Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δε θέλω καμία επαφή με τα πεθερικά

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

tzoulia59

# 21 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.479
'Aρεσαν+: 0%

κακιουλες ? κακιουλες?

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Heptamer

Σκετη πίκρα σιγουρα!

(για τα πεθερικα βεβαιως βεβαιως!)

alisida

# 22 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Περίληψη 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από apolitiii

παίρνεις τ' αυτοκίνητό σου και φεύγεις...

alisida

# 23 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Έχουν δει τα όμορφα μου μάτια, άντρες και γυναίκες που ενώ έχουν φτιάξει ή προσπαθούν να φτιάξουν το δικό τους σπίτι οικογένεια ζωή ,

εξακολουθούν να έχουν κοινό ταμείο με την πατρική τους οικογένεια.

Εάν και εφόσον εσείς δεν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία ταμενων κολλημενων αφοσιωμένων δεμένων 

με την πατρική σας οικογένεια,

σταματήστε τόσο να δίνετε αναφορά σε αυτούς (τους δικούς σου/ του δηλ) 

σχετικά με το τι και για ποιο λόγο αγοράζετε 

Όπως επίσης σταματήστε να ρωτάτε και να σχολιάζετε το τι και γιατι αγοράζουν εκείνοι.

Μην έχοντας με τι να ασχοληθούν,θα σας αφήσουν ήσυχους να κάνετε ο,τι νομίζετε.

Χωριστούς λογαριασμούς λοιπόν και ο καθένας στο σπίτι του.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Maxitria1

Δε θέλω καμία επαφή με τα πεθερικά

Αγαπητοί μου φίλοι, χρόνια διαβάζω τα θέματα και τις γνώμες που δινετε πάνω σε αυτά και μπορώ να πω ότι με έχετε βοηθησει πολλές φορές όταν κι εγώ βρέθηκα σε αντιστοιχη θεση με τους θεματοθέτες. Αυτή τη φορά χρειάζομαι οπωσδήποτε τη γνώμη σας, γιατί πιστεύω πως δεν μπορώ να βρω συμβουλές από το στενό μου φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον.

Ειμαι 29 και εχω μια σχέση 4 χρόνια. Ο συντροφός μου είναι 2 χρόνια μεγαλύτερος και εδώ και περίπου 2 χρόνια συγκατοικούμε. Ζουμε στο εξωτερικό, οι δικοί μου ζουν Ελλάδα, οι δικοί του εδώ, σε σχετικά μικρή αποσταση απο εμας. Η σχέση μου με τον συντροφό μου είναι σε γενικες γραμμές αριστη. Συνεννοούμαστε πολυ καλα σε πολλούς τομείς, οικονομικά, οικιακά, ψυχολογικά, ερωτικά κτλ. και πάντα τον στηρίζω και με στηρίζει όποτε χρειαστεί. Το θέμα μου είναι αποκλειστικά η οικογένειά του. Εχουν συμβεί πολλά που με εχουν προσβάλλει σαν άτομο ή με εχουν φέρει σε πολύ δύσκολη θέση αλλά θα αναφέρω τα πιο χοντρά.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η στάση μου προς τα πεθερικά μου ήταν ανέκαθεν πολύ ευγενική, φιλική και ξεκάθαρη. Δεν αντιμίλησα ποτέ, δεν τους έφερα ποτέ σε δύσκολη θέση και μέσα από τις πράξεις μου πάντα τους έδειχνα την συμπάθειά μου και στήριζα τον συντροφό μου δείχνοντας σε όλους το αυτονόητο: οτι τον αγαπάω. Με τον σύντροφό μου μιλάμε πάντα πολύ ανοιχτά, που σημαίνει ότι άν με ενοχλήσει κάτι ή συμβεί κατι, θα το γνωρίζει, το συζητάμε και προσπαθούμε να βρίσκουμε λύση. Η οικογένεια του συντρόφου μου διατείνεται ότι οικονομικά δεν τα βγάζουν εύκολα περα, παρ'ολο που κατά καιρούς κάνουν μεγάλες αγορές (τύπου καινούριο σαλόνι, κουζίνα, ακριβά δώρα σε μένα κατά καιρούς κτλ) κάτι που με παραξενεύει στην όλη ιστορία. Οταν μείναμε μαζί με τον συντροφό μου, εγώ μόλις είχα τελειώσει τις σπουδές μου και είχα βρει δουλειά (μεγάλη ευκαιρία και μόνιμη θέση) σε άλλη πολη, οπότε και έπρεπε να μετακομίσω. Αργότερα αποφάσισε κι εκείνος να με ακολουθήσει, όντας ακόμα φοιτητής στα τελειώματα και δούλευε παράλληλα ημιαπασχόληση για να καλύπτει τα βασικά. Αργότερα - εν μέσω κορωνοιού βρήκε μια δουλειά ασχετη με το αντικείμενό του, με σύμβαση 6μηνη που ανανεωνόταν συνεχώς και πλέον εδώ και κάποιο καιρό δουλεύει με ετήσια σύμβαση στο αντικείμενό του, καλά χρήματα, δεν έχει όμως μόνιμη θέση. Αυτά για τον συντροφό μου.

Για να φτάσει ο συντροφός μου να βρει την δουλειά στο αντικείμενό του, βοήθησα άπειρες φορές και με μεγάλη μου χαρά να φτιάξει βιογραφικα, υποστήριξα ψυχολογικά, ακόμα και οικονομικά με έμμεσο τρόπο: Στην εταιρεια (κολοσσός) που δούλευε όπως σας είπα πιο πριν, άνοιξε κάποια στιγμη εν μέσω κορωνοιού μια θέση εμμισθης πρακτικής στον τομεα του η οποία ήταν όμως σε άλλη πόλη 1.30 ώρα μακριά και την οποία μπορούσες να προσεγγίσεις κυρίως με αμάξι. Ετσι λοιπόν δεδομένου ότι το θεωρήσαμε μεγάλη ευκαιρία εν μέσω κορωνοιού που τίποτα δεν κινούνταν, δεδομένου ότι η σχέση μας είναι σοβαρή με προοπτικές για το μέλλον που απο κοινού εχουμε συζητήσει και δεδομένου ότι υπάρχει αμοιβαία και απτή εμπιστοσύνη, αποφασισα να μπω εγγυήτρια στην αγορά ενός αυτοκινήτου, με την προϋπόθεση ότι εκείνος θα αναλάβει κάθε υποχρεωση και φυσικά ότι θα μπορώ κι εγώ όποτε το χρειαστώ να το χρησιμοποιώ, πράγμα που θα μας διευκόλυνε και τους δύο πολύ στην καθημερινότητα μας. Εδώ να προσθέσω, οτι ο φίλος μου είναι κύριος σε όλες του τις υποχρεώσεις και πληρώνει τα πάντα στην ώρα τους και με το παραπάνω. Οι γονείς του ενώ γνώριζαν για αυτήν την ευκαιρία (που στην τελική του πρόσφερε τη σημερινή του δουλειά) τον συμβούλεψαν να μην δεχθεί την πρακτική και ούτε προσφέρθηκαν να συνδράμουν έστω οικονομικά για τα εισιτήρια των τρένων. Οταν έμαθαν οτι τελικά πηραμε αυτοκίνητο (με εμένα ιδιοκτήτρια, με δική μου προκαταβολή και ενώ ο γιος τους δεν είχε πληρώσει ακόμα καμια δόση), δεν μου είπαν ουτε ένα ευχαριστώ που στήριξα τον γιό τους, έφεραν μόνο στον συντροφό μου ένα μπρελόκ αξίας 2€ "για το καινούριο ΤΟΥ αμάξι" και φεύγοντας ο πατέρας του ρώτησε έκπληκτος γιατί θα οδηγήσω εγώ στην επιστροφή! 
Οταν τους καλώ σπίτι μας για φαγητό, έρχονται πάντα με τάπερ, και θέλουν να τρώνε κυρίως αυτο΄που έφεραν, κάτι που με προσβάλλει. Οσο για τις μαγειρικές μου ικανότητες, πιστεψτε με κατά κοινή ομολογία είναι άριστες! Πριν από 2 χρόνια περίπου, προ κορωνοιού και προ αμαξιού, με είχαν επισκευθεί οι γονείς μου στο εξωτερικό και εφόσον ήδη είχαμε 2 χρόνια σχέση και πηγαινε σοβαρά, ρώτησα τον φιλο μου εάν θα ήθελε να γνωριστούν οι γονείς μας, δεδομένου και ότι δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες γενικότερα να συναντηθούν. Δεν πιεσα ποτέ τίποτα. Απλά το ανέφερα. Ο συντροφός μου δέχτηκε με χαρά, ρώτησε τους δικούς του και κανονίσαμε μια μέρα και ώρα. Το αποτέλεσμα, δεν ήθελαν να έρθουν και έβρισκαν φθηνες δικαιολογίες λίγο πριν συναντηθούμε, οτι δουλεύουν αύριο, ότι είναι κουρασμένοι (οκ, σεβαστό μεχρι εδώ). Μας έστησαν όμως χωρίς να ακυρώσουν έγκαιρα, εξέθεσαν τον φίλο μου στους γονείς μου, ο οποίος τους έπαιρνε τηλέφωνα να δει που είναι και φυσικά καταλάβαμε όλοι οτι μαλωνε μαζι τους στο τηλέφωνο, εμένα στους γονείς μου και φυσικά οι γονείς μου προσβλήθηκαν, κυρίως γιατί δεν ήταν απο την αρχή ξεκάθαροι και επιπλέον μας έστησαν κιολας. Το παράδοξο είναι ότι τελικά ήρθαν. Αλλά δεν τελιώνει εκεί. Τα πεθερικά δουλεύουν σε γραφέιο μεταφορών και ΜΟΝΟΙ τους (το τονίζω) είχαν προσφερθεί στο παρελθόν να αναλάβουν τα δέματα που μου έστελναν 1-2 φορές το χρόνο οι γονείς μου με πράγματα και για τους δυό μας, επειδή δικαιούνταν καποια δωρεάν δέματα το μήνα. Ανέφεραν λοιπόν στην πρώτη πρώτη συνάντηση με τους γονείς μου και αφού είχε προηγηθεί το παραπάνω, ότι τα δέματα πέρασαν ως απλήρωτα, και τελικά έκανε λάθος το παιδί στη δουλειά κτλ κτλ. Μα είναι δυνατόν να το λες αυτό πρώτη φορά σε μελλοντες συμπεθέρους; Οπως καταλαβαίνετε οι γονείς μου και ειδικά ο πατέρας μου έγιναν πυρ και μανία, έχουν ήδη σχηματισει τη χειρότερη εντύπωση και δεν έχουν κι άδικο γιατί ακούστε να δειτε και παρακάτω: ο αδερφός του κάποια στιγμή τα έριξε στην αδερφή μου! Ναι. Αυτό. Δε σεβάστηκε ούτε αυτό που έχουμε με το φίλο μου, ούτε τον αδερφό του, ούτε εμένα, ουτε κανέναν και ούτε και το πρόβλημα που δημιουργησε με μελλοντικά οικογενειακά τραπέζια, συναντήσεις σε γιορτές κτλ. Δεν υπήρχε φυσικά ανταπόκριση και σαν να μην έφτανε αυτό έμαθα ότι την έβριζε κι όλας πισώπλατα και την εξέθετε και σε άλλους κοινούς γνωστούς. Ειδικά στον αδερφό του, φερόμουν σαν να ήταν δικός μου αδερφός. Ακόμα δεν το πιστεύω ότι έκρυβε τέτοιον χαρακτήρα. Πάντα υπάρχουν προσβολές και μπηχτές απο τη μεριά τους και κυρίως απο τη μάνα. Πρόσφατα πήρε την πρωτοβουλία ετσι χωρίς λόγο να μας αγοράσει ενα καινούριο σίδερο (έτσι μας είπε), το οποίο όταν το άνοιξα ήταν μεταχειρισμένο και καμμένο. Το χειρότερο είναι ότι είχε πει ψέμματα και στον γιο της οτι "μας αγόρασε" σιδερο και όταν το ανοίξαμε είχαμε μείνει και οι δύο εκπληκτοι. Και για την κοροϊδία και για την κίνηση!! Δεν έχω θέμα αν κάποιος σου κάνει δώρο κάτι που εκείνος δεν χρειάζεται, αλλά αυτή η κοροιδία στα μάτια μου υποδηλώνει κακία! Φυσικά και το επιστρεψαμε και ο συντροφός μου της τα έψαλε ενα χερακι. Κατα καιρούς μαθαίνω οτι πχ. κάνουν διάφορες μεγάλες αγορές αλλά δεν θέλουν να το μαθαίνουμε. Οταν ο συντροφός μου χρειάστηκε σε διαφορες φάσεις της ζωής του οικονομική υποστήριξη (παρ'όλο που μπορεί να δούλευε και ο ιδιος), προφασίζονταν πάντα πως δεν έχουν και μας έκρυβαν μεγάλες αγορές που εκαναν εκείνη την περίοδο (πχ. αχρείαστο ρομποτικό σκουπάκι των 200 ευρώ, ενώ ο γιός τους είχε μείνει άνεργος εν μέσω κορωνοιού). Του πρότειναν μάλιστα να πάρει επίδομα ανεργείας αντί να προσπαθήσει πχ. να βρει μια άλλη δουλειά. Αλλη φορά η μάνα του έχει πει κιολας πισώπλατα οτι μπαίνω και ανάμεσα στα αδερφια επειδή σε εναν αστείο καυγά για ένα μπλουζάκι πήρα το μέρος του συντρόφου μου και οχι του αδερφού του. Δεν ξέρουν να φερθούν, δεν ξέρουν να μιλήσουν, μας φέρνουν συνεχώς σε δύσκολη θέση και ακόμη και αν προσπαθώ να ξεκόψω, δεν είναι πάντα εφικτό. Και το χειρότερο είναι ότι ο συντροφός μου παρ'ολο που αναγνωρίζει ότι δεν είναι εντάξει ούτε τώρα αλλά ούτε και στο παρελθόν και μαζί του, εξακολουθεί κατα βάθος να τους εμπιστεύεται γιατι -λογικό- είναι οικογένειά του.

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά με έχουν κουράσει και με έχουν καταβάλλει πολύ σωματικά και ψυχικά και έχουν επηρεάσει και τη σχέση μας. Ο σύντροφός μου με υποστηρίζει σε όλα και καταλαβαίνει και ο ίδιος ότι αυτοί οι άνθρωποι μας δημιουργούν προβλήματα. Είναι όμως οικογένειά του και δεν μπορώ ούτε και θεωρώ σωστό να του πω να μην τους μιλάει. Εχουμε βάλει καποια όρια στις επισκέψεις που κάνουμε ή μας κάνουν κτλ. και η αλήθεια είναι οτι απο αυτό δεν έχω παράπονο. Δεν μου αρέσει όλο αυτό και πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω. Δε θα ήθελα να χαλάσω τη σχέση μου με τον άνθρωπό μου που απ'ότι φαίνεται δεν τους έμοιασε, εξ'αιτίας τρίτων. Ωστόσο εχω την εντύπωση ότι όλο το υπολοιπο είναι όλο λάθος. Ο συντροφός μου με τους γονείς μου έχει τυπικές και καλές σχέσεις αλλά και οι δικοί μου γονείς παρόλο που δεν ξερουν όλες τις λεπτομέρειες ανησυχούν και εχουν αρχίσει να αντιδρούν αρνητικά στην όλη σχέση επειδή κατ'αυτούς ούτε το οικογενειακό του περιβάλλον φέρεται καλά αλλά ούτε κι αυτός μεχρι τώρα έχει σταθερή δουλειά που να μπορεί να υποστηρίξει αύριο μια οικογένεια. Εγώ ξέρω ότι έχουμε περάσει πολλές δυσκολίες μαζί και πως μπορούμε να τα καταφέρουμε και το ίδιο πιστεύει και ο φίλος μου. Δεν μπορώ να φανταστώ ομως ότι αυριο θα συγγενέψω με τετοιους ανθρώπους,αν παρόλο που τους έχω φερθεί άψογα και σε αυτούς και στον γιό τους αυτοί μου φέρθηκαν και εξακολουθούν να μου φέρονται με τέτοιο τρόπο! Κάθε φορά δίνω τόπο στην οργή και κάνω ένα βήμα πίσω αποκλειστικά για χάρη του φιλου μου αλλά δεν ξέρω μεχρι πότε μπορει΄να συνεχιστεί αυτό.. Απο την άλλη και το να μαλώσω δεν ξέρω αν θα αποτελέσει πραγματική λύση στο προβλημα. Και μετά τι; 

Σε μερικές μερες η μητερα του εχει γενεθλια και μας έχει καλέσει. Δεν έχω καμια μα καμια ορεξη μετά από τέτοιες συμπεριφορές ουτε δώρο να παρω σε τετοιους ανθρωπους, ούτε να καθίσω σπιτι τους να με προσβάλουν κανοντάς μου ταχα τους καλούς, ουτε καν να τους βλέπω. Κάθε φορά κανω κίνηση καλής θέλησης και πάντα κατι καινούριο συμβαίνει. Κρατάω μια τυπική επαφή για χάρη του φίλου μου αλλά εχω φτάσει σε σημείο όταν ακούω το όνομά τους να νευριάζω. Ειλικρινά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.. Σας φιλώ και ανυπομονώ για τα σχόλιά σας.

Αρέσει στα μέλη Paralia48, seychelles και σε ακόμα 2 μέλη.

Heptamer

# 24 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036

Χιουμοράκι και μόνο!

Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Δε μου επιτρεπω κατι άλλο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από tzoulia59

κακιουλες ? κακιουλες?

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Enikos

# 25 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.776

Γιατι, εσυ  κανεις οτι ΔΕΝ μπορεις?...

Βαρια Ηγουμενε, βαρια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από tzoulia59

τι να κανεις κι εσυ ..οτι μπορεις κανεις ,,

βαρια η καλογερικη ..

Αρέσει στο μέλος vidar70

tzoulia59

# 26 στις 25/9/2021
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.479

εχω αποδειξει παμπολλες φορες εδω ,,οτι γουσταρω την πλακα 

και το εξυπνο χιουμορ ,,,

.σχεδον σ ολες μου τις απαντησεις απαντω σοβαρα ,κανοντας πλακα . ,,

ειναι προνομιο των αντρων το χιουμορ ,.

και μ αρεσει η αντρικη παρεα ,και η αντρικη λογικη ..οχι με ερωτικο ενδιαφερον ,.

τωρα γιατι αυτο ???θα σε γελασω ,,

ενω ειμαι παρα πολυ συναισθηματικη ,και πιστευω στους ρολους .και εμφανισιακα το υποστηριζω και ψυχικα ,

ωστοσο δεν αντεχω την γυναικεια μ..κια και κατινια ,,

δεν ειναι σνομπισμος ,

αλλα ,οσο ανακαλυπτω οτι οι γυναικες ειναι εγωιστριες ,παραλογες και τρελες ,,τοσο πιο μακρια φευγω ,

ειδικα αν ειναι ανηθικες ,,με την ενοια της εντιμοτητος οχι του σεξ.

οταν οι αντρες λενε οτι οι γυναικες ειναι μπιπ ..τους κατανοω ..

και μην εξαιρεσω οτι και ολοι οι αντρες ειναι μπιπ 

πλην εξαιρεσεων ,,

ολα αυτα για να σου πω ,,ναι αποδεχομαι το χιουμορ ,

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Heptamer

Χιουμοράκι και μόνο!

Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Δε μου επιτρεπω κατι άλλο.

seychelles

# 27 στις 25/9/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 647

Αμφισημίες βλέπω, όπως είχε πει και κάποιος πρόσφατα, στο ένα θρεντ μπιπ είναι οι άντρες (κατά ακριβώς 90%), εδώ πως είναι μπιπ και άντρες και γυναίκες. Μπέρδεμα, θα τα χάσει το αναγνωστικό κοινό στο τέλος 

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από tzoulia59

εχω αποδειξει παμπολλες φορες εδω ,,οτι γουσταρω την πλακα 

και το εξυπνο χιουμορ ,,,

.σχεδον σ ολες μου τις απαντησεις απαντω σοβαρα ,κανοντας πλακα . ,,

ειναι προνομιο των αντρων το χιουμορ ,.

και μ αρεσει η αντρικη παρεα ,και η αντρικη λογικη ..οχι με ερωτικο ενδιαφερον ,.

τωρα γιατι αυτο ???θα σε γελασω ,,

ενω ειμαι παρα πολυ συναισθηματικη ,και πιστευω στους ρολους .και εμφανισιακα το υποστηριζω και ψυχικα ,

ωστοσο δεν αντεχω την γυναικεια μ..κια και κατινια ,,

δεν ειναι σνομπισμος ,

αλλα ,οσο ανακαλυπτω οτι οι γυναικες ειναι εγωιστριες ,παραλογες και τρελες ,,τοσο πιο μακρια φευγω ,

ειδικα αν ειναι ανηθικες ,,με την ενοια της εντιμοτητος οχι του σεξ.

οταν οι αντρες λενε οτι οι γυναικες ειναι μπιπ ..τους κατανοω ..

και μην εξαιρεσω οτι και ολοι οι αντρες ειναι μπιπ 

πλην εξαιρεσεων ,,

ολα αυτα για να σου πω ,,ναι αποδεχομαι το χιουμορ ,

Αρέσει στο μέλος Enikos

Heptamer

# 28 στις 26/9/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036

Της αμφισημιας το σιδηρουν - με τρύπα 90% - συρματοπλεγμα! 

Κουράγιο αδέλφια... Η τρίτη δόση θα τα διορθώσει όλα! 

Αρέσει στα μέλη Enikos, seychelles

Paralia48

# 29 στις 26/9/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.734
Απ όσα κατάλαβα, ο σύντροφός σου παίρνει το μέρος σου στις <<οικογενειακές ιστορίες>> του και αυτό έχει σημασία. Διακριτικά μεν, αλλά δεν μπορεί και να σκυλοβρίσει το σόι του μπροστά σου.
Τις κατινολεπτομέρειες που λες, δεν τις διάβασα, γιατί είναι ασήμαντες.
Αυτά μου θυμίζουν λίγο ιστορίες που άκουγα απ τις γιαγιάδες μου, κάποιας εποχής που οι οικογένειες αλληλοχωνόντουσαν η μια στην άλλη. Και εφόσον η οικογενειά του είναι μετανάστες, ξέρω πως αυτοί είναι μερικά χρόνια πίσω, στην εποχή που έφυγαν οι πρώτοι απ τα χωριά τους. Έχουν κολλήματα, μη σκας.
Κοίτα, θα έχεις αρχή το: Μακρυά κι αγαπημένοι. Ζήστε με το σύντροφό σου μαζί, δίχως να λογαριάζετε σόγια, αλλά ούτε και το ποιος αγόρασε το αυτοκίνητο κλπ και τέτοια. Εφόσον εσείς τα βρίσκετε και λειτουργείτε καλά, ορθά κάνετε και αλληλοβοηθιέστε με το σύντροφο, μην το κάνεις θέμα. Το τουτού έτσι κι αλλοιώς δικό σου είναι, δεν το χάνεις.

Όλα τα άλλα που γράφεις για την οικογενειά του, είναι ασήμαντα για σας.
Θα έλεγα, πήγαινε στα γενεθλια της πεθεράς και πες στο σύντροφο, να αγοράσει εκείνος δώρο.
Έχε τυπικές σχεσεις
Αρέσει στα μέλη seychelles, Broken_Guy

Maxitria1

# 30 στις 26/9/2021
author
Γυναίκα / 21 / Σε σχέση
Ν. Χίου / Δεν έχει επιλεγεί
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους που απαντησατε τοσο άμεσα! ? <3 Η αληθεια ειναι οτι ειμαι μονη μου εδω, χωρις το υποστηρικτικο μου περιβαλλον (οικογενεια/φιλοι) και αυτο προφανως και με εχει επηρεασει ακομη περισσοτερο. Θα ηθελα να ξεκαθαρισω τρια πράγματα που ισως ετσι οπως γραφτηκαν να ακουστηκαν περιεργα:1. Αυτο με το αυτοκινητο το εκανα με πολλη αγάπη αλλα ρε παιδιά οταν πανε να κανουν κουμαντο με ξενες πλατες καπου αισθανεσαι και μ@λ@κας!2. Τα οικονομικά τους, όπως και κανενος, δε με αφορούν. Αλλα οταν το παιδι τους στη χειροτερη του φαση χρειαστηκε τη βοηθεια τους και την αρνηθηκαν μονο και μονο λογω οικονομικης στενοτητας αλλα ταυτοχρονα ξοδευαν επιδεικτικά αλλου, θεωρησα σκοπιμο να το αναφέρω γιατι εκει εμενα μου φαινεται πως μαλλον το εκαναν επιτηδες. Ισως πίστευαν οτι ειμαι υποχρεωμενη να το κανω εγω; Ποιος ξερει. Οκ, εκανα ο,τι μπορουσα τότε αλλα δεν μπορουσα να τον χαρτζιλικωνω κιολας...συγγνωμη. 3. Πραγματικά εχουμε αποστασιοποιηθει οσο μπορούμε. Βρισκομαστε πλεον μονο σε γιορτες και γενεθλια αντε και κανενα τραπέζι καθε 3 μήνες. Προσπαθουμε να μην ασχολούμαστε και να κοιτάμε τη ζωή μας, αλλα όταν οι πράξεις τους σε εκθέτουν και παραέξω, ξεπερναει τα ορια του απλού "πεθεριστικου καψωνιου". Ε, εκει ειναι που τα εχω παίξει τελείως και δεν ξερω τι να κανω! ??

Mathusalas

# 31 στις 26/9/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Νατάσσα αυτό που έλεγε η πεθερά σου το έλεγε για τις γυναίκες ή και για τους άνδρες; έχει μεγάλη πόρτα το εξωτικό μου ξενοδοχείο.

Mathusalas

# 32 στις 26/9/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όποιος το διαβασε όλο να κάνει μια μικρή έκθεση. Θα εξεταστεί.

Enikos

# 33 στις 26/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Αρέσει στο μέλος apolitiii

argaard

# 34 στις 26/9/2021
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.264

Με βάση αυτά που γράφεις, σύντροφος σου δεν έχει βάλει τους γονείς του πάνω από εσένα σε καμία από τις περιπτώσεις που σε έχουν εκνευρίσει και έχει πάρει το μέρος σου. Αυτό είναι το μόνο σημαντικό.

Συμφωνήστε ότι εσύ δεν θέλεις πολλά πολλά μαζί τους, οπότε κράτα τις επαφές σε κοινωνικές εκδηλώσεις μόνο (γιορτές κτλ), εκείνος ας πηγαίνει να τους βλέπει μόνος του.

Αν θέλεις να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, μην εκνευρίζεσαι με συζητήσεις  που ενδεχομένως θα σου μεταφέρει, για να συνεχίσει να σου τις μεταφέρει και να έχεις μια εικόνα τι του λένε, είναι καλύτερα απο το να είσαι στο σκοτάδι.

Εξήγησε στους δικούς σου τις αποφάσεις σου, και πες τους πως ο σύντροφός σου  σε στηρίζει και να σταματήσουν να ανακατεύονται.

Μην βιαστείς να παντρευτείς, δώσε χρόνο στο καινούριο στάτους των σχέσεων με τους γονείς να τεσταριστεί πριν προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.

Αρέσει στο μέλος seychelles

seychelles

# 35 στις 26/9/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Απαντήσεις: 647
Το θέμα της στήριξης του παιδιού τους όμως είναι και θέμα μεταξύ του φίλου σου και και των γονιών του. Πολλά που βρίσκουμε εμείς άσχημα συμβαίνουν γύρω μας, μερικές φορές καλύτερα να αφήνουμε αυτούς που τους αφορά άμεσα να τα λύσουν μεταξύ τους, με το να συγχυζόμαστε εμείς δε λύνουμε και τίποτα ούτως ή άλλως .Μια φορα τους τρεις μήνες δεν είναι να κάθεσαι να σκας, δες το λίγο σαν εκείνες τις μέρες η όλη κατάσταση είναι κάπως, πετάει ο γάιδαρος; Πετάει. Μια μέρα το τρίμηνο κρατά την ψυχραιμία σου, πάρτη και λίγο στην πλάκα την όλη κατάσταση, επειδή τους παίρνεις σοβαρά σε επηρεάζει.
Αρέσει στο μέλος Maxitria1

Enikos

# 36 στις 26/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Να καμεις εδω, εμας το υποστηρικτικο περιβαλλον σου...

Σε κανα μηνα βλεπω τη θειτσα αυτη, με τα καμενα σιδερα, σε συνεδριες των επωνυμων αλκοολικων και...

Τον συζυξ της, στα ανακλιντρα των ψυχιατρων...

Εχωμε εφαρμοσμενες πρακτικες, για τους πολυ "ανησυχους" χαρακατηρες...

Εχωμε δωσει λυσεις, μεχρι και στην Βαρεθηκαολα, που ειχε καμει ταμα να βρει γκομενο!!!...

Αμη!!!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Maxitria1
Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους που απαντησατε τοσο άμεσα! ? <3 Η αληθεια ειναι οτι ειμαι μονη μου εδω, χωρις το υποστηρικτικο μου περιβαλλον (οικογενεια/φιλοι) και αυτο προφανως και με εχει επηρεασει ακομη περισσοτερο. Θα ηθελα να ξεκαθαρισω τρια πράγματα που ισως ετσι οπως γραφτηκαν να ακουστηκαν περιεργα:1. Αυτο με το αυτοκινητο το εκανα με πολλη αγάπη αλλα ρε παιδιά οταν πανε να κανουν κουμαντο με ξενες πλατες καπου αισθανεσαι και μ@λ@κας!2. Τα οικονομικά τους, όπως και κανενος, δε με αφορούν. Αλλα οταν το παιδι τους στη χειροτερη του φαση χρειαστηκε τη βοηθεια τους και την αρνηθηκαν μονο και μονο λογω οικονομικης στενοτητας αλλα ταυτοχρονα ξοδευαν επιδεικτικά αλλου, θεωρησα σκοπιμο να το αναφέρω γιατι εκει εμενα μου φαινεται πως μαλλον το εκαναν επιτηδες. Ισως πίστευαν οτι ειμαι υποχρεωμενη να το κανω εγω; Ποιος ξερει. Οκ, εκανα ο,τι μπορουσα τότε αλλα δεν μπορουσα να τον χαρτζιλικωνω κιολας...συγγνωμη. 3. Πραγματικά εχουμε αποστασιοποιηθει οσο μπορούμε. Βρισκομαστε πλεον μονο σε γιορτες και γενεθλια αντε και κανενα τραπέζι καθε 3 μήνες. Προσπαθουμε να μην ασχολούμαστε και να κοιτάμε τη ζωή μας, αλλα όταν οι πράξεις τους σε εκθέτουν και παραέξω, ξεπερναει τα ορια του απλού "πεθεριστικου καψωνιου". Ε, εκει ειναι που τα εχω παίξει τελείως και δεν ξερω τι να κανω! ??

Αρέσει στα μέλη Maxitria1, seychelles

Enikos

# 37 στις 26/9/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εγω το διαβασα, αλλα κατσε μη καμω κανα λαθος...

Περιμενε, να ανοιξει αυριο η υπηρεσια μεταφρασεων τσι εδρος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Mathusalas
Όποιος το διαβασε όλο να κάνει μια μικρή έκθεση. Θα εξεταστεί.

Αρέσει στο μέλος vidar70

NATASSA196

# 38 στις 26/9/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Για τις πορτες το ελεγε,και ο,τι αυτες εκλειναν μεσα στο χωρο που οριοθετουσαν.Στην προκειμενη,για το σπιτι μας...ουτε ανδρες,ουτε γυναικες...ολους αφορα αυτο...ενδιαφερεσαι για τα δικα σου!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Mathusalas
Νατάσσα αυτό που έλεγε η πεθερά σου το έλεγε για τις γυναίκες ή και για τους άνδρες; έχει μεγάλη πόρτα το εξωτικό μου ξενοδοχείο.

vidar70

# 39 στις 28/9/2021
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Απαντήσεις: 335

Εχω την αμυδρα εντυπωση

οτι τα αιτια ειναι βαθυτερα και δεν αφορουν μονο τα πεθερικα σου. Νιωθω οτι εχεις προβλημα και με τον συντροφο σου και φερνεις στην επιφανεια το θεμα με τα πεθερικα για να καλυψεις το αλλο. Τι σχεση εχουν τα πεθερικα οταν εσεις και ειδικα ο αντρας σου ( αυτος φερει την ευθυνη ) θετετε τα ορια. Δεν βλεπω τον λογο να νιωθεις ετσι, εκτος και αν ο συντροφος σου δεν μπορει να τα θεσει αυτα τα ορια στους γονεις του που νομιζω οτι επι της ουσιας αυτο ειναι, αυτο δεν σαρεσει. Και σταματα να μιλας συνεχεια για τα οικονομικα. Ολο για το χρημα συζητας

Αρέσει στο μέλος girl_aloud

Alezandra

# 40 στις 28/9/2021
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 815
Δεν χρειάστηκε να διαβάσω κάτι περισσότερο από μερικές απαντήσεις για να μπορώ εκ πείρας και εκ βαθέων να σας πω ότι αυτό που σας προκαλεί τις αντιδράσεις δεν είναι άλλο από την απογοήτευση που αισθάνεστε όταν δεν σας προσκυνούν με τον τρόπο που εσείς θέλετε.Δείχνετε άπληστη προσμονή να λάβετε ανταπόδοση σε όσα κάνετε και αυτό προκαλεί σπασμωδικές κινήσεις στους συγγενείς σας.Θέλουν δε θέλουν πρέπει να σας ευχαριστήσουν.Εάν θέλετε να χαρείτε τις προσφορές σας,σταματήστε να εκλιπαρείτε με τον τρόπο σας μια ανταμειβη.Σταθείτε στο ύψος σας και σηκώστε με θάρρος στους δικούς σας ωμους, τις αποφασεις σας.Μην τις φορτώνετε στις πλάτες των άλλων.Καταλάβατε ?
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε