Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Με διέσυρε στη δουλειά μου και έχω τρελαθεί

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Kwstas853

# 81 στις 13/7/2021
author
Ανδρας / 31 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 24
'Aρεσαν+: 0%
Helenaki η συγκατοίκηση ξεκίνησε τον πρώτο καιρό που γνωριστήκαμε και όπως είπα και πριν μέχρι ένα σημείο πέρναγα καλά.Αλλα μόλις είδα ότι δεν γινόταν άλλο να μένουμε μαζί της είπα να φύγει,και μάλιστα έκανα υπομονή αρκετό διάστημα μέχρι να βρει ένα σπίτι.(Άλλος θα μπορούσε να την πέταγε και σε μια εβδομάδα εξω).Το ξέρω ότι φταίω κιεγω που άφησα να τραβήξει τόσο πολύ αυτή η κατάσταση και αναγνωρίζω οτι ήμουν σε μια στιγμή αδυναμίας οταν βρέθηκε αυτή η γυναίκα μπροστά μου..Αλλά νομίζω πλέον ότι παίζουμε με τις λέξεις.Τι σημαίνει έφυγα μόλις χορτασα;Στις περισσότερες σχέσεις στην αρχή υπάρχει ο ενθουσιασμός μετά η συνήθεια και στο τέλος η παρακμή.Για να το έκοβα μαχαίρι όταν ερχόταν στο σπίτι μου και χτύπαγε κουδούνια έπρεπε να φώναζα την αστυνομία.Αλλα δεν ήθελα να το φτάσω στα άκρα,γιατί σεβόμουν αυτό που είχαμε περάσει.Ομως τελικά αποδείχτηκε ότι μόνο έτσι θα τελείωνε όλο αυτό.Δεν καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζετε ξαφνικά τόσο πολύ κάποια που έλεγε ότι με αγαπουσε αλλά δε σεβοταν την απόφαση μου παρόλο που ήμουν ειλικρινής μαζί της.Και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε εκμετάλλευση όταν δεν είσαι ευχαριστημένος από μια οποιαδήποτε είδους σχέση να θες φύγεις,για τον οποιοδήποτε λόγο.Ειχα καταλαβει ότι η γυναίκα δεν είχε αυτοεκτίμηση και με τον τρόπο της μου έδειχνε ότι δε την ενοχλούσε αυτό που κάναμε το τελευταίο διάστημα.Αν σας έλεγα ότι εγώ την κυνηγούσα και αυτή με κοροιδευε τότε θα μου λέγατε τι κρίμα ήμουν ερωτευμένος,η καλά να πάθω που συνέχισα να ασχολούμαι μαζί της;;

Enikos

# 82 στις 13/7/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.741

Ναι, ειναι θεμα κακιας και μισους οταν καποιος αποφασισει να παιξει με τους ανθρωπους γυρω του...

Και επειδη δεν ειμαστε ολοι του γιατρου, να σε πληροφορησω πως...

Αυτο το "μπραβο που καταφερες να ξεμπλεξεις", δειχνει το μεγεθος του ποσο μπορουμε να παρουμε τις ευθυνες των πραξεων μας...

"Ενταξει μωρε και τι εγινε? Εσυ να εισαι καλα να το παιζεις εραστης"...Να σου κατσει ενας τετοιος να δουμε τι θεμα θα ανεβασεις...

Στο δε κειμενο σου απλα, κανεις αυτο που λες οτι κανουν οι αλλοι...κρινεις καταστασεις και ανθρωπους...τοσο πολυ σε ξεπερναει το μοτο σου...

Πως τα καταφερνετε ετσι? Θελει ενα ταλεντο να παραδεχτω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 76 από TranquilChaos
Το ποσό εύκολα μπορούμε να κρίνουμε καταστασεις και ανθρώπους με ξεπερνάει! Κωστα ότι και να σου λένε θα πρέπει ο ίδιος να βρεις μέσα σου το τι θα σε κάνει να νιώσεις καλά! Επίσης γιατι να κρίνουμε έναν άνθρωπο που ήταν ειλικρινής και είχε κάποιου είδους "συμφωνια" γιατί να μην κρίνουμε αυτόν που κάθεται αν δεν τον βολεύει η συνθήκη? Υπάρχει πολύ κακια και μίσος! Να χερεσαι που κατάφερες και ξεμπλέξες ακόμα και κατά αυτό τον τρόπο! Το λάθος σου ήταν πως ενώ κατάλαβες ότι δεν ήταν στα λογικά της έμεινες επειδη την λυπόσουν και φοβόσουν να μην πάθει τίποτα! Αυτοί που λένε ότι θα κάνουν κακό στον εαυτό τους είναι οι πιο τοξικοι και θέλουν να σε χειραγωγουν! Το ότι πας σε ψυχολόγο είναι πολύ καλό σημάδι γιατί συνειδητοποιήσες ότι υπάρχει πρόβλημα! Γιατί είναι εύκολο να σου πούμε να είσαι χαλαρός και να μην σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι αλλά είναι αλλιώς να το ζεις! Δυστυχώς το μυαλό μας πολλές φορές μας βάζει παγίδες εκεί που δεν υπάρχουν! Θα πρέπει να καταφέρεις να μην σε νοιάζει το τι θα πει ο καθένας! Αλλά θέλει δουλειά με το μεσα σου! Να έχεις δίπλα σου ανθρώπους να σε στηρίζουν επίσης πολύ σημαντικό!

Αρέσει στο μέλος la-mer

Helenaki4

# 83 στις 14/7/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883

Θέλω να καταλήξω στα εξής:

1.Αφησες αυτή τη γυναίκα να μπει στη ζωή σου , αν και την είχες φιλτράρει από την αρχή σαν δεύτερη ή τρίτη επιλογή. Αυτό το έκανες είτε από φόβο ότι δε θα βρεις τη γυναίκα που ονειρεύεσαι, είτε από συναισθηματικό κενό και άμεση ανάγκη για παρέα. Αν λάβω υπόψη και την πεποίθησή σου ότι οι σχέσεις βασίζονται στο οικονομικό , μπορώ να κάνω κι άλλους συνειρμούς.

2. Θα σε στεναχωρήσω . Οι σχέσεις είναι προορισμένες να κρατάνε μέχρι και μια ζωή. Αν χαλάνε στην πορεία , είναι "ατύχημα" και όχι κανόνας. Αν αυτή είναι η εικόνα που έχεις στο μυαλό σου , τότε το πιο πιθανό είναι να χαμηλώνει ο πήχυς και να μη διαλέγεις με συναισθηματικά κριτήρια , αλλά με όσα προανέφερα στο 1. (Προσθέτω και το "κοινωνικόν κριτήριον" της καλής σωστής κοπέλας για σπίτι που μπορεί να μην τη γουστάρεις και πολύ , αλλά ο περίγυρος θα βλέπει τον κύριο και την κυρία... πιθανό το βλέπω κι αυτό με όσα έχεις γράψει ως τώρα).

3. Τον τοξικό τον σταματάς με αδιαφορία και σιωπή , σε κάθε περίπτωση ψυχραιμία , Εδώ δε σου καταλογίζω ευθύνη , λόγω ηλικίας ίσως η απειρία σου είναι προβλεπόμενη.

4. Είχες αρκετές ενδείξεις ότι πρόκειται για ψυχάκι. Από την αρχή. Κάτι σου έλεγε μέσα σου όμως να μείνεις , τα χρήματα? Η "βολική" παρεούλα ? Κάτι. Μέχρι που έφτασε ο κόμπος στο χτένι και η κατάσταση έφυγε από τον έλεγχό σου.

Θεματοθέτη , δεν παίζουμε με τις λέξεις .

Δεν είσαι θύμα. Δύο απογνώσεις έκαναν χωριό.

Με τις θεωρίες περί οικονομικών που διατύπωσες και "δεδομένης" παρακμής στις σχέσεις , αρχίζω προσωπικά να αμφιβάλλω και για την ποιότητα της επόμενης σχέσης σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 81 από Kwstas853
Helenaki η συγκατοίκηση ξεκίνησε τον πρώτο καιρό που γνωριστήκαμε και όπως είπα και πριν μέχρι ένα σημείο πέρναγα καλά.

Αλλα μόλις είδα ότι δεν γινόταν άλλο να μένουμε μαζί της είπα να φύγει,και μάλιστα έκανα υπομονή αρκετό διάστημα μέχρι να βρει ένα σπίτι.(Άλλος θα μπορούσε να την πέταγε και σε μια εβδομάδα εξω).

Το ξέρω ότι φταίω κιεγω που άφησα να τραβήξει τόσο πολύ αυτή η κατάσταση και αναγνωρίζω οτι ήμουν σε μια στιγμή αδυναμίας οταν βρέθηκε αυτή η γυναίκα μπροστά μου..Αλλά νομίζω πλέον ότι παίζουμε με τις λέξεις.

Τι σημαίνει έφυγα μόλις χορτασα;

Στις περισσότερες σχέσεις στην αρχή υπάρχει ο ενθουσιασμός μετά η συνήθεια και στο τέλος η παρακμή.

Για να το έκοβα μαχαίρι όταν ερχόταν στο σπίτι μου και χτύπαγε κουδούνια έπρεπε να φώναζα την αστυνομία.Αλλα δεν ήθελα να το φτάσω στα άκρα,γιατί σεβόμουν αυτό που είχαμε περάσει.

Ομως τελικά αποδείχτηκε ότι μόνο έτσι θα τελείωνε όλο αυτό.Δεν καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζετε ξαφνικά τόσο πολύ κάποια που έλεγε ότι με αγαπουσε αλλά δε σεβοταν την απόφαση μου παρόλο που ήμουν ειλικρινής μαζί της.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε εκμετάλλευση όταν δεν είσαι ευχαριστημένος από μια οποιαδήποτε είδους σχέση να θες φύγεις,για τον οποιοδήποτε λόγο.

Ειχα καταλαβει ότι η γυναίκα δεν είχε αυτοεκτίμηση και με τον τρόπο της μου έδειχνε ότι δε την ενοχλούσε αυτό που κάναμε το τελευταίο διάστημα.Αν σας έλεγα ότι εγώ την κυνηγούσα και αυτή με κοροιδευε τότε θα μου λέγατε τι κρίμα ήμουν ερωτευμένος,η καλά να πάθω που συνέχισα να ασχολούμαι μαζί της;;

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

TranquilChaos

# 84 στις 14/7/2021
author
Γυναίκα gay / 28 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
Enikos δεν μπορώ να καταλάβω αν είσαι στο σωστό θέμα και που ακριβώς ειδες να κρίνω κάποιον! Ευτυχώς εμένα μου έτυχαν "τέτοιοι"όπως τους αποκαλείς που ήταν ειληκρινης και δεν θέλανε σχέση όπως μου λέγανε η δεν με γούσταραν και το έλεγαν σαν δικαιολογία! Επειδή ακριβώς όμως είχα λίγο αυτοσεβασμό και δεν μου άρεσε αυτή η κατάσταση απλα έφευγα! Δεν εμενα με κάποιον που ενώ ήξερα τις προθέσεις του και δεν με κάλυπταν σαν άνθρωπο! Το αν ανεχόμαστε καταστάσεις και μένουμε πολλές φορές πρέπει να δούμε λίγο και τον εαυτό μας! Γιατί το κάνουμε αυτό! Θα μου πεις έρωτας κόλλημα η ότι άλλο, δυστυχώς όμως υπάρχουν και αυτά και αν μένεις σε μια τέτοια κατάσταση δίνεις την συναίνεση σου σε αυτήν την κατάσταση! Οπότε δεν μπορούμε να κατηγορούμε μόνο τον Κώστα στην προκειμένη φάση! Φυσικά και μπράβο όταν ξεμπλέκεις με έναν άνθρωπο που κατά τα λεγόμενα του Κώστα ήταν τοξικος και ανισοροπος! Και εμείς έχουμε φάει και δούλεμα και απιστία από μια κατάσταση που ήταν "σχέση" αλλά δεν πήγαμε να καταστρέψουμε την ζωή των άλλων! Γιατί καλώς ή κακώς επιλέγεις να περάσεις τον χρόνο σου με έναν άνθρωπο και στην πορεία δεν ξέρεις πως θα βγει! Αλλά να μην θεωρούμε φυσιολογική την πράξη της εκδίκησης, της ζήλιας και του φθονου! Αν ήταν έτσι να αθωώναμαι όσους σκοτώνουν τους συζύγους τους μετά από απιστία η οποιαδήποτε προδοσία!

Enikos

# 85 στις 14/7/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

"Το ποσό εύκολα μπορούμε να κρίνουμε καταστασεις και ανθρώπους με ξεπερνάει!"...

Αυτο λεγεται κριτικη λοιπον και συνεχιζεις το κειμενο σου κριτικαροντας τον θεματοθετη, την 50αρα και την κατασταση τους, προτεινοντας δε (κατοπιν συμπερασματων της κριτικης σου) και σχολιαζοντας δηκτικα κιολας την Κυρια της υποθεσης...

Εσυ...εδω?...Στο σωστο θεμα?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 84 από TranquilChaos

Enikos δεν μπορώ να καταλάβω αν είσαι στο σωστό θέμα και που ακριβώς ειδες να κρίνω κάποιον! 

Αρέσει στα μέλη la-mer, apolitiii

alisida

# 86 στις 14/7/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

Ρεζυμε

1.Αν διστάζεις να δημοσιοποιήσεις τη σχέση σου,σημαίνει αρχικά ότι δεν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος/η από αυτήν και β ότι αφήνεις περιθώρια για παράλληλη αναζήτηση (χωρίς αυτό να θεωρείται δεδομένο βέβαια,εσύ ξέρεις)

2. Χρειάζονται δύο για να γίνει μια σχέση αλλά αρκεί να το θέλει μόνο ο ένας για να τελειώσει.Κανεις δεν μπορεί να κρατήσει κανέναν με το ζόρι χρησιμοποιώντας συναισθηματικές οικονομικές κοινωνικές ή άλλες πιέσεις (και να σου κάτσει,έχει ήδη ξινισει )

3. Τελικά λίγοι άνθρωποι έχουν το σθένος να παραδεχτούν ότι αποτύχαμε βρε παιδιά,δεν προχώρησε ,οκ όλα καλά ,πάμε παρακάτω ,συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Εντούτοις,καλό είναι να το διαλαμε ομαλά,χωρίς διαπληκτισμούς βρισιές εκβιασμούς κοροϊδίες δυσφημίσεις κλπ κλπ.

4.Αν το τέως εταιρο ήμισυ αποδειχτεί σταλκερ ,ναι ,έχουμε όχι μόνο δικαίωμα αλλά και υποχρέωση να προσφύγουμε στη δικαιοσύνη να φρενάρουμε την κατάσταση διότι όλοι είμαστε καλοί και όλοι εν δυνάμει (επί)κίνδυνοι.Μην αγνοειτε καμία απειλή,όλα από τα λόγια ξεκινούν.

5.Κανενας κανόνας δε λέει πως οι "λανθασμένες" επιλογές μας θα συνεχιστούν επ άπειρον,αποδεχόμαστε τα λάθη πάθη ατυχήματα κλπ και κακό δεν είναι,αρκεί να καταλάβεις τι και πως

.6.ο "κόσμος" ας ασχοληθεί με την πάρτη του.

7.Μια ψυχοθεραπεία ποτέ δεν βλάπτει

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, alexandriani1 και σε ακόμα 2 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Enikos

# 87 στις 14/7/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μας εφαγε η σκεψη...για να συστησουμε γιατρο...

Πεντε σελιδες στο βροντο, ενω ηταν τοσο απλο...

Αρέσει στα μέλη la-mer, apolitiii

Redink

# 88 στις 14/7/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:Σχόλιο # 75 από Kwstas853 

Redink το να φεύγεις από κάπου που δε σε θέλουν είναι θέμα αξιοπρέπειας που μάλλον ούτε εσύ έχεις,αλλά εγώ αυτό έκανα και αυτό θα κάνω πάντα στη ζωή μου. 

Δεν έκανες αυτό. Έκανες αυτό που σου εξηγεί η Helenaki4 στο #77. Κατα τ' άλλα συμφωνώ απόλυτα ότι το να φεύγεις από κάπου που δε σε θέλουν είναι θέμα αξιοπρέπειας. Αν ήταν η πρώην σου που είχε βάλει θέμα εδώ μέσα, αυτό πιστεύω ότι θα της είχαμε πει οι περισσότεροι. Ωστόσο, θέμα αξιοπρέπειας είναι και το να ΜΗΝ συνάψεις σχέση με κάποια για την οποία ντρέπεσαι και την οποία δε σέβεσαι (πόσο μάλλον να μείνεις ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια μαζί της!), οπότε το να την κατακρίνεις που δεν έφευγε φαντάζει άκρως υποκριτικό όταν εσύ κάθισες 4 χρόνια να νταραβερίζεσαι με κάποια για την οποία ντρέπεσαι. Δεν έχω βρεθεί στη θέση της πρώην σου διότι πολύ απλά δεν έχω κάνει ποτέ σχέση με κάποιον για τον οποίο ντρέπομαι. Γενικά το να φύγω από κάπου όπου νιώθω ότι δεν με θέλουν το χα πάντα εξαιρετικά εύκολο. Ωστόσο, μπορώ εύκολα να φανταστώ γιατί μπορεί να δυσκολεύει ορισμένους ανθρώπους.  Είναι θέμα ενσυναίσθησης. 

Παράθεση: Σχόλιο # 75 από Kwstas853 
Και όπως έχω ξανά πει το τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή είναι δικαίωμα του να το λέει όπου θέλει. 
 Αυτό το πιστέυεις μόνο όπου σε συμφέρει. Όταν αυτή επέλεξε να πει την προσωπική της ζωή στη νυν σου μια χαρά άλλαξες τροπάρι και κατέφυγες στα βρισίδια και τις απειλές.

Και μόνο που είπες ότι την εκμεταλευτηκα,δείχνει ότι βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, χωρίς ίχνος λογικής απλά και μόνο επειδή έχεις μάλλον ίδια ηλικία με αυτην,και πιθανόν να είσαι και εσύ σε απόγνωση που αυτό δεν είναι κακό αλλά είναι για λιπιση.. 

Θεματοθέτη δεν είμαστε όλοι C.S.I., που έγραψε και ο συνδίκτυος Hept.   Άστο.  Δεν το έχεις με τις υποθέσεις. Η ηλικία μου είναι ακριβώς αυτή που λέει το προφιλ μου. Το 1977 γεννήθηκαν μερικά από τα καλύτερα παιδιά, οπότε γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;   Αν εσύ έχεις μάθει να αξιολογείς τις γυναίκες σαν να είναι κρέας/προϊόντα με ημερομηνία λήξεως ή ποδοσφαιριστές, αυτό είναι δικό σου θεματάκι και δική σου έλλειψη παιδείας.  Απότελεί δείγμα της αγωγής σου και ευτυχώς δεν είναι όλοι σαν και σένα.  Όταν με το καλό φτάσεις στην ηλικία μου, ή ακόμα καλύτερα στην ηλικία της πρώην σου, και αρχίσουν να βγάζουν άλλοι συμπεράσματα και για τη δική σου "αξία" βάσει της ηλικίας σου, ξαναθυμίσου αυτά που γράφεις τώρα. Βέβαια επειδή είμαστε σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία και έχεις την τύχη να είσαι άνδρας, ίσως να μην το ζήσεις σε όλο του το "μεγαλείο", αλλά όλο και κάποιος ομοιδεάτης/ομοιδεάτισσα σου θα βρεθεί στο δρόμο σου. Βρες τρόπο να τυλίξεις την νυν γιατί αν σε βρούν τα 50 μπακούρι δεν βλέπω να το αντέχει ο εγωϊσμός και τα μυαλά που κουβαλάς. 
Κατά τη γνώμη μου, εκμεταλλευτήκατε ο ένας το άλλον οπότε, ναι, όπως και να το πάρει κανείς, την εκμεταλλεύτηκες και εσύ και μάλιστα από θέση ισχύος, διότι ως γνωστόν, αυτός που νοιάζεται λιγότερο είναι αυτός που έχει και τη δύναμη σε αυτές τις ανισόρροπες καταστάσεις.  Αν ήταν η πρώην σου που μας έγραφε για να μας κλαφτεί, πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα είχαμε υποδείξει και σε αυτήν το δικό της μερίδιο στην "αλλήλοεκμετάλλευση". Όμως εδώ έγραψες εσύ και έτσι επικεντρωθήκαμε στο δικό σου μερίδιο καθώς δε φαίνεται να αντιλαμβάνεσαι ότι ναι, έχεις μερίδιο ευθύνης αν ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια επιλέγεις να παραμένεις με κάποια που δεν έχει την αυτοεκτίμηση/δύναμη ή, ακόμα χειρότερα, την ψυχική ισορροπία να σε χωρίσει ενώ φαινόταν ότι την έβλεπες σαν σιτεμένο κρέας για συγκεκριμένες χρήσεις και της το λεγες μες τα μούτρα της.  Αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να έχεις αναλογιστεί αυτό που σου έγραψε η Helenaki4 στο #78 και καλό είναι να το κάνεις έστω και κατόπιν εορτής. 

Οπότε κάτσε να τα πεις με τον Eniko γιατί αποτι φενεται έχετε το ίδιο μυαλό. 
Με τον Eniko έχουμε διαφωνήσει σφόδρα στο παρελθόν.  Σε θέματα ηθικής και δικαιοσύνης θεωρώ αυτά που γράφει σωστά.  Στη διάκριση μεταξύ "επαγωγικής συμπερασματολογίας" και "προβολών" έχουμε μια φιλοσοφική διαφωνία (και σε κάτι ψιλά περί του τρόπου αξιολόγησης του γυναικών-ανδρών) αλλά νταξ, δεν θα το κάνω και ζήτημα.  Όπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, καθένας εδω μέσα κρίνει κατά το δοκούν και, επίσης, διαφορετικές γενιές δεν γίνεται να συμφωνούμε πάντα.   Αυτό όμως που διαβάζω νέους ανθρώπους να συνδέουν τις σχέσεις με το οικονομικό συμφέρον (είσαι το 2ο κρούσμα και δυστυχώς το 1ο ήταν ακόμα νεότερος), με θλίβει.  

Και σου ξανά λέω δε με ενόχλησε που είπε ότι ήμουν μαζί της αλλά το ότι έδειξε προσωπικά δεδομένα, το οποίο ειναι και παράνομο. 

Στη νυν έδειξε προσωπικά δεδομένα; Γιατί αν κατάλαβα καλά, οι γραπτές απειλές και το βρισίδι στον τηλεφωνητή της μετά από αυτό είναι που σε έφερε σε αυτή τη δύσκολη θέση με τη δουλειά σου. Όσο για τις γυμνές φώτο, εικάζεις ότι το έκανε αλλά δεν είναι σίγουρο, αν έχω καταλάβει σωστά. 

Το αν έχω καλή αγωγή η όχι ευτυχώς το ξέρουν άλλοι άνθρωποι που με γνωρίζουν πολύ καλύτερα από εσένα. 

Το αν έχεις καλή αγωγή ή όχι αντανακλάται και στις απόψεις που εξέφρασες εδώ καθώς και στα γεγονότα που περιέγραψες και τον τρόπο που αντέδρασες. Τα γραφόμενά μας εδώ μέσα αντανακλούν την αγωγή μας και αυτό ισχύει για όλους μας εδώ μέσα. 

Η γυναίκα με ενοχλούσε και έλεγε ότι θα κόψει τις φλέβες της..Αν αυτό εσύ το θεωρείς λογικό τότε είσαι και παρανοϊκή!! 

Και αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήτανε πατίνι.     
Αυτό που καταφεύγεις σε βρισιές όταν νιώθεις στριμωγμένος να προσπαθήσεις να το σταματήσεις γιατί δε θα σου βγει σε καλό.  Ήδη δε σου βγήκε σε καλό δηλαδή.  
Εν πάση περιπτώσει, βρέθηκες πράγματι σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση και πράγματι η πρώην σου δεν ακούγεται στα καλά της. Επειδή κατανοώ ότι ο τρόπος που γράφω είναι καυστικός, με αποτέλεσμα ορισμένοι αποδέκτες να δυσκολεύονται να δεχτούν το όποιο σωστό των γραφόμενών μου, σου συνιστώ να ξαναδιαβάσεις όλες τις απαντήσεις της Helenaki4 με αποκορύφωμα το #83 και άσε τα δικές μου στην άκρη.  Εγώ δεν είμαι τόσο διαλλακτική όταν διαβάζω απόψεις με τις οποίες διαφωνώ κάθετα και, ναι, αυτό είναι ένα από τα ελαττώματά μου.  Από την άλλη όμως, διέκρινα στα γραφόμενά σου και μια τάση να σπρώχνεις "κάτω από το χαλί" αυτά που δε σε συμφέρουν οπότε ένιωσα σκόπιμο να προσθέσω και μια πιο έντονη πινελιά σε όσα θεώρησα σημαντικά να σου ειπωθούν έξω από τα δόντια.    

Το ότι ζήτησες βοήθεια από ψυχολόγο είναι πολύ θετικό κατά τη γνώμη μου και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να διαχειριστείς καλύτερα την όλη κατάσταση. Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι η πρώην σου φέρθηκε σωστά και ότι φταις εσύ για όλα όσα συνέβησαν. Θεωρώ όμως ότι θα είναι καλό και χρήσιμο (όταν είσαι έτοιμος) να αναλογιστείς προσεκτικά τη δική σου συνεισφορά/μερίδιο στο πώς έφτασες ως εδώ, καθώς αυτό είναι και το μόνο κομμάτι το οποίο έχεις πραγματικό έλεγχο να αλλάξεις/βελτιώσεις. Αυτά. Δεν θα σχολιάσω άλλο στο θέμα σου.  Τερμάτησα το συγγραφικό μου ταλέντο πάνω σου και τώρα τα υπόλοιπα περιστατικά θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται στη Διεύθυνση για διακρίσεις.  Πέρα από την πλάκα, εύχομαι να καταφέρεις να αποκομίσεις από αυτή την εμπειρία τα όποια μαθήματα εμπεριέχονται (και τα οποία σου έγραψε αναλυτικά και με όμορφο τρόπο η Helenaki4), ώστε να βγεις καλύτερος άνθρωπος και καλύτερος σύντροφος για τη νυν σου.  Καλή τύχη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost