Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ερωτεύσιμοι και μη άνθρωποι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Mindthegap-

# 81 στις 25/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3.909
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Heptamer

Κάποιοι σαφώς  λανσάρουν ενσυνείδητα  ένα προΐον εσωτερικής διεργασίας / επιλογής.

Κάποιοι (λίγοι) άλλοι, δεν έχουν ανάγκη αυτή τη διεργασία (γιατί δεν προσδοκούν ή δεν έχουν ανάγκη στο χτίσιμο (θ)ελκτικης εικόνας, επειδή ίσως υπολείπονται των αλλων). Αυτή η εικόνα είναι ενσωματωμένη ήδη  στο "ύφασμα" τους, είναι το "ύφασμα" τους. Βγαίνει αβίαστα, ανεπιτήδευτα, γνήσια, απονηρευτα, δίχως να χρειάζεται να κάνουν κάτι. Δε χρειάζεται να το αποφασίσουν, δε χρειάζεται να το σκεφτούν.

Αυτοί είναι οι ευνοημένοι του (ερωτικού) πράγματος. Ειναι ο εαυτός τους, μα  σε άλλο λεβελ, από τους "κοινούς" υπόλοιπους (που επίσης είναι ο εαυτός τους, αλλά δεν το εκπέμπουν στην ίδια ισχυ).

Κανεις δεν ειναι για οοολους ...ετσι τοσο απλα οπως το περιγραφεις...κοινος...

Ο κοινος για μενα...στα ματια καποιας αλλης ειναι ο θεος...

Αλλιως φερνουμε εδω το Vogue...και καθομαστε να διαβαζουμε αρθρα ολο το καλοκαιρι...

με τιτλο...Πως να γινεται ερωτευσιμοι"...

"Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα των ερωτευσιμων ανθρωπων¨"...κλπ..κλπ...

Αρέσει στο μέλος Broken_Guy

Heptamer

# 82 στις 25/7/2021
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.397

Φέρε εσύ το Vogue "ερωτευσιμη" () και  θα σου αναλύσω εγω ο Θεός διεξοδικά όλα τα άρθρα..

(Το "γινεται" με τε όμως ε!)

Παράθεση:
Σχόλιο # 81 από Mindthegap-

Κανεις δεν ειναι για οοολους ...ετσι τοσο απλα οπως το περιγραφεις...κοινος...

Ο κοινος για μενα...στα ματια καποιας αλλης ειναι ο θεος...

Αλλιως φερνουμε εδω το Vogue...και καθομαστε να διαβαζουμε αρθρα ολο το καλοκαιρι...

με τιτλο...Πως να γινεται ερωτευσιμοι"...

"Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα των ερωτευσιμων ανθρωπων¨"...κλπ..κλπ...

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Mindthegap-

# 83 στις 25/7/2021
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 3.909

Παράθεση:
Σχόλιο # 82 από Heptamer

Φέρε εσύ το Vogue "ερωτευσιμη" () και  θα σου αναλύσω εγω διεξοδικά όλα τα άρθρα..

Αυτη ειναι η διαφορα μας...

Οτι βαριεμαι απιστευτα τις διεξοδικες αναλυσεις αυτων που θεωρω ως...φυσικα..και αυτονοητα

ΥΓ.να μου βαλεις 10 στο τριμηνο...θα το αντεξω...

Heptamer

# 84 στις 25/7/2021
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.397

Έχω και λακωνικό (aka αυτονόητο) mode.

Απλά δεν το διαφημίζω.

Υ.Γ.  Θα σε περάσω...χαριστικα - ελέω πανδημίας -  όμως!

Παράθεση:
Σχόλιο # 83 από Mindthegap-

Αυτη ειναι η διαφορα μας...

Οτι βαριεμαι απιστευτα τις διεξοδικες αναλυσεις αυτων που θεωρω ως...φυσικα..και αυτονοητα

ΥΓ.να μου βαλεις 10 στο τριμηνο...θα το αντεξω...

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Broken_Guy

# 85 στις 26/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 159

Αν αυτή ακριβώς την ερώτηση την ανοίξεις σαν θέμα πιστεύω πως θα πάρεις τουλάχιστον 5 διαφορετικές απαντήσεις (Εκτός φυσικά και αν ξεκαθαρίσεις πως μιλάς μόνο για την σεξουαλική πράξη που αναφέρεται και σαν έρωτας).

Παράθεση:
Σχόλιο # 76 από Enikos

Ειναι υποκειμενικοτητα ο ερωτας?...

Αυτό το παράδειγμα θα το χαρακτήριζα, κατά την άποψη μου πάντα ως άτοπο ως προς το θέμα του έρωτα, καθώς αναφέρεται σε ένα επιστημονικά μελετημένο και ορατά αντιληπτό χώρο ας το πούμε έτσι, που σημαίνει "ξέρω που βρίσκεται, βρίσκω τον πιο αποτελεσματικό τρόπο ή μέσο να τον προσεγγίσω". Με τον έρωτα που λες δεν γίνεται κάτι τέτοιο όμως. (Εκτός ξανά τονίζω αν αναφέρεσαι στον έρωτα σαν καθαρά σεξουαλική πράξη και όχι αυτό που λέμε "είμαι/νιώθω ερωτευμένος).

Παράθεση:
Σχόλιο # 76 από Enikos

Δεν εχει αρχισει εδω και δεκαετιες η εξερευνηση του διαστηματος, στηριγμενη σε "αποψεις" ενος ενδιαφεροντος ντιμπειτ...

Enikos

# 86 στις 26/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.272

Αναφερομαι στον ερωτα ως γεννεσιουργο-εξελικτικη δυναμη και εννοια...συζηταμε κατι αλλο?...

Ειναι κατι αλλο?...

Αυτο που λετε "ειμαι/νιωθω ερωτευμενος" λεω...

Αυτο ειναι ο ερωτας...

Αλλα, ουτε η σεξουαλικη πραξη διαχωριζεται απο τον ερωτα, για να το κανω εγω...

ΚΑΙ το συναισθημα ΚΑΙ η σεξουαλικη πραξη, ειναι ΚΑΙ τα δυο αδιαιρετα συστατικα του ερωτα...

Ειναι τα τερτιπια του ανθρωπου αυτα...

"Να δειξω εξελιγμενος-η, μην με περασει για ευκολη η λιγουρη και βλεπουμε στην πορεια για το κουνελι...", το οποιο ειναι και το ζητουμενο...

Οχι, οχι...εγω δεν λεω αλλα και να εννοω αλλα...λεω παρα πολυ συγκεκριμενα αυτο που θελω να πω...

Αν παρω εκατον εικοσι πεντε διαφορετικες απαντησεις στην ερωτηση περι υποκειμενικοτητας του ερωτα, θα αλλαξει φυση ο ερωτας?...

Επιχειρημα ειναι αυτο?...

Στο παραδειγμα μου, επισημανα πως η εξελιξη δεν στηριζεται σε ατομικες θεωριες και συζητησουλες φιλοσοφικου περιεχομενου, αλλα σε αποδεδειγμενους φυσικους κανονες...και ο ερωτας φυσικος κανονας ειναι...συγκριτικο παραδειγμα εβαλα...

Αλλα, δεν επιασε...τοπο...

Ο ερωτας δηλαδη δεν ειναι επιστημονικα μελετημενος και δεν βρισκεται σε ορατα αντιληπτο χωρο?...

Η χημεια δηλαδη, ειναι υποκειμενικη εννοια και αυτη?...

Οι οργονικες μελετες και οι εκατομμυρια εφαρμοσμενες ανακαλυψεις της ειναι προβοκατσια?...

Τι λες τωρα!...

(και μην μου τονιζεις τι σκεφτεσαι ΕΣΥ, για το τι μπορει να ηθελα να πω ΕΓΩ. Τα καταφερνω λιγακι στην εκφραση...νομιζω...κατι αλλο συμβαινει αν δεν με καταλαβαινεις...και ΠΡΕΠΕΙ να μεταφρασεις τα γραπτα μου...)...

Παράθεση:
Σχόλιο # 85 από Broken_Guy

Αν αυτή ακριβώς την ερώτηση την ανοίξεις σαν θέμα πιστεύω πως θα πάρεις τουλάχιστον 5 διαφορετικές απαντήσεις (Εκτός φυσικά και αν ξεκαθαρίσεις πως μιλάς μόνο για την σεξουαλική πράξη που αναφέρεται και σαν έρωτας).

Αυτό το παράδειγμα θα το χαρακτήριζα, κατά την άποψη μου πάντα ως άτοπο ως προς το θέμα του έρωτα, καθώς αναφέρεται σε ένα επιστημονικά μελετημένο και ορατά αντιληπτό χώρο ας το πούμε έτσι, που σημαίνει "ξέρω που βρίσκεται, βρίσκω τον πιο αποτελεσματικό τρόπο ή μέσο να τον προσεγγίσω". Με τον έρωτα που λες δεν γίνεται κάτι τέτοιο όμως. (Εκτός ξανά τονίζω αν αναφέρεσαι στον έρωτα σαν καθαρά σεξουαλική πράξη και όχι αυτό που λέμε "είμαι/νιώθω ερωτευμένος).

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, la-mer

Broken_Guy

# 87 στις 26/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Οοοκ, εγώ κυρίως αναφερόμουν στην συναισθηματική του προσέγγιση (μιας και οι περισσότεροι από μας δεν είμαστε επιστήμονες ούτε ασχολούμαστε άμεσα με την επιστήμη και αυτή "γνωρίζουμε"), όχι στην νευροεπιστημονική αλλά μιας και πήγε εκεί η κουβέντα θα το ψάξω και αυτό μόλις έχω χρόνο

Παράθεση:
Σχόλιο # 86 από Enikos

Αναφερομαι στον ερωτα ως γεννεσιουργο-εξελικτικη δυναμη και εννοια...συζηταμε κατι αλλο?...

Ειναι κατι αλλο?...

Αυτο που λετε "ειμαι/νιωθω ερωτευμενος" λεω...

Αυτο ειναι ο ερωτας...

Αλλα, ουτε η σεξουαλικη πραξη διαχωριζεται απο τον ερωτα, για να το κανω εγω...

ΚΑΙ το συναισθημα ΚΑΙ η σεξουαλικη πραξη, ειναι ΚΑΙ τα δυο αδιαιρετα συστατικα του ερωτα...

Ειναι τα τερτιπια του ανθρωπου αυτα...

"Να δειξω εξελιγμενος-η, μην με περασει για ευκολη η λιγουρη και βλεπουμε στην πορεια για το κουνελι...", το οποιο ειναι και το ζητουμενο...

Οχι, οχι...εγω δεν λεω αλλα και να εννοω αλλα...λεω παρα πολυ συγκεκριμενα αυτο που θελω να πω...

Αν παρω εκατον εικοσι πεντε διαφορετικες απαντησεις στην ερωτηση περι υποκειμενικοτητας του ερωτα, θα αλλαξει φυση ο ερωτας?...

Επιχειρημα ειναι αυτο?...

Στο παραδειγμα μου, επισημανα πως η εξελιξη δεν στηριζεται σε ατομικες θεωριες και συζητησουλες φιλοσοφικου περιεχομενου, αλλα σε αποδεδειγμενους φυσικους κανονες...και ο ερωτας φυσικος κανονας ειναι...συγκριτικο παραδειγμα εβαλα...

Αλλα, δεν επιασε...τοπο...

Ο ερωτας δηλαδη δεν ειναι επιστημονικα μελετημενος και δεν βρισκεται σε ορατα αντιληπτο χωρο?...

Η χημεια δηλαδη, ειναι υποκειμενικη εννοια και αυτη?...

Οι οργονικες μελετες και οι εκατομμυρια εφαρμοσμενες ανακαλυψεις της ειναι προβοκατσια?...

Τι λες τωρα!...

Enikos

# 88 στις 26/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Που πηγε η κουβεντα...

Αυτη δεν ειναι η κουβεντα και η ουσια του θεματος?...

Περι ερωτος και "παρενεργειων"?...

Εχω παρει μερος σε πολλες τετοιες συζητησεις, περι ερωτος, για εναν και μονο λογο...

Για να διαπιστωσω ποσο καλα ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε...

Και αν μπορεσω να διορθωσω τις ελευθερομεταφρασεις, για ενα ζητημα το οποιο ειναι φυσικος και αδιαμφισβητητος κανονας, τον οποιο εμεις "κατ' εκτιμησιν και αποψιν" θελουμε να τον φερουμε στα μετρα μας υποβοηθουμενοι και επηρεασμενοι απο προσωπικα βιωματα και σκοπιμοτητες...

Θα ηταν πολυ πιο απλα τα πραγματα, αν οι ανθρωποι και των δυο φυλων ειχαν γνωση αυτης της λειτουργιας, αλλα και της συστασης της, ωστε να γλυτωσουν απο τα απειρα προβληματα που οι ιδιοι δημιουργουν, επειδη θελουν να επεμβουν δομικα σε ενα ζητημα το οποιο, απ' οτι βλεπω, τους ειναι αγνωστο...

Και τα αποτελεσματα αυτων των επεμβασεων, τα ζουμε στο πετσι μας...

Ειπαμε...δραση - αντιδραση...Νομος της φυσης και αυτος που διεπει τον συμπαντα κοσμο...

Δεν μπορει κανεις να "μαγειρεψει - κοπτοραψει" τον ερωτα συμφωνα με τα ταπεινα του κινητρα, για να εχει το αλφα η βητα ζητουμενο (απο τον ιδιο) αποτελεσμα...

Δεν μπορει κανεις να χαρακτηρισει ποσοτικα την "ερωτευσιμοτητα" κανενος, με βαση τα μικροσυμφεροντα του...

Ολη η υποκειμενικοτητα βρισκεται σε αυτες τις κουτοπονηρες εφευρεσεις του ανθρωπου, για να προβαλλει εαυτον, με βαση αριθμητικες κλιμακες, καργα "ερωτευσιμο" μπας και σουλουμουτουκουμιασει...

Εχουν γνωσιν οι φυλακες ομως...

Μου ανεβαζεις τις ντοπαμινες? Εχει καλως...Δεν μου τις ανεβαζεις?...Αντε παιδακι μου για μπανια τωρα που λασκαρανε και τα μετρα!...

Μακαρι να μην ξαναβρεθω σε αυτη την "τραγικη" θεση της μειοψηφιας παντως...

Μου ανοιγει την ορεξη και τιναζω τα πεταλα του ψυγειου...

agnwstos_Xi

# 89 στις 27/7/2021
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 597

Παράθεση:
Σχόλιο # 88 από Enikos

Που πηγε η κουβεντα...

Αυτη δεν ειναι η κουβεντα και η ουσια του θεματος?...

Περι ερωτος και "παρενεργειων"?...

Εχω παρει μερος σε πολλες τετοιες συζητησεις, περι ερωτος, για εναν και μονο λογο...

Για να διαπιστωσω ποσο καλα ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε...

Και αν μπορεσω να διορθωσω τις ελευθερομεταφρασεις, για ενα ζητημα το οποιο ειναι φυσικος και αδιαμφισβητητος κανονας, τον οποιο εμεις "κατ' εκτιμησιν και αποψιν" θελουμε να τον φερουμε στα μετρα μας υποβοηθουμενοι και επηρεασμενοι απο προσωπικα βιωματα και σκοπιμοτητες...

Θα ηταν πολυ πιο απλα τα πραγματα, αν οι ανθρωποι και των δυο φυλων ειχαν γνωση αυτης της λειτουργιας, αλλα και της συστασης της, ωστε να γλυτωσουν απο τα απειρα προβληματα που οι ιδιοι δημιουργουν, επειδη θελουν να επεμβουν δομικα σε ενα ζητημα το οποιο, απ' οτι βλεπω, τους ειναι αγνωστο...

Και τα αποτελεσματα αυτων των επεμβασεων, τα ζουμε στο πετσι μας...

Ειπαμε...δραση - αντιδραση...Νομος της φυσης και αυτος που διεπει τον συμπαντα κοσμο...

Δεν μπορει κανεις να "μαγειρεψει - κοπτοραψει" τον ερωτα συμφωνα με τα ταπεινα του κινητρα, για να εχει το αλφα η βητα ζητουμενο (απο τον ιδιο) αποτελεσμα...

Δεν μπορει κανεις να χαρακτηρισει ποσοτικα την "ερωτευσιμοτητα" κανενος, με βαση τα μικροσυμφεροντα του...

Ολη η υποκειμενικοτητα βρισκεται σε αυτες τις κουτοπονηρες εφευρεσεις του ανθρωπου, για να προβαλλει εαυτον, με βαση αριθμητικες κλιμακες, καργα "ερωτευσιμο" μπας και σουλουμουτουκουμιασει...

Εχουν γνωσιν οι φυλακες ομως...

Μου ανεβαζεις τις ντοπαμινες? Εχει καλως...Δεν μου τις ανεβαζεις?...Αντε παιδακι μου για μπανια τωρα που λασκαρανε και τα μετρα!...

Μακαρι να μην ξαναβρεθω σε αυτη την "τραγικη" θεση της μειοψηφιας παντως...

Μου ανοιγει την ορεξη και τιναζω τα πεταλα του ψυγειου...

Διαβάζοντας κάποιες από τις απαντήσεις σου,συμπεραίνω ότι αυτοτρικλοποδιάζεσαι

Εμμέσως πλην σαφώς,παραδέχεσαι ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ερωτεύσιμοι

Enikos

# 90 στις 27/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ειπα και ξαναλεω...Τα ποσοτικα προσημα ειναι τρικ και προθεσεις των ανθρωπων...

Και υποστηριζω οτι ο καθε ανθρωπος ειναι "ερωτευσιμος", υπο τις προσταγες και λειτουργιες του ερωτα...

Ποιο ειναι το εμμεσως πλην σαφως...

Παράθεση:
Σχόλιο # 89 από agnwstos_Xi

Εμμέσως πλην σαφώς,παραδέχεσαι ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωπο το ίδιο ερωτεύσιμοι

Qwerty____55

# 91 στις 27/7/2021
author
Ανδρας / 60 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 201
Την καλημέρα μου σε ολη την παρεα ...Νομιζω οτι καποιοι συζητητες , για το εν λόγω Θεμα , το εχουν ριξει στην Υψηλη Φιλοσοφία ...!!!Και προσπαθούν να ανταγωνιστούν τους υπολοιπους Φιλοσόφους της παρέας ..!!!Τα πράγματα είναι πολύ απλα...Ελατε εδω αγαπητοι αντρες της παρέας μας και πείτε μας , ..Για ποιον , η , ποιους συγκεκριμενους λόγους ερωτεύεστε μια γυναικα ..???Και εσεις αγαπητες γυναίκες της παρεας , πειτε μας ... Για ποιον η. ποιους συγκεκριμενους λογους ερωτευεστε εναν αντρα .. ???Άραγε , Μπορείτε ???Αν Ναι !!! Τοτε απαντηστε ...Αν Όχι. !!! Τοτε Αλλάξτε Θεμα .Τωρα θα μου πεις ...Μωρε και Θεμα να αλλαξουμε ,, παλι στην Φιλοσοφια !!! θα το ρίξουμε.. !!!Με προσοχή και υπομονη , περιμένω να διαβασω τις τοποθετησεις σας...Αν παλι , νομίζετε οτι μπηκα "" σφηνα "" στον Φιλοσοφικο σας οίστρο. , ,, Τοτε αγνοειστε με...

Broken_Guy

# 92 στις 27/7/2021
author
Ανδρας / 30 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα

Ο καθείς με την άποψη του Άγνωστε, όπως είπα και πιο πάνω δεν περίμενα από κανέναν την σωστή απάντηση, αλλά την άποψη του (ούτε την νευρόεπιστημονική απάντηση του Enikou θα δεχτώ ως αλάθητη φυσικά,αλλά δέχομαι ότι είναι η άποψη του απ αυτά που γνωρίζει ή έχει μελετήσει...το αν οι πηγές είναι αξιόπιστες είναι άλλο θέμα...) μιας και το θέμα μου έχει πιο πολύ να κάνει με την θεωρητική/ψυχολογική πλευρά του έρωτα (ίσως έπρεπε να το τονίσω και εγώ αυτό στο θέμα), όπως και την αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι από εμάς (εξ ου και η υποκειμενικότητα), παρά με την πρακτική. Πχ. κανείς δεν θα πει "Έλα να γίνουμε ζευγάρι γιατί μου ανεβάζεις την σεροτονίνη και με κάνεις να εκκρίνω ωκυτοκίνη και βαζοπρεσσίνη". Αντιθέτως οι περισσότεροι θα πούμε "Σε θέλω γιατί δεν μπορώ να ζήσω μακριά σου και να σε βγάλω από το μυαλό μου" για παράδειγμα...το ποιες χημικές διεργασίες μπορεί να συμβαίνουν στον εγκέφαλο και συμβαίνει αυτό δεν νομίζω να απασχολεί τους πολλούς.  

Παράθεση:
Σχόλιο # 89 από agnwstos_Xi

Εμμέσως πλην σαφώς,παραδέχεσαι ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ερωτεύσιμοι

Αρέσει στο μέλος apolitiii

Kristina_

# 93 στις 27/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία
Απαντήσεις: 1.896

Εμεις (εγω στο #8) τοποθετηθηκαμε πρωτα και μετα μια και το φερε η πορεια της συζητησης, γιατι να μην το  φιλοσοφησαμε κιολας οσο μπορουμε και οσο θελουμε??!!! Εσεις ???

Παράθεση:
Σχόλιο # 91 από Qwerty___55
Την καλημέρα μου σε ολη την παρεα ...Νομιζω οτι καποιοι συζητητες , για το εν λόγω Θεμα , το εχουν ριξει στην Υψηλη Φιλοσοφία ...!!!Και προσπαθούν να ανταγωνιστούν τους υπολοιπους Φιλοσόφους της παρέας ..!!!Τα πράγματα είναι πολύ απλα...Ελατε εδω αγαπητοι αντρες της παρέας μας και πείτε μας , ..Για ποιον , η , ποιους συγκεκριμενους λόγους ερωτεύεστε μια γυναικα ..???Και εσεις αγαπητες γυναίκες της παρεας , πειτε μας ... Για ποιον η. ποιους συγκεκριμενους λογους ερωτευεστε εναν αντρα .. ???Άραγε , Μπορείτε ???Αν Ναι !!! Τοτε απαντηστε ...Αν Όχι. !!! Τοτε Αλλάξτε Θεμα .Τωρα θα μου πεις ...Μωρε και Θεμα να αλλαξουμε ,, παλι στην Φιλοσοφια !!! θα το ρίξουμε.. !!!Με προσοχή και υπομονη , περιμένω να διαβασω τις τοποθετησεις σας...Αν παλι , νομίζετε οτι μπηκα "" σφηνα "" στον Φιλοσοφικο σας οίστρο. , ,, Τοτε αγνοειστε με...

Enikos

# 94 στις 28/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Και οταν πειναμε, λεμε "πειναω", δεν λεμε "ειναι ωρα για τις ταδε βιταμινες, επειδη τις εχει αναγκη το βιολογικο μου εργοστασιο και το αλφα, βητα, γαμα, δελτα οργανο μου"...

Η εκφραση που εχουμε μαθει να λεμε γι' αυτην την λειτουργια, ακυρωνει τον βιολογικο αυτον κανονα?...

Για το ποσο εγκυρες ειναι οι...πηγες μου, τι να πω...

Οτι ζουμε απο τυχη?...

Οτι υπαρχουμε απο μια θεωρητικη ενατενιση?...

Οτι τα δισεκατομμυρια των ανθρωπων και των ειδων, υπαρχουν απο τον βαθμο "ερωτευσιμοτητας"?...

Οτι οι κανονες της φυσικης υποκεινται σε ισχυ κατοπιν "αποψεων"?...

Να παραθεσω Δαρβινο?...

Να παραθεσω Κοσμογονια?...

Να παραθεσω Πλατωνα?...

Ειμαι βεβαιος οτι θα αμφισβητηθουν απο..."αποψεις" και δια βοης γκαλοπ...

Ειπα να βοηθησω, ως προς το γνωστικο σκελος του θεματος...

Αλλα βλεπω οτι ακομα υποστηριζουμε πραγματα, για τα οποια θα διαβασουμε...αργοτερα...

Καλυτερα να ξανανεβει το θεμα οταν θα εχουμε διαβασει...

Για να μην επικαλουμαστε τα ποσοστα συμφωνιας των διπλανων μας, αλλα την γνωση μας...

Πιο τιμιο το βρισκω...

Qwerty____55

# 95 στις 28/7/2021
author
Αγαπητη. Kristina...Και βεβαια και εσυ , αλλα και οι υπολοιποι συνομιλητες ,,, εχετε δικαιωμα να το ...Φιλοσοφητε !!!Ομως , Φιλοσοφητε , δίχως να καταλαβαινει ο ενας τον αλλο ...Εβαλα ενα απλο ερωτημα και βλεπω οτι δεν μπορεσες , πρωτη εσύ αγαπητη Kristina , να απαντησεις ..!!!Αναρωτιέμαι...Αν δεν μπορεις να δωσεις απαντησεις σε απλα ερωτηματα , ... πως θα μπορεσεις να απαντησεις , στα συνθετα , πολυπλοκα , τα δυσκολα Θεματα...???Και κατι ακομα αγαπητη kristina...Για να Φιλοσοφησεις ... Θα πρεπει να εχεις βαθεια γνωση πραγμάτων , μεγαλη εμπειρία , μορφωση στην ζωη και οχι μονο απο πτυχια , μεταπτυχιακα κλπ. αλλα και να αντιλαμβάνεσαι το καθετί , που συμβαινει γυρω μας...Αν λοιπον διαθέτεις μερικα απο τα πιο πανω ,, ,, Τοτε Φιλοσοφησε το !!!Θα χαρω πολυ ,, να παρακολουσω την συνέχεια της Φιλοσοφημενης συζήτησης. .. !!!Σίγουρα κάτι περισσότερο θα μαθω και εγω !!!

Kristina_

# 96 στις 28/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Μπα κακο που μας βρηκε!!! (ατιμα σκυλια καθε μερα στις 6 θα με ξυπνατε?,,,βεβαια οκ σε ωρα τατζικισταν ειναι 9, οποτε καλα κανετε)

Και γιατι να απαντησουμε στα ερωτηματα σου? Ποιος εισαι? ο ανακριτης??? Η ο αρμοδιος εισαγγελεας της εδρας «ποιος επιτρεπεται να κανει τι, πως και ποτε?» ,,, ευτυχως, οχι, ναι, ευτυχως, που ηρθες -κι ας αργησες, καιρος να μπει μια ταξη εδω  

Συγνωμη σπασμενοαγορι αλλα δε μπορεσα να συγκρατηθω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 95 από Qwerty___55
Αγαπητη. Kristina...Και βεβαια και εσυ , αλλα και οι υπολοιποι συνομιλητες ,,, εχετε δικαιωμα να το ...Φιλοσοφητε !!!Ομως , Φιλοσοφητε , δίχως να καταλαβαινει ο ενας τον αλλο ...Εβαλα ενα απλο ερωτημα και βλεπω οτι δεν μπορεσες , πρωτη εσύ αγαπητη Kristina , να απαντησεις ..!!!Αναρωτιέμαι...Αν δεν μπορεις να δωσεις απαντησεις σε απλα ερωτηματα , ... πως θα μπορεσεις να απαντησεις , στα συνθετα , πολυπλοκα , τα δυσκολα Θεματα...???Και κατι ακομα αγαπητη kristina...Για να Φιλοσοφησεις ... Θα πρεπει να εχεις βαθεια γνωση πραγμάτων , μεγαλη εμπειρία , μορφωση στην ζωη και οχι μονο απο πτυχια , μεταπτυχιακα κλπ. αλλα και να αντιλαμβάνεσαι το καθετί , που συμβαινει γυρω μας...Αν λοιπον διαθέτεις μερικα απο τα πιο πανω ,, ,, Τοτε Φιλοσοφησε το !!!Θα χαρω πολυ ,, να παρακολουσω την συνέχεια της Φιλοσοφημενης συζήτησης. .. !!!Σίγουρα κάτι περισσότερο θα μαθω και εγω !!!

Enikos

# 97 στις 28/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Η χημεια του ανθρωπινου σωματος ΔΕΝ ειναι φιλοσοφια, Κυριε Δημητροπουλε...

Ουτε οι φυσικοι κανονες...

Εισαι βεβαιος οτι κατανοεις την συζητηση?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 91 από Qwerty___55

Enikos

# 98 στις 28/7/2021
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Βρε τρισκαταρατε Λαμπρο...εσυ?...

Αρέσει στο μέλος la-mer

Qwerty____55

# 99 στις 28/7/2021
author
Καλημέρα Kristina...Ουτε ανακριτης ειμαι ,,,αλλα ουτε και ο αρμοδιος εισαγγελεας της εδρας..!!!Ειμαι ενας απλος άνθρωπος , και παρακολουθω μια συζητηση ,, που γίνεται για το συγκεκριμένο Θεμα...και σε πληροφορω οτι δεν περιμενω να μαθω ...μεσα από αυτη , την Φιλοσοφιμενη συζητηση ,,, γιατί ηδη εχω δικη μου διαμορφωμενη άποψη ..Και βέβαια δεν ειναι απαραίτητο να απαντήσετε στα ερωτηματα μου ,,,αλλα και ουτε προσπαθω να βαλω μια ταξη στην συγκεκριμένη συζήτηση... πόσο μάλλον δε στο μυαλο σου... δηλαδή ,, στον τροπο με τον οποιο σκεφτεσαι.. !!!Το να με αποκαλείς... " σπασμενο αγορι " ... Εχω να σου πω οτι , αν ...λεω , αν γνωριζεις τι σημαίνει η λεξη ,, " σπασμένο " .Τουλάχιστον εξηγησε το , ωστε να το μαθω και εγω , αλλα και οι υπολοιποι , της παρεας ...Την να την κάνεις την Φιλοσοφια , οταν δεν γνωριζεις την έννοια , κάποιων λεξεων !!!Την καλημέρα μου .. Kristina σε σενα και στους υπόλοιπους φίλους της παρεας ..

Kristina_

# 100 στις 28/7/2021
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Λετονία

Σπασμενοαγορι δλδ broken_boy ειναι ο θεματοθετης, (δηλαδη αυτος που ξεκινησε το θεμα στο οποιο σχολιαζουμε τωρα), απο τον οποιο και ζητησα συγνωμη χαριτολογώντας για τη συνεχιση της ασχετης και επικριτικης συζητησης (που ξεκινησες εσυ και εγω συνεχισα) στο θεμα του

Νομιζω οι «υπολοιποι της παρεας» καταλαβαν αμεσως σε ποιον αναφερομουν, αλλα οκ εσυ δικαιολογησε, αφου απο οτι καταλαβαινω εισαι μαλλον νεος στην ηλεκτρονικη επικοινωνια,,,

Θα σου πω λοιπον, (μια και κατα πως φαινεται ειμαι εμπειροτερη απο σενα οσον αφορα την εν γενει επικοινωνια των ανθρωπων) οτι καλο ειναι να προσπαθησεις να μη βγαζεις βιαστικα συμπερασματα και να μη υποτιμας οτι εσυ δεν κατεχεις η οτι εσυ δεν καταλαβαινεις, ουτε να εχεις τοσο μεγαλη σιγουρια οτι γνωριζεις η καταλαβαινεις καποια πραγματα καλυτερα απο τον η τους συνομιλητες σου ,,,αυτα τα λιγα ειναι αρκετα για να μη παρεξηγιεσαι χωρις λογο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 99 από Qwerty___55
Καλημέρα Kristina...Ουτε ανακριτης ειμαι ,,,αλλα ουτε και ο αρμοδιος εισαγγελεας της εδρας..!!!Ειμαι ενας απλος άνθρωπος , και παρακολουθω μια συζητηση ,, που γίνεται για το συγκεκριμένο Θεμα...και σε πληροφορω οτι δεν περιμενω να μαθω ...μεσα από αυτη , την Φιλοσοφιμενη συζητηση ,,, γιατί ηδη εχω δικη μου διαμορφωμενη άποψη ..Και βέβαια δεν ειναι απαραίτητο να απαντήσετε στα ερωτηματα μου ,,,αλλα και ουτε προσπαθω να βαλω μια ταξη στην συγκεκριμένη συζήτηση... πόσο μάλλον δε στο μυαλο σου... δηλαδή ,, στον τροπο με τον οποιο σκεφτεσαι.. !!!Το να με αποκαλείς... " σπασμενο αγορι " ... Εχω να σου πω οτι , αν ...λεω , αν γνωριζεις τι σημαίνει η λεξη ,, " σπασμένο " .Τουλάχιστον εξηγησε το , ωστε να το μαθω και εγω , αλλα και οι υπολοιποι , της παρεας ...Την να την κάνεις την Φιλοσοφια , οταν δεν γνωριζεις την έννοια , κάποιων λεξεων !!!Την καλημέρα μου .. Kristina σε σενα και στους υπόλοιπους φίλους της παρεας ..

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε