Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αφού υπάρχουν τόσοι μόνοι, γιατί υπάρχουν τόσοι μόνοι?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Rainbow1975

# 21 στις 8/9/2021
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Ν. Σερρών / Αγκιστρος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%
Πάντα και μόνο καλά Q

Enikos

# 22 στις 8/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.776

Τοσο ολα καλα και ομορφα βρε θεματοθετη...

Γιατι ανεβασες ενα θεμα, τετοιου προβληματισμου?...

Με συμπαθεια ρωταω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Rainbow1975
Πάντα και μόνο καλά Q

Αρέσει στο μέλος Qwerty____55

Mathusalas

# 23 στις 9/9/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ποιος ειναι μονος εκει εξω ή εδω μεσα? Αν καποιος ηταν μονος ηταν γιατι το επελεξε και καλα εκανε. Δεν ειναι πειραματοζωο για φιλοσοφια.

sissy108

# 24 στις 10/9/2021
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 546
Στην ουσία όλοι μόνοι είμαστε λίγο πολύ είτε παντρεμένοι είτε ελεύθεροι.. Έτσι ήταν είναι και μάλλον θα εξακολούθησει να είναι η κατάσταση..ετσι είναι ο ανθρωπος μάλλον.. Ο θεματοθετης το εννοεί αλλιώς.. μάλλον που δεν του βγήκαν τα πράγματα όπως θα ήθελε.. Αν τον ρωτήσεις γιατί χώρισε και έμεινε μόνος αφού είχε την επιλογη θα σου έλεγε δεν άντεχα δεν μπορούσα.. κλπ.. Το ίδιο μπορεί να λένε και οι άλλοι θεματοθετη.. μερικοί μπορεί να μην μπορούν εσένα πχ.. μην σου κάνει εντύπωση..
Αρέσει στα μέλη Lolita68, Enikos

alexandriani1

# 25 στις 10/9/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.087

To χειρότερο

Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου δεν είναι να είσαι μόνος ή μόνη.

Το χειρότερο είναι να τρέμεις την ιδέα της μοναξιάς και είτε να παραμένεις σε καταστάσεις που κατά βάθος δεν γουστάρεις ή να ψάχνεις σαν τρελός/σαν τρελή μόλις φύγεις από  μια σχέση να βρεις κάτι άλλο, λες και οι σχέσεις είναι ένσημα και δεν θες νάχεις κενό στο ημερολόγιο, γιατί θα σου στοιχίσει όταν βγεις στη σύνταξη!!!

Περί μοναξιάς ωστόσο: 

• Κάποιοι είναι μόνοι γιατί το επιλέγουν, καθώς εκτιμούν ότι έτσι νοιώθουν καλύτερα.
  • Κάποιοι το θεωρούν αναγκαίο στάδιο, καθώς δεν τους αρέσει να πηδάνε από τη μια σχέση στην άλλη
  • Κάποιοι γιατί είναι ανυπόφοροι και όλοι τους χωρίζουν με συνοπτικές διαδικασίες
  • Κάποιοι γιατί είναι οι ίδιοι αρνητικοί και επικριτικοί απέναντι σε όλους, οπότε ο ένας τους βρωμεί κι ο άλλος τους μυρίζει
  • Κάποιοι μένουν μόνοι γιατί είναι πολύ πληγωμένοι και φοβούνται να ξαναδοκιμάσουν
  • Κάποιοι γιατί έτσι έτυχε. Συνήθως αυτοί οι τελευταίοι είναι περιστασιακά μόνοι.
  • Έχει κι άλλα...
Αρέσει στα μέλη JIMTHEBLASTER1975, Lolita68 και σε ακόμα 7 μέλη.

alisida

# 26 στις 10/9/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Συμπληρώνω κι εγώ τα παρακάτω : 

Διότι δεν έχουν βάλει σκοπό ζωής το ζευγάρωμα 

Διότι η αναζήτηση συντρόφων  γίνεται με κοινωνικά ή περιστασιακά επιφανειακά ανούσια λανθασμένα κριτήρια ,πράγμα που καθιστά αδύνατη τη σύναψη μακροχρόνιων σχεσεων.

Διοτι δύο οποιαδήποτε "μισά" δεν κάνουν απαραίτητα ένα ολόκληρο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Rainbow1975

Καλησπέρα σας. Θέλω  να θέσω κάτι που μου γυρνάει στο μυαλό. Εκεί έξω υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί/ες μόνοι. Δυστυχώς/ευτυχώς όπως έχουν οι σχέσεις μας διαλύονται "εύκολα" (ξέρω, αδόκιμος όρος αλλά δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι γιατί ο κόσμος δεν κάνει βήματα παρακάτω, να συνεχίσει την ζωή του; 

Αρέσει στα μέλη agrotis53, Lolita68 και σε ακόμα 4 μέλη.

agrotis53

# 27 στις 14/9/2021
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

Γιατί ειναι πολλοί αλλα σκόρπιοι. ..δεν συναντιούνται οι μοναξιες μάλλον: ) 

ΣΠαράθεση:
Σχόλιο # 1 από Rainbow1975

Καλησπέρα σας. Θέλω  να θέσω κάτι που μου γυρνάει στο μυαλό. Εκεί έξω υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί/ες μόνοι. Δυστυχώς/ευτυχώς όπως έχουν οι σχέσεις μας διαλύονται "εύκολα" (ξέρω, αδόκιμος όρος αλλά δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι γιατί ο κόσμος δεν κάνει βήματα παρακάτω, να συνεχίσει την ζωή του; 

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

Qwerty____55

# 28 στις 15/9/2021
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 618
Αγαπητέ Agroti... Καλημερα ...!!!Ag..( Γιατί ειναι πολλοί αλλα σκόρπιοι. ..δεν συναντιούνται οι μοναξιες μάλλον... )# , , Αν λοιπον , ειναι .. πολλοι αλλα , σκόρπιοι , οι ..μοναχικοι / μονοι ...καλο ειναι να φιαξουμε ενα club ,, μπας και συναντηθούν οι μοναξιες μας . . !!!Φιλικά ...Q...
Αρέσει στο μέλος agrotis53

Qwerty____55

# 29 στις 15/9/2021
author
Αγαπητή Sissy ... Καλημερα ...Γράφεις ...( Ο θεματοθετης το εννοεί αλλιώς.. μάλλον που δεν του βγήκαν τα πράγματα όπως θα ήθελε.. Αν τον ρωτήσεις γιατί χώρισε και έμεινε μόνος αφού είχε την επιλογη θα σου έλεγε δεν άντεχα δεν μπορούσα.. κλπ.. )# , Sissy.. Αν τον ρωτησεις γιατι χωρισε ... σίγουρα δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει ...# .. Ακόμα και το γεγονός ότι έφερε το θέμα για συζήτηση ,, δειχνει , την μεγαλη του απορία ...δλδ... Γιατί ειναι τοσοι μονοι. !!!# Ούτε φυσικα θέλησε να μαθει το γιατι...και θεωρεί οτι ... Όλα είναι καλα !!!Φιλικά ...Q...
Αρέσει στο μέλος Enikos

Qwerty____55

# 30 στις 15/9/2021
author

Aalexandriani... καλημερα ...

Εξαιρετική η τοποθέτηση σου...!!

Εχω ορισμένες απορίες ...αλλα να 

κανω και καποιες ερωτήσεις ..

Εσυ την τρέμεις την μοναξια ?

Αυτοί που , επιλέγουν να είναι μονοι 

πιστεύεις οτι ειναι καλύτερα να νοιώθουν οτι είναι μονοι , η , παρηγορούν τον εαυτο τους ???

Αναρωτήθηκες , τι ειναι αυτό που κανει καποιους/καποιες , να μην πηγαίνουν απο την μια σχεση στην αλλη ???

Κάποιοι , ειναι ανυποφοροι ...και οπως λες , χωρίζουν με συνοπτικές διαδικασίες ??? Μόνο κάποιοι ???..,η ,και κάποιες ..???

Στην κατηγορία ...Ο ενας τους . μυρίζει και ο αλλος τους βρωμάει ...Θα κατέτασες και τον εαυτο σου ???

Εσύ , π.χ Είσαι φοβισμένη και πληγωμένη ... γι'αυτό  και μένεις μονη ??... Γι'αυτό και δεν ξαναδοκιμαζεις ???

Να υποθέσω , βάσει αυτών που γράφεις...Την τρέμεις την μοναξιά ???

Φιλικά ...Q...

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από alexandriani1

To χειρότερο

Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου δεν είναι να είσαι μόνος ή μόνη.

Το χειρότερο είναι να τρέμεις την ιδέα της μοναξιάς και είτε να παραμένεις σε καταστάσεις που κατά βάθος δεν γουστάρεις ή να ψάχνεις σαν τρελός/σαν τρελή μόλις φύγεις από  μια σχέση να βρεις κάτι άλλο, λες και οι σχέσεις είναι ένσημα και δεν θες νάχεις κενό στο ημερολόγιο, γιατί θα σου στοιχίσει όταν βγεις στη σύνταξη!!!

Περί μοναξιάς ωστόσο: 

• Κάποιοι είναι μόνοι γιατί το επιλέγουν, καθώς εκτιμούν ότι έτσι νοιώθουν καλύτερα.
  • Κάποιοι το θεωρούν αναγκαίο στάδιο, καθώς δεν τους αρέσει να πηδάνε από τη μια σχέση στην άλλη
  • Κάποιοι γιατί είναι ανυπόφοροι και όλοι τους χωρίζουν με συνοπτικές διαδικασίες
  • Κάποιοι γιατί είναι οι ίδιοι αρνητικοί και επικριτικοί απέναντι σε όλους, οπότε ο ένας τους βρωμεί κι ο άλλος τους μυρίζει
  • Κάποιοι μένουν μόνοι γιατί είναι πολύ πληγωμένοι και φοβούνται να ξαναδοκιμάσουν
  • Κάποιοι γιατί έτσι έτυχε. Συνήθως αυτοί οι τελευταίοι είναι περιστασιακά μόνοι.
  • Έχει κι άλλα...

agrotis53

# 31 στις 15/9/2021
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 2.537

Καλημέρα! ! ...αν επιτρέπετε το κάπνισμα, έχει καλή μουσική, και όμορφες γυναίκες. ...γίνομαι και εγώ μέλος. ..αν και θεωρώ οτι δεν ανήκω. ..

Αν και φοβάμαι ότι θα έχει πολύ μοιρολόι 

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Qwerty___55
Αγαπητέ Agroti... Καλημερα ...!!!Ag..( Γιατί ειναι πολλοί αλλα σκόρπιοι. ..δεν συναντιούνται οι μοναξιες μάλλον... )# , , Αν λοιπον , ειναι .. πολλοι αλλα , σκόρπιοι , οι ..μοναχικοι / μονοι ...καλο ειναι να φιαξουμε ενα club ,, μπας και συναντηθούν οι μοναξιες μας . . !!!Φιλικά ...Q...

Αρέσει στα μέλη Kristina_, Qwerty____55

Qwerty____55

# 32 στις 15/9/2021
author
Αγαπητή Alexandriani ...και alisida... Μήπως πρέπει να βγάλουμε απο το μυαλο μας ,την σκέψη , την άποψη , ...την λεξη...Μοναξιά ..!!! Και να αναρωτηθούμε , πως μπορεί να διορθωθεί αυτο . ???Πως λοιπον μπορουμε ..να ζευγαρωσουμε ???... Υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις. ??? . Θέλετε να καταθέσουμε προσωπικές εμπειρίες ??? ..ωστε να τις δούμε , να τις συζητήσουμε ...μπας και βρεθει ..μια κάποια λύση.. ???Ας πάψουμε να μιλαμε , να σχολιάζουμε ...με γενικότητες ...!!!Ας παραδεχτούμε τα λαθη μας ...Ας μην κρυβόμαστε πισω απο το δάχτυλο μας .. !!!Η μοναξιά ...!!! Δεν ειναι καλο πράγμα... Την επικαλουμεθα για να ...παρηγορηθουμε ...!!!.. Είναι μια δικαιολογία ...σε αυτο που δεν βρήκαμε .. αλλά και σε αυτο που δεν προσπαθούμε ..να το βρούμε !!!Φιλικά ...Q...

Enikos

# 33 στις 15/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ο θεματοθετης απλα, δεν δινει φραγκο για την απορια του...

Δηλωνει μονος και ετοιμος, να συναντησει μια μονη και ετοιμη...

Ειναι...ζουζουνος...

Τα αλλα ειναι για να σπαει το κεφαλι της η εδρα, να βαλει μια ταξη σε αοριστιες προκειμενου να αποφανθει ορθως...

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από Qwerty___55
Αγαπητή Sissy ... Καλημερα ...Γράφεις ...( Ο θεματοθετης το εννοεί αλλιώς.. μάλλον που δεν του βγήκαν τα πράγματα όπως θα ήθελε.. Αν τον ρωτήσεις γιατί χώρισε και έμεινε μόνος αφού είχε την επιλογη θα σου έλεγε δεν άντεχα δεν μπορούσα.. κλπ.. )# , Sissy.. Αν τον ρωτησεις γιατι χωρισε ... σίγουρα δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει ...# .. Ακόμα και το γεγονός ότι έφερε το θέμα για συζήτηση ,, δειχνει , την μεγαλη του απορία ...δλδ... Γιατί ειναι τοσοι μονοι. !!!# Ούτε φυσικα θέλησε να μαθει το γιατι...και θεωρεί οτι ... Όλα είναι καλα !!!Φιλικά ...Q...

Αρέσει στα μέλη xanthos-aggelos, Qwerty____55

Enikos

# 34 στις 15/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Χαρη θα μας κανεις...

JIMTHEBLASTER1975

# 35 στις 20/9/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 129
Και μαζί και μόνοι!Πως γίνεται;με σχέση εξαποστασεως.Γιαυτο την υποστηρίζω γενικώς!.Υπερβαλω λιγάκι ...Γενικά πολύ σοβαρός λόγος είναι ο φόβος της απόρριψης νομίζω.Επισης πιστεύω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να συνάψεις σχέση όσο μεγαλώνεις,το διαπίστωσα πολλάκις τον τελευταίο καιρό...δεν ξέρω τι άλλο να πρωτοπροσθεσω!Είναι και τόσα άλλα που θα μου πάρει σεντονια αναλύσεων,όποτε το αφήνω εδώ
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost