Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νιώθω ότι είμαι σε απόγνωση

Σελίδα : 1

Vanessa_Vanessa

# 1 στις 13/10/2021
author
Γυναίκα gay / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 15
'Aρεσαν+: 0%

Νιώθω ότι είμαι σε απόγνωση

Θέλω κυρίως τη γνώμη σας. Η οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία έχετε! 

Μου αρέσει η διατροφολογία και φέτος έκανα εγγραφή σε ΙΕΚ. Έχω αγοράσει ήδη βιβλία από ανώτατες σχολές τα οποία διαβάζω μόνη μου καιρό τώρα.
Να μην τα πολυλογώ διαβασα κάπου ότι ένας απόφοιτος ΙΕΚ δεν έχει πολλά επάγγελματικά δικαιώματα. 
Τι υσχίει σχετικά με αυτό; 
Τι θα μου προτείνατε να κάνω;
Κάπου διαβασα καθώς είμαι ήδη απόφοιτη άλλη σχολής σε ΙΕΚ ότι μπορώ να κάνω κατατακτήριες για ΤΕΙ και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν γίνεται κάτι τέτοιο. 

argaard

# 2 στις 13/10/2021
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.264

Το θέμα το έχεις βάλει σε λάθος κατηγορία.

Παρόλα αυτά, όσον αφορά την αγορά δεν υπάρχει κανόνας για το ποιά πτυχία "μετράνε" και ποιά όχι, ο κάθε κλάδος και οι εταιριες που δραστηριοποιούνται βάζουν τον πήχη, επειδή οι διατροφολόγοι συνήθως ακολουθούν ελεύθερο επάγγελμα, καλό θα ήταν να μιλήσεις και να συμβουλευτείς επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται σε αυτο το χώρο να σου πούν τη γνώμη τους.

Για το δεύτερο θέμα, βρήκα αυτό: https://iekmesol.gr/publicity/oi-protes-katataktiries-exetaseisgi/ οπότε φαντάζομαι πως μπορείς να επικοινωνήσεις με το ΙΕΚ που αποφοίτησες και να ρωτήσεις αν υπάρχει δυνατότητα για κατατακτήριες.
Αρέσει στο μέλος Vanessa_Vanessa

alexandriani1

# 3 στις 13/10/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.089

Σε κάθε περίπτωση

Σίγουρα δεν αξίζει να είσαι σε απόγνωση για τέτοια θέματα. Ήδη είναι σημαντικό ότι ξεκίνησες δυναμικά σπουδές σε κάποιο αντικείμενο που σ' αρέσει και σε ενδιαφέρει. Αυτό από μόνο του είναι πολύ πιο σημαντικό από το να είχες εισαχθεί σε κάποιο τμήμα  ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ που να σου ήταν παντελώς αδιάφορο, είτε το τελείωνες, είτε όχι.

Από κει και πέρα, και σε ό,τι αφορά επαγγελματικά δικαιώματα μπορείς να απευθυνθείς και στο Σύλλογο Διατροφολόγων-Διαιτολόγων να μάθεις περισσότερα, αλλά φαντάζομαι και στις γραμματείες των αντίστοιχων τμημάτων των ΑΤΕΙ για περαιτέρω πληροφορίες (αν πχ υπάρχουν κατατακτήριες, κάθε πότε και με τι προϋποθέσεις).Εγώ θα σου ευχηθώ καλή αρχή και καλή σταδιοδρομία να έχεις
Αρέσει στο μέλος Vanessa_Vanessa

Vanessa_Vanessa

# 4 στις 13/10/2021
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Ευχαριστώ πατά πολύ για της ευχές. Απλά έχω στεναχωρηθεί απίστευτα από την στιγμή που είδη έχω δώσει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό τα οποία δε φύτρωσαν ένα πρωί στις τσέπες μου. Και όσο ψάχνω το θέμα δοαβάζω ότι το πτυχίο ΙΕΚ σε καθιστά μόνο ως βοηθό

alexandriani1

# 5 στις 13/10/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.089

Απαντώντας σου με επιφύλαξη,

θα σου πω ότι σε κάθε περίπτωση μάλλον μπορείς να εργαστείς ως ελεύθερος επαγγελματίας ή ως συνεργάτης κάποιας επιχείρησης του ιδιωτικού τομέα. Ενδέχεται να υπάρχουν περιορισμοί για θέσεις στον Δημόσιο Τομέα. Πάντως σίγουρα θα μπορούν να σε κατατοπίσουν από τον αντίστοιχο σύλλογο

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Vanessa_Vanessa
Ευχαριστώ πατά πολύ για της ευχές. Απλά έχω στεναχωρηθεί απίστευτα από την στιγμή που είδη έχω δώσει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό τα οποία δε φύτρωσαν ένα πρωί στις τσέπες μου. Και όσο ψάχνω το θέμα δοαβάζω ότι το πτυχίο ΙΕΚ σε καθιστά μόνο ως βοηθό

Kristina_

# 6 στις 14/10/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Χωρις να γνωριζω πολλα για το θεμα, αυτο ειναι προφανες,,,ε βρε κοριτσι τι περιμενες δλδ οτι θα γινει με το διπλωμα του ΙΕΚ??? Καθηγητης διατροφολογιας στο ΕΚΠΑ?

Αλλα οπως σου ειπε η αλεξ, το καλο ειναι οτι βρηκες κατι που σου αρεσει! Απο κει και περα φυσικα και θα ταν καλυτερο να αφιερωνες  χρονο να μπεις σε ενα ΑΤΕΙ και χωρις να πληρωνεις διδακτρα

Σχετικα με τις κατατακτηριες, δυστυχως δεν επιτρεπονται τα λινκς,,,αλλα αφου σε απασχολει το θεμα γιατι δεν κανεις μια αναζητηση στο  google μονη σου «κατατακτηριες απο ιεκ σε τει»

Εγω ετσι προχειρα το κοιταξα και διαβασα οτι αναμενεται εγκυκλιως απο το υπουργείο παιδειας,,,οποιο πανεπιστημιο θελει (οχι υποχρεωτικα δλδ) μπορει με κατατακτηριες να παρει αποφοιτους ΙΕΚ που εχουν συναφες Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου πέντε (5) και απολυτηριο λυκειου πριν την εγγραφη τους στο ΙΕΚ, μεχρι το 5% των εισακτεων του απο πανελλαδικες,,,εξεταζονται σε 3 μαθηματα και πρεπει να συγκεντρωσουν πανω απο 30 μοναδες συνολικα και πανω απο τη βαση 10/20 σε  καθε μαθημα,,,αν περασουν  τις εξετασεις και επιλεγουν (στο 5%), τοτε μπορουν να μην παρακολουθουν τα μαθηματα που εχουν διδαχθει, αλλα δινουν  εξετασεις σε ολα, οπως οι υπολοιποι φοιτητες

Εγω με μια προχειρη αναζητηση δεν ειδα να μπορει να ασκησει ελευθερο επαγγελμα ο αποφοιτος ΙΕΚ διαιτολογιας, αλλα αυτα θα ταξερει καλα το ΙΕΚ σου και φυσικα ο συλλογος

Αυτα βρηκα εγω με μια προχειρη αναζητηση,,,αν εισαι 27 καλο ειναι να τα σκεφτεις λιγο καλυτερα και να ξερεις τι ακριβως θελεις να κανεις και τι δυνατοτητες/επιλογες εχεις

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Vanessa_Vanessa

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980

panagiotismp90

# 7 στις 14/10/2021
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 2.833

μηπως εχεις βγαλει καποια αλλη σχολη πριν?

Jimmy_Pnt

# 8 στις 22/10/2021
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Παρότι διδάσκω για αρκετά χρόνια σε ΙΕΚ (σε άλλη ειδικότητα όμως), ισχύει ότι το χαρτί του ΙΕΚ δεν σου δίνει αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα με αυτά ενός πτυχίου πανεπιστημίου ή κολεγίου και ορθώς συμβαίνει αυτό σε αρκετές ειδικότητες.
Από εκεί και πέρα, οι κατατακτήριες για ΑΤΕΙ είναι μια πονεμένη ιστορία που τραβάει από το 2018, από ότι θυμάμαι. Γενικά ψάξε αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και δώσε αν μπορείς τις κατατακτήριες. Σίγουρα θέλουν αρκετό διάβασμα, αλλά είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Από εκεί και πέρα, οι κατατακτήριες για ΑΤΕΙ είναι μια πονεμένη ιστορία που τραβάει από το 2018, από ότι θυμάμαι. Γενικά ψάξε αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και δώσε αν μπορείς τις κατατακτήριες. Σίγουρα θέλουν αρκετό διάβασμα, αλλά είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Vanessa_Vanessa

# 9 στις 22/10/2021
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Έχω ήδη πτυχίο από ΙΕΚ μαγειρικής και ήμουν μαθήτρια επαλ. Όταν έψαξα για πανελλήνιες δε μπορούσα να δώσω καθώς έπρεπε να ξανά κάνω μια χρόνια λύκειο. Όσο για κατατακτήριες δε ξέρω που και πως να το ψάξω

Kristina_

# 10 στις 22/10/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Δες το σου εγγραψα στο #6

μια αναζητηση στο google μονη σου «κατατακτηριες απο ιεκ σε τει»

Οπως σου ειπαν και πιο πανω προφανως οι κατατακτηριες (αν γινουν) δεν ειναι ευκολες ,,, με 5% χλωμο ,,, εγω θα επελεγα να ξανακανω την τελευταια ταξη στο λυκειο και να ξαναδινα πανελληνιες,,,πιο ευκολο μου φαινεται ετσι

Αλλα βρε κοριτσι, μετρησε τις δυναμεις σου πρωτα,,,δεν ειναι μονο να περασεις στο ΑΤΕΙ θα πρεπει να το τελειωσεις κιολας,,,εσυ ξερεις τις δυνατοτητες σου

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Vanessa_Vanessa
Έχω ήδη πτυχίο από ΙΕΚ μαγειρικής και ήμουν μαθήτρια επαλ. Όταν έψαξα για πανελλήνιες δε μπορούσα να δώσω καθώς έπρεπε να ξανά κάνω μια χρόνια λύκειο. Όσο για κατατακτήριες δε ξέρω που και πως να το ψάξω

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε