Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

corei3

# 1 στις 18/11/2021
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 22
'Aρεσαν+: 0%

Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά;

Xαιρετώ,έχοντας αναγνωρίσει τα μοτίβα και το οιδιπόδειο για τις σχέσεις μου,και έχοντας πληγωθεί από την παιδική ηλικία χωρίς θαλπωρή λόγω χωρισμένωνγονιών συμβαίνει το εξής...Φοβάμαι τη δέσμευση. Συνειδητά προσπαθώ να είμαι στη σχέση 100%Αλλά κάτι με κρατά πίσω, πάντα κάτι με φοβίζει και θέλω να κρυφτώ (μόλις δείξω συναίσθημα) μέχρι να νοιώσω άνετα.Οι περισσότερες σχέσεις ήταν εφήμερες και εξ-αποστάσεως.Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά; και πως επενδύεις σε μια νέα σχέση χωρίς να υπεραναλύεις;Να τα μοιραστώ μαζί της*Με τη ψυχοθεραπεία κατάφερα να το αναγνωρίσω αλλά ο αγώνας είναι συνεχόμενος.

Enikos

# 2 στις 18/11/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 26.213

Αν ψαξεις λιγο τα θεματα του φορουμ, εχουν αναρτηθει σχετικα πονηματα, (εφτακοσιων σελιδων και βαλε), που θα ησαντο πολυ χρησιμα για τις αποριες-ανησυχιες σου...

Συνδραμουν μεχρι φλυτζανουδες, λαντζες, φρικια, τατσ μι νοτ μωρα, σφετεριστριες του Φρουντ και ιερειες του Κρισνα Μου(ρ)τι...

Θα σου φυγουνε ολα μιλαμε...θα γινεις περδικι...

Αρέσει στα μέλη sissy108, seychelles και σε ακόμα 2 μέλη.

maraki_lar_1980

# 3 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 46
Απαντήσεις: 1.457

...χμμ...

Εγω θέλω να σε ρωτήσω: τι ακριβώς φοβάσαι στη δέσμευση?Να κάνω μια εικασία?Νομίζω φοβάσαι τα ίδια σου τα συναισθήματα,μην τυχών και καταλάβει η άλλη πλευρά πόσο ευάλωτος είσαι (λόγω έρωτα) και σε πληγωσει/εκμεταλλευτεί.Αν έπεσα μέσα,για μένα λυση-λυτρωση για σένα θα έρθει μόνο μέσα από την προσπάθεια σου να εμπιστευτεις την εκάστοτε κοπέλα,και να αφεθείς να το ζήσεις,χωρίς δεύτερες σκέψεις.
Αρέσει στα μέλη girl_aloud, Angel29770 και σε ακόμα 1 μέλος.

MiltosRNLI1930

# 4 στις 18/11/2021
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.874

Mολις

ειδα το Ηνωμενο Βασιλειο λεω .Αλλος παλι που θελει να τη βγαλει ρομαντικα στην ταρατσα !

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 5 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.088

Θα σου πω τι (θα) εκανα εγω,,,αυτο που εκανα/κανω σε ολη μου τη ζωη σε καθε τομεα,,,δλδ κανω οτι με ευχαριστει περισσοτερο,,,οτι ειναι πιο βολικο,,,μια ζωη την εχουμε,,,χαμενος κοπος την ξοδευουμε για να ικανοποιησουμε τα «πρεπει» 

Πρευσβευω, συνειδητα,  το δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και επιλεγω (χωρις ιχνος ενοχων) να ασχοληθω κυριως (μη σου πω και αποκλειστικα) με οτι ειμαι εγω καλη,,,ας ασχοληθουν οι αλλοι με τα αλλα

Πορευτηκα με αυτο ως γνωμονα και δεν το εχω μετανιωσει,,,αλλα ειπαμε,,,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι

(οι ψυχολογοι και οι αστροψυχολογοι και οι κβαντοψυχαναλυτες μαλλον δε θα συμφωνουν μαζι μου,,,αλλα οκ )

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από corei3

Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά;Xαιρετώ,έχοντας αναγνωρίσει τα μοτίβα και το οιδιπόδειο για τις σχέσεις μου,και έχοντας πληγωθεί από την παιδική ηλικία χωρίς θαλπωρή λόγω χωρισμένωνγονιών συμβαίνει το εξής...Φοβάμαι τη δέσμευση. Συνειδητά προσπαθώ να είμαι στη σχέση 100%Αλλά κάτι με κρατά πίσω, πάντα κάτι με φοβίζει και θέλω να κρυφτώ (μόλις δείξω συναίσθημα) μέχρι να νοιώσω άνετα.Οι περισσότερες σχέσεις ήταν εφήμερες και εξ-αποστάσεως.Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά; και πως επενδύεις σε μια νέα σχέση χωρίς να υπεραναλύεις;Να τα μοιραστώ μαζί της*Με τη ψυχοθεραπεία κατάφερα να το αναγνωρίσω αλλά ο αγώνας είναι συνεχόμενος.

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Paralia48 και σε ακόμα 4 μέλη.

Helenaki4

# 6 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 1.720

Υπαρχουν πεποιθησεις στο κεφαλι σου που ερχονται απο δυσαρεστες εμπειριες.

Για παραδειγμα «Αν με καταλαβει η αλλη οτι τη θελω πολυ , θα με πατησει».

«Οι σχεσεις μονο στην αρχη ειναι ροδινες».

«Οι γυναικες θελουν τον ουρανο με τ αστρα»

«Πρεπει κατι να κανω για να με θελει και να διατηρω το ενδιαφερον της».

Και ο καταλογος συνεχιζεται .

Οταν πιστευεις αναλογα πραγματα , ακομα κι αν σου δοθει η ευκαιρια να συνδεθεις , τα παραπανω σε τρωνε .

Αργει η αλλη να απαντησει και τα σεναρια καταστροφολογουν.

Δεν εμπιστευεσαι κλπ.

Αλλαζει ομως σε διαβεβαιω , τα νεα ειναι πιο καλα !

Δεν μπορω να αναλυσω λεπτομερως εδω , παντως η μιση λυση ειναι οτι το καταλαβες.

Η αλλη μιση βρισκεται στο υποσυνειδητο.
Ψαξε το.

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, Angel29770 και σε ακόμα 3 μέλη.

TheRedKnight

# 7 στις 18/11/2021
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Αλλη χώρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 580

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Θα σου φυγουνε ολα μιλαμε...θα γινεις περδικι...

θεματοθέτη δες τι σου γράφει ο γέροντας Ενικός, σχεδόν όλα είναι πασπαλισμένα με ναιμεναλλάτια Μεσολογγίου, τύφλα να έχουν οι χρυσές μπριζόλες, χρυσά thread έπρεπε να πουλάνε εδώ...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 8 στις 18/11/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 26.213

Και σκαλωματα να μην εχεις, πως εμπιστευεσαι τον αλλο-η ον σαιτ?...

Προσπαθεια του ενος ειναι η εμπιστοσυνη?...

Δεν χρειαζεται να εμπνευστει απο κοινα αποδεκτες πραξεις αυτη?...

Το απορριπτω, το απορριπτω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από maraki_lar_1980

...χμμ...Εγω θέλω να σε ρωτήσω: τι ακριβώς φοβάσαι στη δέσμευση?Να κάνω μια εικασία?Νομίζω φοβάσαι τα ίδια σου τα συναισθήματα,μην τυχών και καταλάβει η άλλη πλευρά πόσο ευάλωτος είσαι (λόγω έρωτα) και σε πληγωσει/εκμεταλλευτεί.Αν έπεσα μέσα,για μένα λυση-λυτρωση για σένα θα έρθει μόνο μέσα από την προσπάθεια σου να εμπιστευτεις την εκάστοτε κοπέλα,και να αφεθείς να το ζήσεις,χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Αρέσει στα μέλη seychelles, sissy108

Redink

# 9 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Απαντήσεις: 511
Έχεις καταλάβει τι είναι αυτό που φοβάσαι; π.χ. Τι είναι αυτό που φοβάσαι ότι, αν συμβεί όταν δεσμευθείς, δε θα το αντέξεις; Νομίζω ότι το κλειδί είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου δηλ. πίστη ότι ό,τι και αν συμβεί, μπορείς να το αντέξεις. Επίσης, η δέσμευση είναι κάτι που χτίζεται σταδιακά λίγο λίγο. Δεν μπορείς να προβλέψεις ποτέ από την αρχή το τελικό αποτέλεσμα. Κανείς δε μπορεί. Το ρίσκο δεν μπορείς ποτέ να το εξαλείψεις όση ανάλυση και αν κάνεις. Η ζωή είναι απρόβλεπτη. Μπορείς όμως να συνειδητοποιήσεις ότι και να *μπιπ* το σύμπαν σε μια σχέση σου, δε θα έρθει το τέλος του κόσμου. Επίσης, το να δείξεις συναίσθημα δεν αποτελεί δέσμευση αρκεί να μη λες μεγάλα λόγια της στιγμής. Τέλος, εφόσον έχεις κάνει ψυχοθεραπεία, ενδεχομένως είσαι σε θέση ν' αναγνωρίζεις πλέον αν αυτό που σε ελκύει στην άλλη είναι κάτι που θέλει προσοχή. Τι είναι αυτό που σ' ελκύει στη συγκεκριμένη κοπέλα; Σου φαίνεται υγιές; Εφόσον τα έχεις εντοπίσει, μπορείς συνειδητά να πεις όχι σε μια σχέση από απόσταση ή σε μια σχέση αν η αλληλεπίδραση ενεργειακά "θυμίζει"(feels like) το δυσλειτουργικό κομμάτι της σχέσης με τη μαμά σου. Το να τα μοιραστείς μαζί της με το καλησπέρα σας κατά τη γνώμη μου δεν είναι χρήσιμο ούτε καλή αρχή. Δεν είναι η ψυχοθεραπευτρια σου. Άλλωστε κάθε άνθρωπος μπορεί να μας βγάζει κάτι το διαφορετικό. Είναι πολύ νωρίς να προβλέψεις τι θα σου βγάλει η άλλη στην αρχή. Το ποσό αξίζει ν' ανοιχτείς έχει να κάνει και με αυτήν που έχεις απέναντι σου. Σταδιακα θα το ανακαλύψεις. Γνώμη μου είναι να φροντίσεις σε πρώτη φάση συνειδητά να μην προτρέχεις. Δεν είναι μόνο αγώνας, είναι και ταξίδι. Μην ξεχνάς ν' απολαμβάνεις τη διαδρομή
Αρέσει στα μέλη alisida, Kristina_ και σε ακόμα 2 μέλη.

alexandriani1

# 10 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 572

Εγώ πάλι

Θέλω να γνωρίσω ένα τατσ μι νοτ μωρό κι έναν κβαντοψυχαναλυτή από δω μέσα μπας και έρθω στα ίσα μου.

Επί του θέματός σου τώρα και στα σοβαρά (όσο γίνεται σ' ένα ...ακαδημαϊκό φόρουμ όπως έχει χαρακτηριστεί από τα πρεσβύτερα μέλη)Θα συμφωνήσω με τη Χριστίνα. Να λειτουργείς όπως σε κάνει να νοιώθεις εσύ καλά. Αν έκανες εφήμερες σχέσεις, θα πει πως αυτό είχες ανάγκη. Εάν ανοίγεσαι μόνο μέχρι ένα σημείο θα πει πως έτσι είσαι καλύτερα. Εάν πραγματικά θελήσεις να δοθείς ολοκληρωτικά και το νοιώσεις ως ανάγκη, είμαι σίγουρη πως θα το κάνεις. Αρκεί να έχεις ξεκάθαρο μέσα σου τι βιώνεις ως δική σου ανάγκη και τι βιώνεις ως ενοχή  και να μην τα μπερδεύεις. Και βέβαια, αρκεί να λειτουργείς εντίμως απέναντι στον κάθε φορά εταίρο και να θέτεις με ειλικρίνεια τα όρια που επιθυμείς, χωρίς να παραμυθιάζεις για περισσότερα από αυτά που θες και που αντέχεις.

Αρέσει στα μέλη TheRedKnight, giorgos170 και σε ακόμα 1 μέλος.

Mindthegap-

# 11 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 3.997

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από corei3

Αλλά κάτι με κρατά πίσω, πάντα κάτι με φοβίζει και θέλω να κρυφτώ (μόλις δείξω συναίσθημα) μέχρι να νοιώσω άνετα.Οι περισσότερες σχέσεις ήταν εφήμερες και εξ-αποστάσεως.Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά; και πως επενδύεις σε μια νέα σχέση χωρίς να υπεραναλύεις;

Οταν θα ανακαλυψεις τι ακριβως σε φοβιζει και το δουλεψεις τοτε θα σταματησεις να φοβασαι...ή τουλαχιστον να ...αυτοσαμποταρεσαι...σε βαθμο τετοιο που να μη μπορεις να συναψεις μια σχεση και να μην ειναι ουτε εφημερη ουτε εξ αποστασεως...

Καταλαβαινεις οτι οταν επαναλαμβανομενα επιλεγεις τετοιου ειδους σχεσεις...υπαρχει λογος που το κανεις...

Και ο λογος..ειναι αυτο ακριβως που λες...ο φοβος σου...

Μερικα υστερογραφα...

ΥΓ1. Στον μοναδικο ανθρωπο που θα επενδυσεις ειναι ο εαυτος σου...δεν επενδυουμε  σε ανθρωπους ουτε σε σχεσεις...

Οι ανθρωποι δεν ειναι...ομολογα...!!!

ΥΓ.2 Καλα κανεις και δεν ξεκλειδωνεις αμεσως σε εναν ανθρωπο.

Αυτο θελει χρονο...και πρεπει να ισχυουν και οι αναλογες προυποθεσεις. 

Μια απο αυτες ειναι η ιδια σχεση που εχεις με τον ανθρωπο αυτο. 

Μας συμβαινει και στις σχεσεις με τους φιλους -γνωστους...

ΥΓ.3 Αν φοβασαι οτι θα δειξεις συναισθημα και καποιος θα το εκμεταλλευτει ..ε ναι..συμβαινει και αυτο...γιατι δεν μπορεις να ελεγχεις τα συναισθηματα και τις πραξεις των αλλων... Οι σχεσεις μεσα τους (οτι και να ναι αυτες εμπεριεχουν την ματαιωση). 

Οποτε ή ρισκαρεις (ειπαμε...δεν ελεγχεις τα συναισθηματα των αλλων)   ή αποσυρεσαι απο αυτο που λεγεται σχεση  και μενεις μονος σου.. 

Καλη τυχη δεν θα σου πω...

Καλη δουλεια με τον εαυτο σου ομως...ναι...!! 

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, alisida και σε ακόμα 3 μέλη.

Heptamer

# 12 στις 18/11/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.776

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από alexandriani1

Εγώ πάλι

Θέλω να γνωρίσω ένα τατσ μι νοτ μωρό 

Ξαφνικά έχω άγνωστες λέξεις!

(κάτι συμβαίνει ..)

Τι είναι αυτό το τατσ μι νοτ μωρό;

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

alexandriani1

# 13 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 572

Έλα ντε. Γι αυτό κι εγώ θέλω ένα τέτοιο. Από περιέργεια αν θα καταφέρω να το τάτσ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Heptamer

Ξαφνικά έχω άγνωστες λέξεις!

(κάτι συμβαίνει ..)

Τι είναι αυτό το τατσ μι νοτ μωρό;

Αρέσει στο μέλος NightWsh

sissy108

# 14 στις 18/11/2021
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 480
Κοίτα μην νομίζεις ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι οκ..όλοι έχουμε τα θεματακια μας..αλλά κανένας δεν πολύ σκάει ιδιαίτερα.Πιστευω ότι το πρόβλημα σου είναι ότι τα πολύ σκέφτεσαι τα πράγματα..!!!πιστεύω ότι επειδή έχεις ιστορικό χωρισμένων γονιών μόνος σου προκαταβαλεσαι και θεωρείς εκ των προτέρων τον εαυτό σου σε μειονεκτική θέση για αυτό συμπεριφερεσαι έτσι.Δες το λίγο πιο χαλαρά γιατί αφενός και όλοι οι υπόλοιποι που οι γονείς τους δεν έχουν χωρίσει πάνω από το 80 τις εκατό έχουν χειρότερα βιώματα από εσένα...και μην κοιτάς που τα καλύπτουν έντεχνως και μην ψαρωνεις..αυτά βγαίνουν να ξέρεις στην πορεία αλλά και πάλι κανένας δεν παραδέχεται τίποτα...γι'αυτό και εσύ μην δείχνεις να είσαι πολύ ενοχικός και δικαιολογητικός για την συμπεριφορά σου γιατι το εκμεταλλεύονται και βγαίνουν από πάνω και είναι τριςχειρότεροι από εσενα.Και αφετέρου κανείς δεν μπορεί να σου προκαθορίσει από την αρχή ότι μια σχέση θα πετύχει σίγουρα..ανεξάρτητα το πώς ξεκινάει ακόμα και είτε από πολύ έρωτα η ότι αλλο...για να πετύχει θέλει πολύ ωριμότητα η οποία αποκτάται από τις εμπειρίες κυρίως..σπό την έλλειψη απωθημένων και πολλά άλλα.

TheRedKnight

# 15 στις 19/11/2021
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Αλλη χώρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 580

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από alexandriani1

Εγώ πάλι

Θέλω να γνωρίσω ένα τατσ μι νοτ μωρό 

Μισό, να βάλω στη σειρά τα αγόρια εδώ πέρα γιατί μερικοί θέλουν και βοήθεια...

https://www.youtube.com/watch?v=H4wuH9pSSRo

Αρέσει στα μέλη seychelles, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

seychelles

# 16 στις 19/11/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 608

Άσε τα οιδιπόδεια, ακούγονται περίπλοκα πράγματα αυτά, και δεν υπάρχει λόγος να πιέζεις τον εαυτό σου συνειδητά να κάνει κάτι, δοκιμάζεις και όσο μπορείς.

Ο μόνος τρόπος να ξέρεις 100% πως θα πάει είναι να ξέρεις εσύ 100% τι θες τώρα (λέμε τώρα), να ξέρεις εσύ 100% τη θέλει η κοπέλα ( που δε ξέρει ούτε η ίδια ) και άμα αυτά κάνουν match τώρα να ξέρεις τι θα συμβεί στον καθένα τα επόμενα χρόνια και πως θα αλλάξει τον καθένα τα επόμενα χρόνια. Δε γίνεται να ξέρεις αν θα πάει καλά και αν δεν πάει καλά παίζει να στενοχωρηθείς.

Βάλτο λίγο σε context, οκ έχει μια πιθανότητα να στενοχωρηθείς, την οποία δε γίνεται να ξέρεις. Επίσης δεν ξέρεις πως θα πάει η υγεία σου, πόσο θα ζήσουν οι οι συγγενείς σου, πως θα πάει η δουλειά σου στην επόμενη οικονομική κρίση, πόσα ποτά έχει πιεί ο τύπος που οδηγεί στο αντίθετο ρεύμα και πολλά άλλα.

Ήδη εκτίθεσαι σε διάφορα πράγματα πολύ περισσότερο, αλλά επειδή είναι με παθητικό τρόπο, η αποδοχή δε σε προβληματίζει.

Αν μπλοκάρεις που είναι ενεργός απόφαση, σωστά τα λέει η έδρα δούλεψε στον εαυτό σου  - αλλά κυρίως, επειδή ακούγεσαι να λίγο θες σπρώξιμο, εκεί που είσαι άσε μία ωραία αγγλιδούλα που να σου κάνει στα υπόλοιπα να σε στριμώξει, ξέρουν αυτές καλύτερα από εμάς.

Όχι τίποτα άλλο, να τα λες αυτά 29 χρονών με το Newcastle κοντά σου είναι και κρίμα 
Αρέσει στο μέλος Kristina_

maraki_lar_1980

# 17 στις 19/11/2021
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 46
Απαντήσεις: 1.457

...Ει μικρέ?...

Σαφώς κ είναι κοινή προσπάθεια κ των δυο και βασίζεται σε πραξεις...απλά εγώ μίλησα από την πλευρά του θεματοθετη,γράφοντας αυτά τα λίγα που μου ήρθαν ως πρώτες σκέψεις στο μυαλό,με την παρόρμηση της στιγμης...αλλά ξέρω/ηξερα ότι είναι ατελής σαν τοποθέτηση κ είχα/εχω σκοπό να επανέλθω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Enikos

Και σκαλωματα να μην εχεις, πως εμπιστευεσαι τον αλλο-η ον σαιτ?...

Προσπαθεια του ενος ειναι η εμπιστοσυνη?...

Δεν χρειαζεται να εμπνευστει απο κοινα αποδεκτες πραξεις αυτη?...

Το απορριπτω, το απορριπτω...

Qwerty____55

# 18 στις 19/11/2021
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 439

Με πρόλαβες , αυτο ηθελα να του πω και εγώ..

Ολοι έχουμε τα θεματακια μας , τα προβληματακια μας .

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από sissy108
Κοίτα μην νομίζεις ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι οκ..όλοι έχουμε τα θεματακια μας..αλλά κανένας δεν πολύ σκάει ιδιαίτερα.Πιστευω ότι το πρόβλημα σου είναι ότι τα πολύ σκέφτεσαι τα πράγματα..!!!πιστεύω ότι επειδή έχεις ιστορικό χωρισμένων γονιών μόνος σου προκαταβαλεσαι και θεωρείς εκ των προτέρων τον εαυτό σου σε μειονεκτική θέση για αυτό συμπεριφερεσαι έτσι.Δες το λίγο πιο χαλαρά γιατί αφενός και όλοι οι υπόλοιποι που οι γονείς τους δεν έχουν χωρίσει πάνω από το 80 τις εκατό έχουν χειρότερα βιώματα από εσένα...και μην κοιτάς που τα καλύπτουν έντεχνως και μην ψαρωνεις..αυτά βγαίνουν να ξέρεις στην πορεία αλλά και πάλι κανένας δεν παραδέχεται τίποτα...γι'αυτό και εσύ μην δείχνεις να είσαι πολύ ενοχικός και δικαιολογητικός για την συμπεριφορά σου γιατι το εκμεταλλεύονται και βγαίνουν από πάνω και είναι τριςχειρότεροι από εσενα.Και αφετέρου κανείς δεν μπορεί να σου προκαθορίσει από την αρχή ότι μια σχέση θα πετύχει σίγουρα..ανεξάρτητα το πώς ξεκινάει ακόμα και είτε από πολύ έρωτα η ότι αλλο...για να πετύχει θέλει πολύ ωριμότητα η οποία αποκτάται από τις εμπειρίες κυρίως..σπό την έλλειψη απωθημένων και πολλά άλλα.

Qwerty____55

# 19 στις 19/11/2021
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 439

Θά σου το εξηγησω εγω...

Το ..τατσ...παιδι μου , δεν είναι απο το ..toutch , ουτε σπο το ,. totch..

Ειναι από το τατσ ..αυτο που λεμε ...τατσ  μιτσ  κοτσ .!!!

Το ειπε με προφορά .!!!

Δεν μπορουσε να το πει ..

τατσι μιτσι  κοτσι . !!! 

Ετσι χανει την νοστιμιά του .

ετσ  χανιι τη νοστιμιατ ..

Το νιι , στο χανιι , πατημενου , λιωμα , κατ , σι λεου !!

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από alexandriani1

Έλα ντε. Γι αυτό κι εγώ θέλω ένα τέτοιο. Από περιέργεια αν θα καταφέρω να το τάτσ.

alisida

# 20 στις 19/11/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.125

Δεν χρειάζεται να πιεστείς για να ξεκλειδώσεις εάν δεν το θέλεις.

Είναι δικαίωμα σου και κανείς δεν μπορεί να στο επιβάλει με το έτσι θέλω.

Η συναισθηματική προσφορά και το ενδιαφέρον δεν εκβιάζονται και αν δε σου βγαίνει,σημαίνει πως είσαι με λάθος άνθρωπο.

Το δικό σου λάθος (εάν φυσικά το κάνεις) θα ειναι να απαιτείς από τον άνθρωπο σου να καλύψει τα γονεικα κενά.

Η ανιδιοτελής αγάπη και προσφορά δεν είναι το ζητούμενο από μια σχέση,όσο μεγάλο και να είναι το συναισθηματικό σου κενό από την πατρική σου οικογένεια.

Θα πρότεινα να εστιάσεις στην επικοινωνία και στην αναγνώριση των όσων λαμβάνεις (εάν λαμβάνεις γτι παίζει και αυτό) από τον άνθρωπο σου και σιγά -σιγα θα έρθει και το πολυπόθητο "ξεκλείδωμα" 

Εύχομαι καλές σοφές αβιαστες αποφάσεις  

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από corei3

Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά;Xαιρετώ,έχοντας αναγνωρίσει τα μοτίβα και το οιδιπόδειο για τις σχέσεις μου,και έχοντας πληγωθεί από την παιδική ηλικία χωρίς θαλπωρή λόγω χωρισμένωνγονιών συμβαίνει το εξής...Φοβάμαι τη δέσμευση. Συνειδητά προσπαθώ να είμαι στη σχέση 100%Αλλά κάτι με κρατά πίσω, πάντα κάτι με φοβίζει και θέλω να κρυφτώ (μόλις δείξω συναίσθημα) μέχρι να νοιώσω άνετα.Οι περισσότερες σχέσεις ήταν εφήμερες και εξ-αποστάσεως.Πως ξεκλειδώνεις συνειδητά; και πως επενδύεις σε μια νέα σχέση χωρίς να υπεραναλύεις;Να τα μοιραστώ μαζί της*Με τη ψυχοθεραπεία κατάφερα να το αναγνωρίσω αλλά ο αγώνας είναι συνεχόμενος.

Αρέσει στα μέλη corei3, Heptamer και σε ακόμα 1 μέλος.
I am Not a psychotherapist :)
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε