Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Υπερβολική προσκόλληση ή έλλειψη επικοινωνίας;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Mathusalas

# 41 στις 30/6/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Θα συμφωνησω με το συλλογισμο σου εν μερει μια και δεν ειναι απολυτο αυτο

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Helenaki4

Συνήθως οι αποφευκτικοι κάνουν πολυ συχνά σχέσεις με τους λεγόμενους «αγχώδεις» , οπως περιγράφεις την πρώην σύντροφό σου . 

Ο λόγος ειναι απλός . Αλληλοεξυπηρετουνται. Ο αγχώδης έχει μόνιμα φόβο οτι δεν τον αγαπούν (οπως πολυ σωστά είπε η Redink ισως παιδικό τραύμα) . Και έλκεται από τον αποφευκτικο για να ζήσει το δραμα του ξανά και ξανά , να επιβεβαιώσει το φόβο του .

Ο αποφευκτικος ανησυχεί οτι η αγάπη θα τον πνίξει . Και πέφτει πάνω σε αγχώδεις για να δικαιωθεί ο δικός του φόβος . 

Δες τα αυτά τα σημεία , Σπασμένε. Ακόμα κι αν τελείωσε με αυτή τη γυναίκα , αν μέσα σου η φωνή λέει «η Αγάπη θα με πνίξει» , ψάξε το κουβάρι διότι ο σύντροφος φεύγει κι έρχεται ενας άλλος με τα ίδια χαρακτηριστικά , άρα το πρόβλημα ειναι πάντα εδώ . 

Για να σπάσεις το μοτίβο , πρεπει να βρεις τί το δημιούργησε . Και μπορω να βεβαιώσω οτι ειναι πιθανό . Προσωπικά διένυσα μεγάλη απόσταση ως τώρα , προσπαθώντας να αντιμετωπίσω τις δικές μου ανασφάλειες και μονο θετικό πρόσημο είχε όλο αυτό . 

Enikos

# 42 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.775
'Aρεσαν+: 0%

Τι...απο τα γελια, στο λομπι του ιατρου?...

Απροσμενη εξελιξις...

Χμ χμ χμ χμ . . . . .

Paralia48

# 43 στις 30/6/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.734
Θα συμφωνήσω πάλι με την Μάιντ στο ποστ 40, μην κάνετε αυτοδιαγνώσεις. Δεν έχουν έννοια. Και αν είσαι ο τυπος α, ή β , και τι έγινε;
λοιπόν θα έλεγα και τα δυο: σας έπνιξαν, αλλά και άλλα θέματα. Για να λες,πως έφτασε αρραβωνιασμένη κοπέλα στη μοιχεία, φαντάσου, τι σε περίμενε αν προχωρούσες!
Θα σου πω απλά την προσωπική  γνώμη μου, διότι δεν είμαι ειδική σε θέματα ψυχανάλυσης και δεν πιστεύω πως είναι αυτή τη στιγμή σημαντικά. Και μένα παληκαράκι μου με πνίγει το << τι κάνεις;>>, <<πού είσαι>>, <<τι πουκάμισο φοράει σήμερα ο προϊστάμενος;>> κλπΓιατί τι να λέτε όλη μέρα;

Αν πχ βαριέσαι, έχεις ένα κενό στη δουλειά, δεν 'εχεις παρέα και στείλεις ένα μηνυμα, δε χάθηκε ο κόσμος. Αν είναι και ένα <<σ΄αγαπώ>>, είναι πολύ ρομαντικούλι.
Αλλά αυτό θα συμβεί μια στις τόσες και δεν περιμένεις απάντηση, γιατί εσύ είσαι λίγο λάσκα εκείνη τη στιγμή, ο άλλος ίσως πνίγεται στη δουλειά.

Για κακή επικοινωνία, ή έλλειψη θα το έλεγα μόνο, αν 'ηθελε κάποιος κάτι να πει, που το θεωρούσε σημαντικό και ο άλλος, βαριόταν να το ακούσει ή δεν έδινε σημασία ή τον έπαιρνε από τα μούτρα. Σε σας μάλλον δε συνέβαινε κάτι τέτοιο

Ρε παληκαράκι, θα συμφωνήσω με την Φραντζέσκα, πως είσαι επικοινωνιακότατος. Πιστεύω πως σύντομα θα βρεις μια κοπέλα, που θα την κάνεις πολύ ευτυχισμένη, το μυρίζω...
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Broken_Guy

Oxaman

# 44 στις 30/6/2021
author
Γυναίκα / 77 / Χήρα
Χιλή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 271
https://youtu.be/XvWW1QCPBugΣου πήρε πεντέμισι χρόνια...να καταλάβεις πως σου πέρασε ... ξέρεις σε μια σχέση χρειάζονται δύο.Η επόμενη κοίτα να σε φτύνει μπορεί να σου αρέσει περισσότερο.???

Broken_Guy

# 45 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 252

Όχι παιδιά εννοείται πως δεν τα λαμβάνω σαν κανονική διάγνωση ειδικού, γενικώς θεωρώ τον εαυτό μου άτομο που ξέρει να χειρίζεται το ίντερνετ. Και το quiz πιο πολύ απο περιέργεια το έκανα να δω αν τυχόν θα έβγαζε αυτα που διάβαζα ή οχι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από 26-29-31

36#

Μην χρησιμοποιείς ορολογίες που διάβασες και που μπορεί να ταιριάζουν με κάποια τεστ από το διαδίκτυο...

BPD είναι μια ψυχική νόσος που αντιμετωπιζεται, αλλά και πολυ δύσκολη στην διάγνωση...

Οι ψυχίατροι και μετά από πολλή μελέτη και εμπεριστατωμενη δουλειά καταλήγουν να δώσουν διάγνωση...οπότε η πας σε ειδικό η το ξεχνάς...τέτοια δεν λέγονται ούτε για αστείο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από Mindthegap-

Eγω παλι να προτεινω κατι αλλο...;;

Τις διαγνωσεις μεσα απο τεστακια ιντερνετικων σελιδων, αρθρα που τα βρισκεις απο το vogue εως και σαιτ ψυχολογων...να τα αποφευγετε και να μη μπαινετε σε τετοιου ειδους τρυπακια. 

Εαν ολοι οι ανθρωποι μπουμε σε μια τετοια διαδικασια θα μας διαγνωσουμε καμια δεκαρια...διαταραχουλες...ετσι..για την πλακα..

Εαν θεωρεις οτι κατι επανω σου και μεσα σου σε ...εμποδιζει...

ή που θα πεσεις στο κενο αυτο μονος σου...

ή που θα επισκεφτεις εναν ειδικο...

Αρέσει στο μέλος Mindthegap-

Broken_Guy

# 46 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Ε ναι αύτο κατάλαβα και εγώ Ελένη όταν διάβασα όλες τις θεωρίες και εννοείται πως εμένα ενδιαφέρει να διορθώσω τώρα και να καταλάβω τι κάνω λάθος, με την πρώην εχει τελειώσει οριστικά και είχα προσπαθήσει πολύ παραπάνω απ οτι θα πρεπε ή θα εκανε καποιος αλλος πιστεύω για να λύσουμε τα θέματα μας

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Helenaki4

Συνήθως οι αποφευκτικοι κάνουν πολυ συχνά σχέσεις με τους λεγόμενους «αγχώδεις» , οπως περιγράφεις την πρώην σύντροφό σου . 

Ο λόγος ειναι απλός . Αλληλοεξυπηρετουνται. Ο αγχώδης έχει μόνιμα φόβο οτι δεν τον αγαπούν (οπως πολυ σωστά είπε η Redink ισως παιδικό τραύμα) . Και έλκεται από τον αποφευκτικο για να ζήσει το δραμα του ξανά και ξανά , να επιβεβαιώσει το φόβο του .

Ο αποφευκτικος ανησυχεί οτι η αγάπη θα τον πνίξει . Και πέφτει πάνω σε αγχώδεις για να δικαιωθεί ο δικός του φόβος . 

Δες τα αυτά τα σημεία , Σπασμένε. Ακόμα κι αν τελείωσε με αυτή τη γυναίκα , αν μέσα σου η φωνή λέει «η Αγάπη θα με πνίξει» , ψάξε το κουβάρι διότι ο σύντροφος φεύγει κι έρχεται ενας άλλος με τα ίδια χαρακτηριστικά , άρα το πρόβλημα ειναι πάντα εδώ . 

Για να σπάσεις το μοτίβο , πρεπει να βρεις τί το δημιούργησε . Και μπορω να βεβαιώσω οτι ειναι πιθανό . Προσωπικά διένυσα μεγάλη απόσταση ως τώρα , προσπαθώντας να αντιμετωπίσω τις δικές μου ανασφάλειες και μονο θετικό πρόσημο είχε όλο αυτό . 

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Helenaki4

Broken_Guy

# 47 στις 30/6/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Αρχικά Paralia ναι, υπήρχαν σίγουρα και άλλα θέματα που οδήγησαν στον χωρισμό (μερικά παραδείγματα, τουλάχιστον από την δική μου οπτική γωνία, πέρα από την απιστία που ανέφερα ήταν η ανωριμότητα, το "μιλάω ακατάπαυστα χωρίς να κάθομαι να ακούσω τους άλλους",η μεγάλη διαφορετικότητα σαν χαρακτήρες και πολλά πολλά άλλα που θα μπορόυσα να ανοίξω άλλα 20 θέματα εδώ μέσα για πλάκα...). Όσο για την επικοινωνία που αναφέρεις στη συνέχεια, ναι συμφωνώ ότι το να ξέρεις ή να σου υπενθυμίζεται να το πω ετσι μέσα στη μέρα ότι εχεις ένανάνθρωπο που σ αγαπάει και σε σκέφτεται ακόμα και όταν δεν είστε μαζί από κοντά εκείνη τη στιγμή ειναι ρομαντικό και όμορφο, αλλά όταν βλέπεις καθημερινά αυτό το ασταμάτητο μήνυμα,μήνυμα,τηλέφωνο,βιντεοκλήση,μήνυμα αρχίζεις να αναρωτιέσαι και να λες "τώρα αυτός ο άνθρωπος έχει όντως αισθήματα για μένα, του λείπως τώρα που δεν είμαστε μαζί ή απλά δεν έχει πως να σκοτώσει την ώρα του?Ή μήπως δεν μου έχει καθόλου εμπιστοσύνη και θέλει να με τσεκάρει διαρκώς που είμαι και τι κάνω? Ετσι το είδα εγώ τουλάχιστον, μπορεί να είμαι και λάθος ή πολύ καχύποπτος/δυσπιστος, δεν ξέρω.

Όσο για το σχόλιο της Φρατζέσκα που ανέφερες, απάντησα και στην ίδια από χθες αλλά κάπου χάθηκε η απάντηση μου και δεν αναρτήθηκε ποτέ για κάποιο λόγο οπότε το ξαναγράφω εδώ και ελπίζω να το δει και εκείνη... Κατά την άποψη μου δεν δείχνει επικοινωνιακό άτομο το να μπορείς να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις/απόψεις σε ένα φόρουμ γιατί πολλί άνθρωποι μπορούν να εκφραστούν πιο εύκολα και ελεύθερα πίσω από έναν υπολογιστή ή ένα κινητό σε αντίθεση με έξω στην πραγματική ζωή (γι αυτό πιστεύω έχει γίνει, στην τωρινή εποχή, πιο κοινό από ποτέ και το φλέρτ μέσω σόσιαλ μίντια). Δηλαδή αυτό που είπε η Φρατζέσκα το εξισώνω με αυτούς/αυτές που πιστεύουν ότι τα πολλά likes στο Facebook/instagram δηλώνουν τον όμορφο άνθρωπο. Τελοσπάντων μη σε κουράζω άλλο αν το διαβάσεις, σ ευχαριστώ για την απάντηση, το χρόνο σου και τα καλά σου λόγια Paralia. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Paralia48
Θα συμφωνήσω πάλι με την Μάιντ στο ποστ 40, μην κάνετε αυτοδιαγνώσεις. Δεν έχουν έννοια. Και αν είσαι ο τυπος α, ή β , και τι έγινε;
λοιπόν θα έλεγα και τα δυο: σας έπνιξαν, αλλά και άλλα θέματα. Για να λες,πως έφτασε αρραβωνιασμένη κοπέλα στη μοιχεία, φαντάσου, τι σε περίμενε αν προχωρούσες!
Θα σου πω απλά την προσωπική  γνώμη μου, διότι δεν είμαι ειδική σε θέματα ψυχανάλυσης και δεν πιστεύω πως είναι αυτή τη στιγμή σημαντικά. Και μένα παληκαράκι μου με πνίγει το << τι κάνεις;>>, <<πού είσαι>>, <<τι πουκάμισο φοράει σήμερα ο προϊστάμενος;>> κλπΓιατί τι να λέτε όλη μέρα;

Αν πχ βαριέσαι, έχεις ένα κενό στη δουλειά, δεν 'εχεις παρέα και στείλεις ένα μηνυμα, δε χάθηκε ο κόσμος. Αν είναι και ένα <<σ΄αγαπώ>>, είναι πολύ ρομαντικούλι.
Αλλά αυτό θα συμβεί μια στις τόσες και δεν περιμένεις απάντηση, γιατί εσύ είσαι λίγο λάσκα εκείνη τη στιγμή, ο άλλος ίσως πνίγεται στη δουλειά.

Για κακή επικοινωνία, ή έλλειψη θα το έλεγα μόνο, αν 'ηθελε κάποιος κάτι να πει, που το θεωρούσε σημαντικό και ο άλλος, βαριόταν να το ακούσει ή δεν έδινε σημασία ή τον έπαιρνε από τα μούτρα. Σε σας μάλλον δε συνέβαινε κάτι τέτοιο

Ρε παληκαράκι, θα συμφωνήσω με την Φραντζέσκα, πως είσαι επικοινωνιακότατος. Πιστεύω πως σύντομα θα βρεις μια κοπέλα, που θα την κάνεις πολύ ευτυχισμένη, το μυρίζω...

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Paralia48

Mindthegap-

# 48 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.995

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Broken_Guy

Κατά την άποψη μου δεν δείχνει επικοινωνιακό άτομο το να μπορείς να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις/απόψεις σε ένα φόρουμ γιατί πολλί άνθρωποι μπορούν να εκφραστούν πιο εύκολα και ελεύθερα πίσω από έναν υπολογιστή ή ένα κινητό σε αντίθεση με έξω στην πραγματική ζωή 

Αρέσει στο μέλος Broken_Guy

Mindthegap-

# 49 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Paralia48
Θα συμφωνήσω πάλι με την Μάιντ 

Εαν τριτωσει το...κακο...θα αρχισω να ανησυχω για μενα...

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, giorgos170 και σε ακόμα 1 μέλος.

Francesca_

# 50 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 703

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Broken_Guy

Δεν αποκλείεται και αυτο Χριστίνα καθώτι αργότερα, αφού αρραβωνιαστήκαμε μου είπε από μόνη της, όταν την πίεσα γιατί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά, και η ίδια ότι πήγε με άλλον (μια και μοναδική βέβαια όπως ισχυρίζεται η ίδια) αλλά από εκεί και περα ενώ προσπάθησα να το αφήσω πίσω μας καταλαβαίνεις πως πήγε φαντάζομαι..

κατσε λιγο βρε νεαρε... 

λες εδω πως μπηκε τριτο ατομο αναμεσα σας - αρα, σωστα υπεθεσα γιατι σας ''ξινισε το γαλα'' και ψαχνεις τις αιτιες στην υπερβολικη προσκολληση της; 

φυσιολογικο ειναι να αντιδρασεις με μια παγωμαρα, αν ειναι αληθεια αυτα που λες, να μην εισαι τοσο ζεστος οπως ησουν και τα πραγματα να πανε κατρακυλα... 

δεν εκανες προσπαθειες να ξεχαστει η απαθη, απλα δεν θα το συζητουσες, ενω επρεπε, για να καταλαβεις καλυτερα τι την ωθησε να το κανει... να κατανοησεις για να μπορεις να συγχωρισεις, για να ξεχαστει, αν πραγματικα ειχες συναισθηματα για το κοριτσι και πραγματικα ηθελες να συνεχιζετε μαζι... 

αντι αυτο, που απ' ο,τι φαινεται ειναι η βασικη αιτια χωρισμου, προθυμας να λες πως σου κολλαγε και γ' αυτο πνιγοσουν.. 

άλλα σε επνιγαν, άλλα δεν μπορουσες να ξεχασεις, άλλα σε ετρωγαν, οσο και να προσπαθουσες να εισαι λαρτζ.. 

ε, εδω θα συμφωνισω πως εισαι εσωστρεφης.. 

αλλα, η καιμενη, στην απελπισια της πως εκανε κατι τετοιο και το εμαθες, πώς να μην ειναι ανασφαλης, πώς να ηταν σιγουρη να μην κανεις τα ιδια; γι' αυτο καθε τρεις και λιγο ''ενοχλουσε''... 

δεν της εδωσες σταθερο εδαφος μετα το λαθος της, αλλα ισως και ποτέ, μην ξεροντας τι γινεται μεσα σου.. απ' ο,τι φαινεται, ουτε απο κοντα λυνατε οποια προβληματα σας.. 

Paralia48

# 51 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.734

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Mindthegap-

Εαν τριτωσει το...κακο...θα αρχισω να ανησυχω για μενα...

Μην ξεχνάς: από παιδί κι από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, giorgos170

Broken_Guy

# 52 στην 1/7/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Δεν θα συμφωνούσα με το "μου πήρε 5μιση χρόνια να καταλάβω ότι μου πέρασε" και για να το αιτιολογίσω θα σου πω πως το βλέπω εγώ. Κάθε σχέση που θα κάνουμε θα έχει τα καλά τις και τα κακά της από την αρχή, τέλεια δεν θα είναι, θα έχει τα προβλήματα τις και τις διαφωνίες/συγκρούσεις της. Αυτό που ήθελα εγώ ήταν να υπάρχει διάλογος, χωρίς εντάσεις και καυγάδες όσο γίνεται και προσπάθεια να επιλυθούν αυτές οι καταστάσεις. Αλλά όπως είδα τουλάχιστον αυτά τα 5μιση χρόνια, έπεσα σε άτομο που δεν ήθελε ή δεν το ένοιαζε να τα κάνει αυτά, με αποτέλεσμα να τελειώσει η υπομονή μου, να κουραστώ και να μην θέλω άλλο να προσπαθώ και για τους δύο.

Υ.Γ. Ευχαριστώ για την απάντηση και το τραγουδάκι αν και λίγο βαρύ για τις 10 το πρωι που το είδα τουλαχιστον 

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Oxaman
https://youtu.be/XvWW1QCPBugΣου πήρε πεντέμισι χρόνια...να καταλάβεις πως σου πέρασε ... ξέρεις σε μια σχέση χρειάζονται δύο.Η επόμενη κοίτα να σε φτύνει μπορεί να σου αρέσει περισσότερο.???

Redink

# 53 στην 1/7/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Francesca_

αλλα, η καιμενη, στην απελπισια της πως εκανε κατι τετοιο και το εμαθες, πώς να μην ειναι ανασφαλης, πώς να ηταν σιγουρη να μην κανεις τα ιδια; γι' αυτο καθε τρεις και λιγο ''ενοχλουσε''... 

δεν της εδωσες σταθερο εδαφος μετα το λαθος της, αλλα ισως και ποτέ, μην ξεροντας τι γινεται μεσα σου.. απ' ο,τι φαινεται, ουτε απο κοντα λυνατε οποια προβληματα σας.. 

Ε όχι και "καημένη"  Το παρουσιάζεις λες και η τύπισσα ήταν κανα θύμα.  Από τη στιγμή που επέλεξε να διαλύσει με αυτό τον τρόπο την εμπιστοσύνη του αρραβωνιαστικού της αντί να βρει έναν υγιή τρόπο να εκφράσει/επιλύσει τα όποια παράπονά της, ήταν φυσικό και επόμενο να πάνε τα πράγματα κατά διαόλου.  Χωρίς εμπιστοσύνη δεν μπορεί να υπάρξει υγιής σχέση.  Παρεπιπτόντως, εσύ θεματοθέτη αυτά τα πέντε χρόνια της ήσουν πιστός;  Μου κάνει εντύπωση που προσπάθησες να φανείς τόσο large χωρίς να της έχεις κάνει κάτι παρόμοιο...    

Κατά τη γνώμη μου, το λάθος του θεματοθέτη ήταν ότι προσπάθησε καν να παραμείνει στη σχέση μετά το κέρατο.  Λίγοι άνθρωποι μπορούν να ξεπεράσουν πραγματικά τέτοιες καταστάσεις και να πάνε παρακάτω και σαφώς ΔΕΝ φταιει αυτός που δεν το καταφέρνει.  Από τη στιγμή που δεν υπήρχαν παιδιά, κατά τη γνώμη μου, καλύτερο θα ήταν να είχε αποχωρήσει με συνοπτικές διαδικασίες.  Και βεβαίως να κάτσει να αναλογιστεί (όπως φαίνεται να κάνει τώρα) πώς έφτασαν τα πράγματα ως εκεί και ποιο ήταν το δικό του μερίδιο σε αυτή την πορεία μέχρι εκεί, για να αποφύγει παρόμοια λάθη στην ΕΠΟΜΕΝΗ σχέση του.  Η εντύπωση που μου έδωσε από τα γραφόμενά του είναι ότι η δυναμική που περιέγραψε προϋπήρχε και δεν προέκυψε μόνο μετά το κέρατο, αλλά αυτό μπορεί να μας το διευκρινίσει μόνο αυτός.            

Broken_Guy

# 54 στην 1/7/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Καλημέρα και καλό μήνα Φρατζέσκα (και να ξέρεις την είδα και την προηούμενη σου απάντηση τις προάλλες και απάντησα αλλά μάλλον λόγω τεχνικού θέματος δεν εμφανίστηκε ποτέ). Θα προσπαθήσω να δώσω λίγο περισσότερη προιστορία για το συγκεκριμένο θέμα για να έχεις καλύτερη εικόνα. Εξαιτίας της δουλείας μου και για οικονομικούς λόγους κάποιους μήνες το χρόνο μπορεί να λείπω από τον τόπο μου, για διάστημα από 2 έως 6 μήνες. Όταν έγινε λοιπόν αυτό το περιστατικό, είχα φύγει για 3 μήνες και η πρώην μου έμεινε πίσω γιατί δούλευε με 8μηνη σύμβαση. Να μην τα πολυλογώ έκανε ότι έκανε με την δικαιολογία ότι "ένιωθε μόνη της τότε", λες και εγώ π.χ. εκεί που πήγα δεν ήμουν μόνος μεταξύ αγνώστων. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερον, όταν μετά από αρκετή πίεση μου το είπε από το τηλεφώνο έπλασε μία φανταστική, ψεύτικη φυσικά ιστορία προφανώς φοβούμενη την αντίδραση μου, για να το πάρω πιο ήπια αλλά τελοσπάντων το προσπερνάμε αυτό. Τρίτον, να προσθέσω εδώ ότι γενικά φοβόταν αρκετά μην μείνει έγκυος την ακατάλληλη στιγμή που λένε και το αναφέρω αυτό γιατί ότι έκανε τότε με το τρίτο πρόσωπο το έκανε ελεύθερα,χωρίς προφυλάξεις. Όταν λοιπόν το έμαθα σίγουρα εκνευρίστηκα αλλά δεν ήθελα να κάνω κάτι βιαστικό που ίσως μετανιώσω στην πορεία έκατσα και τα ζύγισα και βρήκα τα εξης. Τα υπερ: 1) Έστω και μετά από πίεση μου το αποκάλυψε. 2) Δεν μου χε δώσει αρκετά δικαιώματα πιο πριν 3) Μέχρι εκείνο το σημείο είμασταν 4 χρόνια ήδη μαζί που δεν έιναι και μια ζωή αλλά για τα δεδομένα μου ήταν η μεγαλύτερη σχέση μου. Τα κατα: 1) Εξαιτίας του θέματος με την εγκυμοσύνη που προανέφερα, πίστευα ότι γι αυτο μου το αποκάλυψε και όχι γιατί ένιωσε άσχημα γι αυτό που έκανε. 2) Ότι εμπιστοσύνη της είχα μέχρι τότε χάθηκε σε μια στιγμή και επειδή με ξέρω, αμφέβαλλα αν θα μπορούσα να τημ ξαναεμπιστευθώ. Τελοσπάντων, επειδή πιστεύω πως όλοι δικαιούνται 2η ευκαιρία είπα να συνεχίσουμε μαζί αλλά όπως σωστά είπες και εσύ μέσα μου με έτρωγε και ιδιαίτερα όταν επέστρεψα με πείραξε που δεν το συζητήσαμε από κοντά ή έστω να ζητήσει ένα ειλικρινές συγνώμη...και κάποιεσ φορές που αποπειράθηκα να πάω την κουβέντα προς τα εκεί, να το συζητήσουμε μήπως και βρω μια εσωτερική ηρεμία επιτέλους είτε θα μούτρωνε είτε θα θύμωνε λέγοντας ότι θα πρεπε να της έχω εμπιστοσύνη. Κλείνω την απάντηση γιατί ήδη έγραψα πολλά θα πω Φρατζέσκα πως είμαι της άποψης πως κανείς δεν ωθεί κανέναν στην απιστία. Απιστία για μένα υπάρχει όταν δεν έχεις αληθινά ή δυνατά αισθήματα για τον άλλο ή είσαι μαζί του για άλλους λόγους που εξηπηρετούν τα συμφέροντα σου. Αυτά τα λίγα.  

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από Francesca_

κατσε λιγο βρε νεαρε... 

λες εδω πως μπηκε τριτο ατομο αναμεσα σας - αρα, σωστα υπεθεσα γιατι σας ''ξινισε το γαλα'' και ψαχνεις τις αιτιες στην υπερβολικη προσκολληση της; 

φυσιολογικο ειναι να αντιδρασεις με μια παγωμαρα, αν ειναι αληθεια αυτα που λες, να μην εισαι τοσο ζεστος οπως ησουν και τα πραγματα να πανε κατρακυλα... 

δεν εκανες προσπαθειες να ξεχαστει η απαθη, απλα δεν θα το συζητουσες, ενω επρεπε, για να καταλαβεις καλυτερα τι την ωθησε να το κανει... να κατανοησεις για να μπορεις να συγχωρισεις, για να ξεχαστει, αν πραγματικα ειχες συναισθηματα για το κοριτσι και πραγματικα ηθελες να συνεχιζετε μαζι... 

αντι αυτο, που απ' ο,τι φαινεται ειναι η βασικη αιτια χωρισμου, προθυμας να λες πως σου κολλαγε και γ' αυτο πνιγοσουν.. 

άλλα σε επνιγαν, άλλα δεν μπορουσες να ξεχασεις, άλλα σε ετρωγαν, οσο και να προσπαθουσες να εισαι λαρτζ.. 

ε, εδω θα συμφωνισω πως εισαι εσωστρεφης.. 

Αρέσει στα μέλη Francesca_, 26-29-31 και σε ακόμα 1 μέλος.

Mindthegap-

# 55 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Broken_Guy

Να μην τα πολυλογώ έκανε ότι έκανε με την δικαιολογία ότι "ένιωθε μόνη της τότε", 

Δεύτερον, όταν μετά από αρκετή πίεση μου το είπε από το τηλεφώνο έπλασε μία φανταστική, ψεύτικη φυσικά ιστορία προφανώς φοβούμενη την αντίδραση μου, για να το πάρω πιο ήπια 

Τρίτον,  τότε με το τρίτο πρόσωπο το έκανε ελεύθερα,χωρίς προφυλάξεις. 

Εξαιτίας του θέματος με την εγκυμοσύνη που προανέφερα, πίστευα ότι γι αυτο μου το αποκάλυψε και όχι γιατί ένιωσε άσχημα γι αυτό που έκανε. 

Α...ενταξει...καλααα...

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, 26-29-31

Mindthegap-

# 56 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:

επειδή πιστεύω πως όλοι δικαιούνται 2η ευκαιρία 

Τσου...!!!

Κι αν καποιοι δικαιουνται εχει σχεση με το τι "αδικημα"... εχουν διαπραξει...στη πλατη του αλλου και στη σχεση...

Αρέσει στα μέλη Francesca_, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

Broken_Guy

# 57 στην 1/7/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Καλημέρα Redink και καλό μήνα. Για να μην ξαναγράφω πολύ μεγάλο κείμενο θα σε παραπέμψω, αν δεν σου είναι κόπος φυσικά, στην απάντηση που έδωσα στην Φρατζέσκα πιο πριν για τους λόγους που απόφασισα να προσπαθήσω να το προσπεράσω. Όσο για το αν εγώ ήμουν πιστός θα πω ναι, ανέκαθεν ήμουν της νοοτροπίας "μην κάνεις οτι δεν θα ήθελες να σου κάνουν" αλλά και πέρα από αυτό θα πω και το άλλο και αν θες φυσικά το πιστεύεις (Οι περισσότερες γυναίκες που θα το ακούσουν δεν θα το πιστέψουν). Έφτασα τα 30 μου και ποτέ δεν το είχα με το φλερτάρισμα, πες το ντροπαλός, πες το φόβο απόρριψης δεν ξέρω, γενικά γι αυτό λέω ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα. Και με την πρώην μου δηλαδή και με όποια άλλη κοπέλα γνώρισα πιο πρίν ήταν από δική τους πρωτοβουλία και κίνηση (ντροπή μου ξερω, τι σόι άντρας είμαι εγώ κλπ). Τέλος, για την δυναμική θα έλεγα πως ναι προυπήρχε, η αλήθεια είναι πως πρόσεξα, σχεδόν από το πρώτο τρίμηνο αυτής της σχέσης, πως είμασταν πολύ ασύμβατοι σαν χαρακτήρες, πολλά διαφορετικά θέλω, διαφορετικοί τρόποι διασκέδασης αλλά από την άλλη, μέχρι να γνωρίσω την πρώην μου είχαν αποτύχει ήδη πιο πριν 3 πολύ μικρότερες σχέσεις και σκεπτόμενος ίσως και αυτά έλεγα ότι δεν μπορεί συνέχεια να φταίνε αυτές. Μήπως δεν προσπαθώ και εγώ αρκετά ώστε να πετύχει; Μήπως εγκαταλείπω πολύ εύκολα ή χωρίς σοβαρό λόγο; Αρκετά τα ερωτήματα αλλά με λίγο προσπάθεια πιστεύω θα βρω τις απαντήσεις κάποια στιγμή. Το καλό που βλεπω τουλάχιστον με μένα είναι πως το ότι δεν μιλάω πολύ στην πραγματική μου καθημερινή ζωή μου δίνει χρόνο να σκέπτομαι πράγματα και καταστάσεις που με απασχολούν.     

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από Redink

Ε όχι και "καημένη"  Το παρουσιάζεις λες και η τύπισσα ήταν κανα θύμα.  Από τη στιγμή που επέλεξε να διαλύσει με αυτό τον τρόπο την εμπιστοσύνη του αρραβωνιαστικού της αντί να βρει έναν υγιή τρόπο να εκφράσει/επιλύσει τα όποια παράπονά της, ήταν φυσικό και επόμενο να πάνε τα πράγματα κατά διαόλου.  Χωρίς εμπιστοσύνη δεν μπορεί να υπάρξει υγιής σχέση.  Παρεπιπτόντως, εσύ θεματοθέτη αυτά τα πέντε χρόνια της ήσουν πιστός;  Μου κάνει εντύπωση που προσπάθησες να φανείς τόσο large χωρίς να της έχεις κάνει κάτι παρόμοιο...    

Κατά τη γνώμη μου, το λάθος του θεματοθέτη ήταν ότι προσπάθησε καν να παραμείνει στη σχέση μετά το κέρατο.  Λίγοι άνθρωποι μπορούν να ξεπεράσουν πραγματικά τέτοιες καταστάσεις και να πάνε παρακάτω και σαφώς ΔΕΝ φταιει αυτός που δεν το καταφέρνει.  Από τη στιγμή που δεν υπήρχαν παιδιά, κατά τη γνώμη μου, καλύτερο θα ήταν να είχε αποχωρήσει με συνοπτικές διαδικασίες.  Και βεβαίως να κάτσει να αναλογιστεί (όπως φαίνεται να κάνει τώρα) πώς έφτασαν τα πράγματα ως εκεί και ποιο ήταν το δικό του μερίδιο σε αυτή την πορεία μέχρι εκεί, για να αποφύγει παρόμοια λάθη στην ΕΠΟΜΕΝΗ σχέση του.  Η εντύπωση που μου έδωσε από τα γραφόμενά του είναι ότι η δυναμική που περιέγραψε προϋπήρχε και δεν προέκυψε μόνο μετά το κέρατο, αλλά αυτό μπορεί να μας το διευκρινίσει μόνο αυτός.            

26-29-31

# 58 στην 1/7/2021
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.644

Εν τω μεταξυ αν βαλεις σε ζυγαρια τα υπερ και τα κατα,οπως ταχεις στο μυαλο σου,η ζυγαρια

θα σπασει απο την μερια των κατα...τεσπα δεν εχω διαβασει ολο το στορυ αλλα αφου εχει 

ληξει παμε παρακατω...εκτος κι αν σε τρωει τοσο και πιανεις κουβεντα με τοσες λεπτομερειες!!

Παράθεση:

Τα υπερ: 1) Έστω και μετά από πίεση μου το αποκάλυψε. 2) Δεν μου χε δώσει αρκετά δικαιώματα πιο πριν 3) Μέχρι εκείνο το σημείο είμασταν 4 χρόνια ήδη μαζί που δεν έιναι και μια ζωή αλλά για τα δεδομένα μου ήταν η μεγαλύτερη σχέση μου. Τα κατα: 1) Εξαιτίας του θέματος με την εγκυμοσύνη που προανέφερα, πίστευα ότι γι αυτο μου το αποκάλυψε και όχι γιατί ένιωσε άσχημα γι αυτό που έκανε. 2) Ότι εμπιστοσύνη της είχα μέχρι τότε χάθηκε σε μια στιγμή και επειδή με ξέρω, αμφέβαλλα αν θα μπορούσα να τημ ξαναεμπιστευθώ. Τελοσπάντων, επειδή πιστεύω πως όλοι δικαιούνται 2η ευκαιρία είπα να συνεχίσουμε μαζί αλλά όπως σωστά είπες και εσύ μέσα μου με έτρωγε και ιδιαίτερα όταν επέστρεψα με πείραξε που δεν το συζητήσαμε από κοντά ή έστω να ζητήσει ένα ειλικρινές συγνώμη...και κάποιεσ φορές που αποπειράθηκα να πάω την κουβέντα προς τα εκεί, να το συζητήσουμε μήπως και βρω μια εσωτερική ηρεμία επιτέλους είτε θα μούτρωνε είτε θα θύμωνε λέγοντας ότι θα πρεπε να της έχω εμπιστοσύνη. Κλείνω την απάντηση γιατί ήδη έγραψα πολλά θα πω Φρατζέσκα πως είμαι της άποψης πως κανείς δεν ωθεί κανέναν στην απιστία. Απιστία για μένα υπάρχει όταν δεν έχεις αληθινά ή δυνατά αισθήματα για τον άλλο ή είσαι μαζί του για άλλους λόγους που εξηπηρετούν τα συμφέροντα σου. Αυτά τα λίγα.  

Helenaki4

# 59 στην 1/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.888

Μου επιτρέπεις να ρωτήσω γιατί αρραβωνιάστηκες μια γυναίκα που ένιωσες απ?,την αρχη οτι έχει χαρακτήρα ασύμβατο με το δικό σου ? 

Εκεί έχει ζουμί κατα τη γνώμη μου . Απ? την αρχη τέθηκε σε ανισόρροπη βάση . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από Broken_Guy

Καλημέρα Redink και καλό μήνα. Για να μην ξαναγράφω πολύ μεγάλο κείμενο θα σε παραπέμψω, αν δεν σου είναι κόπος φυσικά, στην απάντηση που έδωσα στην Φρατζέσκα πιο πριν για τους λόγους που απόφασισα να προσπαθήσω να το προσπεράσω. Όσο για το αν εγώ ήμουν πιστός θα πω ναι, ανέκαθεν ήμουν της νοοτροπίας "μην κάνεις οτι δεν θα ήθελες να σου κάνουν" αλλά και πέρα από αυτό θα πω και το άλλο και αν θες φυσικά το πιστεύεις (Οι περισσότερες γυναίκες που θα το ακούσουν δεν θα το πιστέψουν). Έφτασα τα 30 μου και ποτέ δεν το είχα με το φλερτάρισμα, πες το ντροπαλός, πες το φόβο απόρριψης δεν ξέρω, γενικά γι αυτό λέω ότι κάτι δεν πάει καλά με μένα. Και με την πρώην μου δηλαδή και με όποια άλλη κοπέλα γνώρισα πιο πρίν ήταν από δική τους πρωτοβουλία και κίνηση (ντροπή μου ξερω, τι σόι άντρας είμαι εγώ κλπ). Τέλος, για την δυναμική θα έλεγα πως ναι προυπήρχε, η αλήθεια είναι πως πρόσεξα, σχεδόν από το πρώτο τρίμηνο αυτής της σχέσης, πως είμασταν πολύ ασύμβατοι σαν χαρακτήρες, πολλά διαφορετικά θέλω, διαφορετικοί τρόποι διασκέδασης αλλά από την άλλη, μέχρι να γνωρίσω την πρώην μου είχαν αποτύχει ήδη πιο πριν 3 πολύ μικρότερες σχέσεις και σκεπτόμενος ίσως και αυτά έλεγα ότι δεν μπορεί συνέχεια να φταίνε αυτές. Μήπως δεν προσπαθώ και εγώ αρκετά ώστε να πετύχει; Μήπως εγκαταλείπω πολύ εύκολα ή χωρίς σοβαρό λόγο; Αρκετά τα ερωτήματα αλλά με λίγο προσπάθεια πιστεύω θα βρω τις απαντήσεις κάποια στιγμή. Το καλό που βλεπω τουλάχιστον με μένα είναι πως το ότι δεν μιλάω πολύ στην πραγματική μου καθημερινή ζωή μου δίνει χρόνο να σκέπτομαι πράγματα και καταστάσεις που με απασχολούν.     

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Mindthegap-

Enikos

# 60 στην 1/7/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.775

Γι αυτο λοιπον, εξετασε το κλισε, που πιστευεις πως "ολοι δικαιουνται, μια δευτερη ευκαιρια"...

Οχι, δεν δικαιουνται ολοι...

Διοτι οι μπαγασηδες ανθρωποι, την εκλαμβανουν ως αδυναμια σου αυτη την δευτερη ευκαιρια...

Και με μαθηματικη ακριβεια, συνεχιζουν την ιδια κακομοιρια και την ιδια ειδικη απαυτολογια που τους διακρινει...

Εξετασε το και θα δεις...

Παράθεση:

Καλημέρα και καλό μήνα Φρατζέσκα (και να ξέρεις την είδα και την προηούμενη σου απάντηση τις προάλλες και απάντησα αλλά μάλλον λόγω τεχνικού θέματος δεν εμφανίστηκε ποτέ). Θα προσπαθήσω να δώσω λίγο περισσότερη προιστορία για το συγκεκριμένο θέμα για να έχεις καλύτερη εικόνα. Εξαιτίας της δουλείας μου και για οικονομικούς λόγους κάποιους μήνες το χρόνο μπορεί να λείπω από τον τόπο μου, για διάστημα από 2 έως 6 μήνες. Όταν έγινε λοιπόν αυτό το περιστατικό, είχα φύγει για 3 μήνες και η πρώην μου έμεινε πίσω γιατί δούλευε με 8μηνη σύμβαση. Να μην τα πολυλογώ έκανε ότι έκανε με την δικαιολογία ότι "ένιωθε μόνη της τότε", λες και εγώ π.χ. εκεί που πήγα δεν ήμουν μόνος μεταξύ αγνώστων. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερον, όταν μετά από αρκετή πίεση μου το είπε από το τηλεφώνο έπλασε μία φανταστική, ψεύτικη φυσικά ιστορία προφανώς φοβούμενη την αντίδραση μου, για να το πάρω πιο ήπια αλλά τελοσπάντων το προσπερνάμε αυτό. Τρίτον, να προσθέσω εδώ ότι γενικά φοβόταν αρκετά μην μείνει έγκυος την ακατάλληλη στιγμή που λένε και το αναφέρω αυτό γιατί ότι έκανε τότε με το τρίτο πρόσωπο το έκανε ελεύθερα,χωρίς προφυλάξεις. Όταν λοιπόν το έμαθα σίγουρα εκνευρίστηκα αλλά δεν ήθελα να κάνω κάτι βιαστικό που ίσως μετανιώσω στην πορεία έκατσα και τα ζύγισα και βρήκα τα εξης. Τα υπερ: 1) Έστω και μετά από πίεση μου το αποκάλυψε. 2) Δεν μου χε δώσει αρκετά δικαιώματα πιο πριν 3) Μέχρι εκείνο το σημείο είμασταν 4 χρόνια ήδη μαζί που δεν έιναι και μια ζωή αλλά για τα δεδομένα μου ήταν η μεγαλύτερη σχέση μου. Τα κατα: 1) Εξαιτίας του θέματος με την εγκυμοσύνη που προανέφερα, πίστευα ότι γι αυτο μου το αποκάλυψε και όχι γιατί ένιωσε άσχημα γι αυτό που έκανε. 2) Ότι εμπιστοσύνη της είχα μέχρι τότε χάθηκε σε μια στιγμή και επειδή με ξέρω, αμφέβαλλα αν θα μπορούσα να τημ ξαναεμπιστευθώ. Τελοσπάντων, επειδή πιστεύω πως όλοι δικαιούνται 2η ευκαιρία είπα να συνεχίσουμε μαζί αλλά όπως σωστά είπες και εσύ μέσα μου με έτρωγε και ιδιαίτερα όταν επέστρεψα με πείραξε που δεν το συζητήσαμε από κοντά ή έστω να ζητήσει ένα ειλικρινές συγνώμη...και κάποιεσ φορές που αποπειράθηκα να πάω την κουβέντα προς τα εκεί, να το συζητήσουμε μήπως και βρω μια εσωτερική ηρεμία επιτέλους είτε θα μούτρωνε είτε θα θύμωνε λέγοντας ότι θα πρεπε να της έχω εμπιστοσύνη. Κλείνω την απάντηση γιατί ήδη έγραψα πολλά θα πω Φρατζέσκα πως είμαι της άποψης πως κανείς δεν ωθεί κανέναν στην απιστία. Απιστία για μένα υπάρχει όταν δεν έχεις αληθινά ή δυνατά αισθήματα για τον άλλο ή είσαι μαζί του για άλλους λόγους που εξηπηρετούν τα συμφέροντα σου. Αυτά τα λίγα.  

Αρέσει στα μέλη la-mer, Francesca_ και σε ακόμα 3 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε