Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ερωτεύσιμοι και μη άνθρωποι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Broken_Guy

# 1 στις 22/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 145
'Aρεσαν+: 0%

Ερωτεύσιμοι και μη άνθρωποι.

Καλησπέρα σε όλες και όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας. Όπως λέει και ο τίτλος, το θέμα είναι οι ερωτεύσιμοι άνθρωποι, οπότε θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας, είτε από προσωπικές σας εμπειρίες, όσοι θέλετε να μοιραστείτε φυσικά, είτε από τον κοινωνικό σας περίγυρο,στα εξής ερωτήματα:

1)Πιστεύετε ότι υπάρχουν αυτές οι δύο κατηγορίες ανθρώπων;Άνθρωποι δηλαδή που τους ερωτεύονται εύκολα οι άλλοι και αυτοί που όσους και να γνωρίσουν δεν θα τους ερωτευθούν.

2)Ποιά είναι τα γνωρίσματα ενός ερωτεύσιμου ανθρώπου κατά τη γνώμη σας;Είναι κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό για παράδειγμα;Είναι κάτι στον χαρακτήρα του ή την συμπεριφορά του;Είναι κάτι στα λόγια ή τις πράξεις του;Ή μήπως τελικά δεν έχει να κάνει με τους άλλους, αλλά με το πως νιώσαμε όταν ήμασταν μαζί τους;

3)Και τέλος, πιστεύετε πως χωρίς αυτό το στοιχείο του έρωτα,έστω πως υπάρχει στην αρχή μόνο της σχέσης,μπορεί να θεμελιωθεί,να διαρκέσει και να εξελιχθεί μία σχέση;

Η δική μου τοποθέτηση είναι πως 1)Ναι, υπάρχουν αυτές οι δύο κατηγορίες ανθρώπων,έχω γνωρίσει δηλαδή ανθρώπους που τους ερωτεύονται εύκολα(ανεξαρτήτως αν κρατάνε αυτές οι σχέσεις τους ή όχι) και από την άλλη ανθρώπους (συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου εδώ) που δεν τους έχουν ερωτευθεί ποτέ,όσες φορές και αν προσπάθησαν.2)Έχοντας ερωτευθεί μόλις μία φορά έως τώρα, άποψη μου είναι πως δεν έχει να κάνει τόσο με τους ανθρώπους όσο με το πως νιώθαμε τότε.Στη δική μου περίπτωση δηλαδή, ήταν με την πρώτη μου κοπέλα(10 χρόνια πριν περίπου),τα αισθήματα που ένιωσα όταν μου έδωσε το πρώτο φιλί,όταν λειτουργούσα βάση συναισθήματος κυρίως και όχι λογικής ή καχυποψίας. 3)Και τέλος,έχοντας βγει από μια αρκετά μεγάλη σχέση που δεν υπήρξε έρωτας θα λεγα από καμία πλευρά και βλέποντας άλλες σχέσεις ή και γάμους από τον περίγυρο μου,έβγαλα το συμπέρασμα πως ναι,μπορεί να υπάρχει διάρκεια και εξέλιξη και χωρίς έρωτα αλλά προϋποθέτει δύο ανθρώπους που συμβιβάζονται με έναν κοινό σκοπό π.χ. Να κάνουν οικογένεια και παιδιά ή να μην μείνουν μόνοι τους.

Υ.Γ. Επειδή έχω λίγο παράξενο παρατσούκλι εδώ μπορείτε για ευκολία να με λέτε με το όνομα μου Βαγγέλη δηλαδή.

Αρέσει στα μέλη alisida, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

konstandinos73

# 2 στις 22/7/2021
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 295
Βαγγελακο, πολυ υποκειμενικα ολα αυτα που ρωτας...παραδειγμα: ερωτευσιμος, τι εστι? Για μενα μπορει το "εξω", για σενα το "εσω", για αλλον το "πισω". Εξαλλου, μετράνε και οι εκάστοτε εποχες..στην εποχη του 2021, μετραει σχεδον αποκλειστικά το "εξω"..Ισως και το "πλαστικο εξω".
Αρέσει στα μέλη agrotis53, Redink και σε ακόμα 3 μέλη.

Helenaki4

# 3 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.617

Κάποτε , όχι πολυ πίσω στο χρόνο , πήρα μολύβι χαρτί κι έγραψα τα ονόματα των αντρών που ερωτεύτηκα και τί ήταν αυτό που με συγκίνησε καθε φορά.

Φυσικά δεν είχα διάθεση να γράψω ρομάντσα , ήμουν όμως σε φάση γερής ενδοσκόπησης και προσπαθούσα να καταλάβω σε ποιόν άνοιξα την πόρτα και γιατί . 

Τα συμπεράσματα ήταν θεαματικά . Μερικά από αυτά που μπορω να μοιραστώ ήταν τα εξής : 

Κανένας δεν ήταν τυχαίος. Ερχόταν σαν χαρακτήρας ανάλογα με τις σκέψεις που είχα πριν τον γνωρίσω.

Όλοι εξυσαν άλυτες πληγές δικές μου , που δεν είχα κάνει απόφαση ως τότε να δω κατάματα. Αυτά που νόμιζα οτι έκαναν ανεξάρτητα , κατάλαβα οτι γίνονταν με βάση όσα υπεθετα ερήμην τους.

Κανέναν δε θα διάλεγα τώρα , 

Όταν άρχισα να καταλαβαίνω ποια είμαι στην πράξη , κατάλαβα και ποιος ειναι συμβατός μ εμένα και ποιος όχι.

Για να απαντήσω λοιπόν σε όσα ρωτάς , με βάση τη δικη μου διαδρομή :

Ερωτευσιμος ειναι αυτός που αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως τέτοιο.. Και ναι , εφόσον δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν έτσι τον εαυτό τους , θα μπορούσαμε να μιλάμε για δυο κατηγορίες .

Τα χαρακτηριστικά του ερωτευσιμου ποικίλλουν ανάλογα με το ταίρι . 

Ειναι συνδημιουργια 100% . 

Ο ίδιος ερωτευσιμος με αλλο,παρτενέρ θα εμπνεύσει συγκινήσεις με αλλα ερεθίσματα.

Ο έρωτας δεν ισχύει μονο στην αρχη, ποιος το λέει αυτό ? Νομίζω μπερδεύουμε αλλο συναίσθημα. Υπάρχουν έρωτες που κράτησαν μια ζωή .

Οι άνθρωποι διαλέγουμε ΚΑΙ με τα μάτια , κακά τα ψέμματα. Συνήθως διαλέγουμε αυτόν που μας μοιάζει στην εκδοχή του αλλου φύλου, χωρίς αυτό να ειναι απόλυτο. 

Παντως εχω δεχτεί οτι πέρα από τα εσωτερικά χαρακτηριστικά , ειναι δικαίωμά μου να χαίρομαι να τον βλέπω κιόλας , έτσι ? 

Ως προς τη δικη σου τοποθέτηση δυο σημεία : 

1. Δεν είμαστε ποτε σε θέση να γνωρίζουμε τι νιώθει ο άλλος , δεν ειναι αντικειμενικό αυτό. Ειναι η προσωπική ερμηνεία που δίνουμε σε οτι βλέπουμε με βάση τον εαυτό μας. 

2. Αν εχεις αποφασίσει οτι δε σε ερωτεύτηκε καμμία ως τώρα , ακόμα κι αν δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις, θέτεις εαυτόν σε θέση ισοδύναμη της καταδίκης . Δεν υπερβάλλω. Επανεξέτασε ΑΜΕΣΑ.

Σου το έχει γράψει και η RedInk :

Πρόσεχε τι ιστορίες λες στον εαυτό σου.

Ο κόσμος προσαρμόζεται σε αυτές. 

Μην περιμένεις να πάρεις απ? τον κόσμο ποτε κάτι διαφορετικό από αυτό που νιώθεις εσυ ως αληθινό . 

Αν πιστεύεις οτι δεν εμπνέεις τα κορίτσια , τότε θα επιβεβαιώνεσαι στο διηνεκες. Μεχρι ν αποφασίσεις να το πάρεις αλλιώς. 

Υ.Γ. Σε είχα προειδοποιήσει σε π.μ. οτι αν σηκώσεις τέτοιο θέμα θα έρθει σετ παπλωματοθηκη κατωσεντονο 

Αρέσει στα μέλη agrotis53, peterpan67 και σε ακόμα 9 μέλη.

Redink

# 4 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Απαντήσεις: 127
1) Ναι, πιστεύω πως κάποιοι άνθρωποι είναι περισσότερο ερωτευσιμοι από κάποιους άλλους. 2) Κατά τη γνώμη μου οι άνθρωποι που έχουν ανάλαφρη προσωπικότητα, είναι έξω καρδιά, συναισθηματικά γενναιόδωροι και ακομπλεξαριστοι τείνουν να είναι περισσότερο ερωτευσιμοι. Παίζει ρόλο βέβαια και η συναισθηματική φάση στην οποία βρισκόμαστε αλλά και το τι ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ελκύουν τον καθέναν από εμάς. Παρεπιπτόντως, διάβασα χθες σε γυναικείο περιοδικό τον όρο aromantic, τον οποίο προσωπικά θεωρώ άλλη μια μπούρδα των καιρών αλλά ίσως δίνει για κάποιους άλλη μια διάσταση αυτού που ρωτάς, σχετικά με την ανικανότητα κάποιων να ερωτευτούν ανεξάρτητα με το ποιόν/ποιάν έχουν απέναντι τους.3) Πιστεύω ότι σχέσεις χωρίς έρωτα που γίνονται για κάποιο κοινό σκοπό είναι (ακόμα πιο) επίφοβες να καταλήξουν σε φιάσκο με εμπλοκή τρίτου προσώπου. Προσωπικά δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να μπω στη θέση αυτών που το κάνουν. Ωστόσο τελικά καθένας κάνει ο,τι αντέχει και κάποιοι δεν αντέχουν τη μοναξιά.
Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

agaph40

# 5 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 69 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 698
για μενα,σημασια δεν εχει ποσο ερωτευσιμος μπορει να ειναι καποιος,αλλα ποσο αξιζει να τον ερωτευτει κανεις
τι να τον κανεις τον ερωτα,οταν ο αλλος αποδεικνυεται πολυ λιγος,τελικα??
Αρέσει στα μέλη Lia_kont, Broken_Guy

Helenaki4

# 6 στις 23/7/2021
author

Τσεκιν EIYPO (Everyone Is You Pushed Out) ιζ χάιλι ρικομεντεντ.

Αν και χιουμορίζοντας, σοβαρολογώ .
Αρέσει στο μέλος Broken_Guy

Heptamer

# 7 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.364

Ερωτευσιμοτητα = το (έμφυτο) ταλέντο / χαρισμα να είσαι αυθεντικός, να είσαι ο εαυτός σου.

Είναι επίκτητο - δεν αντιγράφεται, δεν αποκτιέται, δε διδάσκεται. Ή το έχεις / εκπέμπεις  ή δεν.

Ερωτευσιμος/η = αυτός/η που διαθέτει (και αβιαστα, αβασάνιστα, αβαδιστα "ασκεί") ένα τέτοιο ταλέντο.

Στον ερωτευσιμο άνθρωπο, ερωτεύεσαι το αρμονικό  ΟΛΟΝ και όχι κάποιο ή κάποια μεμονωμένα χαρακτηριστικά του.

Ταλέντα δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι. Άρα δεν μπορούν να είναι και όλοι οι άνθρωποι ερωτευσιμοι με την παραπανω έννοια.

Δίχως βλάβη της γενικότητας, θα (ανθυπο)τολμουσα με σχετική (α)βεβαιότητα να πω  πως ο ερωτευσιμος άντρας στα γυναικεία ματια είναι το κοινώς λεγόμενο (και αεναως  ζητούμενο) "πακέτο".

Αρέσει στα μέλη peterpan67, e_lp19 και σε ακόμα 2 μέλη.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Kristina_

# 8 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.848

Θα συμφωνησω μαλλον/περισσοτρο με την ρεντ και θα πω και γω οτι ναι καποιοι ανθρωποι ειναι περισσοτερο ερωτευσιμοι απο αλλους και οτι οι ανθρωποι με αναλαφρη προσωπικοτητα ειναι πιο ερωτευσιμοι,,,Ισως ομως να ειναι απλα εκεινοι που θα κπορουσα να ερωτευτω εγω ,,,και η redink

Ο ερωτας θεωρω οτι ειναι σε μεγαλο βαθμο σεξουαλικη ελξη, οποτε ναι μπορει να μας ελκουν καποια στοιχεια της προσωπικοτητας,και της συμπεριφορας,  αλλα και η εικονα παιζει βασικο ρολο, οχι τοσο η ομορφια, αλλα η ολη εξωτερικη εικονα

Αν και να σας πω την αληθεια μου και εγω (η σημερινη kristina), οπως και η helenaki, δε θα ερωτευομουν καποιον απο τους περασμενους ερωτες μου, με την καμια ομως,,,τοσο που σκεφτομαι οτι ο (τοτε) ερωτας (μου) ηταν απλα αλλη μια πλανη του νου ,,,ετσι για να ξερουμε και γιατι μιλαμε 

Τωρα οσον αφορα το αν μπορει να υπαρξει σχεση χωρις ερωτα, φυσικα και μπορει! Οι περισσοτερες σχεσεις γυρω μας τετοιες ειναι,,,και να υπαρξει μπορει και να διαρκεσει φυσικα ,,, για το αν εξελιχθει δεν ειμαι σιγουρη,,, συνηθως οι σχεσεις χαλανε γιατι οι ανθρωποι μοιραια εξελισσονται και εξελισσονται συνηθως διαφορετικα ο ενας απ τον αλλον, ειδικα αν ξεκινησουν τη σχεση πολυ νεοι

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Redink και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 9 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.059

Η φυση με μαγικο τροπο, εχει φροντισει ολα αυτα που προσπαθουμε να πουμε με λογια εμεις...

Να τα εχει συσσωρευσει σε ενα ενστικτο μας...

Αυτο της γεννετησιας ορμης...

Στην καταλληλη στιγμη, αυτο μας το ενστικτο μπαινει σε λειτουργια και γινεται οτι γινεται...

Ο ανθρωπος ως νοημον ον, (που αγεται και φερεται), ακομα δεν το κατανοει πληρως και προσπαθει μεσα στην ολη ματαιοδοξια του να το επεξεργαστει περα απο την φυσικη του υποσταση...

Φυσικα, στην προσπαθεια του αυτη, το μονο που εχει καταφερει ειναι να εχει μπερδευτει και να αντιμετωπιζει αυτη την φυσικη ορμη, σαν κατι το οποιο σηκωνει περαιτερω παρεμβασεις η ερμηνειες του ιδιου...

Ευτυχως η φυση, δεν λογοδοτει και συνεχιζει να κανει την δουλεια της, σιωπηλα και αποτελεσματικα...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

giorgos170

# 10 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 75 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.122
τα  ίδια  θα  κάνει ...,,:,

ο  άνθρωπος .:...,,
Αρέσει στα μέλη tzoulia59, Enikos

Alina40

# 11 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Απαντήσεις: 2

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν "ερωτεύσιμοι" άνθρωποι. Ο έρωτας ως αυθόρμητο αρχικό συναίσθημα σε μία γνωριμία θα έλεγα πως έχει να κάνει με την ψυχοσυναισθηματική κατάσταση του δέκτη περισσότερο παρά με του πομπού. (Αν είσαι στα πατώματα, ο Θεός ο ίδιος να κατέβει δε θα τον ερωτευτείς αλλά θα τον προσπεράσεις...) Η φύση φροντίζει για την έλξη (όχι τον έρωτα) που θα νιώσουμε ώστε να επιτύχει το σκοπό της, τη διαιώνιση του είδους... Βέβαια, τέτοιου είδους έλξη μπορούμε να νιώσουμε για πολλούς ανθρώπους ώστε στατιστικά να επιτευχθεί το ζητούμενο! Όσες περισσότερες εσωτερικές πληγές έχουμε, τόσο πιο εύκολα ερωτευόμαστε θεωρώντας υποσυνείδητα ότι θα τις θεραπεύσουμε. Το συναίσθημα μεταφέρεται εξ επαγωγής και στο άλλο πρόσωπο (διαφορετικά πρόκειται για εμμονή!) και τότε έχουμε ένα ερωτευμένο ζευγαράκι που κοιτάζονται στα μάτια και λιώνουν... όχι απαραίτητα ο ένας για τον άλλον αλλά ο καθένας βλέπει στα μάτια του άλλου το ιδανικό στα δικά του "πρότυπα". Φυσικά αυτό δεν κρατάει πολύ διότι κάποια στιγμή έρχεται και αντιλαμβάνεσαι ότι έχεις απέναντί σου έναν άνθρωπο θνητό, τρωτό με αδυναμίες και λάθη και εκεί κάπου συνέρχεσαι απ' την ονειρική κατάσταση. Νοσταλγείς αυτό το αρχικό συναίσθημα όπως μία δυνατή ανάμνηση από τα παιδικά σου χρόνια και γι' αυτό ζητάς να το ξαναζήσεις...με τον επόμενο! Από την άλλη, δεν είναι δυνατόν να χτίσεις μία σχέση που να βασίζεται μόνο σε λογικά κριτήρια. Όσο καλός, χρυσός και άγιος να είναι ο άλλος, χρειάζεται και κάτι παραπάνω... Κατά τη γνώμη μου, η κάθε ερωτική επιλογή μας θα πρέπει να περιέχει οπωσδήποτε λογικά κριτήρια αλλά και ερωτική έλξη που μπορεί μακροπρόθεσμα να εξελιχθεί σε ερωτική αγάπη που να βαθαίνει στο χρόνο αντί να σβήνει... Δε θα περιλαμβάνει ασφαλώς πεταλούδες στο στομάχι και αυτοκόλλητες συμπεριφορές, θα είναι πιο ώριμη και σταθερή και όχι μπαλόνι που ξεφουσκώνει...

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Sagittarius1312 και σε ακόμα 7 μέλη.

Mathusalas

# 12 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 568
Αν βάζεις τον έρωτα σε κουτάκια και τον ζυγιζεις με βάση τη λογική και σκέφτεσαι ολόκληρα κατεβατά για να τον εξηγήσεις μόνο έρωτας δεν είναι. Ο έρωτας είναι συναίσθημα που έρχεται μπαμ και κάτω. Γι'αυτό είναι δυνατός. Είναι Θεός.
Αρέσει στα μέλη mairy10, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 13 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.903

Θα συμφωνήσω με την Κριστίνα (που συμφωνεί με τη Ρεντ)στο μεγαλύτερο μέρος των όσων λέει.

Διαφωνώ μόνο στην προτελευταία παράγραφο διότι προσωπικα, θα ερωτευομουν ξανά άνθρωπο που έχει χαρακτηριστικά ίδια ή παρόμοια όσων είχα ερωτευτεί στο παρελθόν.

Αυτό το λέω με σιγουριά,γιατί ξέρω τι είναι αυτό που με ελκύει και τι είναι αυτό που με απωθεί.

Ερωτευσιμος άνθρωπος σημαίνει για τον καθένα κάτι διαφορετικό και κανόνας δεν μπορεί να υπάρχει.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άτομο που δεν διαθέτει τίποτε απολύτως να παρουσιάσει ή να προσφέρει ώστε να ελκύσει το κατάλληλο για εκείνον ταίρι.

Και όποιος είναι αυτής της αντίληψης αν κοιτάξει το σχεσιακό παρελθόν του,κάπου θα βρει τον τρόπο με τον οποίο ο ίδιος απαρνήθηκε μπλόκαρε συνειδητά ή όχι τον ερωτισμό του,από άρνηση εγωισμό φόβο ντροπή προκατάληψη συμφέρον αυτοαμφισβητηση ή οποιαδήποτε άλλη αιτία.

Προσωπικα,πιστεύοντας και υποστηρίζοντας πάντα τον κανόνα του δούναι και λαβείν,δεν θα περίμενα ούτε θα απαιτούσα ερωτικό συναίσθημα παραμένοντας πχ η ίδια ερμητικά κλεισμένη στον εαυτό μου.

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Redink και σε ακόμα 3 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Helenaki4

# 14 στις 23/7/2021
author

Διαπιστώνω εδώ παντως με ενδιαφέρον δυο «σχολές» σκέψης .

Αυτούς που θεωρούν οτι ο έρωτας απλά συμβαίνει κι εκείνους που πιστεύουν οτι έχουν έλεγχο σε όλο αυτό . 

Κατα τη γνώμη μου , αυτές οι δυο προσεγγίσεις αντανακλούν και μια γενικότερη στάση ζωής πέρα από τα ερωτικά . 

Ωραίο θέμα , ωραία συζήτηση .

Αρέσει στα μέλη peterpan67, Redink και σε ακόμα 2 μέλη.

Broken_Guy

# 15 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Το γνωρίζω Κωνσταντίνε γι αυτό και διατυπώθηκε έτσι το θέμα, ήθελα να δω την υποκειμενική άποψη του καθενός στο θέμα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από konstandinos73
Βαγγελακο, πολυ υποκειμενικα ολα αυτα που ρωτας...παραδειγμα: ερωτευσιμος, τι εστι? Για μενα μπορει το "εξω", για σενα το "εσω", για αλλον το "πισω". Εξαλλου, μετράνε και οι εκάστοτε εποχες..στην εποχη του 2021, μετραει σχεδον αποκλειστικά το "εξω"..Ισως και το "πλαστικο εξω".

Enikos

# 16 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.059

Δεν υποκειται σε κανονισμους "σχολων σκεψης" η φυσικη διαδικασια της αναπαραγωγης...

Ουτε ειναι θεωρημα το οτι ο ερωτας ειναι επιφορτισμενος με την δημιουργια της ελξης, προκειμενου να ολοκληρωθει η αναπαραγωγη-εξελιξη των παντων και οχι μονο των ανθρωπων...

Κυριαρχες δυναμεις στο συμπαν...ο ερωτας και η εξελιξη...

Αν εμεις εχουμε απομονωσει τον ερωτα, σε οτι αφορα τα ακρως γκομενικα μας...

Δεν φταιει ουτε το συμπαν, ουτε οι λεξεις, ουτε οι διασκεδαστικες αναλυσεις τυπου λευκωματος των προλυκιακων ετων...

Κατι αλλο φταιει...

Η ηθελημενη (?) η και η πραγματικη αγνοια των βασικων διαδικασιων των πραγματων...

Και αυτο δεν αφορα τον ερωτα, αλλα γνωσιακα επιπεδα...

Broken_Guy

# 17 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Φίλτατη Helen, διάβασα με μεγάλη προσοχή όλο το κατωσέντονο που λες και εσύ.Γνωρίζοντας λοιπόν ότι αυτή είναι η άποψη σου από αυτά που έζησες, θα τονίσω σε ποια σημεία θα διαφωνούσα μαζί σου:

-Θα διαφωνούσα με το σκεπτικό "αν αντιλαμβάνεσαι κάπως τον εαυτό σου θα είσαι έτσι". Με αυτό το σκεπτικό αν κάποιος αντιλαμβάνεται τον εαυτό του "ως πολύ συμπαθητικό ή πολύ αστείο άτομο σημαίνει ότι είναι". Θα συμφωνούσα πιο πολύ με τον heptamer, πως κάποια πράγματα είναι πιο πολύ θέμα "ταλέντου" ή "ικανοτήτων" παρά αντίληψης.

-Σίγουρα θα υπάρχουν ελάχιστα ζευγάρια που κράτησαν τον έρωτα για πολλά χρόνια (ζευγάρια μιας άλλης εποχής πιστεύω, όχι της τωρινής) αλλά τουλάχιστον για την εποχή μας θα έλεγα πως υπερισχύει αυτό που λένε "ο έρωτας έφυγε και μετατράπηκε σε αγάπη". Το αν είναι καλό αυτό ή όχι είναι άλλο θέμα από μόνο του.

-Εδώ θα συμφωνήσω φυσικά.Πρέπει να σε ελκύει και εμφανισιακά ένας άνθρωπος και κατά την άποψη μου όσοι λένε πως δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η εμφάνιση είναι υποκριτές.

-Τέλος, όσο για τη δική μου τοποθέτηση να θυμάσαι πως αυτά που ανέφερα είναι βάση καταστάσεων που έζησα ως τώρα, συνέπεια λεγόμενων και πράξεων των άλλων ερχόταν σε αντίφαση και αποδεικνύονταν σκάρτα, όχι του ότι ξύπνησα μια μέρα και είπα πως τα πράγματα είναι έτσι έτσι και έτσι. Τώρα ξέρω, θα μου απαντήσεις "λάθος συναναστροφές, λάθος άνθρωποι" και θα συμφωνούσα παλιότερα, όταν όμως βιώνεις καταστάσεις που επαναλαμβάνονται σαν μοτίβο ε δεν θεωρώ σωστό να λέμε συνέχεια "φταίνε οι άλλοι". Άποψη μου φυσικά.

Υ.Γ. Ξέρω δεν είναι ακριβώς το θέμα που περίμενες, αλλά και έτσι πιστεύω να σου απάντησα σε κάποιες απορίες γι αυτά που λέγαμε

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Helenaki4

Για να απαντήσω λοιπόν σε όσα ρωτάς , με βάση τη δικη μου διαδρομή :

Ερωτευσιμος ειναι αυτός που αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως τέτοιο.. Και ναι , εφόσον δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν έτσι τον εαυτό τους , θα μπορούσαμε να μιλάμε για δυο κατηγορίες .

Τα χαρακτηριστικά του ερωτευσιμου ποικίλλουν ανάλογα με το ταίρι . 

Ειναι συνδημιουργια 100% . 

Ο ίδιος ερωτευσιμος με αλλο,παρτενέρ θα εμπνεύσει συγκινήσεις με αλλα ερεθίσματα.

Ο έρωτας δεν ισχύει μονο στην αρχη, ποιος το λέει αυτό ? Νομίζω μπερδεύουμε αλλο συναίσθημα. Υπάρχουν έρωτες που κράτησαν μια ζωή .

Οι άνθρωποι διαλέγουμε ΚΑΙ με τα μάτια , κακά τα ψέμματα. Συνήθως διαλέγουμε αυτόν που μας μοιάζει στην εκδοχή του αλλου φύλου, χωρίς αυτό να ειναι απόλυτο. 

Παντως εχω δεχτεί οτι πέρα από τα εσωτερικά χαρακτηριστικά , ειναι δικαίωμά μου να χαίρομαι να τον βλέπω κιόλας , έτσι ? 

Ως προς τη δικη σου τοποθέτηση δυο σημεία : 

1. Δεν είμαστε ποτε σε θέση να γνωρίζουμε τι νιώθει ο άλλος , δεν ειναι αντικειμενικό αυτό. Ειναι η προσωπική ερμηνεία που δίνουμε σε οτι βλέπουμε με βάση τον εαυτό μας. 

2. Αν εχεις αποφασίσει οτι δε σε ερωτεύτηκε καμμία ως τώρα , ακόμα κι αν δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις, θέτεις εαυτόν σε θέση ισοδύναμη της καταδίκης . Δεν υπερβάλλω. Επανεξέτασε ΑΜΕΣΑ.

Σου το έχει γράψει και η RedInk :

Πρόσεχε τι ιστορίες λες στον εαυτό σου.

Ο κόσμος προσαρμόζεται σε αυτές. 

Μην περιμένεις να πάρεις απ? τον κόσμο ποτε κάτι διαφορετικό από αυτό που νιώθεις εσυ ως αληθινό . 

Αν πιστεύεις οτι δεν εμπνέεις τα κορίτσια , τότε θα επιβεβαιώνεσαι στο διηνεκες. Μεχρι ν αποφασίσεις να το πάρεις αλλιώς. 

Υ.Γ. Σε είχα προειδοποιήσει σε π.μ. οτι αν σηκώσεις τέτοιο θέμα θα έρθει σετ παπλωματοθηκη κατωσεντονο 

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Broken_Guy

# 18 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα Red (αν και θα πρόσθετα πως για πολλούς στην εποχή μας περιλαμβάνονται και πιο επιφανειακά "προτερήματα" όπως είπε και ο Κωνσταντίνος πιο πάνω), είναι ένα πολύ υποκειμενικό θέμα χωρίς σωστή και λάθος απάντηση γι αυτό θέλησα να μάθω πως το βλέπετε εσείς οι υπόλοιποι, που έχετε ζήσει και 5 καταστάσεις παραπάνω από μένα τουλάχιστον. Για αυτό το aromantic που λες, δεν είμαι εξοικειωμένος με τα buzzwords της μόδας να πω την αλήθεια και πιστεύω δεν έχουν ιδιαίτερη εφαρμογή εδώ σε εμάς γενικά, ταιριάζουν πιο πολύ σε αμερικανοεγγλέζικες κουλτούρες. Τέλος και από προσωπική εμπειρία  μιλώντας, θα συνιστούσα να μην το επιχειρήσεις ποτέ. Είναι μια αρκετά ψυχοφθόρα κατάσταση που, κατά την άποψη μου, δεν αξίζει για κανέναν σκοπό.

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Redink
1) Ναι, πιστεύω πως κάποιοι άνθρωποι είναι περισσότερο ερωτευσιμοι από κάποιους άλλους. 2) Κατά τη γνώμη μου οι άνθρωποι που έχουν ανάλαφρη προσωπικότητα, είναι έξω καρδιά, συναισθηματικά γενναιόδωροι και ακομπλεξαριστοι τείνουν να είναι περισσότερο ερωτευσιμοι. Παίζει ρόλο βέβαια και η συναισθηματική φάση στην οποία βρισκόμαστε αλλά και το τι ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ελκύουν τον καθέναν από εμάς. Παρεπιπτόντως, διάβασα χθες σε γυναικείο περιοδικό τον όρο aromantic, τον οποίο προσωπικά θεωρώ άλλη μια μπούρδα των καιρών αλλά ίσως δίνει για κάποιους άλλη μια διάσταση αυτού που ρωτάς, σχετικά με την ανικανότητα κάποιων να ερωτευτούν ανεξάρτητα με το ποιόν/ποιάν έχουν απέναντι τους.3) Πιστεύω ότι σχέσεις χωρίς έρωτα που γίνονται για κάποιο κοινό σκοπό είναι (ακόμα πιο) επίφοβες να καταλήξουν σε φιάσκο με εμπλοκή τρίτου προσώπου. Προσωπικά δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να μπω στη θέση αυτών που το κάνουν. Ωστόσο τελικά καθένας κάνει ο,τι αντέχει και κάποιοι δεν αντέχουν τη μοναξιά.

Αρέσει στο μέλος Redink

Broken_Guy

# 19 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Για να σου απαντήσω καθαρά από τη δική μου οπτική γωνία agaph, έχοντας ζήσει μια φορά αυτό που λες ή τον "έρωτα δίχως απόκριση ή τον ανεκπλήρωτο έρωτα" όπως το λένε κάποιοι άλλοι, θα έλεγα πως αξίζει να το ζήσει ο κάθε άνθρωπος έστω μια φορά στη ζωή του σαν μια πολύ δυνατή και ίσως για κάποιους ανεπανάληπτη εμπειρία.Σίγουρα αν δεν έχει καλή κατάληξη μπορεί να σε πληγώσει ανεπανόρθωτα αλλά είναι όντως καλύτερο να αναλώνεσαι ή να συμβιβάζεσαι σε σχέση ή σχέσεις χωρίς ουσία, με ανθρώπους που απλά συνυπάρχετε σε μια σχέση, περιμένοντας απλά να τελειώσει η ζωή σας κάποτε;

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από agaph40
για μενα,σημασια δεν εχει ποσο ερωτευσιμος μπορει να ειναι καποιος,αλλα ποσο αξιζει να τον ερωτευτει κανεις
τι να τον κανεις τον ερωτα,οταν ο αλλος αποδεικνυεται πολυ λιγος,τελικα??

Broken_Guy

# 20 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Μόλις τελειώσω τις απαντήσεις εδώ θα το τσεκάρω, μου κίνησες την περιέργεια

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Helenaki4

Τσεκιν EIYPO (Everyone Is You Pushed Out) ιζ χάιλι ρικομεντεντ.

Αν και χιουμορίζοντας, σοβαρολογώ .

Αρέσει στο μέλος Helenaki4
Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε