Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αποπροσωποποίηση

Σελίδα : 1

Maria_24454832

# 1 στις 8/7/2021
author
Γυναίκα / 27 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

Αποπροσωποποίηση

Καλησπέρα σας !!! Έχω μια απορία σχετικά με αυτό ( αποπροσωποποίηση) έχει νιώσει ποτέ κανείς από εσάς αυτό το συναίσθημα ; Ακούγεται πολύ τρομακτικό. Να νιώθεις ότι δεν είσαι στον εαυτό σου , στο σώμα σου κι αν ναι πως το ξεπέρασε .Είναι μια κατάσταση που την έχω μόνιμα τώρα

Το 

σύνδρομοαποπροσωποποίησης είναι μια χρόνια και επώδυνη κατάσταση που χαρακτηρίζεται από μια αίσθηση αποξένωσης από τον εαυτό (αποπροσωποποίηση) ή/και από τον περίγυρο (αποπραγματοποίηση). Συνήθως, τα δύο αυτά φαινόμενα εμφανίζονται ταυτόχρονα.Τα άτομα που υποφέρουν από το σύνδρομο αυτό περιγράφουν πως νιώθουν αποκομμένα από τα συναισθήματα και από αυτά που γενικώς βιώνουν, πως είναι σαν να συμβαίνουν σε κάποιον άλλον, και μοιάζει σαν να ζουν σε ένα όνειρο. Είναι σαν να βλέπουν τον κόσμο τους μέσα από γυαλί ή σαν να είναι απλοί παρατηρητές των όσων διαδραματίζονται γύρω τους. Συχνά, αισθάνονται «παράξενα», πως αυτό που βιώνουν «δεν είναι ο πραγματικός τους εαυτός», με άλλα λόγια, νιώθουν σαν ηθοποιοί που απλά συμμετέχουν σε ένα έργο που αφορά στον ίδιο τους τον εαυτό. Ο περίγυρος βιώνεται ως κενός, δίχως ζωή και σαν να μην έχει κάποιο νόημα. Για το λόγο αυτό, φαντάζει τεχνητός, σαν σκηνικό θεάτρου, οι δε άνθρωποι τριγύρω σαν ηθοποιοί ή ρομπότ.

paranomos

# 2 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 970

Μαρια..

Μιας και εισαι θεσσαλονικη..κλεισε ενα ραντεβου και πηγαινε στο σαββα να στα εξηγησει όλα απο κοντα.

Ισως σου φυγει και το αγχος και η ανορεξια που εγραφες στο αλλο σου θεμα.

Αρέσει στο μέλος Broken_Guy

hornet19

# 3 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.733
Νομίζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη προσωπικότητας.

Kristina_

# 4 στις 8/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.850

Σαν να θυμαμαι οτι εχω διαβασει γι αυτο?.θα το ξαναδω,,,αλλα βρε κοπελα μου αυτο μοιαζει να ειναι ενα συμπτωμα απο κατι πιο βαθυ και προφανως σοβαρο,,,γιατι ρωτας σε ενα ασχετο φορουμ και δεν απευθυνεσαι σε εναν ειδικο γιατρο? Πιθανον να μην εχεις αυτο που νομιζεις και να εισαι καπως «κατα φαντασια ασθενης», αλλα οπως και να χει ο ψιχιατρος, ο νευρολογος, ακομη και ο οικογενειακος σου γιατρος θα σου ελυνε τις οποιες αποριες η θα σε παρεπεμπε σε καποιο πιο ειδικο,,,μη βασανιζεσαι μονη σου

Edit: εκανα ενα συντομο search,,,σωστα θυμομουν?ισχυουν οσα εγραψα

Πλας νομιζω μου συνεβει πριν 3δεκαετιες,,,σε διακοπες μετα απο μια βδομαδα ξενυχτιου (λογω ταξιδιων και αλλων κραιπαλων) με πηρε ο υπνος στιγμιαια και «ξυπνησα» εντελως αποπροσανατολισμενη,,,κοιμηθηκα και κου περασε ομως 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Maria_24454832

Αποπροσωποποίηση

Καλησπέρα σας !!! Έχω μια απορία σχετικά με αυτό ( αποπροσωποποίηση) έχει νιώσει ποτέ κανείς από εσάς αυτό το συναίσθημα ; Ακούγεται πολύ τρομακτικό. Να νιώθεις ότι δεν είσαι στον εαυτό σου , στο σώμα σου κι αν ναι πως το ξεπέρασε .Είναι μια κατάσταση που την έχω μόνιμα τώρα

Το 

σύνδρομοαποπροσωποποίησης είναι μια χρόνια και επώδυνη κατάσταση που χαρακτηρίζεται από μια αίσθηση αποξένωσης από τον εαυτό (αποπροσωποποίηση) ή/και από τον περίγυρο (αποπραγματοποίηση). Συνήθως, τα δύο αυτά φαινόμενα εμφανίζονται ταυτόχρονα.Τα άτομα που υποφέρουν από το σύνδρομο αυτό περιγράφουν πως νιώθουν αποκομμένα από τα συναισθήματα και από αυτά που γενικώς βιώνουν, πως είναι σαν να συμβαίνουν σε κάποιον άλλον, και μοιάζει σαν να ζουν σε ένα όνειρο. Είναι σαν να βλέπουν τον κόσμο τους μέσα από γυαλί ή σαν να είναι απλοί παρατηρητές των όσων διαδραματίζονται γύρω τους. Συχνά, αισθάνονται «παράξενα», πως αυτό που βιώνουν «δεν είναι ο πραγματικός τους εαυτός», με άλλα λόγια, νιώθουν σαν ηθοποιοί που απλά συμμετέχουν σε ένα έργο που αφορά στον ίδιο τους τον εαυτό. Ο περίγυρος βιώνεται ως κενός, δίχως ζωή και σαν να μην έχει κάποιο νόημα. Για το λόγο αυτό, φαντάζει τεχνητός, σαν σκηνικό θεάτρου, οι δε άνθρωποι τριγύρω σαν ηθοποιοί ή ρομπότ.

Αρέσει στα μέλη Paralia48, alexandriani1

hornet19

# 5 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.733

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Kristina_

Σαν να θυμαμαι οτι εχω διαβασει γι αυτο?.θα το ξαναδω,,,αλλα βρε κοπελα μου αυτο μοιαζει να ειναι ενα συμπτωμα απο κατι πιο βαθυ και προφανως σοβαρο,,,γιατι ρωτας σε ενα ασχετο φορουμ και δεν απευθυνεσαι σε εναν ειδικο γιατρο? Πιθανον να μην εχεις αυτο που νομιζεις και να εισαι καπως «κατα φαντασια ασθενης», αλλα οπως και να χει ο ψιχιατρος, ο νευρολογος, ακομη και ο οικογενειακος σου γιατρος θα σου ελυνε τις οποιες αποριες η θα σε παρεπεμπε σε καποιο πιο ειδικο,,,μη βασανιζεσαι μονη σου

Συνήθως ναι - ίσως ισχύει ο συλλογισμός σου ότι είναι κάτι βαρύ...

Στο βιβλίο που διαβάζω αυτές τις ημέρες "Διχασμένος Εαυτός" του Ρόναλντ Λαινγκ, αυτή η αποξένωση του ατόμου από το είναι του είναι ίδιον των σχιζοφρενών ασθενών...

Kristina_

# 6 στις 8/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Ποιος ειναι ο σαββας???

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από paranomos

Μαρια..

Μιας και εισαι θεσσαλονικη..κλεισε ενα ραντεβου και πηγαινε στο σαββα να στα εξηγησει όλα απο κοντα.

Ισως σου φυγει και το αγχος και η ανορεξια που εγραφες στο αλλο σου θεμα.

giorgos170

# 7 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 75 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.122
Εξαιρετικό!!!
Εκπληκτική γνώση για μας και θαύμα για τους διδασκόμενους ηθοποιούς σίγουρα?
Είναι πάντα επιτυχημένα όμως άραγε;
(Μέθοδος και σύστημα)

Enikos

# 8 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.068

Ναβουχοδονοσορ...

Τοχω παθει...

Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Enikos

# 9 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μεγας εισαι Κυριε...

paranomos

# 10 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 970

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Kristina_

Ποιος ειναι ο σαββας???

Ενας ψυχολογος- ψυχοθεραπευτής στη θεσσαλονικη..που μεταξυ αλλων..εχει γραψει και το κειμενο για την αποπροσωποιηση..που εκανε κοπυ πειστ η μαρια.

Enikos

# 11 στις 8/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Λεκτορας στο πανεπιστημιο του Εδιμβουργου, τμημα ψυχιατρικης...

Kristina_

# 12 στις 9/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Με βαλατε και διαβασα αρθρα ψυχολογων γμτ! Εντυπωσιαστηκα λεμε,,,με λιγο μπλαμπλα τα θεραυπευπυν ολα,,,λενε ,,,

Mathusalas

# 13 στις 9/7/2021
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 568

Πρωτη φορα ακουω αυτη τη λεξη. Με την επεξηγηση του ορου οπως μας την εδωσες το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι επισκεψη σε ψυχολογο ή εξορκιστη.

Αρέσει στο μέλος Enikos

alisida

# 14 στις 9/7/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.905

Κάπου κάποτε διάβαζα για μια διαταραχή με παρόμοια συμπτώματα.

Οι κινήσεις όλες του σώματος γίνονται όχι μηχανικά,αλλά στοχευμένα /ρομποτικά.

Θυμάμαι πως ο όρος που έδινε το συγκεκριμένο άρθρο ή βιβλίο,ήταν 

"ασώματος " 

Γκουγκλαρα,αλλά δεν βρήκα κάτι με αυτή τη λέξη.

Αν κάποιος το έχει διαβάσει,ας μας πει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Maria_24454832

Αποπροσωποποίηση

Το 

Enikos

# 15 στις 9/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Mathusalas

επισκεψη σε ψυχολογο ή εξορκιστη.

Αρέσει στο μέλος Mathusalas