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Δεν αποκλείεται και αυτο Χριστίνα καθώτι αργότερα, αφού αρραβωνιαστήκαμε μου είπε από μόνη της, όταν την πίεσα γιατί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά, και η ίδια ότι πήγε με άλλον (μια και μοναδική βέβαια όπως ισχυρίζεται η ίδια) αλλά από εκεί και περα ενώ προσπάθησα να το αφήσω πίσω μας καταλαβαίνεις πως πήγε φαντάζομαι..

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Kristina_
I μα γιατί ονομάζετε '' επικοινωνια'' τα συνεχή τηλ και μνμ τύπου τι κάνεις και που είσαι???Αυτά είναι απλούστατη προσπάθεια ελέγχου του άλλου από ανασφαλείς συντρόφους (λέμε τώρα) που σκέφτονται... Εε γίνεται να φλερτάρει αλλού και ταυτόχρονα να απαντά σε σένα... Και ανασφάλεις και αφελείς και αυτοί που το κάνουν και εκείνοι που το ανεχονται

26-29-31

# 38 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.643

36#

Μην χρησιμοποιείς ορολογίες που διάβασες και που μπορεί να ταιριάζουν με κάποια τεστ από το διαδίκτυο...

BPD είναι μια ψυχική νόσος που αντιμετωπιζεται, αλλά και πολυ δύσκολη στην διάγνωση...

Οι ψυχίατροι και μετά από πολλή μελέτη και εμπεριστατωμενη δουλειά καταλήγουν να δώσουν διάγνωση...οπότε η πας σε ειδικό η το ξεχνάς...τέτοια δεν λέγονται ούτε για αστείο.

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Helenaki4

# 39 στις 30/6/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883

Συνήθως οι αποφευκτικοι κάνουν πολυ συχνά σχέσεις με τους λεγόμενους «αγχώδεις» , οπως περιγράφεις την πρώην σύντροφό σου . 

Ο λόγος ειναι απλός . Αλληλοεξυπηρετουνται. Ο αγχώδης έχει μόνιμα φόβο οτι δεν τον αγαπούν (οπως πολυ σωστά είπε η Redink ισως παιδικό τραύμα) . Και έλκεται από τον αποφευκτικο για να ζήσει το δραμα του ξανά και ξανά , να επιβεβαιώσει το φόβο του .

Ο αποφευκτικος ανησυχεί οτι η αγάπη θα τον πνίξει . Και πέφτει πάνω σε αγχώδεις για να δικαιωθεί ο δικός του φόβος . 

Δες τα αυτά τα σημεία , Σπασμένε. Ακόμα κι αν τελείωσε με αυτή τη γυναίκα , αν μέσα σου η φωνή λέει «η Αγάπη θα με πνίξει» , ψάξε το κουβάρι διότι ο σύντροφος φεύγει κι έρχεται ενας άλλος με τα ίδια χαρακτηριστικά , άρα το πρόβλημα ειναι πάντα εδώ . 

Για να σπάσεις το μοτίβο , πρεπει να βρεις τί το δημιούργησε . Και μπορω να βεβαιώσω οτι ειναι πιθανό . Προσωπικά διένυσα μεγάλη απόσταση ως τώρα , προσπαθώντας να αντιμετωπίσω τις δικές μου ανασφάλειες και μονο θετικό πρόσημο είχε όλο αυτό . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Broken_Guy

Τουλάχιστον βάση αυτών που έμαθα απ αυτά που διάβασα και το τεστ που έκανα εγώ ανήκω στην κατηγορία fearful-avoidant και ίσως το πιο ανησυχητικό ειναι πως αρκετά συμπτώματα αυτης της κατηγορίας ταιριάζουν πολύ και με την borderline personality disorder {Οριακή (μεταιχμιακή) διαταραχή προσωπικότητας} αλλά και έτσι να ναι τώρα λεφτά για επαγγελματική βοήθεια δεν περισσεύουν οπότε θα αρκεστώ εδω 

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, alexandriani1

Mindthegap-

# 40 στις 30/6/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Broken_Guy

Τουλάχιστον βάση αυτών που έμαθα απ αυτά που διάβασα και το τεστ που έκανα εγώ ανήκω στην κατηγορία fearful-avoidant και ίσως το πιο ανησυχητικό ειναι πως αρκετά συμπτώματα αυτης της κατηγορίας ταιριάζουν πολύ και με την borderline personality disorder {Οριακή (μεταιχμιακή) διαταραχή προσωπικότητας} 

Eγω παλι να προτεινω κατι αλλο...;;

Τις διαγνωσεις μεσα απο τεστακια ιντερνετικων σελιδων, αρθρα που τα βρισκεις απο το vogue εως και σαιτ ψυχολογων...να τα αποφευγετε και να μη μπαινετε σε τετοιου ειδους τρυπακια. 

Εαν ολοι οι ανθρωποι μπουμε σε μια τετοια διαδικασια θα μας διαγνωσουμε καμια δεκαρια...διαταραχουλες...ετσι..για την πλακα..

Εαν θεωρεις οτι κατι επανω σου και μεσα σου σε ...εμποδιζει...

ή που θα πεσεις στο κενο αυτο μονος σου...

ή που θα επισκεφτεις εναν ειδικο...

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Paralia48
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε