Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης και διαπροσωπικές σχέσεις το 2021

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

Heptamer

# 21 στις 14/11/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036
'Aρεσαν+: 0%

Ειναι πολυπλοκο / πολυδιαστατο θεμα.

Θα χασουμε παντως πολυ περισσοτερα απο οσα θα κερδισουμε.

Γιατι μπορει η τεχνολογια να κανει αλματα, μα η ηθικη αναπτυξη μενει στασιμη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από maraki_lar_1980

..χμμ...

Γιατί το λες αυτό ρε φίλε?

Εξήγησε το μου λίγο...!

Αρέσει στο μέλος konstandinos73

seychelles

# 22 στις 15/11/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 647

Σωστό αλλά άλλο το internet άλλο το Facebook

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από maraki_lar_1980

...η γνώμη μου...Εγώ πάντως πιστεύω ότι εφόσον είμαστε στην εποχή της τεχνολογίας,αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε σε ότι αυτή προσφέρει και επιτάσσει.Τα θετικά στοιχεία του διαδικτύου ειναι σημαντικά,(οπως η διαδραστικότητα και η προσβασιμότητα, η εύκολη και πλουραλιστική ενημέρωση και η ελευθερία έκφρασης) και μπορεί να γίνει ορθή κ συνετή χρήση αυτού,με κάποια μεγαλύτερη προσοχή από τους γονείς προς τα παιδιά.

Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, Mindthegap- και σε ακόμα 1 μέλος.

Paralia48

# 23 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.735
Μαράκι, απορία: Εσύ το διάβασες όλο αυτό, ή το έκανες <<αντιγραφή>> /  <<επικόλληση>>; 

maraki_lar_1980

# 24 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 1.473

Το διάβασα όλο με αμείωτο ενδιαφέρον,Μαρία μου.Εσυ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από Paralia48
Μαράκι, απορία: Εσύ το διάβασες όλο αυτό, ή το έκανες <<αντιγραφή>> /  <<επικόλληση>>; 

maraki_lar_1980

# 25 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Ποια είναι η διαφορά δηλαδή?

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από seychelles

Σωστό αλλά άλλο το internet άλλο το Facebook.

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από seychelles

Σωστό αλλά άλλο το internet άλλο το Facebook

Αρέσει στο μέλος seychelles

seychelles

# 26 στις 15/11/2021
author
Βερμούδες

Το Facebook είναι μια από τις διάφορες υπηρεσίες που τρέχουν πάνω στο internet, μια υπηρεσία την οποία μπορεί ο καθένας να επιλέξει να χρησιμοποιήσει η όχι, να δει εναλλακτικές υπηρεσίες για να κάνει αυτά που θέλει στην επικοινωνία του κλπ.

Το internet προϋπήρχε του Facebook, ενώ το 2ο χρειάζεται το 1ο, το 1ο μπορεί και χωρίς το 2ο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από maraki_lar_1980

Ποια είναι η διαφορά δηλαδή?

Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 27 στις 15/11/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.788

Και τι εχεις να πεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από maraki_lar_1980

Το διάβασα όλο με αμείωτο ενδιαφέρον,Μαρία μου.Εσυ?

Αρέσει στο μέλος vidar70

maraki_lar_1980

# 28 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Για όσους βαρέθηκαν να διαβάσουν όλο το αρθρο...

το θέμα που επέλεξα να αναρτήσω, αφού παρουσιάζει τα υπέρ και τα κατά των social media,δίνει κάπου προς το τέλος του,κάποιες προτάσεις σωστής χρήσης αυτών.

1. Επειδή είναι αλήθεια πως ελλοχεύουν πολλοί κίνδυνοι κατά τη χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και επειδή κανένα εργαλείο δεν είναι στατικό και καλώς ή κακώς τίποτα δεν επιστρέφει πίσω, έχει νόημα να αρχίσουμε να αποκτάμε τέτοιες δεξιότητες που θα μας επιτρέπουν τον απεγκλωβισμό από την όποια αρνητική επιρροή τους.Οφείλει κανείς να είναι προσεκτικός καθώς ότι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός.

2. Προσφέρουν άπειρες ευκαιρίες για όμορφη επικοινωνία με φίλους και αγαπημένους ανθρώπους, αλλά μπορεί, ασυναίσθητα, να εγκλωβίσουν κάποιον σε μία εικόνα και να απωλέσει την ομορφιά της ζωής που είναι και έξω από αυτό.

3. Οφείλει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός και επιφυλακτικός απέναντι σε μηνύματα και προσκλήσεις που τυχόν δέχεται από άτομα που δεν γνωρίζει. Όπως στην πραγματική ζωή, έτσι και στα social media υπάρχουν και δρουν άνθρωποι χαμηλής ηθικής και κακόβουλων προθέσεων. Επ' ουδενί δεν πρέπει να υποκαθιστούν την επικοινωνία σε πραγματικό επίπεδο με τους φίλους και τους γνωστούς, καθώς τα οφέλη των καθημερινών διαπροσωπικών σχέσεων δεν μπορούν επί της ουσίας να καλυφθούν με την επικοινωνία μέσω ενός υπολογιστή ή τηλεφώνου. 

4. Για να επιτευχθεί όμως αυτό απαιτείται εκπαίδευση και κριτική εμπλοκή με τα social media σε όλα τα επίπεδα. Απαιτούνται συγκροτημένες προσπάθειες από το σχολείο ακόμη ,με την εισαγωγή και διδασκαλία του ψηφιακού αλφαβητισμού από τους ειδικούς της Επικοινωνίας και των Μέσων.

5. Ιδιαίτερα οι γονείς, επιβάλλεται να συζητούν με τα παιδιά τους για τους ψυχολογικούς κινδύνους που κρύβει η υπερβολική ενασχόληση με τις σελίδες Κοινωνικής Δικτύωσης και να παρατηρούν τις αλλαγές στην συμπεριφορά των παιδιών τους. Να τα ενθαρρύνουν να ασχοληθούν με εξωτερικές δραστηριότητες και να συμμετέχουν σε ομάδες αθλητισμού, χορού ή και θεάτρου. Εάν παρατηρήσουν ότι το παιδί τους είναι προσκολλημένο στον υπολογιστή και περνάει πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη αποφεύγοντας τις κοινωνικές επαφές, τότε είναι καλό να απευθυνθούν σε έναν Ειδικό για συμβουλευτική,αν βλέπουν ότι αυτό θα τους βοηθησει.

Αρέσει στο μέλος giorgos170
Τιποτα δε γίνεται τυχαια...ουτε τ'ασχημα,ουτε τα ωραια!

maraki_lar_1980

# 29 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Ομολογώ ότι...

Ο φίλος μου ο Χεπτ με προβλημάτισε καθώς έδωσε τη διάσταση/συνιστώσα της ηθικής ανάπτυξης στο όλο θέμα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος με ποιο τρόπο η ανάπτυξη των social media είναι περιοριστική/στερητικη για την ηθική ανάπτυξη του ανθρώπου.
Αρέσει στο μέλος giorgos170

MiltosRNLI1930

# 30 στις 15/11/2021
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.267

Eγω

απλως θαυμασα τη φωτο του προφιλ η οποια ειναι πανεμορφη σε αντιθεση με μια αλλη που κοιταγες με παραπονο τη γιαγια σου στο φουρνο που δεν σου δινει κουλουρακια .

Συμπερασμα .
Τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης ειναι για τους ντροπαλους .
Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, giorgos170 και σε ακόμα 4 μέλη.

alisida

# 31 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Δε νομίζω να είπε ότι η χρήση των σοσιαλ περιορίζει την ηθική μας ανάπτυξη,αλλά ότι 

Η τεχνολογία αναπτύσεται δίχως ηθικούς φραγμούς.

Έτσι, εναπόκειται σε εμάς τους χρήστες να βάλουμε τις (κίτρινες) γραμμές μας 

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από maraki_lar_1980

Ομολογώ ότι...Ο φίλος μου ο Χεπτ με προβλημάτισε καθώς έδωσε τη διάσταση/συνιστώσα της ηθικής ανάπτυξης στο όλο θέμα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος με ποιο τρόπο η ανάπτυξη των social media είναι περιοριστική/στερητικη για την ηθική ανάπτυξη του ανθρώπου.

Αρέσει στα μέλη giorgos170, maraki_lar_1980

Mathusalas

# 32 στις 15/11/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σιγα μη σε βοηθησουμε να παρεις 10 στο ντοκτορα σου χωρις να μας αναφερεις στα ψιλα γραμματα εστω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από maraki_lar_1980

Ομολογώ ότι...Ο φίλος μου ο Χεπτ με προβλημάτισε καθώς έδωσε τη διάσταση/συνιστώσα της ηθικής ανάπτυξης στο όλο θέμα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος με ποιο τρόπο η ανάπτυξη των social media είναι περιοριστική/στερητικη για την ηθική ανάπτυξη του ανθρώπου.

Enikos

# 33 στις 15/11/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ενα πραμα λες και ανακαλυφθηκε η πυριτιδα μετα τους ICBM...

Να αρχισωμε απο τους Iskanter, για να φτασωμε στα σπιρτα...

Για να αποφασισωμε αν αναψωμε τα καρβουνα με κανεναν βαλλιστικο πυραβλο η με το τσακμακι...

Τωρα το θυμηθηκαμε, τι να κανωμε?...

Αρέσει στα μέλη Kristina_, MiltosRNLI1930

maraki_lar_1980

# 34 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

(πολύ γέλασα με την εκτίμηση σου για την προηγούμενη φωτό μου!! Να'σαι καλά!!!)

Σε ευχαριστώ πολύ,φίλε μου για το θετικό σχόλιο σου σχετικά με την τώρινη μου φωτο-προφιλ.Άκουσα κι από άλλους ωραία λόγια για αυτή.

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από MiltosRNLI1930

Eγω

απλως θαυμασα τη φωτο του προφιλ η οποια ειναι πανεμορφη σε αντιθεση με μια αλλη που κοιταγες με παραπονο τη γιαγια σου στο φουρνο που δεν σου δινει κουλουρακια .

Συμπερασμα .
Τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης ειναι για τους ντροπαλους .

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Redink

# 35 στις 15/11/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Απάντηση στο #29

Μαράκι κατά τη γνώμη μου η ανάπτυξη των social περιορίζει την ηθική ανάπτυξη του ανθρώπου διότι δίνει προβάδισμα στο φαίνεσθαι ενώ παράλληλα ευνοεί την ψυχολογία του όχλου. Οι άνθρωποι εκεί μέσα υπάρχουν σαν μονοδιάστατες και ρετουσαρισμενες οντότητες ενώ παράλληλα ο κάθε άσχετος εκφράζει γνώμη λες και είναι ειδήμων και αποκτά βήμα. Αντίθετα, οι περισσότεροι σχετικοί τείνουν ν' απέχουν γιατί πολύ απλά έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν. Καταλήγει έτσι να διαμορφώνεται μια διαστρέβλωμενη και πλασματική εικόνα και οπτική του τι αξίζει και τι όχι, του τι είναι ηθικά σωστό και το τι λάθος, που διαμορφώνεται όχι από τους σχετικούς αλλά αυτούς που "φωνάζουν" περισσότερο. Και δυστυχώς τα άδεια δοχεία κάνουν τον περισσότερο θόρυβο...Όσοι μεγαλώσαμε πριν το ίντερνετ έχουμε ένα κάποιο μέτρο παραπάνω για να κρίνουμε τι αξίζει πραγματικά και τι όχι (και όχι όλοι δυστυχώς) αλλά οι νέες γενιές; Επίσης, αναλογισου πώς συμπεριφερόμαστε πολλοί εδώ μέσα όταν διαφωνούμε (και ναι βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Άραγε θα χρησιμοποιούσαμε την ίδια σκληρή/ειρωνική/περιπαιχτικη γλώσσα και ύφος το ίδιο εύκολα αν κοιτούσαμε κατάματα τον άνθρωπο με τον οποίο διαφωνούμε αντί για λέξεις σε μια οθόνη; Και τελικά πόσο καλό κάνει όλο αυτό στην ανθρωπιά μας;

maraki_lar_1980

# 36 στις 15/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα

...

Έχω ήδη εκφράσει την άποψη μου (και τον προβληματισμό μου) στα σχόλια #20 & #29.

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Enikos

Και τι εχεις να πεις...?

Enikos

# 37 στις 15/11/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αυτα δεν ειναι αποψεις...στο 20, αντιγραφεις το σκεπτικο του κειμενου, στο 29 περιμενεις απο τον Επταημερο να σου εξηγησει εκεινος τα του κειμενου που ανεβασες...

Για προσπαθησε λιγο...

Λεγεται, προσωπικη αποψη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από maraki_lar_1980

...

Έχω ήδη εκφράσει την άποψη μου στα σχόλια #20 & #29.

Αρέσει στο μέλος Kristina_

seychelles

# 38 στις 15/11/2021
author
Βερμούδες

Καθαρά για λόγους ιστορικής πληρότητας του θέματος, χωρίς να έχω αρνητική γνώμη για την εταιρεία, ένας παλιός διάλογος του ιδρυτή από τις πολύ πρώτες ημέρες, το λέγανε ακομα thefacebook.com τότε, που είναι πλέον στο public sphere,

Zuck: Yeah so if you ever need info about anyone at Harvard

Zuck: Just ask.

Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS

[Redacted Friend's Name]: What? How'd you manage that one?

Zuck: People just submitted it.

Zuck: I don't know why.

Zuck: They "trust me"

Zuck: Dumb f...s.

Αρέσει στο μέλος TheRedKnight

Heptamer

# 39 στις 15/11/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.036

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Redink

Άραγε θα χρησιμοποιούσαμε την ίδια σκληρή/ειρωνική/περιπαιχτικη γλώσσα και ύφος το ίδιο εύκολα αν κοιτούσαμε κατάματα τον άνθρωπο με τον οποίο διαφωνούμε αντί για λέξεις σε μια οθόνη; 

Προσωπικά, δεν κανω διακριση εικονικού - πραγματικού. Και τα δυο συζητήσεις ειναι και η σταση (μου) οφειλει να ειναι μία.

Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, seychelles και σε ακόμα 1 μέλος.

seychelles

# 40 στις 15/11/2021
author
Βερμούδες

Προς αποσαφήνιση, η τελευταία φράση του Ζουκ δεν μπήκε σα μομφή σε κάποιο εδώ. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Heptamer

Προσωπικά, δεν κανω διακριση εικονικού - πραγματικού. Και τα δυο συζητήσεις ειναι και η σταση (μου) οφειλει να ειναι μία.

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε