Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ανταλλαγή συντρόφων (swinging)

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

apolitiii

# 1 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 851
'Aρεσαν+: 0%

Ανταλλαγή συντρόφων (swinging)

Η ανταλλαγή συντρόφων (ή "ανταλλαγή γυναικών", η "ανταλλαγή ανδρών") γνωστή διεθνώς 

ως Swinging, είναι μια μη μονογαμική συμπεριφορά, κατά την οποία τα μέλη που απαρτίζουν ένα ζευγάρι, ασχολούνται σεξουαλικά με άλλους, για λόγους αναψυχής ή για κοινωνικούς λόγους.Η ανταλλαγή συντρόφων είναι μια μορφή "ανοικτής  σχεσης".Πολλοι άνθρωποι ακολουθούν αυτό το είδος σχέσης για μια πλειάδα λογων. Αρκετοί αναφέρουν την αυξημένη ποσότητα, την ποιότητα και την συχνότητα του σεξ. Άλλοι δοκιμάζουν το Swinging από περιέργεια ή για να εμπλουτίσουν την σεξουαλική τους ζωή. Άλλα ζευγάρια θεωρούν ότι τους βοηθά να ενδυναμώσουν την σχέση τους.Πηγή : WikipediaΑν σας πρότεινε ο/η σύντροφός σας να κάνετε swinging θα συμφωνουσατε ή όχι...

archagellos

# 2 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.527

Αγαπητη ,

μηπως πριν φτασουμε στο Ναι ή Οχι ...θα πρεπει να ανλυσουμε τι ειδους συντροφο θελουμε ? Πως τον βλεπουμε ? Τι σκεφτομαστε για την σχεση ? ή τι ειδους σχεση θελουμε .

Διοτι ενα πολυ μικρο ποσοστο ειναι εκεινο που ειναι Ανοιχτο στο ολο θεμα ...η πλειοψειφια μπαινει στο ολο θεμα οχι για την ενδυναμωση της σχεσης ...αλλα για την επικαλυψη της διαλυμενης σχεση τους .

Διοτι εχεις καποιο λογο να θες να πηδας απο εδω και απο εκει ...και να πας να παντρευτεις ? ή να κανεις οικογενεια ? και μετα να παρεις την/τον συντροφο σου και να γυρνας απο meeting σε meeting ?

Και βεβαια υπαρχει οταν θες να καλυψεις ...κατι . 

Το μικροτερο ποσοστο ...πειραματιζεται και στο τελος ..τσακώνονται.

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 3 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.741

Ιιιι!!! ...

Οθπσ...Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Αρέσει στα μέλη archagellos, apolitiii

apolitiii

# 4 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Μα οταν ξεκινάς μία σχέση με σκοπό τον γάμο και την οικογένειά... συνήθως υπάρχει ο ερωτας... την. 

Βρισκουν και οι δυο στο σεξ   οπότε δεν υπαρχει θεμα swinging  ...το θέμα δημιουργειται μετά απο κάποια 

χρόνια οταν οι δυο ή ο ενας απ' τους δυο αρχιζει να βαριεται το μεταξύ τους σεξ...

Εχεις ακούσει καποιους που λένε μετα απο χρόνια γάμου η σχεσης: "τώρα οταν πιάνω το μπουτι της 

συντροφου μου, ειναι σαν να πιάνω το δικό μου" ? ... αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει ερωτικη έλξη στο ζευγάρι 

...το σεξ εχει γίνει πλεον ρουτινα...

Αυτοι που επιλεγουν το Swinging πιστευουν οτι ειναι καλύτερα να συμφωνησουν οι δύο της σχεσης να 

κανουν σεξ με αλλους συντροφους ο ενας παρουσία του άλλου, παρα ο ενας  της σχεσης να κερατωνει τον 

αλλον κρυφα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από archagellos

Αγαπητη ,

μηπως πριν φτασουμε στο Ναι ή Οχι ...θα πρεπει να ανλυσουμε τι ειδους συντροφο θελουμε ? Πως τον βλεπουμε ? Τι σκεφτομαστε για την σχεση ? ή τι ειδους σχεση θελουμε .

Διοτι ενα πολυ μικρο ποσοστο ειναι εκεινο που ειναι Ανοιχτο στο ολο θεμα ...η πλειοψειφια μπαινει στο ολο θεμα οχι για την ενδυναμωση της σχεσης ...αλλα για την επικαλυψη της διαλυμενης σχεση τους .

Διοτι εχεις καποιο λογο να θες να πηδας απο εδω και απο εκει ...και να πας να παντρευτεις ? ή να κανεις οικογενεια ? και μετα να παρεις την/τον συντροφο σου και να γυρνας απο meeting σε meeting ?

Και βεβαια υπαρχει οταν θες να καλυψεις ...κατι . 

Το μικροτερο ποσοστο ...πειραματιζεται και στο τελος ..τσακώνονται.

Keep Walking

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

apolitiii

# 5 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Συναδελφε δικαιο έχεις να σε εκπλησει το swinging...στην Ελλάδα δεν είναι τόσο διαδεδομενο... ή ειναι 

διαδεδομενο ομως πηγαινουν κρυφά και θελουν την ανωνυμια τους,  εδώ όμως συνηθίζεται πολυ...ισως 

είναι πιο απελευθερωμενοι οι Αγγλοι...εμας μας θεωρουν ντεμοντε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Enikos

Ιιιι!!! ...

Οθπσ...Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

argaard

# 6 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.264

οχι

είναι η σύντομη απάντηση.

Εάν είχα μια γυναίκα που με ικανοποιούσε σεξουαλικά, δεν θα ήθελα να την μοιραστώ, όπως δεν θα μοιραζόμουν οτιδήποτε πολύτιμο έχω, αν μου ζητούσε μια τέτοια γυναίκα να την μοιράζομαι θα κοιτουσα τι μπορώ να κάνω αν μπορώ να κάνω κάτι για να μην έχει αυτή την ανάγκη αν συνέχιζε να την έχει θα γινόμουν κουρέλι αλλά θα την χώριζα (μερικά πράγματα δεν διορθώνονται ότι και να κάνεις).

Αν δεν με ικανοποιούσε θα κοιτούσα αν μπορεί να διορθωθεί η κατάσταση και να φτάσουμε στην παραπάνω παράγραφο η θα σκεφτόμουν να απαλλαγώ από μια τέτοια σχέση.

Επειδή είμαι φιλομαθής αν και δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, εχω φροντίσει να έχω μια άποψη έστω και σε θεωρητικο επιπεδο, και η άποψη μου για το swinging στην πραγματική ζωή (όχι στη καλλιτεχνική του απόδοση), είναι ανάλογη της παραλίας γυμνιστών, στο 99% δεν πρόκειται να συναντήσεις σε τέτοια μέρη όμορφους και καλλίγραμμους συνδετημώνες, και επειδή όσον αφορά το σεξ για μένα 90% μετράει το περιτύλιγμα δεν νομίζω πως θα με ικανοποιούσε μια τέτοια εμπειρία. 
Αρέσει στα μέλη zvh2015, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

Broken_Guy

# 7 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Απαντήσεις: 252
Γενικότερα η άποψη μου επί του θέματος είναι πως αν έχεις βαρεθεί το σεξ με τον άνθρωπο σου έχεις γενικά βαρεθεί τον ίδιο τον άνθρωπο αυτόν.Μου είναι δύσκολο να δεχτώ πως όλα τα υπόλοιπα στη σχέση/γάμο σας είναι τέλεια αλλά στο σεξ μόνο έχει επέλθει κορεσμός.Και για να το θεμελιώσω περισσότερο αυτό που λέω θα ρωτούσα έναν swinger π.χ. τι παραπάνω μπορεί δηλαδή να κάνει αυτός ο άλλος άνθρωπος που δεν μπορεί να κάνει ο σύντροφος σου στο σεξ ώστε να θέλεις να συνευρεθείς μαζί του; Τίποτα φυσικά, άρα το ζητούμενο σου είναι η συναναστροφή με έναν καινούργιο άνθρωπο, άρα βαρέθηκες γενικά τον σύντροφό σου.
Υ.Γ. Και η σύντομη απάντηση στο ερώτημα είναι όχι φυσικά. Για μένα τουλάχιστον το swinging, παραμένει απιστία, γνωρίζοντας το και μη.
Αρέσει στα μέλη indians1, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

apolitiii

# 8 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Θα ξεκινήσω απ' το τέλος...το swinging είναι " συμφωνημενη" μοιχεια, απο τους δυο που βρισκονται σε σχέση 

ή σε γαμο, δεν ειναι απιστια με την έννοια του πισωπλατου κερατωματος στα κρυφα...

Το ζευγάρι για να παει στο swinging έχει βαρεθει το μεταξύ τους σεξ , δεν είναι ότι ο καθένας δεν θέλει να 

ξανακανει σεξ με κανένα... άρα στο swinging ανακαλυπτουν νέους τρόπους στο σεξ , εμπλουτιζουν τις  

γνώσεις τους και αποκτούν νέες εμπειρίες, γι' αυτό πολλοί λένε ότι ανανεωνεται η σχέση τους...

Βέβαια σχετικο είναι αυτό γιατι υπάρχει το ρίσκο να φύγει ο καθένας με διαφορετικό σύντροφο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Broken_Guy
Γενικότερα η άποψη μου επί του θέματος είναι πως αν έχεις βαρεθεί το σεξ με τον άνθρωπο σου έχεις γενικά βαρεθεί τον ίδιο τον άνθρωπο αυτόν.Μου είναι δύσκολο να δεχτώ πως όλα τα υπόλοιπα στη σχέση/γάμο σας είναι τέλεια αλλά στο σεξ μόνο έχει επέλθει κορεσμός.Και για να το θεμελιώσω περισσότερο αυτό που λέω θα ρωτούσα έναν swinger π.χ. τι παραπάνω μπορεί δηλαδή να κάνει αυτός ο άλλος άνθρωπος που δεν μπορεί να κάνει ο σύντροφος σου στο σεξ ώστε να θέλεις να συνευρεθείς μαζί του; Τίποτα φυσικά, άρα το ζητούμενο σου είναι η συναναστροφή με έναν καινούργιο άνθρωπο, άρα βαρέθηκες γενικά τον σύντροφό σου.
Υ.Γ. Και η σύντομη απάντηση στο ερώτημα είναι όχι φυσικά. Για μένα τουλάχιστον το swinging, παραμένει απιστία, γνωρίζοντας το και μη.

Αρέσει στα μέλη maraki_lar_1980, Paralia48 και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 9 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Θα συμφωνησω σε αυτο,,,οχι δεν ειναι απιστια

Αλλα γιατι να θες να παραμεινεις με καποιον που τον βαριεσαι τοσο πολυ??? Η ευκολη απαντηση ειναι το βολεμα,,,συνηθεια, χρημα κλπ και επειδη προσωπικα απορριπτω τα βολεματα που αφορουν και αλλους ανθρωπους,,,απορριπτω και το swinging και τους swingers ,,,ετσι απλα 

Βεβαια ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει ,,, μακρια μου ομως,,,πλιιιζζζ) !!! Τι τη «θελει» λοιπον την εγκριση μου (μας) και πιεζει με φρασουλες «ντεμοντε», «εισαστε πισω» κλπκλπ ???

Αρέσει στα μέλη indians1, apolitiii

Helenaki4

# 10 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.883

Εδώ μάλλον καταθέτουμε προσωπικές απόψεις , καθώς σωστό και λάθος δεν υπάρχει .

Αδυνατώ να ξεχωρίσω τον έρωτα που μπορεί να νιώσω ,από την ...»απόδοση» στο γήπεδο του σεξ .

Αν είμαι ερωτευμένη , όλα με καλύπτουν .

Αν το σεξ ειναι ξενερωτο , αυτό μέσα μου προδίδει φτωχια συναισθηματική .

Για μένα δεν υπάρχει «τον θελω , αλλα δεν ταιριάζουμε στο σεξ» . 

Τα όργανα του σώματος ειναι εκεί για να εκτελέσουν τις εντολές του μυαλού . 

Και σαν μονογαμική , αυτό προσφέρω και αυτό αξιώ από το σύντροφο μου .

Η αποκλειστικότητα ειναι η βάση πάνω στην οποια μπορεί να αναπτυχθεί μια υγιής σχέση για τα δικα μου πρότυπα . 

Φρονώ παντως οτι οι σουινγκερς δεν παρακινώνται από την πλήξη , αλλα από κάποια διαστροφή που μέσω της «νόμιμης» συνεύρεσης τους προσφέρει ευχαρίστηση .

Δείτε τη σκηνή από την ταινία Safe Sex , κατα την οποια τεσσερεις «θείοι» γνωρίζονται μέσω αγγελίας για ...αταξίες  (Χρυσομάλλης , Καβογιαννη, Παπακωνσταντίνου και σια , ακαταμάχητοι).

Αρέσει στα μέλη D747474, indians1 και σε ακόμα 8 μέλη.

apolitiii

# 11 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Κριστινα...ντεμοντε μας λένε οι συνάδελφοι μας στη δουλειά επειδή και εμείς δεν συμφωνούμε με το 

swinging...και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί...

Δεν ειπα κανεναν ντεμοντε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Kristina_

Θα συμφωνησω σε αυτο,,,οχι δεν ειναι απιστια

Αλλα γιατι να θες να παραμεινει με καποιον που τον βαριεσαι τοσο πολυ??? Η ευκολη απαντηση ειναι το βολεμα,,,συνηθεια, χρημα κλπ και επειδη προσωπικα απορριπτω τα βολεματα που αφορουν και αλλους ανθρωπους,,,απορριπτω και το swinging και τους swingers ,,,ετσι απλα 

Βεβαια ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει ,,, μακρια μου ομως,,,πλιιιζζζ) !!! Τι τη «θελει» λοιπον την εγκριση μου (μας) και πιεζει με φρασουλες «ντεμοντε», «εισαστε πισω» κλπκλπ ???

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Broken_Guy

# 12 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Απαντήσεις: 252

Μ αυτό θα συμφωνήσω apoliti

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από apolitiii

Βέβαια σχετικο είναι αυτό γιατι υπάρχει το ρίσκο να φύγει ο καθένας με διαφορετικό σύντροφο...

Ωστόσο θα διαφωνήσω με όλα τα υπόλοιπα. "Συμφωνημένη" μοιχεία λες. Σωστό, αλλά δεν παύει κατ εμέ να αποτελεί μοιχεία. Πρώτον αυτό. Δεύτερον λες "ανακαλύπτουν νέους τρόπους στο σεξ, εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους". Και εγώ θα απαντούσα πως αυτά μπορείς να τα πετύχεις και από το διαδίκτυο, από ανάλογα sites κλπ. και να τα δοκιμάσεις με τον/την σύντροφο σου. Και τέλος λες "ανανεώνεται η σχέση τους". Ξέρεις τι μου θυμίζει έμενα αυτό; Κάτι άτομα που έχουν..."έφεση" στο ποτό για να το πω κομψά και όταν βγαίνουν έξω λένε "Εμ τι; Δεν θα πιούμε κάνα 2 μπουκάλια ουίσκι π.χ. και απόψε για να κάνουμε κέφι; Κατά την άποψη μου υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι για να ανανεωθεί μια βαλτωμένη σχέση και δεν είναι ανάγκη αυτοί οι τρόποι να είναι συνδεδεμένοι με το σεξ. Δεν είναι το παν το σεξ σε μια σχέση για εμένα τουλάχιστον, σίγουρα άλλοι, όπως οι swingers που ανέφερες, δεν το βλέπουν έτσι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από apolitiii

Θα ξεκινήσω απ' το τέλος...το swinging είναι " συμφωνημενη" μοιχεια, απο τους δυο που βρισκονται σε σχέση 

ή σε γαμο, δεν ειναι απιστια με την έννοια του πισωπλατου κερατωματος στα κρυφα...

Το ζευγάρι για να παει στο swinging έχει βαρεθει το μεταξύ τους σεξ , δεν είναι ότι ο καθένας δεν θέλει να 

ξανακανει σεξ με κανένα... άρα στο swinging ανακαλυπτουν νέους τρόπους στο σεξ , εμπλουτιζουν τις  

γνώσεις τους και αποκτούν νέες εμπειρίες, γι' αυτό πολλοί λένε ότι ανανεωνεται η σχέση τους...

Αρέσει στο μέλος apolitiii

Qwerty____55

# 13 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 610
Αγαπητή Apolitiii...Το swinging...στην Ελλάδα δεν είναι τόσο διαδεδομενο... οπως ακριβώς μας λες...Θα κανω μια ερώτηση...Πως συνηθίζεται στο United Kingdom ...??? ,,, Και τα δυο ζευγάρια , να βρίσκονται στον ιδιο χωρο ???Δλδ. Και οι τέσσερεις ...ολοι μαζι ??? Παντως εγω ,, πρότεινα στην νυν , συντροφο μου , την προηγμένη , αυτη διαδικασία και δεν συμφωνησε...Εσυ ,, ειχες κάποια ανάλογη εμπειρία ??? Και αν ..ναι..Δωσε συμβουλές ...
Αρέσει στα μέλη apolitiii, Enikos

Enikos

# 14 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αν το παθαμε κιαφτο...

Τι να πω...

Ειναι πολυ σοβαρα τα πραγματα, αλλα...

Ας τους θυμισουμε οτι οι Αρχαιοι Ελληνες, τα πρωτα που τους διδαξαν οταν τους βρηκαν...στην κατασταση που τους βρηκαν...ηταν...

Να μην πηγαινουν με την μανα τους και να μην τρωνε τους νεκρους τους...

Διαχρονικα ανεπιδεκτοι...μαλλον...

Διαχρονικα απολιτιστοι και αρπαγες της ιστοριας των αλλων λαων...

Να...

Γιαφτο λεω οτι ειναι σοβαρα τα πραματα, να μας λενε αυτουνοι, εμας, δεμονδε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από apolitiii

οι Αγγλοι...εμας μας θεωρουν ντεμοντε...

Αρέσει στα μέλη archagellos, apolitiii

Redink

# 15 στις 12/8/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πώς ορίζεις το "συνηθίζεται πολύ" apolitii; π.χ. σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο google οι εκτιμήσεις μιλούν για ένα 2-10% των ζευγαριών σε δυτικές χώρες. Το ότι στην Αγγλία δεν έχουν πρόβλημα να το συζητήσουν όσοι το κάνουν δε σημαίνει αναγκαστικά ότι "συνηθίζεται". Ούτε ότι αξίζει να το υιοθετήσουν οι διάφορες κοινωνίες. Όσοι το κάνουν, εννοείται ότι θα σου υπερασπιστούν την επιλογή τους με ποικίλα επιχειρήματα. Αυτό όμως κατά τη γνώμη μου δε σημαίνει ότι είναι διαδεδομένο, απλά ότι στο UK δεν είναι ταμπού να συζητηθεί όσο στην Ελλάδα. Όσο για το αν μας θεωρούν ντεμοντε οι Άγγλοι, αυτοί σαν κοινωνία σνομπαραν εξ απανεκαθεν την Ευρώπη (the "Continent" όπως την αποκαλούν για να διαχωρίσουν την αυτού μεγαλειότητα τους) δηλ. όλους τους υπόλοιπους Ευρωπαίους για τον χ ή ψ λόγο. Τους έχει μείνει χούι από τότε που ήταν Αυτοκρατορία και είχαν καβαλήσει όλη την υφήλιο, οπότε δεν αποτελεί κάνα αξιοσημείωτο επιχείρημα. Ούτε είναι αναγκαστικά όλοι οι Άγγλοι σαν τους Άγγλους του κύκλου σου...Το να σε πούνε "ντεμοντε" γιατί δεν γουστάρεις το swinging μου ακούγεται κάτι σαν την αλεπού με την κομμένη ουρά από το μύθο του Αισώπου ή σνομπισμος. Οι δικές μου παρέες Άγγλων πάντως δε μου ξεφουρνισαν ποτέ τέτοιες ατάκες και έχω γνωρίσει κάμποσους.Για να απαντήσω και την ερώτηση σου... Αν ήμουν σε σχέση ή γάμο και μου το πρότεινε ο σύντροφός μου, η απάντηση θα ήταν όχι. Όπως έγραψες, πρόκειται για μια "μη μονογαμική συμπεριφορά" και εγώ είμαι 100% μονογαμικός τύπος. Τόσο απλά. Για το λόγο αυτό, επίσης, πιθανότατα ο σύντροφός αυτός θα έπαιρνε πόδι λόγω ασυμβατότητας αξιών και προτιμήσεων. Στα διάφορα media και αλλού διάφορες μειοψηφίες παρουσιάζουν τις συμπεριφορές τους ως διαδεδομένες προκειμένου να αποκτήσουν μεγαλύτερη αποδοχή και απήχηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι ομάδες αυτές είναι όντως πλειοψηφία, αλλά ακόμα και αν ήταν, δε θεωρώ ότι αυτό θα αποτελούσε ικανή αιτία ν' αλλάξω αυτό που είμαι και το αξιακο μου σύστημα, για να μη με πούνε "ντεμοντε".

Enikos

# 16 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αρχαια, οσο και επικαιρη η απορια μου...

Μονογαμικος-η ειναι οι one at a time?...

Ενας-μια τη φορα...εφτακοσοι ενενηντα εκσι στον ισολογιζμο?...

Μηπως να μου λεγατε και μενα λιγακι, να ξεμπερδευτω?...

alexandriani1

# 17 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.075

Ο,τι συμβαίνει

μεταξύ ενηλίκων κοινή συναινέσει, είναι αποδεκτό, εννοείται. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα που λέει κι ο λαός. Αρκεί να είναι πραγματικά κοινή επιθυμία και να μην συμβαίνει γιατί το θέλει ο ένας - ο χειριστικός της σχέσης - και το αποδέχεται ο άλλος - ο εξαρτημένος από τη σχέση

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

apolitiii

# 18 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Παιδια για συζήτηση ειναι το θέμα για καταθεση αποψεων...οχι για να στεναχωριομαστε για τα κρεβάτια των 

ζευγαριων που επιλεγουν το swinging... τώρα αν ειναι διαδεδομένο ή όχι δεν εχει τοση μεγάλη σημασία...
Παντως τετοια clubs οργανομενα που γίνονται ανταλλαγές συντροφων υπάρχουν και στην Αθήνα...και 
γενικοτερα στις μεγαλες πόλεις... εφόσον τα ζευγάρια αυτα θελουν την ανωνυμία τους και δεν θελουν να 
πεσουν σε γνωστους τους...
Αρέσει στα μέλη Enikos, alexandriani1

alexandriani1

# 19 στις 12/8/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.075

Και κάτι ακόμα:

Για τα ζευγάρια που το επιλέγουν, ο ασφαλέστερος τρόπος είναι πραγματικά οι χώροι που προβλέπονται για κάτι τέτοιο, τα swinging bar ή οι swinging  βραδιές που οργανώνονται κατά καιρούς σε διάφορα κλαμπ. Άλλος τρόπος είναι μέσω αγγελίας από σχετικό ροζ ιστότοπο. Αυτό που σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια δημιουργεί πρόβλημα, είναι εάν πειραματιστούν με γνωστό τους ζευγάρι. Σε αυτή την περίπτωση είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρχουν συναισθηματικές εμπλοκές. Ενώ στις άλλες, λειτουργεί το ένα ζευγάρι για το άλλο απλά ως sex toy. Είπαμε. Μεταξύ συναινούντων ενηλίκων, όλα επιτρεπτά.

Enikos

# 20 στις 12/8/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Στο σουινγκινγκ...ειναι προυποθεση να εχεις συντροφο, ε?...

Αλλιως ποιον να ανταλλαξεις και να συγχιστεις εκ παραδρομης, μονο και μονο στην σκεψη...

Τοχω πιασει το νοημα η ρωταω ακυρα?...

Ζευγαρια καμουν το εξτσειντζ, ετσι δεν ειναι?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από apolitiii

Παιδια για συζήτηση ειναι το θέμα για καταθεση αποψεων...οχι για να στεναχωριομαστε για τα κρεβάτια των 

ζευγαριων που επιλεγουν το swinging... τώρα αν ειναι διαδεδομένο ή όχι δεν εχει τοση μεγάλη σημασία...
Παντως τετοια clubs οργανομενα που γίνονται ανταλλαγές συντροφων υπάρχουν και στην Αθήνα...και 
γενικοτερα στις μεγαλες πόλεις... εφόσον τα ζευγάρια αυτα θελουν την ανωνυμία τους και δεν θελουν να 
πεσουν σε γνωστους τους...

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε