Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σχέση από απόσταση

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

marie_la_journaliste

# 21 στις 10/9/2021
author
Γυναίκα / 52 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πεύκα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 668
'Aρεσαν+: 0%

εγω πιστευω πολυ στις σχεσεις εξ αποστασεως

ειναι βολικες, κρατιουνται στο χρονο επειδη δεν υπαρχουν ιδιαιτερες προσδοκιες και φυσικα δε πιστευω οτι ειναι επιφανειακες γιατι μπορει να εισαι διπλα σ εναν ανθρωπο καθε μερα και να μη γινεται τιποτα ουσιαστικο ενω αντιθετα , μια σχεση απο αποσταση μπορει να ειναι πιο εποικοδομητικη απο οποιαδηποτε αλλη. Αυτο φυσικα σε περιπτωση που θελετε να ειναι ετσι... Το βεβαιο ειναι οτι μια μερα θα τελειωσει. γιατι κανεις δε θελει να αλλαξει τις συνηθιες του και δε πρεπει να το κανει για να μην υπαρξουν απωθημενα στην πορεια...(εγω που ηρθα στο χωριο για σενα κι αλλα τετοια...) με βαση το οτι ετσι οπως εχουν γινει οι σχεσεις και μονο  που εχεις εναν ανθρωπο να περνας  καλα είναι σπανιο.. εισαι ΤΥΧΕΡΗ (Οι περισσοτεροι σαπιζουν μεσα σε τοξικες σχεσεις ) Αυτα ομως ισχυουν για μας τους μεγαλυτερους που εχουμε κανει ας πουμε τον κυκλο μας,  εχουμε αποκτησει οικογενεια και παιδια και το να εχουμε ενα συντροφο στα ποδια μας απλα για να τον εχουμε ,δε μας χρειαζεται...οπότε μια χαρα ειναι η αποσταση!  Δημιουργει μια ψευδαισθηση γλυκιας προσμονης ,και μια χαρα που καλυπτει συνηθως αλλα κενα. κι αυτο μας φτανει.. εσυ ομως βρε κουκλα μου δε φαινεται να χεις κανει καποιο κυκλο ζωης... Δε θες να αποκτησεις οικογενεια ;..παιδια;...οκ περνας καλα...αλλα δε σας βλεπω διατεθημενους να κανετε πισω κι αυτο ειναι ενα θεμα!

Επειδη αν δε κανετε πισω θα το διαλυσετε σιγουρα καποια στιγμη επειδη μετα απο χρονια ολο αυτο θα μεινει στασιμο και θα κουρασει μηπως ειναι ωρα να κανετε πετρα την καρδια σας και να το διαλυσετε απο τωρα για να μη χασετε αλλο πολυτιμο χρόνο; Ισως ετσι δειτε οτι δε μπορειτε να ζησετε ο ενας χωρις τον αλλο και αποφασισετε να ζησετε μαζι. Αν ειναι να παει καποιος καπου προτιμησε εσυ την εξοχη...πιστευω οτι δε θα το μετανιωσεις κι αν εισαι δραστηρια κατι θα βρεις να κανεις κι εκει...η πολη δε παλευεται πια! Στη αρχη θα ναι δυσκολα αλλα σε βαθος χρονου θα τα καταλαβεις ολα...Οποια κι αν ειναι η αποφαση σου  το σιιγουρο ειναι οτι η αγαπη παντα σε προδιδει στο τελος οποτε ζησ το  κι  οσο κρατησει. να σαι καλα!
Αρέσει στα μέλη panagiotismp90, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 22 στις 10/9/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470

""Είμαι πρόθυμη να τον βοηθήσω να προσαρμοστεί στην πόλη αλλά και να του βρω δουλειά...""

Συγνώμη,ο άνθρωπος είναι αγρότης 

Πες μας για να καταλάβω,τι είδους δουλειά σκέφτεσαι να του βρεις ??

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Anastasia756

Σχέση από απόσταση Γειά σε όλους... Εδώ και 7 χρόνια είμαστε μαζί με τον σύντροφο μου αλλά λόγω απόστασης δεν μένουμε μαζί. Εκείνος είναι επαρχία και εγώ στην πόλη, μόλις τελείωσα τις σπουδές μου και δουλεύω. Αυτός ασχολείται με αγροτικές καλλιέργειες. Τόσα χρόνια συζητάμε ποτέ θα έρθει αυτή η στιγμή που θα είμαστε πια ανεξάρτητοι και θα συγατοικήσουμε.. το θέλουμε και οι δύο να πάει σοβαρά αυτή η σχέση αλλά έχουμε το εξής πρόβλημα. Εκείνος δεν θέλει να έρθει στην πόλη και εγώ δεν θέλω να πάω στην επαρχία. Είμαι πρόθυμη να τον βοηθήσω να προσαρμοστεί στην πόλη αλλά και να του βρω δουλειά... το θέμα είναι πως μερικές φορές νιώθω ότι έχει βολευτεί εκεί κάνει άλλη ζωή πιο χαλαρή και έχει μάθει.. θα μ πείτε εσύ γτ δεν πας επαρχία; Δεν θέλω να πάω επαρχία πιστεύω πως πρέπει να γνωρίσει τη ζωή και εδώ να δει τις δυσκολίες και να ωριμάσει να ξεβολευτεί. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο θέλω τη γνώμη σας.. επίσης θέλω να ξέρω πως κάπου βαδίζουμε , ότι με αυτόν τον άνθρωπο έχουμε κοινά θέλω. Εκείνος ισχυρίζεται πως θέλει να μένει μαζί μου αυτός είναι ο σκοπός του αλλά πως θα γίνει εφόσον δεν συμφωνούμε για το μέρος;

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

JIMTHEBLASTER1975

# 23 στις 10/9/2021
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129
Πραγματικά αν έχεις κάνει γάμο ή παιδιά στο παρελθόν και έχεις και κάποια ηλικία η σχέση εξ αποστάσεως είναι ιδανική.γιαυτο και εγώ γράφω υπέρ της συνεχώς Το βλέπω και ως εξής :κανείς ότι θες με τους φίλους σου και την παρέα σου,και όποτε βρίσκεσαι με την κοπέλα σου κάνετε πράγματα μαζί,και περνάτε ποιοτικό χρόνο.Φυσικα πρέπει να υπάρχει θέληση και από τους 2,αλληλοσεβασμός και φυσικά κοινά ενδιαφέροντα.πιστευω ότι μπορεί να κρατήσει κάτι τέτοιο.Ομως στην περίπτωση της θεματοθετριας που δεν έχει κάνει ακόμα οικογένεια(αν θέλει βέβαια) ίσως σύντομα να έρθει το τέλος αν δεν ζήσουν μαζί.Οχι όμως με εκβιασμούς με αυτό τον τρόπο και τέτοιες εκφράσεις...
Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

tzoulia59

# 24 στις 11/9/2021
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.478

οι σχεσεις εξ αποστασεως ευδοκιμουν μονο οταν η αποσταση υπαρχει ,,για συγκεκριμενο χρονο  

για συγκεκριμενο λογο ..

αν η αποσταση συνεχιζει να υπαρχει ,,ετσι στα χαμενα ,για καιρο ,,

,καλο ειναι η σχεση να διαλυεται ,,συντομα ..γιατι αυτο θα γινει ετσι  η αλλως ,,

μενεις λεγοντας στην πολη ??

σε επαρχιακη πολη ??η  στην Αθηνα ..??

το παιδι ειναι αγροτης ,,,εσυ εχεις σπουδασει??

τι ειδους σπουδες??

επισημαινω τις λεπτομερειες γιατι εχουν την σημασια τους ..

και συνοψιζω 

και επεξηγω για να μην  μιλαω για μασημενη επεξηγηση ..παλι .

αλλη ευκαιρια για εργασια δινει η Αθηνα αλλη η επαρχιακη πολη ..

μπα ,,οποιος εργαζεται ατην Αθηνα ειναι μορφωμενος ??

μην πας στην επαρχια..θα ειναι η μεγαλυτερη ανοησια της ζωης σου

και μετα λιγο  καιρο θα φυγεις τρεχοντας ,,γιατι θα το μετανιωσεις ,,

,οποιος  ζει στην πολη ,,δεν εχει βολευτει ποτε στο χωριο ..

στειλε στο χωριο να ζησουν ολους αυτους  που λενε το ποσο ποιοτικη ειναι η ζωη στο χωριο και ποσο χαλαρη και ομορφη ..

κι ολα αυτα  τα βλακωδη ,,,που αραδιαζουν για εντυπωσιασμο ..καποιοι ..

αλλα συνεχιζουν να μενουν στην πολη ..παιζει να μην ξερουν τι τους γινεται ,,πιθανολογω το τελευταιο ..

αν η ζωη στο χωριο ειχε τοσο ενδιαφερον η μιση Ελλαδα δεν θα ηταν στην Αθηνα 

κι ενα μεγαλο ποσοστο απ αυτους 

,,δεν εχει κανενα σοβαρο λογο που βρισκεται ,,εδω,,αλλα μενει 

και μην το αναπτυξουμε ολο αυτο  γιατι θα φαμε μερες ,, 

με το παιδι δεν ταιριαζετε ουτε στα ενδιαφεροντα ..ο καθε ενας ειναι στον κοσμο ..του 

δεν ταιριζαετε ουτε στην μορφωση (αν μιλαμε για εκπαιδευση δικη σου κι οχι τεχνη)

θα μπορουσε βεβαια να ειναι ενας μορφωμενος αγροτης ,,

αλλα η διαφορα στην μορφωση ειναι ενας πολυ σοβαρος λογος χωρισμου ,,

δεν ταιριαζετε στην νοοτροπια και στις συνηθειες ..

κι ουτε διακρινω κανενα φλογερο συναισθημα που δεν κρατιεται ,,,

εγω τα βλεπω  αυτα 

αλλα το κακο ειναι οτι δεν τα βλεπεις εσυ ,,

και σχεδιαζεις μετακομισεις ,,,μετοικησεις ωριμανσεις και συγκατοικησεις ,,,

πολυ ασχοληθηκες 7 χρονια με μια σαχλαμαρα ,,

,φτανει μεγαλωσες ,,

τραβα παρακατω να βρεις ενα παιδι απο τον τοπο σου 

να περνας ωραια να δεις τι θα κανεις με την ζωη σου .

ασε το παιδι να σπερνει,,,δεν πολυγουσταρει ,,,και βαριεται ..

τι τρωγεσαι να μπεις σε περιπετειες ??

να πας να ερθεις ,,αφου στο τελος θα χωρισετε ..

Παράθεση:

Σχέση από απόσταση Γειά σε όλους... Εδώ και 7 χρόνια είμαστε μαζί με τον σύντροφο μου αλλά λόγω απόστασης δεν μένουμε μαζί. Εκείνος είναι επαρχία και εγώ στην πόλη, μόλις τελείωσα τις σπουδές μου και δουλεύω. Αυτός ασχολείται με αγροτικές καλλιέργειες. Τόσα χρόνια συζητάμε ποτέ θα έρθει αυτή η στιγμή που θα είμαστε πια ανεξάρτητοι και θα συγατοικήσουμε.. το θέλουμε και οι δύο να πάει σοβαρά αυτή η σχέση αλλά έχουμε το εξής πρόβλημα. Εκείνος δεν θέλει να έρθει στην πόλη και εγώ δεν θέλω να πάω στην επαρχία. Είμαι πρόθυμη να τον βοηθήσω να προσαρμοστεί στην πόλη αλλά και να του βρω δουλειά... το θέμα είναι πως μερικές φορές νιώθω ότι έχει βολευτεί εκεί κάνει άλλη ζωή πιο χαλαρή και έχει μάθει.. θα μ πείτε εσύ γτ δεν πας επαρχία; Δεν θέλω να πάω επαρχία πιστεύω πως πρέπει να γνωρίσει τη ζωή και εδώ να δει τις δυσκολίες και να ωριμάσει να ξεβολευτεί. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο θέλω τη γνώμη σας.. επίσης θέλω να ξέρω πως κάπου βαδίζουμε , ότι με αυτόν τον άνθρωπο έχουμε κοινά θέλω. Εκείνος ισχυρίζεται πως θέλει να μένει μαζί μου αυτός είναι ο σκοπός του αλλά πως θα γίνει εφόσον δεν συμφωνούμε για το μέρος;

Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, panagiotismp90

panagiotismp90

# 25 στις 11/9/2021
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.833

Aναστεζια μου πιστευω οτι μπορεις να βρεις ενα μερος που να συνδυαζει και τα 2, και το χωριο και την πολη.

Enikos

# 26 στις 11/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.741

Μας λενε βλακες παλι, οι σοφοι στο ρομποτεκα  καλαμι πανου?...

Να ξεκινησω, να γινει παλι το καμ του σι η θαχουμε τιποτα υστεριες?...

seychelles

# 27 στις 11/9/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 647

Τη χωριούπολη

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από panagiotismp90

Aναστεζια μου πιστευω οτι μπορεις να βρεις ενα μερος που να συνδυαζει και τα 2, και το χωριο και την πολη.

Αρέσει στα μέλη panagiotismp90, TheRedKnight

agrotis53

# 28 στις 14/9/2021
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 2.537

Δεν είναι εύκολη η αγροτική δουλειά και ζωή ( ανάλογα βέβαια και με το είδος της αγροτικής ενασχόλησης) ...από ποιο βόλεμα λοιπόν να φύγει και με ποιόν τρόπο θα ψηθει στην πόλη ;;...

Αν αγαπά αυτό που κάνει και αξίζει τον κόπο και οικονομικά τότε δεν βλέπω κίνητρο να τα παρατήσει για ενα αβέβαιο μέλλον σε μια πόλη. ...

Τώρα σε ότι αφορά την σχέση. ...αυτό που λες είναι μόνο ότι ζητάς τη σχέση μόνο απο την δική σου οπτική και απαίτηση. ...αν μέσα σε 7 χρόνια και παραβλέπω την απόσταση γιατί εδώ δεν παίζει ιδιαίτερο λόγο. ..σε 7 χρόνια λοιπόν είστε ακόμη στην κουβέντα. ..πόλη η επαρχία. ...δεν γίνεται. 

Δηλαδή. ... Αντικειμενικά. ...για να προχωρήσει κάπου αυτή η σχέση. ..κάποιος από τους δύο, πρέπει να αλλάξει στην ουσία ζωή. ..να γίνει κάτι άλλο απο αυτό που έχει μάθει να είναι. ...

Καταστροφικό αυτό. ...και για το μέλλον. ..και δεν είναι δύσκολο το γιατί. ...

Άδικα συνεχίζεται να χάνετε τον χρόνο σας και οι δύο. ... Γνώμη μου αυτό. ..δεν βγαίνει αυτή η ιστορία κάπου ότι και να γίνει. ...

Παράθεση:

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Cristan

# 29 στις 19/9/2021
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

καλησπέρα κι από μένα, 

θεωρώ πάνω από όλα ότι οι σχέσεις γίνονται σε προσωπικό επίπεδο με την τριβή του ζευγαριού στην καθημερινότητα. Πως κρατήσατε μια σχέση εξ' αποστάσεως 7 χρόνια (για μένα είναι δύσκολο να το φανταστώ).Εφόσον θεωρείται ότι είναι σχέση και όχι αλληλογραφία 7 χρόνων θα πρέπει σιγουρά ο ενας από τους δυο να κάνει πίσω Υπολογίστε τα υπερ. και τα κατά και προχωρήστε την σχέση σας, άλλωστε τα υπερ  και τα κατά είναι αυτά που θα σας βοηθήσουν να ελεύθερο χρόνο για να περνάτε καλά μαζί.Η πόλη η το χωριό δεν θα λείψει σε κανέναν. 
Αυτό που σας λείπει είναι το άλλο σας 50%.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε