Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πρόβλημα με το παρελθόν της κοπέλας μου!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Enikos

# 21 στις 7/7/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.865
'Aρεσαν+: 0%

Χαμπαρι λεμε...ενας αητος καθοτανε και επλεκε σκελεα...

Ουουου...ειναι γκαζωμενη η λακουβα...

Σε σημειο αυτοαναφλεξης λεμε...

Αρέσει στα μέλη vidar70, apolitiii

Kristina_

# 22 στις 7/7/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.558

Μην το ξεπερνας!!! αστην στην ησυχια της να σωθει 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Rossii46

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι με την κοπέλα μου δύο χρόνια τώρα, από την αρχή της σχέσης μας όμως έχω πρόβλημα με το παρελθόν της! Πριν από μένα είχε κάνει τέσσερις ολοκληρωμένες σχέσεις, εγώ όμως δεν είχα προηγούμενο ερωτικό παρελθόν, ήταν η πρώτη μου!Επειδή γνωρίζω και τους τέσσερις, τους βλέπω καθημερινά δεν μου βγαίνει από το μυαλό το παρελθόν της! Ακόμα και τώρα δημιουργώ πρόβλημα λέγοντάς της για ποιο λόγο πήγε και έκανε πράγματα τα οποία έλεγε ότι δεν ήθελε μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσει! Μου είπε ότι δεν ρωτούσε τι άτομα ήταν! Εμένα με χαλάει πολύ αυτό για κάποιο λόγο! Ήθελα όπως και εγώ, να είμαι ο πρώτος της! Πειράζει που η ίδια έχει πάει με τέσσερις και εγώ με καμία;; Πώς θα μπορέσω να ξεπεράσω το πρόβλημα αυτό;; Ευχαριστώ

Broken_Guy

# 23 στις 7/7/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 252

Οκ, κατανοητό πως αυτό που βίωσες με τη μητέρα σου σε μικρή ηλικία ήταν τραυματικό και άμα θεωρείς πως δεν το έχεις ξεπεράσει σίγουρα θα βοηθούσε ένας ειδικός σε αυτό. Εδώ που τα λέμε όμως ότααν κάποιος νοιάζεται για τον άλλον, τον θέλει στη ζωή του σίγουρα θα φοβάται μην τον χάσει, αλλά εδώ που τα λέμε αυτός ο φόβος υπάρχει σε κάθε σχέση. Όμως για μένα θα πρέπει να καταλάβεις πως δεν γίνεται να απαιτούμε κάθε άνθρωπος που γνωρίζουμε να έχει περάσει τα ίδια βιώματα ή εμπειρίες στη ζωή του με εμας ώστε να μασ καταλαβαίνει. Είναι σαν να λέμε "θέλω να κάνω σχέση με τον εαυτό μου" (Γι αυτό αναφέρθηκα και εγώ και ίσως κάποιοι από τους προλαλήσαντες σε εγωισμό).

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Rossii46
Εντάξει βρε παιδιά! Ξέρω ότι είμαι τοξικός όπως λέτε σε αυτό το θέμα! Δεν χρειάζεται όμως να λέτε ότι είναι καραεγωισταρος κτλ! Γι αυτό έστειλα στο φόρουμ, μήπως και βοηθηθω!! Απλά από μικρός είχα θέμα με εμπιστοσύνη και γυναίκες! Μας παράτησε η μητέρα μου (για άλλους), όταν ήμασταν μωρά, και μεγαλώνοντας ήμουν με τον φόβο μην γνωρίσω κάποια που θα μπορεί να κάνει, επίσης, κάτι τέτοιο!Έχω πει και στην ίδια, πως ξέρω ότι είμαι λάθος σε αυτό το κομμάτι, και προσπαθώ να το διορθώσω, με τν οποιοδήποτε τρόπο!!Να απαντήσω σε πολλούς ότι, δεν έχει και ούτε θέλει να μιλαει για το παρελθόν τής! Και κατά τα λεγόμενα της μέχρι στιγμής της προσφέρω πράγματα που δεν της είχε δώσει κανείς μέχρι τώρα και χαίρομαι για αυτό!

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, Rossii46 και σε ακόμα 2 μέλη.

Redink

# 24 στις 7/7/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Paralia48
Ωραία, το παληκάρι, άργησε να έχει την πρώτη του εμπειρία! Αυτό σημαίνει πως έχει πρόβλημα; Σημαίνει πως είναι άσχετος; Σημαίνει πως πρέπει να πάει στον ψυχολόγο;
Πώς βγάζετε τέτοια συμπεράσματα και μας διαβαζουν νεοι, που είναι στην ίδια θέση και πολύ μεγαλύτεροι και θέλουν λίγο ενθάρρυνση;

Ενθάρρυνση σε τί; Στο να ξεσπάει τα ψυχολογικά του πάνω στην κοπέλα του ζητώντας της να απολογηθεί για το παρελθόν της πριν τον γνωρίσει; Κατα τη γνώμη μου είσαι εκτός θέματος. Η κριτική που του ασκήθηκε ΔΕΝ είναι διότι άργησε να έχει την πρώτη του σεξουαλική εμπειρία.  Δεν τον κατηγόρησε κανείς γι' αυτό.  Το κράξιμο το έφαγε διότι αντί να εκτιμήσει το ότι η κοπέλα αυτή τον αγκάλιασε παρά την όποια απειρία του, έκανε πρώτα καλά καλά σεξ μαζί της και μετά θυμήθηκε ότι αυτή δεν ήταν παρθένα και τρώγεται με τα ρούχα του, την κατηγορεί και ξεσπάει τις ανασφάλειες του πάνω της βάζοντας τη στο ρόλο κατηγορούμενης για το ότι αυτός έτυχε να μην είναι ο πρώτος της.  Στο πώς να σέβεται τη γυναίκα που έχει δίπλα του, να μην της φέρεται άδικα και να μην την κάνει να νιώθει μειονεκτικά φθείροντάς την ψυχολογία της, ναι, σε αυτό είναι και άσχετος και τοξικός.    

Ο θεματοθέτης έγραψε: Ακόμα και τώρα δημιουργώ πρόβλημα λέγοντάς της για ποιο λόγο πήγε και έκανε πράγματα τα οποία έλεγε ότι δεν ήθελε μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσει!  Εμένα με χαλάει πολύ αυτό για κάποιο λόγο! Ήθελα όπως και εγώ, να είμαι ο πρώτος της!

Προσωπικά τα ίδια ακριβώς θα είχα γράψει ακόμα και αν είχε ξεκινήσει να κάνει σεξ στα 16 του.  Απλά εκει θα του είχα δώσει ένα άλλοθι λόγω νεαρού της ηλικίας και δεν θα είχα αναφέρει τα περι ψυχολόγου.  Αν όμως στα 30 του δεν έχει την ωριμότητα και την κοινή λογική να καταλάβει από μόνος του ότι η συμπεριφορά του είναι ΠΑΡΑΛΟΓΗ, δεν μπορεί από μόνος του να αναγνωρίσει το λόγο για τον οποίο χαλιέται (διότι αυτό έγραψε) και επιμένει να εξακολουθεί να πληγώνει την ψυχολογία της συντρόφου του δύο χρόνια τώρα, τότε ναι, ένας ψυχολόγος θα του έκανε καλό.   Αν μη τι άλλο, θα τον βοηθούσε να μάθει καλύτερα τον εαυτό του ώστε να καταλάβει τον πραγματικό λόγο για τον οποίο χαλιέται και να πάψει να σαμποτάρει τη σχέση του και να πληγώνει τη σύντροφό του.  

Redink

# 25 στις 7/7/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Rossii46
Εντάξει βρε παιδιά! Ξέρω ότι είμαι τοξικός όπως λέτε σε αυτό το θέμα! Δεν χρειάζεται όμως να λέτε ότι είναι καραεγωισταρος κτλ! Γι αυτό έστειλα στο φόρουμ, μήπως και βοηθηθω!! Απλά από μικρός είχα θέμα με εμπιστοσύνη και γυναίκες! Μας παράτησε η μητέρα μου (για άλλους), όταν ήμασταν μωρά, και μεγαλώνοντας ήμουν με τον φόβο μην γνωρίσω κάποια που θα μπορεί να κάνει, επίσης, κάτι τέτοιο!Έχω πει και στην ίδια, πως ξέρω ότι είμαι λάθος σε αυτό το κομμάτι, και προσπαθώ να το διορθώσω, με τν οποιοδήποτε τρόπο!!Να απαντήσω σε πολλούς ότι, δεν έχει και ούτε θέλει να μιλαει για το παρελθόν τής! Και κατά τα λεγόμενα της μέχρι στιγμής της προσφέρω πράγματα που δεν της είχε δώσει κανείς μέχρι τώρα και χαίρομαι για αυτό!

Η συγκεκριμένη συμπεριφορά που περιέγραψες είναι τοξική και όχι εσύ στην ολότητά σου θεματοθέτη.  Επομένως αναγνωρίζεις ότι το πρόβλημα που περιέγραψες φαίνεται να έχει ρίζα στο παρελθόν σου... Αυτό που μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση είναι να ΜΗΝ της ξανααναφέρεις το δικό της παρελθόν από εδώ και εμπρός ώστε να σταματήσεις να φθείρεις τη σχέση σας.  Γράφε τις σκέψεις που σε βασανίζουν σε φύλλα χαρτί αντί να τις ξεφορτώνεις πάνω της, παρατήρησέ τις και όταν νιώθεις καλύτερα φρόντισε να τις καταστρέφεις για να μην πέσουν σε ξένα χέρια.  Με τον καιρό ίσως αυτό σε βοηθήσει να επεξεργαστείς τους φόβους σου και να τους βάλεις στην πραγματική τους διάσταση.  Αν δεις ότι δε σταματά να σε τρώει όλο αυτό, νιώθεις ότι έχεις κολλήσει και δεν μπορείς να σταματήσεις από μόνος σου αυτό το επαναλαμβανόμενο μοτίβο σκέψης και συμπεριφοράς που σε προβληματίζει, τότε, ναι, ένας ψυχολόγος ίσως να σε βοηθούσε να σπάσεις το φαύλο κύκλο.  

alexandriani1

# 26 στις 7/7/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.375

Εάν διάβασες

φίλη Paralia την δευτερολογία του θεματοθέτη (ακριβώς κάτω από το σχόλιό σου), θα διαπιστώσεις ότι ο ίδιος παραδέχεται πως υπάρχει πρόβλημα που προφανώς οφείλεται σε δικά του βιώματα, τα οποία και αναφέρει. Κατά συνέπεια, μάλλον δεν είμαστε άκυροι όσοι συνιστούμε συνδρομή ψυχολόγου για να δει σε βάθος κάποια θέματα.

Να σου επισημάνω επίσης πως οι περισσότεροι μεγάλα παιδιά είμαστε και κάτι ξέρουμε κι από έρωτα κι από πρωτεύοντα ή δευτερεύοντα θέματα. Και βέβαια ότι το ανθρώπινο DNA  περιέχει το γονιδίωμά μας αλλά όχι τεχνικές του έρωτα ή τεχνικές γενικώς. Και ακόμα, να σου επισημάνω πως οι ερωτικές εμπειρίες δεν είναι απαραίτητα του αγοραίου έρωτα, ούτε είναι κανόνας ότι στην εποχή μας η σεξουαλική ζωή ξεκινά κοντά στην τρίτη δεκαετία των ανθρώπων. Μάλλον εξαίρεση αποτελεί κάτι τέτοιο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Paralia48
Θα διαφωνήσω με τους περισσότερους από σας!
Ούτε με το θεματοθέτη συμφωνώ, ούτε με τον προβληματισμό του.
Αλλά με σας, περισσότερο από ότι διαφωνώ, πρέπει να εκφράσω και το θυμό μου!!
Ωραία, το παληκάρι, άργησε να έχει την πρώτη του εμπειρία! Αυτό σημαίνει πως έχει πρόβλημα; Σημαίνει πως είναι άσχετος; Σημαίνει πως πρέπει να πάει στον ψυχολόγο;
Πώς βγάζετε τέτοια συμπεράσματα και μας διαβαζουν νεοι, που είναι στην ίδια θέση και πολύ μεγαλύτεροι και θέλουν λίγο ενθάρρυνση;

Αυτά δυστυχώς ή ευτυχώς συμβαίνουν στην εποχή μας. Είναι ο κανόνας πλέον, πάρτε το απόφαση!
Καλά κάνει κατά τη γνώμη μου και δεν το κρύβει. Καλά έκανε και έπραξε όπως ένοιωθε. Καλά έκανε και δεν υπέκυψε σε πιέσεις, να πάει στον πληρωμένο έρωτα, εφόσον δεν το ήθελε. Καλά έκανε που πήρε το δρόμο που ο ίδιος επέλεξε και δεν έκανε σχέσεις που δεν τις γούσταρε, μόνο και μόνο για λέτε εσείς πως είναι έμπειρος και με προϋπηρεσία.

Αν ξέρετε από έρωτα, η εμπειρία είναι δευτερεύον ζήτημα. Πρωτεύον είναι ο πόθος, το πάθος και η διαπροσωπική σχέση. Η <<τεχνική>> του έρωτα είναι γραμμένη στο ανθρώπινο DNA, δε χρειάζεται να κάνει κάποιος άσκηση, σα να μαθαίνει την τεχνική αθλήματος.
 Είδαμε και τους <<εραστές επιδόσεων>> !!
Κακώς κάνει που τα βάζει στη ζυγαριά, όπως λέει και η Ελενακι

Αρέσει στα μέλη Rossii46, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

Helenaki4

# 27 στις 7/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.053

Παλληκαρι όμορφο 

Αυτό που περιγράφεις, ειναι στενάχωρο, καμμία αμφιβολία. Πάντα υπάρχουν δυο τρόποι να διαβάσεις το ίδιο πράγμα. Από εκεί εξαρτιέται και η έκβαση . 

Κανεις δεν πέρασε παιδικά χρόνια στρωμένα με ροδοπέταλα. Όλοι λιγο πολυ τα θεματάκια του σπιτιού τα είδαμε σαν παιδιά μπροστά μας. Κι όλοι τους δαίμονές μας τους έχουμε. Άλλοι τρέχουν μακριά να σωθούν. Άλλοι τους κάνουν φίλους και πορεύονται (το δεύτερο προτείνεται ).

Δεν είσαι εν γενει τοξικος , οπως πολυ όμορφα το έθεσε η φίλη Redink. Το γεγονός οτι εχεις επισημάνει το δαίμονα, σημαίνει οτι θέλεις κάτι να κανεις γι αυτό , σημαίνει οτι αγαπάς τον εαυτό σου και τη Ζωή που σου χαρίστηκε. Αυτή η γυναίκα αυτό το Δώρο σου το έκανε πριν φύγει , αν μη τι αλλο ειναι ενας λόγος να νιώθεις κάτι καλό για εκείνη. 

Το κορίτσι σου για να λέει οτι παίρνει από σένα πράγματα σημαίνει οτι αξίζεις σαν σύντροφος . Κάποια εσωτερική ομορφιά την εχεις . 

Η ενόχληση σου έρχεται από μια φωνή εσωτερική που σου λέει κάτι σαν «είσαι κορόιδο, οι γυναίκες σ έχουν πιάσει κότσο» ή κάτι τέτοιο . Ειναι απάτη. Δε σου λείπει τίποτα για να ανησυχείς οτι θα εγκαταλειφθείς. 

Σήκω πάνω , ξεκινα να λες στον εαυτό σου οτι αξίζει , οτι ειναι επαρκής άντρας για τη γυναίκα που αγαπάς και μην πιέζεις το δαίμονα να εξαφανιστεί, άσε τον να υπάρχει εκεί δίπλα. Όταν έρχεται , ξερε οτι ειναι ο εαυτός σου παιδί που κράζει απο φόβο , ακίνδυνος εντελώς . 

Η αποδοχή που γυρεύεις ειναι όλη δικη σου και την εχεις ήδη. Ζήσε την . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Rossii46

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Heptamer και σε ακόμα 1 μέλος.

apolitiii

# 28 στις 7/7/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 932

Μα δεν καταλαβαίνω τι σε ενδιαφέρει το παρελθόν της κοπέλας σου...πριν σε γνωρίσει αν είχε κάνει 4 ή 104

ολοκληρωμένες σχέσεις δεν πρέπει να σ' ενδιαφέρει...πρέπει να σ' ενδιαφέρει τώρα τι κάνει που είσαστε 

μαζί...δύο χρόνια της γκρινιάζεις για το παρελθόν της και δεν σ' έχει σουτάρει ακόμα??? Γαιδουρινη 

υπομονή έχει κάνει για σένα και δεν το εκτιμας??

Αν δεν μπορείς να ξεπεράσεις το παρελθόν της μια είναι η λύση χωρίζεται τα τσανακια σας και Τέρμα η

σχέση...για σκέψου το θα είναι πολύ καλύτερα για τους δύο σας...

Μην σε στείλω σε ψυχολόγο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Rossii46

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι με την κοπέλα μου δύο χρόνια τώρα, από την αρχή της σχέσης μας όμως έχω πρόβλημα με το παρελθόν της! Πριν από μένα είχε κάνει τέσσερις ολοκληρωμένες σχέσεις, εγώ όμως δεν είχα προηγούμενο ερωτικό παρελθόν, ήταν η πρώτη μου!Επειδή γνωρίζω και τους τέσσερις, τους βλέπω καθημερινά δεν μου βγαίνει από το μυαλό το παρελθόν της! Ακόμα και τώρα δημιουργώ πρόβλημα λέγοντάς της για ποιο λόγο πήγε και έκανε πράγματα τα οποία έλεγε ότι δεν ήθελε μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσει! Μου είπε ότι δεν ρωτούσε τι άτομα ήταν! Εμένα με χαλάει πολύ αυτό για κάποιο λόγο! Ήθελα όπως και εγώ, να είμαι ο πρώτος της! Πειράζει που η ίδια έχει πάει με τέσσερις και εγώ με καμία;; Πώς θα μπορέσω να ξεπεράσω το πρόβλημα αυτό;; Ευχαριστώ

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, fotaras76 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 29 στις 7/7/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.865

Βοηθεια ειναι και το κραξιμο...

Και μαλιστα ...ακαριαια...

Βαραει τις καμπανες με τη μια...

Και πουσαι...αυτα που λενε οι κου κου εδες οτι "αμαρτια εξομολογημενη, αμαρτια δεν πιανεται", αστα . . . .

Οχι επειδη παραδεχομαστε το κουσουρι, παυει να υπαρχει...ναι?...

Τοχω δει να συμβαινει κατα κορον...οταν δεν περασει η εκτροπη, στο ονομα της (φεικ) αντικειμενικοτητας, κανουμε και λιγο τους μετανοημενους για να γεμισουμε μπαταριες να γινουμε χειροτεροι...

Η εδρα εδω, εχει αντιμετωπισει εκατομμυρια περιστατικα υποτροπης και τσιναει οταν αντιλαμβανεται αναδιπλωση του κατρακυληθεντος εκ νεου...

Σεμνα, ετσι?...

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, apolitiii

panagiotismp90

# 30 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.837

μιλαει με καποιους απ αυτους τους 4 ακομα? εσυ πως και τους συναντας και τους 4?

zevraki

# 31 στις 8/7/2021
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 265
Πολύ εγωκεντρικό από μέρους σου.Οι άνθρωποι που γνωρίζουμε στη ζωή μας έχουν παρελθόν.Το παρελθόν λοιπόν,το αφήνουμε εκεί που είναι χωρίς να το σκαλίζουμε. Τώρα είστε μαζί και αυτό έχει σημασία.Αν δεν αντέχεις το ότι έχει απαυτωθεί με 5,10,15,1000 πριν απο εσένα,τότε φίλε μου έχεις πρόβλημα.Οπότε καλύτερα να διορθώσεις την ψυχική σου κατάσταση και ν' αφήσεις τις σχέσεις μέχρι να αισθανθείς έτοιμος.
Αρέσει στο μέλος girl_aloud

forget_it

# 32 στις 8/7/2021
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 281
Δεν υπάρχει λογος να είσαι με κάποια που δεν εκτιμάς,ασχέτως ορθότητας εκτίμησης.Αυτή είναι η γνώμη μου.

Heptamer

# 33 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.071

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από zevraki
.Αν δεν αντέχεις το ότι έχει απαυτωθεί με 5,10,15,1000 πριν απο εσένα,τότε φίλε μου έχεις πρόβλημα

Μεσσαλίνα v. 2.0 build 2021 VS  Κλαύδιος v.0. 9.

Mathusalas

# 34 στις 8/7/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το προβλημα ειναι το παρελθον της κοπελας σου ή οτι εσυ δεν εχεις παρελθον? Αν συνεχισεις να την πιεζεις θα βρεθεις να μην εχεις ουτε παρον.

Paralia48

# 35 στις 8/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.777

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Redink

Ενθάρρυνση σε τί; Στο να ξεσπάει τα ψυχολογικά του πάνω στην κοπέλα του ζητώντας της να απολογηθεί για το παρελθόν της πριν τον γνωρίσει; Κατα τη γνώμη μου είσαι εκτός θέματος. Η κριτική που του ασκήθηκε ΔΕΝ είναι διότι άργησε να έχει την πρώτη του σεξουαλική εμπειρία.  Δεν τον κατηγόρησε κανείς γι' αυτό.  Το κράξιμο το έφαγε διότι αντί να εκτιμήσει το ότι η κοπέλα αυτή τον αγκάλιασε παρά την όποια απειρία του, έκανε πρώτα καλά καλά σεξ μαζί της και μετά θυμήθηκε ότι αυτή δεν ήταν παρθένα και τρώγεται με τα ρούχα του, την κατηγορεί και ξεσπάει τις ανασφάλειες του πάνω της βάζοντας τη στο ρόλο κατηγορούμενης για το ότι αυτός έτυχε να μην είναι ο πρώτος της.  Στο πώς να σέβεται τη γυναίκα που έχει δίπλα του, να μην της φέρεται άδικα και να μην την κάνει να νιώθει μειονεκτικά φθείροντάς την ψυχολογία της, ναι, σε αυτό είναι και άσχετος και τοξικός.    

Ο θεματοθέτης έγραψε: Ακόμα και τώρα δημιουργώ πρόβλημα λέγοντάς της για ποιο λόγο πήγε και έκανε πράγματα τα οποία έλεγε ότι δεν ήθελε μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσει!  Εμένα με χαλάει πολύ αυτό για κάποιο λόγο! Ήθελα όπως και εγώ, να είμαι ο πρώτος της!

Προσωπικά τα ίδια ακριβώς θα είχα γράψει ακόμα και αν είχε ξεκινήσει να κάνει σεξ στα 16 του.  Απλά εκει θα του είχα δώσει ένα άλλοθι λόγω νεαρού της ηλικίας και δεν θα είχα αναφέρει τα περι ψυχολόγου.  Αν όμως στα 30 του δεν έχει την ωριμότητα και την κοινή λογική να καταλάβει από μόνος του ότι η συμπεριφορά του είναι ΠΑΡΑΛΟΓΗ, δεν μπορεί από μόνος του να αναγνωρίσει το λόγο για τον οποίο χαλιέται (διότι αυτό έγραψε) και επιμένει να εξακολουθεί να πληγώνει την ψυχολογία της συντρόφου του δύο χρόνια τώρα, τότε ναι, ένας ψυχολόγος θα του έκανε καλό.   Αν μη τι άλλο, θα τον βοηθούσε να μάθει καλύτερα τον εαυτό του ώστε να καταλάβει τον πραγματικό λόγο για τον οποίο χαλιέται και να πάψει να σαμποτάρει τη σχέση του και να πληγώνει τη σύντροφό του.  

Ok Αλλά αυτό: <<Η παρθενιά δεν είναι κάνα παράσημο, είναι απλά η ασχετοσυνη στο σεξ. Δε χρησιμεύει σε κάτι. Το ότι εσύ ήσουν άσχετος στο σεξ όταν τη γνώρισες δεν ήταν κάνα επίτευγμα.>> εσύ το έγραψες.

Redink

# 36 στις 8/7/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Paralia48

Ok Αλλά αυτό: <<Η παρθενιά δεν είναι κάνα παράσημο, είναι απλά η ασχετοσυνη στο σεξ. Δε χρησιμεύει σε κάτι. Το ότι εσύ ήσουν άσχετος στο σεξ όταν τη γνώρισες δεν ήταν κάνα επίτευγμα.>> εσύ το έγραψες.

Το έγραψα προς απάντηση στο σχόλιό του ότι ήθελε την κοπέλα του παρθένα σαν και αυτόν και τρώγεται με τα ρούχα του που αυτή δεν ήταν παρθένα.  Η παρθενια δεν χρησιμεύει σε κάτι και είναι καιρός να την απομυθοποιήσει αντί να ονειρεύεται παρθένες και να ζητά από την κοπέλα του και το λόγο που πήγε με τους προηγούμενους.  Ο θεματοθέτης δεν υπάρχει λόγος να βλέπει την παρθενιά (είτε μιλάμε για την κοπέλα του είτε για τον ίδιο) ούτε θετικά ούτε αρνητικά.  Προσωπικά δεν θεωρώ την ασχετοσύνη που προέρχεται από το ότι κάτι δεν έτυχε να βρεθεί στο δρόμο μας κάτι κακό. Ασχετοσύνη = η πλήρης άγνοια ενός θέματος.  Από τη στιμή που πρόκειται για άγνοια εκτός του ελέγχου μας ή γιατί δεν έτυχε ή γιατί δεν υπήρξε ανάγκη, δεν θεωρώ την άγνοια κάτι κακό.  

Ο θεματοθέτης το πρόβλημα δεν το έχει με τη δική του παρθενιά αλλά με την έλλειψη της παρθενιάς της άλλης και φαίνεται να την κατηγορεί γι΄αυτό.  Ειναι λοιπον καιρός να απομυθοποιήσει τη συγκεκριμένη έννοια.  Από πού και ως πού υπάρχει λόγος η πλήρης άγνοια του συγκεκριμένου θέματος από τη γυναίκα να καταντά εμμονή για τον σύντροφό της λες και βρισκόμαστε μισό αιώνα πριν ή σε καμιά μουσουλμανική χώρα;             

Rossii46

# 37 στις 9/7/2021
author
Ανδρας / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Συκιές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Νταξεει παιδιά! Σας ευχαριστώ που μου δείξατε που ακριβώς είμαι λάθος! Κατάλαβα πολλά πράγματα! Απ'ότι φαίνεται έχω ταλαιπωρήσει παρά πολύ την κοπέλα μου, και δεν της αξίζει!! Επειδή είμαι τοξικός και πιεστικός, την χώρισα όπως μου είπατε και οι περισσότεροι να κάνω, για το καλό της! Δεν ήξερα ότι έχω κάνει τόσο μεγάλο κακό!!Ευχαριστώ για τν χρόνο σας!

__mikeman

# 38 στις 26/7/2021
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Paralia48
Είχαμε εδώ ένα παληκάρι, που όπου πήγαινε με την κοπέλα του, αυτή του το γυρόφερνε, πως και δω το έκανα και κει το έκανα. Συμβαίνει κάτι τέτοιο; ή απλά πάνω στην κουβεντα, σου είπε πως είχε σχέση με τον ταδε, κλπ;

Γκουχ γκουχ γκουχ...

Με φώναξε κανείς??

(Καλά αν λες για μένα, δεν νομίζω οτι συγκρίνονται οι περιπτώσεις...η δικιά μου έτρωγε τέσσερις για πρωινό).

---

Πάντως όντως, που θα πάει αυτή η κατάσταση βρε παιδιά?

Και δεν μιλάω για μένα, που οπως και να είναι, είμαι...ιδιάζουσα περίπτωσις.

Πάρα πολλοί νέοι άντρες ιδρώνουν κανα δίμηνο να βγάλουν γκόμενα και άν.

(πολλοί βέβαια δεν έχουν κανένα θέμα, αλλα το ποσοστό αυτών που έχει όλο φαίνεται και να ανεβαίνει).

Στο ίδιο διάστημα η άλλη έχει ξεπετάξει ολόκληρο τον Κολωνο σαν την Ευλαμπία του Γιοκαρίνη...ορεξη να έχει...

Καλά κάνει η Ευλαμπία βέβαια...αλλά υπάρχει μεγάλη ψαλίδα...

Στο τέλος πολλοί θα παντρεύονται και θα τους...μαθαίνει τα μυστικά του έρωτα η γυναίκα τους.

Τελοσπάντων εσεις οι γυναίκες 40-50 πρέπει να αναλάβετε τις ευθύνες σας απέναντι στη νέα γενιά! Θα μας φάει η...υπογεννητικότητα

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 39 στις 31/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.777

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από __mikeman

Γκουχ γκουχ γκουχ...

Με φώναξε κανείς??

(Καλά αν λες για μένα, δεν νομίζω οτι συγκρίνονται οι περιπτώσεις...η δικιά μου έτρωγε τέσσερις για πρωινό).

---

Πάντως όντως, που θα πάει αυτή η κατάσταση βρε παιδιά?

Και δεν μιλάω για μένα, που οπως και να είναι, είμαι...ιδιάζουσα περίπτωσις.

Πάρα πολλοί νέοι άντρες ιδρώνουν κανα δίμηνο να βγάλουν γκόμενα και άν.

(πολλοί βέβαια δεν έχουν κανένα θέμα, αλλα το ποσοστό αυτών που έχει όλο φαίνεται και να ανεβαίνει).

Στο ίδιο διάστημα η άλλη έχει ξεπετάξει ολόκληρο τον Κολωνο σαν την Ευλαμπία του Γιοκαρίνη...ορεξη να έχει...

Καλά κάνει η Ευλαμπία βέβαια...αλλά υπάρχει μεγάλη ψαλίδα...

Στο τέλος πολλοί θα παντρεύονται και θα τους...μαθαίνει τα μυστικά του έρωτα η γυναίκα τους.

Τελοσπάντων εσεις οι γυναίκες 40-50 πρέπει να αναλάβετε τις ευθύνες σας απέναντι στη νέα γενιά! Θα μας φάει η...υπογεννητικότητα

Ναι Μάικ , σε φώναξα!

Ναι και γω το βλέπω, αλλά παρατηρώ πως και οι άντρες δεν κουνούν το δαχτυλάκι. Περιμένουν να έρθει  η  Ευλαμπία, να χτυπήσει την πόρτα και να πέσει στην αγκαλιά τους. Ενώ τα κορίτσια είναι πιο δραστήρια στο θέμα.

Σίγουρα πλέον, μια 30άρα έχει πολύ περισσότερες εμπειρίες από έναν συνομίληκο.

Και επίσης παρατηρώ, πως τα αγόρια/άντρες έχουν γίνει  πολύ ρομαντικά. Θέλουν όχι μόνο σεξ, αλλά αγαπούλες και σχέση πάθους και αφοσίωσης. Το σεξουαλικό κομμάτι, απ όσο λένε, το ικανοποιούν αλλοιώς (πώς ακριβώς, δεν κατάλαβα). Αυτό που λείπει είναι το διαπροσωπικό. Δηλ, δε θα μπουν στον κόπο να κάνουν δίμηνη υπερπροσπάθεια, για σεξ και μόνο! Δεν αξίζει δηλ τον κόπο!

Odious

# 40 στις 24/11/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

χαχα

διαβαζω εδω και καιρο θεματα που αναρτηθηκαν.. οι ιδιοι και οι ιδιοι δικαστες ειναι παντα.. εχουν παλουκωθει στο λαπτοπ και σχολιαζουν ολα τα θεματα. τα ξερουν ολα και εχουν αποκτησει εμπειρεια στο να πατανε τα κουμπια βλεπεις.. φιλε μην δινεις σημασια στα λεγομενα κανενος εκ των ψυχολογων εδω μεσα. αυτοι ολοι ειναι τελειοι και πλεον αφου εχουν λυσει τα δικα τους προβληματα... 

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε