Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ερωτεύσιμοι και μη άνθρωποι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Broken_Guy

# 21 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 159
'Aρεσαν+: 0%

Αυτή ακριβώς τη γνώμη έχω σχηματίσει και εγώ, τώρα μένει μόνο να πείσουμε άτομα σαν την Helen γι αυτό

(Αστειεύομαι φυσικά, ο καθένας θα το αντιληφθεί από τη δική του οπτική γωνία και δεν χρειάζεται να αλλάξει τις πεποιθήσεις του για τους άλλους). 

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Heptamer

Ερωτευσιμοτητα = το (έμφυτο) ταλέντο / χαρισμα να είσαι αυθεντικός, να είσαι ο εαυτός σου.

Είναι επίκτητο - δεν αντιγράφεται, δεν αποκτιέται, δε διδάσκεται. Ή το έχεις / εκπέμπεις  ή δεν.

Ερωτευσιμος/η = αυτός/η που διαθέτει (και αβιαστα, αβασάνιστα, αβαδιστα "ασκεί") ένα τέτοιο ταλέντο.

Στον ερωτευσιμο άνθρωπο, ερωτεύεσαι το αρμονικό  ΟΛΟΝ και όχι κάποιο ή κάποια μεμονωμένα χαρακτηριστικά του.

Ταλέντα δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι. Άρα δεν μπορούν να είναι και όλοι οι άνθρωποι ερωτευσιμοι με την παραπανω έννοια.

Δίχως βλάβη της γενικότητας, θα (ανθυπο)τολμουσα με σχετική (α)βεβαιότητα να πω  πως ο ερωτευσιμος άντρας στα γυναικεία ματια είναι το κοινώς λεγόμενο (και αεναως  ζητούμενο) "πακέτο".

Mindthegap-

# 22 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.909

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Broken_Guy

1)Πιστεύετε ότι υπάρχουν αυτές οι δύο κατηγορίες ανθρώπων;Άνθρωποι δηλαδή που τους ερωτεύονται εύκολα οι άλλοι και αυτοί που όσους και να γνωρίσουν δεν θα τους ερωτευθούν.

Oχι, δεν υπαρχουν κατηγοριες. Ολοι οι ανθρωποι μπορουν να ειναι και να γινουν ερωτευσιμοι στα ματια καποιου-καποιας για εναν ή χιλιους δυο λογους

Παράθεση:

2)Ποιά είναι τα γνωρίσματα ενός ερωτεύσιμου ανθρώπου κατά τη γνώμη σας;Είναι κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό για παράδειγμα;Είναι κάτι στον χαρακτήρα του ή την συμπεριφορά του;Είναι κάτι στα λόγια ή τις πράξεις του;Ή μήπως τελικά δεν έχει να κάνει με τους άλλους, αλλά με το πως νιώσαμε όταν ήμασταν μαζί τους;

Σε πρωτο επιπεδο...χαρακτηρας...συμπεριφορα...πραξεις...κινησεις που κανει ή δεν κανει καποιος...εξωτερικα χαρακτηριστικα.

Σε δευτερο τα λογια.

Περισσοτερες λεπτομερειες...δεν δινονται...

Τωρα ως προς το τριτο ερωτημα ...και τις παρατηρησεις σου...

Μια σχεση που δημιουργειται υπο το φοβο της μοναξιας...ναι, μπορει να εχει διαρκεια...

οταν και οι δυο ειναι συνειδητοποιημενοι για το λογο που την κανουν..

Ωστοσο, μια τετοια σχεση προυποθετει απειρους συμβιβασμους,...

και οι συμβιβασμοι εχουν...ψυχικο κοστος...

Τσου...

Απο την αλλη, το οτι μια σχεση ξεκινησε απο ερωτα δεν σημαινει οτι θα εχει και διαρκεια...

γιατι οι σχεσεις χρειαζονται...Σεβασμο...εμπιστοσυνη...κοινες  αξιες και πολλα αλλα χαρακτηριστικα...που δεν τα εγγυαται μονο ο ερωτας...

Αρέσει στα μέλη mairy10, Qwerty____55 και σε ακόμα 3 μέλη.

Mindthegap-

# 23 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Heptamer

Ερωτευσιμοτητα = το (έμφυτο) ταλέντο / χαρισμα να είσαι αυθεντικός, να είσαι ο εαυτός σου.

Απο ποτε το να εισαι ο εαυτος σου ειναι ταλεντο και χαρισμα..;;;

Επιλογη ειναι...τιποτα αλλο...

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Mindthegap-

# 24 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:

1)Ναι, υπάρχουν αυτές οι δύο κατηγορίες ανθρώπων,έχω γνωρίσει δηλαδή ανθρώπους που τους ερωτεύονται εύκολα(ανεξαρτήτως αν κρατάνε αυτές οι σχέσεις τους ή όχι) και από την άλλη ανθρώπους (συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου εδώ) που δεν τους έχουν ερωτευθεί ποτέ,όσες φορές και αν προσπάθησαν.

Κανονικα...pessimistman επρεπε να ειναι το νικ σου...

Καπου ελεος ομως...

Αρέσει στα μέλη vidar70, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Mindthegap-

# 25 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Broken_Guy

Για να σου απαντήσω καθαρά από τη δική μου οπτική γωνία agaph, έχοντας ζήσει μια φορά αυτό που λες ή τον "έρωτα δίχως απόκριση ή τον ανεκπλήρωτο έρωτα" όπως το λένε κάποιοι άλλοι, θα έλεγα πως αξίζει να το ζήσει ο κάθε άνθρωπος έστω μια φορά στη ζωή του σαν μια πολύ δυνατή και ίσως για κάποιους ανεπανάληπτη εμπειρία.Σίγουρα αν δεν έχει καλή κατάληξη μπορεί να σε πληγώσει ανεπανόρθωτα αλλά είναι όντως καλύτερο να αναλώνεσαι ή να συμβιβάζεσαι σε σχέση ή σχέσεις χωρίς ουσία, με ανθρώπους που απλά συνυπάρχετε σε μια σχέση, περιμένοντας απλά να τελειώσει η ζωή σας κάποτε;

Κατσε βρε Βαγγελη...

δηλαδη αλλη επιλογη δεν εχω;;;

ή που θα πρεπει να φαω στη μαπα τον...ανεκπληρωτο ερωτα..;;;

ή που θα πρεπει να συμβιβαζομαι σε ανουσιες σχεσεις...;;

Ε...και δεν καθομαι μονη μου καλυτερα...;;;

Αρέσει στα μέλη vidar70, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Heptamer

# 26 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.397

Από τότε που πλειστοι εξ ημών κυρίως λανσαρουμε έναν εαυτό που να αρέσει / κοροϊδεύει  (σ)τους αλλους, για (θ)έλξη, αποδοχή κλπ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Mindthegap-

Απο ποτε το να εισαι ο εαυτος σου ειναι ταλεντο και χαρισμα..;;;

Αρέσει στο μέλος Broken_Guy

Kristina_

# 27 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία
Απαντήσεις: 1.896

#7 #23

Καλε και γω εχω μια απορια εδω: γινεται να εισαικαποιος αλλος περα απο τον εαυτο σου? 

Καποιος να με ενημερωσει πως με ποιο τροπο το κανετε πλιζζζ 

Helenaki4

# 28 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.644

Αν δεχτούμε οτι ειναι έμφυτο , τότε δεχόμαστε οτι (αν θεωρούμε οτι κάποιος δε γεννήθηκε με αυτό) δεν θα μπορέσει ποτε να το αλλάξει .

Και σας ρωτώ αγαπητοι συνομιλητές . 

Πως μπορεί να ξέρει κανεις αν γεννήθηκε ή όχι ο εαυτός του ?

Εκ του αποτελέσματος ? 

Ποίου αποτελέσματος ? 

Προφανώς και ειναι επιλογή , συντάσσομαι απόλυτα με τη θέση της Mind .

Η υποκρισία έρχεται απο την πεποίθηση οτι «αν δείξω ποιος είμαι θα απορριφθω, κάτσε να δείξω κάτι αλλο μπας και γίνω αποδεκτός» .

Ο φόβος ειναι που την παρακινεί .

Εκεί έξω ο καθεις παίρνει διαφορετικά πράγματα σε καθε τομέα. 

Αν ο κόσμος ήταν ενας και συμπαγής για όλους , τότε δε θα υπήρχε συζήτηση , ούτε αντικρουόμενες απόψεις .

Όλοι βάσει εμπειριών μιλάμε και βλέπεις τι γινεται από διαφορες .

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Broken_Guy

Αυτή ακριβώς τη γνώμη έχω σχηματίσει και εγώ, τώρα μένει μόνο να πείσουμε άτομα σαν την Helen γι αυτό

(Αστειεύομαι φυσικά, ο καθένας θα το αντιληφθεί από τη δική του οπτική γωνία και δεν χρειάζεται να αλλάξει τις πεποιθήσεις του για τους άλλους). 

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Mindthegap-

Heptamer

# 29 στις 23/7/2021
author

Φρουδα ελπίδα  να αλλαξογνωμησει το Ελενάκι.

Αν άλλαζε σκέψη, απλά δε θα ήταν  ...Ελενάκι.

Οι οπτικές γωνίες εκάστου είναι απότοκες των βιωμάτων του.  Άρα και συνήθως  μη αναθεωρητέες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Broken_Guy

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Helenaki4

Kristina_

# 30 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Βρε βαγγελη, μονο εγω θεωρω οτι η ζωη εχει πολλα περισσοτερα να μας δωσει απο ενα, δυο, τρεις?τοσους, οσους, αμοιβαιους η ανεκπληρωτους ηδενξερωγωτι ερωτες η οποιοδηποτε ειδους σχεσεις???

Πολυ περιπριζετε τη ζωη γμτ  

οκ δε λεω να ζησουμε και ερωτες και σχεσεις και προδοσιες και αποτυχιες και επιτυχιες καθε ειδους αλλα υπαρχουν πολλα ακομη για να εξερευνησουμε στη ζωη μας

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Broken_Guy

Για να σου απαντήσω καθαρά από τη δική μου οπτική γωνία agaph, έχοντας ζήσει μια φορά αυτό που λες ή τον "έρωτα δίχως απόκριση ή τον ανεκπλήρωτο έρωτα" όπως το λένε κάποιοι άλλοι, θα έλεγα πως αξίζει να το ζήσει ο κάθε άνθρωπος έστω μια φορά στη ζωή του σαν μια πολύ δυνατή και ίσως για κάποιους ανεπανάληπτη εμπειρία.Σίγουρα αν δεν έχει καλή κατάληξη μπορεί να σε πληγώσει ανεπανόρθωτα αλλά είναι όντως καλύτερο να αναλώνεσαι ή να συμβιβάζεσαι σε σχέση ή σχέσεις χωρίς ουσία, με ανθρώπους που απλά συνυπάρχετε σε μια σχέση, περιμένοντας απλά να τελειώσει η ζωή σας κάποτε;

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Broken_Guy

Heptamer

# 31 στις 23/7/2021
author

Κάποια πράγματα δεν αντιγράφονται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Kristina_

#7 #23

Καλε και γω εχω μια απορια εδω: γινεται να εισαικαποιος αλλος περα απο τον εαυτο σου? 

Καποιος να με ενημερωσει πως με ποιο τροπο το κανετε πλιζζζ 

Mindthegap-

# 32 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Heptamer

Από τότε που πλειστοι εξ ημών κυρίως λανσαρουμε έναν εαυτό που να αρέσει / κοροϊδεύει  (σ)τους αλλους, για (θ)έλξη, αποδοχή κλπ.

Ακομα κι ετσι ...παλι επιλογη ειναι το τι θα λανσαρουμε...

Παντως ...Ουτε ταλεντο...ουτε χαρισμα ειναι 

Mindthegap-

# 33 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Kristina_

#7 #23

Χριστινα..γερασες και μυαλο δεν εβαλες...

Φυσικα και γινεται...

Φορωντας μασκα...

Μονο που η μασκα αργα ή γρηγορα θα πεσει...

Kristina_

# 34 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Δεν γινεται να το ξερει, αλλα δεν γινεται και να αλλαξει κατι αν δεν ειναι ηδη «φτιαγμενος» για να το αλλαξει

Λεω γω τωρα (που θεωρω οτι μια πλανη του νου ειναι ο ερωτας και μια αλλη η ,,,»ελευθερη βουληση») αλλα δε θα επιμεινω και στο οτι εχω δικιο η οχι, επειδη δεν εχω την ικανοτητα/δυνατοτητα να το εξηγησω οπως θα επρεπε για να το δεχθουν οσοι δεν ειναι ηδη ετοιμοι γι αυτο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Helenaki4

Αν δεχτούμε οτι ειναι έμφυτο , τότε δεχόμαστε οτι (αν θεωρούμε οτι κάποιος δε γεννήθηκε με αυτό) δεν θα μπορέσει ποτε να το αλλάξει .

Και σας ρωτώ αγαπητοι συνομιλητές . 

Πως μπορεί να ξέρει κανεις αν γεννήθηκε ή όχι ο εαυτός του ?

Εκ του αποτελέσματος ? 

Ποίου αποτελέσματος ? 

Προφανώς και ειναι επιλογή , συντάσσομαι απόλυτα με τη θέση της Mind .

Η υποκρισία έρχεται απο την πεποίθηση οτι «αν δείξω ποιος είμαι θα απορριφθω, κάτσε να δείξω κάτι αλλο μπας και γίνω αποδεκτός» .

Ο φόβος ειναι που την παρακινεί .

Εκεί έξω ο καθεις παίρνει διαφορετικά πράγματα σε καθε τομέα. 

Αν ο κόσμος ήταν ενας και συμπαγής για όλους , τότε δε θα υπήρχε συζήτηση , ούτε αντικρουόμενες απόψεις .

Όλοι βάσει εμπειριών μιλάμε και βλέπεις τι γινεται από διαφορες .

Helenaki4

# 35 στις 23/7/2021
author

Κρις , κατα τη γνώμη μου και η αλλαγή συμπεριλαμβάνεται στις επιλογές , δεν ειναι έμφυτο χαρακτηριστικό . Ισως θέλει επιμονή , αλλα γινεται .

Η ελεύθερη βούληση , όσο μεγαλώνω , καταλαβαίνω οτι όντως ειναι πλάνη , αλλα είμαι σίγουρη οτι δεν το υποστηρίζουμε με την ίδια έννοια .

Όσοι δεν ειναι έτοιμοι να δεχθουν , δε θα το κάνουν , ακόμα κι αν η απάντηση σε ο,τι ρωτούν ειναι μπροστά τους . 

Δεν έχει να κάνει με την πειθώ του αλλου , μιλώντας πάντα βάσει δικών μου εμπειριών .

Πριν έρθει η σωστή ώρα για μένα ας πούμε , πράγματα που τώρα φιλτράρω σαν οφθαλμοφανή , τα απέρριπτα ως παράλογα (δεν ήθελα να τα δεχθώ κι ήταν πιο εύκολο να βλέπω μπροστά μου δράκους , παρα την εξήγηση) . 

Όταν παλι ήρθε η ώρα , άνοιξα διάπλατα αυτιά και μάτια (και ψυχή).

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Kristina_

Δεν γινεται να το ξερει, αλλα δεν γινεται και να αλλαξει κατι αν δεν ειναι ηδη «φτιαγμενος» για να το αλλαξει

Λεω γω τωρα (που θεωρω οτι μια πλανη του νου ειναι ο ερωτας και μια αλλη η ,,,»ελευθερη βουληση») αλλα δε θα επιμεινω και στο οτι εχω δικιο η οχι, επειδη δεν εχω την ικανοτητα/δυνατοτητα να το εξηγησω οπως θα επρεπε για να το δεχθουν οσοι δεν ειναι ηδη ετοιμοι γι αυτο 

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Helenaki4

# 36 στις 23/7/2021
author

Το ξερω οτι μιλας εμπειρικά και βάσει προτέρων εμπειριών εχεις καταλήξει στα συμπεράσματα πιυ αναφέρεις . 

Ειναι η λεγόμενη «αυτοεκπληρούμενη προφητεία» που πολυ σωστά κατα τη γνώμη μου έθιξε η RedInk στο αλλο θέμα .

Η παρατήρηση δεν ξεκινα στην εμπειρία , αλλα στη στάση που κρατούσες ΠΡΙΝ σκάσει μπροστά σου .

Κοιτάς το οτιδήποτε για να τοποθετήσεις τη ματιά σου πάνω σε αυτό . Αν όμως άλλαξεις τη θέση από την οποια το κοιτάς , τότε αλλάζει κι εκείνο . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Broken_Guy

Φίλτατη Helen, διάβασα με μεγάλη προσοχή όλο το κατωσέντονο που λες και εσύ.Γνωρίζοντας λοιπόν ότι αυτή είναι η άποψη σου από αυτά που έζησες, θα τονίσω σε ποια σημεία θα διαφωνούσα μαζί σου:

-Θα διαφωνούσα με το σκεπτικό "αν αντιλαμβάνεσαι κάπως τον εαυτό σου θα είσαι έτσι". Με αυτό το σκεπτικό αν κάποιος αντιλαμβάνεται τον εαυτό του "ως πολύ συμπαθητικό ή πολύ αστείο άτομο σημαίνει ότι είναι". Θα συμφωνούσα πιο πολύ με τον heptamer, πως κάποια πράγματα είναι πιο πολύ θέμα "ταλέντου" ή "ικανοτήτων" παρά αντίληψης.

-Σίγουρα θα υπάρχουν ελάχιστα ζευγάρια που κράτησαν τον έρωτα για πολλά χρόνια (ζευγάρια μιας άλλης εποχής πιστεύω, όχι της τωρινής) αλλά τουλάχιστον για την εποχή μας θα έλεγα πως υπερισχύει αυτό που λένε "ο έρωτας έφυγε και μετατράπηκε σε αγάπη". Το αν είναι καλό αυτό ή όχι είναι άλλο θέμα από μόνο του.

-Εδώ θα συμφωνήσω φυσικά.Πρέπει να σε ελκύει και εμφανισιακά ένας άνθρωπος και κατά την άποψη μου όσοι λένε πως δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η εμφάνιση είναι υποκριτές.

-Τέλος, όσο για τη δική μου τοποθέτηση να θυμάσαι πως αυτά που ανέφερα είναι βάση καταστάσεων που έζησα ως τώρα, συνέπεια λεγόμενων και πράξεων των άλλων ερχόταν σε αντίφαση και αποδεικνύονταν σκάρτα, όχι του ότι ξύπνησα μια μέρα και είπα πως τα πράγματα είναι έτσι έτσι και έτσι. Τώρα ξέρω, θα μου απαντήσεις "λάθος συναναστροφές, λάθος άνθρωποι" και θα συμφωνούσα παλιότερα, όταν όμως βιώνεις καταστάσεις που επαναλαμβάνονται σαν μοτίβο ε δεν θεωρώ σωστό να λέμε συνέχεια "φταίνε οι άλλοι". Άποψη μου φυσικά.

Υ.Γ. Ξέρω δεν είναι ακριβώς το θέμα που περίμενες, αλλά και έτσι πιστεύω να σου απάντησα σε κάποιες απορίες γι αυτά που λέγαμε

Kristina_

# 37 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Περα απο το φιλοσοφικο μπλαμπλα του ερωτηματος, μια χειροπιαστη «αποδειξη» για την πλανη της «ελευθερης βουλησης», που επεισε εμενα προ ετων αν και μονο το «περιγραμμα» της θυμαμαι μονο πλεον (θα ψαξω να το ξαναβρω να το θυμηθω ) ηταν πχ ενα πειραμα κατα το οποιο, αξιοποιωντας τις δυνατοτητες που εχει στη διαθεση της η επιστημη για την παρακολουθηση της λειτουργιας του εγκεφαλου,  διαπιστωθηκε οτι η αποφαση για ποια εναλλακτικη θα επιλεξει καποιος ειχε ηδη ληφθει απο τον εγκεφαλο ενω το υποκειμενο εξακολουθουσε να αναρωτιεται και μετρουσε τα υπερ και τα κατα για να κανει τη «σωστοτερη» επιλογη

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Helenaki4

Κρις , κατα τη γνώμη μου και η αλλαγή συμπεριλαμβάνεται στις επιλογές , δεν ειναι έμφυτο χαρακτηριστικό . Ισως θέλει επιμονή , αλλα γινεται .

Η ελεύθερη βούληση , όσο μεγαλώνω , καταλαβαίνω οτι όντως ειναι πλάνη , αλλα είμαι σίγουρη οτι δεν το υποστηρίζουμε με την ίδια έννοια .

Όσοι δεν ειναι έτοιμοι να δεχθουν , δε θα το κάνουν , ακόμα κι αν η απάντηση σε ο,τι ρωτούν ειναι μπροστά τους . 

Δεν έχει να κάνει με την πειθώ του αλλου , μιλώντας πάντα βάσει δικών μου εμπειριών .

Πριν έρθει η σωστή ώρα για μένα ας πούμε , πράγματα που τώρα φιλτράρω σαν οφθαλμοφανή , τα απέρριπτα ως παράλογα (δεν ήθελα να τα δεχθώ κι ήταν πιο εύκολο να βλέπω μπροστά μου δράκους , παρα την εξήγηση) . 

Όταν παλι ήρθε η ώρα , άνοιξα διάπλατα αυτιά και μάτια (και ψυχή).

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Enikos

Helenaki4

# 38 στις 23/7/2021
author

Εννοείς οτι το υποσυνείδητο είχε δώσει εντολή πριν περάσει αυτή η απόφαση συνειδητά ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Kristina_

Περα απο το φιλοσοφικο μπλαμπλα του ερωτηματος, μια χειροπιαστη «αποδειξη» για την πλανη της «ελευθερης βουλησης», που επεισε εμενα προ ετων αν και μονο το «περιγραμμα» της θυμαμαι μονο πλεον (θα ψαξω να το ξαναβρω να το θυμηθω ) ηταν πχ ενα πειραμα κατα το οποιο, αξιοποιωντας τις δυνατοτητες που εχει στη διαθεση της η επιστημη για την παρακολουθηση της λειτουργιας του εγκεφαλου,  διαπιστωθηκε οτι η αποφαση για ποια εναλλακτικη θα επιλεξει καποιος ειχε ηδη ληφθει απο τον εγκεφαλο ενω το υποκειμενο εξακολουθουσε να αναρωτιεται και μετρουσε τα υπερ και τα κατα για να κανει τη «σωστοτερη» επιλογη

Kristina_

# 39 στις 23/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Κατι τετοιο ,,,συνειδητο/υποσυνηδειτο λογικη/ενστικτο, οπως και να το πει ενας ειναι ο ανθρωπος

Εμενα με εντυπωσιαζει κυριως το γεγονος οτι ενω εχουμε ηδη αποφασισει, καταβαλουμε προσπαθεια να παρουμε μια αποφαση ,,,η λογικη ειναι πιο αργη απ τπ ενστικτο

(Α πιθανον να ειχα διαβασει γι αυτη τη συγρονη εκδοχη του παλιου πειραματος του libet στο «σκεψη, αργη και γρηγορη» του κανενμαν,,,ατιμο εμενταλ )

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Helenaki4

Εννοείς οτι το υποσυνείδητο είχε δώσει εντολή πριν περάσει αυτή η απόφαση συνειδητά ?

Αρέσει στα μέλη Redink, Helenaki4

Broken_Guy

# 40 στις 23/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 159

Θα σταθώ μόνο σε αυτό εδώ που είπες Χριστίνα, θεωρώντας κατά την άποψη μου πάντα, πως όταν μιλάμε για "μεγάλου βαθμού σεξουαλική έλξη" μιλάμε πιο πολύ για πόθο παρά για έρωτα.Μην παρεξηγηθώ, δεν λέω πως κάνεις λάθος, απλά ποτέ δεν έχω συγχύσει αυτές τις δύο έννοιες. Για παράδειγμα, σχεδόν καθημερινά έξω θα δω κοπέλες που μου βγάζουν σεξουαλική έλξη αλλά έρωτα όχι. Ίσως οφείλεται βέβαια αυτό στο ότι θα λάμβανα και άλλους παράγοντες υπόψιν για κάτι τέτοιο.  

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Kristina_

Ο ερωτας θεωρω οτι ειναι σε μεγαλο βαθμο σεξουαλικη ελξη,

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε