Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δε θέλω καμία επαφή με τα πεθερικά

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Maxitria1

# 1 στις 24/9/2021
author
Γυναίκα / 21 / Σε σχέση
Ν. Χίου / Δεν έχει επιλεγεί
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Αγαπητοί μου φίλοι, χρόνια διαβάζω τα θέματα και τις γνώμες που δινετε πάνω σε αυτά και μπορώ να πω ότι με έχετε βοηθησει πολλές φορές όταν κι εγώ βρέθηκα σε αντιστοιχη θεση με τους θεματοθέτες. Αυτή τη φορά χρειάζομαι οπωσδήποτε τη γνώμη σας, γιατί πιστεύω πως δεν μπορώ να βρω συμβουλές από το στενό μου φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον.

Ειμαι 29 και εχω μια σχέση 4 χρόνια. Ο συντροφός μου είναι 2 χρόνια μεγαλύτερος και εδώ και περίπου 2 χρόνια συγκατοικούμε. Ζουμε στο εξωτερικό, οι δικοί μου ζουν Ελλάδα, οι δικοί του εδώ, σε σχετικά μικρή αποσταση απο εμας. Η σχέση μου με τον συντροφό μου είναι σε γενικες γραμμές αριστη. Συνεννοούμαστε πολυ καλα σε πολλούς τομείς, οικονομικά, οικιακά, ψυχολογικά, ερωτικά κτλ. και πάντα τον στηρίζω και με στηρίζει όποτε χρειαστεί. Το θέμα μου είναι αποκλειστικά η οικογένειά του. Εχουν συμβεί πολλά που με εχουν προσβάλλει σαν άτομο ή με εχουν φέρει σε πολύ δύσκολη θέση αλλά θα αναφέρω τα πιο χοντρά.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η στάση μου προς τα πεθερικά μου ήταν ανέκαθεν πολύ ευγενική, φιλική και ξεκάθαρη. Δεν αντιμίλησα ποτέ, δεν τους έφερα ποτέ σε δύσκολη θέση και μέσα από τις πράξεις μου πάντα τους έδειχνα την συμπάθειά μου και στήριζα τον συντροφό μου δείχνοντας σε όλους το αυτονόητο: οτι τον αγαπάω. Με τον σύντροφό μου μιλάμε πάντα πολύ ανοιχτά, που σημαίνει ότι άν με ενοχλήσει κάτι ή συμβεί κατι, θα το γνωρίζει, το συζητάμε και προσπαθούμε να βρίσκουμε λύση. Η οικογένεια του συντρόφου μου διατείνεται ότι οικονομικά δεν τα βγάζουν εύκολα περα, παρ'ολο που κατά καιρούς κάνουν μεγάλες αγορές (τύπου καινούριο σαλόνι, κουζίνα, ακριβά δώρα σε μένα κατά καιρούς κτλ) κάτι που με παραξενεύει στην όλη ιστορία. Οταν μείναμε μαζί με τον συντροφό μου, εγώ μόλις είχα τελειώσει τις σπουδές μου και είχα βρει δουλειά (μεγάλη ευκαιρία και μόνιμη θέση) σε άλλη πολη, οπότε και έπρεπε να μετακομίσω. Αργότερα αποφάσισε κι εκείνος να με ακολουθήσει, όντας ακόμα φοιτητής στα τελειώματα και δούλευε παράλληλα ημιαπασχόληση για να καλύπτει τα βασικά. Αργότερα - εν μέσω κορωνοιού βρήκε μια δουλειά ασχετη με το αντικείμενό του, με σύμβαση 6μηνη που ανανεωνόταν συνεχώς και πλέον εδώ και κάποιο καιρό δουλεύει με ετήσια σύμβαση στο αντικείμενό του, καλά χρήματα, δεν έχει όμως μόνιμη θέση. Αυτά για τον συντροφό μου.

Για να φτάσει ο συντροφός μου να βρει την δουλειά στο αντικείμενό του, βοήθησα άπειρες φορές και με μεγάλη μου χαρά να φτιάξει βιογραφικα, υποστήριξα ψυχολογικά, ακόμα και οικονομικά με έμμεσο τρόπο: Στην εταιρεια (κολοσσός) που δούλευε όπως σας είπα πιο πριν, άνοιξε κάποια στιγμη εν μέσω κορωνοιού μια θέση εμμισθης πρακτικής στον τομεα του η οποία ήταν όμως σε άλλη πόλη 1.30 ώρα μακριά και την οποία μπορούσες να προσεγγίσεις κυρίως με αμάξι. Ετσι λοιπόν δεδομένου ότι το θεωρήσαμε μεγάλη ευκαιρία εν μέσω κορωνοιού που τίποτα δεν κινούνταν, δεδομένου ότι η σχέση μας είναι σοβαρή με προοπτικές για το μέλλον που απο κοινού εχουμε συζητήσει και δεδομένου ότι υπάρχει αμοιβαία και απτή εμπιστοσύνη, αποφασισα να μπω εγγυήτρια στην αγορά ενός αυτοκινήτου, με την προϋπόθεση ότι εκείνος θα αναλάβει κάθε υποχρεωση και φυσικά ότι θα μπορώ κι εγώ όποτε το χρειαστώ να το χρησιμοποιώ, πράγμα που θα μας διευκόλυνε και τους δύο πολύ στην καθημερινότητα μας. Εδώ να προσθέσω, οτι ο φίλος μου είναι κύριος σε όλες του τις υποχρεώσεις και πληρώνει τα πάντα στην ώρα τους και με το παραπάνω. Οι γονείς του ενώ γνώριζαν για αυτήν την ευκαιρία (που στην τελική του πρόσφερε τη σημερινή του δουλειά) τον συμβούλεψαν να μην δεχθεί την πρακτική και ούτε προσφέρθηκαν να συνδράμουν έστω οικονομικά για τα εισιτήρια των τρένων. Οταν έμαθαν οτι τελικά πηραμε αυτοκίνητο (με εμένα ιδιοκτήτρια, με δική μου προκαταβολή και ενώ ο γιος τους δεν είχε πληρώσει ακόμα καμια δόση), δεν μου είπαν ουτε ένα ευχαριστώ που στήριξα τον γιό τους, έφεραν μόνο στον συντροφό μου ένα μπρελόκ αξίας 2€ "για το καινούριο ΤΟΥ αμάξι" και φεύγοντας ο πατέρας του ρώτησε έκπληκτος γιατί θα οδηγήσω εγώ στην επιστροφή! 
Οταν τους καλώ σπίτι μας για φαγητό, έρχονται πάντα με τάπερ, και θέλουν να τρώνε κυρίως αυτο΄που έφεραν, κάτι που με προσβάλλει. Οσο για τις μαγειρικές μου ικανότητες, πιστεψτε με κατά κοινή ομολογία είναι άριστες! Πριν από 2 χρόνια περίπου, προ κορωνοιού και προ αμαξιού, με είχαν επισκευθεί οι γονείς μου στο εξωτερικό και εφόσον ήδη είχαμε 2 χρόνια σχέση και πηγαινε σοβαρά, ρώτησα τον φιλο μου εάν θα ήθελε να γνωριστούν οι γονείς μας, δεδομένου και ότι δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες γενικότερα να συναντηθούν. Δεν πιεσα ποτέ τίποτα. Απλά το ανέφερα. Ο συντροφός μου δέχτηκε με χαρά, ρώτησε τους δικούς του και κανονίσαμε μια μέρα και ώρα. Το αποτέλεσμα, δεν ήθελαν να έρθουν και έβρισκαν φθηνες δικαιολογίες λίγο πριν συναντηθούμε, οτι δουλεύουν αύριο, ότι είναι κουρασμένοι (οκ, σεβαστό μεχρι εδώ). Μας έστησαν όμως χωρίς να ακυρώσουν έγκαιρα, εξέθεσαν τον φίλο μου στους γονείς μου, ο οποίος τους έπαιρνε τηλέφωνα να δει που είναι και φυσικά καταλάβαμε όλοι οτι μαλωνε μαζι τους στο τηλέφωνο, εμένα στους γονείς μου και φυσικά οι γονείς μου προσβλήθηκαν, κυρίως γιατί δεν ήταν απο την αρχή ξεκάθαροι και επιπλέον μας έστησαν κιολας. Το παράδοξο είναι ότι τελικά ήρθαν. Αλλά δεν τελιώνει εκεί. Τα πεθερικά δουλεύουν σε γραφέιο μεταφορών και ΜΟΝΟΙ τους (το τονίζω) είχαν προσφερθεί στο παρελθόν να αναλάβουν τα δέματα που μου έστελναν 1-2 φορές το χρόνο οι γονείς μου με πράγματα και για τους δυό μας, επειδή δικαιούνταν καποια δωρεάν δέματα το μήνα. Ανέφεραν λοιπόν στην πρώτη πρώτη συνάντηση με τους γονείς μου και αφού είχε προηγηθεί το παραπάνω, ότι τα δέματα πέρασαν ως απλήρωτα, και τελικά έκανε λάθος το παιδί στη δουλειά κτλ κτλ. Μα είναι δυνατόν να το λες αυτό πρώτη φορά σε μελλοντες συμπεθέρους; Οπως καταλαβαίνετε οι γονείς μου και ειδικά ο πατέρας μου έγιναν πυρ και μανία, έχουν ήδη σχηματισει τη χειρότερη εντύπωση και δεν έχουν κι άδικο γιατί ακούστε να δειτε και παρακάτω: ο αδερφός του κάποια στιγμή τα έριξε στην αδερφή μου! Ναι. Αυτό. Δε σεβάστηκε ούτε αυτό που έχουμε με το φίλο μου, ούτε τον αδερφό του, ούτε εμένα, ουτε κανέναν και ούτε και το πρόβλημα που δημιουργησε με μελλοντικά οικογενειακά τραπέζια, συναντήσεις σε γιορτές κτλ. Δεν υπήρχε φυσικά ανταπόκριση και σαν να μην έφτανε αυτό έμαθα ότι την έβριζε κι όλας πισώπλατα και την εξέθετε και σε άλλους κοινούς γνωστούς. Ειδικά στον αδερφό του, φερόμουν σαν να ήταν δικός μου αδερφός. Ακόμα δεν το πιστεύω ότι έκρυβε τέτοιον χαρακτήρα. Πάντα υπάρχουν προσβολές και μπηχτές απο τη μεριά τους και κυρίως απο τη μάνα. Πρόσφατα πήρε την πρωτοβουλία ετσι χωρίς λόγο να μας αγοράσει ενα καινούριο σίδερο (έτσι μας είπε), το οποίο όταν το άνοιξα ήταν μεταχειρισμένο και καμμένο. Το χειρότερο είναι ότι είχε πει ψέμματα και στον γιο της οτι "μας αγόρασε" σιδερο και όταν το ανοίξαμε είχαμε μείνει και οι δύο εκπληκτοι. Και για την κοροϊδία και για την κίνηση!! Δεν έχω θέμα αν κάποιος σου κάνει δώρο κάτι που εκείνος δεν χρειάζεται, αλλά αυτή η κοροιδία στα μάτια μου υποδηλώνει κακία! Φυσικά και το επιστρεψαμε και ο συντροφός μου της τα έψαλε ενα χερακι. Κατα καιρούς μαθαίνω οτι πχ. κάνουν διάφορες μεγάλες αγορές αλλά δεν θέλουν να το μαθαίνουμε. Οταν ο συντροφός μου χρειάστηκε σε διαφορες φάσεις της ζωής του οικονομική υποστήριξη (παρ'όλο που μπορεί να δούλευε και ο ιδιος), προφασίζονταν πάντα πως δεν έχουν και μας έκρυβαν μεγάλες αγορές που εκαναν εκείνη την περίοδο (πχ. αχρείαστο ρομποτικό σκουπάκι των 200 ευρώ, ενώ ο γιός τους είχε μείνει άνεργος εν μέσω κορωνοιού). Του πρότειναν μάλιστα να πάρει επίδομα ανεργείας αντί να προσπαθήσει πχ. να βρει μια άλλη δουλειά. Αλλη φορά η μάνα του έχει πει κιολας πισώπλατα οτι μπαίνω και ανάμεσα στα αδερφια επειδή σε εναν αστείο καυγά για ένα μπλουζάκι πήρα το μέρος του συντρόφου μου και οχι του αδερφού του. Δεν ξέρουν να φερθούν, δεν ξέρουν να μιλήσουν, μας φέρνουν συνεχώς σε δύσκολη θέση και ακόμη και αν προσπαθώ να ξεκόψω, δεν είναι πάντα εφικτό. Και το χειρότερο είναι ότι ο συντροφός μου παρ'ολο που αναγνωρίζει ότι δεν είναι εντάξει ούτε τώρα αλλά ούτε και στο παρελθόν και μαζί του, εξακολουθεί κατα βάθος να τους εμπιστεύεται γιατι -λογικό- είναι οικογένειά του.

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά με έχουν κουράσει και με έχουν καταβάλλει πολύ σωματικά και ψυχικά και έχουν επηρεάσει και τη σχέση μας. Ο σύντροφός μου με υποστηρίζει σε όλα και καταλαβαίνει και ο ίδιος ότι αυτοί οι άνθρωποι μας δημιουργούν προβλήματα. Είναι όμως οικογένειά του και δεν μπορώ ούτε και θεωρώ σωστό να του πω να μην τους μιλάει. Εχουμε βάλει καποια όρια στις επισκέψεις που κάνουμε ή μας κάνουν κτλ. και η αλήθεια είναι οτι απο αυτό δεν έχω παράπονο. Δεν μου αρέσει όλο αυτό και πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω. Δε θα ήθελα να χαλάσω τη σχέση μου με τον άνθρωπό μου που απ'ότι φαίνεται δεν τους έμοιασε, εξ'αιτίας τρίτων. Ωστόσο εχω την εντύπωση ότι όλο το υπολοιπο είναι όλο λάθος. Ο συντροφός μου με τους γονείς μου έχει τυπικές και καλές σχέσεις αλλά και οι δικοί μου γονείς παρόλο που δεν ξερουν όλες τις λεπτομέρειες ανησυχούν και εχουν αρχίσει να αντιδρούν αρνητικά στην όλη σχέση επειδή κατ'αυτούς ούτε το οικογενειακό του περιβάλλον φέρεται καλά αλλά ούτε κι αυτός μεχρι τώρα έχει σταθερή δουλειά που να μπορεί να υποστηρίξει αύριο μια οικογένεια. Εγώ ξέρω ότι έχουμε περάσει πολλές δυσκολίες μαζί και πως μπορούμε να τα καταφέρουμε και το ίδιο πιστεύει και ο φίλος μου. Δεν μπορώ να φανταστώ ομως ότι αυριο θα συγγενέψω με τετοιους ανθρώπους,αν παρόλο που τους έχω φερθεί άψογα και σε αυτούς και στον γιό τους αυτοί μου φέρθηκαν και εξακολουθούν να μου φέρονται με τέτοιο τρόπο! Κάθε φορά δίνω τόπο στην οργή και κάνω ένα βήμα πίσω αποκλειστικά για χάρη του φιλου μου αλλά δεν ξέρω μεχρι πότε μπορει΄να συνεχιστεί αυτό.. Απο την άλλη και το να μαλώσω δεν ξέρω αν θα αποτελέσει πραγματική λύση στο προβλημα. Και μετά τι; 

Σε μερικές μερες η μητερα του εχει γενεθλια και μας έχει καλέσει. Δεν έχω καμια μα καμια ορεξη μετά από τέτοιες συμπεριφορές ουτε δώρο να παρω σε τετοιους ανθρωπους, ούτε να καθίσω σπιτι τους να με προσβάλουν κανοντάς μου ταχα τους καλούς, ουτε καν να τους βλέπω. Κάθε φορά κανω κίνηση καλής θέλησης και πάντα κατι καινούριο συμβαίνει. Κρατάω μια τυπική επαφή για χάρη του φίλου μου αλλά εχω φτάσει σε σημείο όταν ακούω το όνομά τους να νευριάζω. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.. Σας φιλώ και ανυπομονώ για τα σχόλιά σας.

Kristina_

# 2 στις 24/9/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Διαβασα μεχρι το αμαξι,,,μαλλον δε θα διαβασω παρακατω και θα ευχηθω καλα ξεμπερδεματα στον φιλο σου

Μα καθεσαι και μας λες οτι εκανες τη μεγιστη θυσια να μπεις εγγυητρια για να παρει αμαξι!!!Και πιο κατω παραδεχεσαι οτι το αμαξι ειναι στο ονομα ΣΟΥ και ολες τις υποχρεωσεις τις εχει αναλαβει ΑΥΤΟΣ «και με το παραπανω», οπως γραφεις,,,δεν παμε καλααα  οκ δεν ειχε υποχρεωση να το κανεις, αλλα δε ρισκαρες τπτ ουτε ζημιωθηκες κιολας,,,το αντιθετο,,,(και για τον τυπο,,,εμεις αυτο δεν το λεμε «εγγυηση» )

Εχεις λιγο? στρεβλη αποψη για τα πραγματα φιλεναδα

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, seychelles

Enikos

# 3 στις 24/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.788

Απο τα λιγα κειμενα "Ηλιαδες", που εχω διαβασει ολοκληρα, το δευτερο πρεπει να ειναι...τελος παντων...

Κοινωνικο ζητημα, συνηθες...

Εαν υποθεσω οτι ειναι ενα υπαρκτο προβλημα, (πολλα βλεπουν τα ματια μας εδω χαμου), εχω να πω τα εξης σοφα...

Εσυ κατ' αρχας γιατι απολογεισαι?...

Απο τον τροπο που γραφεις, δειχνεις καπως ενοχικη να το πω? Μαζεμενη να το πω? Συνεσταλμενη? Θα δειξει στην πορεια αν ειναι ετσι...

Ναι, ειναι λογικο ο φιλος σου να υπολογιζει την οικογενεια του, αλλα...σου εχω νεα...

Σε ποιες περιπτωσεις υπολογιζουμε την οικογενεια?...Φυσικα και οταν ΔΕΝ μας ενοχλει, βλεποντας οτι εμεις ειμαστε κανονικα σκεπτομενοι ανθρωποι και σιγα σιγα φτιαχνουμε την δικη μας ζωη...

Εαν ΔΕΝ τηρειται αυτος ο κανονας, φυσικα γραφουμε την οικογενεια και τις "καλες της προθεσεις" και αυτοματως βαζουμε ΟΡΙΑ...

Με τοσα χοντρα φαουλ της οικογενειας αποστασιοποιουμαστε, αντε αν οχι αμεσως, αφου εχουμε εξηγησει οτι αυτα δεν τα σηκωνει το πετσι μας, διοτι αφορουν την ζωη μας και την εικονα μας σε τριτους ανθρωπους...

Αν δεν εισακουστουμε, κατεβαζουμε απο το παταρι το λουρι της μανας και ξεκιναμε τις "διορθωσεις", μεχρι αυτες να γινουν αντιληπτες...

Αν παραυτα, βρεθουμε μπροστα σε τοσο "επιμονη" οικογενεια που δε νογαει...

Τους παραταμε συξυλους, με το καμενο σιδερο στο χερι και...απομακρυνομαστε...

Ακου και κατι αλλο...Μηπως σε εχουν κοψει ΟΛΟΙ, για πολυ βολικια?...

Συμβαινουν τετοια "σατανικα" οταν εχεις να κανες με βλαχαδερα...

Βλαχαδερα = κουτοπονηροι, αγραμματοι αθρωποι...

Εδω γυρω θα ειμαι...

Αρέσει στα μέλη vidar70, Maxitria1 και σε ακόμα 4 μέλη.

NATASSA196

# 4 στις 24/9/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Η συχωρεμενη η πεθερα μου μου ελεγε"Κορη μου!θα ασχολεισαι μονο με οσους κλεινει η πορτα σου!!!"

Σοφη κουβεντα!Τρια κατεβατα κειμενο για τα πεθερικα?θα τρελλαθω τελειως?Οοοοχι.Με τον συντροφο σου θα ασχολεισαι,αυτος σε αφορα και η σχεση σας.Χαλαρωσε λιγο και δεστα διαφορετικα τα πραγματα γιατι εισαι νεα κοπελα και ειναι τελειως κουτο να εχεις τετοιες εμμονες.Ο καθενας εχει τις ιδεες του και την προσωπικοτητα του,δεν ειναι υποχρεωτικο να ταιριαζουμε ολοι.Και βασικο...μην μετρας τις λαθος ατακες,το ποσο λιγο η πολυ βοηθουν...δικα τους θεματα αυτα.Βαλε τα ορια σου,ομορφα και με αξιοπρεπεια και θα σε σεβονται ολοι.Το μελλον ειναι δικο σας!!!Σ ευχαριστω που με διαβασες!!!ΥΓ.Σταξε και λιγη αγαπη σ ολο αυτο,βοηθαει...

Broken_Guy

# 5 στις 24/9/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 252
Τρομαχτικά λεπτομερές κείμενο όμως το κατάφερα όλο και γι αυτό έχω να σε ρωτήσω τα εξής θεματοθέτρια:
1) Γιατί ασχολείστε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ με τους γονείς και τους μπλέκετε στη σχέση σας; Είστε και οι 2 ενήλικες άνθρωποι, οικονομικά ανεξάρτητοι όπως λες πλέον που ξέρετε τι θέλετε στη ζωή σας, οπότε γιατί τόσα πολλά πάρε δώσε μαζί τους; Ναι καταλαβαίνω, γονείς είναι δεν θα κόψετε και την καλημέρα φυσικά, αλλά όπως γράφεις ασχολείστε με το τι αγόρασε ο ένας και τι έκανε ο άλλος σπίτι του. Με το αγόρι σου θα ανοίξετε σπίτι, με αυτόν και μόνο θα προσπαθήσετε να δημιουργήσετε δική σας οικογένεια, γονείς και συγγενείς αναγκαστικά θα πρέπει να έχουν πιο δευτερεύον ρόλο στη σχέση σας, να το θυμάσαι αυτό.
2) Λες ότι "δεν μπορείς να φανταστείς πως θα συγγενέψεις μαζί τους στο μέλλον". Κακώς! Μεγάλη κοπέλα είσαι, φαντάζομαι ξέρεις πως κανείς μας δεν διαλέγει τους συγγενείς του έτσι; Τους φίλους ναι, τον άνθρωπο που θέλουμε να ζήσουμε μαζί του/της ναι, τους συγγενείς όμως όχι, αυτοί μας "έτυχαν", μ αυτούς θα πορευθούμε γι αυτό μπαίνουν και κάποια λογικά όρια στη σχέση μας μαζί τους και κυρίως κοιτάμε να τα βρίσκουμε με τον άνθρωπο μας.
3) Και τέλος, όπως έχει χιλιοειπωθεί και σε άλλα παρόμοια θέματα στο παρελθόν, όταν επιτρέπετε σε τρίτους να επηρεάζουν και να εμπλέκοντε στη σχέση σας τότε αυτή οδεύει προς διάλυση (έχω και προσωπική εμπειρία σε αυτό). Γι αυτό θέτετε όρια με τον σύντροφο ήρεμα και πολιτισμένα, που αφορούν και τη μεταξύ σας σχέση αλλά και αυτή με τους άλλους και φυσικά ασχολείστε με αυτή και μόνο. Το τι αγόρασαν στο σπίτι τους τα εν δυνάμει πεθερικά σου ή το τι έκανε ο εν δυνάμει κουνιάδος σου με την αδερφή σου να μη σε απασχολούν, θα τα λύσουν μόνοι τους σαν μεγάλοι άνθρωποι. Όσο ασχολείσαι και εσύ και ο σύντροφος σου τόσο περισσότερο θα αυξάνονται οι προστριβές και η ψυχολογική εξουθένωση σας φυσικά. Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Αρέσει στα μέλη Maxitria1, alexandriani1 και σε ακόμα 4 μέλη.

Heptamer

# 6 στις 24/9/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036

Δε χρειαζόταν τόση σπάταλη υπερανάλυση. 

Πρόκειται για. τυπικό θέμα προστριβικής συνύπαρξης μας με το σόι του / της συντροφου. 

Μαζί με τον άνθρωπο μας, επωμιζομσστε αναγκαστικά και τους οικείους του. Και προσευχομαστε να γίνουμε τουλ  αποδεκτοί ή να πέσουμε σε καλούς ανθρώπους. Εγγύηση σε αυτά δεν υπάρχει. 

Δεν τράβηξες καλό κλήρο, αν και μαχητρια. Δυστυχώς για σένα, τα πεθερικά σου δεν είναι μακριά και η συνεχής τριβή μαζί τους αναπόφευκτη. 

Αν αγαπάς το σύντροφό σου και σκέφτεσαι σοβαρό μέλλον μαζί του, θα αναλαβεις αναγκαστικά  και φυσικά μέχρι κάποιο όριο και το δυσαρμονικο  "παράπλευρο κόστος" της επιλογής σου. Το απαιτούν οι ισορροπίες, η ανοχή, η συνύπαρξη, η καρτερία. 

Επειδή είναι απαραίτητο να αισθανομαστε όμορφα στη σχέση μας, η οποία οφείλει να αποτελεί προτεραιότητα μας, θεσε στο σύντροφο σου αβασάνιστα, αβίαστα, τις κόκκινες γραμμές σου. Εκείνος δε μπορεί να αρνηθεί την οικογένεια του - κι εσύ όμως έχεις το δικαίωμα να διαλέγεις τους ανθρώπους γύρω σου. 

Οι επιλογές μας έχουν κόστη. Αν επιλέξουμε να τις τιμήσουμε, τα αναλαμβάνουμε. 

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Maxitria1 και σε ακόμα 2 μέλη.

seychelles

# 7 στις 24/9/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 647

Έφόσον λες ότι η σχέση είναι σοβαρή με προοπτικές κλπ, υποθέτω εννοείς γάμο. Σε γάμο με παιδιά οι σχέσεις με τα πεθερικά παππού/γιαγιά παιδιού καλό είναι να είναι κατ’ ελάχιστον λειτουργικές.

Άμα παντρεύεσαι, καλώς ή κακώς παίρνεις πακέτο και την οικογένεια του συντρόφου και μερικές φορές γίνεται λίγο μια άσκηση υπομονής.
 Τα οικονομικά των πεθερικών δε σε αφορούν όπως δεν αφορούν αυτούς τα δικά σας, καλύτερα μην ασχολείσαι. Να παραμείνεις ευγενική αλλά μη δέχεσαι να σε προσβάλλουν έμμεσα ή άμεσα, πχ με το αυτοκίνητο άστους αυτούς να λένε ότι είναι και του γείτονα, εσύ να αναφέρεσαι στο "αυτοκίνητό μας", δε καθορίζουν τα πεθερικά ποιος έχει τον τίτλο ιδιοκτησίας.
 Τους γονείς σου άκου τι έχουν να πούνε και σκέψου όσα σου λένε, αλλά το τι κάνεις εσύ είναι δική σου απόφαση.
 Εφόσον σε επηρεάζει τόσο ψυχολογικά συνέχισε να βάζεις τα όριά σου, όπως έχεις αρχίσει να κάνεις με τις επισκέψεις.
 Δώρο στην πεθερά σου ναι πάρε, για το τυπικό του θέματος, μην περιμένεις ανταπόκριση και στενοχωριέσαι, είναι ότι είναι.
 Ο φίλος σου τι λέει για αυτά? Έχετε κάνει μια ανοιχτή συζήτηση? Δική του δουλειά είναι αν το παρακάνουν να τους πει ότι είτε αλλάζουν τροπάρι είτε δεν θα είναι ευπρόσδεκτοι.
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Maxitria1

seychelles

# 8 στις 24/9/2021
author
Βερμούδες

Εισαγγελέας εν δράσει

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Kristina_

Διαβασα μεχρι το αμαξι,,,μαλλον δε θα διαβασω παρακατω και θα ευχηθω καλα ξεμπερδεματα στον φιλο σου

Μα καθεσαι και μας λες οτι εκανες τη μεγιστη θυσια να μπεις εγγυητρια για να παρει αμαξι!!!Και πιο κατω παραδεχεσαι οτι το αμαξι ειναι στο ονομα ΣΟΥ και ολες τις υποχρεωσεις τις εχει αναλαβει ΑΥΤΟΣ «και με το παραπανω», οπως γραφεις,,,δεν παμε καλααα  οκ δεν ειχε υποχρεωση να το κανεις, αλλα δε ρισκαρες τπτ ουτε ζημιωθηκες κιολας,,,το αντιθετο,,,(και για τον τυπο,,,εμεις αυτο δεν το λεμε «εγγυηση» )

Εχεις λιγο? στρεβλη αποψη για τα πραγματα φιλεναδα

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Kristina_

# 9 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

Ε,,, μα,,,!!! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από seychelles

Εισαγγελέας εν δράσει

Αρέσει στο μέλος seychelles

26-29-31

# 10 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.645

Το διαβασα ολο...και  σου λεω οτι το κλειδι στην υποθεση ειναι ο φιλος σου...και εξηγουμαι

Σε θελει στην ζωη του?εισαι η γυναικα που θελει να κανει οικογενεια?που εχει ονειρευτει την ζωη σας μαζι?

Αν ναι καθηστε και συζητηστε το θεμα των γονιων του διεξοδικα,και βρειτε την καλυτερη λυση...

Για μενα λυση ειναι να κοψετε τις παρτιδες,γιατι παντα θα τους βρισκεις μπροστα σου και παντα εσυ θα στενοχωριεσαι και αυτο δεν θα αλλαζει και θα αρχισει να φθειρει και το μεταξυ σας...

Κρατηστε μονο τα τυπικα,εφοσον ειναι συμμαχος ο φιλος σου...καποια στιγμη θα τσακωθουν και μεταξυ τους οι γονεις σας...σιγουρακι αυτο!!!

Να υποθεσω οτι τα πεθερικα ειναι ελληνες μεταναστες πιθανοτατα δευτερης γενιας 55αρηδεςπου εχουν παρει ολα τα εγγεχυα απο τους γονεις τους μεταναστες πρωτης γενιας...βλαχαδερα!!!

Οτι δεν λυνεται κοβεται... και ολα αυτα.. ειναι οι γονεις του συντροφου σου κλπ ειναι μαμακιες ...

Δεν ειναι μακρια ο καιρος που θα θελουν να εχουν λογο σε πιο σοβαρα θεματα...

Αυτα προς το παρον!!!

Αρέσει στα μέλη Maxitria1, girl_aloud

Kristina_

# 11 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

Εμ αμα ειχε αποφασισει ο υοηκοος θα χε ξεκαθαρισει και ποια απ τις δυο ειναι η βασιλισσα  

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από 26-29-31

Το διαβασα ολο...και  σου λεω οτι το κλειδι στην υποθεση ειναι ο φιλος σου...και εξηγουμαι

Σε θελει στην ζωη του?εισαι η γυναικα που θελει να κανει οικογενεια?που εχει ονειρευτει την ζωη σας μαζι?

tzoulia59

# 12 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 7.479

για να μην μακρυγορουμε βρες μια δικιολογια και χωρισε τωρα αμεσως ...

τι? σοβαρολογουμε ??

υπαρχει περιπτωση τετοιοι γονεις και τετοια οικογενεια να εχει μεγαλωσει ανθρωπο της προκοπης??

αυτοι δεν ειναι αγενεις χωρις αξιοπρεπεια και παλιανθρωποι ..

αλλα γυφτοι ...(δεν αναφερομαι στους ρομα) 

την επεσε ο αδερφος στην αδερφη ..

εστειλαν το καμενο σιδερο  δωρο για καινουριο ...

μην μου πεις οτι εφεραν και το κρασι για δικο τους ,,αυτο που τους εφεραν στην επισκεψη ..

πολλη φτηνια ..

..χωρισε τον χωρις ελαφρυντικα ,,

,η ανατροφη ειναι μια ,,,για φαντασου να κανεις παιδια και να κληρονομησουν το DNA τους ??

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Maxitria1

Αγαπητοί μου φίλοι, χρόνια διαβάζω τα θέματα και τις γνώμες που δινετε πάνω σε αυτά και μπορώ να πω ότι με έχετε βοηθησει πολλές φορές όταν κι εγώ βρέθηκα σε αντιστοιχη θεση με τους θεματοθέτες. Αυτή τη φορά χρειάζομαι οπωσδήποτε τη γνώμη σας, γιατί πιστεύω πως δεν μπορώ να βρω συμβουλές από το στενό μου φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον.

Ειμαι 29 και εχω μια σχέση 4 χρόνια. Ο συντροφός μου είναι 2 χρόνια μεγαλύτερος και εδώ και περίπου 2 χρόνια συγκατοικούμε. Ζουμε στο εξωτερικό, οι δικοί μου ζουν Ελλάδα, οι δικοί του εδώ, σε σχετικά μικρή αποσταση απο εμας. Η σχέση μου με τον συντροφό μου είναι σε γενικες γραμμές αριστη. Συνεννοούμαστε πολυ καλα σε πολλούς τομείς, οικονομικά, οικιακά, ψυχολογικά, ερωτικά κτλ. και πάντα τον στηρίζω και με στηρίζει όποτε χρειαστεί. Το θέμα μου είναι αποκλειστικά η οικογένειά του. Εχουν συμβεί πολλά που με εχουν προσβάλλει σαν άτομο ή με εχουν φέρει σε πολύ δύσκολη θέση αλλά θα αναφέρω τα πιο χοντρά.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η στάση μου προς τα πεθερικά μου ήταν ανέκαθεν πολύ ευγενική, φιλική και ξεκάθαρη. Δεν αντιμίλησα ποτέ, δεν τους έφερα ποτέ σε δύσκολη θέση και μέσα από τις πράξεις μου πάντα τους έδειχνα την συμπάθειά μου και στήριζα τον συντροφό μου δείχνοντας σε όλους το αυτονόητο: οτι τον αγαπάω. Με τον σύντροφό μου μιλάμε πάντα πολύ ανοιχτά, που σημαίνει ότι άν με ενοχλήσει κάτι ή συμβεί κατι, θα το γνωρίζει, το συζητάμε και προσπαθούμε να βρίσκουμε λύση. Η οικογένεια του συντρόφου μου διατείνεται ότι οικονομικά δεν τα βγάζουν εύκολα περα, παρ'ολο που κατά καιρούς κάνουν μεγάλες αγορές (τύπου καινούριο σαλόνι, κουζίνα, ακριβά δώρα σε μένα κατά καιρούς κτλ) κάτι που με παραξενεύει στην όλη ιστορία. Οταν μείναμε μαζί με τον συντροφό μου, εγώ μόλις είχα τελειώσει τις σπουδές μου και είχα βρει δουλειά (μεγάλη ευκαιρία και μόνιμη θέση) σε άλλη πολη, οπότε και έπρεπε να μετακομίσω. Αργότερα αποφάσισε κι εκείνος να με ακολουθήσει, όντας ακόμα φοιτητής στα τελειώματα και δούλευε παράλληλα ημιαπασχόληση για να καλύπτει τα βασικά. Αργότερα - εν μέσω κορωνοιού βρήκε μια δουλειά ασχετη με το αντικείμενό του, με σύμβαση 6μηνη που ανανεωνόταν συνεχώς και πλέον εδώ και κάποιο καιρό δουλεύει με ετήσια σύμβαση στο αντικείμενό του, καλά χρήματα, δεν έχει όμως μόνιμη θέση. Αυτά για τον συντροφό μου.

Για να φτάσει ο συντροφός μου να βρει την δουλειά στο αντικείμενό του, βοήθησα άπειρες φορές και με μεγάλη μου χαρά να φτιάξει βιογραφικα, υποστήριξα ψυχολογικά, ακόμα και οικονομικά με έμμεσο τρόπο: Στην εταιρεια (κολοσσός) που δούλευε όπως σας είπα πιο πριν, άνοιξε κάποια στιγμη εν μέσω κορωνοιού μια θέση εμμισθης πρακτικής στον τομεα του η οποία ήταν όμως σε άλλη πόλη 1.30 ώρα μακριά και την οποία μπορούσες να προσεγγίσεις κυρίως με αμάξι. Ετσι λοιπόν δεδομένου ότι το θεωρήσαμε μεγάλη ευκαιρία εν μέσω κορωνοιού που τίποτα δεν κινούνταν, δεδομένου ότι η σχέση μας είναι σοβαρή με προοπτικές για το μέλλον που απο κοινού εχουμε συζητήσει και δεδομένου ότι υπάρχει αμοιβαία και απτή εμπιστοσύνη, αποφασισα να μπω εγγυήτρια στην αγορά ενός αυτοκινήτου, με την προϋπόθεση ότι εκείνος θα αναλάβει κάθε υποχρεωση και φυσικά ότι θα μπορώ κι εγώ όποτε το χρειαστώ να το χρησιμοποιώ, πράγμα που θα μας διευκόλυνε και τους δύο πολύ στην καθημερινότητα μας. Εδώ να προσθέσω, οτι ο φίλος μου είναι κύριος σε όλες του τις υποχρεώσεις και πληρώνει τα πάντα στην ώρα τους και με το παραπάνω. Οι γονείς του ενώ γνώριζαν για αυτήν την ευκαιρία (που στην τελική του πρόσφερε τη σημερινή του δουλειά) τον συμβούλεψαν να μην δεχθεί την πρακτική και ούτε προσφέρθηκαν να συνδράμουν έστω οικονομικά για τα εισιτήρια των τρένων. Οταν έμαθαν οτι τελικά πηραμε αυτοκίνητο (με εμένα ιδιοκτήτρια, με δική μου προκαταβολή και ενώ ο γιος τους δεν είχε πληρώσει ακόμα καμια δόση), δεν μου είπαν ουτε ένα ευχαριστώ που στήριξα τον γιό τους, έφεραν μόνο στον συντροφό μου ένα μπρελόκ αξίας 2€ "για το καινούριο ΤΟΥ αμάξι" και φεύγοντας ο πατέρας του ρώτησε έκπληκτος γιατί θα οδηγήσω εγώ στην επιστροφή! 
Οταν τους καλώ σπίτι μας για φαγητό, έρχονται πάντα με τάπερ, και θέλουν να τρώνε κυρίως αυτο΄που έφεραν, κάτι που με προσβάλλει. Οσο για τις μαγειρικές μου ικανότητες, πιστεψτε με κατά κοινή ομολογία είναι άριστες! Πριν από 2 χρόνια περίπου, προ κορωνοιού και προ αμαξιού, με είχαν επισκευθεί οι γονείς μου στο εξωτερικό και εφόσον ήδη είχαμε 2 χρόνια σχέση και πηγαινε σοβαρά, ρώτησα τον φιλο μου εάν θα ήθελε να γνωριστούν οι γονείς μας, δεδομένου και ότι δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες γενικότερα να συναντηθούν. Δεν πιεσα ποτέ τίποτα. Απλά το ανέφερα. Ο συντροφός μου δέχτηκε με χαρά, ρώτησε τους δικούς του και κανονίσαμε μια μέρα και ώρα. Το αποτέλεσμα, δεν ήθελαν να έρθουν και έβρισκαν φθηνες δικαιολογίες λίγο πριν συναντηθούμε, οτι δουλεύουν αύριο, ότι είναι κουρασμένοι (οκ, σεβαστό μεχρι εδώ). Μας έστησαν όμως χωρίς να ακυρώσουν έγκαιρα, εξέθεσαν τον φίλο μου στους γονείς μου, ο οποίος τους έπαιρνε τηλέφωνα να δει που είναι και φυσικά καταλάβαμε όλοι οτι μαλωνε μαζι τους στο τηλέφωνο, εμένα στους γονείς μου και φυσικά οι γονείς μου προσβλήθηκαν, κυρίως γιατί δεν ήταν απο την αρχή ξεκάθαροι και επιπλέον μας έστησαν κιολας. Το παράδοξο είναι ότι τελικά ήρθαν. Αλλά δεν τελιώνει εκεί. Τα πεθερικά δουλεύουν σε γραφέιο μεταφορών και ΜΟΝΟΙ τους (το τονίζω) είχαν προσφερθεί στο παρελθόν να αναλάβουν τα δέματα που μου έστελναν 1-2 φορές το χρόνο οι γονείς μου με πράγματα και για τους δυό μας, επειδή δικαιούνταν καποια δωρεάν δέματα το μήνα. Ανέφεραν λοιπόν στην πρώτη πρώτη συνάντηση με τους γονείς μου και αφού είχε προηγηθεί το παραπάνω, ότι τα δέματα πέρασαν ως απλήρωτα, και τελικά έκανε λάθος το παιδί στη δουλειά κτλ κτλ. Μα είναι δυνατόν να το λες αυτό πρώτη φορά σε μελλοντες συμπεθέρους; Οπως καταλαβαίνετε οι γονείς μου και ειδικά ο πατέρας μου έγιναν πυρ και μανία, έχουν ήδη σχηματισει τη χειρότερη εντύπωση και δεν έχουν κι άδικο γιατί ακούστε να δειτε και παρακάτω: ο αδερφός του κάποια στιγμή τα έριξε στην αδερφή μου! Ναι. Αυτό. Δε σεβάστηκε ούτε αυτό που έχουμε με το φίλο μου, ούτε τον αδερφό του, ούτε εμένα, ουτε κανέναν και ούτε και το πρόβλημα που δημιουργησε με μελλοντικά οικογενειακά τραπέζια, συναντήσεις σε γιορτές κτλ. Δεν υπήρχε φυσικά ανταπόκριση και σαν να μην έφτανε αυτό έμαθα ότι την έβριζε κι όλας πισώπλατα και την εξέθετε και σε άλλους κοινούς γνωστούς. Ειδικά στον αδερφό του, φερόμουν σαν να ήταν δικός μου αδερφός. Ακόμα δεν το πιστεύω ότι έκρυβε τέτοιον χαρακτήρα. Πάντα υπάρχουν προσβολές και μπηχτές απο τη μεριά τους και κυρίως απο τη μάνα. Πρόσφατα πήρε την πρωτοβουλία ετσι χωρίς λόγο να μας αγοράσει ενα καινούριο σίδερο (έτσι μας είπε), το οποίο όταν το άνοιξα ήταν μεταχειρισμένο και καμμένο. Το χειρότερο είναι ότι είχε πει ψέμματα και στον γιο της οτι "μας αγόρασε" σιδερο και όταν το ανοίξαμε είχαμε μείνει και οι δύο εκπληκτοι. Και για την κοροϊδία και για την κίνηση!! Δεν έχω θέμα αν κάποιος σου κάνει δώρο κάτι που εκείνος δεν χρειάζεται, αλλά αυτή η κοροιδία στα μάτια μου υποδηλώνει κακία! Φυσικά και το επιστρεψαμε και ο συντροφός μου της τα έψαλε ενα χερακι. Κατα καιρούς μαθαίνω οτι πχ. κάνουν διάφορες μεγάλες αγορές αλλά δεν θέλουν να το μαθαίνουμε. Οταν ο συντροφός μου χρειάστηκε σε διαφορες φάσεις της ζωής του οικονομική υποστήριξη (παρ'όλο που μπορεί να δούλευε και ο ιδιος), προφασίζονταν πάντα πως δεν έχουν και μας έκρυβαν μεγάλες αγορές που εκαναν εκείνη την περίοδο (πχ. αχρείαστο ρομποτικό σκουπάκι των 200 ευρώ, ενώ ο γιός τους είχε μείνει άνεργος εν μέσω κορωνοιού). Του πρότειναν μάλιστα να πάρει επίδομα ανεργείας αντί να προσπαθήσει πχ. να βρει μια άλλη δουλειά. Αλλη φορά η μάνα του έχει πει κιολας πισώπλατα οτι μπαίνω και ανάμεσα στα αδερφια επειδή σε εναν αστείο καυγά για ένα μπλουζάκι πήρα το μέρος του συντρόφου μου και οχι του αδερφού του. Δεν ξέρουν να φερθούν, δεν ξέρουν να μιλήσουν, μας φέρνουν συνεχώς σε δύσκολη θέση και ακόμη και αν προσπαθώ να ξεκόψω, δεν είναι πάντα εφικτό. Και το χειρότερο είναι ότι ο συντροφός μου παρ'ολο που αναγνωρίζει ότι δεν είναι εντάξει ούτε τώρα αλλά ούτε και στο παρελθόν και μαζί του, εξακολουθεί κατα βάθος να τους εμπιστεύεται γιατι -λογικό- είναι οικογένειά του.

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά με έχουν κουράσει και με έχουν καταβάλλει πολύ σωματικά και ψυχικά και έχουν επηρεάσει και τη σχέση μας. Ο σύντροφός μου με υποστηρίζει σε όλα και καταλαβαίνει και ο ίδιος ότι αυτοί οι άνθρωποι μας δημιουργούν προβλήματα. Είναι όμως οικογένειά του και δεν μπορώ ούτε και θεωρώ σωστό να του πω να μην τους μιλάει. Εχουμε βάλει καποια όρια στις επισκέψεις που κάνουμε ή μας κάνουν κτλ. και η αλήθεια είναι οτι απο αυτό δεν έχω παράπονο. Δεν μου αρέσει όλο αυτό και πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω. Δε θα ήθελα να χαλάσω τη σχέση μου με τον άνθρωπό μου που απ'ότι φαίνεται δεν τους έμοιασε, εξ'αιτίας τρίτων. Ωστόσο εχω την εντύπωση ότι όλο το υπολοιπο είναι όλο λάθος. Ο συντροφός μου με τους γονείς μου έχει τυπικές και καλές σχέσεις αλλά και οι δικοί μου γονείς παρόλο που δεν ξερουν όλες τις λεπτομέρειες ανησυχούν και εχουν αρχίσει να αντιδρούν αρνητικά στην όλη σχέση επειδή κατ'αυτούς ούτε το οικογενειακό του περιβάλλον φέρεται καλά αλλά ούτε κι αυτός μεχρι τώρα έχει σταθερή δουλειά που να μπορεί να υποστηρίξει αύριο μια οικογένεια. Εγώ ξέρω ότι έχουμε περάσει πολλές δυσκολίες μαζί και πως μπορούμε να τα καταφέρουμε και το ίδιο πιστεύει και ο φίλος μου. Δεν μπορώ να φανταστώ ομως ότι αυριο θα συγγενέψω με τετοιους ανθρώπους,αν παρόλο που τους έχω φερθεί άψογα και σε αυτούς και στον γιό τους αυτοί μου φέρθηκαν και εξακολουθούν να μου φέρονται με τέτοιο τρόπο! Κάθε φορά δίνω τόπο στην οργή και κάνω ένα βήμα πίσω αποκλειστικά για χάρη του φιλου μου αλλά δεν ξέρω μεχρι πότε μπορει΄να συνεχιστεί αυτό.. Απο την άλλη και το να μαλώσω δεν ξέρω αν θα αποτελέσει πραγματική λύση στο προβλημα. Και μετά τι; 

Σε μερικές μερες η μητερα του εχει γενεθλια και μας έχει καλέσει. Δεν έχω καμια μα καμια ορεξη μετά από τέτοιες συμπεριφορές ουτε δώρο να παρω σε τετοιους ανθρωπους, ούτε να καθίσω σπιτι τους να με προσβάλουν κανοντάς μου ταχα τους καλούς, ουτε καν να τους βλέπω. Κάθε φορά κανω κίνηση καλής θέλησης και πάντα κατι καινούριο συμβαίνει. Κρατάω μια τυπική επαφή για χάρη του φίλου μου αλλά εχω φτάσει σε σημείο όταν ακούω το όνομά τους να νευριάζω. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.. Σας φιλώ και ανυπομονώ για τα σχόλιά σας.

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

Enikos

# 13 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Θεος σχωρεστηνε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από NATASSA196

Η συχωρεμενη η πεθερα μου μου ελεγε"Κορη μου!θα ασχολεισαι μονο με οσους κλεινει η πορτα σου!!!"

Αρέσει στο μέλος vidar70

seychelles

# 14 στις 25/9/2021
author
Βερμούδες

Τζούλια, οι δικές σου σχέσεις με τα πεθερικά σου πως ήταν ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από tzoulia59

τι? σοβαρολογουμε ??

υπαρχει περιπτωση τετοιοι γονεις και τετοια οικογενεια να εχει μεγαλωσει ανθρωπο της προκοπης??

μην μου πεις οτι εφεραν και το κρασι για δικο τους ,,αυτο που τους εφεραν στην επισκεψη ..

πολλη φτηνια ..

,η ανατροφη ειναι μια ,,,για φαντασου να κανεις παιδια και να κληρονομησουν το DNA τους ??

Αρέσει στα μέλη vidar70, Enikos

Enikos

# 15 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Νααα...αυτα καμεις και...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από seychelles

Αρέσει στα μέλη vidar70, seychelles

apolitiii

# 16 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 855

Βρε κορίτσι μας λες, δεν θέλεις καμία επαφή με τα πεθερικά σου...τι να κάνουμε εμείς??? Αυτό είναι θεμα 

συζήτησης με τον σύντροφό σου... όμως αυτοί ειναι οι γονείς του...μην τους πολυσυνοριζεσαι ... μπορεί να 
είναι χαμηλού επιπέδου άνθρωποι... δεν θα πέσεις στο επίπεδο τους...αν αγαπάς τον σύντροφό σου απλά θα 
τους ανεχεσαι...
Πάντως πολύ καυχιεσαι ότι αγόρασες αυτοκίνητο στον γιό τους... αφού είναι το οικογενειακό σας 
αυτοκίνητο...τι σε νοιάζει αν οι γονείς του κάνουν μεγάλες αγορές...να σε νοιάζει μονο για σενα και τον 
σύντροφό σου... αυτή είναι η δική σου οικογένεια... όλα τ αλλά που λες για σιδερα κλπ δεν σ'ενδιαφέρουν...
Απλά ή βάζεις τις κόκκινες γραμμές σου και αν συμφωνεί και ο σύντροφός σου μένεις μαζί του... ή 
παίρνεις τ' αυτοκίνητό σου και φεύγεις...
Συζητηστε αν μπορείτε να αλλάξετε πολη να ζήσετε πιο μακριά απ' τους γονείς του...να ηρεμήσετε...

Αρέσει στα μέλη Enikos, Broken_Guy

MiltosRNLI1930

# 17 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.267

Τζουλια την απαντηση την ηξερα πριν την γραψεις !

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από tzoulia59

τι? σοβαρολογουμε ??

πολλη φτηνια ..

Αρέσει στο μέλος tzoulia59

Heptamer

# 18 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036

Σκετη πίκρα σιγουρα!

(για τα πεθερικα βεβαιως βεβαιως!)

Παράθεση:

tzoulia59

# 19 στις 25/9/2021
author

,ο συζυγος μου ηταν μοναχοπαιδι ,,οποιος ειναι ..ξερει τι σημαινει ..διπλασιο το βαρος ...

ημουν η αγαπημενη τους ,

ημουν αυτη που σεβοντουσαν ..

και ημουν η καλυτερη φιλη της πεθερας μου ...εχω μετανιωσει για τις αντοχες  που δεν ειχα κι αλλες  για εκεινη .οταν με χρειασθηκε .

ειχα μικρα τα παιδια μου ,,και οσο αντεχα εδινα ,

,δεν ζουν πια ,,και δεν θυμαμαι ποτε να ειχα τσακωθει με τα πεθερικα μου ..

στο χωραφι του συζυγου μου με την μανα του ,,δεν εμπαινα ,

,ηταν αλλο χωραφι ,,

ημουν εξυπνη και ηξερα τα ορια μου ,,,ο καθενας μας ειχε αλλη θεση ,στην ζωη του ..

οποιος δεν το αντιλαμβανεται αυτο 

φλερταρει με το διαζυγιο ..

δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν συντροφους τα παιδια μου ,,και να μου απαγορευσουν να εχω επαφη με τα παιδια μου ..

ειναι και απανθρωπο και κακη συμπεριφορα και δειχνει το ποιον του ανθρωπου ,,

ολοι εχουμε μια οικογενεια και γονεις που μας εχουν μεγαλωσει μας εχουν αναστησει μας εχουν αναθρεψει και μας πονανε ,,,

χρειαζεται κατανοηση αλληλοσεβασμος και ισορροπια ,,εναλλακτικες ,να συνυπαρχεις ..,

οταν ο συντροφος δεν καταλαβαινει το βαρος ,,τον στελνεις .

δεν μιλαμε βεβαια για λαμογια γονεις οπως τους πιο πανω??

με τετοιους ουτε 24 ωρο ,,,ολο το πακετο ,,παιδι γονεις

εγω  χωρισα ,,για αλλο λογο ,,

Παράθεση:

Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, Kristina_ και σε ακόμα 2 μέλη.

tzoulia59

# 20 στις 25/9/2021
author

τι να κανεις κι εσυ ..οτι μπορεις κανεις ,,

βαρια η καλογερικη ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Enikos